4") cent! Gemeenteraad van Vlissingen. UIT DE PROVINCIE Dc veevoederpositie op Walcheren in de komende winter Zeeuwsche S LAATSTE NIEUWS. Walcheren tftilipT lampen vanaf Zeeuwsch-Vlaanderen Is de opbouw-toelage lapmiddel of lokaas? Schoolartsendiensl krijgt nog een kans. De raadsvergadering van Vlissingen kenmerkte zich Dindagmlddag door tameiyk uitgebreide discussies, waar bij het merkwaardige was, dat toch de meeste voorstellen van B. en W. vrij vlot onder de hamer door gingen, 't Be gon dan ook al bij de Ingeko men stukken toen de heer Ventevogel (C. H.) en na hem ook de heeren Corveleijn ("R. K.) en König (P. v. d. A by het jaarverslag' van ae schoolartsendienst enkele op merkingen plaatsten over de weinig bevredigende resulta ten van deze dienst, waarbij de heer König er min of meer spijtig pan herinnerde, dat de eigen dienst van de ge meente Vlissingen destijds toch heel wat beter function- neerde. Gelukkig kon wethou der Poppe (A.-R.) mededee- len, dat de zaak met de art sen ls besproken en hun alle critiek Is voorgelegd. In het nu aangebroken schooljaar zullen zij nogmaals een kans krijgen te toonen wat ze waard zijn, doch hun instruc tie is inmiddels met verschil lende punten aangevuld. Het bekende adresvan de Ver. Handelsbelang" te Mid delburg inzake het vervoer op Walcheren had B. en W. reeds aanleiding gegeven zich tot den Minister van Ver keer en Energie te wenden, wat echter niet kon wegne men, dat verschillende raads leden er behoefte aan gevoel den eens in het openbaar hun grieven en wenschen over de autobussen uit te spreken. De heer de Wit A.-R^ vond het schrijven van B. cri* W. aan den Minister eigenlijk nog te tam en wees er op. dat de tramdirectie toch tekort schiet, wanneer zij toestaat dat te Vlissingen de schooljeugd wa re veldslagen levert om zich een plaatsje in de groote bus sen te veroveren. In Middel burg treedt de politie hierbij regelend op. De burgemeester, mr, Kolff, zegde toe hierover eens met de directie te zullen spreken en de politie te zullen opdra gen ook in Vlissingen eenig toezicht uit te oefenen. De heer Adriessen (R. K.) wees nog eens op de onhoud bare toestand t.a.v. de sta tionsbus en de heer Marijs (A.-R.) informeerde of het gerucht juist is, dat de groo te bussen van de lHn Vlissln- fenMiddelburg zullen ver wijnen. De burgemeester zegde een onderzoek toe. DE JAARWEDDEN DER WETHOUDERS Het verzoek van Ged. Sta ten om advies van de raad in zake de ontwerp-jaarwedden- regeling voor de wethouders lokte, veel critiek uit. Ir. Beun ;(P, v. d. A.) wees er op, dat de wethouders bij een volle dagtaak minder beloond wor den dan een goed vakman en ook de heeren Marijs (A.-R.) en Knoop (P.v.d.V.) staken hun teleurstelling over het ontwerp van Ged. Staten niet onder stoelen of banken. Besloten werd, dat een com missie, bestaande uit den burgemeester en de heeren Knoop, König en Marijs, deze zaak met Gedeputeerden zal gaan bespreken. Nadat, gelyk reeds gemeld werd, de heer A. de Beyl, m. a. st. tot gemeente-secretaris was benoemd, volgden nog enkele minder belangrijke be noemingen, nl. die van wet houder M. A. van Popering tot voorzitter van de Com missie voor Gemeentewerken, van wethouder W. Poppe tot voorzitter van de commissie voor Financiën en van lr- W. Muller tot lid van de Commis sie van Toezicht op het Nij verheidsonderwijs als opvol ger van den heer J. A. Gij zeis, wlen eervol ontslag was verleend. Bij deze laatste be noeming drong de heer Beun er op aan bij het aftreden van een der commissieleden, die