PHILIPS Zeeuwsche Si 45cent Enver Hodsja de Tito van Albanië UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch-Vlaanderen Wakheren vanaf ZIJN LAND HEEFT SOVJET-SYMPATHIEËN. EEN NIEUW REGIEM. Er ia de laatste jaren heel wat veranderd in Albanië en ,.Het Kompas" geeft hierover belangwekkende feiten De ex-koning vertoeft nog steeds te Londen in ballingschap Het land is zoo ongeveer een Sowjet-Republiek geworden en op alle hoeken van de stra ten treft men politie-agenteu en militairen aan in de meest onmogelijke uniformen. Maar nog, alle politieke stormen ten spijt, bieden de boeren hun maiskolven en schapenkaas te koop aan en op de pleinen verblijven als van ouds aller lei handwerklieden, zooals wevers, maiskoekenbakkers, zilversmeden enz., die daar, evenals hun voorvaderen, hun ambacht uitoefenen. VAN HANDELAAR TOT DICTATOR. Een paar jaar geleden be vond zich onder deze hande laren en handwerklieden ook een jongeman, Enver Hoxa genaamd, die aan- een eenvou dige marktkraam sigaren er sigaretten verkocht. Enver Hoxa had iets wat in Al banië zeldzaam is een goe de schoolopleiding gehad behoorde tot de weinige •be voorrechten, die door de re geering van Achmed Zogu naar Parijs waren gestuurd om daar te studeeren. Hy kwam vandaar terug als leeraar en tevens als over tuigd communist Al- baansch correspondent van het Parijsche blad „Humani- té". Eerst was hij leeraar, vervolgens gedurende een korte tijd secretaris van den Albaanschen gezant in Brus sel om daarna directeur te worden van de eenige inrich ting voor middelbaar onder wijs in Albanië. Toen in 1939 de Italianen het land binnen marcheerden, en alle ambte naren vervingen, opende En- ver Hoxa een tabakswinkel. Doch kort daarop trok hij met een kleine groep partisa- nen de bergen in om daar het verzet te organiseeren. Later nam hij contact op met Tito, werd van Russische wapenen voorzien en wist tenslotte de geheele staatsmacht aan zich te trekken Thans is de 36 jaar oude Enver Hoxa de onbeperkte dictator van dit land. Hy is, nadat hij zichzelf tot generaal had benoemd, tevens opperbe velhebber van het Albaansche leger, dat met behulp van een paar Russische officieren voor de. instructie langzaam op een werkelijk modern le ger begint te lijken. Verder Fs hij secretaris-generaal van de door hem opgerichte com munistische party, president van 't „Democratische Front", waarachter de communisti sche party schuil gaat, en. tenslotte minister-president en minister van oorlog. Dat is een heele lijst van ambten en titels en alhoewel het land klein is en dus iedere waar digheid betrekkelijk weinig werk met zich brengt, staat de dictator er practiseh al leen voor. Immers iemand die lezen en schrijven kan, is in Albanië nog steeds een zeld zaamheid. Dat kan zelfs de minister van bultenlandsche zaken niet. DE VERTROUWENSMAN VAN HET KREMLIN. Deze heet Misllm Peza, is een oud stamhoofd uit de ber- fren die zich nooit in de Ita- iaansche overheersching heeft kunnen schikken en van daar in de ondergrond9che bewe ging is terechtgekomen. Een van de weinige intcllectueelen is Dr Mallessova, die lang in Rusland heeft geleefd en op de Lenln-school te Moskou de geheimen van de communisti sche agitatie en propaganda heeft geleerd en thans in Ty- rana minister van volksvoor lichting is.