PHOVINCIAIE ZEEUWSCHE COURANT Franco voelt zich bedreigd Vandaag... Bouwplan 1947 kan niet volledig uitgevoerd worden. De drie vrijgesprokenen hielden een persconferentie. „Zeeslag" bij de Zuidwatering. 189e Jaargang - Nr. 230 Uitg.: Stichting Provinciale Zeeuw- sche Courant, Middelburg. Druk: Fa. F. van de Velde Jr.. Vllssingen. Coram, van Bijstand: j L. van Leeu wen, Ds. M- L. W. Schocli, Vllssingen. VersÉhljnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 3 Oct. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 3-20 per kwartaal, franco per. post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29. tel 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel- 2475. Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr.2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C., Middelburg. DE DENKERS ACHTER DE ZONDEN. De vonnissen in Neurenberg zijn uitgesproken; een mon sterproces, dat ln de geschie denis zijn weerga niet heeft, is ten einde. Elf maanden lang zfln de misdaden van de 7 Nazi-orga nisaties en de 22 Nazi-leiders tot op alle onderdeelen uitge plozen en voor het nage slacht in stapels dossiers vast gelegd. De samenvatting daarvan in de motiveering van "het von nis heeft de vraag weer ac tueel gemaakt, hoe het moge lijk is geweest, dat 12 jaren langs 'n dergelijk a-moraal en heidensch systeem gedragen kon worden door het Duitsche volk zonder dat het volksge weten daartegen in opstand kwam. En deze vraag kan niet beantwoord worden zon der de wortel van het kwaad dieper te zoeken. Het zijn de gelaarsde S.A.- lieden, de fanatieke bloed- en bodem S.S.-ers, de verharde Pruisische generaals, die het Ssteem ln practijk brachten. i ideologie echter werd uit gedacht in 'de studeerkamer. Het zqn de denkers en de dichters, wier denkbeelden, eerst bij de vakgenooten in engere zin, daarna ln meer po pulaire vorm bij de massa, de geesten langzamerhand rijp maken voor een bepaalde we re ddbeschouwing. Om de geestelijke voorva deren van het nationaal-socia- lisme op te sporen moet men teruggaan tot de 19e eeuw. Drie wijsgeeren. die tot de grootste behooren die de Eu- ropeesche cultuur in deze eeuw heeft voortgebracht, hebben onbewust bouwstoffen geleverd voor de latere Nazi- ideologie. Naast het vele on vergankelijke, dat zij tot de cultuur bijdroegen zijn drie doctrines, ontsproten aan het brein van deze drie wijsgee ren, gecombineerd en gevulga riseerd de hoofdbestanddeelen geweest van de Nazi-leer. De eerste daarvan is een fanatiek nationalisme, zooals dat werd geleerd door Fichte; de tweede is een vergoddelij king van de Staat, zooals ge doceerd door Hegel; de derde is de aristocratische ethiek van Nietsche, volgens- welke de gewone menschelijke we zens volkomen ondergeschikt zqn aan het uitblinken van een kleine elitegroep. Napoleons overwinning op Pruisen in de slag bij Jena in spireerde Fichte tot het schrij- •ven van zijn werk: Reden an die Deutsche Nation en sinds de publicatie daarvan ln 1808 is dit de bijbel van-het Duit sche nationalisme gebleven. Fichte spoort daarin de deugd zame en eenvoudige Duit- schers aan weerstand te bie den aan de decadente en ver fijnde Gallische geest. Van hem ls de uitspraak, dat de Duitsche jeugd niet eten moet omdat ze hongerig ls, maar om kracht te vergaren ln dienst van het vaderland. Hegeiin zijn jeugd bewonde raar van Napoleon verdiende later als professor aan de Uni versiteit te Berlijn zijn sala ris met