Gemeenteraad van Vlissingen. UIT DE PROVINCIE De veevoederpositie op Walcheren in de komende winter Zeeuwsche S nippers Zeeuwsch-Vlaanderen &wipen< vanaf 4-)óyvt! Walcheren Is de opbouw-toelage lapmiddel of lokaas? Schoolarisendienst krijgt nog een kans. De raadsvergadering van Vlissingen kenmerkte zich Dindagmiddag door tamelijk uitgebreide discussies. waar bij het merkwaardige was, dat toch de meeste voorstellen van B. en W. vrij vlot onder de hamer door gingen, 't Be gon dan ook al Dij de ingeko men stukken toen de heer Ventevogel (C. H.) en na hem ook de heeren Corveleijn (R. K.) en König (P. v. d. A.) bij het jaarverslag van de schoolartsendienst enkele op merkingen plaatsten over de weinig bevredigende resulta ten van deze dienst, waarbij de heer König er min of meer spijtig aan herinnerde, dat de eigen dienst van de ge meente Vlissingen destijds toch heel wat beter function- neerde. Gelukkig kon wethou der Poppe (A.-R.) meöedee- len, dat de zaak met de art sen ls besproken en hun alle critiek ls voorgelegd. In het nu aangebroken schooljaar zullen deze nogmaals een kans krijgen te toonen wat ze waard zijn, doch hun instruc tie ls inmiddels met verschil lende punten aangevuld. Het bekende adres van de Ver. „Handelsbelang" te Mid delburg Inzake het vervoer op Walcheren had B. en W. reeds aanleiding gegeven zich tot den Minister van Ver keer en Energie® te wenden, wat echter niet kon wegne men, dat verschillende raads leden er behoefte aan gevoel den eens in het openbaar hun grieven en wenschen over de autobussen uit te spreken. De heer de Wit A.-R.) vond het schrijven van B. en W. aan den Minister eigenlijk nog te tam en wees er op, dat de tramdirectie toch tekort schiet, wanneer zij toestaat dat te Vlissingen de schooljeugd wa re veldslagen levert om zich eefl plaatsje in de groote bus sen te veroveren. In Middel burg treedt de politie hierbij overigens regelend op. De burgemeester, mr. Kolff, zegde toe hierover eens met de directie te zullen spreken en de politie te zullen opdra gen ook in Vlissingen eenig toezicht uit te oefenen. De heer Adrlessen (R. K.) wees nog eens op de onhoud- bare toestand t.a.v. de sta tionsbus en de heer Marijs (A,-R.) informeerde of het gerucht juist 'is, dat de groo te bussen van de lijn Vlissin- fenMiddelburg zullen ver wijnen. De burgemeester zegde een onderzoek toe. DE JAARWEDDEN DER WETHOUDERS Het verzoek van Ged. Sta ten om advies van de raad in zake de ontw'erp-jaarwedden- regeling voor de wethouders lokte veel critiek uit. Ir. Beun (P. v, d. A.) wees er op, dat de wethouders bij een volle dagtaak minder beloond wor den dan een goed vakman en ook de heeren Marijs (A.-R.) en Knoop (P.v.d.V.) staken hun teleurstelling over het ontwerp van Ged. Staten niet onder stoelen of banken. Besloten werd, dat een com missie, bestaande uit den burgemeester en de heeren Knoop, König en Marijs, deze zaak met Gedeputeerden zal gaan bespreken. Nadat, gelijk reeds gemeld werd, de heer A. de Beijl, m. a. st. tot gemeente-secretaris was benoemd, volgden nog enkele minder belangrijke be noemingen, nl. die van wet houder M. A. van Popering tot voorzitter van de Com missie voor Gemeentewerken, van wethouder W. Poppe tot voorzitter van de commissie voor Financiën en van ir. W. Muller tot lid van de Commis sie van Toezicht op het Nij verheidsonderwijs als opvol ger van den heer J. A. Gij zeis, wlen eervol ontslag was verleend. Bij deze laatste, be noeming drong de heer Beun er op aan bij het aftreden van een der commissieleden, die tot het personeel van „De Schelde" behoort, de voor dracht zoo op te maken, dat niet langer 4 van de 6 com