- Hfl Is de eigenlnke vertrouwensman van het Kremlin, is dan ook als zoo danig verantwoordelijk voor de militaire bondgenootschap pen met Tito en Stalin; in de afgeloopen winter heeft hij de campagne voor de parle mentsverkiezingen geleid, waarbij alleen de lijsten van het democratische front wa ren toegelaten; hij is het ook, die tallooze Russische mili taire. industriële en andere missies het land heeft bin nengehaald, kortom dr. Mal lessova is de eigenlijke „gou verneur" van deze voor de helft Russische kolonie, die Albanië feitelijk is. HET NIEUWE REGIEM Men mag echter niet den ken, dat de Albaansche boe ren en herdersbevolking, die zich voor 't grootste gedeelte dapper tegen de Italianen ge weerd heeft, deze nieuwe vreemde heerschappij eveneens met scheele oogen aanziet. Het is niet het re sultaat van een intensieve re- geeringspropaganda of met GPU-experts aangevulde poli tie, als deze wilde en primi tieve volksstammen de nieu we regeeringsvorm over het algemeen welgezind zijn. De ze nieuwe leiders doen werke lijk moeite het volk iets te geven wat overigens in dit achterlijk land hard noo- dig en niet al te moeilijk is. Zij hebben scholen gebouwd, ook voor opleiding van eigen leerkrachten. Zi1 sturen dok toren met allerlei door de UNRRA geleverde medica menten naar de dorpen in het hooggebergte, maar zij heb ben bovenal een reorganisatie van het grondbezit doorge voerd, waardoor tegenwoordig geen boer meer voor kloos ters. landheeren of rijke stamhoofden heerendienstcn behoeft te verrichten of oogst af te leveren: hij- kan thans zijn eigen land bebouwen en de opbrengst vrij en overal verkoopen. Dat zijn beslist belangrijke vernieuwingen die natuurlijk bij vele vroege re machthebbers op heftige t^enstand stuiten. Daarte genover treden de nieuwe meesters met dezelfde onver biddelijke gestengheid er vastberadenheid op als de bolsjewisten dat 25 jaar terug in Rusland gedaan hebben. En wanneer men dat weet, vraagt men niet meer, waar om men op alle hoeken der straten in Tirana heele groe pen zwaarbewapende lieden van Hoxa's lijfgarde aantreft, die met wilde en wantrouwen de oogen iedere voorbijganger monsteren als ware deze zon der meer een collaborateur of landverrader! Millloenen-erfenis voor Nederlandsch chauffeur. Zal een film, door een Duitsch soldaat opgenomen van de moord op twee Griek- ?che vrouwen, het bewijsma- eriaal moeten leveren, waar door. een Noordwijksche chauffeur een millioenenerfe- nls in de schoot geworpen krijgt? De rechtbank te Phi ladelphia zal het op 24 Octo ber wellicht uitmaken, aldus meldde het Parool. Het verhaal van de erfenis van den Duitscher Garrett, die in het begin dezer eeuw als landverhuizer naar de Vereenigde Staten ging om er fortuin te maken en bij zijn dood een bedrag van der tig millioen dollar naliet, ls vol van wonderlijke onwaar schijnlijkheden. Aanvankelijk werd er gesproken van twee en twintig erfgenamen, van wie het meerendeel in Duitschland, verder twee in Griekenland1' en een in Ne derland. Die Nederlandsche erfgename was de van oor sprong Dultsche vrouw van den Noordwykschen chauf feur Jacol? van Duyn. Van Duyn wil thans niets vertellen over zijn kansen op de erfenis. Schaamt hij zich wellicht eenigszlns over het gedrag van zijn vrouw, die tijdens de bezetting naar den notaris stapte, hem verweet dat hij niet genoeg voortgang maakte en hem dreigde /ss-Inquart in de zaak te zullen kennen? Na de bevrijding schijnt be richt te zyn binnengekomen, waaruit kan worden opge maakt, dat de Dultsche erf genamen zyn uitgevallen. Resten dus de Grieksche en Nederlandsche, maar de Grieksche. een tante en haar nichtje, zyn door de Duit- échers opgehangen. Van de beantwoording van de vraag, of de tante dan wel het nichtje het eerst is overleden, hangt bet af, of de erfenis in het oneindige versnipperd zal worden dan wel of een bedrag van millioenen naar Nederland komt. Thans schynt men een Duitsch sol daat te hebben ontdekt, die een filmpje van de dubbele executie m zijn bezit