her? verheerlijken van de Pruisische Staat. Volgens Hegel is de staat de godde lijke Idee. zooals deze op aar de bestaat. De Staat is er niet terwille van de burgers, de burgers zijn er terwille van de Staat. De Staat heeft ook geen enkele verplichting tegenover andere staten en is- boven elke moreele wet verheven. Nietsche is de beeldenstor mer tegen de waarden van het Christendom, dat hij veroor deelt, omdat het de grootheid van een krachtig zinnelijk le ven ontkent, van de instincten van haat en verovering, van hartstocht en wraak. Nietsche bewonderde boven al de wil tot macht, die de man in staat stelt elke zwakke neiging tot medelijden te - onderdrukken. De ellende van een geheele natie, zoo leert hij, is minder belangrijk dan het lijden van een groot individu. Het zijn deze Duitsche phi- losophen, die een groote in vloed op de Duitsche jeugd hebben uitgeoefend en wier werken en geschriften ln som mige opzichten een geestelij ke voedingsbodem hebben ge vormd, waarop het nationaal- socialisme voorspoedig gedij en kon. Tientallen jaren heb ben sommige hunner doctri nes gewerkt als geestelijke humus, waarop het zaad van de Nazi-leer ontkiemde. De meeste der 22-Nazi-lelders zijn geen gewone misdadigers, die alleen misdeden terwille van vuig gewin. Zij waren de ex ponenten van een systeem, dat de geesten vergiftigde en het gevoel voor goed en kwaad afstompte. apostelen van een a-moreele leer. Deze leer kan niet door executie-pelo tons het voortleven belet wor den. Daarvoor zijn slechts geestelijke wapens geschikt, de wapens van het Evangelie en het Humanisme. Daarvoor moeten de denkers achter de zonden voor een tribunaal van de geest! Wijn aangekomen. Niet minder dan 1711 h.l. wjjn is met het Ned. s.s. "Ems" uit Bona in de entre pothaven te Rotterdam gear riveerd. Al deze wijn is be stemd voor binnenlandsch ge bruik. Het Wereldgebeuren Het proces tegen dr. Stepinatz begonnen. Eischen der Kasjkais ingewilligd. Generaal Franco heeft te Burgos Dinsdag weer een groote rede gehouden, dit keer ter gelegenheid van het feit, dat hq tien jaar geleden aan de macht kwam. Spanje, zoo zeide Franco, is het voornaamste bolwerk van het Christendom en staat lijn recht tegenover het negatieve en anti-christelijke materia lisme van de Sow jet-Unie. Er zijn slechts twee landen, die weten wat zq willen: Spanje en de Sowjet-Unie. Onze vij anden hebben het gemunt op de schiereilanden in/de Mid- dellandsche Zee, zooals op Spanje, Griekenland, Italië en Turkije. Spanje wordt door onzichtbare krachten aange vallen en deze aanvallen bren gen de toekomst van Europa in gevaar. Ik vraag van de Spanjaarden zich niet slechts op te offeren voor Spanje, maar ook voor God en de we reld. Ten aanzien van de binnen- landsche toestand zei Franco, dat niets wees op een wijzi ging van het regiem in Spanje. Hij Verklaarde zich tevreden over het volk en' het leger, doch niet en dat is eenigs- 'zins verwonderlijk voor een dictator over zichzelf en de tot dusver bereikte resultaten. De economische slag was vol gens den generaal nóg niet gewonnen en de achterstand door 50 jaar nalatigheid nog niet ingehaald. I Eenige dagen geleden heeft de arrestatie van den aarts bisschop van JoegOrSlavië dr. Stepinatz. vooral bulten Joego slavië, nogal opzien gebaard en in de katholieke wereld groote verbittering gewekt. Tito, op wien de geheele Ka tholieke wereldpers reeds maandenlang de fiolen van haar toorn uitstort, heeft