PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Verkiezingscampagne in de Ver. Staten ingezet Gestapo, S* S* en S* D* misdadige organisaties Twaalfde ontwikkelingsdag van de Zeeuwsche Landbouw UIT DE PROVINCIE WALCHEREN 189e Jaargang - Nr. 228 Uitg.: Stichting Provinciale Zeeuw- sche Courant, Middelburg. Druk: Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Comm. van Bijstand: J L. van Leeu wen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en leestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 1 Oct. 1946. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie f 2~— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnenMiddelburg Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924. Poes Turfkade 15. tel 2475 Oosthurg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr.2. Postrek. nr. 359300 P-Z.C., Middelburg. Het Wereldgebeuren De Democraten publiceeren een vaag program Voor elck wat wils. Een groote politieke ge beurtenis werpt in de Ver. Staten zgn schaduw vooruit. Over twee maanden zullen de verkiezingen gehouden wor den en beide partijen, de demo cratische en de republikeln- sche staan op het punt de ver kiezingscampagnes in te zet ten. Onder de slogan „vrede, productie en vooruitgang heeft vorige week de demo cratische partij het program ma, waarmee ze in zee gaat, gepubliceerd. Beslaat zoo'n verkiezings program in Nederland gewoon lijk vele bladzijden druks, voor- aigegaan door een principieele toelichting, de democraten In de Ver. Staten hebben alles samengevat in 9 korte, krach tige en zakelijke punten. De voornaamste daarvan zijn: le. Op het gebied van de buitenlandsche politiek, afw.j- zing van het isolationisme en samenwerking met internatio nale organisaties; 2e Arbeid: Handhaving van het welzijn en de waardigheid van de arbeiders zal op het eerste plan staan; 3e. Gelijkheid van rechten, zonder onderscheid van ras, kleur of geloof; 4e. Verdediging van de be langen van de boeren, opdat zij niet opnieuw bankroet gaan; 5e. Huisvesting: Erkenning van de verantwoordelijkheid van de regeering om aan iede re familie een fatsoenlijke woongelegenheid te verschaf fen; 6e. Financiën. Voortzeting van de huidige fiscale politiek, er op gericht, de stabiliteit van de Ver. Staten te hand haven; 7e. Prijzencontröle: Voort zetting van de strijd tegen de duurte, door toepassen van prijscontróle, waarvan de doel treffendheid gesaboteerd is door de republikeinen, ter- wille van egoistisehe belangen. Men ziet, da^ het program niet alleen uitmunt door kort heid, maar ook door vaagheid. Het is erop berekend, zoo veel mogelijk kiezers elk wat wils te bieden. De democraten moeten zich zien te verzekeren van de stemmen van de arme blanke arbeiders in het Zuiden, vandaar de artikelen 2, 5 en 7. De negers in hef- Zuiden, voorheen traditioneel republi- keinsch, hebben sinds 1933 steeds voor Roosevelt ge stemd, Wegens de wederge boorte van de Ku Klus Klan en het weer veelvuldiger voor komen van lynchpartijen drei gen zrj naar hun oude voor keur terug te keeren en op nieuw republikeinsch te stem men. Ter hun geruststelling is punf. 3 opgenomen. Later zal men wel zien of dat punt verwezenlijkt kan worden. In het Noorden daarente gen is het zaak meer rechts te zijn, omdat de zakenlieden, onverzoenlijke vganden van Roosevelt en zijn New Deal, weer aan invloed winnen. Aan hen is het vage punt 6 ge wijd, al ls het twijfelacntig of dit hen kan overtuigen. Men moet ook de aanhan gers van Wallace, de stout moedige en Byrnes, de zwijg zame. verzoe en door over het toekomstig buitenlandsch be leid alleen datgene te zeggen, waar allen het wel over eens konden zijn. Het is te betwij felen of dit programma de dreigende splitsing in Tru man's partij kan voorkomen, al zijn in de Ver. Staten ove rigens minder de programma's dan vel plaatselijke en locale