PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Eindelijk zal Frankrijk zijn grondwet krijgen In 1947 nog twee groote eenheden naar Indië Vlissingen hield de naam van Zeeland hoog Vandaag... Neurenberg in afwachting van de uitspraak 189e Jaargang - Nr. 226 Uitg.Stichting Provinciale Zeeuw- sche Courant, Middelburg- Druk: Fa. F- van de Velde Jr.. Vlissingen. Comm. van Bijstand: J L. van Leeu- iwen, Ds. M- L. W. Scho'ch, Vlissingen. .Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 28 Sept. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pef week, f 3-20 per kwartaal, franco per post, 1 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lllnenl Middelburg t Londensehe Kaal 29. tel 2077 en 2924. Goes: Turlkade 15. tel. 2475. Uostbu.g Or.teiuast.aal 3. tel. 102. Terneuren: Brouwerijstr.2. Pcstrelt. nr. 359300_P1Zg;:_mddel6iirt. ZEELAND EN HET LUCHTVERKEER. TOEN verleden week be kend werd, dat de K.L.M. een van haar nieuwe Constellations den naam Wal- cheren zou geven, was dit voor Zeeland zonder eenige twijfel zeer verheugend nieuws. Alles wat de goede naam van onze provincie in het buitenland kan verbreiden, verdient toe juiching! Als wij goed zijn ingelicht, dan behoort het tot het voor nemen van de K.L.M. om in dit vliegtuig Walcheren een folder met fraaie luchtfoto's van Walcheren te deponeeren, ten behoeve van de luchtrei zigers en ook dit zal in Zee land zonder twijfel worden toegejuicht. Het vreemdelin genverkeer kan van een derge lijke reclame slechts gunstige gevolgen ondervinden. Toch doet dit nieuws, hoe verheugend het dan ook moge zyn, den Zeeuw mistroostig het hoofd schudden. Eerstdaags zal nu een vlieg tuig „Walcheren" de hemelen doorklieven, een reuzenvlieg- tuig, dat de oceanen zal over spannen. Maar zelfs een nor male luchttaxi zal op Walche ren niet kunnen landen, noch elders in Zeeland, omdat deze provincie nog altijd wacht op de aanleg van een nieuw, of het herstel van een oud vlieg veld. Er was een tijd, waarin Zee land vooraanstond in het bm" nenlandsch luchtverkeer, waar in er geen dag voorbij gmg, zonder dat de K.L.M.® vliegtui gen neerstreken op Schouwen en later ook op Walcheren. De oorlog kwam en het was met het luchtverkeer gedaan. Nu bloeit het vliegverkeer sterker dan ooit. De dezer da gen gepubliceerde vergely- kingscijfers tusschen 1940 en 1946 bewijzen het op de meest overtuigende wijze. Maar Zee land is er niet bij. Schouwen niet en Walcheren niet, Beve land en evenmin Zeeuwsch Vlaanderen. De meest ge ïsoleerde provincie wacht nog steeds op luchtverbinding met de rest van het land, met de groote lijnen naar het buiten land. Plannen zijn er, toekomst plannen. t Zeeland zou echter voorloo- pig al gebaat zyn met een start- en landingsplaats, on verschillig waar. maar liefst toch op het eiland Walcheren, Waar de resten van het oude vliegveld als het ware wach ten om weer in gebruik te worden genomen. Hoeveel meer zou Walche ren, zoU Zeeland gebaat zyn met een vliegveld Walche ren, dan met een vliegtuig Walcheren! En daarom: wij zyn de K. L.M dankbaar, dat zij Wal cheren niet vergeet. Wij zyn heusch een tikje verguld met het peetvaderschap over een nieuwe luchtreus. Maar met stijgend ver'angen zien wy uit naar de dag waarop luchtver keer in Zeeland weer mogelijk zal zijn, waarop het geronk der sterke vliegtuigmotoren de lucht w zullen doen tril len, waarop de trotsche glan zende vogels weer zullen da len en stijgen boven Zeeuw- sphe grond en Zeeland weer zal zijn aangesloten op het na tionale en internationale lucht net. Wij begroeten de Constella tion, het vliegtuig Walcheren, met vreugde. Maar zien reikhalzend uit naar het vliegveld Walcheren. De drie groote partijen bereikten een compromis Generaal De Gaulle en de Gaullistische Unie. Het is bekend, dat Engeland feite geen geschreven con stitutie kent. De Engelsche de mocratische traditie zijn gewor teld in het volksbewustzijn en nooit hebben de