daarmee wel de beker doen overloopen en zich de open lijke vijandschap van het Vati- caan op de hals gehaald. Te Belgrado ls thans het proces tegen dr. Stepinatz begonnen, een waar pendant van het be ruchte proces tegen generaal Mihailowitsj. De openbare aanklager uitte de beschuldi ging, dat de aartsbisschop ge durende de oorlog groote be volkingsgroepen gedwongen had zich tot het katholicisme te bekeeren. Volgens den aan klager had de plaatselijke priester in een dorp, waar 2300 bekeeringen hadden plaats gevonden, de bevolking mee gedeeld, dat zij in een uur tijds moest beslissen of an ders zou worden gedeporteerd. Toen nog andere dorpen in Kroatië genoemd werden zei- de Stepinatz, dat de bekee ringen van de orthodoxe Ser- ven vrijwillig waren. Het nieuwe proces houdt ongetwijfeld ln, dat ito open lijk de strijd aangebonden heeft tegen de eenige macht, die nog in staat is de stabili teit van zijn regiem in gevaar te brengen, de Katholieke Kerk in Joego-Slavië. De gevechten in Zuid-Perzlë gaan nog steeds voort. De op standelingen ontwapenen gen darmes en dreigen naar Tehe ran op te trekken. De Perzi sche luchtmacht heeft zich gedwongen gezien, een con centratie Kasjkais, een opstan dige volksstam, in de haven van Boesjir te bombardeeren. Volgens het officieele commu- niqué zijn groote verliezen •toegebracht. Uit Teheran werd gemeld, dat het Perzische kabinet besloten heeft de eischen der opstandige stam men in te willigen, behalve de benoeming van een Kaskai tot hoofd der gendarmerie in de Ïrovincie Fars. Dit zou be- eekenen, dat twee vertegen woordigers der Kasjkais ln het kabinet worden opgenomen en een provinciale raad voor Fars wordt gevormd. Daar mee zou het conflict on onge veer gelijke wijze worden op gelost, als de moeilijkheden van eenige maanden geleden met Azerbeldsjan. DE NIEUWE RAAD VAN DEVENTER. De raadsverkiezing te De venter heeft tot resultaat ge had, dat gekozen werden 10 leden van de Partij van de Arbeid, 8 leden van de C.P.N., 5 leden van de Kath: Volks partij, 2 van de A.R. en C.H. en 2 van de Partij van de Vrijheid.. ls het twee jaar gele den, dat de Westkappel- sche zeedqk werd ge bombardeerd cn Walche ren door de zee werd overstroomd is het vijf jaar gele den, dat Hitier zeide: „Ik spreek het eerst heden uit, omdat ik het heden zeggen mag, dat deze tegenstander (Rus land) reeds gebroken is en nooit meer zal op staan!"; is het 10 jaar geleden, dat de kruiser Hr. Ms. „De Ruyter", die in de slag in de Javazee ten onder ging, in dienst werd gesteld; wordt Leidens ontzet (1574) herdacht. levenslang voor ex-wachtmeester. De Rotterdamsche kamer van het Bijz. Gerechtshof te Den Haag heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den 23- jarigen G. Moelker, ex-wacht meester bij Groep Tien der Rotterdamsche politie, die tij dens de bezetting een groep illegale werkers te Meerkerk aan de S. D. overleverde, ten gevolge waarvan eenige per sonen in Duitsche gevangen schap omkwamen. Moelker werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. PARTICULIERE BOUWNIJVERHEID ZAL GESTIMULEERD WORDEN. Tegemoetkoming in exploitatie-tekorten. Gelijk bij de aanbieding van de millioenennota reeds werd aangekondigd; is bij de samen stelling van de begrooting-1947 voor openbare werken en we deropbouw in zeer sterke ma te rekening gehouden met de positie, waarin 's lands finan- cën verkeert. Het [Otaai van de begrooting blijft aienten- fevolge een bedrag