tegenstellingen en persoonlijke twisten bepalend voor de ver kiezingsuitslag. Er is wel eens met overdrij ving beweerd, dat hej- eenige verschil tusschen de republi- keinsche en de democratische partij is, dat de eene partij aan de regeering is, de andere in oppositie. Voor het eerst sinds 1933 hebben de republikeinen thans een groote kans de regeerings. functies op de democraten te veroveren. Daarom zullen de komende verkiezingen spannender zijn dan sinds lang en de uitslag onzekerder. Roosevelt critiseerde de Britsche politiek. In een boek, dat binnenkort verschijnt en dat handelt over Franklin D. Roosevelt, zegt Elliot Roosevelt, dat zijn va der in 1944 van plan was een bezoek aan Engeland te bren gen en dat hij vertoornd was over het feit, dat Britsche troepen in Griekenland voch ten tegen guerillastrijders, die vier jaar lang de nazi's had den belaagd. Voorts moet Roosevelt zijn zoon medegedeeld hebben, dat Koningin Wilhelmina der Ne derlanden aan Indonesië „de dominion-status" had beloofd en dat Nederland de V.S. zou volgen in zijn politiek, d.w z, Nederland zou ten opzichte van Indonesië zoo handelen als Amerika ten aanzien van de Phllippijnen. Op Kerstmis 1944 zou Roo sevelt gezegd hebben, dat het Britsche volk zijn hoop moest stellen op de Ver. Naties en niet op het Britsche Imperium en de Britsche handigheid om een soort blok tegen de Sow- jet-Unle te vormen. Voorstel voor internationale radiozenders. Het ministerie van buiten landsche zaken der V.S. heeft ©en voorstel bekend gemaakt betreffende de stichting van een netwerk van radiozenders over de geheele wereld in het kader van het opvoedKundige werk der Vereenigde Naties De kosten zouden tweehon- derdvgftigmillioen dollar be dragen. SCHUMACHER IN VER WEER TEGEN BRITSCH MILITAIR BESTUUR. De voorzitter van de Duit sche sociaal-democratische partjj, Schumacher, heeft te Brunswijk verklaard, dat men aan sommige afdeelingen van het militaire bestuur over het bezette Duitschland niet kan merken, da* er in Londen een Labour-regeering zetelt. Hg beklaagt zich erover, dat er geen werkelijke democratische vrgheden gegeven worden. Laat de Duitschers voor Nederland werken. Mr. S. H. J. Teppema, direc teur van dir.-gen. voor buiten landsche economische betrek kingen, heef- in een onder houd met een A.N.P.-redac- teur gewezen op de noodzake lijkheid, dat Nederland ook met Duitschland, het natuur lijke achterland, weer normale economische betrekkingen aan knoopt. De heer Teppema achtte het mogelgk het Duit- sche volk te laten werken door het grondstoffen te verschaf fen, welke in de vorm van veredelde producten zouden worden terugontvangen, uit sluitend in gevallen, waar onze eigen industrie deze grondstof fen zelf niet of niet volledig kan verwerken. Bgv. zouden Duitsche spinnerijen voor de Nederlandsche textielindustrie garen kunnen vervaardigen. - Een Douglas DC 4 met 21 passagiers aan boord van de Pan American Airways is te gen een berghelling te pletter geslagen. Beul Yan Amersfoort voor zijn rechters. Op de rol van het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam stond Zaterdag slechts één zaak de zaak tégen den 33-jarigen Van de Laar uit Weert, bij genaamd de „Beul van Amers foort" vervloekt door ve len om zijn onmenschelijke houding tegenover de slacht offers van het Duitsche schrikbewind geprezen door anderen, die hg hielp bh' hun ontsnappingen. Hij zelf was ook een gevangene maar had een hijzondere positie, nl- die van „LÜageral teste". Nadat verschillende getui gen waren gehoord werd de zit Ding verdaagd tot 12 Oc tober. Dan zullen de getuigen décharge worden gehoord. INBRAAK IN DISTRIBUTIEKANTOOR. In het distributiekantoor te Weert constateerde men Maandagmorgen, dat er was ingebroken. De kluis was ge forceerd en vermist werden een groot aantal tabakskaar- ten en rantsoenbonnen. Het is nog