Zeeuwsche S SANATOGEN CENTRAAL ECONOMISCH PLAN VOOR 1947. Goede resultaten in Zaterdagcompetitie. UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch-Vlaanderen Walcheren nippers Aan productie, uitvoer en soberheid worden de hoogste eischen gesteld. Consumptie kan slechts met 3 stijgen. Aan de leden van het Par lement ls toegezonden de eer ste nota over het Centraal Economisch Plan1947 van het Centraal Planbureau. is een „raam plan", een zesjarenplan in zeer groote trekken, dat betrek king heelt op de geheele her stelperiode, tegen de achter grond waarvan het plan1947 is opgetrokken. De Regeering heeft besloten voorshands de in deze nota genoemde cijfers betreffende consumptie, investeering en buitenlandsche handel als uit gangspunt van haar beleid op economisch, sociaal en finan cieel terrein te beschouwen. Hierbij hield de Regeering volledig rekening met het feit, dat het in deze nota vervatte plan het karakter van een taakstelling heeft. Zy wil dan ook een woord van waarschu wing met betrekking tot tè optimistische verwachtingen niet achterwege laten. Het plan stelt welbewust de hoogste eischen aan pro ductie, uitvoer en soberheid, welke naar - de meening van het centraal planbureau nog vervuld kunnen worden. Uit de cijfers blijkt namelijk, dat de wederopbouw van het land en het toekomstige welvaarts peil der bevolking bedreigd worden. Slechts door uiterste krachtsinspanning van volk en regeering zullen deze dreigen de gevaren kunnen worden af gewend. DE ARBEIDS PRODUCTIVITEIT. De arbeidsproductiviteit biedt een somber beeld. Typee rend voor de huidige indu- strieele arbeidsproductiviteit is het vrijwel constante niveau sedert November 1945, dat tusschen de 65 en 70 van dat van 1938 ligt. Een auto matisch herstel, zooals dit oorspronkelijk werd verwacht, liet dus nog op zich wachten, hetgeen overigens ten deele zyn verklaring kan vinden in het feit, dat de industrie toen nog in sterke mate te kam pen had met een tekort aan energie. Verwacht wordt, dat uit de verbetering in de ener- gie-voorzienlng voor de zomer maanden van 1946, waarover nog geen cijfers tér beschik king staan, een verhooging der productie zal rèsulteeren. Het Centraal Planbureau meent, dat. Indien alle midde len ter verbetering in de pro ductie op de juiste wijze wor den gehanteerde de totale pro ductie in vergelijking met 1938 kan worden opgevoerd tot 72 in 1946. 80 1947, 89 in 1948, 95.. 1949, 100 in 1950, 103 in 1951 en 106 in 1952. In het raamplan' is een struotureele wijziging voorzien in de richting van verder gaande industrialisatie. In het investeerinesprogramma zijn daarvoor de noodige middelen uitgetrokken. Deze verschui ving in de richting van de industrie zal resulteeren een grooter gemiddeld product per arbeider over het geheele bedrijfsleven. HULP VAN HET BUITENLAND. Het wordt vrijwel ondoen lijk geacht het zonder buiten landsche hulpbronnen te stel len: consumptie en investee ring zouden dan een onverde digbaar laag peil bereiken en voor de toekomst zou groote schade aan onze productie kracht worden toegebracht. Ook zeer veel grootere cre- dieten dan In het plan aan gegeven zouden niet verant woord zijn, omdat betaling van rente en aflossing dan op te groote moeilijkheden stuiten, De consumptie per hoofd wordt voor 1946 geraamd op 73 van 1938. Dit zal kun nen oploopen tot 96 in 1953. Het tweede deel dezer nota behandelt een globaal