PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vóór alles: verhoogde arbeids-prestatie herstel productieapparaat De toekomst voor Zeeland Daar komt een schip met bruiden aan Vandaag... 189e Jaargang - Nr. 232 Tlite." Stichting Provinciale Zeeuw sche Courant, Middelburg. Druk: Fa. F van de Velde Jr., Vhssmgen. rnrnm van Bijstand: J L. van Leeu wen Ds- M- L. W. Schoch, Vlisslngen, Verschijnt dagelijks, b.haive op zon- v/AARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT en feestdagen. Zaterdag 5 Oct. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 1 2—» Rureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 53-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londcnsche Kaa< 29'tel 2077 en 2924. Poes: Turfkade 15. tel» 2475. Oostburg: Gratemastraat 3. tel. 102. Terneuzen: Brouwerijstr.2, Postrefcji^SSB^ ONJUISTE METHODE Het is nog niet zoo heel lan"' geleden, dat van Duit- sche zijde het gevleugelde woord „Exporteerenof sterven" werd gesproken en we zullen in Nederland niet gauw vergeten, dat het ge sproken werd met allerminst vredelievende bedoelingen. Dit neemt echter niet weg, dat voor Nederland thans' het zelfde devies geldt, zonder dat zulks evenwel beteekent, dat wij plannen zouden koesteren, soortgelijk, aan die welke onze Oosterburen in practijk brachten. Nederland moet exportee ren. Doet het dat niet, dan zal het ten onder gaan. En nu weten wij wel, dat de meeste industrieën graag willen ex porteeren, maar dat bijvoor beeld de textielindustrie nog steeds niet over de gewensch- te grondstoffen beschikt om de braak liggende markten te veroveren. En wij weten wel, dat Philips op groote schaal exporteert en op nog grootere schaal zou exporteeren, als er maar meer werkkrachten waren. Maar zoo af en toe ontstaat niettegenstaande dit alles toch de indruk, dat er door het Nederlandsche bedrijfsle ven te weinig geproduceerd wordt met het uitgesproken doel te kunnen exporteeren, Wie exporteeren wil. producten moeten vervaardi gen, waaraan het buitenland behoefte heeft en die het zelf niet of niet voldoende ver vaardigt, of voor de dag moe ten komen niet artikelen, zoo doelmatig en zoo goed en zoo mooi, dat de buitenlandsche kooper alleen al daarom de yoorkeur geeft aan het Ne derlandsche product: Aan deze feiten wordt nog te weinig aandacht geschon ken. Zeer terecht wees dezer dagen de Nieuwe Nederlander erop, dat wat er op de twee jongste Utrechtsche Jaar beurzen te zien was, weinig buitenlandsche bezoekers tot koopen zal hebben gelokt. Er waren enorm veel artikelen te aanschouwen, die noch ge schikt waren voor export, noch voorzien in een dringen de behoefte van de Neder landsche markt. En dat is verkeerd! De Jaarbeurs is on ze reclame, de buitenlander moet zien, wat Nederland kan, wat Nederland presteert en wat er voor hem in Neder land te koop Is. Wordt onze Jaarbeurs tot een uitstalling van prullaria, dan zal de be langstelling verflauwen, tot> schade van den Nederlandschen producent en den Nederland schen exporteur. Wellicht, dat leidend optre den van de Jaarbeursdirectie hier verbetering kan brengen. Het gaat hier om een le vensbelang van ons volk en er is dus reden te over om er zorg voor te dragen, dat de volgende jaarbeurs minder snuisterijen, minder klein goed toont, maar een demon stratie wordt van Neder- landsch prestatievermogen. Fritzsche wordt apotheker. De drie vrijgespro- kenen van Neurenberg zijn van plan onder Amerikaansche bescher ming naar Hamburg te gaan. Men meent te - weten, dat Fritzsche daar apothekerswerk zaamheden zal gaan vervullen. Schacht zal naar Sleeswijk door reizen, waar hij ln een boerenwoning zijn in trek zal nemen en von Papen hoopt naar het dorp Stokhausen te kunen gaan om in af zondering te leven. Hoe het buitenland ons hielp. ruim 14 millioen stuks goederen via de h.a.r.k. Uit een overzicht van het Centraal Bureau van de