PHOVIMCIALE ZEEUWSCHE COUPAMT Vliegtuig tegen gebotst UIT DE PROVINCIE BritscheToriesin congres bijeen WALCHEREN Mogelijkheden der industrie in Zeeland 189e Jaargang - Nr. 234 Uitg.: Stichting Provinciale Zeeuw- sche Courant, Middelburg. Druk: Fa. F. van de Velde Jr.. Vliasingen. Comm. van Bijstand: J L. van Leeu wen, Ds- M. L. W. Schocli, VlisBingen, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 8 October '46 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2-— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel 10 (2 lijnen 1 Middelburg Londensche Kaa» 29 tel 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. rel- 2475 Oostburg Gratemastraat 3. tel. 102, Terneuzen: Brouwerljstr.2. Pcstrek. nr. 359300 PZ.C., Middelburg. Hei Wereldgebeuren CHURCHILL BLIJFT AAN HET POLITIEKE LEVEN DEELNEMEN. De doelstellingen der Conservatieve Partij. In de jaren voor de oprlog, toen de Britsche Tories nog stevig in het regeeringszadel zaten, plachten haar jaarlijk- sche congressen een weinig imposant schouwspel op te leveren. Oppositie tegen de politiek van de leiders was er zelden, debatten in groote stijl werden niet gevoerd en de congressen hadden meer het karakter van genoegelrjke samenkomsten van gelijkge zinden. De zware verkiezingsneder laag. die de Conservatieve Partij vorig jaar leed, deed echter verwachten, dat het op het congres van dit jaar, dat op het oogenblik in Blackpool wordt gehouden, levendiger zou toegaan. In de eerste plaats staat de par tij voor de taak haar pro gram en tactiek aan te pas sen aan haar nieuwe positie, het vormen van „de loyale oppositie van Zijne Majesteit" Dan is er, zoo als vaak n: een nederlaag, eenige gisting gekomen in de partij, vooral onder de jongeren. Deze zijn niet meer bereid de leiding van Churchill, wiens politiek zij vaak te weinig construc tief achten, door dik en dun te volgen en bepleiten een ze kere vernieuwing en verjon ging van de partij. Een de zer jongeren, Mac Millan, heeft zelfs het veelbespro ken voorstel gedaan tot naamsverandering over te gaan en voortaan als nati onale of democratische party voer het voetlicht te treden. De Conservatieven zouden hun naam, waaraan een traditie van jaren vastgeknoopt zit,geen eer hebben aangedaan door thans deze naam over boord te werpen en het voorstel heeft dan ook weinig bijval gevonden. Zaterdag heeft de ondanks zijn jaren nog steeds vitale en onvermoeibare Churchill voor het congres een groote rede gehouden. Churchill be gon met te verklaren, dat hij eenige tijd geleden overwogen had zich uit het politieke le ven terug te trekken. Hij achtte echter de toestand en de toekomst zoo ernstig, dat hij besloten heeft actief aan het politieke leven te blijven deelnemen. Churchill noemde in het vervolg van zijn rede als belangrijkste doelstellin- lingen van de Conservatie ven: Het omhooghouden van de Christeijke religie en het afslaan van alle aanvallen daarop en in het algemeen het verleenen van steun aan de vrije onderneming en aan het particulier initiatief te gen staatsdwang en nationa lisatie der industrieën. Wij zijn tegenstanders, zoo zei Churchill, van het stichten van een socialistische staat, die de productie- en distribu tiemiddelen en de beurs con troleert. Wij willen de sta tus van den werknemer meer zien als die van een deelge noot, dan als die van een niet-verantwoordelvjke em ployé. Wij willen het volk niet zien teruggebracht tot een massa door de staat ge leide proletariërs, her en der waarts geslingerd, hier er daar in hulzen ondergebracht door een aristocratie van be voorrechte ambtenaren en par tijbonzen. De socialistische regeering vertegenwoordigt niet de meerderheid der na tie. In weinig meer dan een jaar heeft zij de Britsche in vloed in het buitenland ver minderd en zeer verlammend gewerkt op de herleving in het binnenland. Noel Baker, de minister van luchtvaart, gaf als com mentaar: Als Brit betreur ik Prins Bernhard-Fonds geïnstalleerd. Z .K .H. Prins Bernhard heeft Maandagmorgen, als re gent van het Prins Bernhard- fonds, het bestuurscollege van dit fonds, voor de aanvang van haar constitueerende ver gadering, plechtig geïnstal leerd. In zyn rede wees Prins Bernhard er op, dat het Prins Bernhard-fonds voor de twee de maal in zijn geschiedenis aan het begin van een groote taak staat. Bij de oprichting in 1940 had het fonds ten doel gelden bij een te brengen voor de oorlogvoering van ons land Nu de oorlog- geëindigd is, zal het Prins Bernhard-fonds blij ven voortbestaan voor finan- cieele steunverleening aan de geestelijke en culturéele weer baarheid van ons volk. Nog voor het officieel bestond bracht de Anjerdag reeds ruim 400.000 gulden op voor dit doel. Prof. Mr. R. P. Cleveringa is voorzitter van het bestuur, terwijl ook Jhr. Mr. A. F C. de Casembroot uit. Westkapelle deel uitmaakt van het be stuur. het dat Churchill nog steeds een Tory-politicus is, als par tijman verheug ik me over zijn besluit. Het i9 volkomen bij de tusschentrjdsche ver kiezingen gebleken, dat de kiezers de zienswijze van Churchill niet deelen. Toch zal ook Noel Baker niet mogen vergeten, dat de Labour-regeering geen onver deeld succes is gebleken. De jongste kabinetswijzigingen zyn mede het gevolg van het mislukken van enkele figuren als minister. Ook binnen de Labourpartij bestaat het ge voelen, dat de regeering ten aanzien van enkele nijpende binnenlandsche problemen, bijv. de huisvesting lang niet door tastend genoeg is opgetreden. In zooverre heeft Noel Ba ker gelijk, da'„ de vaak onbe- heerschte critiek van Chur chill veel minder gevaarlijk is voor de Labour-regeering. dan het meer gematigd en met overleg aantasten van haar zwakke zijden, zooals Eden -dat pleegt te doen. De besprekingen te Batavia. Bij de heropening van de besprekingen tusschen de In donesiërs en Nederlanders heeft ook Soetan Sjahrir een rede gehouden waarin hij er op wees dat van Indone sische zijde de onderhande lingen met een nieuwe hoop zullen beginnen. Sjahrir wees er verder op, dat de gevoe lens van waakzame achter docht alleen dan kunnen ver dwijnen, indien de atmosfeer van botsingen en gevechten, waardoor de Indonesiërs zich bedreigd voelen, ook verdwij nen. Hij sprak de hoop uit dat bij de onderhandelingen deze atmosfeer inderdaad zou ver dwijnen, waar wantrouwen alleen kan worden weggeno men en vertrouwen alleen kan worden hersteld door positie ve daden en vaste bewijzen. PROCEDURE-KWESTIES. Maandagmorgen, na de sluiting van de plenaire zit ting, werd een zitting met gesloten deuren gehouden, waarin de kwesties betref fende de te volgen .procedure door de delegaties werden besproken. Men verwacht dat pas over eenige dagen, wan neer de procedure zal zijn vastgelegd, met de werkelij ke werkzaamheden der dele gaties zal worden begonnen. Men is overeengekomen op 19 October weer een plenai re zitting te houden. De con ferentie behandelde voorts de kwestie van de wapenstilstand waarbij men is overeengeko men om een commissie te be noemen, bestaande uit de lei ders der beide delegaties, voorts dr. van Mook of diens waarnemer Idenburg voor de Nederlanders en Soedarsono voor de Indonesiërs, en onder voorzitterschap van Lord Killearn, die deze kwestie op staande voet verder zal be handelen. Deze commissie zal op 9 Oct. bijeenkomen. Hirohito als oorlogs misdadiger Door de Russen is aan het Internationaal Tribunaal te Tokio verzocht keizer Hiro hito als oorlogsmisdadiger te behandelen. Vandaag... heeft de jaarlijksche herdenking plaats van het ontzet van Alk maar (1573); is het twee jaar ge leden dat na het ein de van de conferentie van Dumbarton Oaks de vastgestelde plan nen van de veiligstel ling van de vrede wer den gepubliceerd. Twintig nieuwe textielpunten. Met ingang van 7 October 1946 zijn de volgende bonnen van de in omloop zijnde