plan 1947. Uit de berekeningen blijkt, dat in 1947 voor de con sumptie beschikbaar is een bedrag van 6,1 milliard. Naar aanleiding van dit Consumptieplan voor 1947 wordt er op gewezen, dat de consumptie van voedings- en genotmiddelen vergeleken met 1946 per hoofd van de bevol ing zal kunnen stijgen met lechts 3 Toch zal het mo gelijk zijn de rantsoenen der volwassenen op te voeren tot een levensmiddelenpakket van 2200 cal. per dag, voor de overige leeftijdsgrenzen zal geen aanmerkelijke verhooging mogelijk zijn. voor duurzame consumptie goederen is ln het consumptie plan voor 1947 een lager be drag opgenomen dan in 1946. De inhaalvraag zal dalen, om dat voor 1947 in geringere mate rekening behoeft te worden gehouden met de extra vraag der oorlogsslachtoffers en der in de laatste oorlogs jaren nieuw gevormde gezin nen. De nota zet de dringende noodzaak uiteen, met alle kracht te streven naar gun- «tige beïnvloeding der beide voor het productieplan belang rijkste bepalende factoren, na melijk de grondstoffenvoor- ziening en de arbeidsproducti viteit. DE EXPORT. Het gestelde doel van één milliard voor de goederenuit- voer moet geenszins als on bereikbaar worden beschouwd, te meer daar verwacht wordt dat reeds in 1947 50 van de teruggang der productie sedert 1938 zou zijn overbrugd. Bij een totaal van één mil liard voor goederenexport, zou ln de agrarische sector een bedrag van 0,4 milliard ge realiseerd moeten worden, het geen tegenover een bedrag Van 0,3 milliard In 1946 geenszins onmogelijk lijkt. DE ZWARTE HANDEL. Voorts wordt in de nota de aandacht gevestigd op de fu neste invloed van zwarte pro ductie en zwarte handel. De contröle hierop zal zooveel mogelijk verscherpt dienen te worden en ook aan de fou- tieve voorlichting over de na- deellge gevolgen zal alle aan dacht dienen te worden be steed. De ontvangst van Generaal Smuts. Veldmaarschalk Smuts, zal by zyn tvveedaagsch bezoek aan Nederland, door het parlement worden ontvangen, vermoede lijk op II October in de Rid derzaal. De voorzitter der ver. vergadering der Staten- Generaal, prof. mr. R. Kranen burg, zal een begroetingsrede uitspreken, waarop veldmaar schalk Smuts zal antwoorden. 5000 bossen bananen! Maandagmiddag om vier uur is te Rotterdam aangekomen het Amerlkaansche schip „Co- majagua" met een lading ba nanen aan boord. Van deze 40.880 bossen blijven er 5000 in ons land, de overige 35.880 worden doorgevoerd naar Bel gië en Zwitserland. De bananen, die in Neder land blyven, zullen dienen ter aflevering op de reeds aange wezen bon. Het bruidenschip is er weer. Het Canadeesche bruiden schip „Lady Rodney" is Maan dag weer aangekomen in de Rotterdamsche haven. Het wacht opnieuw op een 400-tal bruiden van Canadeesche sol daten, niet alleen uit Neder land, maar ook uit andere West-Europeesche landen. Za terdag a.s. zal het schip weer vertrekken. Te vondeling „geven". Woensdagmiddag stond een argloos heer in Am sterdam. rustig op de tram te wachten toen een man, met een kind aan zijn hand op hem toe kwam en hem vrceg even op de kleine te passen, waartoe de heer zich bereid verklaarde, waarop de man plotse ling op een passeerende tram sprong en de ..be hulpzame" met 't meis je liet staan. Het meisje is vier jaar en beweert Tiny Lomei er te heeten en in de Al- bert Cuypstraat te wo nen. De recherche is er echter nog niet in ge slaagd met deze gege vens de herkomst van het