H.A. R.K. blijkt, dat in de periode van 1 Juni 1945 tot en met 31 Augustus 1946 niet minder dan •14.220.447 stuks goederen (klee ding, schoeisel, huishoudelijke artikelen, enz.) werden ontvan gen en uitgedeeld. Deze goede ren waren afkomstig uit 14 lan den, waarvan Amerika met ruim 9 miilioen stuks de eerste plaats inneemt. Daarop volgt Engeland met 4 miilioen stuks. In totaal heeft de H.A.R.K. aan 3 miilioen Nederlander; een aantal van deze goederen kunnen uitreiken. De bewoners van de noodgebieden ontvingen een extra-percentage. geen rijwielbelasting Naar aanleiding van be richten als zou de Regeering voornemens zijn de rijwielbe lasting te herstellen, verneemt het A.N.P. dat ten departe- mente van financiën omtrent zülke voornemens niets be kend ia. Melk, brood en boter duurder* Regeerings-verklaring en Radiorede van Dr. Beel. Door de Regeering is Vrijdag een uitgebreide verklaring betreffende de loon- ,en prjjsp oli:dek aan de Staten-Generaal toegezonden, terwijl de minister-president, dr. L. J. M. Beel, Vrijdagavond in een radiorede over beide zenders tegenover het Nederlandsche v volk een nadere uiteenzetting heeft ge geven omtrent de bedoelingen, welke de Nederladsche regee ring in 't huidige tijdsgewricht met haar loon- en prijspolitiek heeft. Zoowel in deze regee ringsverklaring als in de rede van den minister-president werden de hoofdpunten van het beleid t.a.v. loonen en prijzen uiteengezet, terwijl tevens enkele belangrijke nieuwe maatregelen werden aangekon digd. In de eerste plaats werd er i de aandacht op gevestigd, dat, gedurende de oorlog de vooj- raden in ons land groctenaeels verbruikt of weggeraofd zijn, welk- lot overigens ook ons productie-apparaat heeft ge troffen. Het overgebleven dèel van dit apparaat '"s vercuderd en in sommige gevallen zerfs onbruikbaar geworden. Door deze en andere factoren Is de omvang van onze nationale productie in sterke mate ver kleind en eigenlijk zijn er slechts twee belangrijke fac toren, welke wij rechtstreeks kunnen beïnvloeden ter ver- greoting van onze nationale productie en welvaart, te we ten de persoonlijke arbeids prestatie en het herstel van "~a productieapparaat. Zoolang deze vergrooting en dit herstel niet tot stand ziir gebracht, kan niet worden ge dacht aan een vertiooging van de hoeveelheid gebraiksg cede ren, welke wij allen tezamen voor ons geld kunnen koope n. Vele hiervan; zooals textiel en rijwielbanden, zijn zelfs op de wereldmarkt niet te koo-p. Het herstel van ons productie apparaat zal overigens beslag moeten leggen op een belang rijk deel onzer nationale pro ductie. maximaal loon niveau bereikt. Zonder een voortdurende waakzaamheid der regeering zonder een beheersching van loonen en prijzen zou on der de huidige oms.:andlghe- den zelfs een groot gevaar aanwezig zijn. Een belangrijke prijsstijging was reeds het gevolg van de hooge wereld marktprijzen en tal van om standigheden van binnenlancT- sclie aard. Indien nu de prijzen van goederen en diensten on geremd verder zouden stijgen, zou dit onvermijdelijk lelden to: verdere verheoging van het loonpeil, welke op haar beurt zou voeren tot een nog hoogere stijging van het prijs peil. De ervaring leert, dat bij een dergelijke wedloop van lo:nen en prijzen de loontrek kers en ln het bijzonder de laagst behaalde groepen altijd in het nadeel zijn. Dit geldt ln wel heel sterke mate voor hen, die een vast inkomen genieten, als rentetrekkers en gepensi- onneerden e.d. Door beheersching van loonen en prijzen en door het verlee- nen van groote subsidies op levensmiddelen en brandstof fen heeft de regeering getracht de spanning tusschen Iconen en prijzen zooveel mogelijk te verminderen. Zij acht zich ge rechtigd er op te wijzen, dat als resultaat van deze politiek de kosten van levensonderhoud in Nederland beneden die ir het buitenland, met uitzonde- ring van Engeland, bleven. Het overheerschend