sanatogen Meer gedrang bij de kopploegen UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Als zakenman moest hij toch leven LAATSTE NIEUWS. Zeeuwsche S nippers K.N.V.B., AFD. ZEELAND. Stijgende spanning. Arnemuiden behield de leiding in de eerste klasse van de Za- terdag-competitie door een 1— 3 voorsprong tegen. Nieuwdorp op 't moment dat Nieuwdorp er de brui aan gai en staakte op grond van een" vermeende on juiste-beslissing van den scheids rechter. Dom natuurlijk, want dat kan alleen straf kosten en het spelen van het restant van de wedstrijd op het terrein van de tegenpartij. Wemeldinge werkte zich 'n plaatsje omhoog door een groote overwinning (81). op de hekkesluiters Kat- tendijke, voor welke laatste de vooruitzichten niet erg bemoedi gend zijn. In de wedstrijd Kloe- tingeRilland waren de bezoe kers het ook al niet met den scheidsrechter eens en ging men werken met „doorslaande"' ar gumenten, waarvan de scheids rechter het slachtoffer en Ril land. niet. beter, werd, want Kloetinge won niettemin met 1—0. In de tweede klasse zijn Wis- sekerke. dat van Kapelle won (34) en dus ten koste van deze ploeg de kop nam, en Krabben- dijke 2 nog ongeslagen, maar zij worden door nog vele gega digden voor de hooge positie op de voet gevolgd. Coiynspl. Boys bleef ook nog in het spel door een kleine (12) zege op Ril land 2. De Benjamin, Wol- phaartsdijk, kan er niet in ko men en moest nu weer met 1— 7 en dat nog wel in eigen huis de overwinnaar later aan de reserves van Arendskerke. De overige uitslagen zyn Yerseke III—Wemeldinge II 7—1: Arnemuiden II—Kruinin- gen IV 10—1; Krabbendljke II Nieuwdorp II 131. Luctor houdt de leiding. Ondanks de goede resultaten van de ploeg van Volharding '32 gaf Luctor toch geen kans om aan zyn stevige positie te tor- nen en met een 3—0 ned konden de Ovezandenaren naar huis terug. Zij vergokten daar mee gelijk hun tweede plaats aan 's-Heer Arendskerke, dat in Zierikzee met 1—8 van Schou wen won, waardoor deze laatste ploeg enkele plaatsen afzakte en mede door de eigen 0—4 overwinning op Zonnemaire kwam Patrijzen flink naar vo ren. Kwadendamme en Drei- schor moesten 25 minuten voor het einde stoppen toen de laat. ste bal de geest gaf. De stand was toen 2—0 voor Kwaden damme. Rapenburg krijgt concur rentie. Groede door een 3—1 over. winning op Vogelwaarde er Hansw. Boys dobr met 52 D.S.W. te verslaan komen meer en meer de positie van Rapen burg, dat zelf met 2—0 van Zuidzande won, in gevaar bren gen. Wil Sluis hieraan ook nog meedoen, dan mag niet meer verloren worden zooals nu tegen Kruiningen (32). De laatsten hebben nu ook hun eerste winst, punten binnen en we zyn be- nieuwd hoever zij het nog bren gen. Dubbele cijfers. De standaardelftallen in de overig; klasse deden het tame lyk hardhandig, behalve Lewe- dorpsche Boys, dat zich liet slaan door Biervliet II (21). Zoo kwam Scheldeboys door de overwinning op Sluis II aardig omhoog al vreezen wij. dat het slechts tijdelijk zal zijn. In B begon Ria W de competitie met een 152 overwinning op Hans- weertsche Boys II en naar het schijnt willen toch ook De Noor mannen probeer en dit jaar a! uit de derde klasse omhoog te komen, want met Patrijzen UI maakten zij het kort (0—11). De overige uitslagen waren Res. 1 A.: Burgh II—E.M.M. II 1—3. Res. 1 B.: Aardenburg n— Cliuge II 6—3- Corn Boys II— Axel n 36; Hulst IIOost burg II 33; Hontenisse II— Hoofdplaat II 31; Schoondyke IISteen II 24; IJzendijke II—Sluiskil II 1—2. 