kind op te sporen. Werd de persvrijheid geschonden? VRAGEN IN DE EERSTE KAMER. De heer Koejemans (C.P.N.) heeft den minister van verkeer de volgende vragen gesteld. Is het den minister bekend, dat eenige telegrammen ep 24 Sept. 1946 door het dagblad „De Waarheid" aangeboden aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam en bestemd voor bladen te Lon den, Praag, Parijs en Brussel op last van den directeur-generaal der P.T.T. zijn gestuit op grond van art. 14 van de telegraaf- en telefoonwet 1904 (Staatsbl. no. 7)? Vragensteller meent, dat hier sprake is van ernstige schending van de internationale persvrij heid, aangezien deze telegram men slechts mededeelingen over de stakingsgebeurtenissen van die dag inhielden, zooals zy in alle dagbladen zijn verschenen. Ten slotte wordt gevraagd, of de minister een dergelijke aan tasting van het internationaal verkeer tusschen dagbladen in het vervolg wil voorkomen. Tijd is geld! Toen de jongste automatisee ring van het telefoonnet in Zee land weer tot stand kwam, deed al spoedig het gerucht de ronde Je moet K 18192 draaienl Gezellig man, je hoort dan een aardige vrouwenstem, die je driemaal achter elkaar precies vertelt, hoe laat het is.... De meesten, die het geluk hebben over een telefoon te be schikken, probeerden het. En in. derdaad: het was aardig, hoe wel geen nieuwtje. De telefoon- bezitters demonstreerden het ge- balletje aan hun vrienden er kennissen. En iedereen vond het werkelijk leuk. Nu doet een ander verhaal de rondè. Weet je hoe je te roeten kunt komen, hoe laat het is Weet je het al? Maar weet je ook hoeveel dat telkens kost z!s% cent, man, .telkensi*J""^""chu een interlocaattje met Rotter- «mppermarscn dam. Waf er dan voor een reactie vólgt, kan beter onvermeld blij ven. Je kunt goedkooper even aan de telefoonjuf vragen hoet laat het is! K.N.V.B., AFD. ZEELAND. Schouwensche ploegen stellen teleur. Ie Klasse Zaterdagcomp. In de Zaterdagcompetitie mag weer gesproken worden van een paar opzienbarende resultaten. De overwinning van Kattendijke cp Nieuwdorp (03) is niet zoo bijzonder, maar dat Krabbendijke tegen Wemeldinge niet verder dan een puntendeeling kwam is wel onverwacht. Wemeldlnge heeft nu alle wedstrijden met dezelfde cijfers (11) gelijk gespeeld. En wat te denken van KIoetinge, dat eerst Krab bendijke kansloos sloeg en nu verloor van Arnemuiden? Of streeft Arnemuiden weer onweerstaanbaar naar de hoogste plaats? (31). 2e klasse Zaterdagcomp. Tusschen de reserves zoeken hier enkele standaardelftallen hun weg naar de eerste klasse. Daarbij heeft Kapelle de goede richting te pakken en week daarvan niét af tegen de Arendskerke-reserves (13). Colijnspl. Boys heeft zich eenigermate gerehabiliteerd door de reserves van Arnemui den te kloppen (52). Wisse- kerke zal Kapelle op de weg naar het kampioenschap zeker nog wel eens in de weg komen, werd bij de start tenminste met groote cijfers aan het verstand gebracht, da* com petitie-voetbal wreede ontgoo chelingen kan brengen. (80). ZONDAGCOMPETITTE. le klasse A. Doordat Kwadendamme niet c pk wam tegen Arendskerke; Renesse zich geheel terugtrok en Patryzen-Cortgene werd uitgesteld, gingen slechts twee wedstrijden door. Volharding 1932 boekte een niet verwach te overwinning tegen Zonne- maire (30), waardoor de verwachting van de Schouwen sche ploegen niét hoog gespan nen meer zullen zijn. Temeer - Het Amerikaansche