4") cent! Gemeenteraad van Vlissingen. UIT DE PROVINCIE De veevoederpositie op Walcheren in de komende winter Zeeuwsche S Zuid-Beveland LAATSTE NIEUWS. Walcheren vanaf Zeeuwsch-Vlaanderen Is de opbouw-toelage lapmiddel of lokaas? Schoolarisendienst krijgt nog een kans. De raadsvergadering van Vlissingen kenmerkte zich Dlndagmiddag door tamelijk uitgebreide discussies, waar bij het merkwaardige was, dat toch de meeste voorstellen van B. en W. vrij vlot onder de hamer door gingen, 't Be gon dan ook al bij de ingeko men stukken toen de heer Ventevogel (C. H.) en na hem ook de heeren Corveleijn (R. K.) en Könlg (P. v. d. A.) bij het jaarverslag van de achoolartsendienst enkele op merkingen plaatsten over de weinig bevredigende resulta ten van deze dienst, waarbij de heer Könlg er min of meer spijtig aan herinnerde, dat de eigen dienst van de ge meente Vlissingen destijds toch heel wat beter function- neerde. Gelukkig kon wethou der Poppe (A.-R.) mededee- len, dat de zaak met de art sen is besproken en hun alle critiek is voorgelegd. In het nu aangebroken schooljaar zullen zy nogmaals een kans krijgen te toonen wat ze waard zyn, doch hun instruc tie is inmiddels met verschil lende punten aangevuld. voorstel omdat zij het inder daad als een lapmiddel zagen, doch de heer van Poelje (P. v. d. A.) stelde hiertegenover, dat het er om gaat een extra- beloonlng te geven aan hen, die onder zulke moeilijke om standigheden in een zwaar geteisterde streek komen werken. De heer Knoop (P. v. d. V.) zag er bovendien een attractie in om gemakkelijker personeel naar dergelijke ge meenten te krijgen. Toch bleef de heer Marijs (A.-R.) bij zijn standpunt, dat de Regeering, die z.i. de prijsopdrijving niet de baas kan worden en toch de loonstop blijft hanteeren, beter zou doen met een ge zonde salarisschaal voor de dag te komen. Op zyn vraag verklaarde de •burgemeester, dat de nieuwe salarisregeling voor het gemeentepersoneel vrqwel gereed is. Deze „op- bouwtoelage" kan niet over 1945 uitgekeerd worden^ gesuggereerd, omdat Staten dit beslist niet Het bekende adres van de Ver. „Handelsbelang" te Mid delburg inzake het vervoer op Walcheren had B. en W. reeds aanleiding gegeven zich tot den Minister van Ver keer en Energie te wenden, wat echter niet kon wegne men, dat verschillende raads leden er behoefte aan gevoel den eens in het openbaar hun grieven en wenschen over de autobussen uit te spreken. De heer de Wit A.-R.) vond het schrijven van B. en W. aan den Minister eigenlijk nog te tam en wees er op, dat de tramdirectie toch tekort schiet, wanneer zy toestaat dat te Vlissingen de schooljeugd wa re veldslagen levert om zich een plaatsje in de groote bus sen te veroveren. In Middel burg treedt de politie hierbij regelend op. De burgemeester, mr. Kolff, zegde toe hierover eens met de directie te zullen spreken en de politie te zullen opdra gen ook in Vlissingen eenig toezicht uit te oefenen. De heer Adriesscn (R. K.) wees nog eens op de onhoud bare toestand t.a.v. dc sta tionsbus en de heer Marijs (A.-R.) informeerde of het f erucht juist is, dat de groo- e bussen van ae lijn Vlissln- ?enMiddelburg zullen ver wijnen. De burgemeester zegde een onderzoek toe. DE JAARWEDDEN DER WETHOUDERS Het verzoek van Ged. Sta ten om advies van de raa<j in zake de ontwerp-jaarwedden- regeling voor de wethouders lokte veel critiek uit. Ir. Beun (P. v. d. A.) wees er op, dat de wethouders by een volle dagtaak minder beloond wor den dan een goed vakman en ook de heeren Marijs (A.