heeft. De Nederlandsche autoritei ten Interesseeren zich, naar ons bleek, bijzonder voor het geval en verleenden Van Duyn alle medewerking opdat hij naar Amerika kon vertrekken om daar in een z.g. hearing zijn claim uiteen te zetten. - De heer C. Tolk ls offi cieel als stationschef van Schiphol geïnstalleerd. Hy volgt den heer A. Thompson in deze functie op. Fritzsche wordt apotheker. De drie vrijgespro- kenen van Neurenberg zijn van plan onder Amerikaansche bescher ming naar Hamburg te gaan. Men meent te weten, dat Fritzsche daar apothekerswerk zaamheden zal gaan vervullen. Schacht zal naar Sleeswijk door reizen, waar hij in een boerenwoning zijn in trek zal nemen en von Papen hoopt naar het dorp Stokhausen te kun en gaan om in af zondering te leven. Sterrenregen. Het is niet uitgesloten, dat in de nacht van 9 op 10 October mogelijk ook in de vooraf gaande en de volgende nacht een uiterst intensieve sterren regen te zien zal zijn, hoog bo ven de N.W. horizon, uitsteken- de van de kop van sterrenbeeld de Draak. Deze sterrenregen wordt in verband gebracht met de ko meet Giacobini-Zinner, welke baan zij vólgenIn 1933, toen deze komeet de aarde op haar baan om de zon zeer nabij pas seerde, was de sterrenregen bi zonder intensief, zélfs tot enke le honderden per minuut. De werkgroep „Meteoren" van de .Sterrenwacht .te ..Londen, stélt hooge prijs op waarnemin gen van deze sterrenregenZélfs de eenvoudigste waarnemingen, zooals die van de aantallen vallendesterren per minuut, hebben waarde. Het blijft mogelijk, dat dé sterrenregen zich ditmaal over dag voordoet en dan zien we er natuurlijk niets van. Dr. v. d. Meer over het Bouwplan-1947. B\j de officieele ingebruikne ming van eenige weningen in het zwaar geteisterde Brabant- sche dorp Heesch heeft de alg. gemachtigde voor de Wederop bouw. clr. IJ. Z. v. d. Meer, het een en ander medegedeeld over de stand van de woningbouw in Nederland. De voornaamste moeilijkheden, aldus dr. v. d Meer, schuilen in het tekort aan arbeidskrachten voor de ge troffen gebieden en het gebrek aan hout. In de toekomst zal dan ook veelal gebruik gemaakt moeten worden van stalen ra men, steenen vloeren, enz. De positie van andere materialen, zooals glas, steenen en dakpan nen, is veel gunstiger, zij het dan dat bijv. glas nog wel eeni- ;e moeilijkheden oplevert. Gevraagd naar het bouwplan 1947 deelde dr. v. d. Meer mede,, dat dit nog niet geheel vast staat, doch dat dit waarschijn lijk zal voorzien in 25 000 wonin gen. Daarnaast zal dit program ma nog uitbreiding ondergaan door de bouw van woningen, die in de fabrieken worden klaar- gemaalrt en die. slechts ter olaatse in elkaar behoeven te worden gezet. Zij zullen meest- •d In groepen bij elkaar gebouwd vorden en zullen daartoe wor den toegewezen aan de grootere ilaatsen. Dr. v. d. Meer ont- mle. dat d"?e woningen v"- mindere kwaliteit zouden zijn dan normale woningen. Neder land zal, door het gebrek aan bouwvakarbeiders, de eerste ja ren wel gedwongen zijn monta ge-woningen te bouwen, halve deze „prefabs" van .beton elementen, zal ons land ook een aantal permanente houten wo ningen met pannen dak uit Oostenrijk krijgen, in ruii voor visch of andere artikelen, wel ke thans reeds weer geëxpor teerd kunnen worden. Ook dit zullen volwaardige woningen zijn, die behalve over ëen groote woonkamer, nog over drie slaap kamers, w.c., keuken en bad kamer zullen beschikken. - De Amerikaansche nieuwsdienst maakt melding van de arrestatie van Alfred Hugenberg op last van het Britsche militaire bestuur. Me]. I. Doornbos herbegraven. MEJ. I. DOORNBOS HERBEGRAVEN. Donderdag werd te Vllssin- gen onder groote