Engelschen de behoefte gevoeld deze abstract te formuleeren en in artikelen vast te leggen. Geheei anders is het gesteld bij de Franschen, die krachtens hun aard steeds neigen tot streng logisch rede- neeren en onberispelijk juridisch forniuleeren. Maandenlang is de kwestie van de grondwet nu reeds het allesoverheerschende strijdpunt tusschen de partijen. Maandenlang zijn de juristen en politici bezig een allen bevre digende schriftelijke vorm te geven aan de nieuwe republiek. De eerste keer is 't mislukt. Door de tegenstand van de katholieke M.R.P. werd het moeizaam op gestelde ontwerp-grondwet bij referendum met kleine-meerder heid door het volk verworpen. Het heeft heel wat voeten in de aarde had voor een nieuw ontwerp was opgesteld Telkens weer stonden communisten en katholieken als parlementaire kemphanen tegenover elkaar, waarbij de socialisten vaker de zijde van de laatsten kozen dan van de eersten. Thans is echter door de regeeringscommissie, be last met het opstellen van een nieuw ontwerp en samengesteld uit leden van allepartijen, een compromisbesluit genomen zon der een enkele tegenstem met vy'f onthoudingen. De strijd heeft in hoofdzaak geloopen over twee punten: De bevoegdheden van den president Heffing-ineens zal zwaar zijn. WETSONTWERP BIJ DE RAAD VAN STATE. Het wetsontwerp „Heffing ineens" is dezer dagen naar de Raad van State gegaan. „Het Vrije Volk" verneemt hierover nog, dat het ontwerp een zeer zware aantasting van de particuliere vermogens be- teekent. Het tarief zal 10 pro- een bedragen voor de kleine re vermogens en oplopen tot 30 pet. voor de groote. Iemand, die een mlllioen bezit, zal dus drie ton van zijn kapitaal moeten afstaan. De totale opbrengst van deze kapitaalheffing kan dan ook op eenige milliarden gul. dens worden getaxeerd. Prins Bernhard naar Parijs. Z. K. H. Prins Bernhard wordt Zondag omstreeks 2 uur per eigen vliegtuig uit Nederland verwacht op het vliegveld Le Bourget bij Pa rijs. 's Maandags zal de Prins een wapenschouw afnemen op het „Cour d'Honneur des Invalides". De minister van oorlog, de heer Michelet, zal Prins Bernhard een hooge on derscheiding uitreiken. Na de ze plechtigheid gaat de prins bij de Are de Triomphe een palmtak neerleggen en ver volgens zal hij aanzitten bij een lunch, te geven door mi nister-president Bldault. 's Middags om 6 uur geeft Z. KH. een ontvangst in het ge bouw van de Ned. ambassade, waarna een diner volgt, dat te zijner eere aangeboden wordt door den minister van oorlog. Dinsdag 1 October wordt de Prins te Soesterberg terug verwacht. Hel Wereldgebeuren Amerikaansche manoeuvres in Alaska. Van offlcieele zjjde in Ame rika is bevestigd, dat de Ame rikaansche luchtmacht thans proeven met bestuurbare pro jectielen neemt ln de nabij heid van Fairbanks (Alaska). Dergelijke proeven zijn onlangs ook in Nieuw-Mexico genomen. Verder bereidt het leger zich voor op gedurende de winter in Alaska te houden manoeuvres met 't modernste materiaal. Ook op de Aleoe- ten zullen wintermanoeuvres worden gehouden met zwaar materiaal teneinde de invloed van buitengewone lage tem peraturen op kanonnen en be stuurbare projectielen na te gaan. Parachutisten zullen aan de oefeningen deelnemen. Geheime drukpersen#in Duitschland. Naar de News Chronicle verneemt bestaan er geheime drukpersen in Duitschland. die massa's vervalschte reisver gunningen en officieel© docu menten vervaardigen, welke aan soldaten, verplaatste per sonen en Dultsche burgers ver kocht worden. Men vermoedt, dat verplaat ste personen en deserteurs medewerken aan de organisa tie, die filialen heeft in alle zones van Duitschland. Af en toe worden arrestaties ver richt, maar men neemt aan, dat de organisatoren van de organisatie, die onder leiding staat van een uiterst geslepen inidividu, nog steeds niet opge pakt zijn. Het ijzeren scherm van Tito Onder de kop „IJzeren scherm van Tito" wydt de New York Times een hoofd artikel