PROVINCIALE ZEEUWSCHE COM UIT DE PROVINCIE Vliegtuig tegen gebotst Britsche Tories io congres bijeen ZEEUWSCH-VLAANDEREN Mogelijkheden der industrie in Zeeland 189e Jaargang - Nr. 234 Uitg.: Stichting Provinciale Zeeuw- sche Courant, Middelburg- Druk: Fa. F- van de Velde Ir.. Vlisslngen. Comm. van Bijstand: J L. van Leeu wen, Ds- M- L. W- Schoch, Vlissingen. »?,c3aSt''lks' 'eh"ve op z°"' WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 8 October '46 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 8 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2—— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 53-60. tel If) (2 lijnen! Middelburg Lnndensche Kaa< 29 tel 2077 en 2924. Poes Turlkade I5. tel- 2475 Ooatburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerlj8tr.2. Poatrek. nr. 359300 P-Z.C., Middelburg^ Het Wereldgebeuren CHURCHILL BLIJFT AAN HET POLITIEKE LEVEN DEELNEMEN. De doelstellingen der Conservatieve Partij. In de jaren voor de oorlog, toen de Britsche Tories nog stevig in het regeeringszadel zaten, plachten haar jaarlijk- sche congressen een weinig imposant schouwspel op te leveren. Oppositie tegen de politiek van de leiders was er zelden, debatten in groote stijl werden niet gevoerd en de congressen hadden meer het karakter van genoegelyke samenkomsten van gelijkge zinden. De zware verkiezingsneder laag, die de Conservatieve Party vorig jaar leed, deed echter verwachten, dat het 'op het congres van dit jaar, dat op het oogenblik in Blackpool wordt gehouden, levendiger zou toegaan. In de eerste plaats staat de par tij voor de taak haar pro gram en tactiek aan te pas sen aan haar nieuwe positie, het vormen van „de loyale oppositie van Zijne Majesteit". Dan is er, zoo als vaak na een nederlaag, eenige gisting gekomen in de partij, vooral onder de jongeren. Deze zyn niet meer bereid de leiding van Churchill, wiens politiek zij vaak te weinig construc tief achten, door dik én dun te volgen en bepleiten een ze kere vernieuwing en verjon ging van de partij. Een de zer jongeren, Mac Millan, heeft zelfs het veelbespro ken voorstel gedaan tot naamsverandering, over te gaan en voortaan als nati onale of democratische partij voer het voetlicht te treden. De Conservatieven zouden hun naam, waaraan een traditie van jaren vastgeknoopt zit,geen eer hebben aangedaan door thans deze naam over boord te werpen en het voorstel heeft dan ook weinig bijval gevonden. Zaterdag heeft de ondanks zijn jaren nog steeds vitale en onvermoeibare Churchill voor het congres een groote rede gehouden. Churchill be gon met te verklaren, dat hrj eenige tijd geleden overwogen had zich uit het politieke le ven terug te trekken. Hij achtte echter de toestand en de toekomst zoo ernstig, dat hrj besloten heeft actief aan het politieke leven te blijven deelnemen. Chtfrchill noemde in het vervolg van zijn rede als belangrijkste doelstellin- lingen van de Conservatie ven: Het omhooghouden van de Christeyke religie en het afslaan van alle aanvallen daarop en in het algemeen het verleenen van steun aan de vrye onderneming en aan het particulier initiatief te gen staatsdwang en nationa listic der industrieën. Wh" zijn tegenstanders, zoo ze Churchill, van het stichten van een socialistische staat, die de productie- en distribu tiemiddelen en de beurs con troleert. Wij willen de sta tus van den werknemer meer zien als die van een deelge