tex- tielkaart VA 605, VB 601,. VC 605, VD 605, VE 605 geldig geworden: de letterbonnen Ben C, elk ter waarde van 5 pun ten, de nummers 121 t.m. 130, elk ter waarde van 1 punt. Het ligt in de bedoeling in de eerste maanden van 1947 wederom een beperkt aantal textielpunten geldig te-verkla ren, DE SUIKERBON. De suikerbon voor de pe riode van 1326 Oct. zal niet op 10 maar op 17 Oct. worden bekend gemaakt. Door het slechte weer van de laatste tijd, kwam de sui ker uit onze binnenlandsche bietenoogst ongeveer een week later ter beschikking dan aanvankelijk werd ver wacht. Het normale rantsoen van 750 gram zal, naar verwacht wordt, in het geheele land vóór 27 October kunnen wor den gehonoreerd. Seyss doet beroep op de Koningin. Volgens een bericht van het Agence France Presse beeft Seyss Inquart, door het Neurenbergsche Tribunaal ter dood veroordeeld, een be roep gedaan op Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina, om te intervenieeren ter ver krijging van een verzachting van zijn vonnis. Seyss Inquart beroept er zich op in zjjn verzoekschrift, dat hij door persoonlijk in grijpen het Neder 1. volk rampen zou hebben bespaard. Voorts beroept hij zich op menschllevende maatregelen, die onder zijn bewind ten ba te van het Nederlandsche volk zouden zijn genomen. DE BEUL GEARRIVEERD. De Sunday Times meldt, dat de Britsche beul Pierre- point, die door de geallieerde bestuursraad belast is met de terechtstelling van de door het Neurenbergsche tribunaal veroordeelde misdadigers, te Neurenberg Is aangekomen, Hij zal worden bijgestaan door 2 Amerikaansche sergeants. SCHACHT GEARRESTEERD. Gisteravond is Schacht weer gearresteerd op bevel van den Duitschen minister president van Göttenberg Baden. Fritzsche en von Papen be vinden zich nog steeds te Neurenberg, de eerste bij vrienden, von Papen als gast van de Amerikaansche ge vangenisautoriteiten. Hij wacht op toestemming zich in de Britsche zone te vesti gen. BRANDENDE BENZINE STROOMDE GYMNASTIEKLOKAAL BINNEÜ. Piloot en 16 Apeldoornsche scholieren gedood. Een ontzettend vliegtuigon geval heeft Maandagochtend t* Apeldoorn, beh"3 het leven van den pilot, dat van eer aan tal jongens gekost, terwyl een nog grooter aantal ten deele zware brandwonden heeft op- geloopen. kunststukjes: De bestuurder van een mili tair vliegtuig, dat van het vliegveld Valkenburg was ge start, maakte kort n,-. elf uur eenige kunststukjes over de om geving van de Jachtlaan, waar zijn ouderlijke woning ligt. Daarbij kon hg, na een zooge naamde rol, 't toestel niet snel omhoog krijgen en raakte mei zijn linker vleugel de nok van het dak van heL gymnastiek lokaal der Christelijke H.B.S. aan de Jachtlaan. waar op dat oogenblik circa 25 leerlingen, allen jongens, ond leiding van den leeraar, aan het tur nen waren. De gevolgen waren ontzet tend. Do linkervleugel brak af de inhoud van de zich daar in bevindende benzinetank werd door een gat in het dak in het gymnastieklokaal ge worpen, dat onmiddellijk volko men in brand stond. De bran dende benzine deelde zich aan de toestellen en de kleeding der kinderen mede, waardoor deze zeer zware brandwonden opliepen en sommigen van hen direct werden gedood. Binnen .nkele minuten was hulp aanwezig van het zich achter de H.B.S. bevindende militaire kamp. terwijl ook uit de omgeving direct E.H.B.O.- dames kwamen toesnellen en even later '.ekenauto'3 met verpleegsters, doktoren brandweer arriveerden. Men slaagde er, met behulp van schuimblusschers vrij spoedig in het vuur te dooven, maar inmiddels hadden vrijwel alle leerlingen brandwonden opge- loopen, variéerende van lichte tot zeer zware. Zoo goed als allen moesten dan ook naar he ziekenhuis worden yervoerd waar bij aankomst vier hunner reeds bleken te zijn overleden. Zooals vrijwel niet anders kon worden verwacht, bleek de bestuurder van het vliegtuig, wiens lijk enkele tientallen me ters verder met de brandende resten van de machine werd gevonden, op slag gedood. 