tot het personeel van „De Schelde" behoort, de voor dracht zoo op te maken, dat niet langer 4 van de 6 com missieleden van dit bedrijf af komstig zijn.. Het voorstel tot het huren en doen verbouwen van het gebouwencomplex van „De Meyboom" ten behoeve van het Waterleidingbedrijf werd aangehouden omdat B. én W. zich nog wenschen te beraden over enkele suggesties welke in de raadscommissies naar voren werden gebracht. Zoftder veel discussie wer den o.m. aanvaard de voor stellen tot het aanbrengen van eenlge accessoires in de garage van dg Reinigings dienst het aanschaffen van een truck voor deze dienst, het overbrengen van de lijken van de noodbegraafplaatsen naar de Noorderbegraafplaats en het geven van namen aan straten. OPBOUWTOELAGE*. Bü het voorstel tot het toe kennen voor 1946 en 1947 van een „opbouwtoelage" aan het femeentepersoneel, een en an- er volgens aanwijzingen van Ged. Staten, bleek een ver schil van meening te bestaan of men het hier nu met een „lapmiddel" te doen had of niet. De heeren de Wit (A.- R.) en Marijs (A.-R.) hadden geen bewondering voor het voorstel omdat zij het inder daad als een lapmiddel zagen, doch de heer van Poelje (P. v. d. A.) stelde hiertegenover, dat het er om gaat een extra- beloon ing te geven aan hen, die onder zulke moeilijke om standigheden in een zwaar geteisterde streek komen werken. De heer Knoop (P. v. d. V.) zag er bovendien een attractie in om gemakkelijker personeel naar dergelijke ge meenten te krijgen. Toch bleef de heer Marijs (A.-R.) bij zijn standpunt, dat de Regeering, die z.i. de prijsopdrijving niet de baas kan worden en toch de loonstop blijft hanteeren, beter zou doen met een ge zonde salarisschaal voor de dag te komen. Op zijn vraag verklaarde de burgemeester, dat de nieuwe salarisregeling voor het gemeentepersoneel vrijwel gereed is. Deze „op- bouwtoelage" kan niet over 1945 uitgekeerd worden, ge lijk de heer Corveleijn (R. K.) had gesuggereerd, omdat Ged. Staten dit beslistniet wenschen toe te «taan. Het voorstel werd tenslotte aanvaard. Hetzelfde geschiedde, na eenige discussie over de wen- scheljjkheid van meer straat verlichting In andere stads- deelen, met het voorstel tot het aanschaffen van tien lichtmasten voor de boule vards. In andere wijken loopt de zaak helaas wat trager, omdat hier de concessie 'van de Gasfabriek inzake gas verlichting in het geding komt. Bij de rondvraag vestigde de heer Visser (P. v. d. A.) de aandacht op de hinder, welke de bewoners van het Haven dorp van de vuilstortplaats bij het oude station ondervinden. TE WEINIG GLAS. Een motie van den heer Post (P. v. d. A.) inzake de onjuiste verdeeling van glas en glasbonnen, waardoor in steden als -Vlissingen geen glas te krijgen is, terwijl er elders in het land toch voor raden liggen, werd dooc- B. en W. overgenomen en zal ter kennis van den Minister wor den gebracht. De heer König (P. v. d. A.), de heer Marijs (A.-R.), die vernomen had, dat zelfs de Scheldehal wellicht binnen kort niet meer beschikbaar zal zijn, vestigden nog. eens de aandacht op de zalen-nood, waaropwethouder van Po pering (P. v. d. A.) een be spreking met den eigenaar van ..het Concertgebouw toe zegde. Een verzoek van den heer Schillemans (C. P. N.) om ook de E.V.C. in de te vor men Prijzencontróle-commis- sie vertegenwoordigd te doen zijn, zal door B. en W. in overweging genomen worden. DE OUDEN VAN DAGEN. De heer de Wit (A.