belangstel ling het stoffelijk overschot van mej. I. Doornbos herbe graven. Mej. Doornbos is een beken de figuur uit de illegaliteit van VHssingen. die tijdens haar onderduikperiode in Eindho ven, waar zy haar illegale werkzaamheden ondanks alles voortzette, ten gevolge- van diphtherle is overleden. Als slachtoffer <jer nazi-terreur werd zij begraven. Bij de herbegraving waren naast vele belangstellenden, verschillende autoriteiten aan wezig. Mr. B. Kolff, burge meester van Vlissingen, die op het graf het woord voerde, wees op de verdienste van mej. Doornbos, zoowel in haar ille_ rale als gewone werkzaamhe- len. Ook een strijdmakker van mej. Doornbos, de heer S. Willemse. wees op het groote aandeel dat zij heeft gehad In de bevrijding van ons vader land. De heer L. de Groot, een zwager van de overledene, dankte namens de familie. DE BUITENLANDSCHE WERKKRACHTEN VOOR DE SCHELDE. Op verzoek van de K.M. De Schelde is door de Stichting Herstel Zeeland 1945, adhae- sle betuigd aan het streven der directie, om ter voorzie ning in het nijpend arbeiders tekort een werkvergunning te krijgen voor een aantal Polen. De minister van sociale zaken antwoordde, dat geen beslis sing kan worden genomen voor is vastgesteld, of het te kort niet door Nederlandsche werkkrachten kan worden op gevangen. 5 dooden bjj mijnongeluk. Woensdagmiddag omstreeks zeven uur stortte te Eygels- hoven in de mijn „Laura" een pijler over een lengte van on geveer 25 meter in, tengevol ge van het wegschuiven van het dakgesteente. Zes gedeti neerde arbeiders werden onder vallend gesteente bedolven. Een van hen kon spoedig be vrijd worden. Van de vijf andere vermiste arbeiders werden er eenige uren later twee dood geborgen. Het staat vrijwel vast, dat de overige drie eveneens doo- delijk zijn verongelukt. Hoofd der „vredesstichters" gearresteerd. De rijksrecherche heeft Donderdagochtend in Hilver sum, professor J. W. Pootjes gearresteerd wegens verkeer de politieke activiteit. Aanvan kelijk was deze zoogenaamde professor aan de door hemzelf opgerichte „Universiteit der cultusvrije Christusbelyders", ln actie geweest met een be weging, die hH „de Vrede stichters" noemde. In de laat ste tijd was hij echter zeer actief ln actie tegen de uit zending van Nederlandsche troepen naar Indonesië. Hy Wierp zich op als verdediger van de grondwet van 1938. Donderdagochtend hebben eenige tientallen politiemannen een inval in zjjn huis gedaan, Prof. Pootjes werd gearres teerd en met hem een jonge man, die gedeserteerd en hier ondergedoken was. Een groof aantal bescheiden is in beslag genomen, o.a. een brief aan den officier van justitie, te Amsterdam, waarin dezen werd bevolen den minister van justitie-, mr. J. H. van Maar- seveen. te arresteeren wegens schendig van de grondwet van 1938. TEGELBERG" VERTROK KEN. Donderdag is de „Tegel berg" met 2100 man troepen van de 7 Dec. divisie aan boord van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Kardinaal de Jong in Rome. Kardinaal de Jong is Don derdagmiddag in Rome aan- fekomen om uit handen van aus Pius XII zijn kardinaals hoed te ontvangen. Gedurende het weekend zal kardinaal de Jong door den Paus in particuliere audiëntie worden ontvangen. Sjahrïr neemt de macht over Soekarno, die tijdelijk met alle macht was bekleed, heeft deze macht Donderdag op nieuw aan het kabinet overge dragen. Donderdag hebben ook de eerste besprekingen op de conferentie van Bangkalpi- nang plaats gehad, waarbij 4 afgevaardigden het woord voerden. EEN ENQUETE. De Stichting Herstel Zee land 1945 heeft van de stich ting Limburg een rapport ont vangen nopens de sociaal hy giënische toestanden, welke er