missieleden van dit bedrijf af komstig zijn. Het voorstel tot het huren en doen verbouwen van het gebouwencomplex van „De Meijboom" ten behoeve van het Waterleidingbedrijf werd aangehouden omdat B. en W. zich nog wenschen te beraden over enkele suggesties welke in de raadscommissies naar voren werden gebracht. Zonder veel discussie wer den o.m. aanvaard de voor stellen tot het aanbrengen van eenlge accessoires in de garage van de Reinigings dienst, het aanschaffen van een truck voor deze dienst, het overbrengen van de lijken van de noodbegraafplaatsen naar de Noorderbegraafplaats en het geven van namen aan straten. OPBOUWTOELAGE. Bij het voorstel tot het toe kennen voor 1946 en. 1947 van een „opbouwtoelage" aan het gemeentepersoneel, een en an der volgens aanwijzingen van Ged. Staten, bleek een ver schil van meening te bestaan of men het hier nu met een „lapmiddel" te doen had of niet. De heeren de Wit (A.- R.) en Marijs (A.-R.) hadden geen bewondering voor het voorstel omdat zij het inder daad als een lapmiddel zagen, doch de heer van Poelje (P. v. d. A.) stelde hiertegenover, dat het er om gaat een extra- belooning te geven aan hen, die onder zulke moeilijke om standigheden in een zwaar geteisterde streek komen werken,. De heer Khoop (P. v. d. V.) zag er bovendien een attractie in om gemakkelijk personeel naar dergelijke ge meenten te krijgen. Toch bleef de heer Marijs (A.-R.) bij zijn standpunt, dat de Regeering, die z.i. de prijsopdrijving niet; de baas kan worden en toch de loonstop blijft hanteeren, beter zou doen met een ge zonde salarisschaal voor de dag te komen. Op zijn vraag verklaarde de burgemeester, dat de nieuwe salarisregeling voor het gemeentepersoneel vrijwel gereed is. Deze „op- bouwtoelage" kan niet over 1945 uitgekeerd worden, ge lijk de heer Corveleijn (R. K.) had gesuggereerd, omdat Ged. Staten dit beslist niet wenschen toe te staan. Het voorstel werd tenslotte aanvaard. Hetzelfde geschiedde, na eenige discussie over de wen- schelijkheicT van meer straat verlichting in andere stads- deelen, met het voorstel tot het aanschaffen van tien lichtmasten voor de boule vards.- In andere wijken loopt de zaak helaas wat trager, omdat hier de concessie van de Gasfabriek Inzake verlichting in het gedrang komt. Bij de rondvraag vestigde de heer Visser (P. v. d. A.) de aandacht op de hinder, welke de bewoners *van het Haven dorp van de vuilstortplaats bij het oude station ondervinden. TE WEINIG GLAS. Een motie van den heer Post (P. v. d, A.) inzake de onjuiste verdeeling van glas en glasbonnen, waardoor in steden als Vlissingen geen glas te krijgen is, terwijl er elders in het land toch voor raden liggen, werd door B. en W. overgenomen en zal ter kennis van den Minister wor den gebracht. De heer König (P. v. d. A.), en de heer Marijs (A.-R.), die vernomen had, dat zelfs de Scheldehal wellicht binnen kort niet meer beschikbaar zal zijn, vestigden nog eens de aandacht op de zalen-nood, waarop wethouder van Po pering (P. v. d. A.) een be spreking met den eigenaar van het Concertgebouw toe zegde. Een verzoek van den heer Schillemans (C. P. N.) om ook de E.V.C. in de te vor men Prgzencontróle-commis sie vertegenwoordigd te doen zijn, zal door B. en W. in overweging gendïnen worden. DE OUDEN VAN DAGEN. De heer de Wit (A.