de partement van oorlog heeft besloten 300.000 man van het Amerikaansche leger uit de dienst te ontslaan. De Amerikaansche regee ring schijnt te overwegen voor millioenen dollars aan „over gebleven uitrusting" te ver- koopen aan de Duitschers van de Amerikaansche bezettings- zöne. Koninklijk Instituut voor de Marine. Op het „Kon. Instituut voor de marine waar kolonel F. Th. Burghard het commando voert, is de opleiding voor zeeofficieren weer begonnen. In verband met de groote achterstand, welke, als gevolg van de oorlog in de officiers opleiding ontstaan is, heeft men een verkorte opleiding in gesteld, welke 1% jaar duurt en die op 15 Mei j.l. begonnen is. Daarnaast is op 17 Sept. j.l. de. normale opleiding, die 3 jaar in beslag neemt, be gonnen. In November 1947 zal tenslotte ccn aanvang ge maakt worden met de oplel. ding van mariniers-officieren (adelborsten). Het bezoek van Lady Baden Powell. omdat Dreischor tegen het on* geslagen Luctor met dubbele cijfers capituleerde (140). Ie klasse B. Hansw. Boys ging naar Ra penburg en wist zoowaar deze geduchte ploeg te weerstaan (3—3). De Boys hebben toch wel wat in hun mars. Koe wacht. dat toch ook tot de sterksten gerekend mag wor den, werd in eigen huls ge klopt door Groede (12) waarschijnlijk als revanche voor de Westelijke nederlagen van vorige week. Sluis heeft nog eens extra aangepakt om de vorige nederlaag goed te maken en in Waterlandkerkje met 4—1 gewonnen. Door nu de derde achtereenvolgende ne derlaag te incasseeren, mag Krulnlngen wel als uitgescha keld voor de bovenste plaats beschouwd werden, wat van deze ploeg erg tegenvalt. Nu was het tegen Vogelwaarde (4—D- Lagere klassen, Hier en daar vinden we tus schen de reserves een enkel standaard-elftal. Lewedorp- sche Boys schijnt zich daar best thuis te voelen en Vlis- singen 3 werd niet 31 ge slagen. Scheldeboys liet de supporters juichen en Kats moest met de kous op de kop (63) naar Noord-Beveland terug. In 3A struikelden De Noor mannen tegen Kruiningen 3 (43). Dat kunnen de West- kappelaars toch"wel beter? De reserves. De uitslagen van de reserve elftallen zijn als volgt: Zaterdagmiddagcompetitie, 2e klasse: 's-Heer Arendskerke 2 Kapelle 1—3; Kruiningen 4 —Rilland Bath 2 1—9; Nieuw dorp 2Yefseke 3 26; Co lijnspl. BoysArnemuiden 2 52; Wemeldinge 2Krab bendijke 2 2—7; Wissekerke— Wolphaartsdijk 80. Zondagcompetitie Res. le klasse A: Zlerikzee 2—Zeelandia 2 2—2; Robur 2 -Yerseke 2 24. Reserve le klasse B: Sluiskil 2—Aardenburg 2 31; Hulst 2 —Steen 2 2—1; Axel 2Clinge 2 1—0; Hontenisse 2Corn Boys 2 34; Schoondijke 2 Hoofdplaat 2 1-2; IJzendyke 2Oostburg 2 21. 2e klasse A: Middelburg 3 Goes 3 02; Terneuzen 3 Biervliet 2 56; Lewed. Boys 1Vlissingen 3 31; Schelde boys 1Kats 63. 2e klasse B: Luctor 2Koe wacht 2 22; Rapenburg 2 Hansw. Boys 2 52; Vogel waarde 2Kruiningen 2 21. 3e klasse A: Kwadendamme 3Lewed. Boys 2 14; Krui ningen 3Noormannen 1 43; Vlissingen 4de Zeeuwen 4 2—2. 