een raadsel, hoe de dieven in het kantoorgebouw konden komen, omdat men geen spoor van vernieling aan ramen of deuren heeft kunnen vinden. Vermoedelijk heeft men zich door gebruik van een valschen sleutel toegang tot het gebouw verschaft. Vandaag... is het twee jaar gele den, dat de Duitschers hef- dorp Putten op de Veluwe verwoestten en de mannelijke bevolking wegvoerden naar Duitschland; Is het drie jaar gele den dat de Duitschers Napels moesten ontrui men; sluif- de termgn voor het straffeloos inleveren van ondergedoken tele foontoestellen. MR. MAS SLAMET NIET GEVRAAGD. In verband met de vragen, die de heer Vonk in de Kamer heeft gesteld wordt van offlci- eele zijde uit Indonesië ver klaard, dat aan Mr. Mas Sla- met door de democratische bond nooit verzocht is aan de conferentie van Pangkalpinang- deel te nemen. Rechters In Neurenberg spreken. DADEN VAN AGRESSIE, OOK JEGENS NEDERLAND, BEWEZEN GEACHT. Een speciale verslaggever van het A.N.P. seinde; De dag van Neurenberg is gekomen. Maandagmorgen heerschte er reeds vroeg be drijvigheid in en rond het ge rechtsgebouw, grooter nog dan op de openingsdag.. Op de straten rond het gebouw staan tankformaties opgesteld, en allen, die toegang tot het ge bied van het gebouw wilien krijgen, moeten zich melden bij de security-bureaux, die aan de toegangswegen staan DE ACTE VAN BESCHUL- DIGING. Rechter Lawrence, de Brit sche president van het tribu naal te Neurenberg begon te 10.04 met de voorlezing van de acte van beschuldiging te gen de 21 van oorlogsmisda den beschuldigde nazi's. Volgens het oordeel van het tribunaal waren zekere groe pen van de nazileiding, name lijk de S.S. de SJ>. en de Gestapo, misdadige groepen volgens de bedoeling van het handvest van het tribunaal. Uit een samenvatting van de woorden van rechter Law rence blijkt, dat het tribunaal geen verklaring van misda digheid wil uitspreken ten aan zien van de S.A., rgksregee- ring en de generale staf eu het opperbevel, drie van de zeven beschuldigde nazi-orga nisaties. De ontvangst van Generaal Smuts. Veldmaarschalk Smuts, zal bij zijn tweedaagsch bezoek aan Nederland, door het parlement worden ontvangen, vermocde- lijk op 11 October in de Rid derzaal. De voorzitter der ver. vergadering der Staten- Generaal, prof. mr. R. Kranen burg, zal een begroetingsrede uitspreken, waarop veldmaar schalk Smuts zal antwoorden. Vervolgens begon de pre sident onmiddellijk met het voorlezen van de 250 bladzij den van het vonnis. De recht zaal had weer hetzelfde beeld aangenomen als tijdens alle hoogefcepunten van het proces met het eenige verschil, dat de tekst thans gelezen werd van achter de tafel der rechters, waar tot nog toe bijna volko men zwijgzaamheid had ge- heerscht. Rechter Lawrence verklaar de, dat naar het oordeel van het tribunaal de beweringen van de verdediging de ware aard van het internationaal recht over het hoofd zagen. Dit recht ontwikkelt zich voortdurend en past zich bij de behoeften van een ver anderde wereld op grond van vergaarde wijsheid en onder vinding van vele generaties. Het tribunaal verklaarde, dat de leerstelling inzake im muniteit van staatshoofden niet van toepassing is, indien een staat hefc internationale recht heeft geschonden. „De vervolging van politieke partijen en net gebruik van concentratiekampen", aldus het tribunaal, „het oprichten van de Gestapo, de uitschake ling van politieke tegenstan ders, het reduceeren van de bevoegdheden van gewestelrjke en plaatselijke besturen over geheel Duitschland waren alle maatregelen om de absolute politieke macht in handen van de Duitsche regeering te hou den". Vervolgens werden de Duit sche aanvallen op België, Ne derland, Luxemburg, Yoego- Slavië en Griekenland als da den van agressie gebrand merkt. Ook de aanval op de Sowjet-Unie werd een daad van agressie genoemd. Volgens de bewijsstukken