PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUPAHT Twaalf doodvonnissen uitgesproken 1944-2 October-194 5 Schacht, Von Papen en Fritzsche vrij. Vandaag Een Arabisch plan voor Palestina TOPSPANNING IN DE GERECHTSZAAL TE NEURENBERG. VA 189e Jaargang - Nr. 229 Ultg.Stichting Provinciale Zeeuw- sche Courant, Middelburg. Druk: Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Comm. van Bijstand: J L. van Leeu wen, Ds- M- L. W. Schoch, Vlissingen. Verscltijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. Woensdag 2 Oct. 1946. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week 1 3.20 per kwartaal, francq per post, i 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT minimum per advertentie f 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29. tel 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr.2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C., Middelburg. De laatste zitting te Neurenberg Om half drie gistermiddag Iteeft het Tribunaal te Neuren berg de vonnissen uitgesproken tegen 19 Nazi-leiders. Het Tribunaal veroordeelde Hess, Funk en Bader tot levenslange gevangenisstraf. Baldur von Schirach en Speer werden veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, von Neurath tot 15 jaar. Doenitz tot 10 jaar. Te half negen Dinsdagmorgen waren alle 21 beschuldigde Nazi-leiders in de rechtszaal te Neurenberg aanwezig om de uitspraak van het vonnis af te wachten. De 4 punten van beschuldiging luidden: 1. Samenzwering tegen de vrede; 2. Misdaden tegen vrede en voorbereidin gen tot de aanvalsoorlog; 3. Oorlogsmisdaden; 4. Misdaden tegen de menschelykheid. Vrygesproken zijn: Schacht, von Papen en Fritsche. Deze drie zyn door het Tribunaal reeds ontslagen uit hun ge vangenschap. Goerlng, von Ribbentrop, Keitel, Rosenberg, von Neurath en Jodl werden schuldig bevonden op alle vier punten van de aanklacht. Frick, Raeder en Funck werden schuldig bevonden op drie punten van de aanklacht. Kaltenbrunner, Frank, Speer, Eormann en Sauckel werden schuldig bevonden aan punten 3 en 4, Hess op de punten 1 en 2, Doenitz op de punten 2 en 3. Streicher en Baldur von Schirach- werden schuldig bevon den op punt 4. Seyss-Inquart is schuldig bevonden op 3 punten van de aanklacht, doch niet wat betreft deelneming aan het plan tot de oorlog. GOERING. Over Goering verklaarde rechter Lawrence: Het is vol komen duidelijk dat deze man na Hitier de meest vooraan staande figuur is geweest in ihet nazi-regiem. Er kan geen twgfel bestaan omtrent het feit, dat Goering de drrjvende kracht ia geweest voor de aanvalsoorlogen, en dat hij als zoodanig de rechterhand is ge weest van Hitier. HESS. Hess, zoo zeide de Sowjet- Russische rechter, was een welingelicht en bereidwillig medewerker bij de Duitsche agressie tegen Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen. Tot de dag van zijn vlucht naar Engeland was Hess Hit- Iers naaste persoonlijke ver trouweling. De verhouding was zoodanig, dat Hess op de hoogte moet zijn geweest van Hitiers aanvalsplannen, wan neer deze tot stand kwamen. „Er is geen aanwijzing, dat Hess niet geheel toerekenbaar was in de tijd, dat de feiten, waarvan hrj beschuldigd wordt, gepleegd zijn." RIBBENTROP. Ribbentijop was verantwoor delijk voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de men. schelijkheid, zulks op grond van zijn optreden met betrek king tot de bezette gebieden en de as-satellieten, aldus het Hof. STREICHER. Streicher was „een ver knochte nazi". Streicher heeft de Duitsche geest geïnfec teerd met het vergif van anti semitisme