van rond 100 millioen ender de eom, welke geacht kan worden noodig te zijn voor de volle dige uitvoering van het be schikbare bouwvolume. Mocht het in den loop van 1947 gewenscht blijken en mogelijk zijn het beschikbare bouwvolume meer te benade ren, dan zal nader overwogen kunnen worden in hoeverre 's lands flnancieele toestand toestaat, daartoe nog gelden aan te vragen bij suppletoire begrooting. BOUWPLAN 1947. Het bouwplan 1947 bevond zich ten tijde van de samen stelling van de begrooting nog in een beginstadium. Dienten gevolge moest worden uitge gaan van de op dat tijdstip bekend zjjnde gegevens. Vol gens deze zou in 1947 een be drag van f 521.000.000 ver werkt kunnen worden, welk bedrag is samengesteld door omrekening van het beschik bare bouwvolume, bestaande uit de naar schatting aanwe zige arbeidskrachten en mate rialen. Het omvat het herstel van 81.000 licht beschadigde panden, 26.000 zwaar bescha digde panden, alsmede bedrijfs panden, kerken, monumenten, schepen, enz. terwijl bovendien gerekend is met de vervanging van 7500 woningen. In verband met de eisch van dringend noodzakelijke verso bering der staatsuitgaven ls vorengenoemd bedrag terugge bracht tot f 409.500.000 FINANCIERINGS REGELING NIEUWBOUW 1946 In verband met de in voor bereiding zijnde „financierings regeling Nieuwbouw 1946",. welke ten doel heeft de parti culiere bouwnijverheid aan de gang te helpen en zooveel mo gelijk te stimuleeren, is er van uitgegaan, dat met behulp van deze regeling in 1947 20.000 woningen zullen worden ge bouwd. Het ligt in de bedoeling ter tegemoetkoming ln even- tueele exploltatie-tékorten, ge durende een aantal jaren jaar- lijksche bijdragen toe te ken. nen van gemiddeld f 300 per jaar. Voor 1947 wordt gerekend op de bouw van 500 landarbei derswoningen, tegen een ge middelde prijs" van 7000. EERSTE 30.000 PAKJES NAAR INDIK. De „Niwin" werkt momen teel hard aan het klaarmaken van 150.000 Kerstpakketjes voor militairen en burgers in Indië. Dezer dagen zullen er 30.000 pakjes met de „Oranje" naar de Oost worden afgezonden, Sociale verzekeringswetten worden herzien. Volgens de memorie van toelichting op de begrooting van sociale zaken doet de Mi nister een algeheel® herziening van de sociale verzekerings wetten voorbereiden.1 Intusschen is de positie van vele ouden van dagen, ook van de niet-loontrekkenden van dien aard, dat het drin gend noodzakelijk is daarin zoo spoedig nogelijk verbete ringen aan te brengen. Daar toe wordt een noodvoor ziening ontworpen, die reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. DE H.A.R.K. Waarschijnlijk zal evenwel de buitenlandsche hulpver leening ten behoeve van ons land nog gedurende een ge deelte van 1947 in eenigerlei vorm voortgaan. Daarbij zal de H.A,R,K. nog een taak hebben te vervullen. Het ls derhalve gewenscht, voor de H.AtR.K., uitsluitend ter tegemoetkoming in de kosten vaii haar centrale ap paraat, een bedrag van ten hoogste 300.000 uit te trek ken. Minder kolen uit het Ruhrge'bied. De export van Ruhrkolen naar de West-Europeesche landen zal, te beginnen met October, met 15 procent be knot worden, zoo deelde een hooge ambtenaar van de Brit- sche contrólecommissie mede, aldus meldt ,.Het Vrije Volk". Door de beknotting van de export zal de. Britsche zóne waarschijnlijk 25.000 ton meer krijgen. Naar verluidt, zullen België Nederland, Denemar ken en Frankrijk hun kolen- import uit het Roergebied met ongeveer 