Het „Land zonder Schaduw" wordt weer groen UIT DE PROVINCIE In vreemde krijgsdienst getreden LAATSTE NIEUWS. WALCHEREN PROBLEMEN RONDOM DE HERBEPLANTING VAN WALCHEREN. Een nuttig initiatief. DE Stichting „Nieuw Wal cheren" heeft, zooais be leend, een vergadering belegd, waarop alle burge meesters van Walcheren eenige deskundigen, wier naam alom bekend is, zich hebben verdiept in de proble men der herbeplanting van Walcheren. Mr. A. J. van der Weel, die als oud-burgemees ter van Middelburg deze ver gadering presideerde, was wel de tolk van alle aanwezigen, toen hy aan het einde van dit overleg de overtuiging uit sprak, dat deze conferentie uiterst nuttig was geweest, maar ongetwijfeld gevolgd dient te worden door een tweede bespreking. DE SCHADEVER GOEDING. Immers: er blijkt ongeloof lijk veel vast te zitten aan de herbeplanting van Walcheren. Met gerechtvaardigde voldoe ning kon de heer J. L. Ver hagen uit Vlissingen als voor zitter van „Nieuw Walcheren" melding maken van de schit terende resultaten van de actie „Plant een boom op Walche ren", maar met dit goede re sultaat is Walcheren van Land zonder Schaduw nog geen nieuwe Tuin van Zeeland ge worden! De schadevergoedingsrege ling byvoorbeeld is zoo inge wikkeld, dat ondanks de hel dere uiteenzetting van prof. J. 'Bijhouwer uit Amsterdam, de supervisor van de herbe planting van Walcheren, uit de vergadering eexi dringend be roep werd gedaan om deze regelingen en de wegen, die ter verkrijging van finaneieele vergoedingen bewandeld moe ten worden, zwart op wit te zetten, zoodat iedereen rustig na kan gaan, wat hij doen moet. Zoo op het eerste gezicht zien deze vergoedingsplannen er nog zoo kwaad- niet uit, maar wel staat reeds thans vast, dat „Nieuw Walcheren" met zijn Boomenactie een be langrijke completeerende taak heeft te verrichten. aan de goedkeuring van een by uitstek deskundige, die leiding kan geven, adviseerend kan optreden en er zorg voor kan aragen, dat Waleherens landschapsschoon tot een fraaie eenheid wordt en niet uiteenvalt in een mooi brokje hier en een leelijk brokje ginds. Bovendien is men er met de herbeplanting alleen bij lange niet. Het- zal noodig zyn om toezicht te houden op de groei van de jonge aanplant en een man, die deze omvangryke taak op Walcheren in hand< kan nemen, is er tot op heden niet Het behoeft onder die om standigheden allerminst te verwonderen, dat vrywel de geheele vergadering in prin cipe instemde met de opvat ting. dat het juist is, de herbe planting te doen ressorteeren onder de centrale leiding van zulk een specialist. WAT ER REEDS GE SCHIEDEN KAN. Nuttig was deze samenspre- king voorts, omdat nu voor het eerst kwam vast te staan, wat er in nabije toekomst reeds gedaan kan worden aan de herbeplanting van Walche ren. Prof. Bijhouwer noemde als zoodanig in de allereerste plaats de herbeplanting van de weg MiddelburgVeere, die ook in het kader van de her verkaveling van Walcheren geen ander verloop zal lcrygen. Vermoedelijk is deze nog dit najaar mogelijk, omdat de wegbermen in goede <¥>nditie verkeeren en voldoende ontzilt zyn. Volgend voorjaar komen dan wellicht 300 boomgaarden aan de beurt, tegelijk met de erf- beplanting van 300 boerde rijen. Daar Walcheren 1500 boerdery'en telt, staat dus een vyfde deel daarvan op het programma. Vervolgens zullen de andere wegen en de overige boer derijen aan de beurt komen, alsmede de dopskommen en de buitenplaatsen. SAMENWERKING Er ls echter nog meer. De vraag werd besproken, of het •mogelijk is om door samenwer king de schoonheid van Wal cheren te verhoogen. Twee