en hij heeft het Duitsche volk aangespoord tot daadwerkelijke vervolging. SEYSS INQUART. Seyss Inquart nam deel aan de intriges, die aan Oosten- rijk's Anschluss vooraf gin gen. Hij was algemeen plaats vervanger van Frank in Po len en rijkscommissaris In Nederland en nam daardoor de verantwoording op zich voor het bestuur van gebie den welke door de aanvals oorlog bezet waren. HU stond een harde bezet- tingspolitiek voor Hjj bultte de hulpmiddelen van Polen, voor Duitschland uit. Hg ver volgde de Joden en was be kend met acties, die de dood van vele Joodsche ïntellee tueelen met zich brachten. In Nederland oefende hy een onbarmhartige terreur uit om alle tegenstand tegen de Duit sche bezetting, waaronder meer dan een half millioen menschen uit Nederland voor arbeid naar Duitschland wer den gezonden, te onderdruk- ken. SCHACHT. Schacht was een levendig aanhanger van de nazi-partij voor deze aan de macht kwam, en hij ondersteunde Hitiers be noeming tot rijkskanselier. Na dien speelde hij een belangrijke rol in de uitvoering van een krachtig herbewapeningspro gramma, door de bronnen van de rijksbank in hun volle om vang te benutten. Sedert April 1936 begon Schacht zijn invloed als centra le figuur in de Duitsche herbe wapening te verliezen. Blijk baar heeft Hitier Schachts fi- nancieele politiek te conserva tief geacht. Blijkbaar is Schacht niet een Ter dood veroordeeld. Goering. Seyss Inquart. Von Ribbentrop. Keitel. Kaltenbrunner. Rosenberg. Frank. Frick. Streicher. Sauckel. Jodl. Bormann, (bjj verstek). Het vonnis zal met de strop worden voltrokken. dergenen geweest, die tot Hit- Iers camarilla behoorden. Zelfs werd hij door deze cama rilla met onverholen vijandig heid bejegend. VON PAPEN. Franz von Papen, de 66-ja- rige diplomaat; trad actief op in 1932 en 1933 door hulp te bieden aan Hitier ter vor ming van een coalitie-regee ring. Er is geen bewijs gele verd waaruit zou blijken, dat von Papen de gewelddadige bezetting van Oostenrijk be gunstigde. Er is bewezen, dat hij heeft gepoogd om Hitier van deze stap terug te hou den. Ongetwijfeld was hij ver wikkeld in intriges en "dreig- politiek, doch volgens het handvest is geen straf ge steld op dergelijke werkzaam heid. JODL. Jodl was de aarts-beramer van de oorlog en in hooge ma te verantwoordelijk voor de uitvoering van de militaire operaties. Hij was actief werkzaam bij het beramen van plannen tegen Grieken land en Joego-Slavië en nam deel aan alle conferenties, wielke aan de invasie ln Rus land voorafgingen. Jodl on- derteekende ook het bevel tot neerschieten van comman do's en krij gs ge vangen en DE OVERIGE NAZI- LEIDERS. Raeder heeft toegegeven, dat hij het bevel om alle krijgs gevangenen neer te schieten door al zijn commandanten heeft doen doorgeVen en hrj tegenover Hitier geen bezwa ren daartegen heeft inge bracht. Het bewijs ls niet geleverd, dat Doenitz heeft deelgeno men aan de samenzwering tot de aanvalsoorlog. Doenitz heeft echter wel deelgenomen aan de aanvalsoorlog zelf.1 Baldur von Schirach, de 38- rige jeugdleider, heeft ge- brink gemaakt van physieke geweldpleging en andere me thoden om alle jeugdorgani saties naar de Hitler-Jugend te doen verdwijnen. Sauckel maakte een pro gram op voor de mobilisatie van de arbeidskrachten in het „Rijk", waarvan een van de belangrijkste punten was: De systematische gewelddadige benutting van de arbeidsmach ten uit de bezette gebieden. Sauckel had de leiding van een program, hetwelk depor tatie van ongeveer 5 millioen menschelijke wezens tot het verrichten van dwangarbeid