150.000 ton be snoeid zien. Tekort aan brilleglaze- De vakgroep opticiens deelt mede, dat de behoefte in Ne derland aan brilipn geschat wordt op 1 millioen stuks per jaar. De achterstand in ae af levering van brilleglazen is tengevolge van de vijf oor logsjaren nog grooter en wordt voor het jaar 1946 getaxeerd op zeker 3 millioen paar, dus 508.000 stuks per maand. Het in Juli afgeleverde kwantum van 92.000 glazen is volgens de vakgroep, derhalve abso luut onvoldoende om de be hoefte ook maar eenigermate te dekken. Hier komt nog bij, dat de sterkere glazen in het geheel niet zijn te krijgen, noch in het binnenlaud, noch ln het buitenland. Dit heeft tengevol ge, dat ernstig bijzienden en aan staar-geopereerden slechts zelden aan een bril geholpen kunnen worden. HET ROEEBOOTDRAMA TE LEKKERKERK. Wegens poging tot moord met voorbedachte rade heeft de Rotterdamsche rechtbank gisteren den 21-jarigen J. S., den 20-jarigen A. den H„ bei den wonende te Nieuw Lek- kerland, en de 24-jarige Cla- sina H. uit Lekkerkerk, die met hun drieën een plan had den beraamd om den man van de laatste, den gymnastiekon- derwijzer P. D. Jong, om 't le ven te brengen en hem daar om in een roeiboot op de Lek hadden gelokt. Ieder tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld, met aftrek van de pre ventieve hechtenis. Het O. M. had tien jaar voor ieder ge- eischt. Minister Maarsseveen zeer tevreden. De drie vrijgesprokenen te Neurenberg zijn na hun vrij spraak door de pers onder vraagd. Von Papen verklaarde, dat zijn onmiddellijk plan was zich naar zyn vrouw en twee kin deren te begeven en „dan wensch ik te verdwenen en nooit meer de pers te zien'* Fritzsche. Goebbels' voorma lige assistent in het ministe rie van propaganda, antwoord de op 'n vraag, of hij van plan is in de toekomst actief deel te nemen aan het politieke leven van Duitschland: „De mogelijkheid hiervoor is zoo klein, dat Ik niet geloof, dat dit een antwoord behoeft". Hij voegde hieraan toe: „Het idee van vrijheid is geheel nieuw voor mij en zeer ver bazingwekkend. Maar ik vrees, dat ik thans misschien voor een Duitsch tribunaal te recht zal moeten, staan". Schacht verklaarde ln het Engelsch, dat zijn huis in de Sowjet-zöne was leeggeplun derd, niet door de Sowjets, maar door de Duitsche com munisten „die mijn vrouw uit het huis joegen en het leeg plunderden". Conferentie van Pankalpinang geopend. Bij de opening van de con ferentie van Pangkalpinang, welke Dinsdag plaats had heeft de Lt.-Gouverneur dr van Mook in zijn openings rede een schets gegeven van het ontstaan dér republiek en e. op gewezen, dat men deze niet als Japansch maaksel mag beschouwen. De confe rentie van Pangkalpinang moet beschouwd worden als een voortzetting- van de con ferentie van Malino De con ferentie is niet bevoegd be sluiten te nemen en kan alleen resoluties aannemen. Op de conferentie zal naast alge- meene politieke beschouwin gen vooral aandacht geschon ken worden aan de sociaal- economische positie en de cultureele belangen der min derheden. RIJSTLE VERANTTES. Lord Killearn heeft Sjahrir verzocht de rijstleveranties aan de geallieerde zónes van Java te doen hervatten. Sjahrir heeft verklaard, dat de republikeinen in beginsel geen bezwaar hadden tegen deze leveringen^ doch dat de bestaande overeenkomsten door allerlei omstandigheden niet bevredigend waren uitge voerd. Sjahrir heeft toegezegd nogmaals zijn aandacht aan deze zaak te wijden. Derde kabinet Sjahrir. Het derde kabinet van Soe dan Sjahrir is thans bekend gemaakt. De volgende perso nen hebben hierin o.a. zitting: minister-president en minister van buitenlandsche zaken Soetan Sjahrir (socialist) minister van defensie: Amir Sjariïoedin (socialist). In het nieuwe kabinet be hoort één minister tot de Christelijke partij. Eén vrouw heeft in het kabinet zitting. De sultan van Djogjakarta is minister zonder portefeuille. 