noot, dan als die van een niet-verantwoordelijke em ployé. Wij willen het volk niet zien teruggebracht tot een massa door de staat ge* leide proletariërs, her en der waarts geslingerd, hier er daar in hulzen ondergebracht door een aristocratie van be voorrechte ambtenaren en par tijbonzen. De socialistische regeering vertegenwoordigd niet de meerderheid der na tie. In weinig meer dan een jaar heeft zij de Britsche in vloed in het buitenland ver minderd en zeer verlammend gewerkt op de herleving ln het b-'nnenland. Na al wat wtf hebben meegemaakt hebben wy genoeg te dragen en ge noeg gevaren onder het oog te zien, dan dat wij bovendien nog de last zouden moeten dragen van deze agressieve partners. De felle critiek op de La- bour-regeering, die in deze woorden opgesloten ligt, heeft niet nagelaten van regeerings- zijde een antwoord uit te lok ken. Noel Baker, de minister van luchtvaart, gaf als com mentaar: Als Brit betreur ik het. dat Churchill nog steeds en 'Tory-politieus is, als par tijman verheug ik me over zijn besluit. Het is volkomen bij de tusschentydsche ver kiezingen gebleken, dat de kiezers de zienswijze van Churchill niet deelen. Toch zal ook Noel Baker niet mogen vergeten, dat de Labour-regeering geen onver deeld succes is gebleken. De jongste kabinetswijzigingen zijn mede het gevolg van het mislukken van enkele figuren als minister. Ook binnen de Labourparty bestaat het ge voelen, dat de regeering ten aanzien van enkele nijpende binnenlandsche problemen, bijv. de huisvesting lang niet door tastend genoeg is opgetreden. In zooverre heeft Noel Ba ker gelijk, dat de vaak onbe- heerschte critiek van Chur chill veel minder gevaarlijk is voor de Labour-regeering, dan het meer gematigd met overleg aantasten van haar zwakke zijden, zooals Eden dat pleegt te doen. Prins Bernhard-Fonds geïnstalleerd. Z .K .H. Prins Bernhard heeft Maandagmorgen, als re gent van het Prins Bernhard- fonds, het bestuurscollege van dit fonds, voor de aanvang van haar constitueerende ver gadering, plechtig geïnstal leerd. In zijn rede wees Prins Bernhard er op, dat het Prin? Bernhard-fonds voor de twee de maal in zijn geschiedenis aan het begin van een groote taak staat. Bij de oprichting in 1940 had het fonds ten doel gelden byeen te brengen, om de oorlogvoering van ons land Nu de oorloe- geëindigd is, zal het Prins Bernhard-fonds blij ven voortbestaan voor finan- cieele steunverleening aan de geestelijke en cultureele weer baarheid van ons volk. Nog voor het officieel bestond bracht de Anjerdag reeds ruim 400.000 gulden op voor dit doel. Prof. Mr. R. P. Cleveringa is voorzitter van het bestuur, terwijl ook Jhr. Mr. A. F. C. Casembroot uit Westkapelle. deel uitmaakt van het be stuur. Twintig nieuwe textielpunten. Met Ingang van 7 October 1946 zyn de volgende bonnen van de in omloop zynde tex- tielkaart VA 605, VB 605, VC 605, VD 605, VE 605 geldig geworden: de letterbonnen Ben C, elk ter waarde van 5 pun ten, de nunjimers 121 t.m. 130, elk ter waarde van 1 punt. Het ligt ln de bedoeling ln de eerste maanden van 1947 wederom een beperkt aantal textielpunten geldig te verkla ren, ten einde dc bevolking n de gelegenheid te stellen met gebruikmaking van de reeds geldige, gespaarde en nog te sparen punten ook zoogenaam de groote stukken aan te schaffen. Hierbij zij pgemerkt, dat de reeds geldig verklaarde punten van de textielkaart gel_ dig