PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Truman stelt zich achter de Joodsche eischen Uitbreiding Prinselijk gezin omstreeks half Februari Vandaag UIT DE PROVINCIE Vlissingen won de eerste wedstrijd op het nieuwe terrein Walcheren 189e Jaargang - Nr. 233 Uitg.Stichting Provinciale Zeeuw sche Courant, Middelburg- Druk: Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen, Comm. van Bijstand: J L. van Leeu wen, Ds- M- L. W. Schoch, Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 7 Oct. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 1 3-20 per kwartaal, franco per post, f 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijneni Middelburg Londensche Kaai 29. tel 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, fel- 2475 Oostburg (Iratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerljstr.2, Pcstrek. nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Het Wereldgebeuren PER ALBIN HANSSON OVERLEDEN. Weer een vliegincident in Joego-Slavië. President Truman heeft op nieuw zijn stem doen hooien over het Palestijnsche vraag- stuk. In een eenigszins ge ruchtmakende verklaring heeft hij zich in feite achter het Joodsche standpunt gesteld door te zeggen dat werkelijke immigratie in Palestina nood zakelijk is. Met groote spijt had de president vernomen van de verdaging van de Lon densche conferentie over Pa lestina. Truman verwees naar een voorstel van het Joodsche bureau, inhoudende, dat een levensvatbare Joodsche staat in een deel van Palestina zou worden gesticht, welke zelf de immigratie en economische politiek zou mogen bepalen en dan onmiddellijk zou be ginnen met het uitgeven van 100.000 immigratievergunnin gen. Deze verklaring heeft nog al eenige sensatie teweegge bracht en tot scherpe reactie aanleiding gegeven. In Londen is men in regee- ringskringen weinig gesticht over Truman's partij kiezen voor de Joden en meent men dat de Joodsche extremistische activiteit er slechts door aan gemoedigd kan worden. De verklaring wordt getypeerd als „voornamelijk voor blnnen- landsch gebruik" met het oog op de aanstaande verkiezin gen voor het Congres. De Palestijnsche Aarabieren zijn, zooals te verwachten was, onmiddellijk fel van leer getrokken tegen wat zij noe men de blu" en de agressieve politiek van Truman. De Pa lestijnsche Aarabieren kunnen de Ver. St. niet de oorlog verklaren, zoo verklaarde de secretaris van de Arabische commissie, maar indien Tru man zijn woorden in daden omzet, zullen wij hem een les geven en de zeven Ara bische staten verzoeken alle betrekkingen met de Ver. Sta ten- te verbreken en alle olie concessies in te trekken. In Joodsche kringen is men zeer tevreden en beschouwt men de verklaring niet als een vjrkiezings-manoeuvre, maar als uitdrukking van de offi- cieele Ameri'aansche politiek. Nog geen maand na het neerschieten van twee Ameri- kaansche vliegtuigen is het grondgebied van Joego-Slavië opnieuw het tooneel geweest van een onaangenaam vlieg incident. Dit keer betreft het een Britsch R.A.F.