belang van de export vooropgesteld, is het buiten twijfel, aldus de re geering, dat het te aanvaarden loonniveau, dat dus niet los kan worden gezien van het bui tenland, voor dit moment' reeds is bereikt, zelfs overschreden. Een verdere stijging van het kosten peil zou onze concurren tiemogelijkheden in het buiten land ernstig benadeelen er. daardoor de export in gevaar brengen. Evenmin ls het toe laatbaar de subsidieenig der goederenprijzen op de tegen woordige voet voer onbeperkte tijd voort te zetten. Hieruit volgt, dat het zelfs met de beste wil niet mogelijk is, het thans bereikte gemid delde loonpeil verder te ver- hopgen zoolang ln de arbeids productiviteit geen verbetering is gekomen. Men staar voor het onontkoombare feit, dat ons volk niet meer kan ver bruiken dan het zelf kan voort brengen. nieuwe maatregelen. Ten einde evenwel ln nog zeer moeilijke omstandigheden van de groote massa der be volking verlichting te brengen, heeft de regeering verschil- lende maatregelen in overwe ging genomen-. Plannen zijn ontworpen om de productie in versterkte mate te richten op de vervaardiging van de meest noodzakelijke goederen in een beperkt aantal typen. De er varing gedurende de oorlog in Engeland met dit zgn. „Ütlli- ty"-svsteem heeft geleerd, dat het zonder ten koste van de kwaliteit te gaan, prijsverla. gend kan wejken, terwijl bo vendien langs deze weg de prijsbeheersching peter uit voerbaar is. Over deze maatre gelen is dan ook reeds overleg gaande met het bedrijfsleven, evenals over een verdere verla ging van de handelsmarges in verschillende bedrijfstakken. Voorts heeft de regeering plan nen in voorbereiding om, waar mogelijk, het starre systeem van grondstoffentoewrjzing aan handel en Industrie op basis va „vóór de oorlcg'' te ver vangen door een toewijzing overeenkomstig de vraag van het publiek in verband met de goede kwaliteit of de lage prijs van het onderhavige product. Ook hiervan wordt een prijs- verlagende werking verwacht. De regeering zal zich met kracht keeren tegen pogingen om mogelijke prijsverlagingen dtor „onderlinge afspraken te verhinderen. Mimimum-prijzen zullen slechts worden toegela ten indien de levensbelangen van het betrokken bedrijf op het spel staan en voor zcover zij bovendien met het algemeen belang vereenigbaar zijn. DE PRIJZEN VAN BROOD, MELK EN BOTER. Aan de andere kant dient toch te worden bedacht, dat het ter verlichting: van de zwaar beproefde staatsfinan ciën noodig is, de subsidies op .de prijzen van levens middelen, welke het rijk thans vele honderden mil- licenen per jaar kosten, te ver minderen. Enkele stappen zul len noodzakelijkerwijs reeds thans moeten worden gedaan: De subsidie op het brood graan zal worden verlaagd met 'n bedrag neerkomend op 1 ct. per brood, waardoor de broodprijs met 1 cent mag stygen. De minimum-prys voor brood zal verdw^nn. zoodat de bakkers, wier bedrijf'dit moge- lyk maakt, hun brood tegen 'n lagere prijs mogen verkoo- pen. De maximum melkprijs wordt voor den consument met 1 oeret per liter verhoogd. De maximum-prijs van boter wordt verhoogd met 30 cent per pond. De huidige margarine-prijs blijft echter gehandhaafd en men zal voortaan zijn bon nen naar keuze voor boter of margarine kunnen besteden. Voor hen, die dan uitsluitend margarine koopen, welk pro duct thans aan hooge eischen voldoet, zullen de uitgaven dus dalen. Bovendien is de prijs der aardappelen reeds eenlge tijd dalende en mag zelfs ver wacht worden, dat deze daling zich wellicht nog zal voortzet ten. Ook de gnoentenpryzen zullen deze winter opnieuw worden geregeld, waarbij een stijging boven het niveau van de winter 1945 zal werden te gengegaan. Overwogen wordt op de versnaperingsbon naar keuze ook suiker beschikbaar te stellen, zooals ook reeds met de jambon het geval is. GEEN HUUR-VER- HOOGING. De regeering is voorshands niet bereid verhooging der hu