in sommige gemeenten heer- schen als gevolg van nog niet herstelde oorlogsschade. In overleg met den Inspecteur der Volksgezondheid zal thans door de Stichting in Zeeland een soortgelijk onderzoek wor den ingesteld, waartoe aan de betrokken gemeentebesturen om rapporten is gevraagd. BORSTELWERK. Houders van schade-enquête kaarten kunnen op vertoon van hun 2e distributie stam kaart In aanmerking komen om, tegen vastgestelde prij zen, borstelwerk te koopen. Zij dienen zich daartoe te wenden tot hun oude leveran ciers van wie zij gewend wa ren borstelwaren te betrek ken. Het borstelwerk is afkom stig uitZweden en door be middeling van Nederlands Volksherstel beschikbaar ge steld voor de gedupeerden op Walcheren en West Zeeuwsch Vlaanderen. LOON STATISTIEK AKKERBOUW EN VEETEELT. Het Centraal Bureau de Statistiek heeft een onder zoek ingesteld naar door londbouw-werkgevers in de winterhalfjaren van 1942'45 aan mannelyke arbeiders van 21 jaar en ouder uitbetaalde week- en uurloonen. Van dat onderzoek is een overzicht gepubliceerd in het Maand schrift. De loonen zijn met inbegrip van de geldswaarde van de door de arbeiders ge noten emolumenten. Voor het geheele» land was het gemid deld weekloon In Nov. '45 Febr. '46 33.94 tegen 21.95 In Nov. '42Febr. '43, het ge middeld uurloon 62.2 cent te gen 37.3 cent. De weekloonen stegen dus met 55 pet., de uurloonen met 67 pet. Voor de provincie Zeeland egen de weekloonen van 21.54 in 1942—'43 tot 31.09 in 1945—'46, de uur loonen van 36.9 tot 60.1 cent. GEDUPEERDE VISSCHERS. Door verschillende gedu peerde vlsschers is aan de Stichting Herstel Zeeland 1945 dank betuigd voor de mede werking by de aanschaffing van een nieuw vaartuig of de terugontvangst uit Duitsch land van een vroeger vaartuig. Retranchement BAZAR TEN BATE VAN „ONS GENOEGEN". De muziekvereeniging „Ons Genoeffen" te Retranchement is door de oorlogshandelingen noodlydend geworden. De mu ziekinstrumenten zyn door granaatscherven e.d. zwaar jeschadigd, de muziekstukken zyn grootendeels verdwenen. Dit alles zal dus aangeschaft en vernieuwd moeten worden. Het bestuur der vereeniging heeft daarom besloten om op tweede en derde Paschen a.s. een bazar te organiseeren, teneinde te trachten de be- noodigde gelden by elkaarte brengen. Een bazarcomlté is gevormd, waar de volgende personen zitting in zullen nemen: de heeren H. Zwier, voorzitter, Joh. Scheerens, secretaris, Jac. Jansen, pen ningmeester, bestuursleden de dames J. de HulluMasclee, Zwier-Hoevenaar, J. Jan senVerhage en de heer J Coppens- TRIBUNAAL TE GOES Leider van Arbeidsbureau Kruiningen in vrijheid gesteld Om een jachtgeweer te krijgen Door uitstellen van een op de rol voorkomende zaak,'zijn er Vrijdag voor het tribunaal te Goes slechts 4 zaken be handeld. Aan C. van Gorsel, 51 jaar, vroeger leider van het bijkan toor Kruiningen van het ge westelijk arbeidsbureau en wonende te Yerseke, werd bij de dagvaarding ten laste ge legd, dat hij lid is geworden van de N.V.D., te kennen heeft gegeven de installatie van de Landstand in Zeeland te zul len bijwonen en deel te nemen aan de maaltijd tyj die gele genheid; in verschillende brie ven aan den directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg, bepaalde personen heeft aangewezen, die z.i. naar Duitschland „bemiddeld" dienden te worden, met name J. Meeuwse, J. A. Gerritse en J. Minneboo, terwijl hy zou hebben gecontroleerd of de door of namens hem voor tewerkstelling in Duitschland aangewezen personen ook wer kelijk vertrokken waren. Beschuldigde wees op hen, die door zijn toedoen juist niet naar Duitschland zyn ge zonden, doch de voorzitter meent, dat besch. de