-vliegtuig, dat boven Nisj door .Yoego- Slavische gevechtsvliegtuigen tot dalen werd gedwongen. Daar het vliegtuig aan het verzoek tot landen na eenige aarzeling gehoor gaf is niet geschoten. De uit vier koppen bestaande bemanning en een aantal passagiers zijn voorlooplg gearresteerd. Als eerste maatregel heb ben de Britsche autoriteiten bevolen alle vluchten tusschen Italië en Belgrado, Sofia en Boedapest te staken. De populaire Zweedsche eerste minister, Per Albin H~nsson, is onverwacht op ruim 68-jarige leeftijd overle- Rader vraagt de doodstraf. Admiraal Rader, vroeger op perbevelhebber van de Duit- sche marine, die door het "nter- nationaal tribuna 1 te Neuren berg tot levenslange gevange- nisstrr f veroordeeld werd, heeft een verzoek aan de ge allieerde bestuursraad te Ber lijn gericht om zijn vdhnis ir doodstraf te veranderen. Admiraal Rader is thans ze ventig jaar oud. Hij zou als reden van dit verzoek opgeven, liever de soldatendood te ster ven, dan voor de rest van zijn leven in een gevangenis te ver. kwijnen. SCHACHT EN FRITZSCHE VRIJ. x Schacht en Fritzsche zijn door de Duitsche politie officieel op de hoogte gesteld van het feit, dat zij voortaan vrij zullen zijn en niet meer bedreigd worden door het arrestatiebevel dat het zuiveringsgerecht van Beieren tegen hen heeft uitgevaardigd. INTERVENTIE VAN HEILIGE STOEL. De Heilige Stoel zou ver zocht hebben om clementie voor Hano Frank, den voorma- ligen gouverneur van Polen, die door het Neurenbergsche tri bunaal ter dood véroordeeld is. Frank 13 volgens vroegere berichten tijdens zijn gevangen schap tot de Katholieke kerk overgegaan. 'den. Nadat Hansson Zaterdag nog de geheele dag had deel genomen aan een conferentie van premiers der Scandina vische staten, is hij plotseling tengevolge van een hartver lamming ineengestort. De duur van de ambtsperiode van Hansson is ongetwijfeld een record geweest. Reeds vanaf 1932 was hij eerste minister van zijn land met uitzondering van een korte onderbreking van drie maanden in 1936. Hansson, de zoon van een ar beider, was aanvankelijk jour nalist en werd later de leider der Zweedsche sociaal-demo cratische partij. Hij was in verscheidene socialistische re geeringen tusschen 1920 en 1926 minister van defensie. Vermoedelijk zal Hansson worden opgevolgd door den vice-voorzitter der socialisti sche partij, Gustaaf Möller. Brand in een Lunapark. Zaterdagnacht is brand uit gebroken in het Lunapark bij de 's middags tevoren op het Malieveld ln Den Haag ge opende Maritieme Tentoonstel, ling. De brand ontstond in een fetoomcarroussel, waar waar schijnlijk een sigarettenpeukje in de serpentines was blijven smeulen. Mede doer de felle wind brandden in totaal drie kermisinstallaties van de ex- ploitante mevr. Janvier, geheel uit. De schade wordt op 4 5 ton geraamd. 200 millioen voor luchthavens. Blijkens een nota van wijzi gingen op de begrooting van het Dep. van Verkeer voor 1946 wordt voor de komende jaren een uitgave van 200.000,000 geraamd voor het aanleggen en inrichten van burgerlijke luchtvaartterreinen, waarvan pl.m. 110.000.000, voor de Wereldluchthaven Schiphol. HAAR EIGEN VADER -VERRADEN. De 21-jarige Aleida Kuipers, werd door het Bijz. Gerechts hof te Zwolle o.m. wegens ver raad van haar eigen vader, die Joden verborgen hield, overeen komstig de eisch tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Prachtig plan van Prinses Juliana en de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers. Van het Paleis Soestdijlr wordt gemeld, dat de uitbreiding van het Prinselijk gezin half Februari wordt verwacht. Enkele dagen geleden bezochten de presidente en de secre taresse van de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers haar eere presidente, Prinses Juliana, waarin aan H.K.H. werd medege deeld, dat in wijden kring onder de Nederlandsche vrouwen de behoefte leeft, uiting te geven aan hahr vreugde over het feit, dat er in een vrij Nederland weer een Oranjetelg komen gaat. Reeds nu zijn veel vrouwehnanden aan het werk om kleertjes voor de baby te maken. Hierover ontspon zich het volgende gesprek: H.K.H.