beoogde. ~~ft Rosenberg aan het hoofd heeft gestaan van een organisatie, welker agenten deel hebben genomen aan nazi-samenzwe ringen in alle deelen van de wereld. Ten aanzien van Frank zei- de de rechter, dat er niet vol doende bewijs is, dat hij op de hoogte is geweest met het algemeene plan van de samen zwering, om het hof te ver oorloven hem terzake van het eerste punt van beschuldiging te veroordeelen. Het hof beschreef Frick als „een ambitieuze nazi" en acht te hem in hooge mate verant woordelijk voor de nazificee- ring van Duitschland. Volgens het oordeel van het Hof is Funk een van Hitiers persoonlijke economische advi seurs geworden. Hij nam deel aan de economische plannen, die aan de aanval op de Sow- jet-Unie vooraf gingen en hij liet voor die aanval in Duitschland roebels drukken. Omtrent Keitel was het Hof van oordeel, dat de voorma lige chef van het opperbevel de Russische krijsgevangenen had doen gebruiken voor de Duitsche oorlogsindustrie. Kaltenbrunner, omtrent wien het onderzoek heeft uitgewe zen, dat hij „als leider van de S.S. in Oostenrijk heeft deel genomen aan de nazi-samen zwering tegen Oostenrijk." is het een jaar gele den, dat het djjksgat in de Nolledyk werd geslo ten. is het 6 jaar geleden, dat Chamberlain uït de Britsche regeerng trad. is het 2 jaar geleden, dat, na een heldhaftige strijd van 63 dagen, de Poolsche patriotten te gen de Duitsdie over macht moesten capitu- leeren. Vertegenwoordigers der pers bij de terechtstellingen. De geallieerde bestuurs commissie te Berlijn heeft een Amerikaansch voorstel aanvaard, volgens hetwelk twee correspondenten van elk der bezettende mogendheden zullen wórden toegelaten bij de terechtstelling van lederen oorlogsmisdadiger, die door het internationale militaire tribunaal te Neurenberg ter dood wordt veroordeeld. Hoogstens 3 oorlogs korting op levensverzeke ringen. Hoewel door het ontstaan van een actieve oorlogstoe stand reeds in 1944 in alle levensverzekeringspolissen de verzekerde bedragen met 10 waren verminderd, ls het zeer waarschijnlijk, dat de vermindering in feite bij geen der maatschappijen meer dan 3 zal behoeven te bedra gen. Binnenkort zal de korting definitief worden vastgesteld, zoodra de maatschappijen haar op rekening van de oorlog te stellen extra-sterfteverliezen geheel zullen hebben berekend. Doodvonnissen worden op 16 October voltrokken. De doodvonnissen die te Neurenberg zyn geveld zullen te Neurenberg op 16 October ten uitvoer worden gelegd, al dus een beslissing van de ge allieerde bestuursraad. De bestuursraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een richtlijn ten aanzien van de vonnissen van het internatio nale militaire gerechtshof, waarbij wordt vastgesteld, dat de bestuursraad het recht heeft ieder vonnis te herzien en ieder vonnis te verzachten, doch niet te verzwaren. Rechter Lawrence deelde na het uitspreken der vonnissen mede, dat de Russiche rech ter tegen de vrijlating van Schacht, Fritzsche en von Pa pen was, terwijl hij verder oordeelde, dat ook het kabi net schuldig was en Hess de doodstraf verdiende. Ook de aanklagers der vier groote mogendheden hebben zich tegen de vrijspraak van Schacht, von Papen en Fritzche verklaard. Deze vrijspraak sehynt ove rigens niet naar de zin van het Duitsche volk te zijn. Zoo verklaarde de min.