is het bestaan van vele aparte plannen voor een oorlog van HET BELANG VAN DE WATERSTAND VOOR DE FRUITTEELT. De taak van de boerin. ZATERDAGMIDDAG hield de Zeeuwsche Landbouw- My., gelgk reeds gemeld, In samenwerking met ver schillende andere organisaties, als de Vereenigingen van oud leerlingen der Landbouwwin- terschool en Land- en Tuin- bouwcursussen, in de zaal van den heer Krgger te Goes, haar 12de ontwikkelingsdag. De voorzitter, ir. M. A. Geuze, heette 's morgens de nog niet zeer talrijke aan wezigen welkom, en drukte daarbg zijn spgt uit, dat de organisaties van jongeren nog niet medewerkten aan deze dagen. De heer Geuze gaf daarop het eerst het woord aan lr. G. de Bakker, Rijkstuinbouw- consulent, die een interessan te rede hield over „De in vloed van de waterstand op onze gewassen". Spr. gaf een overzicht van de ontwikkeling van de fruitteelt in de laat ste tientallen jaren en wees daarby op het groote verschil ln opbrengst (van 3500 k.g. tot 15.000 kg. per H.A.). De door het water beschadigde gronden biyken voor de land bouw spoedig, doch voor de tuinbouw niet zoo makkelgk te herstellen. Vroeger meende men dat zware grond beter is voor fruitteelt, dan lichte, doch zware grond heeft last van het minder goed door zakken van het water. Voor fruitteelt is een goede wa terstand dan ook zeer noodig. Een goede behandeling der gronden is noodig voor een foede opbrengst van fruit. an de hand van een kaart toonde spr. aan hoe in de vroegere geulen tusschen de eilandjes, die later Zuid-Beve land zijn gaan vormen, hooge ruggen zgn ontstaan, waarop de grootere wegen en ook de meeste dorpen zgn aangelegd. Nadat spr. nog enkele vra gen had beantwoord, kreeg de heer Mol het woord, die een inleiding hield over „De ver- eeniging van bedrijfsgroepen". Deze spreker zette de wor dinggeschiedenis van deze vereenigingen uiteen en wees er op, dat deze haar zorg wij den aan proefvelden, grond onderzoek, chigorei-onderzoek en niet in de laatste plaats het vraagstuk der inundatie en het zoutgehalte van de gron den in haar belangstelling trekken. Ook deze inleiding werd met groote aandacht ge volgd. DE TAAK VAN DE BOERIN. Des middags was het aan tal belangstellenden veel groo ter en waren er ook vele vrouwen die met groote be langstelling de Inleiding van mej. Comerell uit Nunspeet over „De bgdrage van de boerin in de plattelandssamen leving" volgden. Op overtui gende wgze betoogde deze spreekster dat ook de plat telandsvrouwen moeten mede gaan met de nieuwe metho den op het gebied van huis houding, kinderverzorging, hygiëne, 'gebruik van nieuwe hulpmiddelen als waterleiding, stofzuigers enz. Zij moeten leiding geven en waar noodig tucht toepassen. De jeugd van tegenwoordig heeft steun noodig. De vrouw moet een open oog hebben voor de noo- den, ook van het personeel, en allen moeten samen op bouwend wei'ken, ook op het gebied van het verenigings leven. Spr. bepleitte ook het behoud van de kleederdrach ten en voorts de wensche- lijkheid dat ieder dorp een buurt-of dorpshuis heeft met vergaderzaal, leslokalen, enz. De voorzitter bracht mej. Comerell dank, zooals hy dit ook de beide inleiders van de morgenvergadering had ge daan. zang en dans. Tenslotte hebben .de aanwe zigen volop genoten van de zang en dans en de opvoering van de „Cadzandsche Brui loft" door het gezelschap „De Scheldemonden", onder leiding van den heer Cor Schgve uit Oostburg. Terecht wees ir. Geuze er na afloop op. dat het gelukkig is, dat thans ook de Zeeuwen hier bgeen, konden genieten van dit op treden, nu deze vereeniging zich reeds meermalen binten Zeeland met zoo verdiend succes heeft laten zien en hooren. Met het zingen van de drie coupletten van het Zeeuwsch Volkslied door het koor, dat staande werd aangehoord, en een driewerf „Leve Zeeland", ingezet door den voorzitter werd de goed geslaagde