ren toe te laten. GEEN HOOGERE LOONEN. De regeering is van oordeel, dat een verdere verhooging der loonnormen in dit stadium niet toelaatbaar is. Slechts in gevallen, waarin strikt noodzakelijke correcties in de onderlinge verhoudingen der loonen dienen te woroen aangebracht, kunnen uitzonde ringen in een zeer beperkt aantal gevallen worden toege staan. Deze stabilisatie beoogt ech ter geenszins de arbeiders de mogelijkheid te ontnemen door grootere pres la tie het week- inkomen te doen stygen, waar- tce een ruimere toepassing van het systeem der prestatiebe loningen overwogen wordt. VERDERE MAATREGELEN. De Regeering vestigt voorts de aandacht op het reeds inge diend wetsontwerp tot verbete ring van de kinderbijslagrege ling en de in werking getreden wet op het consumentencre- diet, terwijl zij mededeelt, dat de bevolking en het bedrijfsle ven in sterkere mate zullen worden betrokken bij de con trole op de naleving der prijs- voorschrlften en bij het bepa len van de algemeene richtlij nen der prijspolitiek. De strijd tegen de nog voortlevende mis. bruiken, waarbij dat van de zwarte handel wel het meest ergerlijke is, zal met nieuwe KORTE PRED1CATIE ALS GOD SPREEKT.... Alle krantenlezers hebben met gespannen aandacht kennis ge nomen van het vraaggesprek, dat de machtige Stalin aan den B.B.C.-correspondent, Alexander Werth, toestond. De Kremlin-vorst .heeft .zich daarbij de openhartige verkla ring laten ontvallen, dat hij niet geloofde aan het dreigend ge vaar van een nieuwe oorlog. En de beursmagnaten van de groote wereldmaatschappij .héb ben dit .veelbeteekende .woord met gretige teugen ingedronken. Ineens waren zij gerustgesteld. Stalin sprak. Dus was het zoo. En de koersen vlogen omhoog. Nu zvas alles weer oké. Tenzij.. Ik schrijf deze regels in de kamer van een doctor in de ge neeskunde. Ook zijn woord is voor zijn patiënten met macht. Zijn receptbriefje geldt als on feilbaar. Als de dokter het maar gézegd heeft, kan het niet mis gaan. En als God spreekt O, dan is het anders. Dan geven wij: niet thuis. Dan be ginnen wij ons te bedenken en te redeneeren: Ja, &et u, het spijt mij, maar.Ach, hoe is datGodneedaar moet u met mij niet over be ginnen. Van huis uit ben ik Over God hebben wij zoo onze vastgeschroefde, ingeroeste theo rie. Met Stalin en met duizend andere- potentaatjes rékenen wij practisch alleen. En wij verge ten, dat zij misschien een poos schijnbaar alles, als het er op aan komt nooit iets hébben in te brengen. God spreekt! En dan gebeurt het.. Wat menschen bedisselen en bewilligengeschiedt gewoon lijk met'veel poeha, .maar is nietig. God spreektEn u hoort zijn stem het zuiverst, als u u in het Evangelie van Jezus Chris tus verdiept. Want Jezus kende de diepste klanken .van .Gods stem en getuigde er van. Hoor dus naar Hem. Hoor hem alleen Geef hem gehoor. Luister scherp. In St. Paul's Cathedraal wijst de gids u de beroemde fluister, galérii. Fluistert iemand iets aan de eene zijde van die muur. dan vangt een ander die woor den aan de andere kant op. als deze maar naar de wand kijkt Enen scherp moeten wii te weinia luisterende en te weinir üuisterendemenschen luisteren in onze kamer, als God spreekt Probeer het eens, .vanavond als uw laatste karweitje af is Probeer het eens morgen vroeg in de kerk, waar u al zoo'n poos niet in geweest bent. Probeer het eens. Samen. Met. vv) neliefde. Het komt goed. Ais God spreekt.... B. kracht ter hand genomen wor den Verschillende wettelijke regelingen met betrekking tot dé berechting van overtredin gen op dit gebied zijn in voor bereiding. ieder moet het zijne bijdragen. Zoowel de Regeeringsverkla- rlng als de radiorede van dr. Beel eindigen mei de nadruk- ulukelijke verzekering, - dat het herstel van de arbeidsproducti viteit 't allerbelangrijkste pro bleem is, waarvoor het Neder landsche volk zich thans ge steld ziet, en met een harts tochtelijke