blyven. Vaststelling der procedure begonnen. Commissie voor wapen stilstand ingesteld. Bg de heropening van de besprekingen tusschen de In donesiërs en Nederlanders heeft ook Soetan Sjahrir een rede gehouden waarin hij er op wees dat van Indone sische zijde de onderhande lingen met een nieuwe hoop zullen beginnen. Sjahrir Wees er verder op, dat de gevoe lens van waakzame achter docht alleen dan kunnen ver dwijnen, indien de atmosfeer van botsingen en gevechten, waardoor de Indonesiërs zich bedreigd voelen, ook verdwij nen. Hij sprak de hoop uit dat bij 'de ónderhandelingen deze atmosfeer inderdaad zou ver dwijnen, waar wantrouwen alleen kan worden weggeno men en vertrouwen alleen kan worden hersteld door positie ve daiden en vaste bewijzen. PROCEDURE-KWESTIES. Maandagmorgen, na de sluiting van de plenaire zit ting, werd een zitting met gesloten deuren gehouden, waarin de kwesties betref fende de te volgen procedure door de delegaties werden besproken. Men vernacht dat pas over eenige dagen, wan neer de procedure zal zijn vastgelegd, met de werkelij ke werkzaamheden der dele gaties zal worden begonnen. Men is overeengekomen op 19 October weer een plenai re zitting te houden. De con ferentie behandelde voorts de kwestie van de wapenstilstand. Vandaag... heeft de jaarlijksche herdenking plaats van het ontzet van Alk maar (1573); ls het twee jaar ge leden dat na het ein de van de conferentie van Dumbarton Oaks de vastgestelde plan nen van de veiligstel ling van de vrede wer den gepubliceerd. Seyss doet beroep op de Koningin. Volgens een bericht van het Agence France Presse heeft Seyss Inquart, door het Neurenbergsche Tribunaal ter dood veroordeeld, een be roep gedaan op Hare Ma jesteit Koningin Wilheïmlna, om te intervenieeren ter ver krijging van een verzachting van zgn vonnis. Seyss Inquart heeft in brief aan Koningin Wilhelmina, Hare Majesteit verzocht te zijnen gunste te interveniee ren bg de geallieerde be stuursraad, die op het oogen blik te Berlyn beraadslaagt over de door de veroordeel den ingediende gratieverzoe ken. Seyss Inquart beroept er zich op in zijn verzoekschrift, dat hij dat door persoonlgk in grijpen het Nederl. volk rampen zou hebben bespaard. Voorts beroept hg zich op menschlievende maatregelen, die onder zijn bewind ten ba te van het Nederlandsche volk zouden zijn genomen. DE BEUL GEARRIVEERD. De Sunday Times meldt, dat de Britsche beul Pierre- point, die door de geallieerde bestuursraad belast is met de terechtstelling van de door het Neurenbergsche tribunaal veroordeelde misdadigers, te Neurenberg ls aangekomen. Hg zal worden bijgestaan door 2 Amerikaansche sergeants. BRANDENDE BENZINE STROOMDE GYMNASJIEKLOKAAL BINNEN. Piloot en Apeldoornsche scholieren gedood. Een ontzettend vliegtuigon geval heeft Dinsdagochtend te Apeldoorn, behalve het leven van den pilot, dat van een aan tal jongens gekost, terwyl een nog grooter aantal ten deeie zware brandwonden heeft op- geloopen. KUNSTSTUKJES! De bestuurder van een mili tair vliegtuig, dat van het vliegveld Valkenburg was ge start, maakte kort na elf uur eenige kunststukjes over de om geving van de Jachtlaan, waar zgn ouderlgke woning ligt. Daarbij kon hij, na een zooge naamde rol, 't toestel niet snel omhoog krijgen en raakte met zijn linker vleugel de nok van het dak van het gymnastiek lokaal der Christelijke H.B.S. aan de Jachtlaan, waar op het oogenblik