-R.) verzocht B. en W. met spoed een beslissing te nemen tot het herstellen van een gedeelte van het Gast huis, waardoor althans de ouden van dagen, die tè Wol- faartsdijk vertoeven,. naar Vlissingen kunnen komen. In zijn antwoord zette wethouder van Oorschot (P. v. d. A.) nogmaals uiteen, dat B. en W. streven naar een oplossing, welke de verpleging geheel in overeenstemming zou brengen met de opvattingen van deze tijd en de oudjes zooveel mo gelijk zelfstandigheid zou la ten. Een dergelijk gebouw zou 1.200.000.kosten, waar van 400.000,niet exploi tabel zou zijn. Hoewel aan vankelijk gehoopt werd, dat Volksherstel met zijn „mil- lioen voor Zeeland" hier zou kunnen bijspringen, is dit op niets ultgeloopen. Thans heb ben B. en W. zich tot Volks herstel ln Den Haag gewend. Overigens zijn B. en W. bereid zoo spoedig mogelijk te be vorderen, dat de oudjes uit Wolfaartsdijk vast naar Vlis singen kunnen terugkeeren. Nadat ten slotte door den heer Ventevogel (C. H.) nog eens de aandacht was geves tigd op de geringe medewer king welke de Centrale Com missie voor ontspanning voor de arbeiders in de Wederop bouw aan de plaatselijke en interkerkelijke commissie ver leent, volgde omstreeks 5 uur sluiting dér vergadering. ONRUST ONDER HET DISTRIBÜTIEPERSONEEL. Reeds meerdere malen heeft men in de pers artikelen kun nen lezen, dat ls gebleken, dat onder* het distributiepersoneel onrust heerschit. Het ontslag wegens inkrim ping, reorganisatie en concen tratie en het ontbreken van ook maar eenige vorm van rechtspositie is hiervan een der voornaamste oorzaken. Deze ambtenaren hebben gedurende de moeilijkste jaren van de bezetting en ook daar na hun beste krachten gegeven aan het distributie-apparaat, hetwelk, ofschoon door het pu bliek niet altijd gewaardeerd, nu eenmaal noodzakelijk was in het belang van het Neder- landsche volk. Teneinde zich hierover uit te spreken en hun standpunt te bepalen, heeft de Ver. van Distributiepersoneel in Neder land besloten een congres te houden op 4 en 5 October a.s. in Krasnapolski te Amster_ dam. Minister Mansholt over de vlasindustrie. VLASFABRIEK „DINT.ELOORD" BESTAAT 25 JAAR. Dinsdag werd te Steenber gen het 25-jarig bestaan ge vierd van de Coöp. Vlasfabriek „Dintelcord" G.A., die thans geldt als een der grootste vlasfabrieken van West-Euro pa. Gelijktijdig werd .ook het Zilveren ambtsjubileum her dacht van den heer A. L. A. de Jong, thans directeur der fabriek. Minister Mansholt woonde als bestuurslid der Coöperatie een deel van de feestvergade- rlng bij en hield een rede, waarin hij verklaarde over de toekomst der vlasindustrie moeilijk iets positiefs te kun nen zeggen. Deze is Immers afhankelijk van velerlei in vloeden. Het staat echter wel vast dat er veel moeilijke ja ren komen zullen. Tijdens de oorlog zijn er gevaarlijke con currenten te voorschijn ge komen vooral in het buiten land, waar nieuwe vezelstoffen vervaardigd worden, die hun oorsprong vinden in het labo ratorium. Het pleit voor deze industrie is echter nog niet beslist. Ten slotte beslist het pu bliek enuit aesthetiscli oog punt bezien heeft vlas zeker zijn waarde. Doch hieruit volgt, dat het zaak zal zijn de kwaliteit van het vlas zoo hoog mogelijk op te voeren. Spr. wees er voorts op dat in voorkomende moeilijkheden de overheid de taak en de plicht zal hebben de vlascul tuur en de vlasindustrie te steunen vanwege de groote sociale belangen welke ermede gemoeid zijn. Zich richtende tot directeur De Jong prees de minister den jubilaris om zijn activiteit vcor de fabriek in het bijzon der en voor de vlascultuur in 't algemeen. Hij deelde mede dat het H.M. de Koningin heeft behaagd den heer De Jong te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. BON VOOR 200 GRAM VLEESCH. Het Centraal «Distributie kantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 1 tot en met 12 October bon 532 vieesch is aangewezen voor het koo- pen van 200 gram vieesch. Burg. van Amsterdam geïnstalleerd. Dinsdagmiddag