oproep tot ieder door een uiterste krachtsin spanning het zijne hiertoe bij te dragen. Hollandsche huisvrouwtjes in Canada. De Nederlandsche meisjes en vrouwen, die met de „Maure- tania" naar haar nieuwe va derland Canada zijn overge stoken, zijn op de bestemde plaatsen aangekomen en heb ben haar taak als hulsvrouw opgenomen, hetzij in een stad, een doir> of ergens eenzaam in de prairie. De „Amersfoortsche Crt." bevat er een relaas over, waar in wy 't volgende ontleenen: De groote boot herbergde, behalve de Ned. en Engelsche soldatenvrouwen, naar huls terugkeerende Canadeesche troepen en andere passagiers. Voorts vervoerde de „Maure- tania" een zeer hooge gast, generaal Montgomery. Menig Nederlandsch meisje viel een ontmoeting met hem te beurt. Het politloneele toezicht op de vrouwen had tot gevolg, dat aan zeven Nederlandsche twee Engelsche vrouwen, wegens haar ergerlijke om gang met het scheepspersoneel en de Canadeesche troepen aan boord, werd verboden haar echtgenoot en te ontmoeten al vorens deze van haar wange drag op de boot op de hoogte waren gesteld. Als deze- wei gerden haar hierom te aan vaarden, moesten zij weer naar huis terug. De aankomst in Canada was een verrassing. Het weer was warm en zonnig. In de diep blauwe zee waren sponzen en vliegende visschen te zien. De ontschepingen hadden in To ronto en Halifax plaats. De ha ven van Halifax was ter eere van de overgekomen soldaten vrouwen met vlaggen en eere- bogen versierd. Een militaire band musiceerde en speelde ...is het Vaderdag. bezoekt Lady Baden Powell Zeeland. ...viert Bulgarije zijn onafhankelijkheidsdag (1908) en herdenkt Por tugal de proclamatie van de republiek (1910). morgen ...begint de winter- dlenst der K.L.M. ...wordt in Frankrijk een referendum gehou den over de nieuwe grondwet. Gruwelijke vondst. Een inwoner van Velsen vond Donderdag in een kuil by een bunker in de Stations straat, het levenlooze lichaam pje van een naar schatting 2-jarig kind. By onderzoek is gebleken dat di; het dochtertje was van de familie K., dat reeds 2 weken werd vermist en on danks alle nasporingen van politie met politiehonden niet werd gevonden. Uit de houding van het lijkje neemt men aan, dat het kind getracht heeft tegen de wand van de kuil op te klim men. Daar deze te hoog was slaagde zij hierin niet en is de hongerdood gestorven. o.a. „Daar komit de bruid", wat op heel wat Engelsche meisjes niet toepasselijk was, want sommige hadden al vijf kin deren. Ter gelegenheid van de aan komst werd een revue „Hol land-Canada" opgevoerd; Ne derlanders dansten hierin in nationaal costuum de Drikus- man. Een Geldersch bruidje schreef „Canadeesche steden gelijken op Hollandsche villa dorpen, maar zijn toch mooier. De meeste huizen zyn van met verschillende kleuren beschil derd houit en hebben roode da ken. Mooie boomen staan er voor en breede lanen en par ken bevinden zich er achter. Dit land ls héél mooi, het is net zooals het in de Cowboy- boeken wordt beschreven. Die pe ravijnen, valleien, wouden, rotsen, begroeid met allerlei soorten planten en bloemen. Rivieren en beken, kreekjes met rotsblokken. Rivieren rood van leem. de mannen zijn knap, maar de vrouwen...... De Canadeesche vrouwen kleed en zich smakeloos. De mannen zijn knap, flink, bruin, met witte tanden. Draden kor te broeken en helkleurige kou sen. Hebben groote cowboy hoeden op. Ze slenteren nooit". Een bruidje, dat in Winnipeg winkelde, vond de prijzen hoo- ger dan in Holland. Aan kou sen en ondergoed was nauwe lijks te komep. Ze kocht twee jurken, die ze niet mooi vond, maar betere zag ze niet. De bestemmmg van dit bruidje was Bluff Creek bij Alonsa, zes uur reizen per trein van Winnipeg verwijderd. Ze beschreef de wegen daar als modderpoelen met karre- sporen. Het gehucht Alonsa tellt vijftien houten woningen en een winkel. Het bruidje heeft een aardig nieuw houten huisje met