„Ik ben erg gevoelig voor deze blijken van mede leven. Maar ik heb zelf vcor de nieuwe baby al voldoende. Zooveel meer heeft die niet noodig. Als de schenksters dan eens goed vonden, dat ik met hun gaven andere moeders hielp?" Presidente U.V.V.: „Dan zou de U.V.V. het maken van babygoed kunnen stlmuleeren, zoodat U zooveel mogelijk vcor dit doel ter beschikking Krijgt''. H.K.H.: „Daarmee zou men mij nog veel meer plezier doen dan door het enkel voor mijn kindje te geven. Maar ik zou het toch heel pre:tig vinden, als alle geschenken naar Scest- dijk gezonden werden, zoodat ik ze zelf .kan bekijken en zoo doende weet, wie de goede geefsters zijn". Presidente U.V.V.Graag zal de U.V.V. er dan voor zor gen, dat de kleertjes worden doorgezonden aan de baby's, die gelijk met Uw kindje geboren werden". H.K.H.: „Dat is een prachtig plan. Ik hoop, dat, als onge veer half Februari de baby komt, de U.V.V. andere geluk kige moeders kan verrassen". Het hoofdbestuur van de U.V.V. doet nu een beroep op allen, die over wol of ander materiaal beschikken, aan het werk te gaan. Ook gcede, gebruikte kleedingstukjes zullen welkcftn zijn. Alle pakjes geadresseerd aan H.K.H, Prinses Juliana, Pa lels Soesidijk, worden gaarne vóór 15 Februari a.s. verwacht. Het wordt zeer op prijs gesteld, als naam en adres van af zendster aan de kleertjes worden gehecht. is het twee jaar gele den, dat de Noiledijft bij Vlissingen en de d\jk bij Rammekens werden ge bombardeerd. zijn in België de klok ken weer één uur terug gezet en is de Belgische tjjd dus weer gelijk ge komen met de Neder landsche. Besprekingen te Batavia geopend. WAAR EEN WIL IS, IS EEN WEG! Lord Killearn heeft vandaag de besprekingen tusschen de Commissie-Generaal en de In donesiërs, welke onder zijn voorzitterschap te Batavia worden gehouden, geopend met een rede, waarin hy er op wees, dat op 30 November iedere Britsche verantwoordelijkheid in Indonesië zal ophouden. Hij zeide thans het moment gekomen te achten voor een volgende en, naar hij vurig hoopte, beslissende stap in de richting van een overeen komst, waarvan beide partijen hebben verklaard, dat net hun wensch is deze te bereiken. De elementen voor succes zijn aan wezig, waar een wil ls, is een weg, waar eer goede wil is, is ook een snelle weg. Indien de deelnemers van deze besprekingen bij de oplos sing van hun moeilijkheden succes hebben,aldus verklaarde Lord Killearn ten slotte, dan zullen zij een lichtend voorbeeld van redelijkheid en wijsheid zijn voor vele andere volkeren. BESPREKINGEN LANGS RECHTE BANEN! Prof. Schermerhorn, voorzit ter van de Commissie-Gene raal, beantwoordde de toe spraak van Lord Killearn bracht hulde aan de Britsche bondgenoot, die een zeer groot deel van de lasten van de oor log heeft gedragen. Spr. wees er op, dat de Commissie-Gene raal steunt op de twee groote regeeringspartrjen ln Neder land en op een overgroote meerderheid