Duit- schers wel zeer geholpen heeft. Hij ontkende personen, die niet naar Duitschland wa ren vertrokken aan Mittel- stenscheidt te hebben doorge geven. De heer de Kok. lid van het tribunaal, achtte het vreemd, dat beschuldigde bri het arbeidsbureau in dienst kwam, toen er veel werk in de landbouw was. De verdediger, mr. Kuijpers uit Bergen op Zoom, wees er op. dat beschuldigde door huiselijke omstandigheden naar een baan zocht en toen aan- Nederland lid van 4 commissies. Nederland is Woensdag tot- lid gekozen van vier permanente commissies van de economi sche en sociale raad der V.N. Deze zijn: de commissie voor vervoer en verkeer, die voor bevolking, voor de statistiek en de sociale commissie. Hess naar krankzinnigengesticht. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Rudolf Hess, die door het tribunaal tot le venslang is veroordeeld, in de loop van deze maand tijdelijk in een krankzinnigengesticht zal worden ondergebracht. ONDERSTAND AAN BETREKKINGEN VAN ZEEVARENDEN. Het bestuur van de Stich ting Week- en Maandbrieven maakt bekend, dat aanvragem om terugbetaling van voor schotten tot onderstand, ver strekt gedurende de oorlog aan betrekkingen van zeevarenden, na 1 December 1946 niet meer ln behandeling genomen kun nen worden. Voor zoover deze aanvragen nog niet zyn inge diend, kan zulks alsnog ge schieden by het bureau „Gel- delyke afwikkeling" der stich ting, Stationsweg 66 t<} 's-Gravenhage. De aanvragen dienen de men vergezeld te gaan van| Uitspi nooddge bewijsstukken. October. nam wat men hem aanbood. In 1941, toen hy die betrek king aan het arbeidsbureau kreeg, was er nog geen spra ke van uitzenden van arbei ders naar Duitschland. Besch. heeft zich in de twee jaar interneer'ng zeer goed gedragen en pleiter verzoekt het tribunaal zyn cliënt in vrijheid te stellen. Na in raad kamer te zijn geweest, be sluit het tribunaal overeen komstig dat verzoek en be paalt de uitspraak op 17 Oct. TERWÏLLE VAN DE JACHT? De tweede zaak betrof H. van Gorsel, 45 jaar, landbou wer te Rilland-Bath, die lid is geweest van de N.S.B., de N. V.D. en zich aansloot bij de Landwacht. Beschuldigde zei nooit als landwacht dienst te hebben gedaan, waarop de voorzitter hem er op wees, dat hy toch ieder oogenblik kon worden opgeroepen. Hy bekende reeds in 1940 in El- lewoutsdijk te hebben gezeten, waarop de voorzitter zeide, dat dit kwam omdat men hem toen ook voor een N.S.B.'er aanzag en hij moet toen wel gevoeld hebben hoe Nederland over de N.S.B.'ers dacht. Het was dan ook ergerlyk dat hij tijdens de bezetting lid der N.S.B. werd en op zyn aan: gifteformulier zette, dat hij reeds in 1940 geïnterneerd is geweest. Ook nu was mr. Kuijpers verdediger en Zeide, dat de aanhouding in 1940 en een minder aangename bejegening voor v. G. reden werd lid te worden, doch hy bekleedde geen functies. Er zijn goede verklaringen van vooraan staande personen uit de Bathpolders. Om een jacht geweer te kunnen bezitten, sloten velen zich by de land wacht aan. Pleiter vroeg ook voor dezen cliënt, die 18 maanden geïnterneerd was, directe invrijheidstelling, wat echter niet wordt ingewilligd. De 44-jarige koopman Kry'n Bareman uit Goes is sympa- thiseerend lid der N.S.B. ge weest, kocht eenige tijd Vova deed bewakingsdiensten. Het bleek hier een vry on schuldig geval te zijn en besch. bekende, waarna zijn verdediger, mr. Terwoert op uiterste clementie aandrong. Ten slotte stond de 37- jarige fruit- en boomkwee. ker J. M. Bartelse uit Goes voor het tribunaal. Deze heeft zich in 1938 als lid aan gesloten by de N.S.B., col porteerde met Vova, ver spreidde de Z. Stroom, werd lid van de N.V.D. en de