wegen immers kan men be wandelen. Men kan in iedere gemeente óp eigen houtje Ïlannen ontwerpen en begroo- ingen opmaken en die ter goedkeuring inzenden. Men kan echter ook de handen in eenslaan en al deze eigen plannen ondergeschikt maken iSoea. goedkoop en zuinig lïchf jvoor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen^Goed. goedkoop en ju - BOSCHHERSTEL IN OOSTKAPELLE EN DOMBURG. Ir. M. de Vink, directeur van de Planologische Dienst der provincie Zeeland, onder schreef deze opvatting er voegde hier nog aan toe, dat het eveneens reeds mogelijk is de hiaten aan te vullen in de bosschen van Oostkapelle en Domburg en vernieuwing of herstél van de windscher. men in deze bosschen. Ook hij achtte herstel van de beplanting der dorpskom men en begraafplaatsen reeds mogelijk, maar drong er daar bij, evenals prof. Bijhouwer gedaan had, ten sterkte op aan, dat er daarbij samen werking tot stand zal komen, overleg, opdat er in de eerste plaats geen geld nutteloos zal worden verspild, daarnaast een schoone eenheid zal ontstaan, die Walcheren opnieuw tot Tuin van Zeeland zal maken. De instemming der verga- dering met dit standpunt kan jniet anders dan met blijdschap worden begroet. Allen immers j kan als einddoel slechts voor oogen staan het volledige her. stel van Waleherens schoon heid. Wanneer dit niet door velen onwelgevallige centrali satie, maar door vryvvillige, spontane coöperatie bereikt kan worden, kan Walcheren er slechts wel by varen. Voor onze cprrespondenten. Dezer dagen zullen wij aan onze correspon denten een circulaire en nieuwe afrekenlngssta- ten verzenden. Deze zul len over enkele dagen in hun bezit kunnen zyn. Indien een van onze cor respondenten de óircu- laire en nota's niet mocht ontvangen, zullen wy dit gaarne vernemen met opgave van het juiste adres, opdat wij alsnog een en ander kunnen toezenden. Redactie. Dr. Euwe In Middelburg led» goedkoop""en zuinig licht vooi iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor ledereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen (Ingezonden mededeéling Egypte verwerpt Engelsche voorstellen. Welingelichte kringen te Cairo zyn van meening, dat in de Egyptische nota, die waarschijnlijk vandaag aan Lord Stansgate, leider der Britsche delegatie bij de be sprekingen over een her ziening van het Anglo-Egyp- tische verdrag, zal worden overhandigd, de jongste Brit sche voorstellen verworpen worden. Naar men meent te weten, zullen zelfs een aan tal concessies, waartoe Egyptische delegatie voor heen bereid was, ingetrokken worden. Doodstraf legen landwachter geëischt. Het bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft Vrijdagmor gen de doodstraf geëischt te gen den landwachter C. Hel- lema, die verschillende Illegale werkers had doen arresteeren en een speciale neus scheen te hebben voor valsche per soonsbewijzen. Hy mishandelde feóvendien gevangenen, Nieuw offensief op de zwarte markt. De „slag om Amsterdam" werd ook deze week met on verminderde kracht voortge zet. De opsporingsambtenaren boekten weer aardige succes sen. Bij een banketbakker werd de „zwarte" boekhou ding gevonden. Hieruit bleek, dat hij in enkele maanden tijd voor 10.000 gulden aan grond stoffen, vooral vet en boter, buiten de distributie om had gekocht. Vast staat, dat in de ko mende tijd honderden fabri kanten en grossiers overal in het land een bezoek van de opsporingsambtenaren kunnen verwachten. De intensieve contröle by de winkeliers le verde prachtige aanwijzingen op. DE VERWERKING VAN AMATEURSTABAK. De productiecommissaris voor de tuinbouw