aan de eisch der Joe goslavische regeering tot. op heffing van de inlichtingen dienst van de Amerikaansche ambassade te Belgrado. „Deze eisch" aldus de Ti mes, „bewyst, dat een totali taire dictatuur niet kan be staan in een land, als er ook maar een greintje vrije meeningsuiting is". VERKLARINGEN VAN TITO. In een rede heeft Tito o.m. verklaard: „De arrestatie van aarts bisschop Stepinec luidt geens zins een campagne in tegen de Katholieke kerk in Joego Slavië. De nieuwe Joego-Sla- vische grondwet waarborgt de vrijheid van denken aan al le burgers. Als enkele geeste lijken voortgaan met samen werking met reactionnairen tegen de huidige regeering, moeten zij alle gevolgen van dien op zich nemen". RADIO MOSKOU CON- TRA VATICAAN. Radio Moskou heeft in een uitzending het Vaticaan van inmenging in Italiaansche po litieke aangelegenheden be schuldigd. Deze inmenging zou de vereeniging van reac- tionnaire en conservatieve machten beoogen. en de wijze van verkiezing van een Tweede Kamer. Ten aanzien van het eerste punt is nu bepaald, dat de pre sident van de republiek bij ge heime stemming gekozen zal worden. De president zal be voegd zijn tot aanstelling van de ambtenaren-in-hoogs te-rang met contra-signeering van een of meer ministers. Dit be teekent dus controle door den president over aanstelling van belangrijke functionarissen. De minister, president zaï worden aangewe zen door den president en zal zich pas aan het parlement moeten voorstellen, na dat hij een kabinet heeft gevormd en een regeeringsprogram heeftop- gesteld. Oorspronkelijk hadden de communisten voorgesteld, dat ook de aanwijzing van een pre sident door het parlement moet worden goedgekeurd, doch de M.R.P. heeft uiterst links ge dwongen dit voorstel te laten ver- vervallen. Wat betreft de wijze van verkiezen van de Tweede Kamer is bepaald, dat de eerst komende twee jaren gekozen zal worden volgens het door de link- sche groepen geprefereerde en in de vyf daaropvolgende jaren volgens het door de rechtsche groepen aangehangen systeem. Volgens deze. laatste methode hebben de. meer. conservatieve groepen n.l. grooter kans. In zooverre verschilt dit ont werp van het vorige, dat de pre sident meer macht bekleedt en volksvertegenwoordiging be staat uit twee kamers. Verwacht mag worden, dat de drie groote partijen aan hun aanhangers het parool zullen geven om bij het komende referendum „ja" te stemmen, waarmee -lan einde lijk Frankrijk zijn grondwet zal hebben. De tegenstand tegen het nieuwste ontwerp komt voorna melijk van de zijde van generaal De Gaulle en zijn openlijke en ■stille aanhangers. De Gaulle heeft zich tot nu toe verre ge houden van de partij-politiek. De onlangs gevormde Gaullisti sche Unie. een party, die voor geeft de denkbeelden van De Gaulle voor te. staan en ot »rootscheepsche wijze propagan da maakt met de naam van den nationalen generaal, blijkt menig opzicht koningsgezinder dan dekoning. De Gaulle zelf heeft tot nu toe. althans niet openlijk, geen enkel teeken var. symnathie gegeven voor de nieu we Franse he party, wier peet- rader hij is. Wel heeft de teruggetrokken generaal verscheidene malen het stilzwijgen verbroken en krachtige termen de nieuwe grondwet veroordeeld en Frank rijk gewaarschuwd, dat 't de weg van de chaos opgaat. De Gaul le heeft echter aan prestige in- :éboet door voortdurend de neus op te halen voor alle partij- gedoe en gekrakeel, maar tege lijkertijd op kritieke momenten toch steeds in te grijpen dcor het verkondigen van autoritaire denkbeelden. KORTE PREDICATIE LIBERAAL. Het is 'n Klein beetje overmaar tientalen jaren lang is liberaal een modescheldwoord geweest, dat er in ons vrijgevochten land bij duizenden als koek inging. De N.R.C. was een „liberale" krant. En de oude notaris van het dorp, die nooit naar de kerk ging, was „liberaal". En Thor- becke, nu ja, dat wist iedereen, die was oud-liberaal. Liber vrij. En vrij, dat beteékent: ik ont doe mij, ik maak mij los, ik ben los, ik laat mij niet binden, door niemand en niets. Vrije vogels willen wij zijn en uitvliegen. Vrij van het drukkend juk van in dringerige menschen en vrij van het van boven opgelegde gebod van den hoogsten Gebieder aller menschen en landen, God. U bent niet liberaal? 