-R.) en Knoop (P.v.d.V.) staken hun teleurstelling over het ontwerp van Ged. Staten niet onder stoelen of banken. Besloten werd, dat eén com missie, bestaande uit den burgemeester en de heeren Knoop, König en Marys, deze zaak met Gedeputeerden zal gaan bespreken. Nadat, gelijk reeds gemeld werd, de heer A. de Beijl, m. a. st. tot gemeente-secretaris was benoemd, volgden nog enkele minder belangrijke be noemingen, nl. die van wet houder M. A. van Popering tot voorzitter van de Com missie voor Gemeentewerken, van wethouder W. Poppe tot voorzitter van de commissie voor Financiën en van ir. W. Muller tot lid van de Commis sie van Toezicht op het Nij verheidsonderwijs als opvol ger van den heer J. A. Gij zeis, wien eervol ontslag was verleend. Bij deze laatste be noeming drong de heer Beun er op aan by het aftreden van een der commissieleden, die tot het personeel van „De Schelde" behoort, de voor dracht zoo op te maken, dat niet langer 4 van de 6 com missieleden van dit bedry'f af komstig zy'n. Het voorstel tot het huren en doen verbouwen van het gebouwencomplex van „De Meijboom" ten behoeve van het Waterleidingbedrijf werd aangehouden omdat B. en W. zich nog wenschen te beraden over enkele suggesties welke in de raadscommissies naar voren werden gebracht. Zonder veel discussie wer den o.m. aanvaard de voor- stellen tot het aanbrengen van eenlgo accessoires in de garage van de Reinigings dienst, het aanschaffen van een truck voor deze dienst, het overbrengen van de lijken van de noodbegraafplaatsen naar de Noorderbegraafplaats en het geven van namen aan straten. OPBOUWTOELAGE. Bij het voorstel tot het toe kennen voor 1946 en 1947 van een „opbouwtoelage" aan het gemeentepersoneel, een en an der volgens aan wy zingen van Ged Staten, bleek een ver- sch*. van meening te bestaan of en hét hier nu met een „lapmiddel" te doen had of niet. De heeren de Wit (A.- R.) en Marijs (A--R-) hadden geen bewondering voor het lijk de heer Corveletfn had Ged. Sl wenschen toe te staan. Het voorstel werd tenslotte aanvaard. Hetzelfde geschiedde, na eenige discussie over de wen- schelijkheid van meer straat verlichting in andere stads-; deelen, met het voorstel tot het aanschaffen van tien lichtmasten voor de boule vards. In andere wyken loopt de zaak helaas wat trager, omdat hier de concessie van de Gasfabriek inzake gas verlichting ln het geding komt. Bij de rondvraag vestig'de de heer Visser (P. v. d. A.) de aandacht op de hinder, welke de bewoners van het Haven dorp van de vuilstortplaats by het oude station, ondervinden. TE WEINIG GLAS. Een motie van dén heer Post (P. v. d. A.) inzake de onjuiste verdeeling van glas en glasbonnen, waardoor in steden als Vlissingen geen glas te krijgen is, terwijl er elders in het land toch voor raden liggen, werd door B. en W. overgenomen en zal ter kennis van den Minister wor den gebracht. De heer König (P. v. d. A.) _i de heer Marijs (A.-R.), die vernomen had. dat zelfs de Scheldehal wellicht binnen kort niet meer beschikbaar zal zijn, vestigden nog eens de aandacht op de zalen-nood, waarop wethouder van Po pering (P. v. d. A.) een be spreking met den eigenaar van bet Concertgebouw toe zegde. Een verzoek van den heer Schiliemans (C. P. N.) om ook de E.V.C. in de te vor men Pryzencontróle-commis sie vertegenwoordigd te doen zijn, zal door B. en W. in overweging genomen worden. DE OUDEtf VAN DAGEN. De heer de Wit (A.