en de ooftteelt maakt bekend, dat de inland- sche tabak van de oogst 1946, .lvorens te worden verwerkt, ge fermenteerd dient te worden. Deze tabak zal tot uiteriyk 31 Januari 1947 ter fermentatie moeten worden ingezonden bij fermenteurs en fabrikanten. De sigarenfabrikant zal voor iedere kilogram ter fermentatie inge leverde winddroge tabak aan den amateur terugleveren tenminste 125 en ten hoogste 150 sigaren met. een. gezamenlijk gewicht van 600 gram, exclusief eventu eel te gebruiken kunstomblad. De sigarettenfabrikant zal aan den. amateur, terugleveren 800 sigaretten met een gewicht van 1 gram per stuk. De kerver zal aan den ama teur terugleveren 800 gram. Mocht de sigarenfabrikant minder dan 600 gram sigaren per kg. terugleveren, dan is hij verplicht den amateur 100 per 600 gram te weinig afgeleverde sigaren te vergoeden. De sigaret tenfabrikant zal den amateur f 100 per 800 te weinig afgele verde sigaretten moeten vergoe den, dekerver f 100 per kg. te weinig afgeleverde tabak. HET VLEESCHRANTSOEN. Nu, zooals in elk najaar, een ruim aanbod van slacht-, vee plaats heeft, is reeds en kele malen een extra bon- voor vleesch aangewezen. Het vleeschrantsoen kan evenwel niet blijvend worden verhoogd, zelfs is een tijdelijke verla ging gedurende de winter maanden niet uitgesloten. Door het aankoopen van bui- tenlandsch vleesch zal de re geering trachten het huidig rantsoen, dat gebaseerd is op 400 gram per persoon per twee weken, op het bestaande peil te handhaven. Maandag 7 October zal in een der kamers van het hoofd bestuur der P.T.T. een schaak- wedstryd per telex worden ge houden tusschen een Britsch team en een Nederlandsch tiental. Donderdag heeft zich in een kopergieterij te" Schiedam een ernstige ontploffing voor gedaan. Zeeland krijgt gas van de mijnen. REGEERING WIL PERSLEIDING AANLEGGEN. In de memorie van toe lichting op de begrooting van Economische zaken wordt t.a. v. de plannen met betrekking tot de gasvoorziening van ons land, welke o.m. het leggen van eenige groote koppellei dingen tusschen bepaalde gas productiecentra beoogt, opge merkt, dat de wederopbouw van Walcheren voorziening in de behoefte aan gas eischt. De productie-capaciteit van de gasbedrijven op Wal cheren en Zuiu-Beveland is te klein. De 'gasfabriek te Vlis singen heeft veel schade op- geloopen, zoodat uitbreiding en herstel groote kosten met zich mede zou brengen. Het is daarom gewensclit, mede In verband met de toe komst van Zeeland, een sta len persleiding te leggen van Breda naar Walcheren, in aan. sluiting op het gasnet van de Staatsmynen. HILVERSUM HELPT ZEELAND. Gelijk wy reeds meldden, wordt deze week in Hilversum een groots opgezette actie voor Zeeland gevoerd. Het blad „Gooische Klanken" wydt aan deze actie een artikel, waarin de nadruk wordt gelegd op de groote vernielingen in onze provincie. Een nauw con tact tusschen Hilversum Zeeland zou ook In het Gooi een beter begrip voor de toe standen in Zeeland kunnen doen ontstaan, aldus het blad, byv. door uitwisseling van in woners door middel van trips over en weer. Reeds werd rondgegaan met inteekenlijsten en verschillende firma's hebben een etalage ter beschikking gesteld. Vrijdagavond arriveerden de Zeeuwsche collectanten en collectrices in Zeeuwsch cos- tuum in Hilversum, waar zy door het politiemuziekcorps „Exelstor" naar het centrum gebracht werden. In de Hil- versumsche bioscopen zal tQ- dens de voorstellingen ten ba te van Zeeland worden gecol lecteerd. Men stelt zich voor in Hil- Uitvoering van dit plan be- Wsum een plaatselijke Zeeuw- teekent, dat