van het Neder landsche vclk. De verwachting en wensch en van millioenen landgertooten, vergezellen ons bij onze poging om het conflict op te lossen, aldus zeide prof. Schermerhorn in zijn rede en dit maakt het voor ons mo- ;elijk de besprekingen langs lirecte en rechte banen, te voeren mee eenvoudige voor stellen, zonder voorbehoud en zonder verborgen zijwegen. Prof Schermerhorn wees er op, dat de parlementaire na tionale achtergrond van de Commissie-Generaal, een ieel nieuw element in de besprekin. gen brengt. Spr. zeide er van overtuigd te zijn, dat moet worden voortgegaan in de rich ting van niet-orthodoxe oplos singen, welke voor allen aan vaardbaar zijn opdat deze tot stabiele verbintenissen tus schen Nederland en Indonesië zullen kunnen leiden. Minister Gieien naar Zeeland. Op 8 en 9 October zal mi nister Gieien een officieus be zoek brengen aan Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Hjj zal zich op de hoogte stellen van de toestand der scholen, dé vorderingen van de weder opbouw en de huisvesting der onderwijzers. Late trein van Zeeland tot Amsterdam. OM 19.17 LJR VAN VLISSINGEN. De nieuwe dienstregeling der Spoorwegen welke heden is in gegaan, brengt ook in Zeeland nog een belangrijke verande ring. In plaats van de trein van 21.07 uur van Vlissingen naar Roosendaal, welke is ver vallen, is thans een trein om 19.17 uur van Vlissingen inge legd, welke nog doorverbinding geef' tot Amsterdam, waar men dan om 0.40 uur aankomt. De trein van 20.45 uur naar Goes is nu verlaat tot 22.15 uur. Alleen voor reizigers naar plaatsen voorbij Goes tot Roo sendaal beteekenen deze ver anderingen een achteruitgang, aangezien voi.r lien de laatste trein dus 2 uur vervroegd ls. maar voor de verbinding met Rotterdam, Den Haag en Am sterdam, is de verbetering be langrijk. Lady Baden Powell in Middelburg. Tijdens haar Verblijf in Mid delburg, Zaterdag en Zondag j.l„ heeft Lady Baden Powell het de organisatoren van de ontvangst niet gemakkelijk gemaakt. Haar groote liefde voor haar familie zooals zij de padvindsters en padvin ders noemt doorbrak vaak het officieele programma. Het begon al met haar aan komst Zaterdag, om ong. 1.30 uur in Middelburg, toen zij bij de Stationsbrug uit haar auto stapte en omdat zij nooit langs opgestelde pad vindsters rijdt verder de weg naar Hotel de Burg te voet aflegde, Ook gedurende de plechtige ontvangst op de Markt, die na de lunch plaats had, bleef Lady Baden Powell niet op het podium zitten, maar klom voortdurend het trapje op en af. Nu eens om met veel le vendige gebaren aan te dui den, dat de 2700 padvinders en padvindsters, kabouters en welpen, die in een groot carré op de Markt opgesteld ston den, moesten trappelen, omdat ze het anders te koud 'kregen, dan weer om tegen alle de corum in te zeggen, dat ze hun jas moest aantrekken. Lady Baden Powell was vergezeld van haar vriendin mrs. Hill, mevr. E. v. d. Boschde Jongh, presidente van hoofdbestuur N.P.G. mevr. C. Peereboom, secreta resse buitenland en mevr. T. van Meurs, secretaresse bin. nenland - hoofdbestuur en voorts voor Zeeland door de gewestelijke commissaresse, mevr. M. C. EverwijnBe- Doodeneel Ingewijd. In tegenwoordigheid van ve le autoriteiten en genoodigden is Zaterdagmorgen in het be ruchte „Oranje Hotel" te Scheveningen cel no. 601, als doodeneel ingewijd, als een blijvend symbool van allen, die hun leven hebben gegeven voor de zaak van het recht en de vrijheid. De oud-gevangenispre dikant ds. G. Bes, sprak een rede ter herdenking van de gevallenen uit. H. M. de Koningin was bij deze plechtigheid vertegen woordigd door haar particulie re secretaresse, mej. Geldens. Voorts waren aanwezig de mi nister-president dr. Beel en de minister van justitie, mr. var Maar se veen. 