-R.) verzocht B. en W. met spoed een beslissing te nemen tot het herstellen van een gedeelte van het Gast huis, waardoor althans de ouden van dagen, die te Wol- faartsdyk vertoeven. naar Vlissingen kunnen komen. Ill zijn antwoord zette wethouder van Oorschot (P. v. d. A.) nogmaals uiteen, dat B. en.W- streven naar een oplossing, welke de verpleging geheel in overeenstemming zou brengen met de opvattingen van deze tijd en de oudjes zooveel mo gelijk' zelfstandigheid zou la ten. Een dergelijk gebouw zoü 1 200.000,— kosterij waar van 400.000,— niet exploi tabel zou zyn. Hoewel aan- vankelyk genoopt werd, dat Volksherstel met zyn „mil- lloen voor Zeeland" hier zou kunnen by springen, is dit op niets uitgeloopen. Thans heb ben B. en W. zich tot Volks herstel ln Den Haag gewend. Overigens zyn B. en W. bereid zoo spoedig mogelyk te be vorderen, dat de oudjes uit Wolfaartsdyk vast naar Vlis singen kunnen terugkeeren. Nadat ten slotte door den heer Ventevogel (C. H.) nog eens de aandacht was geves tigd op de geringe medewer king welke de Centrale Com missie voor ontspanning voor de arbeiders in de Wederop bouw aan de plaatselyke en interkerkelijke commissie ver leent, volgde omstreeks 5 uift- sluiting der vergadering. 4 OCTOBER DIERENDAG. We leven in eeri dwaze we- reld. waarin jarenlang de eene mensch het leven van de andere mensch wel zeer licht heeft ge teld en er aan menschenbe scherming" waarlijk niet veel werd gedaan. En nu is het morgen Dieren- ig en het is voor het eerst na de oorlogdat men er breederc kring weer aandacht aan schenkt. Nog is het geen pais en vree rondom ons. Nog behoeven on telbare menschen bescherming. Maar toch is het Dierendag en er is alle reden, om daarom op 4 October goede gedachten en goede daden te wijden aan de Ned. Ver. tot Bescherming vin Dieren. Want hethulpelooze dier heeft bescherming meer noo- dlg dan ooit. Zijn. lot is na de oorlog allerminst benijdenswaar diger geworden. Daarom: Gedenkt het dier! Het is Dierendag! Minister Mansholt over de vlasindustrie. VLASFABRIEK „DINTELOORD" BESTAAT 25 JAAR. Dinsdag werd te Steenber gen het 25-jarig bestaan ge vierd van de Coöp. Vlasfabriek „Dintelcord" G.A., die thans geldt als een der grootste vlasfabrieken van West-Euro pa. Gelijktijdig werd ook het zilveren ambtsjubileum her dacht van den heer A. L. A. de Jong, thans directeur der fabriek. Minister Mansholt woonde als bestuurslid der Coöperatie een deel van de feestvergade ring by en hield een rede, waarin hij verklaarde over de toekomst der vlasindustrie moeilijk Iets positiefs te kun nen zeggen. Deze is immers afhankely'k van velerlei in vloeden. Het staat echter wel vast dat er veel moeilijke ja ren komen zullen. Tijdens de oorlog zyn er gevaarlijke con currenten te voorschijn ge komen vooral ln het jbuiten- land, waar nieuwe vezelstoffen vervaardigd worden, die hun oorsprong vinden ln het labo ratorium. Het pleit voor deze industrie is echter nog niet beslist. Ten slotte beslist het pu bliek en uit aesthetisch oog punt bezien heeft vjas zeker zijn waarde. Doch hieruit volgt, dat het zaak zal zijn de kwaliteit van het vlas zco hoog mogelijk, op te voeren. Spr. wees er voorts op dat in voorkomende moeilijkheden de overheid de taak en de plicht zal hebben de vlascul tuur en de vlasindustrie te steunen vanwege de gróote sociale belangen welke ermede gemoeid zijn. Zich richtende tot directeur De Jong prees de minister dén jubilaris om zijn activiteit vcdr de fabriek in het bijzon der en voor de vlascultuur ln 't algemeen. Hy deelde mede dat het H.M. de Koningin heeft behaagd den heer De Jong te benoemen tót Ridder in de Orde van Oranje Nassau, De nieuwe bonnen. Voor het tijdvak van 6 t.m. 12 October is de bon T 50 van de tabakskaart aangewe zen voor het koopen van 2 rantsoenen tabaksartikelen. BON VOOR 200 GRAM VLEESCH. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat voor het tydvak van 1 tot en met 12 October bon 532 vieescfc is aangewezen voor het koo pen van 200 gram vleesch. Burgemeester D. Korfde .jubileert. Heden 3 October Is het 25 jaar geleden zyn dat de heer D. Kodde tot burge meester van de gemeente Zou- telande werd benoemd. Za terdag, des middags om 3.30 uur zal dit feit feestelg k worden herdacht ln de Nood kerk, waar aan iedereen de gelegenheid wordt gegeven den jubileerenden burgemees ter geluk te wenschen. De plaatselijke muziekver- eeniging „Luctor et Emergo" verleent haar medewerking. Brug over de Eendracht. Daar het herstel van de brug over de Eendracht een vitaal belang voor het eiland Tholen is, heeft de A.N.W.B. zich tot den Minister van We deropbouw gewend met het verzoek dit herstel te willen bespoedigen. BENOEMING. De minister van landbouw, visschery en voedselvoor ziening heeft de benoeming van den heer L. C. Calebaut te Sas van Gent tot fld van het bestuur van het bedrijfs- schap van aardappelen goed gekeurd. PACHTKAMER OOSTBURG By K. B. zijn benoemd in de pachtkamer van het kan tongerecht te Oostburg, resp. tot eerste lid en tot plaats-* vervanger van het tweede lid J. M. Breyaert, te Eede, en A. I. Leenhouts, te Re- tranchement, Kleuterschool geopend. HET BELGISCHE ROODE KRUIS HIELP. Dinsdag werd te Oostburg in tegenwoordigheid van vele autoriteiten de kleurterschool geopend. Burgemeester Hoek- zema dankte allen die aan de tot standkoming hiervan heb ben medegewerkt. Speciaal mevr. Hemptine van 't Belg. Roode Kruis, dat voor de noo- dige materialen, zooals tafel tjes, stoelen en leermiddelen heeft gezorgd. De heer Haaiman dankte al len en vroeg mevr. Hemptine beschermvrouwe van de school te willen zyn, hetgeen deze dankbaar aanvaarde. De school is voorloopig on dergebracht in twee lokalen van de Openbare Lagere school. ONRUST ONDER HET DISTRIBUTIEPERSONEEL. Reeds meerdere malen heeft men in de pers artikelen kun nen lezen, dat is gebleken, dat onder het dlstributiepersoneel onrust heerscht. Het ontslag wegens inkrim ping, reorganisatie en concen tratie en het ontbreken van ook maar eenige vorm van rechtspositie is hiervan een der voornaamste oorzaken. Deze ambtenaren hebben gedurende de moeilijkste jaren van de bezetting en ook daar na hun beste krachten gegeven aan het distributie-apparaat, hetwelk, ofschoon door het pu bliek niet altijd gewaardeerd, nu eenmaal noodzakelijk was in het belang van het Neder- landsche volk. Teneinde zich hierover uit 'te spreken en hun standpunt te bepalen, heeft de Ver. van Dlstributiepersoneel in Neder land besloten een congres te houden op 4 en 5 October a.s. ln Krasnapolski te Amster dam^ Hooi schaarsch en duur. De heer C. Zwagerman. Ryksveeteeltconsulent voor Zeeland, verzocht ons het vol gende op te nemen. 