2e KI. A.: Goes III—Vlissin. gen III 0—2; De Zeeuwen Hl- Middelburg ill 0—2 2e KI. B.: Volharding '32 II— Kwadendamme II afgek.: Pa. trijzen IIVogelwaarde II 44; Koewacht IIKruiningen II l 5; Rapei-burg n—Luctor H 2—0 3e KI. A.: Zeeuwen IV—Mid delburg IV 2—2; Lew. Boys H Vlissingen IV 34; Kwaden- damme JII—R.C.8. Hl 1—15.' 3e KI. B Koewacht Hl— Hontenisse III 1—6; Sluiskil Hl Sluis ni 2—1; Terneuzen IV- Hontenlsse IV 4—0; Axel IH- Rapenburg IH 15—0. Wetsontwerp vermogensheHing-ineens. De definitieve vorm van het wetsontwijerp vermo- ensheffing ineens zooals by e Staten-Generaal zal wor den ingediend is nog niet bekend. De geruchten als zou van vermogens boven twee ton 30 geheven worden, moeten op zyn minst geno men als #)orbarlg worden beschorwd. Bij de behande ling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer heeft de Minister van Financiën me degedeeld, dat er speciaal op de belangen van de kleine spaarders moet worden ge let, opdat zy van de vermo gensheffing in eens geen te zwaren aruk zullen onder vinden. ECONOMISCH VISSCHERUONDERZOEK. Prof. dr. ir. G. Minderhoud, voorzitter van het bestuur van het Landbouw-ec.ono- misch Instituut installeerde Maandag de leden van de „commissie van advies voor de visscherij'" bij dit instituut Deze commissie, waarin vertegenwoordigers van ver schillende takken in het vis- scherijbedrijf zitting hebben, heeft tot taak aan de afdee- ling vlsscherjj by het Land- bouw-economisch Instituut ad vies uit te brengen bij het op stellen van richtlijnen, welke zullen leiden tot een saneering van het Nederlandsche vis- scherijbedrijf. Dr. van Mook oyer de schadeloosstelling. Op de conferentie van Pangkalplnang heeft dr. van Mook o.m. verklaard, dat het nog niet mogelijk was een vertegenwoordigend lichaam in te stellen r omdat de hoog ste macht zich nog niet In handen van de Nederlanders bevindt, terwijl er bovendien nog een gewapend conflict gaande is. Voorts zeide dr. van Mook het niet correct te achten al te diep in te gaan op de toekomstige constructie van de Indonesische federatie en van het Koninkrijk. Deze kan pas behandeld gorden indien alle partijen bij de discussie aanwezig zyn. Sprekende over de schade loosstelling, zeide spr., dat de totale schade ongeveer ge- lyk is aan de waarde van hetgeen is overgebleven. On der die omstandigheden kan er van een volledige schade loosstelling natuurlijk geen sprake zijn. Dit beteekent, dat voor individueele gevallen maatregelen worden genomen om hen weer in staat te stellen in hun dagelyksche behoeften te voorzien. Voor de industrieën beteekent dit, dat de voor het herstel drin gendst noodige fondsen en credieten verstrekt zullen worden, waardoor men in staat zal zijn dit herstel ver der zelf ter hand te nemen. Wat betreft de ambtenaren, geloofde spr. niet, dat het opnemen van al dit personeel in het regeeringsapparaat 'n oplossing zal zyn. Een derge lijke oplossing zou voor een nieuwe Indonesische federatie eerder aanleiding kunnen zyn nieuwe ambtenaren te zoe ken. Het is echter wel over weging waard het Nederland sche en het Indonesische be stuursapparaat dichter bij elkaar te brengen en daar- tusschen uitwisseling van deskundigen te bevorderen. Voedsel- en landbouw organisatie der Ver. Naties. NATIONAAL COMITÉ GEÏNSTALLEERD. Dinsdagmorgen is in den Haag het Nationaal Comité tot samenwerking met de Voedsel- en Landbouworganisaties dei- Ver. Naties geïnstalleerd met een rede van den Minister-Pre sident, ar. L. J. M. Beel. die er o.m. op wees, dat de oprich ting- van de voedsel- en land bouworganisatie alleen niet voldoende is om vruchtbaar werk te verrichten. Het za! moeten blyken of de nieuwe schepping gedragen wordt door een geest van samenwerking', of de wil aanwezig is, iets goeds tot stand te