17 DOODEN. Dinsdagmorgen vroeg was het aantal slachtoffers reeds tot 17 dooden gestegen, t.w. de 21-jarige sergeant-vlieger M. W. D. Christern en 16 leer lingen van de Chr. H.B.S., van 14 en 15 jaar. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de moeder van den omgekomen vlieger, die het ongeluk van haar zoon zag gebeuren, door een beroerte werd getroffen en korten tijd later overleed. De overige negen slacht offers, die in de ziekenhuizen zijn opgenomen, zijn meeren- deels zwaar gewond, zoodat de vrees bestaat, dat het aan tal dooden nog zal stijgen. Slechts 2 leerlingen wisten ongedeerd uit de vuurzee te ontsnappen. Het bezoek van Generaal Smuts. Generaal Smuts zal Don derdag a.s. Zuid-Beveland en Walcheren bezoeken. Het pu bliek wordt verzocht ter ge legenheid van dit bezoek de vlag uit te steken. De generaal komt per vlieg tuig van Valkenburg in Woensdrecht aan, om ong. 11 uur v.m., en rijdt van hier per auto naar Goes, waar in Hotel „De Korenbeurs" de lunch zal worden gebruikt. Om ongeveer 1 uur vér- trekt het gezelschap uit Goes en rijdt door naar Middel burg, waar door de stad de volgende route gevolgd zal worden: Stationsplein, brug gen, kaden, BeaLrixbrug, Dam, Giststraat, St. Pieter straat, Balans, Abdij, Koor kerkhof, Burg, Markt, Vlas- markt, Krommeweele, Heeren gracht, Noordpoortplein, Noordsingel, Noordweg. Via Domburg zal gereden worden naar Westkapelle, waar de generaal eenige tijd zal blyven. Over Biggekerke en Koude- kerke zal naar Vlissingen worden teruggereden. Om ongeveer 4 uur zal' de generaal weer uit Vlissingen naar Woensdrecht vertrek ken. Generaal Smuts zal verge zeld zijn van zijn schoon zoon, tevens zijn adjudant, majoor Mac Ildobie. de Zuid- Af rikaansche gezant in Ne- derlanl, den heer Egeland, terwijl hem namens H.M. de Koningin is toegevoegd de adjudant van H. M., Kpt. Bührman. Tevens zal o.m. de noofding.-directeur van. de Rijkswaterstaat, Ir. Harm- sen. deel van het gezelschap uitmaken. Ex-burgemeester van Middelburg zal terecht staan 18 October zal voor het Tribunaal te Middelburg de zaak behandeld worden tegen Mr. A. Meerkamp van Emb. den ex-burgemeester van Middelburg. OESTERS NAAR ENGELAND. De onderhandelingen over de uitvoer van oesters naar Engeland hebben een gunstig verloop. In principe is met de En- gelsche importeurs overeen stemming bereikt over leve ring van 250 ton (circa 3.250.000 st.). De levering en ontvangst zal centraal ge schieden. Het wachten is thans nog op de goedkeuring van de wederzyasche regeeringen. Generaal Smuts over de Vredesconferentie. De Zuid-Afrikaansche pre mier, Generaal Smuts, heeft in de voltallige zitting der Parijsche Vredesconferentie verklaard het te betreuren, dat deze conferentie geken merkt wordt door een Oos- tersch en een Westersch blok. Toch was het succes grooter dan men voorspelt heeft, al dus Smuts. Als zeer belang rijke successen zag de gene raal de oplossingen voor de moeilijke kwesties van Zuid- Tirol en Triest. MOLOTOV IN PARIJS. Molotov is in Parijs terug gekeerd. Vandaag zal hij het voorzitterschap van de con ferentie van Bevin overne men. Soekarno en de Japanners. In een toespraak tot een Inter-Aziatisch Jeugdcongres heeft Soekarno te Djogjak onthuld, dat hy" in Juli 1942, kort na de landing van de Japanneezen op Java, een ge heime samenkomst met Hat- ta en Sjahrir heeft gehad. Soekarno deelde verder mede, dat de toen getroffen overeenkomst hem uiterlijk aan de ztyde der Japanneezen deed staan, welk feit ver antwoordelijk was voor de van verschillende zyde versprei de laster, vvelkp hem als collaborateur brandmerkte. Hij verklaarde, dat zijn ostentatieve collaboratie met de Japanneezen een van de „onvermijdelijke factoren'' was, welke noodzakelijk voor de verwezenlijking van de Indonesische revolutie waren. HET BEZOEK VAN MINISTER GIELEN. Minister