de gasfabrieken van de „Middengroep" in Zee land Middelburg, Vlissingen, Goes en Yerseke in de toe komst zullen kunnen verdwy- •nen en dat de gasvoorziening hier en door middel van een aftakking, eventueel ook op Tholen geheel van de mijner:' uit verzorgd zou worden, EXAMEN WATERBOUWKUNDIG OPZICHTER. Voor de „Bond van Techni sche Ambtenaren, in Over- heids- en Semi Overheids dienst", af deeling Waterbouw kundige ambtenaren in Zee land, slaagden te Middelburg voor het examen Waterbouw kundig opzichter: A. Buijs; L. C. Breas. P. J. van Boven, J. Boonman, W. J. Dek, M. Dobbelaar, A. J. Eggebeen, J. M. Geense,, M. Hulssoon, S M. Haverhoek, A. Hoek, J. Huibrechtse, A. M. van der Hooft, D. Keur, J. de Klerk, J. ^Kaashoek, D. Knoe- ter, J. C. de Kater, J. Klap. P. Lindhout. D. de Looff, J. E. L. Loderwiik, M. Moerland, K. Minnaar, M. J. op 't Hof, C. A. Potter, J. Roelands, E. S. Rooseboem, P. J. Ruisaard, W. J. van de Ree, J. M. 'Slmonse, H. G. van Stee, J. Sinke, J. Schalkoortjf R. J. de Smit, J. van Schaik, A. D. Smits, J. P. Verburg, L. J. van Vossen, L J. Wesdorp,4 C. Woudenberg, C. M. IJzerman, O, H. Zwietink, mer. sche Vereeen iging te kunnen oprichten, welke, aangezien er 600 Zeeuwen in Hilversum wonen, zeker levensvatbaar heid zal hebben. ZEEUWSCHE KRUIDE NIERS VERGADERDEN. Woensdagmiddag werd te Goes een vergadering gehou den van kruideniers uit alle deelen van Zeeland. De heer H. Post, secretaris van de vakgroep Detailhandel ln kruidenierswaren stelde in zyn rede vast, dat de strijd tusschen groot- en kleinbedryf, mede als gevolg van het op treden der kruideniers ten gunste voor het kleinbedryf is veranderd. In het geheele land zyn 3000 getroffen kruidenierszaken, waarvan ongeveer 150 In Zee land. Ook hier zal een hulp actie worden ontwikkeld, waarby de niet getroffen kruideniers hun getroffen col. lega's zullen helpen. Deze hulp zal bestaan in het ver strekken van winkelinventaris. Het districtsbestuur bestaat thans uit de volgende heerën: M. Siervogel, Goes, voorzitter; F. J. Thiery, inspecteur en J. Christiaanse. Koudekerke; J. Baan, Middelburg en J. Sey mour, Middelburg. BENOEMING. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Oct. 1946 benoemd tot referendaris der Prov. Griffie rtir. J. de P. J. Zwee-fVries, hoofdcommies, chef der 3e afdeeling. BIJZ. GERECHTSHOF Zij hielp onderduikers opsporen. TWINTIG JAAR GEËISCHT. Het Byzopder Gerechtshof, Kamer Zeeland, behandelde in de zitting- van Vrydag jl. te Middelburg de volgende zaken: Jan Pietersen, los werkman, Middelburg, werd beschuldigd van dienstneming by de Kriegsmarine. Besch. verklaar de, dat hy, werkzaam in Duitschland. daar gepakt was voor zwarte handel en toen voor de keuze werd gesteld: fevangenis, concentratiekamp, .S. of Kriegsmarine, waarvan hy noodgedwongen het laatste koos. Zijn verd., mr. Anna Bolle,schetste de omstandig heden, waaronder besch. naar Duitschland was gegaan en zag zijn dienstneming bij de Wehrmacht als. een wanhoops daad. Koning George in Griekenland teruggekeerd. Veel vroeger, dan verwacht werd, is Koning George van Griekenland gistermiddag om half vyf op het vliegveld Eleusina aangekomen. Alleen de minister van open- bare veiligheid was op het vliegveld aanwezig. De koning bracht de nacht door aan boord van de tor pedojager „Demostebles". Een radio-rede, welke de koning zou houden werd af gelast. De tekst zal waar schijnlijk worden voorgelezen. Vandaag zal de koning een rytoer door Athene maken. BRITSCHE TROEPEN TREKKEN ZICH TERUG Aan de vooravond van de te. rugkeer van Koning George van