00 geleideiyk aan zyn al weer heel wat melk koeien en werkpaarden het oude inundatiegebled van Walcheren aanwezig. Af en toe lijkt het metoe dat men, gelet op de voe'derpositie, wel wat te lichtvaardig melk koeien en paarden in een te snel tempo invoert. Ook wor den er heel veel versch ge kalfde koeien en koeien, die vroeg in de herfst kalven, be steld. Dit laatste brengt ook het bezwaar mee, dat 1 vroeg kalvende dieren in Friesland zeer schaarsch zijp, en er dus weinig keus is, terwyl er veel risico aan is, in verband met de reis en de verhuizing. Op de meeste bedrijven van Walcheren beschikt men over vry veel voederbieten gerstestroo van matige kwa liteit. Hooi is er zeer weinig en de pryzen zijn uitzonderlijk hoog. Als men het eigen voer aanvult met eigen graan (gerst en haver) blijft het rantsoen veel te elwitarm. Of er eiwitrijk krachtvoer in eenigszins beteekenende hoe veelheden beschikbaar komt, is nog een open vraag. Wel zal getracht worden voor Wal cheren daarvan een extra toe wijzing te verkrijgen. In ieder geval slaat vast dat de voeding van werkpaar den en van melkkoeien (en vooral van versche koeien) deze winter op Walcheren veel zorg 2al vragen en extra duur zal zyn. De melkerü zal dus beslist met de te verwachten melkprijzen op Walcheren niet rendabel kunnen zijn. En ook paarden, die niet absoluut noo- dig zyn, worden veel te duur. Daarom: zet niet te vêel koelen op, neem niet te veel herfstkalvers en zit liever krap dan ruim in de paarden. De menschen, die zoo vlug mo gelyk hun veestapel op peil willen brengen, dienen wel te bedenken, dat matig hooi nu 120 140 per 1000 kg. kost en dat men de mangels kan verkoopen tegen 25 per 1000 kg. Tegen zulke voeder- pryzen ls een wintermelkpry's van 30 cent per kg. misschien nog niet loonend. EENIGE WENKEN. Om de voederpositie te ver beteren kan nog het volgen- worden aangeraden: Waar nog een laatste snede klaver, of lucerne te velde staat, die niet groen kan wor den vervoedera, zette men deze op ruiters en late ze bui ten staan om ze in de winter geleidelijk van de ruiters af op te voeren. Dat gebeurt el ders in bouwstreken meerma len met succes. Goed hooi voor de schuur is nu niet meer te winnen. Gras van kunstweiden, dat niet meer- groen te vervoeren is. kan onmogelyk meer tot hooi gemaakt worden. Men kan het echter met veel succes ook zonder zuur nog inkuilen. Men krygt dan een zeer goed en smakelijk voedsel, al is er wat meer ver lies van eiwit. Wie kans ziet gras en sui- kex'bietenkop en -blad laag voor laag ln te kuilen, doet nog beter. De koppen met een spa zooveel mogelijk stuk stooten. In dit geval de hoop sneller zetten, vaster aantrap pen en sneller bedekken. NIPPERS Voor het eerst na de be vrijding, zijn er Maandag op de kade te Veere weer sui kerbieten aangevoerd. Hoewel de verwachtingen hieromtrent dit jaar niet groot zyn, hoopt men toch een niet onbelang rijk dee] aan de suikercam pagne by te dragen. De collecte voor de Stich ting „Het Hoogeland" heeft te Westkapelle 67 opge bracht. Benoemd is tot tijdelijk onderwijzer (waarnemen! hoofd) aan de O. L. school te Schoondijke de heer A. Lu- teyn. Beatrix terug. Woensdagavond omstreeks half zes ls de „Beatrix' de M\j. „Zeeland" na een lan ge afwezigheid weer ln Vlis singen teruggekeerd. Het schip zal op de Kon. My. „De Schelde" weer worden omge bouwd. Goes JUBILEUM-VOORSTEL LING. De voorstelling van „Schoon mama leert Hoki-Poki", ter gelegenheid van het 50-jarig tooneel-jubileum van den heer Braakensiek, welke heden avond In Goes zou'plaats heb ben, kan wegens ziekte van de hoofdrdlspeler helaas niet doorgaan. De voorstelling zal nu op een nog nader bekend te maken datum worden ge geven. Kruiningen NIEUW SCHOOLHOOFD GEÏNSTALLEERD. Maandagavond werd het nieuw benoemde hoofd der Byzondere school te Krulnln- gen, dhr. H. Kroon, van [oofddorp, geïnstalleerd. De voorlztter van het schoolbestuur, de heer C. van Iwaarden, heette namena het bestuur en vele ouders