1 O ik bid u in de naam van Jezus Christus, die alleen waar lijk weet, wat vrij en vrijheid is: Zeg niet neen. U bent het ook. Ik ook. Geeri opgave, die menschen elkander kunnen voorleggen, is moeilijker dan zichzelf en ande ren te leeren houden aan de gulden regel van de geboden van God. De verloren zoon uit de gelijkenis van Jezus breekt er onder uit. En.Sauius van Tarsen leeft zich uit. En wij doen alle maal in onze huiskamer, in onze zaak, in 'n vergadering ons uiter ste best om er vooral niet onder te komen, maar de beide handen vrij te houden. Totdat het misgaat! Totdat wij vastloopen aan de eerst-ongeweten grens van het domein onzer vrijheid en daar amechtig knielend onze machte, looze gebondenheid belijden! Wij, geboeiden, wij zijn niet vrij. De zonde maakte ons hope. loos onvrij. De zonde is een nau- band, die ons gekluisterd doet leven. Dienstknechten der zonde zijn wij, zegt de apostel. Wij zitten er onder, diep onder. Wij komen er ook zoo maar zon der meer niet uit. Wij willen voor liberaal doorgaan, maar onze liberaliteit is bittere schijn. Roep daarom uit het dienst huis der gelcnechten tot den Be vrijder der wereld, Jezus Chris tus: De reis wil 'k niet opnieuw beginnen Tenzij Gij met mij meegaat God. Gij voert mij voort, door licht en duister naar het door U bepaalde oord. Leer mij dat ik als stuurman luister En blijf bij mij de Loods aan boord. B. MINISTER VAN KT,EFFENS NAAR NEDERLAND. Minister van Kleffens zal voor de opening van de as semblee der Ver. Naties op 23 October een bezoek aan Nederland brengen, teneinde contact op te nemen met zijn ambtgenooten. CONSUMENTENCREDEET. In de Staatscourant zijn verschenen de eerste uitvoe ringsbeschikkingen ingevolge de wet op het Consumenten- crediet, waarbij de minis ;ers van financiën en sociale zaken voorschriften vaststellen, over eenkomstig welke credieten worden toegezegd, verleend en afgewikkeld. In een derde beschikking wordt er cp gewezen, dat de termijn, binnen welke een aanvrage voor crediet moet zijn ingediend, op 9 November 1946 eindigt. Donderdag kwam de 12- jarige L. de Vries te 's-Gra- venhage, toen hij met andere padvinders aan het spelen" was. onder een tramwagen. De jon gen overleed ter plaatse. vfert de Italiaansche ex-maarschalk Pietro- Badoglio, die zoowel ln 1918 als ln 1943 de on derhandelingen over de Italiaansche wapenstil stand voerde, zyn 75ste verjaardag. viert prins Felix van Luxemburg zyn 53ste verjaardag; start een Douglas D.C. 4-toestel der K.L.M. voor een bijzondere post- en passagiers- vlucht naar Johannes burg; is het 275 jaar gele den dat .de Spanjaarden, na het doorwaden van het Keten te Bfuinisse op Duiveland landden; MORGEN is het 15 jaar gele den, dat op Schiphol in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin de officieele opening plaats had van de wekelijk- sche luchtdienst Amster damBatavia. Uiterste beperking voor het leger in Nederland. Ook onze luchtmacht wordt weer opgebouwd. Uit de memorie van toelich ting op de afd. Oorlog van de Ryksbegrooting 1947 blijkt, dat het voornemen bestaat in 1947 een tweetal groote een heden en een aantal troepen bestemd voor locale taken, gevormd uit de lichtingen 1946 en 1947, naar het Verre Oosten over te brengen, zulks mede ter gedeelltelijke aflos sing van de in 1945 uitgezon den eenheden oorlogsvrywilll divisie naar Indië vertrekken, waarna er omstreeks October 1947, nog een zal volgen. BEPERKING IN HET MOEDERLAND. De maximum inspanning voor de vervulling der plich ten van het Koninkrijk ten aanzien van het Indische ge biedsdeel brengt de uiterste beperking voor wat betreft het Rijk in