Griekenland is de beloof de terugtrekking der Britsche troepen uit Athene begonnen. De troepen zyn naar het bin nenland vertrokken. De Brit sche strijdkrachten zullen langzamerhand van ongeveer 50.000 op 35.000 worden te ruggebracht. Bevin over internationale situatie. De Britsche minister van bui- tenlandsche zaken, Bevin, heeft op een vergadering te Wands- wooth gezegd, dat naar zyn mee rling in de internationale situa tie de wolken ietwat waren op getrokken. Naar aanleiding van de jongste verklaringen van Stalin, zeide hij ook niet te geloo- ven in de waarschijnlijkheid van éea oorlog in do naaste toe komst. Wel was volgens hem voor het bereiken van vrede tus schen de volkeren noodig, dat er een einde kwam aan de ze nuwen-oorlog, die nog in radio, pers en redes gevoerd wordt. 3 vliegtuigen neergestort. Vrydag hebben weer S liegtuigongelukken plaats ge had, tengevolge waarvan een tiental menschen het leven verloren. Vrijdagmiddag stortte een Zwitsersch sportvliegtuig neer aan. de Middellandsche Zee; 2 personen kwamen hierbij om het leven, 's Avonds stortte bij Glasgow 'n vliegtuig neer, waarbij de beide leden van de bemanning en vyf passagiers het leven verloren. Eveneens 's avonds explo deerde boven de Thames een vliegtuig. Later werd gemeld dat het toestel, waarmee Capt. Haviland, 'n poging zou wa gen 't wercjdsnelheldsrecord te breken, niet op zyn basis is teruggekeerd, zoodat naar alle waarschynly'kheid kan worden aangenomen, dat ook hy' de dood heeft gevonden. Gemeenteraadsverkiezingen in Nijmegen. In Nymegen werd Vrijdag de gemeenteraadsverkiezing gehouden. In totaal werden uitgebracht 46.747 geldige stemmen. Daarvan werden uitgebracht op de K.V.P.: 29.561 stemmen, op de P.v.d. A.: 9.218, op de gecombineer de lijst van C.H.U. en A.R.: 2.905, op de P.v.d.V.: 1.433, op de C.P.N.: 3.433 en op de lijst Smisti 197 stemmen, Brand op de „Bloemfontein" Vannacht is brand uitgebro ken op het in de Amsterdam- sche haven In het dok liggen de m.s. „Boschfontein, dat wordt omgebouwd van troe pentransport-schip tot passa giersschip. De brand ontstond in de machinekamer en breid de zich snel uit. 9 De Amsterdamsche brand weer, die zeer spoedig ter Elaatse was, zette er alles op et vuur te localiseeren, aan. gezien de olietanks juist ge vuld waren. Het schip zou 18 October naar Zuid-Afrika vertrekken, doch hiervan kan thans geen sprake meer zijn. Zondag eerste besprekingen ie Batavia? Uifc betrouwbare bron wordt vernomen, dat Lord Killearn de Nederlandsche en Indone sische vertegenwoordigers tot het voeren van onderhandelin gen op Zondag 29 September zal bijeenroepen. WEER TROEPEN NAAR INDIË VERTROKKEN. Het m.s. ,,Ruys" is gisteren uit Amsterdam met 2600-man schappen van de 7 December- diviaie naar Indlë vertrokken. DE AMERIKAAN SCHE SCHOENEN. De vakgroep detailhandel in schoenen deelt ons mede, dat het zich laat aanzien, dat de Amerikaansche schoenen pas over eenige weken weer door de winkeliers zullen kunnen worden verkocht. De verdeeling en afzet van dit schoeisel leveren als ge volg van de aanwezige sor- teeringen eenige moeiiykheden op, die echter weldra zullen zyn opgelost, Eisch was: 3 jaar met af trek. Johannes den Dekker, chauf feur, Middelburg, werd be schuldigd van opzettelijk vry- willig treden in Duitsche krijgsdienst, nl. toetreding tot het N.S.K.K. Zijn verd., mr, A. Bolle, ging de loopbaan van besch. na, die, N.S.B.-er uit ideallsische overwegingen, als N.S.K.K.