circa 25 leerlingen, allen jongens, ond r leiding van den leeraar, aan het tur nen waren. De gevolgen waren ontzet- 'tend. De linkervleugel brak af cn de inhoud van de zich daar in bevindende benzinetank werd door een gat in het dak in het gymnastieklokaal ge worpen, dat onmiddellijk volko men in brand stond. De bran dende benzine deelde zich aan de toestellen en de kleeding der kinderen mede, waardoor deze zeer zware brandwonden omliepen en sommigen van hen direct werden gedood. Binnen onkele minuten was hulp aanwezig van het zich achter de IT.B.S. evindende militaire kamp. terwijl ook uit de omgeving direct E.H.B.O.- dames kwamen toesnellen en even later lekenauto's met verpleegsters, doktoren brandweer arriveerden. Men slaagde er, met behulp van schulmblusschers vry spoedig in het vuur te dooven, maar inmiddels hadden vrijwel alle leerlingen brandwonden opge- loopen, varieerende van lichte tot zeer zware. Zoo goed als allen moesten dan ook naar he: ziekenhuis worden vervoerd, waar bij aankomst vier hunner reeds bleken te zijn overleden, terwgl voor het leven van ver schillende anderen moet wor den gevreesd. Zooals vrgweï niet anders kon worden verwacht, bleek de bestuurder van het vliegtuig, wiens lijk enkele tientallen me ters verder met de brandende resten van de machine werd gevonden, op slag gedood. Het proces legen mgr. Stepinatz. „Het proces tegen mgr. Ste pinatz is een kettery tegen de rechtspraak" aldus heeft kar dinaal Spellman, de aartsbis schop van New York, ver klaard. Hij deelde mede, dat een nieuw te bouwen school te New YoYrk naar mgr. Stepi natz genoemd zou worden. Tydens het proces zelf heb ben versclilllende priesters uit het volk bezwarende getuigen verklaringen afgelegd tegen mgr. Stepinatz. Een vrouwelyke getuige toonde een touw, waarmee volgens haar zeggen, haar dochter werd opgehangen en eischte, dat met hetzelfde touw de secretaris van mgr. Stepinatz zou worden opge hangen. Het bezoek van Generaal Smuts. Generaal Smuts zal Don derdag a.s. Zuid-Beveland en Walcheren bezoeken. Het pu bliek wordt verzocht ter ge legenheid van dit bezoek de vlag uit te steken. De generaal komt per vlieg tuig van Valkenburg in Woensdrecht aan, om ong. 11 uur v.m., en rijdt van hier Êer auto naar Goes, waar in [otel „De Korenbeurs" de lunch zal worden gebruikt. Om ongeveer 1 uur ver trekt het gezelschap uit Goes en rijdt door naar Middel burg, waar door de stad de volgende route gevolgd' zal worden: Stationsplein, brug gen, kaden, Beatrtxbrug, Dam, Glststraat, St. Pieter straat, Balans, Abdy, Koor kerkhof, Burg, Markt,Vlas- markt. Krommeweele, Heeren gracht, Noordpoortplein, Noordsingel, Noordweg. Via Domburg zal gereden worden naar Westkapelle, waar de generaal eenige tijd zal blyven. Over Biggekerke en Koude- kerke zal naar Vlissingen worden teruggereden. Om ongeveer 4 uur zal de generaal weer uit Vlissingen naar Woensdrecht vertrek ken. Generaal Smuts zal verge zeld zijn van zijn schoon zoon, tevens zijn adjudant, majoor Mac Hdobie. de Zuid- Afrikaansche gezant in Ne derland den heer Egeland. terwijl hem namens H.M. de Koningin is toegevoegd de adjudant van H. M„ Kpt. Bührman. Tevens zal o.m. de hoofding.