Europa mede. Hier kan niet meer worden gedaan dan het aanhouden van de strikt noodige troepen voor binnen landsche orde- Het vonnis zal op rechtsbeginselen gegrond zijn Er heerscht in het Neuren- bergsche gerechtsgebouw thans spanning, die men als het ware met de dag kan zien toe nemen, aldus de speciale A.N. P. verslaggever. De gangen en zalen, waar wekenlang onge wone stilte heerschte, zijn thans weer vol vertier, schrijf machines ratelen een mono toon lied, telexapparaten zoe men en telegrafisten seinen. Neurenberg is tans weer on geveer zooals het tien maan. len geleden was: een magneet, die haar werkingsfeer over vele landen uitoefent. Tien maanden lang heeft het gerecht der naties zwijg zaam en onaantastbaar geze ten boven de stryd die zich tusschen aanklacht en verde- Meeting op „Houlrust" gaat toch door. Het hoofdbestuur van de C.P.N. „de Waarheid'' deelt mede, dat de massameeting, die Zaterdag a.s. in de Hout- rusthallen te 's-Gravenhage onder auspiciën van de Ver. Nederland-Indoneslë zou plaats vinden, toch doorgang zal vin den. De C.P.N. heeft n.l. beslo ten om deze meeting over te nemen. 100 Zeeuwen in Engeland (IV). Scarborough wil een beter figuur slaan, Sportieve winst. Sportief verlies. ■«OEN de eerste sportieve ontmoeting tusschen Scar borough en Vlissingen achter de rug was zagen de Britten witjes. En toen het geheele gezelschap zich daar na verzarfielde op een tea, die het was wat onwennig voor Nederlandsche begrippen in een der kerken van Scar borough werd aangeboden door den predikant, toen balden ze hun vuisten, onze gastheeren en mompelden: „Zoo slecht brengen wij het er volgend jaar niet af!" Inderdaad: de 2310 neder laag voor Scarborough op het athletiekveld was moeilijk te verwerken voor de Engelschen. Ze hadden er een verklaring voor: athletiek word$ in Scar borough weinig beoefend. Maar nu zullen de handen ineen worden geslagen en deze win ter zal er in- Scarborough ernstig worden getraind om in 1947 betere resultaten te bevechten. Als een sportont- moeting dit resultaat heeft, dan mag er van sportieve winst worden gesproken! Ook de Engelsche zwem mers, die over vrywel de ge heele linie werdéh geklopt, hebben besloten om volgend jaar beter voor de dag te komen. Er bestond in Scarbo rough geen eigenlijke zwem- vereeniging en thans- verkeert zij in oprichting! En dat in een stad met zulke schltte-, rende zwembaden! De~ Vllssin- gera keken hun oogen uit, en hopln, dat er nu ook in hun stad een goede trainingsgele genheid zal worden gescha pen De voetbalwedstrijden voor de schoolelftallen liepen op Vlissingsche nederlagen uit. Helaas! Hier moeten wy het volgend jaar sterker beslagen ten ijs komen. Maar gelukkig behaalde het Vlissingsche elf tal resultaten, die de Britten voetbalkenners toch bij uit nemendheid met bewonde ring vervulden. De Britsche pers sprak van een demonstra-, tie van superieur voetbal. En inderdaad: twee overwinnin gen en een gelijk spel tegen Bromley zijn een schitterend resultaat. Eén ding dient hier opge merkt: de Vlissingers hebben voor dit resultaat offers ge bracht! Zij hebben uitermate ingetogen geleefd, geen alcohol gebruikt, niet gerookt, hoe verleidelijk de Engelsche siga retten ook waren, zij hebben zich volledig op him wedstrij den geconcentreerd. Een ploeg van ferme knapen! Ook de boksers kwamen uit stekend voor de dag. Ook zij droegen de zegepalm weg. Maar er werden na de dnt- moeting tusschen Vlissingen en Scarborough partijen ge bokst tusschen vooraanstaan de Engelsche amateurboksers en er was, hoe goed het re sultaat van Vlissingen ook was, toch wel eenig verschil. De kans is niet uitgesloten, daf. Scarborough zich volgend jaar wil wreken en sterker voor de dag komt. Overigens: Britsche boks- deskundigen roemden het werk Ier Nederlanders ten zeerste, verklaarden zelfs, dat sommi ge Scarboroughboksers geen tegenpartij voor de Nederlan ders waren. Alleen meenden zij, dat een