-R.) verzocht B. en W. met spoed een beslissing te nemen tot het herstellen van een gedeelte van het Gast huis, waardoor althans de ouden van dagen, die te Wol- faartsdijk vertoeven. naar Vlissingen kunnen komen. In zjjn antwoord zette wethouder van Oorschot (P. v. d. A.) nogmaals uiteen, daJrB. en W. streven naar een oplossing, welke de verpleging geheel in overeenstemming zou brengen met de opvattingen ,-van deze tijd en de oudjes zooveel mo gelijk zelfstandigheid zou la ten. Een dergelijk gebouw zou 1.200.000.— kosten, waar van 400.000,niet exploi tabel zou zijn. Hoewel aan vankelijk gehoopt werd, dat Volksherstel met zijn „mil- lloen voor Zeeland" hier zou kunnen bijspringen, is dit op niets ultgeloopen. Thans heb ben B. en W. zich tot Volks herstel in Den Haag gewend. Overigens zijn B. en W. bereid zoo spoedig mogelijk te be vorderen, dat de oudjes uit Wolfaartsdijk vast naar Vlis singen kunnen terugkeeren. De heer De - Wit (A.R.) sprak zijn teleurstelling uit over het felt dat de Boule vardloop thans op Zondag heeft plaats géhad en niet zoo als voorheen op Zaterdag. Nadat_ten slotte door den heer Ventevogel (C. H.) nog eens de aandacht was geves tigd op de geringe medewer king welke de Centrale Com missie voor ontspanning voor de arbeiders in de Wederop bouw aan de plaatselijke en interkerkelijke commissie ver leent, volgde omstreeks 6 uur sluiting dér vergadering. 4 OCTOBER: DIERENDAG. We leven in een dwaze we reld. waarin jarenlang de eenc mensch het leven van de andere mensch wel zeer licht heeft ge teld en er aan „menschenbe- $chcrmlng'{ waarlijk niet veel werd gedaan. En nu is het morgen Dieren dag en het is voor het eerst na de oorlog, dat men er breedere kring weer aandacht aan schenkt Nog is het geen pais en vree rondom ons. Nog behoeven on telbare menschen bescherming Maar toch is het Dierendag en er is alle reden, om daarom op 4 October goede gedachten en góede daden te wijden aan de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Want het. hulpelooze dier heeft bescherming meer noo- dig dan ooit. Zijn lot is na de oorlog allerminst benijdenswaar diger geworden. Daarom: Gedenkt het dier! Het is Dierendag! Minister Mansholt over de vlasindustrie. VLASFABRIEK .DINTELOORD" BESTAAT 25 JAAR. Dinsdag werd -te Steenber gen het 25-jarig bestaan ge vierd van de Coöp. Vlasfabriek „Dintelcord" G.A., die thans geldt als een der grootste vlasfabrieken van West-Euro pa. Gelijktijdig werd ook het zilveren ambtsjubileum her dacht van den heer A. L. A. de Jong, thans directeur der fabriek. Minister Mansholt woonde als bestuurslid der Coöperatie een deel van de feestvergade- ring bij en hield een rede, waarin hij verklaarde over de toekomst der vlasindustrie moeilijk iets positiefs te kun nen zeggen. Deze is immers afhankelijk van velerlei in vloeden. Het staat echter wel vast dat er veel moeilijke ja ren komen zullen. Tijdens de oorlcg z|jn er gevaarlijke con currenten te voorschijn ge komen vooral in het buiten land, waar nieuwe vezelstoffen vervaardigd worden, die hun oorsprong vinden in het labo ratorium. Het pleit voor deze industiie is echter nog niet beslist. Ten slotte beslist het pu bliek en uit aesthetisch oog punt bezien heeft vlas zeker zijn waardqp Dooh hieruit volgt, dat het zaak zal zijn de kwaliteit van het vlas zoo hoog mogelijk op te voeren. Spr. wees er voorts op dat invoorkomende moeilijkheden de overheid de taak en de plicht zal hebben de vlascul tuur en de vlasindustrie te steunen vanwege de groote sociale belangen welke ermede gemoeid zijn. Zich richtende tot directeur De Jong prees de minister den jubilaris om zijn activiteit vcor de fabriek in het bijzon der en voor de vlascultuur in 't algemeen. Hy deelde mede dat het H.M. de Koningin heeft behaagd den heer De Jong te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De nieuwe bonnen. Voor het -tydvak van 6 t.m. 12 October is de bon T 50 van de thbakskaart aangewe zen voor het koopen van 2 rantsoenen tabaksartikelen. BON VOOR 200 GRAM VLEESCH. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat voor het tydvak vaii 1 tot en met 12 October bon 532 vieesch Burgemeester D. Kodde jubileert. Heden 3 October is het 25 jaar geleden zijn dat de heer D. Kodde tot burge meester van de gemeente zou- telande werd benoemd. Za terdag, des middags om 3.30 uur zal dit feit feestelijk worden herdacht in de Nood kerk, waar aan iedereen de ;elegenheid wordt gegeven en jubileerenden burgemees ter geluk te wenschen. De plaatselijke muziekver- eenlging „Luctor et Emergo" verleent haar medewerking. Brug over de Eendracht. Daar het herstel van de brug over de Eendracht een vitaal belang voor het eiland Tholen is, heeft de A.N.W.B. zich tot den Minister van We deropbouw gewend, met het verzoek dit herstel te willen bespoedigen. BENOEMING. De minister van landbouw, .visschery en voedselvoor ziening heeft de benoeming van den heer L. C. Calebaut te Sas van Gent tot lid van het bestuur van het bedrijfs- schap van aardappelen goed gekeurd. PACHTKAMER OOSTBURG, Bij K. B. zijn benoemd in de pachtkamer van hét kan tongerecht te Oostburg, resp, tot eerste lid en tot plaats vervanger van het tweede lid J. M. Breijaert, te Ëede, en A. I. Leenhouts, te Re- tranchement. Kleuterschool geopend. HET BELGISCHE ROODE KRUIS HIELP. Dinsdag werd te Oostburg in tegenwoordigheid van vele autoriteiten de klourtersehool geopend. Burgemeester Hoek- zema dankte allen die aan de tot standkoming hiervan heb ben medegewerkt. Speciaal mevr. Hemptine van 't Belg. Roode Kruis, dat voor de noo- dige materialen, zooals tafel tjes. stoelen en leermiddelen heeft gezorgd. De heer Haaiman dankte al len en vroeg mevr. Hemptine beschermvrouwe van de school te willen zijn, hetgeen deze dankbaar aanvaarde. De school is voorloopig on dergebracht in twee lokalen van de Openbare Lagere school. Hooi schaarsch en duur. De heer C. Zwagerman, Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland, verzocht ons het vol gende op te nemen. OO geleidelijk aan zijn al weer heel wat melk koeien en werkpaarden in het oude lnundatiegebied van Walcheren aanwezig. Af en toe lijkt het me toe dat men, gelet op de voederpositie, wel wat te lichtvaardig melk koeien en paarden in een te snel tempo invoert. Ook wor den er heel veel versch ge kalfde koeien en koeien, die vroeg in de herfst kalven, be steld. Dit laatste brengt ook nog het bezwaar mee, dat zulke vroeg kalvende dieren ,in Friesland zeer schaarsch zjjn, en er dus weinig keus -is. terwyl er veel risico aan is, in verband met de reis en de verhuizing. Op de meeste bedrijven van Walcheren beschikt men over vry veel voederbieten er gerstestroo van matige kwa liteit. Hooi Is er zeer weinig en de prijzen zijn uitzonderlijk hoog. Als men het eigen voer aanvult met eigen graan (gerst en haver) blijft het rantsoen veel te eiwitarm. Of er elwitryk krachtvoer in eenigszins beteekenende hoe veelheden beschikbaar komt, is nog een open vraag. Wel zal getracht worden voor Wal cheren daarvan een extra toe- wyzing te verkrygen. In ieder geval staat vast dat de voeding van werkpaar den en van melkkoeien (en vooral van vfersche koeien) deze winter op Walcheren