's Middags werd een indruk wekkend défilé gehouden, ge volgd door een reünie van oud gevangenen. BELGISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Belgisch transportvlieg tuig met drie leden beman ning aan boord is Zondagmid dag op weg van Brussel naar Gothenburg bij Randers in Noord-Jutlanc neergestort. Een lid van de bemanning kwam om het leven, de beide anderen werden gewond. HonoluluCairo ln 39 uur. Een vlucht via de Noordpool. Een Superfort B 29, de Dreamboat genaamd, is er in geslaagd, de afstand Honolulu naar Cairo, via de Noordpool af te leggen in 39 uur en 36 minuten. Het werd gevlogen door kolonel Irvine, vooraan, staand lange afstand vlieger, en had een lading van bijna 67 ton aan boord naar gezegd wordt de zwaarste, ooit door een vliegtuig vervoerd. De vluciht wordt een stuk pioniers- wex-k op het gebied des Pool- luchtvaart genoemd, waardoor vele nieuwe theorieën worden getoetst. De Dreamboat ls meer dan drie uur eerder aan gekomen dan berekend was. Gelijk spel van Goes tegen de leiders. Yerseke bleef teleurstellen. Willem n—BW uitg.; Vlis singenHelmond 42Hel- mondia—RKTVV 2—1; NAC Baronie DNL 50; Longa NO AD 1—1. De rood-witten hebben hun aanhang niet teleurgesteld door met behoorlijke cijfers van Helmond te winnen. Een fraaie prestatie na de débacle tegen Noad. Helmondia be gint zich a.1 aardig thuis te voelen in de eerste klasse en ten tweede male smaakten zij het zoet der overwinning waarvan RKTVV het slacht offer werd. NAC liet er in Breda geen gras over groeien en Rgvers c.s. hebben de kop genomen. De plaatselijke ont moeting in Tilburg leverde een puntenverdeeling op wat ook al in het voordeel van de leiders was. 2e klasse A. RBCBreskens 20; TSC Middelburg 11; Dosko Hero 74; GoesAlliance 1 1; BiervlietDe Zeeuwen 08; InternosTerneuzen 2—2. Breskens. bood weliswaar hevige tegenstand maar kon toch niet verhinderen dat de punten in Roosendaal bleven. Middelburg deed het beter door T.S.C. een punt af te snoepen, terwijl Dosko op de goede weg voortgaat maar Hero leehjk naar onderen heeft gejaagd. Goes stelde eenigermate teleur door in eigen huls een veer te laten tegen Alliance, dat blijkbaar groote plannen heeft. Bier vliet verloor met korfbalcrj- fers en bengelt onderaan met, vrij duistere vooruitzichten. Internos en Terneuzen boek ten ieder een winstpuntje. 3e klasse E. YersekeOdio 26; Robur Moe 03; SteenbergenZie- rikzee 32; ZeelandiaR.C. S. 03; BurghE.M.M. 1—0. Yerseke stelde andermaal teleur en het is opvallend hoeveel doelpunten de kam pioenen tegen zich zien ge scoord. Moe blijft de leiders op de voet volgen en klopte thans Robur, terwijl Zierikzee de mindere bleek van Steen bergen. R.C.S. omzeilde de lastige Zeelandia-kllp, maar E.M.M. verloor met het on- evendoelpunt in Burgh. De stand is hier: RCS 4 4 0 0 14—3 8 ODIO 4 4 0 0 17—6 8 MOC 4 3 0 1 13—4 6 Steenbergen 4 3 0 1 116 6 Zierikzee 3 2 0 1 9—4 4 EMM 3 1 0 2 3—4 2 Burgh 3 