brengen. Na de installatie hield ook de Minister van Landbouw en Voedselvoorziening, ir. S. L. Mansholt, een rede, waarin hij o.m. zeide, dat, hoewel van zelfsprekend ook Nederland, in het bijzonder de Nederlandsche Landbouw, van het werk van de F.A.O. zal kunnen profitee ren, 'toch de Invloed welke F.A.O. zal kunnen hebben op het tot stand komen van in ternationale stabiele verhou dingen op de wereldmarkt, waarmede producent zoowel als consument zijn gediend, van grooter belang- is te achten. Aan de correspondenten. Wij verzoeken onze correspondenten, welke onze circulaire en de nieuwe afrekeningssta- ten nog niet ontvingen, dit onder opgave van hun juiste adres, ten spoedigste aan ons te willen berichten. De correspondenten, die het aan de circulaire gehechte strookje nog niet ingevuld hebben te ruggezonden, worden dringend verzocht dit per ommegaande aan ons te zenden. Redactie. Om het schaakkampioen schap van Zeeland. Voor de wedstryd om het schaakkampioenschap van Zee land zyn de volgende partijen gespeeld: H. Voorhans—A. C. Reusen x/t', M. J. Quakke- laarH. Voorhans V2—HK. MaartenseDr. Vollmer 10; Dr. VollmerK. Maartense 01; K. MaartenseH, Voor hans 10; H. VoorhansK. Maartense 1—0; M. C. Verburg H. Voorhans 01; H. Voor hansM. C. Verburg 01; M C. VerburgM. Quakkelaar 10; M. QuakkelaarM. C. Verburg 01. De voorloopige stand, waar bij Me afgebroken partij Ver- burgMullié getaxeerd is, luidt nu 1 en 2 A. C. Reusen en M. C. Verburg 6 punten uit partijen; 3. H. Voorhans 6 uit 11; 4. M. J. Quakkelaar 4l« uit 9; 5. K. Maartense 4 uit 6; 6. J. M. Mullié 2% uit 4; 7. Dr. Vollmer 1 uit 12. EERVOL ONTSLAG. Aan ir. A. G. Wiersma te Middelburg is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als llcl van de Zuiveringsraad voor de Bouwindustrie. Deel van de „Vllsmar" naar Rotterdam. 'De N.V. Vlissingsche mine raalolie- en asphalt raffinaderij „Vlismar" heeft concessie ge- vraagd voor een terrein van 3.2 H.A. aan de Oostzijde van de tweede Petroleumha ven te Rotterdam, teneinde daar als onderdeel van haar bedrijf een gemengd olie-op- slagbedrijf te vestigen, be stemd zoowel voor minerale- als voor eetbare oliën. B. en W. van Rotterdam hebben bereids aan de raad voorgesteld bedoeld terrein voor de tijd van 25 jaar, met tweemaal 15 optiejaren, aan de „Vlismar" te verhuren. Deze onderneming heeft voorts nog gevraagd optie te mogen verkrijgen op uitbrei ding, eveneens ter grootte van 3.2 h.a. in Zuidelijke richting, waartegen bij het college van B. en W. evenmin bezwaar bestaat, mits voor beperkten tijd. Voorgesteld werd deze tijd op vijf jaar te bepalen. AARDENBURG KRIJGT EEN LANDlBOUWHUIS- HOUDSCHOOL. In de raadsvergadering te Aardenburg werd de stichting van een R. K. Landbouw- fiulshoudschool door de N.C. B. goedgekeurd. Er zal een subsidie van 30 der netto kosten worden verleend met de bepaling dat ook anderen dan Katholieken de school mogen bezoeken, doch niet verplicht zijn het confessioneel onderwijs te volgen. De school zal voorlooptg geves tigd zijn in de R. K. jongens school in de Brouwerystraat, die daarvoor in orde zal wor den gebracht." Bijzonder Gerechtshof In de zitting van het bijz. gerechtshof van Vrydag a.s. te Middelburg, zuilen o.m. te recht s>.aan: P. Meertens, transportarbei der te Temeuzen; J. Moerland te Goes, beiden toegetreden tot de Waffen S.S.; F. Voois, land arbeider te Gees en G. Min- naard, chauffeur te Rilland- Bath, beiden in dienst getre den by het N.S.K.K.; D. J. La- bruyère, student waterbouw kundig opzichter te VUssingen en A. A. J. v. d. Broecke, zon der beroep te- Aardenburg, beiden in dienst bij de „Land