W. A., werkte by de Marine- Standortverwaltung, by de Duitsche Dlenstpost, deed dienst als wachtsman bij de bewakingsdiensten en voer als schippersknecht in de winter van 1944'45 op een schip, dat Ned. machines naar Duitschland vervoerde. Besch. ontkende een „zwa re" N.S.B.'er te zijn geweest. Hij bekende, ten slotte toch straf verdiend te hebben. Mr. Terwoert gaf toe, dat alles bewezen is behalve de kwestie van het varen naar Duitschland. Het staat niet vast, dat het schip daar weest ls. Besch. was geen vaariyk persoon, hy deed geen actieve dienst en deed niet mede aan de streken der N.S.B.-ers. Spr. drong óp cle- mentie aan. Uitspraak in alle zaken 17 Vlissingen ONTMOETINGSSAMEN KOMST MET ZENDINGS- ARBEINDERS. Groote belangstelling bestond Donderdagavond voor de ont moetingssamenkomst van de le den der Geref. kerk te Vlissin gen met de zendingsarbeiders op iet terrein der Zeeuwsche ker ke te Magelang, welke in de Nieuwe Kerk gehouden werd. De voorzitter der Zendings commissie, de heer J. J. Laer- noes, opende de bijeenkomst en heette de zusters Dreckmeijer, Baarbê en E„ hel en ds. Van Nes hartelijk welkom in Vlissingen, zijn dank uitsprekend dat God hen in de groote benauwdneid der Japansche bezetting en de daarop volgende extremistische furie heeft bewaard. Achtereenvolgens voerden de Zendingsarbeiders het woord, waarin overheerschend was de vele zegen, welke God in deze tijd van isolatie op het zendings werk had geschonken. De in. landsche kerken, kwamen on danks de verdrukking tot groo te bloei en de saamhoorigheid en offervaardigheid waren groot, Ook de medische dienst kon on danks vele moeilijkheden voort gang hebben. Ook de internee- ring hebben de arbeiders goed doorstaan. By allen was over. heerschend het vurig verlangen om zoo spoedig mogelijk weer naar Indië te kunnen terugkee- ren om de. afgebroken arbeid weder voort te kunnen zetten. Da. Hindriks sprak het slot woord. Het Gereformeerde kerk koor verleende medewerking. OUD-OORLOGS VRIJWILLIGERS. Woensdagavond kwam de afd. Vlissingen van de Zeeuwsche Bond van Oud-Oorlogsvrijwilli gers in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer -Vader, open de dc vergadering met een wel komstwoord tot verschillende nieuwe leden. De penningmeester, de heer rh. P. van Zutfen maakte in zijn verslag melding van een latig ss'do over drie maanden van 26,74. Tot nieuwe be stuursleden werden gekozen de heeren A. W. Dert en Roelse. Elk lid van de vereeniging kreeg een lijst overhandigd waarin de staat van dienst moet worden ingevuld, benevens andere gegevens, die betrekking hebben op moeilijkheden, die als gevolg van de diensttijd zijn .ontstaan. Wanneer deze lijsten zijn in- gediend bij het bestuur,, zal een request naar den minister wor den gezonden, waarin de be langen van de betrokkenen zul len worden bepleit. Besproken werd vervolgens de feestavond, die ter gelegenheid van de herdenking van de be vrijding van Vlissingen zal plaatsvinden. De cabaretver- eeniging .Amicitia" heeft zich tot medewerking bereid ver klaard. De avond zal gehouden worden op Zaterdag 2 Novem ber in de zaal in de Paling- straat. Middelburg JEUGDIGE DIEF GEPAKT. De groothandelaar W. F. van de H. te Middelburg, deed by de politie aangifte van de vermissing van een 10- k 12- tal zeemen lappen uit zijn op slagplaats. De recherche had den dader, de 16-jarige D. B., knechtje van van de H„ spoe dig te pakken. De jongen gaf ten slotte toe de lappen te hebben gestolen. 