doeltreffender ge bruik van de linkerhand aan het boksen der Vlissingers nog aanzienlijk ten goede zou ko men. Minder verheffend waren de resultaten, die door de tennis sers en tafeltennissers wer den behaald. Zy waren niet zoo heel veel slechter dan hun Britsche tegenstanders, maar op het beslissende moment moesten zij het toch telkens afleggen en uiteindelijk leden zij dan ook een zware neder laag. Hier moest Vlissingen een sportief verlies incasseeren en het zal zaak zijn volgend jaar alles op alles te zetten om de bordjes te verhangen. We kun nen deze nederlagen niet op ons laten zitten! Tusschen de wedstrijden door werden er door de Vlis singers handbal en waterpolo- demonstraties gegeven, die zeer ln de smaak vielen en bijzonder werden gewaar deerd. Zoo mag geconstateerd wor den, dat Vlissingen de naam van Zeeland, ja van Neder land op voortreffelijkewijze heeft hooggehouden en dat, a! beteekende dit verblijf in Scarborough dan ook veel meer dan sport alleen, ook het sportieve resultaat alle verwachtingen verre heeft overtroffen. Britten en Nederlanders wa ren sportieve overwinnaars en sportieve verliezers. Zegepra len en nederlagen hebben de vriendschap Scarborough Vlissingen versterkt instede van verzwakt. diging heeft afgespeeld. Met eindeloos geduld heeft het ge recht een verdediging van vele maanden aangehoord en het grootste deel der weinige woerden, die van achter de tafel der rechters gesproken werden, waren 'erop gericht het recht op „fair trial" voor dé beschuldigden met de groot ste nauwgezetheid te handha ven. Er zijn hier vele gissin gen omtrent het oordeel dat Maandag en Dinsdag zal wer den uitgesproken. Verwach tingen omtrent de vraag hoe- velen en wie de hoogste straf zullen ontgaan, loopen sterk uiteen. Maar van één ding is ieder, die het proces gevolgd heeft, bij voorbaat overtuigd: Het feit alleen, dat de win naar een proces voert tegen vroegere vijanden, die thans machteloos en verslagen in hun val zitten, bewijst niet dat het vonnis gedicteerd zal wor den door wraakzucht en harts, tocht. Zelfs de aanklacht ofschoon vaak uitgesproken met passie van afschuw voor daden. die ook door de be schuldigden als weerzinwek kend werden bestempeld droeg als geheel niet het ka rakter, dat ernstige twijfel zou hebben kunnen doen wekken. Van dit gerecht kan geen ander vonnis worden verwacht, dan een, dat gegrond Is op de Jioogste principes van het recht. Wanneer over een paar da gen de rechters 'gesproken zul len hebben, dan zal de wereld belangstelling niet meer op de stad van Hitler's parades ge richt zijn. Maar het grauwe leven zal voortsleepen over het puin. Niet alleen in Neu renberg. maar overal in Duitschland. Dit Is een vonnis der historie en de historie oor deelt onbarmhartig. Zij laat het aan de menschen over haar vonnis te corrigeeren. Eind deze maand besprekingen? Welingelichte republikein, sche kringen verklaren, idat Sjahrir de Indonesische dele gatie bij de IndonesischNe derlandsche besprekingen zal leiden. Dezelfde kringen dee- len mede, dat de besprekin gen voor het einde van de maand zullen aanvangen. DE EVACUATIE. Gistermorgen 11 uur, Indo nesische tijd. is het eerste transport èvacué's op het sta tion Manggarai te Batavia aangekomen. Het transport omvatte ln totaal 549 perso nen. Het volgend transport wordt 30 Sept. te Batavia ver wacht. Mr. Mas Slapet niet naar Pangkalpinang. Het Tweede Kamerlid, de heer Vonk, heeft aan den mi nister van Overzeesche Ge- biedsdeelen gevraagd of het hem bekend is, dat de Indi sche regeering het voorstel van de Democratische bond om mr. Mas Slamet af te vaardigen naar de conferen tie te Pang kal pinang heeft afgewezen. De heer Vonk vroeg voorts of de minister deze afwijzing niet ln strijd achtte met de democratische beginselen en of de minister bereid is maatregelen te tref- ten dat mr. Mas Slamet, als nog afgevaardigd wordt naar de conferentie. handhaving en van de