storm Nederland" Voorts zul len terecht staan P. Kolijn, eohtgenoote van A. J. Mol te Axel, J. C. J. den Toonder, grondwerker te Yerseke en I. G. de Visser naaister te Goes. Vlissingen Het bezoek van Generaal Smuts. TRIBUNAAL MIDDELBURG Werkzaam voor de „Wehrmacht". Als eerste stond Vrijdag terecht de verpleegster Alida Gerritse te Middelburg, die in 1942 symp. lid der N.S.B. werd, zich aansloot bij de N.S.V.O, en N.V.D., als leid ster van de gezins- en kraam zorg b\j de N.V.D. werkzaam was en in 1942 en 1943 als verpleegster op 't Gew. Arb. bureau te Middelburg assis tentie verleende by het keu ren van Nederlanders voor Duitschland. Zij gaf toe, fout te hebben gehandeld. Mr. Anne Bolle kon niet begrijpen, dat deze verpleeg ster, die haar geheele leven tot heil der menschheld heeft gewerkt, nu nog steeds ge ïnterneerd is, terwyi de dok ter, die keurde, van rechts vervolging is ontslagen. Zij verzoent onm. invrijheidsstel- ling, waarop het Tribunaal echter niet inging. „ANDERE WERK ZAAMHEDEN". Wilhelmina Smeets, kan- Executie op 16 October loch rog niet de oude bent. er moet iet# extra's komen om de vroe gere werklust en kracht terug te krijgen. Ja, U moet Sanatogen nemen. Sanatogen ^voedt de ze nuwen en geeft aan het geheele lichaam een grootere spankracht Begin nog heden Sanatogen te gebruiken. Ta! van doktoren bevelen het aan. Ut apotheker of drogtU htefttal In normal Htl wii/wjterl».-*; roadie/. (ingezonden mededeeling.) Leeft Vader nog? Twee Engelsche officiers dochters hebben in een film a an geallieerde operaties In Noord-België gemeend hun vader te herkennen, dien zij reeds gesneuveld waanden. Thans worden nasporingen verricht in België en Neder land, omdat de meisjes mee- nen, dat de wezenlooze ge laatsuitdrukking van hun va der en het feit, dat hy, hoewel zelf chauffeur, als passagier in een wagen werd gefilmd, het vermoeden rechtvaardigt, dat hy mogelyk aan geheu genstoornis lyat. LADY BADEN TOWELL UIT ONS LAND VERTROKKEN. Lady Baden Powell is Dins dag per, vliegtuig naar Enge land teruggekeerd. Voor haar vertrek uit Nederland sprak zy nog haar bewondering uit voor het tempo van de we deropbouw in ons land. De Chief Guide zal haar inspec tietocht door Europa beëin. digen met een bezoek aan Ierland, GRATIE-VERZOEKEN IN BEHANDELING. De militaire gouverneur van d_ Amerikaansche bezettings zone in Duitschland, generaal xMonarney, heeft bevestigd, dat de executie van de te Neu renberg ter dood veroordeelde Nationaal-Soclalistische leiders op zestien October zal plaats hebben. Vandaag zal de Geallieerde Bestursraad te Berlijn de gra tieverzoeken van de veroor deelden van Neurenberg .in behandeling nemen. Deze ver toeven thans in hun cellen in ie Neurenbergsche gevangenis en ontvangen slechts bezoek van de gevangenisartsen en geestelyken. Zes van de 11 ter dood veroor deelden hebben toestemming gevraagd hun vrouwen nog eenmaal te mogen ontvangen. Hun toestand wordt geschetst als een neerslachtige gelaten heid. Ze toonen weinig interes se voor de dingen om hen heen en ook degenen, die met het schrijven van memoires bezig waren, zooals Von Neu- rath, hebben dit werk ge staakt. Schacht is inmiddels als ge vangene met onbekende be stemming uit Stuttgart weg. gevoerd. Paul Spaak over de vredesconferentie. In de plenaire vergadering der vredesconferentie heeft Dinsdag Spaak (België) ge zegd, dat naar zyn meenlng het pessimisme en de bezorgd heid van het publiek over Het verloop van de conferentie sterk overdreven zyn. De pers, aldus Spaak, is slechts op sen- sationeele berichten uit en doet niets ter bestrijding der pes simistische