20 zinkstukken van elk 20.000 naar de diepte. Cat van 50 meter diepte wordt gevuld. ZINKSTOKKEN op 50 me ter diepte! Daar hebben zelfs de deskundigen, die naar het zinkwerk aan de Walchersche kust komen kjj- ken, nooit van gehoord. Zinken op vyftig meter in een sterke en grillige stroom... En niet één stuk, maar 29 van die gevaarten van rijs hout, die. ongeveer 70 b\j 20 meter meten en stuk voor stuk een waarde vertegen- wooyltgen van 20 ton! De noodzaak van een der gelijke grootscheepsche oever verdediging is een van de i ge volgen van de bezetting, toen de Walchersche Zuid-Oost kust, waar vlak langs een sterke stroom loopt, niet naar behooren onderhouden kon worden. Nu werden vlak onder de kust zulke onrustbarende diep ten gepeild dat een zinkpro- grarama van. bijna 2 millioen gulden voor de verdediging van dit dykgedeelte moest worden ontworpen, dat thans door de fa. gebr. van Oort, de firma die ook liet zinkwerk voor de djjksgaten voor haar rekening nam, wordt uitgevoerd. Dins dag werd het 19de en op één na laatste zinkstuk van dit seizoen op zqn plaats gebracht. HOOGSPANNING. De heele uitgeschuurde zee bodem voor de kust moet over een groote af9tand met zink stukken, geweldige matten van rijshout, belegd worden. Achttien zijn er in de loop van deze zomer gezonken en - van daag is nummer negentien aan de .beurt. Op de dijk is de plaats aan gegeven, waartegenover het zinkstuk, onder water, moet komen te- liggen. Voorloopig dobbert het nog voor zijn ankers in de sterke ebstroom voor de ku3t, omgeven door de bakken met de stortsteen, waarmee het straks zal wor den bezwaard en tot zinken gebracht. Het wachten ls op de ken tering, wanneer eb en vloed ongeveer tegen elkaar Inwer ken en men niet meer bang behoeft te zqn, dat door de kracht van de stroom de ka bels, waarmee het zinkstuk op zijn plaats getrokken zal wor den, zullen afknappen en de 20.000 gulden op drift zouden gaan in de richting van Vlis singen. Meer en meer neemt de kracht van de stroom af. De verklikker, een vernuftig toe stel op een der „bakken" met storsteen aangebracht. dat door middel van 'n combinatie van touwen en steenen de stroom3terkte op de verschil lende diepten moet aangeven, wijst meer en "meer het juiste moment aan. VAKWERK. „Gerrit", de zinkbaas, heeft plaats genomen op de schuit voor de kop van het stuk, en "eeft van daar zijn bevelen naar de zinkploeg en de sleep- booten. die het zinkstuk, tegen de stroom in, op de juiste plaats zullen duwen. Het is een mirakel zooal9 de kerels op elkaar ingesteld zijn. „Hoeihoei", loeit Gerrit naar den sleepbootkapitein, terwijl zijn linkerarm een cirkel be schrijft, en het is volkomen duidelijk, wat er moet gebeu ren. „Hei! Af!" is het naar een ander, die zich haast het bevel op te volgen. Veel behoeft er niet gezegd te worden. Deze mannen ver staan hun werk. En de minste onoplettendheid wreekt zich formidabel. Eén kabel verkeerd gevierd... en de heele fabriek gaat op sjouw, met de stroom mee. Intusschen is dan het