werd Mr. Arn. J. d'Aijly geïnstalleerd als burgemeester van Amster dam. Wethouder B. C. Franke, die geruime tijd het ambt van wnd. burgemeester had be kleed, sprak den nieuw be noemden magistraat toe. Spreker vestigde de aan dacht op het verdienstelijke werk van den nieuwen burge meester tot nu toe verricht in Amsterdam en - hg meende, dat Amsterdam zich gelukkig mocht prijzen, dat een man van zulk een groote bekwaam heid door de Kroon is be noemd tot burgemeester van de hoofdstad. Hierna sprak de nestor van de raad Dr. B. N. Sajet den nieuw benoemden function- naris toe. In zijn installatierede be tuigde burgemeester d'Ailly zgn dank aan de Koningin voor zijn benoeming. Spreker hoopte door het voeren van een vooruitstrevend beleid tot zegen van de burgerij van Amsterdam te kunnen mee werken. Stoomschip gestrand bij Walsoorden. Dinsdag is een tot nu toe onbekend stoomschip aan de grond geloopen bij Walsoorden in de Schelde. Na drie uur is het echter weer vlot geko- Nieuwe schadetaxaties veelal te laag. B. en W. van Vlissingen hebben thans geantwoord op de schriftelijke vragen van het raadslid, den heer van Rooien, inzake de nieuwe taxaties van schadegevallen door het Centr. Adviesbureau Restauratiewerken, waarbij als regel veel lagere bedragen worden geschat dan oorspron. kelijk door-terzake deskundige taxateurs waren vastgesteld. B. en W. zullen het College van Alg. Commissarissen voor de wederopbouw op deze gang van zaken wijzen. Het lijkt B. en W. onwaarschijnlijk dat de destijds verrichte taxaties grootendeels onjuist zouden zijn geweest, temeer daar een geval bekend is, waarin na grotest van belanghebbende de .A.R. op zgn oorspronkelijke taxatie van 2900 is moeten terugkomen en tenslotte een nieuwe schatting van 7000 heeft moeten vaststellen, ter wijl ook de door de C.A.R. gevolgde methode, waarbij de schade geschat wordt, nadat de herstelwerkzaamheden reeds zijn voltooid, tot wan trouwen in de taxatie van de C.A.R. aanleiding moet geven. B. en W. zullen het College van Alg. Commissarissen ver zoeken hierin zoo spoedig mo gelijk verandering te brengen. In Vlissingen doen zich thans reeds plm. 100 van der gelijke gevallen voor en het is te verwachten, dat dit aantal nog belangrijk zal stijgen. Burgemeester D. Kodde jubileert. Heden 3 October, zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer D. Redde tot burge meester van de gemeente Zou- telande werd benoemd. Za terdag d.a.v., 's middags om 3.30 uur zal dit feit feestelijk worden herdacht in de Nood kerk, waar aan iedereen de gelegenheid wordt -gegeven aen jubileerenden burgemees ter geluk te wenschen. De plaatselijke muziekver eniging „Luctor et Emergo" verleent haar medewerking. Brug over de Eendracht. Daar het herstel van de brug over de Eendracht een vitaal belang voor het eiland Tholen is, heeft de A.N.W.B. zich tot den Minister van We deropbouw gewend met het verzoek dit herstel te willen bespoedigen. BENOEMING. De minister van landbouw, vlsscherij en voedselvoor ziening heeft de benoeming van den heer L. C. Calebaut te S$ls van Gent tot lid van het bestuur van het bedrgfs- schap van aardappelen goed gekeurd. Hooi schaarsch en duur. De heer C. Zwagerman, Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland, verzocht ons het vol gende op te nemen. ZOO geleidelijk aan zijn al weer heel trat melk koeien en werkpaarden het oude inundatiegebied van Walcheren aanwezig. Af toe lgkt het me toe dat men, gelet op de voederpositie, wel wat te lichtvaardig melk koeien en paarden in een te snel tempo invoert. Ook wor den er heel veel versch ge kalfde koeien en koeien, die vroeg in