-cbauffeur naar Duitschland was gegaan. Vol gens verd. werd het N.S.K.K. eerst in '43 een onderdeel van de weermacht, juist toen de diensttyd van besch. opgeveer om was, zoodat deze, aldus verd., nooit in Duitsche krygs- dienst is geweest, hetgeen echter 'door den proc.-fiscaal werd bestreden. Eisch: 3%'jaar met aftrek. Hector Cornelis Meeusen, caféhouder, Terneuzen, was als N.S.B.-er op Dolle Dinsdag naar het Noorden gevlucht, was in Duitschland tewerkge steld en later, naar Hoogeveen ontboden, voor de keuze straf kamp of „Landstorm Neder land" gesteld, waarvan hij het laatste had gekozen. Zijn verd., mr. F. W. Adriaanse, wees er op, dat hij zich nooit zeer ac tief in deze „vreemde krijgs. dienst" had betoond. Eisch: 8 jaar. Anthonie Jac. Maas, tim merman, Domburg, werd be schuldigd van, dienstneming bij de N.S.K.K., lijnde een onder deel van de Duitsche Wehr- macht. Volgens zijn eigen ver klaring werd besch., die werk zaam was voor de Duitsche Wehrmacht, hier zyn per- soonsbewys afgenomen en zoo zou hy by het N.S.K.K. terecht zijn gekomen. Zyn verd., mr. F. W. Adriaanse. wees op de verkeerde invloeden, die op besch. op zeer jeugdige leeftijd hadden ingewerkt. Eisch: 3% jaar. NOG ERGER DAN DE DUITSCHERS. Maria Joh. de Cock, zonder beroep St. Jansteen, werd be schuldigd van: indiensttreding bij de Duitsche „Zollgrenz, schutz", waar zy als vlsiteusp heeft deelgenomen aan de op sporing en aanhouding van onderduikers, het verrichten van huiszoekingen en het uit oefenen van contröle op per- soónsbewyzen. Ze zou hen, die voor tewerkstelling in Duitsch land in aanmerking kwamen, naar het bureau van de „Zoll- frenzschutz" hebben overge- racht, waarvan ze werden overgeleverd aan de Sicher- heitsdienstof rechtstreeks naar Duitschland werden overgebracht. Uit het verhoor van een groot aantal getuigen bleek één en Etnder uit de practijken van besch., „die nog erger was dan de Duitschers", „hen zelfs soms te erg was", „en zelf de leiding yan de opsporingen in ZES REMISEN. DE REST GEWONNEN. Na de simultaanseances in Goes en Vlissingen heeft dr. Euwe gisteravond in de hoofdstad van Zeeland de strijd aangebonden tegen 37 Middelburgsche schakers. De belangstelling in het Schut tershof was uitzonderlyk groot: een haag van toeschou wers had zich achter de bor den geschaard om onze na tionale kampioen in actie te zien. De heer Schiltens, die dr. Euwe met een kort woord welkom heette, kon dan ook terecht opmerken, dat deze avond niet alleen leerzaam zou zïjn voor de spelers zelf, maar tevens een prachtige propaganda was voor de schaaksport. Hy sprak de hoop uit, dat dit zijn vruch ten zou afwerpen in de vorm van een flink aantal nieuwe leden voor de organiseerende club, de schaakver. Middel burg. Namens de Zeeuwsche Schaakbond dankte de voor zitter. de heer Mullié, in een hartelyke speech grootmeester Euwe voor zyn bereidwillig heid de vierdaagsche tocht naar Zeeland te ondernemen. Daarna begon de rondgang langs de borden. Dr. Euwe,. de openingskenner bij uitne mendheid, had voor de eerste zetten al heel weinig tyd noo dig. In snel tempo werd bord voor bord een goede stelling opgebouwd en om half elf, na 20 zetten, moest de eerste speler ten teeken van capi tulatie zyn koning neerleg gen. Spoedig waren er meer, die dit voorbeeld moesten vol- en en uit een kykje langs de orden bleek wel, dat dr. Euwe, nergens, behalve aan het bord van den heer Ver burg, slechter stond. Geen der spelers heeft het in het ver dere verloop van de avond dan ook kunnen klaarspelen Euwe een punt afhandig te maken. Slecnts zes slaagden er in, de party remise te hou den, overigens ook al een prestatie, n.1. de heeren J. La- vooy, J. de Baare, P. de Zeeuw. K. Holster, A. Dobbe