-directeur van de Rykswaterstaat, Ir. Harm- sen, deel van het gezelschap uitmaken. Ex-burgemeester van Middelburg zal terecht staan 18 October zal voor het Tribunaal te Middelburg de zaak behandeld worden tegen Mr. A. Meerkamp van Emb. den ex-burgemeester van Middelburg. Schadevergoeding voor Belgen In Z. Vlaanderen. Zooals bekend wonen er in Zeeuwsch Vlaanderen een groot aantal gezinnen, die de Nederlandsche nationaliteit niet bezitten. Het zgn nage- allen Belgen, die echter zoovele jaren ln Z. Vlaanderen wonen, dat velen van hen niet eens wisten dat zy geen Nederlanders waren. Onder hen zyn zeer velen zwaar gedupeerd en deze men_ schen kwamen aanvankelyk niet voor schadevergoeding in aanmerking, wat zeer onbillijk was. Dank zij de bemiddeling van de Ver. W.-Z. Vlaanderen, komen ook deze menschen thans voor schadevergoeding in aanmerking. Teneinde de behaalde resul taten en de verder te nemen maatregelen te bespreken, werd Zaterdag te Oostburg 'n tweede buitengewone vergade ring met deze gedupeerden gehouden. Het wekte, bevreem ding dat de afdeelingen Bier vliet, Hoofdplaat en St. Kruis niet aanwezig waren. Na een openingswoord door den voorzitter, den heer Hool- horst, hééft de heer Bols een uiteenzetting gegeven, over de bereikte resultaten, waaruit bleek dat de gedupeerden thans zoo goed als gelijkge schakeld zgn met alle anderen. Er moeten weliswaar nog een aantal formaliteiten wor den vervuld, waarvoor in alle afdeelingen vertrouwensman nen zijn gekozen. HET BEZOEK VAN MINISTER GIELEN. Minister Glelen zal bij zyn bezoek aan Zeeland heden waarschijniyk een bezoek brengen aan. IJzendyke, Schoondgke, Oostburg, Aar- deniburg, Eede. Sluis, Bres ken s en mogelyk ook Bier vliet. Op Walcheren zal Woens dag waarschynlijk een bezoek worden gebracht aan Mid delburg, Vlissingen, Souburg, Biggekerke en Ritthem. DE WATERSTAND IN HET KANAAL DOOR WALCHEREN. Ten behoeve van het te ver_ richten sloop- en metselwerk aan tie middenpyier van de brug te Souburg zal geduren de het tydvaik 9 t.m. 12 Oc tober 1946 of zooveel korter of langer als voor de uitvoe ring van het werk noodig zal blijken, de waterstand in het kanaal door Walcheren tot 1 M. N.A.P, zijn verlaagd. DE VERKEERSMOEILIJK HEDEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De minister-president heeft in antwoord op een schrij ven van de Vereeniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Zeeuwsch- Vlaanderen medegedeeld, dat op het verzoek om meer auto bussen beschikbaar te stellen niet op korte termyn kan worden voldaan, hoewel het ministerie doordrongen is van de noodzakelijkheid om aandacht te besteden aan de randgebieden, in het bizonder de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen. Er bestaan plan nen om de Braakman in te dijken, waarvoor eerst over leg met België dient plaats te hebben, aangezien men van Belgische zijde moeilijk heden voor de vaarweg naar Antwerpen vreest. Door indijking van de Braakman zal men wegver- betering krygen. Concours hippique. Door de Rlngrydersvereen. „In Galop" te Groede werd Zaterdagmiddag een concours- hippique georganiseerd. De liefhebbers van paarden _.i paardensport hebben on danks het slechte weer vol op kunnen genieten, want er werd beslist mooie sport te zien gegeven, waarbij er aan spanning geen gebrek was. Burgemeester Everaars sprak een openingswoord. De uitslagen waren: Tweespannen voor landbouw, tui gp aar den voor oogstwa gens: 1. W. de Kok, Groede; F. Du Bols, Groede. Aangespannen tuigpaarden voor conccurswagens: 1. L. Roone, Nieuwland; 2. C. Lam- mers, Krabbendyke; 3. A. C. Mosselman, Kruiningen. Springconcours 