de herfst kalven, be steld. Dit laatste brengt ook het bezwaar mee, dat *e vroeg kalvende dieren in Friesland zeer schaarsch zijn, en er dus weinig keus is, terwijl er veel risico aan is, in verband met dé reis en de verhuizing. Op de meeste bedrijven van Walcheren beschikt men over vrij veel voederbieten en gerstestroo van matige kwa liteit. Hooi is er zeer weinig en de prijzen zijn uitzonderlijk hoog. Als men het eigen voer aanvult met eigen graan (gerst en haver) blijft het rantsoen veel te eiwitarm. Of eiwitrijk krachtvoer in eenigszins beteekenende hoe veelheden beschikbaar komt, is nog een open vraag. Wel zal getracht worden voor Wal cheren daai-van een extra toe wijzing te verkrijgen. In ieder geval staat vast dat de voeding "van werkpaar den en van melkkoeien (en vooral van versche koeien) deze winter op Walcheren veel zorg zal vragen en extra duur zal zijn. De melkerij zal dus beslist met de te verwachten melkprijzen op Walcheren niet rendabel kunnen zijn. En ook paarden, die niet absoluut noo- dig zgn, worden veel te duur. Daarom: zet niet te veel koeien op, neem niet te veel herfstkalvers en zit liever krap dan ruim in de paarden. De menschen, die zoo vlug mo gelijk hun veestapel op peil willen brengen, dienen wel te bedenken, dat matig hooi nu 120 140 per 1000 kg. kost en dat men de mangels kan verkoopen tegen 25 per 1000 kg. Tegen zulke voeder- prijzen is een wintermelkprijs van 30 cent per kg. misschien nog niet loonend. EENIGE WENKEN. Om de voederpositie te ver beteren kan nog het volgen de worden aangeraden: Waar nog een laatste snede klaver of lucerne te velde staat, die niet groen kan wor den vervoederd, zette men deze op ruiters en late ze bui ten staan om ze in de winter geleidelijk van de ruiters af op te voeren. Dat gebeurt el ders ln bouwstreken meerma len met succes. Goed hooi voor de schuur is nu niet meer te winnen. Gras van kunstweiden, dat niet meer groen te vervoeren is. kan onmogelijk meer tot hóoi gemaakt worden. Men kan het echter met, veel succes ook zonder zuur nog inkuilen. Men krijgt dan een zeer goed en smakelijk voedsel, al is er wat meer ver lies van eiwit. Wie kans ziet gras en sui- kerbietenkop en -blad laag voor laag ln te kuilen, doet noe- beter. De koppen met een spa v zooveel mogelijk stuk stooten. In dit geval de hoop sneller zetten, vaster aantrap pen en sneller bedekken. Voor het eerst na de be vrijding, zijn er Maandag op de kade te Veere weer sui kerbieten aangevoerd. Hoewel de verwachtingen hieromtrent dit jaar niet groot zijn, hoopt men toch een niet onbelang rijk deel aan de suikercam pagne bij te dragen. De collecte voor de Stich ting „Het Hoogeland'' heqft te Westkapelle 67 opge bracht. Benoemd ia tot tijdelijk onderwijzer (waarnemend hoofd) aan de O. L. school te Schoondijke de heer A. Lu- teijn. Seyss Inquart wil gratie vragen. GOERING EN KEITEL VRAGEN DE KOGEL. De Amerikaansche nieuws dienst in Duitschland maakt bekend, dat voor von Ribben- trop, Sauckel en Seyss In-' quart, die tot de dood door ophanging zijn veroordeeld, gratie zal worden gevraagd. De voormalige Duitsche op perbevelhebber Keitel zal ver zoeken om te worden gefusil leerd in plaats van opgehan gen. Hetzelfde wordt van Goe- ring verwacht. Hess' verdedigen dr. Alfred Seidl, wil het vonnis, uitge sproken over zgn cliënt, (le venslang) vernietigd hebben. De verdediger van von Schi- rach, dr. Fritz Sauter, vindt de twintig jaren, die den oud jeugdleider toebedeeld zijn, rechtvaardig en zal misschien later nog om clementie ver. zoeken. Doenitz' advocaat vind tien jaar gevangenisstraf te veel voor iemand, „die als on schuldig wordt