laar e'n M. C. Verburg. Om by twee uur moe»t ook de laatste speler, de heer San- derse jr. de vlag stryken. In een gewonnen stelling maakte Euwe er snel een eind aan. Na een kort woordi van dank van den heer Schel lens konden spelers en toe schouwers vermoeid maar vol daan, huiswaarts keeren, Vlissingen CHR. BESTURENBOND. De Chr. Besturenbond te Vlis singen hield dezer dagen een drukbezochte vergadering. De voorzitter, de heer J. Marijs, wees er in zyn openingswoord op de spanningen, welke overal heerschen en o.m. op de com munistische agitatie in ons eigen land, waaruit temeer blykt de' noodzakelykheld van Chr. vakorganisatie. Over heel de linie gaat de Chr. vakbeweging vooruit en zy zal binnenkort zelfs meer leden tellen dan vóór de oorlog. Besloten werd weer over te gaan tot het oprichten van sociale studieclubs. Als leiders daarvan werden aangesteld de heeren Harinck, Leféber en Looise. Als leden van het comité der C.K.W.O. werden benoemd de heeren Schat en Schroevers. Aan de actie tot het byeen brengen van een som gelds door de aangesloten leden van het t.b.c.-fonds „Draagt Elk anders Lasten" zal de Bestu renbond krachtige steun ver- leenen, terwyi voorts besloten werd in Nov. o.a. een groote propaganda-vergadering te nouden. De heer Schmelzer eindigde daarna met dankge bed. DE L.C.T. NO. 163 WORDT HERSTELD. Het tusschen Domburg en Oostkapelle omhoog gevaren landingsvaartuig L.C.T. no. 163 is ln Vlissingen binnenge bracht en zal hoogstwaar- schynlyk door de Kon Mij. ,de Schelde" worden hersteld. Middelburg WALCHEREN IN KLEUREN. Tydens de vergadering van „Nieuw Walcheren" van jl. Donderdagavond heeft de heer J. H. Popma een serie bijzon der fraai gekleurde lichtbeel den vertoond, welke een tref fend beeld gaven van de schoonheid van Walcheren van vóór de verwoesting en ook van de situatie van thans, waardoor de aanwezigen noe eens een uitstekende indruk kregen van het vele, dat weer ten goede zal moeten veran deren om weer iets van die oude schoonheid terug te kry- "Sb. v. d. Weel sprak dan ook een speciaal dankwoord tot den heer Popma voor deze treffende bijdrage tot deze avond, waarop het herstel van hset Walchersche landschap het onderwerp van de bespre kingen was. handen nam", gekleed in blauw trainingspak met een pistool op zy. „Ze deed veel meer dan ze moest doen als vlslteuse". Deze en dergelyke verklaringen werden door besch, ontkend. De Proc.-fiscaal gebruikte de betiteling „de groote sadlste van Z. Vlaan deren" en noemde als ver zachtende omstandigheid al leen het feit, dat besch. vanaf haar indiensttreding bij de Duitsche staat, statenfooze Was. De eisch was: 20 jaar. Verdediger, mr. J, C. A. T. Kuyper, betwijfelde of besch. in vreemde staatsdienst was getreden en bracht vervolgens critiek uit op de dagvaarding, waarin geen speciale feiten werden genoemd. Hf schetste het optreden van besch., die de functie van tolk had. En wees erop, dat besch. i.v.m. haar zwakke gezondheid met 20 jaar gevangenisstraf, practisch de doodstraf kreeg. De zaak tegen PÏeune Kolyn, echtg. van A. J. Mol,, zonder beroep. Sas van Gent, werd aangehouden tot 11 Oct. '46. Uitspraak in deze zaken 11 October a.s. UITSPRAKEN. Frans Schipper, winkelier, Goes, 2 jaar gevangenisstraf, te rekenen vanaf 19 Dec. 1944; Willem Goetheer, gemeente werkman, Ellewoutsdy'k, 3 jaar gevangenisstraf. vanaf 27 1 October 1944; Jacob H. J. Baljet, monteur, Hontenisse, 2 jaar rykswerk vanaf 15 Juni 1945; Maria de Priester, dienst bode, Bergen op Zoom, 2% jaar gevangenisstraf vanaf 9 Februari 1946 en ontzetting rechten voor de tijd van 10 jaar. Het onderzoek in de zaak tegens Pieter Dees, landbou wer Zaamslag, zal worden hervat, „DE KUISCHE SUZANNA". 