80 cms 1. C. Lammers, Krabbendyke 2. J. Wisse-Nysse, Kapelle; 3. A. Karelse, Krulningen. Drafcours 1. M. J. Rie- mens, IJzendyke; 2. D. Schee- Ie, Terneuzen; 3. R. J. v. d. Waeter, Groede. Aangespannen tuigpaarden voor tweewielige rijtuigen 1. W. Kakebeeke, Krulningen; 2. J. de Smit, Groede; 3. J. de Vugst, Sohoondijke. Vluchtcours voor landbouw- werktuigpaarden, lichte klas se: 1. D. Scheele, Terneuzen; 2. J. Magnus, Biervliet; 3. J. Dees, IJzendyke. Springconcours 110 cm.: 1. A. Karelse, Kruiningen; 2. J. Wisse-Nysse, Kapelle; 3. C. Lammers. Kijabbendijke. Vluchtcours voor paarden van de hoogere klasse: 1. Rud- di, elg. A. Cammaert. Groede, gereden door P. de Jonge, Groede; 2. Draem, eig. C. Ge luk, Kruiningen, gereden door M. Snoep; 3. Pluto, eig. en be- ryder, A. Karelse, Kapelle. De winnaar van het laatste nummer, ontving uit handen van den burgemeester een fraaie zilveren beker, geschon ken door de V.V.V. Schoondijke RAADSVERGADERING. Vrijdagavond kwam de raad van Schoondgke in ver gadering byeen. By de opening deelde bur gemeester van Rosevelt me de. dat B. en W. met ingang van 1 October j.l. den heer A. Luteyn benoemd hebben tot tydelijk onderwyzer en waar nemend hoofd aan de O. L. school. Men hoopt dat het onderwijs daardoor weer op het goede peil zal komen. Ver der, dat er verlichting in de noodwoningstraten aanwezig zal zyn en dat de opruiming van 7 bunkers op, het schoolterrein opnieuw open baar zal worden aanbesteed, aangezien een reeds gehou den aanbesteding niet het gewenschte resultaat heeft opgeleverd. Dank werd ge bracht aan Volksherstel te Enkhuizen voor de verdeeling van 20.000 aan vereeni- gingen en kerken in deze ge meente. Tenslotte werd me degedeeld dat wethouder J. RisseeuwRisseeuw benoemd ls tot plaatsvervangend bur gemeester in voorkomende gevallen, terwgl nog dank gebracht werd aan den heer I. A. D'Hont, voor hetgeen hij als wethouder in de perio de van de tijdelijke raad voor de gemeente heeft gedaan. De subsidie aan de Frö belschool werd op verzoek der Vereeniging m.i.v. 1 Juli 1946 verhoogd tot 1000, terwyl aandacht geschonken zal worden aan een speellokaal voor de kleuters, die momen- Betere technische scholing en uitbreiding der natuurlijke hulpbronnen. Interessante inleiding van economisch aan de rand 3 van een faillissement en drs. G. A. Kohnstamm. Na heropening van het tweedaagsch congres, georga niseerd door het depart. Zee land van de Ned. My. voor Nij verheid en Handel, trad Zater. dagochtend als derde spreker op dr. G. H. Kohnstamm, chef van de af deeling Techni sche en Economische Vraag stukken van het Departement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart, met als onder werp: „Mogelijkheden op In dustrieel gebied". NATIONAAL-EOONO- MISCHE TOEKOMST VAN NEDERLAND. De juiste beoordeeling van de mogelykheden van industrie in Zeeland is slechts mogelyk tegen de achtergrond van de geheele nationale economische situatie. Een beeld hiervan geeft het, door het Centraal Planbureau opgestelde en eerst kortgeleden uitgekomen, „Cen traal economisch plan 1947", dat in groote Ujnen het econo misch beleid voor 1947 en de daarop volgende 5 jaar aan geeft. Nederland staat nationaal slechts met de uiterste krachtsinpanning zal over 5, 6 jaar het consump'tiepeil niet het welvaartspeil van 1938 zyn bereikt. Tot die tyd zullen we ons verbruik moeten beperken, terwijl anderzijds de