veel zorg zal vragen en extra duur zal zijn. De melkery zal dus beslist met de te verwachten melkprijzen op Walcheren niet rendabel kunnen zijn. En ook paarden, die niet absoluut noo- dig zyn, worden veel te duur. Daarom: zet niet te veel koeien op, neem niet te veel herfstkalvers en zit liever krap dan ruim in de paarden. De menschen, die zoo vlug mo gelijk hun veestapel op peil willen brengen, dienen wel te bedenken, dat matig hooi nu 120 140 per 1000 kg. 1000 kg. Tegen zulke voeder- pryzen ls een wlntermelkprijs van 30 cent per kg. misschien nog niet loonend. EENIGE WENKEN. Om de voederpositie te ver beteren kan nog het volgen de worden aangeraden: Waar nog een laatste snede klaver of lucerne te velde staat, die niet groen kan wor den vervoederd, zette men deze op ruiters en late ze bui ten staan om ze, in de winter geleidelijk van de ruiters af op te voeren. Dat gebeurt el ders in bouwstreken meerma len met succes. Goed hooi voor de schuur is nu niet meèr te winnen. Gras van kunstweiden, dat niet meer groen te vervoeren is, kan onmogeiyk meer tot hooi gemaakt worden. Men kan het echter met veel succes ook zonder zuur nog inkuilen. Men krygt dan een zeer goed en smakelijk voedsel, al ls er wat meer ver lies van eiwit. Wie kans ziet gras en sui- kerbietenkop en -blad laag voor laag In te kuilen, doet nog beter. De koppen met een spa zooveel mogelyk stuk stooten. In dit geval de hoop sneller zetten, vaster aantrap pen en sneller bedekken. is aangewezen voor het koo- kost en dat men de mangels pen van 200 gram vieesch. kan verkoopen tegen 25 per ONRUST ONDER HET DISTRIBUTTEPERSONEEL. Reeds meerdere malen heeft men in de pers artikelen kun nen lezen, dat is gebleken, dat onder het distrtbutiepersoneel onrust heerschit. Deze ambtenaren hebben gedurende de moeilykste jaren van de bezetting en ook daar na hun beste krachten gegeven aan het distributie-apparaat, hetwelk, ofschoon door het pu bliek niet altyd gewaardeerd, nu eenmaal noodzakelyk was in het belang van het Neder- landsche volk. Teneinde zich hierover uit 'te spreken en hun standpunt te bepalen, heeft de Ver. van Distributlopersoneel in Neder land besloten een congres te houden op 4 en 5 October a.s. in Krasnapolski te Amster dam. NIPPERS Voor het eerst na de be vrijding, zijn er Maandag op de kade te Veere weer sui kerbieten aangevoerd. Hoewel de verwachtingen hieromtrent dit jaar niet groot zijn, hoopt men toch een niet onbelang rijk deel aan de suikercam pagne bij te dragen. De collecte voor de Stich ting „Het Hoogeland" heeft te Westkapelle 67 opge bracht. Benoemd is tot tydeüik onderwijzer (waarnemend hoofd) aan de O. L. school.te Schoondyke de heer A. Lu- teijn. De vrijgesprokenen zijn bang! Schacht, von Papen en Fritzsche hebben ook Woens dagnacht nog in de gevange nis van Neurenberg doorge bracht. De heeren zijn name lijk bang door de Duitsche po litie te worden gearresteerd. Zij zouden, zich naar de Eri- gelsche zóne willen begeven, doch het Am. leger heeft tot nu toe een vrygeleide gewei gerd en evenmin een ver voersmiddel tot hun beschik king gesteld. Nieuwe bezeltingsmaatregelen. De Inter-geallleerde contró- leraad in Duitschland hééft, naar aanleiding van antLEn- gelsche artikelen in het Duit sche blad „Neues Deutsch- land", dat onder Russische controle verschynt. besloten, journalisten, correspondenten en politieke redenaars, in ge val van propaganda tegen een der vier groote mogendheden, te straffen. Ook de ontman teling der Duitsche oorlogs industrie zal door de bezet tende