3e klasse B: Axel 3—Hon tenisse 4 111; Hontenisse 3 Sluiskil 3 '53; Rapenburg 3Steen 27. Lady Baden Powell, Chief- Guide van de Padvindstersbe- weging zal Zaterdag a.s. om ongeveer 1.30 te Middelburg arriveeren. Na de lunch Hotel de Burg heeft om half drie de begroeting op de Markt plaats door padvinders en padvlndsters uit geheel Zeeland. Hierby zal Lady Ba den Powell een kort woord spreken. Het Middelburgsch Muziek corps zal een voor deze gele genheid gecomponeerde „pad- vindstermarsch" ten gehoore brengen. Ook de padvinders band zorgt voor muzikale op luistering. Voorts staat op het pro gramma het uitvoeren van de door de Mid- delbürgscde padvindsters, ka bouters en welpen onder lei ding van den heer Chr. Ma- zure en een boerendans in costuum door de padvinders. Een défilé besluit ae middag. De route van de afmarsch der ongeveer 2000 padvinders Zaterdagmiddag is als volgt Markt, Noordstraat, Hofplein, Bree, Zuidsingel, Ververijstr., Breestraat, Nederstraat, Rot terdamsche kade, Beatrixbrug, Kaden en Stationsstraat. Zondag zal Lady Baden Po well een speciale padvindsters kerkdienst in Middelburg bijwo nen. De boekhandel Sandijck zal ter gelegenheid van dit bezoek geschriften met betrekking tot de padvindersbeweging etalee- ren, door fotohandel Vreeke ld. fotomateriaal, terwijl Zaterdag avond bovendien projectie van beelden uit de padvinderswereld op de tegenover liggende gevel van de firma Kamper plaats vindt. Schoondijke PAARD DOOR LANDMIJN GEDOOD. Zondagmiddag omstreeks 1.30 uur trapte een paard van den landbouwer J. Vermesten, nabij de watertoren te Schoon dijke op een landmyn. Het paard was op slag dood. Even te voren hadden ter plaatse twee kinderen ge speeld, die dus ternauwernood aan de dood zijn on'tsnapt. CHR. NAT. VAKVERBOND. Het Chr. Nat. Vakverbond heeft besloten in de maand November door geheel het land groote propaganda-ver- gaderlngen te houden, waar in het doel en de beteeken is van de Christelijke vakbewe ging zal worden uiteengezet. Gesproken zal worden over het onderwerp: „Allen werk, allen verantwoordelijkheid". Op Donderdag 28 November zullen deze vergaderingen in de provincie Zeeland gehou den worden. TRIBUNAAL TERNEUZEN Spoorwegmannen staakten niet. In hooger beroep! Maandag stond als eerste voor het tribunaal te Terneu zen terecht de 40-j. sigaren handelaar P. Bouwense te Middelburg, die door het tri bunaal te Middelburg was veroordeeld tot nog 2 jaar in- terneerlng, wegens zijn lid maatschap van de N.9.B., omdat beschuldigde van meening is dat hij te Middel burg te zwaar is gestraft. Hij werd thans verdedigd door mr. F. W. Adriaanse, die zyn invryheidsteling verzocht, aan welk verzoek het tribu naal, na raadkamer, gevolg gaf. SPOORWEGMAN STAAKTE NIET. De 62-j. «iepdtchef der N.S., afd. tractie, R. J. Hoogen- donk, gaf geen gevolg aan het, door de Ned. Regeering te Londen gegeven bevel tot staking en liet by de stakers briefjes rondbrengen, waarin hun dienst stond voorgeschre ven en voorzag zelf een loco motief met water en kolen. Besch. is thans eervol ont slagen en gepensionneerd, Besch. verdedigde zich door te zeggen zyn dienst gedaan te hebben, zooals hij 4 jaar voor de Duitschers moest werken. Hij heeft, na het be vel tot staking, nog 5 dagen gewerkt, doch toen kwam er niemEind meer op. Uit dé getuigenverklarin gen blijkt, dat besch. steeds zeer actief voor de Duitschers la geweest. Hij geeft thans toe, verkeerd gehandeld te hebben. Ook de 62-j. machinist A. d. Broeke, machinist N. S., te 's-Heer Arendskerke, had het stakingsbevel niet opge volgd. Ook deze besch. is thans eervol ontslagen met pensioen. Beiden zyn door de zuiveringscommissie gezui verd. Mr. F. W. Adriaanse vroeg vervallenverklaring van de beschuldiging. IN HOOGER BEROEP. De 34-j. kassier W. J. W. de Goede, te 's-Heerenhoek, was door het tribunaal te Goes veroordeeld tot 1 jaar