5 had hy er verkocht aan een Mej. W. M. de Z. voor 3,per stuk, terwijl hy de andere in een rioolbuis in het nakhuis van zijn patroon verborgen had. Van de verkochte zeemen konden er 4 jjr beslag geno men worden. Tegen de juf frouw is proces-verbaal op gemaakt ter zake heling en tegen D. B. ter zake diefstal. De laatste is in verzekerde bewaring gesteld. VAN JE VRIENDEN MOET JE 'T HEBBEN. Op het bureau van politie te Middelburg werd Woens dag door den heer J .van D. te Middelburg aangifte ge daan van inbraak in zijn wo ning, waarbij een zwartleeren portemonnaie, een zilveren horloge met ketting, alle distributiebescheiden van het gezin, en stuk costuumstof en nog eenige zilveren voorwer pen waren ontvreemd. Het onderzoek van de poli tie had snel succes. Gear resteerd werd de 24-jarige J. van S. uit Zeist, tijdelyk te Vlissingen, die eenige malen bij van D. aan huis was ge weest en blijkbaar wist, aat de familie de bewuste avond uit was. Hy had zich toegang tot de woning verschaft door het indrukken van een' ruit. Goed, goedkoop en zuinig licht! voor iedereen. Goed goedkoop en* zuinig licht voor iedereen. Goed. goedkoop arv zuinig licht voor iedereen*/^ "*€dkqop goedkóo|K^eï< zuinig licht voof iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen (Ingezonden mededeeling.) Tribunaal Middelburg. UITSPRAKEN. Willem Stam, kleermaker te Bergen op Zoom: ontzet ting rechten. Anna Marta Reynierse Koole, zonder beroep, te Leeuwarden: 1 jaar intern, ontz. rechten. Johanna Tha. Avink, tele foniste te Middelburg: 1V> jaar intern., eindigend 12 Dec. '46, en ontz. rechten. Elizabeth Pa. StamPag- ter, zonder beroep te Middel burg: 2 jaar intern., eindigend 10 Nov. '46, en ontzetting rechten. Cornelis Joziasse, timmer man en aannemer te Middel burg: verbeurd verklaring van deel vermogen 5000). Willem Adr. Joziasse, tim merman te Middeburg. intern, bepaald op de tijd reeds in be waring doorgebracht en ver beurd verklaring van deel vermogen 500). NIPPERS Geslaagd is voor het can- didaats- en ingenieursexamen civiel-ingenieur de heer N. Wil- lems te Aardenburg. De muziekver. „Voorwaarts" te Koudekerke maakt op Dins dag 8 October een fakkelop tocht door het dorp. Zaterdagavond geeft de muziekver. „Opvoeding en Ont spanning" te Kattendijke een laatste concert op de muziek tent. Tijdens dit concert zal een collecte gehouden, worden ten bate van de muziekver. te West- kapelle. Predikbeurten Ned. Herv. Gemeente. Aar denburg 10.30 ds. v. Roijen; Breskens 10 en 's midd. ds. v. Vliet; Biervliet 10 ds, v. d. Ham; Cadzand 14.30 ds. Enker; Groe- de 9.30 ds. Derksen (H.A); Hoofdplaat 13.30 ds. Pliester; St. Kruis 9 ds. v. Royen; Nieuw- vliet 14 ds. Derksen (H.A.) Oostburg 10 ds. Enker; Retran chement 10 ds. Barnouw; Schoondijke 11 ds. Hanneman Sluis ds. Schrale; St. Anna ter Muiden ds. Schrale; Water landkerkje 14.30 ds. Stol; IJzen- dijke 10 ds Pliester; Zuidzande u. ds. Ter Beek. Kerknieuws WERELDBOND DER KERKEN. Het bestuur van de Wereld bond der kerken te Genève heeft een schrijven gericht aan de leden der Vredesconferentie te Parijs, waarin het er op wijst, dat alleen wanneer iedere natie en iedere afgevaardigde afstand doet van nationaal en persoon lijk belang een waarachtig wel slagen de conferentie zal kun nen bekronen. Indien men de waarheid niet erkent, die iedere godsdienst leert, dat heel het menscheiyk geslacht ééne familie is en dat een volk slechts veilig kan zijn indien alle volken het zijn, zal het bloed van allen die hun le ven gaven, tevergeefs vergoten zijn. De arbeid zal vruchten dragen indien de conferentie zich laat leiden door de broederschaps gedachte aller menschen die be lichaamd is in het Atlantic- Charter en het charter van San Francisco Indien gU niet trouw züt aan dit ideaal, zult gij falen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10