10 2 .4—11 2 Zeelandia 2 0 0 2 08 0 RKFC 3 0 0 3 3—9 0 Robur 3 0 0 3 2—10 0 Yerseke 3 0 0 3 3—14 0 3e klasse F. AxelCorn. Boys 12; HulstOostburg 35Hon- tenisse—Hoofdplaat 12; SchoondijkeSteen 04; IJzendijkeSluiskil 02; Aar denburgClinge 12. Axel is blijkbaar van slag geraakt en Dieleman c.s. moesten toelaten dat de volle buit naar Sas van Gent ging. Hulst deed het minder dan verwacht werd en Oostburg nam beide punten mee naar huis, evenals Hoofdplaat. Steen en Sluiskil toonden zich volgens de verwachtingen sterker dan Schoondijke en LJzendijke en ook Aardenburg zagen de winst naar ten gaan. De stand is nu: Steen Clinge Corn. Boys Hoofdplaat Oostburg Sluiskil Axel Hulst Hontenisse IJzendijke - Aardenburg Schoondijke 4 4 0 0 4 4 0 0 4 3 0 1 4 2 11 4 2 11 4 2 11 4 2 0 2 4 2 0 2 4 112 4 0 0 4 4 0 0 4 4 0 0 4 15—5 8 14—5 10—6 6 13—10 5 15—15 5 12—12 5 15—7 11—11 4 11—13 5—1? 0 5—17 0 3—16 0 Res. 2e kl. E. Breskens IIGoes n 24; Middelburg IIDosko II 1 4; De Zeeuwen nSteenber gen II 43; Terneuzen n R.C.S. II 0—2; Moe II—Vlis singen n 12. Geheel volgens de verwach ting gingen de punten naar Goes en Bergen op Zoom, ter wijl de Zeeuwen juist de winst thuis konden houden, R.C.S. n weerde zich weer geducht, wat Terneuzen II aan den lijve moest onder vinden en de rood-witten kwamen in Bergen op Zoom juist met de hakken over de sloot. DE OVERIGE DISTRICTEN. District I: EDO—VSV 1—3; Hermes-DVSFeijenoord 1 2; RFC't Gooi 'l3; Emma DWS 3—2; ADO—Ajax 2 4, District II: NeptunesHB S 30; De Volewijckers DFC 53; Blauw-WitHaar lem 20; XerxesExcelsior 1—0; DHC—DOS 3—3. District HI: VitesseQuick 2—1; NEC—AGOW 4—3; EnschedeGo Ahead 14; HeraclesTubantia 50; Wa- genlngenBe Quick 40. District V: VeendamSneelt 11; HeerenveenBe Quick 43; FrisiaLeeuwarden 1 VelocitasAchilles 20; GVAVEmmen 21. District VI: LimburgiaMW 1—1; Sitt. Boys—PSV 3—0; BrabantiaBleijerheide 12; EindhovenMaurits 10; Ju lianaDe Spechten 24. hage en de districtscommis- Na het hxjschen van de Ne derlandsche, Engelsche en padvindersvlag, zongen allen het internationale padvind- sterslied. Dit werd gevolgd door een kort woord van de Chief-Guide, die een bood schap van vriendschap over bracht van de padvinders en padvindsters uit andere lan den. Mevr. C. Everwijn, gewes telijk commissaresse, spelde de Chief-Guide daarop het oorlogsklaverblaadje op, voor het illegaal doorwerken voor de beweging gedurende de be zetting. Aan allen die dat met haar deden zal hetzelfde speldje worden uitgereikt. Intusschen liet de Padvrn- dersband zich hooren. Het Middelburgsche muziekkorps voerde de speciaal gecompo neerde „Padvindersmarsch" van den heer Joh. Caro, uit, pgedragen aan de Chief luide. De Kleppermarsch, uitge voerd door Vlissingsche, Bres- kensche en Middelburgsche padvindsters, kabouters en welpen, moest een keer her haald worden. Brj dit num mer werden Lady Baden Powell een paar kleppers aangeboden door de kabouter Willie Da- men, terwijl de presidente van het hoofd bestuur, mevr. E. v. d. Bosche- .Ie Jongh 'n derge- lrjk geschenk kreeg van de welp Gerard v. d. Bosch. Een boerendans, door een 40-tal padvindsters in klee derdracht, onder leiding van den heer Mazure. was het vol gend punt van het program, dat werd besloten met een défilé van alle groepen pad vindsters en padvinders. Op haar tocht naar het ho tel bezocht Lady Baden Po well een zieke padvinder, J. Bliek. Tijdens het diner met eenige van* de hoofdleiders en leid sters uit Zeeland werden haar namens het N.P.G. in Zeeland een herinneringsalbum van het verdronken en herrezen Zee land aangeboden, door de R. K. verkenners, het 1ste uitge vaar van een nieuw uitge- :omen gebedenboek voor R. K. verkenners, door de N.P. V. van Goes een paar zilve ren boerenknoopen, tot een doosje verwerkt en door de Zeeuwsche padvinders de her inneringsmedaille van de droogmaking. 