't Moge dan een oud paard-* je zyn, dat de Hoofdstadspe lers met „De kuische Suzan- nog eens van stal hebben gehaald, ze hebben het ln elk geval laten draven, dat het een lust was en het dankbare publiek, dat de Schuttershof zaal in Middelburg goeddeels vulde, heeft er volop van ge noten Décors en costumes, zang en dans en vooral niet te ver geten het pittige spel van het heele gezelschap, alles werkte mee aan een paar uurtjes van ongedwongen vroolijkheid, die we in deze na-oorlogsche tijd dubbel en dwars noodig heb ben. Wanneer we enkele der op tredenden afzonderlyk noe men, dan moeten dit wel zijn Hetty Berger als Suzanna, en Kalman Knaack als haar echt genoot, den parfumeriefabri kant, die naasf- Dries Kry'n, Sylvain Poons, Hetty Ruys en eigenlijk ook alle anderen kostelijke typen uit het Parijs van 1890 creëerden. Ook het orkest o.l.v. Frangols de Haan had een levendig aandeel in het verdiende succes van de avond H. A. B. Oomburg RAADSVERGADERING. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Domburg. Aan den heer S. Wisse werd op de meest eervolle wyze ont slag verleend uit zijn betrek king van secretaris-penning meester van het B.A. In de vorige vergadering heeft de heer P. Wisse voor- ;esteld om de bijeenkomsten e openen en te sluiten met gebed. Het voorstel is teen. niet in behandeling genomen, maar zou door B. en W. onder de oogen worden gezien. In de volgende vergadering zal nu een definitieve beslissing over deze kwestie worden genomen. Voorgesteld werd het sala ris van de wethouders op 200 te brengen. De raad ging met het voorstel accoord. Het bestuur van de Chr. school heeft de tusschenkomst van Gedeputeerde Starten inge roepen, nadat haar verzoek om terugbetaling van de huur van het lokaal „Rehoboth" door de raad was afgewezen, aangezien hem die huurprys te hoog voorkwam. Om uit de impasse te geraken verzochten Ged. Staten aan de raad zich in principe te willen vereeni- ;en met de uitspraak van een Joor Ged. Staten aan te wijzen deskundige om de huurprys vast te stellen. Een dergelijk verzoek is ook gericht tot dó kerkvoogdy der Ned. Herv. kerk. De raad ging hiermee accoord. Bij de rondvraag wees de heer Tichelaar op het gevaar lijk snelle rijden van vracht auto's in de kom. B. en W. zul len maatregelen treffen. Predikbeurten Ned. Herv. gem..- Vlissin gen: 10 ds. Aalbers en ós. Visbeek, (opening van de ca techisaties), 5 ds. Schoch, St, Laurens: 10 ds. Simoons; N.- en St. Joosland: 10 ds. Waar denburg, 7 ds. Smits; Sou burg: 10 ds. Schoch, 2.30 ds. Smits; Vrouwenpolder: 10 ds. Valeton; Gaplnge: 10 ds. Don, (H. D.)Domburg: 10 en 7 ds. Nicolaï; Serooskerke: 9.30 ds. N. Visser, 2 dhr. Wijsman uit Biggekerke; Nieuwland; 10 ds. Waardenburg, (Voor- ber. H. A.), 2.30 ds. Smits, (Jeugdd.); Grypskerke: 10 en 2,30 ds. van Loon; Arnemui- den: 10 en 2 ds. Hooykaas, Geref. kerken: 9.30 en 5 ds. Hlndrlks. Geref. gemeent©: Middel burg: 9.30, 2 en 6 dhr. Wy- ting vaxl Amersfoort. Chr. Geref. kerk: Middel burg 2.30 uur ds. R. Slof- stra; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. R. Slofstra. Hersteld Apest. Zendings- gem.: Vlissingen: dienst ln de Molenstraat 10 en 4.30. Doopsgez. gem.: Middel burg: 10,15 Mej. Dr. A. H. A. Bakker. Evang. Luth. gem.: Vlissin gen: 10.30 ds. J. Hallewas van Bergen op Zoom. Vrijz. Hery.: Middelburg: 7 n.m. ds. J. H. Hanneman; Vlissingen: 10,45 ds. J, H. Hanneman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2