-president, van Beieren, von Papen te zul len arresteeren indien deze in de Amerikaansche zóne blijft. Seyss Inquart wil gratie vragen. GOERING EN KEITEL VRAGEN DE KOGEL. De Amerikaansche nieuws dienst in Duitschland maakt bekend, dat voor von Ribben trop, Sauckel en Seyss In quart, die tot de dood door ophanging zijn veroordeeld, gratie zal worden gevraagd. De voormalige Duitsche op perbevelhebber Keitel zal ver zoeken om te worden gefusil leerd in plaats van opgehan gen. Hetzelfde wordt van Goe ring verwacht. Hess' verdediger, dr. Alfred Seidl, wil het vonnis, uitge sproken over zijn cliënt, (le venslang) vernietigd hebben. De verdediger van von Schi rach, dr. Fritz Sauter, vindt de twintig jaren, die den oud jeugdleider toebedeeld zijn, rechtvaardig en zal misschien later nog om clementie ver zoeken. Doenitz' advocaat vind tien jaar gevangenisstraf te veel voor iemand, „die als on schuldig wordt beschouwd". Streicher geeft, naar zijn ver dediger vermoedt, de voor keur aan de dood boven een lange gevangenisstraf. Rede Minister Beel. OVER LOONEN EN PRIJZEN. Minister-president dr. L. J. M. Be©l zal Vrydagavond 4 October 9 uur voor beide ra diozenders een verklaring over het vraagstuk van loonera prijzen afleg&en. De Koningin naar België. Koningin Wilhelmina zal te gen het einde van October een bezoek brengen aan den Belgi schen Prins-Regent om dank te betuigen voor al wat het Belgi sche volk na de bevrijding voor Nederland heeft gedaan, aldus meldt de Daily Telegraph uit Brussel, Raixter binnenkort voor zijn rechters. Naar het Alg. Handelsblad bericht, is het dossier tegen den S.S.-Generaal Rauter, tij dens de bezetting leider van het Duitsche politieapparaat in ons land, thans gesloten. De behandeling van zijn zaak voor het Bijzonder Ge rechtshof te 's-GraVenhage kan binnen niet al te lange tijd tegemoet worden gezien. Het Wereldgebeuren Commissie voor Triëst heeft niets bereikt. De verdeeling van Duitsche steenkool. De Arabieren, die in Londen nog steeds confereeren met Be- vin en rijn adviseurs, hebben thans een eigen plan aangebo den voor Palestina, "waarvan bij zonderheden zijn gepubliceerd door een Arabisch blad. Het plan houdt in, dat zoo spoedig mogelijk een interim regeering wordt benoemd, die uitvoerende macht bezit en waarin 7 Arabi sche en 3 Joodsche ministers zitting hebben. Gedurende de overgangsperiode zullen de kie zerslijsten worden samengesteld en zal de regeering een consti- tueerende vergadering van 60 le den kiezen, die alle groepen naar verhouding vertegenwoor digd en een ontwerpgrondwet opstellen. Het plan omschrijft de rech ten van de Joodsche minderheid, doch eisqht tevens, dat in de Hoe de Duitsche oorlogsmisdadigers hun vonnis aanhoorden. Seyss Inquart vertrok geen spier. Een speciale A.N.P.-verslag- gever seinde uit Neurenberg: Toen het internationale tri bunaal Dinsdagmiddag met dezelfde waardigheid als altijd de gerechtszaal betrad, had deze door het ontbreken van de beschuldigden en de top- spanning, die er heerschte een geheel ander uiterlijk, dan voorheen. Daar gaapte de leege beklaagdenbank, waarin één voor één de beschuldig den zouden verschijnen om hun vonnissen aan te hooren. De drie, die door het gerecht he denmorgen werden vrrjgespro. ken, waren op dit oogenblik al geen gevangenen meer. De eerste beschuldigde wordt binnengebracht: Goering, ma ger en zichtbaar nerveus. Lawrence spreekt, doch Goe ring kan hem niet verstaan. Hij krijgt een andere koptele foon en de rechter vraagt hem: .jHoort u mij nu?" Her mann Wilhelm Goering knikt en dan hoort hij zrjn naam zeggen en nadien: „veroor deeld tot de strop". Dadelijk daarna wordt hij weggebracht. Vervolgeps verschijnt Hess, die onbezorgd rondkijkt. Von Ribbentrop houdt zich strak en ook Keitel lijkt onbewogen als hij het „death by