ont wikkelingsdag besloten. Sluisdeuren voor Vlissingen. By de Kon. Ned. grofsme- derg te Leiden zijn dezer da gen de laatste twee van vier sluisdeuren voor de haven van Vlissingen voltooid. In Juli kwamen de eerste, de zgn. kleine deuren gereed, thans zij de beide groote deuren voor vervoer gereed. Deze deu ren, die ieder als een geheel vervaardigd zgn, zgn van nor male open constructie. Zg wegen ieder 37000 kg. en me ten 11 bij 9 meter. Vier door lieren bediende inlaadschuiven zijn in iedere deur aange- bx-acht. Het vervoer van de deuren geschiedt op een invasie-pon ton, welke speciaal voor dit doel is aangeschaft. In ver band met de moeilijkheden, welke het transport over de Zeeuwsche stroomen bg slecht weer zou kunnen opleveren, moesten de deuren vóór half October gereed zijn, wilden zg nog voor volgend voorjaar hun definitieve plaats kunnen innemen. Door hard werken is men er in geslaagd, vóór deze datum gereed te komen. De plaatsing geschiedt vermoede lijk op 7 October. ZEEUWEN IN HILVERSUM. De ongeveer 40 Zeeuwen, die Zaterdag bg de collecte in Hilversum ten bate van Zee land, zouden assisteeren, zgn Vrijdag door de Hilversumsche bevolking, met het Zeeuwsche comité aan het hoofd, spon taan ontvangen. Aan de grens van de ge meente wachtte een talrgke schare de Zeeuwen op. Voor afgegaan door het politiemu- ziekgezelschap „Excelsior' werd een korte marsch door Hilversum gemaakt, waarna aan de voet van het monu ment voor Hilversum's verzets helden door twee vertegen woordigers van Walcheren en West Zeeuwsch Vlaanderen, een krans werd griegd, als een eerbiedige hulde namens Zee land. De heer Enkelaar, voorzitter van het plaatselgk Zeeuwsche Comité, heette de gasten har- telgk welkom. Bg de ontvangst was ook Hilversums gemeentebestuur vertegenwoordigd. ƒ30.000 voor Zeeland, De actie die de vorige week in Hilversum gevoerd is onder het motto „Help Zeeland er uit", heeft het belangrijke re sultaat opgeleverd, dat zeker een bedrag van 30.000 gul den voor het goede doel be schikbaar komt. Herbouw-moeilijkheden in Z.-Vlaanderen. coöperaties in plaats van de vlaskotjes Uit mededeelingen van ir. C. H. van Amerom, hoofd van het streekbureau W. Zeeuwsch Vlaanderen, tegenover een verslaggever van heit A.N.P., blgkt, dat thans reeds 250 de finitieve woningen in West Zeeuwsch-Vlaanderen zgn aan besteed. Volgens het bouwplan zullen in 1946 460 van deze woningen moeten verrgzen. Ook de burgemeesters van Breskens en Schoondijke deden enkele mededeelingen over de moeilgkheden, waarmede deze streek te kampen heeft, zoo als vooral het groote verschil tusschen de vooroorlogsche waarde van de woningen en de kosten van herbouw op dit oogenblik. Het gaat hier veelal om primitieve woninkjes, ei gendom van de bewoners, die voor de oorlog 1000 waard waren, waarvoor nu zgn. wo ningwetwoningen van rond 9000 moeten worden bouwd. Het verschil kan als voorschot worden opgenomen, waarvan dan van een bedrag van 4500 4 rente en 2 aflossing moet worden be taald, hetgeen op 5 week neerkomt. Een dergelijk bedrag kan f.3 bevolking thans onmogelijk opbrengen. Het ge volg Is dan ook, dat zg zoo lang mogelijk wachten met herbouwen, waardoor de gron den in het verwoeste centrum der dorpen nog onbebouwd blgven en de nieuwe woningen op maagdelijke grond buiten de kom verryzen. Op het oogenblik wordt overwogen de mogelgkheid te scheppen, dat op oude grond een nieuwe woning voor reke ning van de gemeente wordt gebouwd, terwijl de vroegere eigenaar dan het recht zou '—ijgen deze woning te huren i t.z.t. over te nemen. Het hangt geheel van de fl- nancleele regeling af of de wederopbouw hier zal slagen. DE VLASKOTJES. Andere problemen betreffen e zgn. vlaskotjes, agressie bewezen. Het tribu naal verwerpt de opvatting, volgens welke er geen alge meen plan zou hebben be staan, omdat Hitier dictator was. Hitier