ontzet ting rechten, welke uitspraak door de hooge autoriteiten niet is goedgekeurd, omdat volgens het tribunaalbesluit, een straf van ontzetting rech ten wel voor 10 jaar, doch niet voor opi 1 jaar kan worden P. Adriaanse verzocht tegen zijn cliënt geen maat regelen te eischen. Uitspraak in al deze zaken op Maandag 14 October a.s. UITSPRAKEN P. J. Bernaert, Hulst, thans kamp Sluis: verbeurdverkla ring van 500 en radiotoe stel, ontzetting rechten, met bevel tot onmiddellijke invrij heidstelling. Ma. Jo. D'HoogeRens, Westdorpe, thans kamp Til burg, ontzetting rechten, met bevel tot onmiddellijke invry heldststelllng. M. Faas, Axel, thans kamp Rilland: verbeurdverklaring van 750, alsmede inboedel radiotoestel, ontzetting rechten en onmiddellyke in vry heidstelling. Ma. Labyt—de Bruijne, NIeuwvliet, thans kamp Groe de: verbeurdverklaring van 1000, inboedel en radiotoe stel, ontzetting rechten, met onmiddellyke invrijheidsstel- ling. A. Fieret, Oostburg, thans kamp Rilland: onderzoek niet volledig geacht, zal buiten de zitting worden voortgezet. Hi. An. TollenaarGort, Terneuzen, thans kamp Groe de: verbeurdverkl. radio en inboedel, ontzetting rechten, Onmiddellyke invrijheidstel ling. Groede DE KERMIS. Voor de kermis te Groede bestaat groote belangstelling. Tal van kermisexploitanten hebben het gemeentebestuur tevergeefs verzocht in aan merking te mogen komen voor een staanplaats op deza ker mis. Er is geen plaats meer onbezet. In verband hiermede wil men trachten het volgend jaar de kermis op een grooter terrein te houden, in welk ge val er nog meer kermisbedrij- ven kunnen worden toegela ten. Hoofdplaat. AANBESTEDING. Maandag werd door den ar chitect Jac. Faas op verzoek van den heer P. Dossche, bakker te Hoofdplaat, aanbe steed het bouwen van eer bakkerij met woongelegen heid. Ingeschreven werd door C. Souléman en de Ruysscher voor 9226. L. Martens voor 9414, L. B. Verstraete voor 9615. Vlc. Verstraete de Jonghen voor 1Ó600. Gun ning aangehouden. Terneuzen Hand afgerukt. De 49-jarige timmerman G. Verlinde te Terneuzen was Maandag in de werkplaats be zig aan een profielbank. Zyn linkerhand geraakte tusschen de machine en werd geheel afgerukt. In allerijl werd hij naar het ziekenhuis te Sluis kil vervoerd. Bij beschikking van den Minister van Financiën zijn de heer H. Bakker en M. Zwartepoorte te'Goes en J. Dingemanse en W. Zwigtman te Middelburg benoemd tot collecteurs der Staatsloterij. Voor het candidaatsexa- men Rechtsgeleerdheid slaag- te Leiden de heer Ph. Sakko uit Middelburg. De te Souburg gehouden voor „Zonneglo ren" op Zaterdag jl. bracht 146.52 op. Donderdag; herdacht de wed. Willeboordse in de Burchtstraat te Souburg haar 90e geboortedag. Het heeft het krasse oudje niet aan be langstelling ontbroken. O.a. is de burgemeester haar wezen fe- liclteeren, terwy'l de muziek vereniging „Vlyt en Volhar ding" haar des avonds een serenade bracht. In de Zaterdag gehouden vergadering van het hoofdbe stuur is tót algemeen pen ningmeester van de Vereni ging voor Bevolkingsboekhou ding benoemd de heer de Broekert te Oostkapelle. Zaterdagmiddag had te Véere in het „Lammetje" een verloting plaaJts van restant- goederen van het Veersche Hulpcomité, waarvan de op brengst ten bate kwam van het carillonfonds. Vlissingen INSTITUUT VOOR ARBEIDERS- ONTWIKKELING. Vrienden, van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling kwamen