's Avonds had een druk bezochte receptie plaats in hotel de Burg voor leiders en leidsters uit heel Zeeland. Zondagochtend bezocht Lady Baden Powill in de Luthersche kex-k te Middelburg een spe ciale padvindstersdienst, ge leid door da. de Boer uit Vlis singen. Na afloop hiervan is zij per auto naar Dordrecht dooi'gereisd. Middelburg CONDUCTEUR UIT DE BUS GEVALLEN. Zaterdagmiddag hadden de bussen tusschen Vlissingen en Middelburg zeer veel passa giers te verwei-ken. Het per soneel deed zijn uiterste best alle reizigers mede te nemen. De bussen waren dan ook overvol, hetgeen den conduc teur L. van de groote bus, die om half zes van Middelburg vertrok, noodlottig is gewor den. Even na de halte Poelen- daele sprong de deur open, met het gevolg dat de man naar buiten tuimelde en met een smak tegen de grond sloeg. Het ongeluk liep goed af. Per auto werd de con ducteur naar Middelburg vervoerd, waar hij zich onder "jktersbehandeling stelde. La ter kon hij naar zijn woning te Souburg terugkeeren. De heer W. Fontijne, voor heen te Middelburg, slaagde te Utrecht voor het candidaats- examen geneeskunde. Vlissingen „Blikjes" ontgroend. Nu de ,,de Ruytex-school" cok een schoolclub rijk is, zul len voortaan de eerste jaars leerlingen van de Zeevaart school, alvorens tot deze club te kunnen toetreden, ook een groentijd van 10 dagen moeten doormaken. Zaterdagmiddag heeft Vlis singen voor het eerst van dit schouwspel kunnen genieten. Talrijke jongens zijn bezig ge weest het havenhoofd te reini gen en ln de Walstraat ope reerde een groep, die tot groot vermaak van de omstanders stoepjes stond te schuren of hun leven er van af hing. Een ijverig politie-agent greep hier terwule van een gemeentever ordening in, en na een serena de ging het toen haasje-over de Jac:bsstraat door en werd op de muziektent op het Bel- lamypark een vocaal-concert gegeven, dat, hoewel het lich telijk valsch klonk, toch niet naliet de stemming aanzienlijk te verhoogen. In ganzeumarsch trok de groenen-stoet tenslot te naar de school, waarin het praktijk-lokaal, met eenige plechtigheid de jonge blikjes tot de schoolclub werden toe gelaten. Volgend jaar zullen zij de nieuwe leerlingen mogen ont- groenen. Mogelijkheden der industrie in Zeeland. VOORTZETTING VAN HET CONGRES TE MIDDELBURG Zaterdagochtend werd -t^dens het provinciaal congres te Middelburg, georganiseerd door het Dep. Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel het woord gevoerd door drs. G. A. Kohns:ainm, chef van de afdeeling Technische en Econo mische Vraagstukken van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart, over het onderwerp: „Mogelijkheden op industrieel gebied" en dit zoowel t.a.v. heel Nederland als van Zeeland. Zrjn rede werd met eenige bijzonderheden geïllustreerd door dr. P. Schoenmaker, di recteur van het Centraal Insti tuut voor Industrialisatie. In ons volgend nummer ko men wij op deze zeer interes sante inleiding terug. Loods verongelukt. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is de 32-jarige Bel gische loods R. Etiexme bij het bemannen van een schip van do touwladder gevallen. Hn viel op een persoon aan boord van de loodsboot, die daardoor zijn val nog eenigszins brak. Hij werd ln bewusteloozen toestand naar het St. Joseph- ziekenhuis in Vlissingen ver voerd. Zatei-dagmorgen i9 het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. 25 JAAR GEMEENTE SECRETARIS. De heer R. J. A. Adriaan- sens herdenkt op 1 November de dag, waarop hij 25 jaar ge leden zijn ambt van gemeente secretaris van Huist aan--' vaardde. Enkhuizen hielp Schoondijke. BEDRAG VAN f 20.000 GESCHONKEN. Een deputatie van Neder lands Volksherstel, rayon Enkhuizen, bracht Donderdag een bezoek aan Sohoondijke. In een bijeenkomst ten ge meentehuize met de plaatse- Ixjke afdeeling van Nederlands Volksherstel, bestuursleden vair gedupeerde vex-eenigingen en vertegenwoordiger-s der drie kerken, werd een bedrag van ln totaal 20.000 overhandigd vcor aanschaffing van door de oorlogshandelingen verloren gegane goederen en herstel van het cultureele leven. Genoemd bedrag werd door de gevers als volgt verdeeld: f 5000 voor het Groene Kruis, 5000 voor de Kleuterschool, 5000 voor een sportveld. 3000 voor de kerken en 2000 vcor de muziekvereeni- ging. ROODE KRUIS- DEMON STR A'TTE. Zaterdagmiddag werd een demonstratie in vaardigheid gegeven door de afd. Zeelaz.d van het Ned. Roode Kruis. De plaatselijke afdeelingen kregen 's middags om 1.30 uur een seintje, dat een „ramp" had plaatsgevonden onder Driewe gen. Een dertigtal „slachtof fers" lag verspreid op een wei land en moest naar een school in het ('orp worden getranspor teerd, dat ingericht was als hospitaal. Aan de oefening namen deel: Goes, Middelburg. Vlissingen, Souburg, Arnemuiden, Koude- kerke en Ternr izen. Het geheel stond onder lei ding van Dr. G. Sissingh. dis- trlctscommissar. van de afdee ling Zeeland van het Roode Kruis. De demonctx-atie verliep vlot, al duu-Fe het vrij lang voor alle colonnes ter plaatse waren. Aan het slat van de oefening richtte Dr. Sissingh zich tot de deelnemers. Hij merkte op, dat een beter waar schuwingssysteem noodzakelijk Is, opdat de ledei-. van de ver schillende colonnes sneller bij een geroepen zullen zijn. Hij noemde de demonstratie overi gens zeer geslaagd. Westkapelle HERDENKING 8 OCTOBER. In de Ned. Hervormde Noodkerk te Westkapelle werd op 3 October in een avond godsdienstoefening herdacht hoe twee jaar geleden West kapelle door het bombarde ment werd verwoest. Dr. W. Reus sprak naar aanleiding van Matth. 2 18. De kerk dienst was zeer druk bezocht. Koudekerke SCHAAKVEREENIGING OPGERICHT. Op de Vrijdagavond gehou den vergadering in Koudeker ke werd een schaakvereeni- ging opgericht onder de xxaam „Schaakvereentging Koude kerke". In het bestuur werden gekozen de heex-en L. Jacob- se, A. v. d. Heyden en Chr. Schipper. Voortaan zal op Donderdagavond worden ge speeld in het zaaltje van D. Wielemaker. Aanvang half acht. O.- en W.-Souburg RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van O. en W.-Souburg is bijeengeroepen voor een openbare vergadering op a.s. Vrijdagmiddag, 2 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1