groote moment aangebroken. De .,En avant VI" duwt zijn neus in het rijshout en drukt het zinkstuk en de bakken een kwart slag om. Sommige trossen zijn losgegooid; ande ren worden aangehaald. Nu eens hier, dan weer daar klinkt van het zinkstuk, dat eigen aardige eentonige liedje, dat de maat bq het aanhalen van de kabels moet aangeven, en waarvan men tevergeefs tracht de tekst te ontcijferen: „Aha rioep, aha halopaha rioepaha...". Dan ligt het zinkstuk op de juiste plaats. Men moet er rekening mee houden, dat het, zinkend, mo gelijk eerst een stukje met de ebstroom en, lager gekomen, op de daaronder reeds opko mende vloedstroom afdrijft. Niemand kan dat precies be. rekenen. Het is een kwestie van routine en aanvoelen, waar het stuk precies losge laten moet worden. Maar tot nu toe zijn ze altijd bewon derenswaardig goed op hun plaats gekomen. De grootste afwijking die er gedurende het aeheele zinkwerk geconsta teerd is, was er een van 4 meter. Op zijn weg, 50 meter de diepte in, was het zinkstuk 4 meter afgedreven. En dat kwam slechts eenmaal voor! De- Hollanders verstaan hun eeuwenoude handwerk, het zinkwerk, waarmee ze tot in Algerije de kust moesten ko men verdedigen. VOLGENS DE PLANNEN Maar op het oogenblik staan de Sliedrechtenaren en Wer kendammers voor de kust van Walcheren en het gaat er om spannen. De geweldige mat is reeds in het midden met steen bezwaard en gedeeltelijk on der water verdwenen en het gevaar bestaat, dat zij straks in zijn heele grootte zal dicht klappen! Maar alles gaat volgens de plannen. De kabels zijn op de juiste wijze vastgemaakt; het zinkstuk is nu in het midden bezwaard; een visch. die boven op het rijshout is gesprongen, is snel in de komhuis gebracht, het heele zinkstuk is door bakken" met stortsteen om geven en... „In de gangboorden!" brult Gerrit met z'n vervaarlqke stem. Op dit wachtwoord grijpt alles, wat grijpen kan de zware steenen, die op de schepen zijn aangevoerd en smijt die over boord, op het, zinkstuk!..,. De kabels, waar aan het tusschen de schepen hangt worden losgemaakt en in een kokende zee, waarin van 8 schepe- riet man en macht steen geslingerd wordt, gaat het naar de zeebodem. 30, 40 meter diep. Deze winter zullen nog ette- lq'ke ladingen steen over boord gaan, om alle zinkstukken, die dit seizoen gezonken zijn vast te leggen. En het volgend voorjaar, wanneer het weer kalmer wordt, gaan de laatste 9 stukken de diepte in. 29 zinkstukken in het ge heel. 50 meter diep, op de plaats, waar de stroom aan de Walchersche kust vreet. HET ZIT ER OP/ Maar voor vandaag zit het er op! .Geen ongerechtigheden op de zeebodem, gezonken bakens en wrakken, hebben het zinkstuk rare capriolen doen maken, zooals dit bij het eerste het geval was. Morgen gaat het laatste stuk erin. En dat zal ook wel goed gaan. We hebben al in Algiers en Duinkerken gezon ken. Vandaag zinken we voor Walcheren.Het is ons eerste zinkstukje niet; „Gerrit", de tweede man, na de aannemer, veegt zijn handen eens aan zjjn broek af. En daarmee ls deze eenvoudige en groote presta tie, die Nederland bekend maakt tot ver over de gren zen, voor vandaag afgeloopen. Men vroeg Schacht toen om een handteekening. Hq glimlachté en zei; „Ik heb ge durende twee jaar geen stuk chocolade gezien en zou hier op mijn handteekening willen plaatsen". Deze opmerking veroorzaak te een luid gelach en de con ferentie eindigde met het uit- deelen door Schacht van handteekeningen ln