neigingen. Spaak zeide, dat hoewel hy het niet steeds met de Joego slavische delegatie was eens geweest, hij het vuur bewon derde, waarmede zy haar standpunt naar voren had ge bracht en dat hjj vaak teleur- festeld was geweest, wanneer ergelyke pogingen waren ge doemd te mislukken door een van te voren samengestelde oppositie, zonder dat alle ar gumenten objectief waren be oordeeld. Spaak verklaarde, dat zulke fouten zouden zyn voorkomen^ indien de recht streeks geïnteresseerde landen in de eerste stadia van bespre king nauwer by het werk van de Grocte Vier betrokken wa ren geweest. Hij hoop:e. dat er by het vredesverdrag met Duitschland anders zou worden gehandeld. DE POSITIE VAN ITALIË. Voorts bleek Spaak van oordeel, dat de vredesvoor waarden voor Italië te hard zijn en dat te weinig rekening werd gehouden met de presta ties van dat land in het laat ste deel van de oorlog. Bevin bleek het in dit op zicht niet eens te zyn met den Belgische afgevaardigde en zeide, dat Engeland vastbeslo ten is, El Alamein en Tunis niet vergeefsch te maken door een oplossing, die een herha ling zou brengen van de ge beurtenissen van 1940'41. Engeland wil rekening houden met de veiligheid van het des betreffende gebied en de al- gemeene belangen van de V. N. onder welke het, naar het vertrouwd, binnenkort Italië zal telle*. De Grieksche premier Tsal- daris drong er opnieuw op aan, dat de Noordelyke Epi- rus en het eiland Saseno aan zyn land zouden worden toe- fewezen. Voorts bepleitte hy andhaving van het Italiaan- sche gezag over Albanië. PROTESTSTAKING TE ATHENE. Te Athene hebben geduren de twee uur alle openbare diensten w.o. het vervoer, het werk neergelegd als protest tegen het „onbevredigende ant woord" van de Vredesconfe rentie op de Grieksche elschen, GRIEKENLAND VRAAGT WAPENEN. Te Londen wordt van be voegde zyde vernomen, dat Griekenland aan Engeland om meer wapenen heeft ge vraagd. Welingelichte krin gen nemen aan, dat de Griek, sche regeering deze noodig heeft voor de uitrusting van de reservisten, die in het Noorden van Griekenland zijn opgeroepen voor de stryd te gen „linksche benden". Het verzoek is by de En gelsche regeering in overwe ging. WEDEROPBOUW EN GRENSWIJZIGING. In zijn memorie van ant woord inzake de voorgestelde wijziging van de Gemeentewet wijst de Minister van Binnen- landsche Zaken er op, dat de belemmeringen voor de we deropbouw zich o.a. doen ge voelen in de Bommelerwaard, Zeeuwsch-Vlaanderen en in de omgeving van Arnhem. Onge twijfeld zal. zoo dikwijls de op lossing der moeiiykheden ge vonden kan worden in samen werking van gemeenten, niet de toewucht tot „annexatie" behoeven te worden genomen. Bepaaldelijk als het gaat om moeiiykheden van tydelijke aard, behoort wyziging van de grenzen der gemeenten uiterste middel te zyn. Reeds 23 dooden te Apeldoorn. Het aantal dooden ten ge volge van de vliegramp te Apeldoorn is weer met twee gestegen en bedraagt thans 23. In het Lidevina-zieken- huis worden nog drie H.B.S.'- ers, in het Juliana-ziekenhuis de gymnastiekleeraar en één leerling verpleegd. Besloten is. dat de slacht offers Vrijdagmiddag gemeen- schappelyk od een der Apel- doornsche kerkhoven zullen worden begraven, met uitzon dering van twee H.B.S.'ers, wier ouders elders wonen en twee R.K. leerlingen. Donder dagavond en Vrijdagmorgen worden in de Groote kerk aan de Loolaan rouwdiensten gehouden. 100 MILLIOEN K.G. GROENTEN NAAR DUITSCHLAND. Tusschen het bedrijfschap voor greenten en fruit en de Britsche bezettingsautoritelten is een overeenkomst gesloten betreffende de leening van 100 millloen K.G. wintergroenten door ons land aan Duitsch land. De 'voorraden zyn mo menteel groot en het gevaar bestond, dat de tuinbouw in moeiiykheden zou geraken, In dien de winter zacht zou wor den en de vorst pas laat zou optreden. DE „EDAM" IN Z.