nationale productie zoo hoog mogeiyk zal moeten Worden opgevoerd; terwille van de ex port! Want het probleem van Nederland is in de grond een deviezenprobleem. Ons buiten, landsch crediet hebben we uit gebuit sinds de bevryding ook in '47 zal Nederland nog 1,4 milliard aan buïtenlandsch crediet moeten opnemen. Maar ook indien we In staat waren het interne economische leven op vooroorlogsch peil te brengen, zouden we staan voor een tekort in onze be talingsbalans van 1.2 milliard per jaar, o.m. ten gevolge van de vermindering van het transitoverkeer met Duitsch- land, het derven van de di recte inkomsten uit Indië ge durende de eerste jaren en de industrialisatie van bepaalde gebieden in het buitenland, waardoor Nederland o.m. als wereldleverancier voor lijn olie en cacaoboter uitvalt. De Nederlandsche export zal nieuwe wegen in moeten slaan en de industrie zal, wil zy zich een plaats op de taui- tenlandsche markt kunnen ver overen, vooral gericht moeten zijn op goederen welke elders niet worden gemaakt, de ten- denz zal wel moeten uitgaan naar kwaliteitsindustrie. HET PROBLEEM SOCIAAL-ECONOMISCH BEZIEN. Sociaal-economisch ls de industrialisatie eveneens noo dig, i.v.m. het groeiend be volkingsoverschot. Anders zullen we over 5 k 7 jaar weer 3 400.000 werklcozen hebben. Nederland is arm aan na tuurlijke hulpbronnen. Alleen fantasierijk intellect en onder nemerszin lean Nederland red den. ECONOMISCHE SITUATIE IN ZEELAND. Wat zouden in dit geval de mogelykheden voor Zeeland zijn. De neiging tot emigratie en de verlaging van de geboorte cijfers in Zeeland maken het niet waarschynlyk, dat de be roepsbevolking in dit gewest zal toenemen. Zonder een aan bod van jeugdige arbeiders ziet het er echter voor de In dustrialisatie bedroevend uit. Reeds op dit oogenblik heeft men in Zeeland met moeilijk heden ln dit opzicht te kam pen. En men zou zich dan ook in de eerste plaats moe ten richten op een versterking van de bestaande bedryven en moeten zoeken in de inrich ting van kleine bedryven, van 15 tot 20 man. enkele be kwame technici met een klei ne staf menschen welke ge richt zouden moeten zyn op kwaliteitsproducten. Boven dien zou men een industrieel climaat moeten scheppen, waarin ondernemingszin en fantasie tot hun recht zouden kunnen komen. Het is gebleken, dat een M.T.S. vaak de ondernemers levert, waarmee een industrie staat en valt. Zeeland heeft geen enkele M.T.S. Behalve ondernemers zal men echter geschoolde arbeiders moeten vormen. En ook in dit opzicht is Zeeland met zijn slechts 6 ambachtsscholen misdeeld. Wil industrialisatie in Zee land mogelyk zijn, dan zal heroriënteering en uitbouw van het technisch liooger onderwUs t grondige verandering ln de opleiding voor technisch be- plaats roepen in de eerste noodzakelijk zyn. MOGELIJKHEDEN VOOR ZEELAND. Al slot van zyn inleiding gaf drs. Kohnstamm eenige suggesties voor nieuwe Zeeuw- sche industrieën. By het grond vesten daarvan zal men de natuurlijke bronnen van lig ging en landbouw moeten be nutten. Zich aanpassend aan de ver anderde sociale toestanden, die w\jzen op langere vacan- ties doorgebracht binnen de grenzen, zal Zeeland zich kun nen richten op vreemdelingen- het bij verdere industrialisatie „industrie'' door het stichten ten,. van moderne goed geaccom modeerde zomerverblijven aan passend by het dienstbodenloo- ze gezin van de toekomst. De export van oesters, het