twee kamers, een keukentje en een zolder. Toen zy zich ln haar huisje vestigde, moest haar man nog de kasten timmeren en het linoleum leggen. Vloer maten en kleeden kent men hier niet. Geraniums staan voor de ramen. Tot haar in ventaris behooren ook een groot fornuis en een kaptafel met een groote spiegel. Het jonge paar woont ver van de bewoonde wereld. Kip pen loopen het keukentje bin nen. Een veulen dartelt om het huis. In de prairie loopen hun paarden en koeien, 's Avonds komen alle dieren bij het huis drinken. Het bruidje geniet van de goede zorgen van haar stoeren echtgenoot, die groote plannen met zyn boerderij heeft. Heel welkom is haar de postbode, die brieven brengt en haalt. „Weet je", schrijft ze ver heugd naar huis, „over *n jaar. of drie mogen wij met onze mannen tegen gereduceerde prijs naar Holland. So long!" Ir. Staf over de landbouw-mogelijkheden. Ir. den Hollander over de verkeers-problemen. Belangrijk congres te Middelaurg. Het departement Zeeland van de Nederl. Mij. voor Nij verheid en Handel, organi seert Vrijdag en Zaterdag een provinciaal congres, ge wijd aan de ontwikkelingsmo gelijkheden in de toekomst voor Zeeland. Het congres werd o.m. bij gewoond door Z. Exc. den minister van Soc. Zaken, W. Drees, den Commissaris der Koningin in Zeeland en het coll. van Gedep. Staten. Voorts waren aanwezig de voorzitter van het hoofdbe stuur der maatschappij, ver tegenwoordigers van het se cretariaat, het Centraal Plan bureau, de Ned. Kamer van Koophandel in België en de ex-voorzitter, de heer W. Berdenis van Berlekom. Na een openingswoord van mr. M. de Vink, voorzitter van het dep. Zeeland, sprak minister Drees de openings rede uit. Z. Exc. noemde opzet en doel van een congres, zooals dat waartoe door een zwaar getroffen prov. als Zeeland 't initiatief genomen werd, een verrassing. Naast eigen acti viteit, had men ook een zeer sterke aandrang op de regee ring verwacht. Over de hui dige bezwaren en problemen heen, kjjkt Zeeland echter in de toekomst, waarby zich sociaal en economisch andere problemen dan de huidige kunnen voordoen. Dit is, wat we hebben moeten, aldus de minister, Zeeland is het sym bool van het herstel gewor den. Nederland zal zijn plicht tegenover dit mooie, maar zwaar beproefde gewest moe ten beseffen. toekomst van de landbouw. Vervolgens hield ir. C. Staf, wnd. directeur-generaal van de Landbouw, een inleiding over de „Ontwikkelingsmoge lijkheden op agrarisch ge bied". Deze ontwikkelingsmogelyk- heden houden ten nauwste verband met de plaats die het Nederlandsche product op de internationale markt kan innemen. De voorwaarden voor een in de eerste plaats goedkoop product zijn voor Nederland met zijn hooge grondpryzen en kleine bedrij ven niet onverdeeld gunstig. Zeeland is er in dit opzicht, zoowel wat bedryfsgrootte als bevolkingsdichtheid betreft iets gunstiger aan toe. Aan het eerste bezwaar is tege moet te komen door de uit breiding van de cultuurgrond, bijv. door Inpoldering. In Zeeland zijn het Zuide lijk Sloe, Saeftinge en de Braakman reeds meer dan rijp voor Inpoldering en kun nen door langer wachten al leen maar ongeschikter wor den. Er zyn in dit opzicht dan ook zeer reëele plannen. De Zeeuwsche inpolderingen hangen echter alle samen met de kwestie van de waterweg naar België. Deze kwestie dient eerst opgelost te wor den. In verband met het lnpol- deringsvraagstuk kwam ook de aanleg van vliegvelden buiten de eilanden naar voren en het plan van een dijk langs de geheele Nederlandsche kust van Cadzand tot langs de Waddeneilanden, met in poldering van alles wat daar achter ligt. Een plan, dat blijkbaar een niet al te verre toekomst betreft. Aan het nadeel van de kleine bedrijven zal door her verkaveling tegemoet geko men dienen te worden. Dit beteekent niet een „oprollen" van het kleine bedrijf, maar slechts een zoo gunstig mo gelijke bedrijfsindeeling. Al