mogendheden gezamen lijk ter hand worden genomen. Twee vliegtuigen neergestort. Tydens een oefenvlucht in escadrille vliegen ztjn twee Zwitsersche legervliegtuigen in botsing gekomen en van 2500 meter naar beneden ge stort. De beide piloten kwa men om het leven. Trucks en kolen voor Indonesië. Op last van de Brltsche re geering zal Engeland 200 trucks en 1600 ton kolen per maand aan de Republikeinen leveren teneinde de rystle- verantie aan Britsch-Indië doorgang te doen vinden. Lord Killearn heeft hierover met Sjahrir overeenstemming be reikt. De Ned. en Britsche militai- j bevelhebbers zijn tegen deze levering, daar zij ver wachten dat de Indonesiërs de trucks voor andere doeleinden zullen gebruiken. De voedsel positie in Britsch-Indië is echter van die aard dat ry'st- jeveranties dringend noodig zyn. Scheepvaartmaatschappijen gaan vjiegen. De stoomvaartmaatschappy Nederland heeft aan de re geering concessies verzocht voor het openen van een eigen luchtlijn nu de onderhandelin gen met de K.L.M. op niets zyn uitgeloopen. 12 groote passagiersvliegtuigen, die door de maatschappy Nederland zijn aangekocht zullen volgend jaar worden geleverd. Ook de Rotterdam sche Lloyd wil eigen luohtiynen gaan openen. Samenwerkend willen belde scheepvaartmaatschappij en komen tot een tweemaal daagsche luchtverbinding met het ryk over zee. De terroristische Jood- sche organisatie, bekend on der de naam Stern-groep, heeft een manifest uitgege ven, waarin z\j de Britsche autoriteiten in Palestina waarschuwt voor „verdubbel de meedoogenlooze aanval len". Beatrix terug. Woensdagavond omstreeks half zes is de „Beatrix" van de M(j. „Zeeland" na een lan ge afwezigheid weèr in Vlis singen teruggekeerd. Het BChip zal op de Kon. My. „De Schelde" weer worden omge-, bofawd. Weer rijwielplaatjes? Naar de Haagsche correspon dent van „de Gooi en Eem- lander" verneemt ligt het in het voornemen der regeering om binnen afzienbaren tijd weer over te gaan tot het invoeren van rijwielplaatjes van 2.50. Suikèrcampagne begonnen. In West-Brabant is men be gonnen met de suikerbieten campagne. Woensdag begon de ;roote suikerfabriek by Din- eloord haar productie en de zer dagen zal ook de fabriek bij Roosendaal weer beginnen. De vooruitzichten van de oogst zijn goed, ook op de voormalige inundatie.gebieden in Zeeland en Zuid-Holland. Van de verwachtte oogst van dit jaar zal Nederland 5 >/2 maand van suiker kunnen worden voorzien. Nieuwe textielpunten. Met ingang van 1 October zyn speciale punten voor tex tiel van nieuw model in ge bruik genomen. Deze punten zyn uitgevoerd als volgt: Ondergrond: grys- blauw-ornaje cpdruk zwart, waarde: 1 punt. 2 ondergrond: grysblauw-groen opdruk: zwart, waarde: 10 punten. De punten biyven tot nader order geldig. Dakpannen vrij. Met ingang van 7 Oct. a.s. zullen dakpannen vry mogen worden geleverd, voor zoover deze noodig zyn aan goedge keurde werken. De radio-rede van min. Beel. Naxler ls bepaald, dat de radio-rede van min.-president dr. Beel op Vrydag a.s. niet cun 9 uur dés avonds maar om Middelburg LICHTBEELDENAVOND NED. REISVEREENIGENG. Voor de Nederlandsche reis* vereeriiging, afdeeling Walche ren, hield de beer van Gent in het Schuttershof te Middel burg een lezing over het on derwerp: „Door Noord Afrika en de Sahara", waarby een groot aantal lichtbeelden werd vertoond. Voor de pauze behandelde de heer van Gent, die gedurende vele maanden Noord Afrika doorkruiste, Ma rokko en daarna Algerlë. Tu nis en de Sahara, waarbij vele interessante biZonderheden