beschouwd". Streicher geeft, naar zgn ver dediger vermoedt, de voor keur aan de dood boven een lange gevangenisstraf. Doodvonnissen worden op 16 October voltrokken. De doodvonnissen die te Neurenberg zijn geveld zullen te Neurenberg op 16 October ten uitvoer worden gelegd, al dus een beslissing van de ge allieerde bestuursraad. De bestuursraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een richtlijn ten aanzien van de vonnissen van het internatio nale militaire gerechtshof, waarbg wordt vastgesteld, dat de bestuursraad het recht heeft ieder vonnis te herzien en ieder vonnis te verzachten, doch niet te verzwaren. Rechter Lawrence deelde na het uitspreken der vonnissen mede, dat de Russiche rech ter tegen de vrijlating van Schacht, Fritzsche en von Pa pen was, terwijl hij verder oordeelde, daf ook het kabi net schuldig was en Hess de doodstraf verdiende. Ook de aanklagers der vier groote mogendheden hebben zich tegen de vrijspraak van Schacht, von Papen er Fritzche verklaai'd. Deze vrijspraak schijnt ove rigens niet naar de zin van het Duitsche volk të zijn. Zoo verklaarde de min-president, van Beleren, von Papen te zul len arresteeren indien deze in de Amerikaansche zone blijft. Doodstraf voor zwarte handelaars. De Fransche nationale ver gadering heeft zich bij hand opsteken voor het invoeren van de doodstraf voor priis- opdrijvers en zwarte handela ren ln levensmiddelen uitge sproken. De wet was door Yves Fargen minister van voedselvoorziening, voorge steld. Lange afstandrecord voor vliegtuigen gebroken. De „Truculent Turtle" heeft het wereldrecord )ange-af- standvlucht van 11.262 mijl (ongeveer 17.000 km.) afge legd in de tijd van 55 uur en 18 minuten. Het vliegtuig landde om 18.28 te Columbus (Ohio). J. Minister-president dr. L. M. Beel zal Vrijdagavond October 9 uur voor beide diozenders een verklaring over meester en mevrouw "Hoekze- Rede Minister Beel. OVER LOONEN EN PRIJZEN. WACHTKAMER OOSTBURG Bij K, B. zijn benoemd in de pachtkamer van het kan tongerecht te Oostburg, resp, tot eerste lid en tot plaats vervanger van het tweede lid J. M. Breijaert, te Eede, en A. I. Leenhouts, te Re- tranchement, Breskens AFSCHEID VAN A. SALOMfS Het personeel van de Pro vinciale Waterstaat in Oost- West-Zeeuwsch Vlaande ren nam jl. Vrijdag van den heengaanden technischen hoofdambtenaar, den heer A. Salomé te. Breskens, afscheid. Ir Hofwegen sprak den heer Salomé toe en noemde zgn vertrek een groot verlies voor de provincie. Hierna sprak de heer Mazure als collega en als cud-leerling. De heer Salomé dankte bel de sprekers en resumeerde en kele belangrijke gebeurtenis sen uit zijn loopbaan. Ver volgens spraken nog de heer De Klerk, namens het bureau personeel te Temeuzen en de neer J. A. Salomé, namens het personeel ln West-Zeeuwsch Vlaanderen. IJzendijke AANBESTEDING, Dinsdag werd te IJzendijke aanbesteed het bouwen van tien woningwetwoningen. In schrijvers waren: perceel A, 1 woning, Bouwonderneming IJzendijke 14.393.perceel B, 2 woningen, A. Leenknegt, Vogelwaarde 19.886,per ceel C, 1 woning, firma Ver linde, Terneuzen 12.137. perceel D, 6 woningen, firma Verlinde, Terneuzen 72.470; massa Bouwonderneming IJzendijke voor 126.169. massa Firma Enschede te Rijswijk voor 124.450. De gunning is nog aange houden. Oostburg Kleuterschool geopend. HET BELGISCHE ROODE KRUIS HIELP. Voor de bevrijding had Oostburg een kleuterschool, welk schooltje echter, zooals zoovele andere gebouwen, als tol van de bevrijding ver dween. Het gewone onder wijs herstelde zich langza merhand, doch het probleem van de kleintjes bleef, zeer ten ongerieve van de ouders. Burgemeester Hoekzema stelde weldra alles in het werk om ook hiervoor een :plossing te vinden, doch deze was niet eenvoudig, omdat eerstens de ruimte ontbrak en er tevens geen materialen wa ren. In een gesprek met mevr. de Hemptine. een Belgische baronesse, met bezittingen in W.