leen hierdoor zal op het agra risch bedrijf ook in Zeeland de noodzakelijke mechanisa tie toegepast kunnen worden, die de tweede voorwaarde uit maakt voor' handhaving van het Ned. product op de we reldmarkt. De verhoudingen op de buitenlandsche markt zijn in- tussehen na de oorlog geheel anders geworden. Engeland ls niet meer onze afnemer van voor de oorlog; ook Duitsch- land is weggevallen. Ander zijds zijn de Ver. Staten niet meer de leverancier van agra rische producten als vroeger. Nederland zal zich ln de eerste plaats op de voorzie ning van eigen behoeften moeten toeleggen. Daarnaast is echter export, vooral van de veredelde producten nood zakelijk, waarbij het lucht transport en het conserveeren der producten een grpote rol moet spelen. Belangrijk in dit opzicht kan de fruitteelt in Zeeland 2njn, die zich in sterke mate uitbreidt, niet alleen op Zuid Beveland, maar ook op Schouwen en Noórd-Beveland en waarvoor Zeeland ook cli- matologisch zeer gunstig ligt, terwijl voldoende theo retisch en practisch geschool de arbeidskrachten aanwezig zijn. Aan goed en vooral houd baar fruit bestaat niet alleen in Nederland groote behoefte. Ook de oester- en mossel cultuur zal goede exportmo gelijkheden bieden. De concurrentie is ln dit opzicht beperkt en mits goed geconserveerd, zonder schelp, en door de lucht vervoerd, zullen de Zeeuwsche oesters hun buitenlandsche afzetge bieden zeker vinden, waarby men o.m. aan de Ver. Staten denkt. Mogelijk dat men bij plannen van landaanwinning nog wel eens "tusschen de oes ters en landbouwgewassen zal moeten kiezen. Een mogelijkheid werd ook gezien in melk- en roomle- vering aan landen, waarbij Zeeland door de kortere af stand met Denemarken en Australië zou kunnen concur- reeren. Resumeerend kan men zeg gen dat Nederland de land bouw niet kan verwaarloozen. Het landbouwbedrijf gaat ech ter een moeilijke toekomst tegemoet. Maar door mecha nisatie, verkaveling, intensieve samenwerking zoowel tus schen de boeren onderling als tusschen landbouwers en overheid, goede voorlichting en een open oog' voor de mo gelijkheden van de internatio nale markt zijn er zeker toe komstmogelijkheden. En wan neer die er zijn, zyn ze in Zeeland! (Zie voor de rede van ir. Den Hollanders pag. 2.) Nieuw proces tegen von Papen c.s.? Dr. Thomas T)ehler, eerste aanklager bij dë Beiersche zuiveriiigstribunalen,is in Neurenberg aangekomen om overleg te plegen met de autoriteiten aldaar over een proces tegen Vón Papen» Schacht en Fritzsche, altlus meldt de Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland. Kol. Andrus, die verantwoor delijk is voor de gevangenen ln de gevangenis van Neuren berg, zeide Vrijdagmorgen; De ter dood veroordeelde na zi's mogen elkaar niet spreken en hun voedsel is precies het zelfde gebleven. Zij benutten het grootste deel van hun tijd met het schrijven van gratie verzoeken. Bij het luchten zijn zij geboeid". NOG MEER PROCESSEN? Na het prores tegen de na zistische groon-industrieelen, dat oorspronkelijk werd vast gesteld op begin 1947. zullen verschillende andere processen van minder belang gehouden worden. In de eerste plaats te gen militaire artsen van de Wehrmacht en artsen van con centratiekampen. Voorts een proces tegen Walter Schreiber, die de bacteriënoorlog voorbe reidde en Wolfram Slevers, den arts van het concentratie kamp Auschwitz. De vrijgesprokenerr vrij? Volgens onbevestigde be richten hebben Schacht, Von Papen en Fritzsche, de drie door het oorlogstribunaal te Neurenberg vrijgesproken be- beschuldigden, het paleis van justitie hedennacht in alle stilte verlaten. De gevangenis der veroordeelden. De geallieerde bevelhebbers hebben de gevangenis geko zen, waarin de vijf beklaagden, die tot gevangenisstraf ver oordeeld zijn, worden onder gebracht. De naam der ge vangenis is nog niet bekend gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1