hanging" hoort. Terwijl de laatste door de deur naar de .gevangenis- lijft verdwijnt, verschijnt het koude wreede masker van Kal tenbrunner. Ook deze maakt Twee jaar geleden braken de dijken. Een jaar geleden werd de ^en i*1 het donker rond: ,7 water licht; het is zout; Nolle gedicht. ANDAAG, twee jaar gele den. 2 October 1944 Tegen de klare najaarshemel dalen over Walcheren, kantelend en blikkerend, pamfletten. Het geallieerde opperbevel waar schuwt de bewoners van het eiland, dat bestemd is, om aan vuur en water te worden prijs gegeven. Weken lang heeft het rumoer van de naderende strijd langs Zuiderhorizon heen en .weer geschoven; nu is het front tot Walcheren genaderd en „niet alleen luchtbombardementen, maar het gevaar van overstroo ming bedreigt uw leven en dat van uw families". De volgende dag gieren stuk voor stuk de 6-tons bommen omlaag en barst de beschermen, de ring van dijken en duinen open. 3 October wordt Westkapelle verwoest. 7 October breken de zeewerin gen bij de Nolle en Rammekens, 11 October de dijk bij Veere. Walcheren is aan de golven prijs gegeven. Aan de golven prijs gegeven. Over de landen nadert reeds het water; zeewater! Bijna onmerkbaar schuift de glanzende laag over de weiden en wegen, in doodsche stilte.... Alleen de slooten en watergan gen. boordevol, stroomen, als ra zend in de verkeerde richting. En 's avonds, wanneer in de vesten van Middelburg de een- Het hof is van meening, dat den klapwieken, spetteren von- het water! Het heele eiland is reeds met zeewater doortrokken. Maar nog kan geen nietig menschenverstand. omvatten, dat zich nu door geen men- schenkracht te stuiten een onheil voltrekt, zooals zich dert eeuwen geen voltrokken heeft; dat een eiland aan de golven wordt prijsgegeven, dat bewoond land opnieuw zeebodem wordt! Nog is het water zelf niet tot hier genaderd, nog is het hier, dieper het eiland in, groen en droog en verzekeren we allen met. nadruk: „Me gae nie weg, me dienke d*r nie over". Nog zullen we boven gaan wonen en geven we ons over aan fanta sieën, waarin we ofc de fiets Over de overstroomde wegen rij. den, de bakker in een boot zijn klanten afkomt en kaden dichtgemetselde deuren ons huis beschermen. Nog onderschatten we de kracht van de golven, die rom- melasperges dwars door onze huizen zullen stooten; van de zuigende stroom, die zijn bed ding in het eiland zal uitgra ven; de kracht van dat groote levende wezen, dat zee heet en een klein tot zinken gebracht eiland eenvoudig verzwelgt. Pas, wanneer onze paarden voor de hoog beladen wagens machteloos in het water ploete- ren, wanneer we onze verdron. ken beesten met elke golfslag tegen de schuurdeur hooren bonzen, wanneer' de stroom on ze woningen ondermijnt en het houtwerk van onze huizen door de eindelooze deining uit elkaar getrokken wordt, wanneer onze jaar heroverd oogst i: het zoute water weg rot en welputten vol kostelijk water verloren gaan; wanneer dit alles voor onze oogen ge beurt, gaan we begrijpen, wat soms in geschiediboeken wordt vermeld, en. in .vaderlandsche liederen is bezongen, nl„ dat een land, ons land aan de gol ven wordt orijs gegeven. Aan de golven prijs gegeven.. 