Gielen zal by zijn bezoek aan Zeeland heden waarschynlijk een bezoek brengen aan IJzendyke, Schoondyke, Oostburg, Aar denburg, Eede. Sluis, Bres- kens en mogelijk ook Bier vliet. Op Walcheren zal Woens dag waarschijnlijk een bezoek worden gebracht aan Mid delburg, Vlissingen, Souburg, Biggekerke en Ritthem. DE WATERSTAND IN HET KANAAL DOOR WALCHEREN. Ten behoeve van het te ver_ richten sloop- en metselwerk aan de middenpijler van de brug te Souburg zal geduren de het tijdvak 9 t.m. 12 Oc tober 1946 of zooveel korter of langer als voor de uitvoe ring van hét werk noodig zal blijken, de waterstand in het kanaal door Walcheren tot 1 M. N.A.P. zijn verlaagd. Middelburg BLIJK VAN DANKBAARHEID WERD GEWAARDEERD. Als bewijs vn dankbaarheid van deger.-u, die reliefgoede- ren uit Aui-rika ontvingen, heeft het Middelburgsche Hulpcomité, tevens plaatse lijke H.A.R.K. te Middelburg eenige tijd geleden de hand- teekeningen van de begun stigden verzameld en deze in een oorkonde naar de Ver. Staten opgestuurd. Dit blijk van erkentelijk heid van de zijde der Middel burgsche bevolking is door de Amerikanen op hooge prijs gesteld. En in een schrijven aan de H.A.R.K. heeft de „American Relief for Hol land", dan ook verzocht de inwoners van Middelburg haar waardeering voor 'deze geste te willen overbrengen. Vlissingen SLUISDEUREN GEARRIVEERD. De sluisdeuren die de ge meente Leiden aan Vlissin gen schonk en die vorige week uit Leiden zijn vertrokken, zijn Maandagmorgen na een voor spoedige reis te Vlissingen aangekomen. Hoewel het werk aanvankelijk niet erg vlotte is men er tenslotte vannacht toch in geslaagd de sluisdeu ren op de voor hen bestemde plaats op te hangen. AVERIJ. Te Vlissingen is aangeko men op 6 October het motor schip ,,Quo Vadis' op weg van Antwerpen naar Shcreham met een lading metselsteenen. Het is met een defecte motor door de sleepboot,,René" van de West Hinder te Vlissingen binnengesleept. INENTING. Woensdagmiddag is er van 2 tot 3 uur in het St. Joseph- Ziekenhuis te Vlissingen ge legenheid tot kostelooze in enting of her-inenting tegen pokken. VERGApERIN G BESTüURDERSBOND. In de Vrijdag j.l. gehouden vergadering van de V.B.B. is speciale aandacht besteed aan het vraagstuk loonen en prij zen. Afgevaardigden werden benoemd om het congres van het N.V.V. te bezoeken, waar deze aangelegenheid zal wor den behandeld. Verder wer den uitvoerige besprekingen gevoerd aangaande het Betere technische scholing en uitbreiding der natuurlijke hulpbronnen. Interessante inleiding van economisch bezien aan de rand van een faillissement drs. G. A. Kohnslamm. Na heropening van het tweedaagsch congres, georga niseerd door het depart. Zee land van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel, trad Zater dagochtend als derde spreker op dr. G. H. Kohnstamm, chef van de afdeeling Techni sche en Economische Vraag stukken van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, met als onder werp: „Mogelijkheden op in dustrieel gebied", N ATION A AL-ECON O- MISCHE TOEKOMST VAN NEDERLAND. De juiste beoordeeling van de mogelijkheden van industrie in Zeeland is slechts mogelijk tegen de achtergrond van de geheele nationale economische situatie. Een beeld hiervan geeft het, door het Centraal Planbureau opgestelde en eerst kortgeleden uitgekomen, ..Cen traal economisch plan 1947", dat in groote lijnen het econo misch beleid voc-r 1947 en de daarop volgende 5 jaar aan geeft. Nederland staat nationaal- siechts met de uiterste krachtsinpanning zal over 5, 6 jaar het consumpdepeil niet het welvaartspeil van 1938 zijn bereikt. Tot die tyd zullen we ons verbruik moeten beperken, terwijl anderzijds de nationale proauctie zco hoog mogelijk zal moeten worden opgevoerd; terwille van de ex port! Want het probleem van Nederland is in de grond een deviezenprobleem. Ons bulten- landsoh crediet hebben we uit gebuit sinds de bevrijding