-Zeeuwsch Vlaanderen, wel ke dame is verbonden aan het Belgische Roode- Kruis, kwam ook dit onderwerp ter sprake, waarop mevr. de Hemptine toezegde voor de materialen te zullen zorgen. En zoo schonk het Belgische Rtode Kruis aan de Oostburgsche kleuter school de geheele inventaris, bestaande uit tafeltjes, stoel tjes, leermiddelen en schort jes voor alle kleuters, alles nieuw en naar de -moderne ei^chen Een voorloopig onderdak werd gevonden in een tweetal lokalen van de openbare lage re school. Een bevoegd onder wijzeres uit Hilversum kwam met veel enthousiasme naar het z:o zwaar geteisterde Oostburg, om haar gaven ln dienst te stellen van die kleu tertjes, die hier jaren in een troostelooze omgeving hebben moeten doorbrengen. En zoo was het Dinsdag voor zeer velen een blijde dag. In het ruime, met zonover goten lokaal, zaten een 50- tot 60-tal kl utertjes, allen gestoken in een frisch schort je, in hun nieuwe stoeltjes en aan hun nieuwe tafeltjes, waarop vaasjes met bloemen prijkten. Voor ditmaal waren ook de ouders aanwezig, benevens een groot gezelschap anderen, w. o. mevr. de Hemptine burge- Goed. goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht vpoj; iedergoedkoop Kflop'^nzuinïg licht"voo nrttfÊf Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen Goed, goedkoop e^ zuinig licht voor iedereen. Goed,' goedkoop en zuinig licht voor ied (Ingezonden mededeeling.) het vraagstuk van loonen prijzen aflegSen. Belgisch-Nederlandsche samenwerking. Lt. Gen. Kruis heeft mee gedeeld dat de leerlingen der Nederlandsche hoogere krijgs school begin Oct. met mede werking- van Belgische officl- ren in de Ardennen zullen deelnemen aan tactische oefe ningen. Generaal Kruis acht mili taire samenwerking tusschen Nederland en België niet al leen gewenscht, doch zelfs noodzakelijk. PETROLEUMBONNEN. Het C. D. K. deelt mede dat op de bonnen 609 en 109 gedurende het tijdvak van 6 •ctober tot en met 2 Novem ber twee liter petroleum ver krijgbaar is. Op de onderstaande bonnen der petroleumkaarten zullen voor kookdoeleinden geduren de de maand October 1946 vier liter petroleum per bon beschikbaar zal zijn. Kaarten UA 510: bon 53 t.m. 56; kaarten UB 510: bon 53 eü 5; kaarten UC 510: bon 74. Voor verlichting zal men petroleum kunnen koopen op de nieuw uit te reiken kaart UD 611. ma, wethouder en mevr. .v Kampen, de inspecteur van het l.o., de heer Leenhouts, de schoolarts, mevr. v. d. Peltz, de gemeente-secretaris en 'mevr. Bril, bestuur volkson derwijs, oudercommissie open bare school en kleuterschool en vele anderen. Burgemeester Hoekzema bracht dank aan allen die hebben medegewerkt aan de totstandkoming van deze school, speciaal aan mevrouw de Hemptine, door wiens be middeling de geheele inventa ris door het Belgische Roode Kruis is geschonken en waar door aan de kleuters, die zooveel hebben meegemaakt, weer meer licht is gegeven. Spr. bedankte ook speciaal de onderwijzeres, mej. Rink, J.c hierheen is gekomen om de kleutertjes te helpen, en mevr. v. d. Weele, de tweede onderwijzeres. Met de wensch dat dit schooltje zal kunnen blijven voortbestaan, hopenlijk spoe dig in een eigen gebouw, ver klaarde de burgemeester de school voor geopend. De heer Haaiman dankte voor het vele dat deze kinder tjes thans is geschonken, spe ciaal aan de onderwijzeressen. Mevr. de LozanneTrap man, voorzitster van de oudercommissie, dankte