vredes- onderdeelen, noodig voor de opleiding der naar Indië te zenden contingenten, die te vens de basis vormen waar uit t.z.t. nadat de taak der koninklijke landmacht in In dië kan worden ingekrompen een operatief orgaan en territoriale eenheden voor ta ken in Europa kunnen voort komen. Eerst dan zal met le gervorming in de' eigenlijke zin kunnen worden begonnen. Het voornemen bestaat de liquidatie der uit vrijwilligers gevormde gezagstroepen ln 1947 te voltooien. Het voornemen bestaat de opleidingen in Engeland ia 1947 te beëindigen, behalve wellicht enkele speciale cur sussen. Alsdan zal ook de functie van commandant Ne derlandsche troepen in Enge land vervallen. DE LUCHTMACHT. Besloten werd een aanvang te. maken met de uitvoering van een voorloopig plan voor de Luchtverdediging Neder land. Dit plan voorziet in de meest urgente behoefte om ons land bij een vijandelijke aanval, in staat te stellen zich niet alleen in de lucht te ver dedigen, maar ook het leger ln zijn taak te steunen. Hier voor was het noodig een aan tal gevechtsvliegtuigafdeelin- gen te projecteeren, waar van de oprichting in de loop van 1947 zal aanvangen. Aan het einde van .1947 zullen vijf dezer gevechtsvliegtutgafdee- lingen geheel bemand en uit gerust op de militaire vlieg velden van. Nederland aanwe zig zijn. Voorts ligt het in de be doeling in 1947 te beginnen met de opbouw van een Ra- darwet in Nederland, hetwelk van groot belang wordt ge acht, ook voor het opvoeren van de veiligheid van de bur gerluchtvaart. Het derde hoofdonderdeel van het wapen der militaire luchtvaart, waarvan de uit breiding in 1947 beoogd wordt, ls het regiment lucht vaarttroepen. Dit regiment, dat reeds in 1946 werd opge richt, heeft een tweeledige taak n.l. het militair vormen van het voor de militaire luchtvaart benoodigde perso neel en het met eigen perso neel verdedigen van de vlieg velden. Dq Marine. Gelijk reeds gemeld werd, laten de toestand van 's Rijks financiën en de deviezen nog niet toe het in een vaststaand aantal jaren te voltooien Vlootplan aan de Staten-Ge- neraal voor te leggen. De toelichtende staat bij de begrooting van Marine noemt van het plan van aanbouw voor 1947 het volgende: aan bouw van een kruiser (1ste termijn), jaanbouw van een lightfleet-carrier, (1ste ter mijn), aanschaffing van 2 torpedobootjagers, aanbouw van 2 torpedobootjagers. (lste termijn), aanschaffing, c.(j. aanbouw van een moeder schip, aanbouw van een moe derschip, (lste termijn), aan bouw van een onderzeeboot, (lste termijn), aanschaffing en inrichting van een torpedo- werkschip, voorbereidende maatregelen voor de aankoop in 1948 van een lightfleetcar- rier, aanschaffing van 8 mij nenvegers, aanbouw van een opleidingsvaartuig voor de onderzeebootbestrij ding. Het ligt in het voornemen om zoo spoedig als eenigszins mogelijk alle nog ln Engeland gevestigde opleidingen met In begrip van de technische, van daaruit naar Nederland over te brengen. Behalve dat daar voor gebouwen c.s. barakken noodig zijn, zal bovendien een uitgebreid en zeer kostbaar Instrumentarium moeten wor den aangeschaft. De aflevering van suiker. Het honoreeren van .de thans loopende suikerbonnen, waar bij ook de tweede bon van 500 ?ram extra, stelt hooge eischen aan de bevoorrading der de taillisten. Juist in deze weken valt de overschakeling van de geïmporteerde ruwe suiker op die, welke uit eigen productie verkregen wordt. Hoewel iedereen er verze kerd van kan zijn, dat hij het hem toekomende rantsoen zal ontvangen, zal hier en daar de aflevering niet onmiddellijk ln volle omvang kunnen geschie den. PROF. SCHMUTZER OVERLEDEN. Donderdagmiddag is prof. dr. ir. J. I. J. M. Schmutzer, hoogleeraar in de kristallogra fie, mineralogie en petrografie te Utrecht, op 63-jarige leef tijd overleden. Prof. Schmut zer was in het kabinetGer- brandy eenige tijd minister van overzeesche gebiedsdee- len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1