en ook in '47 zal Nederland nog 1,4 milliard aan buiienlandsch crediet moeten opnemen. Maar ook indien we in staat waren het interne economische leven op Vooroorlogsch peil te brengen, zouden we staan voor een tekort in onze be talingsbalans van 1.2 milliard per jaar, o.m. ten gevolge van de vermindering van het transitoverkeer met Duitsch- land, het derven van de di recte inkomsten uit Indië ge durende de eerste jaren en de •industrialisatie van bepaalde gebieden in het buitenland, waardoor Nederland o.m. als wereldleverancier voor lijn olie en cacaoboter uitvalt. De Nederlandsche export zal nieuwe wegen in moeten slaan en de industrie zal, wil zij zich een plaats op de bui- tenlandsche markt kunnen ver overen, vooral gericht mceten zyn op goederen welke elders niet worden gemaakt, de ten- denz zal wel moeten uitgaan naar kwaliteitsindustrie. HET PROBLEEM SOCIAAL-ECONOMISCH BEZIEN. Sociaal-economisch is de industrialisatie eveneens noo dig, i.v.m. het groeiend be volkingsoverschot. Anders zullen we over 5 a 7 jaar weer 3 a 400.000 werklcozen hebben. Nederland is arm aan na tuurlijke hulpbronnen. Alleen fantasierijk intellect en onder nemerszin kan Nederland red den. ECONOMISCHE SITUATIE IN ZEELAND. Wat zouden in dit geval de mogelijkheden voor Zeeland zijn. De neiging tot emigratie en de verlaging van de geboorte cijfers in Zeeland maken het niet waarschijnlijk, dat de be roepsbevolking in dit gewest zal toenemen. Zonder een aan bod van jeugdige arbeiders ziet het er echter voor de in dustrialisatie bedroevend uit. Reeds cp dit oogenblik heeft men in Zeeland met moeilijk heden in dit opzicht te kam pen. En men zou zich dan ook in de eerste plaats moe ten richten op een versterking van de bestaande bedrijven en het bij verdere industrialisa ie moeten zoeken in de inrich ting van kleine bedrijven, van 15 tot 20 man, enkele be kwame technici met een klei ne staf menschen welke ge richt zouden moeten zijn op kwaliteitsproducten. Boven dien zou men een industrieel climaat mceten scheppen, waarin ondernemingszin en fantasie tot hun recht zouden kunnen komen. Het is gebleken, dat een M.T.S. vaak de ondernemers levert, waarmee eén industrie staat en valt. Zeeland heeft geen enkele M.T.S. Behalve ondernemers zal men echter geschoolde arbeiders moeten vormen. En ook in dit opzicht is Zeeland met zijn slechts 6 ambachtsscholen misdeeld. Wil industrialisatie In Zee land mogelijk zijn, dan zal heroriënteering en uitbouw van het technisch nooger onderwijs en grondige verandering in de opleiding voor technische be roepen in de eerste plaats noodzakelijk' zijn. MOGELIJKHEDEN VOOR ZEELAND. Al slot van zyn inleiding gaf drs. Kohnstamm eenige suggesties voor nieuwe Zeeuw- sche Industrieën. Bij het grond vesten daarvan zal men de natuurlijke bronnen van lig ging en landbouw moeten be nutten. Zich aanpassend aan de ver anderde sociale toestanden, die wjjzen op langere vacan- ties doorgebracht binnen de grenzen, zal Zeeland zich kun. nen richten op vreemdelingen- „industrle" door het stichten van moderne goed geaccom modeerde zomerverblijven aan passend bij het dienstbodenloo- ze gezin van de toekomst. De export van oesters, het nnieke product van Zeeland, op doel matige wyze geconserveerd, is een andere mogelijkheid. En ook de zeevisscherij en visch- conservenlndustrie, met Ant werpen voor de afzet binnen de gezichtskring, bieden, mits groot en modern opgezet, groote mogelijkheden. In aansluiting op de inlei ding van drs. Kohnstamm gaf dr. P. Schoenmaker, directeur van het Centraal Instituut voor Industrialisatie, nog eeni ge suggesties voor industrieën in Zeeland en noemde o.m. als mogelijkheden de vlasindustrie, vervaardiging van landbouw werktuigen, verwerkende in dustrieën voor stroo, aardap pelen, melk en fruit. SLUITING. Aan het einde van het con gres bracht de voorzitter, ir. M. de Vink, o.m. dank aan de