ruil voor chocola voor zijn twee doch ters van vier en vijf jaar. ONDERHOUD MET MIN. VAN MAARSEVEEN. De speciale verslaggever van het A.N.P. heeft een kort on derhoud gehad met den Ne derlandsehen minister van Jus titie van Maarsseveen. Van Nederlandsch standpunt be zien achtte de minister het vonnis over Seyss Inquart uit stekend gemotiveerd. Het is mij opgevallen zoo zeide hij, dat het grootste deel van de motiveering geleverd is van Nederlandsche kant. Het is mqn meening, dat de Duitsche beiettingspontiek in Neder land in het vonnis uitstekend tot zijn recht gekomen is. Dit is ln de eerste plaats te dan ken aan het uitstekend werk van den Nederlandschen ver- tegenwoo®iger, kolonel van Tuyl van Serooskerken en zijn staf. De minister sprak voorts als zijn opinie uit, dat het proces van de grootste betee- kenis is geweest voor de ont wikkeling van het Volkenrecht. CRITIEK OP HET VONNIS. Het Russische lid van het Tribunaal, Nlkitsjenko, heeft in een verklaring Schacht een zwendelaar genoemd, die had moeten worden veroordeeld. Ditzelfde geldt voor von Pa pen en Fritsche. Over het algemeen zijn de Fransche bladen slecht te spreken over de vrijspraken. De „Populaire" spreekt van een beleediging voor het ge weten en „Franctireur" merkt op: „De angst en het geld hebben het gewonnen". Ook de Engelsche bladen toonen zich zeer verwonderd over de vrijsp raken. Een woordvoerder van de bond voor oud gedeporteerden noemde het vonnis „een belee diging voor de in het concen tratiekamp gemartelde en ver moorde kameraden". Radio Warschau meldde, dat de uitspraak te Neurenberg door alle Polen met de groot ste verbazing en verontwaar diging werd ontvangén. De meeste Duitschers geven toe, dat het vonnis onpartijdig as. Linksche kringen echter wa ren van meening, dat de vrij spraken te mild waren en alle andere beschuldigden de dood straf verdienen. EEN VRIJGELEIDE GEVRAAGD. Het Oostenrijksche minis terie van justitie heeft ver klaard, dat het de uitlevering van Baldur van Schirach en von Papen zal verzoeken om hen te Weenen te vonnissen voor de rol, die zij bij de bezetting van Oostenrijk heb ben gespeeld. De verdedigers van de drie vrijgesprokenen hebben het Tribunaal om een vrijgeleide voor hun cliënten verzocht naar de Britsche zóne van Duitschland. TROEPEN V AAR INDIË. Dinsdagmiddag omstreeks half zes is de „Sloterdqk" met 1500 man troepen aan boord naar Indië vertrokken. Het betrof hier twee bewa kingsbataljons, die als onder deel van de „Zeven December- divisie" in onze overzeesche gebiedsdeelen dienst zullen doen. De stemming onder de manschappen was uitmuntend. Koningin en Prinses ontvangen Lady Baden Pgwell. H. M. de Koningin heeft op het Paleis Het Loo het hoofd van de internationale pad- vindsterorganisatles. Lady Baden Powell ontvangen. Na afloop van het bezoek dat ruim een uur duurde, werd 'n défilé voor de hooge gast ge houden door duizenden, pad vinders en padvindsters' uit de omgeving van Apeldoorn. Dinsdagmorgen ontving Prinses Juliana de Chief Gui de op Paleis Soestdijlc, waar haar een welkomstlied werd' toegezongen door eenige groe pen blinde padvindsters en kabouters. Prinses Beatrix bood Lady Baden Powell met een Engelsch speechje een cadeau aan. - Het ingang van 1 Octo ber 1946 heeft de Nederland sche Bank, op verzoek van den minister van financiën, de zorg voor de uitgifte der muntbiljetten, op zich geno men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1