kon een aanvals oorlog niet aUeen voeren. Hg moest hiervoor de medewer king van staatslieden, mili taire leiders, diplomaten en zakt-ileiders hebben. Ook de deportatie van ar beiders naar Duitschland kwam ter sprake en werd „on- menschelgk" genoemd. Het voorlezen van het von nis ging de geheele dag door met geen andere onderbrekin gen dan voor de normale pau zes. Aan het einde van de dag waren de rechters gevorderd tot aah de behandeling van de aanklachten tegen de or ganisaties. Hess heeft in de loop van de middag de zitting moeten verlaten daar hij weer een van zijn krampaanvallen had. Hij keerde later echter terug. Prins Bernhard in Frankrijk. Gisterochtend heeft de Fran- sche minister van oorlog, Mi- chelet, in Pargs Prins Bern- hai'd gedecoreerd met het le gioen v°n eer en het oorlogs- kruis met de palmtakken. 's Avonds gaf Michelet een diner, waarbg Prins Bernhard, aanzat, alsmede vertegenwoor digers van de Ned. delegatie in Pargs. 5000 bossen bananen! Gistermiddag om vier uur is te Rotterdam aangekomen het Amerikaansche schip „Co- majagua" met een lading ba nanen aan boord. Van deze 40.880 bossen blgven er 5000 in ons land, de overige 35.880 worden doorgevoerd naar Bel gië en Zwitserland. De bananen, die in Neder land blgven, zullen dienen ter aflevering op de reeds aange wezen bon. Het bruidenschip is er weer. Het Canadeesche bruiden- schip „Lady Rodney" Is gis teren weer aangekomen in de Rotterdamsche haven. Het wacht opnieuw op een 400-tal bruiden van Canadeesche sol daten, niet alleen uit Neder land, maar ook uit andere West-Europeesche landen. Za terdag a.s. zal het schip weer vertrekken. voor de arbeidsinspectie thans veel hoogere eïschen stelt, bijv. ta.y. een deugdelijke lucht- afzuiginrichting, ventilatie, enz. Men zoekt de oplossing in de richting van gesubsidieerde coöperaties, welke in Eede, St. Kruis en IJzendijke zouden moeten worden opgericht. AANLEGPLAATS TE VLISSINGEN WORDT HERSTELD. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het her stellen van de onderbouw van de aaixieginrichting voor de veerdienst VlissingenBres kens te Vlissingen. De Rijkswaterstaat zal het werk op Woensdag 16 Octo ber te Middelburg aanbeste den. HERBEGRAVING TE VLISSINGEN. Dinsdag begint de herbegra fenis van de stoffelgke resten van personen, die tgdelijk ter aarde waren besteld achter de St. Jacobskerk en in een tuin aan de Emmastraat, op de Noorderbegraafplaats te Vlis singen. Het betreft hier resp. de stoffelgke resten van 184 en 38 burgers. De gemeente draagt zorg voor d® overbrenging naar het lijkenhuis op de begraafplaats, vandaar kunnen familieleden, indien zg dit wenschen de over ledenen naar hun laatste rust plaats begeleiden. BURGEMEESTER STAVENISSE. Met ingang van 1 October is benoemd tot burgemeester van Stavenisse de heer L. A. Ver burg, commies ter gemeen tesecretarie van Zierikzee. JUBILEUM. Vandaag is het 45 jaar geleden, dat de heer C. J. Kop- pejan het ambt van koster, klokluider en collectant der Nederlandsch Hervormde kerk te Ritthem aanvaardde, terwgl hg ook 45 jaar als graf delver-werkzaam is. In 1901 volgde hij zgn vader, wglen den heer Jac. Koppejan in de genoemde functies op. Vlissingen JAARVERGADERING v. v. „E.M.M." Vrgdagavond kwam de V.V. ,.E.M.M." in jaaxwergaaering in de bovenzaal van café Kie vit te Vlissingen bgeen. In zgn openingswoord wees de voorzitter o.m. op het zeer groote belang van het adspl- rantenwezen en de noodzake- igkheid om het spelpeil op te voeren. Tevens op het zeer zware seizoen wat de ver. te wachten staat. Hij spoorde de spelers dan ook aan zich ten volle te geven. Zoowel de secretaris als penningmeester konden in hun jaarverslagen optimisti sche geluiden laten hooren. Het ledental steeg in het af- geloopen seizoen behoorlijk, terwijl door een zuinig beheer een batig saldo kon worden geboekt. De