na mens de ouders en vroeg me vrouw de Hemptine bescherm- aanvaardde. Door enkele kleu ters werden mevr. de Hemptine bloemen aangeboden, terwijl de onderwijzeressen eenige mooie planten ontvingen voor de lokalen. De kinderen kre gen een tractatie. Mevr. de Hemptine prees het initiatief van de gemeen te Oostburg en zeide dat het Belgische Roode Kruis gaar- heeft geholpen voor het zwaar geteisterde, doch zoo mooie Zeeuwsch-Vlaanderen. Spr. bracht no^ dank voor 't vele dat ons land heeft gedaan voor de Belgen in 19141918 en sprak de hoop uit dat deze kleutertjes zouden geleerd worden (om goede Nederlan ders te zijn, met lifefde voor het Huis van Oranje Nassau. Verder voerden nog; het woord de Inspecteur van het L.O., de heer Leenhouts, en weth. v. Kampen, waarna mej. Rink een kort dank woord sprak en de kindertjes zongen:. „Lang zal zg leven". Vlissingen De heer A. de Beijl gemeentesecretaris. MET ALGEMEENE STEMMEN BENOEMD. In de Dinsdagmiddag ge houden raadsvergadering van Vlissingen werd met algemee- ne stemmen tot gemeentese cretaris benoemd de heer A. de Beijl, hoofdcommies ter ge meentesecretarie van Vlissin gen. Direct nadat het besluit was gevallen wenschte de bur gemeester, mr. B. Kolff.' dhr. de Beijl-geluk met deze be noeming, waarbij spr. memo reerde dat de nieuwe secreta ris reeds sinds 1920 de ge meente heeft gediend als een bekwaam en onkreukbaar ambtenaar. Spr. hoopte, dat de heer de Beijl nog vele ja ren het ambt van secretaris zal mogen vervullen. De heer de Beijl dankte met enkele woorden voor het in hem gestelde vertrouwen en de hartelijke woorden van den burgemeester, waarna terstond de beëediging plaats vond. Op de plaats van den nieu wen secretaris prijkte inmid dels een fraai bouquet chry santen als vriendelijke atten tie van het college van B, en W. LEVENSLOOP. De nieuwe gemeentesecreta- s werd 19 September 1893 te Barneveld geboren. Hij be zocht de H.B.S. te Coevorden en kwam daarna op de secre tarie van deze gemeente. La ter was hij .,'erkzaam ter se cretarie van Zwolle en Kam pen. waarna hij per 1 Januari 1920 in de rang van commies te Vlissingen werd benoemd. Op 1 Juni van datzelfde jaar volgde- reeds zijn bevordering tot hoofdcommies, chef van de afd. financiën en pensioenen, waarbij later ook noe de afd. onderwg's kwam. Direct na "de bevrijding, in November 1944, werd de heer de Beijl belast met de waar neming van het ambt van ge meentesecretaris. In de 26 jaar, dat de heer de Beijl in. Vlissingen heeft gewerkt, heeft hij zich hier vele vrienden verworven, niet het minst in de 'kringen van het gemeentepersoneel, waar men hem algemeen als een goed ambtenaar, collega en chef heeft leeren waardeeren. CHRISTELIJK ONDERWIJS. De heer C. Baljeu, onderwij zer aan de Oranjeschool te Vlissingen, is als zoodanig be noemd aan de Christelijke M. U.L.O. school te Breda. Aan de Oranjeschool ls tot onder wijzer benoemd de heer C. J. Sonke te Borkel en Schaft (N.-Br.). Tot tijdelijk onderwijzer aan de school voor Bijz. La ger Onderwijs op Geref. Grondslag te Vlissingen is be noemd de heer G. M. Prins, thans te Biggekerke, Middelburg JUBILEUM. Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de heer L. Heymans, als teekenleeraar werd verbonden aan de avond school van Nijverheidsonder wijs (zooals de .tegewoordige benaming luidt) te Middel burg. Op de leeraarsvergadering herdacht de directeur der school, dc heer Klarenbeek, dit feit in hartelijke bewoor dingen. De jubilaris werd namens de vrouwe van deze school te i directie en leeraren een ge- willen zijn, wat deze dankbaarl schenk aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10