Vrijdagavond te Vlis singen bijeen ter bespreking van de vraag of bet ge- wenscht ls wederom een af- deeling yan dit Instituut tc vormen. Algemeen was men vol lof over het werk van de Z.V.U. Daar echter deze stichting niet kan geven, wat men in de kringen van het Instituut beoogt, nl. het scholingswerk van de arbeiders en het ge ven van socialistisch-demo- cratische ontwikkeling, werd met algemeene stemmen be sloten een afdeeling Vlissin gen op te richten. Het voor- loopige bestuur zal de voorbe reidende werkzaamheden tij delijk blijven waarnemen. Staande de vergadering tra- alle aanwezigen toe. COLLECTE E.H.B.O. Het bestuur van de Ned. Ver. E.H.B.O., afd Vlissingen, deelt hierby mede, dajt de to tale opbrengst van de Zater dag gehouden collecte precies 721 bedraagt. Een woord van hartelyke dank aan allen, die hieraan hebben medegewerkt, is zeer zeker op zyn plaats. HERVORMDE JEUGDRAAD. Tot jeugdleider van de Her vormde Jeugdraad te Vllssin- is met ingang van 1 No vember a.s benoemd de heer J. F. Stolk, thans tijdelijk on derwijzer in Rotterdam-Zuid, die deze benoeming heeft aan genomen. AANGEHOUDEN. Doo- fle noli-tie ls aangehou den zekeren J. A. K.t die Zon dagavond bij de Keersluis on der de invloed van sterke drank verkeerde en daar pas seerende dames d|> hinderlijke en ergerlijke wyze het hof maakte. Toen de politie daar aan een eind wilde, maken ver zette hij zich, waardoor een vechtpartij ontstond. -De po litie won en hy kwam in de dronkenmanscel. WAARSCHUWING. De wnd. Commissaris van Politie waarschuwt tegen het optreden van een onbekend heer die tracht lichtreclames te ver huren of te plaatsen en daarbij vooruitbetaling verlangt. Waar oplichting nlèt uitgesloten is. raadt hij aan alvorens tot be taling over te gaan. inlichtingen in te winnen aan zijn bureau- Middelburg VERGADERING MILITAIRE PENSIOENBOND. De alg. militaire Pensioen- bond, afd. Middelburg, hield Zaterdag j.l. in 't Militair Te huis in de Nieuwstraat een vergadering. De voorzitter, de heer Flissebaalje, opende de vergadering en overhandigde den" heer van Eenenaam de medaille 2e klasse. De heer Sohiar bracht ver slag uit over de 18e jaarver gadering, gehouden te Rotter dam. Telegrammen zullen wor den verzonden aan de be voegde autoriteiten, waarin de nood der gepensionneerden naar voren zal worden ge bracht. Oostkapelle KINDEREN UIT ZWEDEN TERUG. Vrijdagavond keerden, na een verblijf van 4 maanden in Zweden, de kinderen uit Oost kapelle terug. In 't gemeente huis had de ontvangst plaats, waarbij de heer Bimmel na mens alle ouders dankte voor de goede zorgen, in het bijzon der burgemeester Spenger, dr. Bom, zr. de Looff en het Ned. en Zw. Roode Kruis. De burgemeester sprak de hoop ui't, dat deze uitzending voor de kinderen, een leerzame reis is geweest. Oomburg DE RAADSVERGADERING. Bij de rondvraag tijdens de jongste gemeenteraadsverga dering in Domburg merkte de heer Geldof op, dat sommige pachters van gemeentegrond, ofschoon zij nog geen voor schot hebben ontvangen, toch om de pacht gemaand worden. Het blijkt, dat deze personen zich tot Landbouwherstel kun nen wenden. Spr. en de heer Dourlenn hadden er geen be zwaar tegen, dat nu reeds aan nemers opmptingen doen om begrootingen te maken van de bouwkosten van een nieuw gemeentehuis. Zij achtten dit het werk van den architect. De heer Brandt antwoordde dat de .architect opdracht heeft gegeven aan enkele