den heer Kroon welkom. Hij wees op de verantwoordelijke taak van den nieuw benoemden on derwijzer. De heer Kroon dankte voor de waardeerende woorden van den spreker en hoopte al zyn krachten aan de school te kunnen wijden. Hierna spraken nog burge meester Vogelaar, de onder- wyzers de heeren Koppejan en van de Velde, ds. Koolstra en ds. Mortier. Ds. Mortier sloot de verga dering met dankzegging. Helnkenszand RAADSVERGADERING. Maandagavond kwam de raad van Heinkenszand byeen. Gedeputeerde Staten stellen voor de jaarwedden van de Wethouders te brengen van 175 op f 200. Dit wordt goedgekeurd. Het ryk heeft een toezegging gedaan tot het bouwen van 6 nieuwe wonin gen, maar B. eh W. willen, ge zien het tekort aan huizen, de bouw van 12 nieuwe huizen aanvragen. De begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur werd goed gekeurd. De gemeente gal het B.A, over 1947 een subsidie feven van 2000. Van de 'rovincie Ls een renteloos voorschot gekregen wat tyde- ïyk als kasgeld kan worden gebruikt. De gemeente zal aan het gemeentepersoneel, dat tydeiyk onder de wapenen is geroepen, een vergoeding doen toekomen. Een verzoek van de Muziek vereniging Euterpe" om sub sidie en gebruik van het re petitielokaal, wordt aangeno men. Met een kleine Wflzlging werd de begrooting 1946 aan genomen. Bij de rondvraag stelde de heer Cappon voor om een nieuwe muziektent te bouwen. De heer A. Ryk wil dat de maximum snelheid ln de Dorpstraat wordt 'gehand, haafd. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht vjir- Kerknieuws NED. HERV. GEM. Beroepen is te Kamperland Ds. A. van Roon, Ned. Herv. Predikant te Oude- en Nieuwe Wetering. NED. HERV. 'KERIT. Bedankt voor toezegging be roep naar Veere en Klevers- kerke G. J. Derksen te Groe- de. JEUGDSAMENKOMST. In het kader van de propa- Sandaweek door en voor de ereformeerde Jeugdbeweging zal Zondagavond a.s., om 7 uur te Kamperland in de Gerefor meerde Kerk een jeugdsamen- komst worden gehouden, waar aan verscheidene leden der genoemde organisatie hun me dewerking zullen verleenen. De vrijgesprokenen zijn bang Schacht, von Papen en Fritzsche hebben ook Woens dagnacht nog iu de gevange hls van Neurenberg doorge bracht. De heeren zijn name lijk bang door de Duitsche po litie te worden gearresteerd. Zij zouden zich naar de En- gelsche zone willen begeven, doch het Am. leger heeft tot nu toe een vrygeleide gewei gerd en evenmin een ver voersmiddel tot hun beschik king gesteld. 't Kan verkeeren! Nieuwe bezettingsmaatregelen. De Inter-'feeallieerde contrö- leraad in Duitschland heeft, naar aanleiding van anti-En- gelsche artikelen in het Duit sche blad „Neues Deutsch- land", dat onder Russische contróle verschijnt, besloten, journalisten, correspondenten en politieke redenaars, in ge val van propaganda tegen een der vier groote mogendheden, te straffen. Ook de ontman teling der Duitsche oorlogs industrie zal door de bezet tende mogendheden gezamen- Ujk ter hand worden genomen. Twee vliegtuigen neergestort. Tgdens een oefenvlucht in escadrille vliegen zyn twee Zwitserschelegervliegtuigen ln botsing gekomen en van 2500 meter naar beneden ge stort. De beide piloten kwa men om het leven. Trucks en kolen voor Indonesië. Op last van de Britsche re- feering zal Engeland 200 rucks en 1600 ton kolen per maand aan de Republikeinen leveren teneinde de rijstle- verantie aan Britsch-Indië doorgang te doen vinden. Lord Killearn heeft hierover met Sjahrir overeenstemming be reikt. De Ned. en Britsche militai- j bevelhebberszijn tegen deze levering, daar zij ver wachten dat de Indonesiërs de trucks voor andere doeleinden zullen gebruiken. De voedsel positie in Britsch-Indië is echter van die aard dat rflst- leveranties dringend noodig zyn. Scheepvaartmaatschappijen v gaan vliegen. De stoomvaartmaatschappij Nederland heeft aan de re geering concessies verzocht voor het openen van een eigen luchtlijn nu de onderhandelin gen met de K.L.M. cp niets zyn uitgeloopen. 