-AFRIKA AANGEKOMEN. Het K.L.M.-vliegtuig de „Edam" is Dinsdag even na 5 uur by Pretoria in Z.-Afrika geland. De reis onder comman dant Pa rm en tier had een vlot verloop en er was zeer veel belangstelling voor de eerste aankomst na 1938 van een K.L.M.-vliegtuig. Ook 'n Wereldrecord! Een Engelsche fabriek van ge prefabriceerde woningen heeft een nieuw wereldrecord ge vestlgd door een alluminium huls te bouwen in precies 58 Vz minuut. toorbediende te Overveen, had op verschillende plaatsen voor de D.W. kantoor- en andere werkzaamheden verricht er regelmatig en zeer vriend schappelijk omgang met D. militairen gehad. Zij erkende dat wel, doch maakte aan merking op de woorden „an dere werkzaamheden", het geen zy te ruim vond. Even later bleek echter, dat zy ook tolk was geweest, heer Meliefste kon niet begrijpen, dat zij zoo'n leven leidde, terwijl haar vader als ondergrondsch werker werd gearresteerd en in Dachau werd vermoord. Bij al deze dingen had zij niet nagedacht, verklaarde zij. Zy had ggen verdediger. Maria Alida v. Kempen— v. d. Oudenhoven, zonder be roep te Goes, was in 1941 lid der N.S.B. geworden. Met le den der D. bèzettende macht had zij vriendschappelijke omgang gehad. Mr. Te woert verzocht bij het bepa len van de strafmaat re kening te houden met de zwakke gezondheid van be- sch. en de toestand van het gezin. Pieter Jac. Kambier, thans te Bovculo, was vriend- schappely'k met Duitsche mi litairen omgegaan. Veel han del had hij met de Dult- schers gedreven en om streeks 1944 was hij hoofd en controleur van de spitters geweest. „Ik moest leven en ik was zakenman", karak teriseerde hij dit geval De getuigenverklaringen, als zou hy met N.S.B.-ers omgang hebben gehad, sprak hy met zooveel stelligheid tegen, dat de heer v. Popering op merk te tegen besch., niet te ver- feten dat zyn talenten als andelsreizlger op het Tri bunaal geen invloed zouden uitoefenen! Uitspraak in alle zaken op 18 October a.s. Uitspraken. Jan Andries de Bakker, win_ keiler, Vlissingen, beschuldigd, van lidmaatschap N.fB., N.V. D.. front van Nering en Am bacht, het collecteeren voor Winterhulp, werd veroordeeld tot Interneering voor de tijd reeds in bewaring doorge bracht en c .tz3tting uit rech ten. Marius Jacob Neel3, kantoor bediende, Vlissingen, beschul digd van lidmaatschap N.A.F. en propag a voor deze be weging, -.n het fungeeren o.m. als tolk voor M^ielstensche-d; het brengen van de Hitlergroet en arbeid voor een Ned.-Duit- sche aannemingsmaatschappy. werd veroordeeld tot internee ring voor de tijd reeds in be waring doorgebracht en ontzet ting uit rechten. Pieter Hoogstrate, tlmm r- man-aannemer, Vlissingen, be schuldigd van arbeid vo'r de Duitsche Wehrmacht als aan nemer, uitvoerder en chauf'.'eur, en zwarte handel met de Duit- schers. werd veroordeeld t 3 mnd. interneering en ontzet ting uit rechten. Marinus Volkers, melkslijter. Vlissingen, beschuldigd van lidmaatschap der N.S.B., werd veroordeeld tot interneering voor de tijd reeds in bewaring doorgebracht, verbeurdverkla ring van deel vermogen 100) en ontzetting uit rechten. Maria Sara van Hoorn, echt- fen. van G. van Belzen, zonder eroep, Souburg, werd o.m. be. 3chulaigd van arbei'. voor de Org. Todt. Toen haar man hiertegen protesteerde, gaf ze dit aan den Stormführer door, Generaal Smuts wordt op zyn tocht over Walcheren Don derdag omstreeks half vier in Vlissingen verwacht. De