2 October 1944. Vandaag één jaar geleden Terwijl sliben zand de lan derijen bedekken, wier en pok ken zich op de trottoirs vast zetten en we, gezeten op de on derste tree van de spoorbrug naar haring visschen, wordt ginds bij de Nolle in regen en nacht gewerkt, geworsteld tegen de gierende stroom, die het kor- telinks. gedichte, gat opnieuw heeft opengebroken en zich met eb en vloed beurtelings, woest in het gat heen en weer werpt. Hijgende oververmoeide man nen, vechten etmalen .lang zonder slapen, nauwelijks etend. In de nacht bewegen hun don kere figuren in het helle licht van de schijnwerpers; terwijl de stroom aan hun voeten raast; zand, klei meesleurend! Een Intermediate-caisson", torpedonetten, „beetles" gaan het gat in. Klei er overheen Nog meer klei! De kraan draait zonder op houden. Nu komt de kentering, het oogenblik tusschen eb en vloed. De stroom staat -een oogenblik s.il.en "blijft stil staan. Het gat is dicht. 2 uur vijftig in de ochtend. 2 October 1945 Het eerste van de vier dijks- gaten is definitief gedicht. Er is weer scheiding gemaakt tus sohen eiland en Noordzee. Walcheren, dat aan de zee werd prijsgegeven, werd na een geen beweging, terwijl hem het doodvonnis wordt mede gedeeld. Frank is geëmotioneerd en perst de dunne lippen styf op elkaar. Julius Streicher tracht voor hef eerst een stoere houding aan te nemen. Hij kauwt zelfs niet, zooals hij anders placht te deen. De strop, evenals voor Funk, die na het aanhooren van zijn vonnis iéts onver staanbaars mompelde. Waar diger treedt Doenitz op, die zelfs bij het verrassende von nis: tien jaar gevangenisstraf geen spier vex'trekt. Sauckel is zijn eeuwige grijnslach kwijt. Voor hem geldt de strop, evenals voor Jodl, die kaarsrecht^ zgn dood. vonnis verneemt. De zwarte oogen van Speer staan nog dieper dan gewoonlijk, doch het oordeel: „Twintig jaar" brengt ieen lichte ontspanning op zijn gelaat teweeg. Arthur Seys Inquart blijft langer weg dan de andere- Of is het de spanning om het oordeel over den gehaten ex- Rijkscommissaris, die my dit doet denken Dan verschijnt hij, doch kykt verlegen naar de grond. Ook hij vertrekt geen spier bij het vernemen van het doodvonnis. De rij wordt gesloten door von Neurath, die met samen- geklemde lippen zijn vijftien jaar in ontvangst neemt. Maandag eerste bespreking. Lord Killearn voorzitter der bijeenkomst. Maandag hebben zoowel prof. Schermerhorn als Soe- tan Sjahrir deelgenomen aan een lunch, welke door Lord Killearn werd aangeboden. Tijdens deze lunch werden aangelegenheden besproken, die in verband staan met het bijeenroepen van de eerste samenkomst van de commis sie-generaal en een Indonesi sche delegatie. Aan Lord Kellearn is het voorzitter schap van deze eerste bijeen komst aangeboden. Officieel word vernomen, dat de plenaire zitting ter opening- van de Nederlandsch- Indoneslsche besprekingen op Maandag 7 October plaats zal hebben in het verblyf van .den Brltsclien consul-generaal te Batavia. VISA VOOR INDONESIË Met ingang van 1 Oct. is voor de reis naar Indonesië een visum vereischt, dat bij het Ned. Ind.=emigratiekan- toor in Den Haag moet wor den aangevraagd. Conferentie van Pangalpinang begonnen. Dinsdag heeft Dr. van Mook de conferentie van Pan- gal Pinang, die als een voort zetting van de Malino-confe- rentie kan worden beschouwd, met een rede officieel geopend. De conferentie kan geen be sluiten nemen, doch alleen re soluties aannemen. KAMERLEDEN NAAR NEW YORK. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling van de regeering aan de delegatie naar de a.s. assemblée der Ver. Naties te New York enkele Kamerleden toe te voegen. grondwet de bepaling zal wor den opgenomen, dat de immi gratie geheel en al 2&1 worden stopgezet. Wel zullen de Joden volledige vrijheid van godsdienst hebben. Ongetwijfeld, zal dit plan op nog grooter Joodsche tegen stand stuiten dan het oorspron kelijke Biitsche plan. De Joodsche nationale raad had reeds eerder besloten een politiek van niet samenwerking te volgen, waardoor alle Joden uit regeeringslichamen en com missies zullen treden. In een verklaring heeft - daarop de Pa- lestijnsche regeering geant woord, dat dit niet ten goede zaï komen aan de vervulling van de gerechtvaardigde eischen der Joodsche gemeenschap, doch eerder die elementen zal aan moedigen, die. door misdaden zulk een vervulling in de weg In Parijs heeft de sub-com missie voor Triëst haar werk beëindigd. Het resultaat van vele uren vergaderen is slechts geweest, dat ten aanzien van 5 der 48 artikelen volledige over eenstemming werd bereikt en deze artikelen handelen nog over naar verhouding minder belangrijke punten. Over de voornaamste geschilpunten be treffende het internationale statuut Voor Triëst heeft men het niet tot 'n oplossing kunnen brengen. In vele gevallen zijn er 3 of 4 en zelfs 5 verschillen de meeningen, daar alle partijen op hun standpunt blijven staan. Er zal nu niets anders op zitten dan de kwestie opnieuw voor de algemeene vergadering te bren gen. Aan de vele problemen, waar voor de ministers van buiten- landsche zaken, der Groote Vier zich gesteld zien, is een nieuw probleem toegevoegd, de verdeeling. van. de Duitsche steenkool.. De. geallieerde be stuurscommissie heeft nl. geen overeenstemming kunnen berei ken over de principes, volgens welke deze steenkolen moeten worden verdeeld en besloot in arren moede de Groote Vier ter zake een rapport te doen toe komen. De Britsche afgevaar digde stond op het standpunt, dat indien dc steenkool uit de Russische zone niet in gezamen lijk overleg zal worden ver deeld, ook de Engelschen voor de anderen geen steenkool be schikbaar zullen stellen. Het tekort aan steenkool is het groote economische probleem in Duitschland en het zijn vooral de niet-Russische zönes, die daarvan ernstige moeilijkheden ondervinden en de productie ge stadig achteruit zien loopen. Het is daarom begrijpelijk, dat de Britten pogingen aanwenden de verdeeling van steenkool op billijker basis te doen plaats hebben, zoodat het tekort ge lijkelijk over de zones verdeeld wordt. Het bezoek van Prins Bernhard aan Parijs. Prins Bernhard heeft in Pa rijs een krans gelegd op het graf van den onbekenden sol daat. Hij was vergezeld van de generaals De Lattre de Tassig- ny en Touzet de Vingier. Z.K.H. plaatste rijn handtee- kening in het gouden boek, waarin reeds, zooveel illustre namen voorkomen. Op weg naar de Quai d'Orsay werd de prins luid toegejuicht met „Vive la Hollande". 's Middags werd een receptie gehouden op de. Nederlandsche ambassade, waar. Prins Bern hard uit naam van H.M. de Koningin aan Georges Bidault, hoofd van de voorloopige Fran- sche regeering, het grootkruis in de orde van de Nederlandgche Leeuw overhandigde. Communisten wilden interpelleeren. TROEPENUITZENDING EN WEDEROPBOUW. In de raad van 's-Graven- hage verzocht het communis tische raadslid Geelhoed hem toe te staan B. en W. te inter pelleeren over de opbouw van de etad en de troepenuitzen ding naar Indonesië, daarbij aanvoerende, dat de wederop bouw van de stad benadeeld zal worden door de troepen uitzending, omdat daardoor vaklieden aan het werk wor den onttrokken. Na eenige discussie besloot de raad deze interpellatie niet 'toe te staan. Alleen de commu nisten stemden vóór de lnter- SCHEPEN MET REPATRIEERENDEN. Het m.s. „Kota Baroe" met repatrieerenden aan boord kwam Dinsdagmiddag can 5 uur te Hoek van Holland aan. Het m.s.' „Volendam" arri veert Woensdagnacht om 3 uur in Hoek van Holland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1