periodiek aftredende be stuurders, de heeren J. Fre- geres en Chr. Hegman wer den herbenoemd. Het bestuur werd hierna als volgt gefor muleerd: J. Fregeres, voorz., P. VeUtevogel, secr., Ch. Heyman, penningmeester en J. Kloosterman en And. Kop pejan, commissarissen. Voor de kascommissie werd J. P. Domminsse herkozen, terwijl P. Goossen en W. v. Uxem Jr. als nieuwe leden toetraden. Op voorstel van den secretaris werd besloten dat H; Koster Sr., And. Kop pejan en G. Hegman een adspirantencommissie zullen vormen. ALG. MILITAIRE PEN SIOENBOND. In de jongste vergadering van de afd. Vlissingen van de Alg. Militaire Pensioenbond werd de heer S. J, Hiilinga, die van de oprichting af voor zitter was, doch deze taak thans aan een jongere kracht meende te moeten overlaten, tot eere-voorzitter der afdee- llng benoemd. Onlangs her dacht de heer Hiilinga zgn f ouden jubileum als lid van e Kon. Ned. Bond van oud onderofficieren. LEZING DR. POOLMAN. Zaterdagavond werd in de Nieuwe Kerk te Vlissingen een bijeenkomst belegd van de C. K.W.O. De voorzitter, de heer J. Laernoes, heette den spreker van deze avond, Dr. Poolman uit Rotterdam, welkom. Deze hield een lezing over „Het wondere leven in diepzee". Spreker gaf een boeiend relaas van de geheimen der zee aan de hand van lichtbeelden. Er bestond groote belangstelling voor deze interessante avond, KINDER-HERSTELL1NGS- KOLONIES. Het bestuur van de afdeeling Vlissingen van de Kinderher- stellings- en Gezondheidskolo nies hield dezer dagen een ver gadering, waarin besloten werd het door de oorlog afgebroken werk weder ter hand te nemen. Het eerste kind ls reeds door de afdeeling uitgezonden. Een krachtige actie zal gevoerd worden tot opvoering van het ledental. Daar meerdere kolo niehuizen der vereeniging door de Duitschers zgn vernield, zal de opname voorlooplg beperkt blgven doch men hoopt nog meerdëre kinderen te kunnen plaatsen. Middelburg UITVOERING LEGER DES HEILS. Het muziekkorps van het Leger des Heils uit Schiedam, ;af Zaterdagavond, onder lei- ling van kapelmeester F. Mer- cier een uitvoering ln de Oostkerk te Middelburg. Van de zeer verdienstelijke num mers noemen we een vibra- phoonsolo van een der orkest eden, die met orgelbegelei ding een bgzonder effect gaf. Ook andere soli bewezen dat er onder de orkestleden ver- dienstelgke krachten scholen. De leiding van de avond be rustte bij' lt.-kol. M.Huyg. ERNSTIG ONGEVAL. Een dezer dagen was een 24-jarige jonge man, J. B. te Middelburg aan het werk in een kraan bg de fa. Polak, waarbij hg' tusschen het staal draad geraakte en kwam te vallen. Met een ernstige wond ln de rug werd het slachtof fer naar het Gasthuis ver voerd, waar operatief ingrg- pen noodz^kelgk bleek. O.- en W.-Souburg CHR. METAALBEWER- KERSBOND. Vrgdagavond had ln de zaal van den heer Verbeem te Sou burg een feestelgke bijeen komst plaats ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Chr. Metaalbewerkersbond. De voorzitter, de heer L. Va der, opende deze bgeenkomst me#, een speciaal woord van welkom tot de heeren Wetse- laar en Rolvink, districtsbe stuurders en ds. v. d. Berg, Geref. predikant te Souburg. In het kort releveerde spr. het wel en wee der afdeeling. Hierna ging de heer Wet- selaar over toj- het uitreiken van het gouden insigne van het C.N.V. aan de heeren L. Vader, voorzitter, P. Geljon. secretaris, J. Suurmond, M. Suurmond, P. Leenhouts, A. J. van Noorden. J. J. v. Ko- gelenberg en L. Ovaa voor het 25-jarig lidmaatschap, waarna hij een gloedvolle feestrede uitsprak. Een tooneelstuk vulde het verdere van de avond, waarna de heer Rolvink het slotwoord sprak. Te Souburg is de Geref. Jeugdcentrale, die door vel schillende omstandigheden haar werk niet kon verrich ten. heropgericht. Zg hoopt volgende maand haar eerste bgeenkomst te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1