stoet zal dan rijden over de Koude- kerkscheweg, Badhuisstraat, Betje Wolffplein, Ooosje Bus. kens.raat, Spuistraat, Bella- mypark, Nieuwendyk, Zeil- markt, Gravenstraat, Verleng de Paardenstraat naar het mo nument op de landingsplaats, waar de generaal de auto een oogenblik zal verlaten. Ook het publiek heeft hier toegang. De tocht wordt dan vervolgd door Oranjestr., Emmastraat, Hen driks raat, Steenenbeer, Groe ne woud, Walstraat, Aagje De kenstraat, Koningsweg naar Middelburg. Verwacht wordt dat velen langs deze route hun vlag zul len uitsteken. GYMNASTIEKLOKAAL IN GEBRUIK GENOMEN. In tegenwoordigheid van het Gemeentebestuur, de Contact commissie en vertegenwoordi gers van sportvereenigingen ts Maandagavond 't gymnas tieklokaal van de Openbare School aan de Bouwen Ewout- straat te Vlisslngen weer in gebruik genomen. Hierbij werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren W. Poppe, wethouder van onder- wij0. F meester mr. B. Kolff, die "het officieele ope ningswoord sprak, den heer Jansen, namens de sportver eenigingen en wethouder L. P. van Oorschot, namens de Con tactcommissie. Alle sprekers gaven uiting aan hun vreugde over het ge reedkomen van dit gymnas tieklokaal, dat het eerste be hoorlijke lokaal van deze aard is, dat nu weer ter beschikking staat. De hoop werd uitgespro ken, dat binnen niet al te lan ge tijd meer lokalen zullen vol gen, waardoor bewezen ka worden, dat ook de lichame lijke ontwikkeling bij het ge meentehestuur van Vlissinger In goede handen is. P.T.T.-ONTSPANNINGS- VEREENIGING. De P.T.T.-ontspnningsveree- niging te Middelburg gaf Za terdag j.l. in het óchuttershof een geslaagde uitvoering. Opgevoerd werd een klucht in 3 bedrijven: „Eén dag dame" naar het Amerikaansch, door C. van Kerkhoven Jr. De medespelenden, allen P. T.T.-menschen, brachten het stuk niet onverdienstelijk ten tooneele en verscheidene figu ren oogstten bij het zeer tal rijke publiek groot succes. De avond werd besloten met een bal, met medewerking van de Babyton-band. Domburg BIBLIOTHEEK HERSTELD. De bibliotheek van de Volksbond tegen drankmis bruik te Domburg, heeft door verschillende oorlogshandelin gen en hun gevolgen aanzien- yke schade geleden aan het gebouw en veel boeken ver- oren. Niettemin bleef deze in stelling behoudens een on derbreking lectuur uitlee- nen en hoopt in het thans herstelde gebouwtje daartoe nog beter in de gelegenheid te znn. Er wordt ook met spoea gewerkt aan de samen- itelling van een catalogus. De heer L. Back, hoofd van een Chr. school te Arn hem, vroeger woonachtig te Vlissingen, is benoemd tot hoofd van de Rehobothschool voor C.V.O. te I tterdam-Zutd. De heer S. Sanders, te St. Lauren® behaalde te Arnhem het diploma leeraar-banketbak- ken. In de week van 30 Sept. t.m. 5 Oct. werden te Veere 9791 kg. consumptiegarnalen aangeveerd. BRITTEN MOETEN OP BRANDSTOFFEN BEZUINIGEN. De Engelsche bevolking is gevraagd het brandstoffen- verbruik vrywillig met 10 te verlagen, aangezien andersIwaarop haar man gearresteerd de voorziening in de winterwerd. Zij werd veroordee'd tot In gevaar zou kunnen komen.ontzetting uit rechten. CHR. AMBTENAARSBOND. In de dezer dagen heropge richte afdeeling Vlissingen van de Alg. Ned. Chr. Ambtenaars- bond werd het bestuur als volgt samengesteld: J. Moll, voorzitter; P. Sinke, 2e voor- zittér; R. Schroevers, secre taris; F. van Sabben, 2e se cretaris; L. Louwerse, pen ningmeester; W. van Leeuwen, 2e penningmeester en J. de Bruyne, alg. adjunct. DE EMMABLOEM- COLLECTE. Men schrijft ons: Het is ieder bekend, hoe ten gevolge van de oorlog het aan tal tuberculose-putiënten is toe