over deze landen werden me degedeeld. JUBILEUM. Dezer dagen was het 25 iaar geleden, dat de heer L. Heymans als teekenleeraar werd verbonden aan de avond school van Nijverheidsonder wijs (zooals de tegewoordige benaming luldt> te Middel burg. Op de leeraarsvergadering herdacht de directeur der school, de heer Klarenbeek, dit feit ih hartelijke bewoor dingen. De jubilaris werd namens de directie en leeraren een ge-, schenk aangeboden, Vlissingen ONDERSTRAAT—HOUT KADE. B. en W. van Vlissingen achten het niet langer nood zakelyk, dat de verbinding tusschen de Onderstraat en de Houtkade wordt versperd door de daar geplaatste schutting. Zy hebben zich tot de directie van „De Schelde" gewend met het verzoek deze schutting op korte termijn te verwijderen. VERGADERING CHR. AMBTENARENBOND. Te Vlissingen werd een ver gadering gehouden om te ko men tot wederoprichting van een afdeelinr> van de Chrlste- ïyke Ambtenarenbond. De ver gadering stond onder leiding van den heer W. de Wolf. Een dertigtal aanwezigen trad toe tot de afdeeling Vlis singen van de Christelijke Bond van Ambtenaren. Tot bestuursleden werdén gekozen de heeren J. Moll, voorzitter; J. Louwerse, J. Schroevers, P. Sinke, W. van Leeuwen, P. van der Hof en J. de Bruijne. De bestuursfuncties worden nog nader vastgesteld. CHRISTELIJK ONDERWIJS. De heer C. Baljeu, onderwij zer aan de Oranjeschool te Vlissingen, is als zoodanig be noemd aan de Cliristeiyke M. U.L.O. school te Breda. Aan de Oranjeschool is tot onder wijzer benoemd de heer C. J. Sonke te Borkel en. Schaft (N.-Br.). Tot tijdelijk onderwijzer aan de school voor Bijz. La ger Onderwys op Geref. Grondslag te Vlissingen ls be noemd de heer G. M. Prins, thans te Biggekerke. St. Laurens SCHAAK- ÉN DAMCLUB HEROPGERICHT. Op de Maandagavond gehou. den ledenvergadering van de Ver. „Schaak- en Damclub Sint Laurens", werd besloten weer met de speelavonden te beginnen, nadat het clubleven ruim twee jaren onderbroken is geweest. Voortaan zal op Dinsdagavond worden gespeeld en weer als voorheen in één der vertrekken van. het ge meentelijk Vergaderlokaal. Staande de vergadering wer den negen nieuwe leden inge schreven. De voorzitter, de heer Te Boekhorst, wekte op tot een geanimeerd vereen i- gingsleven en een trouw be zoeken van de speelavonden. Ooslkapelle KINDEREN UÏT ZWEDEN TERUG. Vrijdagavond keerden, na een verblijf van 4 maanden in Zweden, de kinderen uit Oost- kapelle terug. In 't gemeente huis had de ontvangst plaats, waarby de heer Blmmel na mens alle ouders dankte voor de goede zorgen, in het byzon- der burgemeester Spenger, dr. Bom zr. de Looff en het Ned. en Zw. Roode Kruis. De burgemeester sprak de hoop uit dat deze uitzending voor de kinderen een leerzame reis is geweest. Westkapelle AANBESTEDING. Dinsdag werd te Westka pelle aanbesteed het bouwen van 12 huizen met sohuren. Inschrijvers waren: C. v. d. Kllppe, Vlissingen 196.000; Firma v. d. Wijk, Buwalde en Schaap, Heerenveen 169.990; N. Mol, Leiderdorp 169.493; NV. v. h. Fokkens, Arnhem 145.000; Bou^bedryf D. v, d. Plas, Vlissingen 140.000. De begrooting was 156.000. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht vcyy; leder^%-<54fi4f goedkoop Kö6pl^nCü5tgTichrvoorHfe<ï5f95n Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor ied (Ingezonden mededeeling.) WALCHERSOHE MELKFEDERATIE. De Walchersche Melkfede- ratie hield Dinsdag 11. in het Schuttershof te Middelburg haar eesrte algemeëne leden vergadering na de oorlog. Na een kort openingswoord door den voozitter, den heer C. Zwagerman, werden o.m de jaarverslagen over 1943, 1944 en 1945 en de exploitatiereke ningen over dezelfde jaren goedgekeurd en mededeeling gedaan van de verstrekking van een eigen nïaandblad aan de leden. De verkiezing der 32 stemgerechtigde vertegenwoor digers der verschillende leden- groepen, kon wegens te ge ringe opkomst niet doorgaan. - Hiervoor zullen afzonderlijke vergaderingen belegd worden. De hoofdschotel van de ver gadering werd gevormd door de lezingen van den heer Zwagerman en wan den secre taris, den heer 'C. Zee. De heer Zwagerman sprak over „De heropbouw van de melkveestapel op. Walcheren" en noemde als opgaven voor de toekomst: het herstel van de Cóöp. Zuivelinrichting, het herstel van het Weiland, zoo mogelijk in betere vorm dan voor, de inundatie, de invoer van een goede kwaliteit vee en het aanfokken en verbe teren van de veestapel. Spre kend over de „Bedrijfsorde- ning op het terrein van de melkhandel" gaf de heer C. Zee, eerst een kort historisch overzicht van de bedryfs- ordening, in het bijzonder van de ordening op Walcheren op het gebied van de zuivel. Spr. kwam tot de slotconclusie, dat ordening van onderen opge bouwd dient te worden en in een „melkrederatie" zoowel slijters als producenten, en op Walcheren bovendien de indu strie, samen moeten werken. Alleen een dergelyke organi satie zou ook ordenende be voegdheid voor deze groepen kunnen hebben. Voorts werd in deze verga dering aan 7 leerling-cursisten het V.akdiploma Melkhandela ren uitgereikt, ö.a. aan de hee ren J. C. Poppe te Middel burg, J. Stroo. A. Polderman en Ch. L. Heydens te Vlis singen, G. Janse eri P. Crucq te Nieuwland en S. Melse te Serooskerke. De leerlingen uit Vlissingen en Middelburg boden hun Tee- raar, den heer C. Zee, een stoffelijk blijk van waardee ring aan. Breskens AFSCHEID VAN A. SALOMJS Het personeel van de Pro vinciale Waterstaat in Oost- West-Zeeuwsch Vlaande ren nam jl. Vrydag van den heengaand en technischen hoofdambtenaar, den heerA. Salomé te Breskens, afscheid. Ir Hofwegen sprak den heer Salomé toe en noemde zijn vertrek een groot verlies voor de provincie. Hierna sprak de heer Mazure als collega en als oud-leerling. De heer Salomé dankte bel de sprekers en resumeerde en kele belangrijke gebeurtenis sen uit zijn loopbaan. Ver volgens spraken nog de heer De Klerk namens het bureau personeel te Terneuzen en de ïeer J A. Salomé, namens het personeel ln West-Zeeuwsch Vlaanderen. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bedankt voor toezegging be roep naar Veere en kwart over negen zal worden kerke G. J. Derksen te Groe- gehouden, »de. Goes JUBILEUM-VOORSTEL LING. De voorstelling van „Schoon mama leert Hoki-Poki" ter gelegenheid van het 50-jarig tooneel-jubileum van den heer Braakensiek, welke heden avond in Goes zou plaats heb ben, kan wegens ziekte van de hoofdrolspeler helaas niet doorgaan. De voorstelling zal nu op een nog nader bekend te mak^n datum worden ge geven. Tribunaal Terneuzen. IN HOOGER BEROEP. Maandag stond als eerste voor het tribunaal te Terneu zen terecht de 40-j. sigaren handelaar P. Bouwense te Middelburg, die door het trl- bin.aal te Middelburg was verqordeeld tot nog 2 jaar in- terneering, wegens zijn lid maatschap van de N.S.B., omdat beschuldigde van mee ning is dat hy te Middelburg te zwaar is gestraft. Hy werd thans verdedigd door mr. F. W. Adriaanse, die zÖn invryheldötelling verzocht, aan welk verzoek het tribu naal, na raodkamer, gevolg gaf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2