12 groote passagiersvliegtuigen die door de maatsohappy Nederland zijn aangekocht zullen volgend jaar worden geleverd. Ook de Rotterdamsche Lloyd wil eigen luchtlijnen gaan openen. Samenwerkend willen beide scheepvaartmaatscshappyen komen tot een tweemaal daagsche luchtverbindlng met het ryk over zee. De terroristische Jood- sche organisatie, bekend on der de naam Stern-groep, heeft een manifest uitgege ven, waarin zy de Britsche autoriteiten in Palestina waarschuwt voor „verdubbel de meedoogenlooze aanval len". Weer rijwielplaatjes? Naar de Haagsche correspon dent van „de Gooi en Eem- lander" verneemt ligt het in het voornemen der regeering om binnen afzienbaren tyd weer over te gaan tot het invoeren van rywielplaatjes van 2.50. 3uikercampagne begonnen. In West-Brabant is men be gonnen niet de suikerbieten- campagne. Woensdag begon de groote suikerfabriek bij Din- teloord haar productie en de zer dagen zal ook de fabriek by Roosendaal weer beginnen: De vooruitzichten van de oogst zün goed. ook op de voormalige inundatie-gebieden in Zeeland en Zuid-Holland. Van de verwachtte oogst van dit jaar zal Nederland 5 /2 maand van suiker kunnen worden voorzien. Nieuwe textielpunten. Met ingang van 1 October zyn speciale punten voor tex tiel van nieuw model in ge bruik genomen. Deze punten zyn uitgevoerd als volgt: Ondergrond: grys- blauw-ornaje cipdruk zwart, waarde: 1 punt. 2 ondergrond: grysblauw-groen opevuk: zwart, waarde: 10 punten. De punten biyven tot nader order geldig. Dakpannen vrij. Met Ingang van 7 Oct. a.s. zullen dakpannen vry mogen worden geleverd, voor zoover deze noodig zijn aan goedge keurde werken. De radio-rede van min. Beel. Nader ls bepaald, dat de radio-rede van min.-president dr. Beel op Vrijdag a.s. niet cim 9 uur des avonds maar om kwart over negen zal worden gehouden. Middelburg LICHTBEELDENAVOND NED. REISVEREENIGING. Voor de Nederlandsche reis- vereeniging, afdeeling Walche ren, hield de heer van Gent in het Schuttershof té Middel- KffSpdfn'zuiiug iichTvooniedSf^Êri Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen Goed, goedkoop ei zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor ieq (Ingezofiden mededeeling.) TRIBUNAAL GOES UITSPRAKEN, Het tribunaal te boes deed Woensdag uitspraak i.z. de volgende personen: Ch. V. d. Berg, 34 j., hotel houder In- Goes. Intemeering bepaald op de tyd, die tot dus ver in intemeering is doorge bracht. Ontzetting uit de rech ten. Onmiddeliyke invryheid- stelling. C. G. van Driel-den Doelder. 46 J., uit 'Wemeldlnge, als voorgaande. Verbeurdverkla ring van het meubilair, voor zoover bij anderen in gebruik* W. v. d. Wenden, 41 j., kleermaker te Goes. Geen ver dere intemeering. Ontzett. uit de reojiten. In vryheids- stelling. P. G. Fortuy'n, 65 j., gepen- slonneerd ambtenaar Rott.