genomen. De sanatoria liggen vol patiënten, terwijl zeer velen thuis een rustkuur doen of op opname liggen te wachten. Veel zal er nog gedaan moeten worden voor we een behoorlijke verbetering in deze zorgwekken de toestand mogen verwachten Veel werk zal gedaan moeten worden, speciaal door hen, die op het gebied der tuberculose bestrijding werkzaam zyn. Ieder- !:an -n moet dit werk steunen en een steentje bijdragen ter verbetering der volksgezondheid. Want voor een doelmatige be strijding van de tuberculose is geld noodig, zeer veel geld Er is geld noodig om de pa- tiëntei^ in de gelegenheid te stellen een voor herstel nood zakelijke sanatorium-kuur te doen, om patiënten, die thuis liggen, onder betere omstandig heden te kunnen verplegen, enz Wanneer dan straks op Za terdag 12 October de jaarlijk- sche Emma-bloem-collecte in Vlissingen zal worden gehou den, dient iedereen te beseffen, dat ook zHn of haar medewer king niet gemist kan worden. De benoodigde gelden zyn veelvouden van de voor-oorlog- sche cyfers. Wanneer dus straks het Emma-bloempje wordt aan geboden geeft dan een veelvoud van het bedrag, dat U vóór de oorlog gaf of zoudt gegeven hebben. Laat niemand achter blyven in de stryd tegen de tuberculose. Middelburg AANRIJDING. Toen gasteren een auto aan de stationszyde de brug wilde opdraaien, gleed de wagen even terug, met als gevolg, dat een wielryder werd aangere den. De man kwam met de schrik vrij, maar zijn fiets was vèrnield. Voor diploma A voor Politierechter Middelburg. De 27-j. bakker L. N, uit Dordrecht, thans gedetineerd, nam cp 17 Juli te Kruiningen een rywiel, hetwelk hem niet toebehoorde weg. De eisch tegen dezen ver dachte was 1 jaar gevangenis straf met aftrek voorarrest. C. R., een 40-j. koopman uit Terneuzen en zijn 45-j. broer D. R., eveneens wonende t* Terneuzen, beiden gedetineertL namen in de maand Mei 1941 uit een pakhuis verschillende balen suiker weg. Door den officier van Justitie waren twee getuigen gedagvaard daar verdachten blyven ont kennen. De eisch tegen beide ver dachten was 2 jaar gevange nisstraf met af.rek preven tieve hechtenis. De 23-j. los arbeider P. van G. uit Cadzand nam te Re- tranchement vier runderen weg. Verdachte had tegen een Belgischen caféhouder gezegd* dat hy 4 runderen had ge kocht, welke In een weide lie pen onder de gemeente Re- .ranchement en dat hij deze wilde uitvoeren naar België. Hij kwam echter overeen deze beesten aan den caféhouder te verkoopen en 's nachts werden de beesten over de Neder landsche grens gedreven, waar een auto gereed stond om ze te vervoeren in de richting Westcapelle (B.). Verdachte, die reeds meer dere malen wegens diefstal is veroordeeld, hoorde 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. C. de B., een 40-j. opkoo- per uit Kruiningen, thans ge detineerd. nam te Goes een damesrywiel weg. Tegen dezen verdachte, die nog steeds bly'ft ontkennen, doch verklaarde dit rywiel te hebben geruild tegen een vloerkleed, elschte de Officier van Justitie 1 laar gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Blggekerke: Beroepen in de vacature dr. J. Brandenburg, cand. Witteveen, den Haag. Bedankt voor Hansweert J. J. Stoutjesdyk te Tuil. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te. Aagtekerke T. Dorresteyn te Opheusden. Beroepen, Terneuzen ds. M. Blok te Zeist. VRIJE EVANG. GEM. By de Vrye Evang. Gemeente te Goes is beroepen ds. J. Ka- wi v w. ia; is iiti ucjjcii uo, utr^a- scheepwerktuigkundige slaagde relse, oud stadgenoot en zende- de heer H. Ruck te Middelburg. I ling met verlof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2