medewerkers en sprekers van afc omvangrijke congres, voorts aan provinciaal en plaatselijk bestuur, aan de Z.V.U. voor de organisatie van de decla matie-avond. Ir. A. Plate, voorzitter van het Hoofdbestuur der Maat schappij, bracht hulde aan het departement voor de organi satie van dit congrc3. En na dat ook de heer C. Phllipse als vertegenwoordiger van het Prov. bestuur eenige waar- deerende woorden had gespro ken, werd het congres geslo ten. jeugdwerk en de propaganda in de wintermaanden. Ver schillende cursussen zullen worden gehouden, w.o. actueele onderwerpen als de loon- en prijspolitiek, sociale verzekering, bedrijfs-organi- satie, terwijl het ook in de bedoeling ligt het te verlee nen consumenten-crediet uitvoerig toe te lichten. Ook 'de ontspanning zal niet ver geten worden, daar het be kende G. G.-cabaret deze winter zal optreden. Tevens werd besloten evenals voor heen het geval was, voor de kinderen van de aangesloten organisaties een St, Nicolaas- feest te organiseeren, waar voor een commissie in het leven werd geroepen. In verband met de herbe graving van hen die in de November-dagen om het leven zijn gekomen, werd de oud- voorzitter van de Bestuur- dersbond, wijlen de heer J. v. d. Peijl herdacht. Pogingen zullen in het werk worden gesteld een gedenkteeken van de Vlissingsche arbeiders beweging op het graf van den overleden voorzitter te plaatsen. Zoutelande Burgemeester Kodde hartelijk gehuldigd. Van de gelegenheid om bur gemeester Kodde te felicitee- ren is Zaterdagmiddag in de Noodkerk te Zoutelande druk gebruik gemaak:. Na een pittige feestmarsch van de plaatselijke muziekvereeniging sprak wethouder Cijvat hét welkomswoord en liet zingen Ps. 84 3, 5 en 6. Vervolgens memoreerde de wethouder wat er onder het beleid van bur gemeester Kodde tot stand werd gebracht en bood hem namens de raad een fraai ge schenk aan. Bij monde van twee Zeeuwsche schoonen werd den jubilaris namens de ingezetenen een eiken schryf- bureau en een fruitmand aan geboden. Daarna spraken de heer J. Wisse namens het schoolbestuur en de heer C. de Wolf ais raadslid en secre taris van de S.G.P. Vervolgens sprak de heer J. Stroo, die 19 jaar als wethouder met den burgemeester had samen ge werkt, waarna ds. Vreugd en- hil sprak namens de Geref. kerk te Zoutelande. De heer J. Verhage deed als volgende spr. zijn gelukwenschen ge paard gaan met een bloemen hulde. Hartelijke woorden van waardeering werden daarna gesproken door den burge meester van Vlissingen, mr. Kolff en burgemeesier Dreg- mans, als voorzitter van de vereenlging van burgemeesters op Walcheren. Hy sprak voor namelijk over de moeilijkhe den tijdens de bezetting, In een te Middelburg gehouden vergadering, aldus spr., hield de heer Piek een pleidooi voor Winterhulp, waarin hy de bur_ gemeesters opwekte hun inge zetenen warm te krijgen voor de Winterhulp. Toen was uw burgemeester de eerste die opstond en zei: „Be kan de inwoners van Zoutelande al leen maar warm krijgen als ik hen kan mededeelen, dat de Engelsehe vloot voor de kust ligt". Dat was uw bur gemeester tijdens de bezet tingstijd, aldus burgemeester Dregmans. De heer Verlaere sprak na mens het bestuur van de Chr. landbouwschool, waarvan bur gemeester Kodde voorzitter is. Hij bood den iubilaris eenige fraaie boekwerken aan. De laatste spreker was de heer A. Jobse, als commandant van de vrijwillige brandweer. Hierna nam burgemeester Kodde het woord. Eerst deelde hij mede dat de Commissaris der Koningin wegens verhin dering zyn felicitatie schrifte lijk had aangeboden. De bur gemeester bracht de sprekers hartelijk dank voor hun waar- deerende woorden. De muziek vereeniging heeft deze plech tigheid opgeluisterd met toe passelijke muziek. Tenslotte zij nog vermeld dat burge meester Kodde slechts 27 jaar oud was toen hy op 3 Oct. 1921 tot burgemees.er werd benoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1