- Bank te Goes. Eenige effecten, verbeurd verklaard. Ontzetting rechten. In vrijheid gesteld. R. van den Berg, 54 J., op zichter fortificaties, le klas te Goes. Intemeering voor de tyd, die reeds in intemeering is doorgebracht. Ontzetting uit de rechten. Iz. P. L. Magnus, 56 j landbouwer -in Vogelwaarde, is het vonnis van de 2e kamer van het tribunaal, dato 9 Mei j.l. door .de le kamer vernie tigden ls geen verdere maatre gel opgelegd. I.z. J. J. Provoost, 41 j.i landbouwer te Retranchement, L. J. de Clerck. 36 j., ambte naar bij het N.A.F. te Aar denburg, A. Pieterse, 28 j„ onderwij zer te Axel, werden de von nissen van de 2e kamer van het tribunaal resp. 4 maanden, 2 jaar en 1 jaar bekrachtigd.; I.z. G. J. E. de Moor, 40 j., handelaar in kolen en kunst mest te Hulst, die de 2e kamer tot 8 maanden intemeering had veroordeeld, zal het on derzoek buiten de zitting wor den hervat. burg een lezing over het- on derwerp: „Door Noord Afrika en de Sahara", waarby een groot aantal liohtbeelden werd vertoond. Voor de pauze behandelde de heer van Gent, die gedurende vele maanden Noord Afrika doorkruiste, Ma rokko en daarna Algerië. Tu nis en de Sahara, waarbh vele Interessante bizonderheaen over deze landen werden me degedeeld. Westkapelle AANBESTEDING. Dinsdag werd te Westka pelle aanbefteed het bouwen van 12 hulzen met schuren. Inschry'ver8 waren: C. v. d. Klippe, Vlissingen 196.000; Firma v. d. Wijk, Buwalde en Schaap, Heeren veen 169.990; N. Mol, Leiderdorp 169.493; N.V. v. h. Fokkens, Arnhem 145.000; Bouwbedryf D. v. I. Plas, Vlissingen 140.000. De begrooting was 156.000. Breskens AFSCHEID VAN A. SALOMjS Het personeel van de Pro- Waterstaat in Oost- i West-Hceuwsch Vlaande ren nam jl. Vry dag van den heengaanden technischen hoofdambtenaar, den heer A. Salomé te Breskens, afscheid. Ir Hofwegen sprak den heer Salomé toe en noemde zyn vertrek een groot verlies voor de provincie. Hierna sprak de lieer Mazure als collega en als oud-leerling. De heer Salomé dankte bel de sprekers en resumeerde en kele belangryke gebeurtenis sen uit zyn loopbaan. Ver volgens spraken nog de heer De Klerk, namens het bureau personeel te Terneuzen en de heer J A. Salomé, namens het personeel ln West-Zeeuwsch Vlaanderen. Tribunaal Terneuzen. SPOORWEGMANNEN STAAKTEN NIET. Voor he ttribunaal te Ter neuzen stond Maandag terecht? De 34-j. kassier w. J. W. de Goede te 's-Heerenhoek, deze was' door het tribunaal te Goes veroordeeld tot 1 jaar ontzetting rechten, welke uit spraak door de hooge autori teiten niet is goedgekeurd, om dat volgens net tribunaalbe- sluit, een straf van ontzetting rechten wel voor 10 jaar, doch niet voor 1 jaar kan worden opgelegd. Mr. P. Adrlaanse verzocht tegen zijn cliënt geen maat regelen te eischen. NIET GESTAAKT. Ook de 62-j. machinist A. d. Broeke, machinist N. S., te 's-Heer Arendskerkë, had het stakingsbevel niet opge volgd. Ook deze besch. is thans eervol ontslagen met pensioen. Belden zijn door de zuiveringscommissie gezui verd. Mr. F. W. Adrlaanse vroeg vervallenverklaring van de be schuldiging. De 62 j. depótchef der N.S.,- afd. tractie, P. J. Hoogen- donk te Goes, gaf geen gevolg aan het, door de Ned. Regee ring te Londen gegeven bevel tot staking en liet bh de sta kers briefje rondbrengen, waarin hun dienst stond voor geschreven en voorzag zelf 'n locomotief met water en kolen. Besch. verdedigde zich door te zeggen zyn dienst gedaan te hebben, zooals hij 4 jaar voor de Duitschers moest wer ken. Hij heeft, na het bevel tot staking, nog 5 dagen ge werkt, doch toen kwam er niemand meer op. Uit de getuigenverklaringen blijkt, dat besch. steeds zeer actief voor de Duitschers is geweest. HH geeft thans toe* verkeeid gehandeld te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6