aan nemers, ten einde te komen tot een berekening en een be stek. De heer Dourleijn had ge constateerd, dat bij de bouw der volkswoningen wordt afge. weken van de voorwaarden, in het bestek vermeld. De raad drong aan op toe zicht door den gemeente-op zichter. Willem Andriessen naar Zeeuwsch-Vlaanderen? Te Groede heeft zich een comité gevormd, dat pogingen in 't werk stelt den heer Wil lem Andriessen een planocon cert te doen geven in de St. Bavokerlc te Groede. Men traoh't. dit doel te bereiken door tusschenkomst van de Zeeuwsche Volksuniversiteit, welke reeds alle medewerking; heeft toegezegd. Het comité werkt onder het motto: Na Nedfcrlandsch beste zangeres (Jo Vincent) ook Nederlandsch beste pia nist naar Zeeuwsch-Vlaande ren. Geeft de heer Andriessen een concert te Groede, dan is succes bij voorbaat verzekerd, daar reeds zeer vele personen verzocht hebben In aanmer king te mogen komen voor een toegangskaart van dit concert. LOONEN IN DE ZUIVELINDUSTRIE. De door het College van Rijks bemiddelaars voor de zuivelin dustrie vastgestelde loonrege ling, welke terugwerkende kracht heeft vanaf 1 Mei 1.1.» deelt de fabrieken in 5 gemeen teklassen. Van de Zeeuwsche zuivelfa brieken behooren die te Goes, Middelburg en Vlissingen tot loonklasse III en die in alle andere gemeenten tot klasse IV, In loonklasse III verdienen vak arbeiders van 23 jaar en ouder 39,50 per week, geoefenden 36, ongeschoolden 34. Voor loonklasse IV zijn deze bedra gen resp. 38, 35 en 32,50. Voor het bezit van een er kend diploma is voor geoefende werknemers van 23 jaar en ou der het weekloon lp. week hooger. Aan fabrieken zonder pensioenregelingen moet voor de vaste arbeiders van 25 jaar en ouder worden gereserveerd: on gehuwde 1,50 en gehuwde 3 per week. In vergelijking met de voor 1 Mei 1.1. bestaande rege ling beteekent de nieuwe rege ling een verhooging der loonen met 3 4 gld. p. w. voor de loonklassen 1, 2 en 3, 2,50 a 3 gld. voor klasse 4 en 1,50 a 2 gld. voor klasse 5. Goed, goedkoop en zuinig licht! voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goedj zuinig licht voöVTeffëreen. goedkoop en zuinig licht voofc iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen (Ingezonden mededeeling.) L Maag. fAbexmar maren? maag- en darmbezwaréh is het gevaar van ondervoeding niet denkbeeldig. Daarom is Sanatogen zoo doeltreffend al9 aanvulling van het dieet Sanatogen is zoo licht verteerbaar en wordt geheel door het lichaam opgenomen, daar hét geen afval- stoffen bevat. Met Sanatogen kunt gij 'Uw krachten behouden en doen toenemen. Begin nog heden met Sanatogen. tflr opothrtrr of dngist tan'tiet U terms. Hel nnvwsfartaltf rocd-.tl (Ingezonden mededeeling.) St. Laurens SCHAAK- EN DAMCLUB HEROPGERICHT. Op de Maandagavond gehou den ledenvergadering van de Ver. „Schaak- en Damclub Sint. Laurens", werd besloten weer met de speelavonden te beginnen, nadat het clubleven ruim twee jaren onderbroken is geweest. Voortaan zal op Dinsdagavond worden gespeeld en weer als voorheen in één der vertrekken van het ge- meentely'k Vergaderlokaal. Staande de vergadering wer den negen nieuwe leden Inge schreven. De voorzitter, de heer Te Boekhorst, wekte op tot een geanimeerd vereeni- gingsleven en een trouw be zoeken van de speelavonden. In de week van 23 t.m. 28 September werden te Veere 1594 k.g. garnalen aange voerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10