unieke product van Zeeland, op doel matige wyze geconserveerd, is een andere mogeiykheid. En ook de zeevisschery en visch- conservenindustrie, met Ant werpen voor de afzet binnen de gezichtskring, bieden, mits groot en modern opgezet, ■groote mogelykheden. In aansluiting op de inlel* ding van drs. Kohntamm gaf dr. P. Schoenmaker, directeur van het Centraal Instituut voor Industrialisatie, nog eenl- Êe suggesties voor industrieën t Zeeland en noemde o.m. als mogelijkheden de vlasindustrie, vervaardiging van landbouw werktuigen, verwerkende in dustrieën voor stroo, aardap. pelen, melk en fruit. SLUITING. Aan het einde van het con gres bracht de voorzitter. Ir. M. de Vink, o.m. dank aan medewerkers ensprekers van dit omvangrijke congres, voorts aan provinciaal en plaatselijk bestuur, aan de Z.V.TJ. voor de organisatie van de decla matie-avond. Ir. A. Plate, voorzitter van het Hoofdbestuur der Maat schappij, bracht hulde aan het departement voor de organi satie van dit congres. En na dat ook de heer C. Phllipse als vertegenwoordiger van net Prov. bestuur eenige waar- deerende woorden had gespro ken, werd het congres geslo- teel aan t noodschooltje nog ontbreekt. Met een ontwerp nieuwe regeling der wethoudersjaar- wedden hetwelk door Ged. Staten is toegezonden, ver klaarde de raad zich accoord. Na eenige bespreking werd verder besloten om aan het hiervoor in aanmerking ko mend gemeentepersoneel een zgn. tydelijke opbouwtoelage te verleenen, overeenkomstig terzake ontvangen richtlynen van Ged. Staten, een en an der ter vergoeding van vele bijzondere en drukke werk zaamheden als gevolg van de verwoesting. Een van hoogerhand noodig feachte wyziglng in het her- ouwplan werd na uitvoerige discussie vastgesteld en aan bepaalde wenschen van de raad gebonden. Aan den gemeentegenees heer. den heer B. H, Laming, werd naar aanleiding van zijn verzoek, i.v.m. vertrek, eervol ontslag verleend m.i. 1 Januari 1947; tot ge noemde datum zal dokter Eggink zyn functie waarne men. Nadat nog door eenige le den van de rondvraag ge bruik gemaakt was, met Be trekking tot beschikbaarstel ling van Opslagruimte, straat verlichting bij het gehucht Steenhoven en gevaar van nog openliggende kelders van verwoeste woningen, werd de vergadering gesloten met de mededeeling van den voorzit ter dat aan een en ander reeds aandacht is of nog zal worden geschonken. Biervliet CONCERT. Zondagavond gaven de mu ziekgezelschappen van IJzen dyke en, Biervliet te Biervliet een concert op de markt. De weinige bekendheid eraan ge geven en de koude ln aanmer king genomen was de belang stelling goed. Terneuzen JUBILEUM. Dezer dagen was het 60 jaar geleden dat de heer J. de Vos te Terneuzen als werkend lid toe trad tot de mtiziekver. „De Volharding" te Zaamslag. om later over te gaan naar de „Vereenigde Werklieden" te Terneuzen. Zaterdagavond brachten zijn collega's hem een serenade waarvoor veel belangstelling bestond. Eede 25 JAAR SCHOOLHOOFD. De heer P. Roozen, hoofd der R.K. school te Eede, zal op 18 October zyn zilveren jubileum aan deze school herdenken. Relranchement OVERPLAATSINGEN. De hulpcommiezen F. op de Camp, C. P. Vrij, J. C. Fryman te Retranchement, zyn gedetacheerd naar Roo sendaal en de hulpcommies W. Colpaert naar Sas van Gent. De hulpcommies P. E. de Kort uit Sluis is te Retran- chement gestationneerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5