Het „Land zonder Schaduw" wordt weer groen UIT DE PROVINCIE Hitiers portret in haar kamer Zeeuwsch-Vlaanderen PROBLEMEN RONDOM DE HERBEPLANTING VAN WALCHEREN. Een nuttig initiatief. DE Stichting „Nieuw Wal cheren" heeft, zooals be kend, een vergadering belegd, waarop alle burge meesters van Walcheren eenige deskundigen, wier naam alom bekend is, zich hebben verdiept in de proble men der herbeplanting van Walcheren. Mr. A. J. van der Weel, die als oud-burgemees ter van Middelburg deze ver gadering presideerde, was wel de tolk van alle aanwezigen, toen hij aan het einde van dit overleg de overtuiging uit sprak, dat deze conferentie uiterst nuttig was geweest, maar ongetwijfeld gevolgd dient te worden door éen tweede bespreking. DE SCHADEVER- I GOEDING. Immers: er blijkt ongeloof lijk veel vast te zitten aan de herbeplanting van Walcheren. Met gerechtvaardigde voldoe ning kon de heer J. L. Ver hagen uit Vlissingen als voor zitter van „Nieuw Walcheren1' melding maken van de schit terende resultaten van de actie „Plant een boom op Walche ren", maar met dit goede re sultaat is Walcheren van Land zonder Schaduw nog geen nieuwe Tuin van Zeeland ge worden! De schadevergoedingsrege ling bijvoorbeeld is zoo inge wikkeld, dat ondanks de hel dere uiteenzetting van prof. J. Bijhouwer uit Amsterdam, de supervisor van de herbe planting van Walcheren, uit de vergadering een dringend be roep werd gedaan om deze regelingen en de wegen, die ter verkrijging van financieele vergoedingen bewandeld moe ten worden, zwart op wit te zetten, zoodat iedereen rustig na kan gaan, wat hy doen moet. Zoo op het eerste gezicht zien deze vergoedingsplannen er nog zoo kwaad niet uit, maar wel staat reeds thans vast, dat „Nieuw Walcheren", met zijn Boomenactie een be langrijke completeerende taak heeft te verrichten. SAMENWERKING Er ie echter nog meer. De vraag werd besproken, of het mogelhk is om door samenwer king de schoonheid van Wal cheren te verhoogen. Twee wegen immers kan men be wandelen. Men kan in iedere •gemeente op eigen houtje plannen ontwerpen en begroo tingen opmaken en die ter goedkeuring inzenden. Men kan echter ook de handen in eenslaan en al deze eigen plannen ondergeschikt maken -Goed, goedkoop en zuinig lichf voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereeaJjoed, goedkoop en lil aan dè goedkeuring van een bij uitstek deskundige, die leiding kan geven, adviseerend kan optreden en er zorg voor kan dragen, dat Walcherens landschapsschoon tot een fraaie, eenheid wordt en niet uiteenvalt in een mooi brokje hier en een leelijk brokje ginds. Bovendien is men er met de herbeplahting alleen by lange niet. Hef- zal noodig zijn om toezicht te houden op de groei van de jonge aanplant en een man, die deze omvangryke taak op Walcheren in handen kan nemen, is er tot op heden niet Het behoeft onder die om standigheden allerminst te verwonderen, dat vrywel de geheele vergadering in prin cipe instemde met de opvat ting. dat het juist is, de herbe plahting te doen ressorteeren onder de centrale leiding van zulk een specialist. WAT ER RREDS GE SCHIEDEN KAN. Nuttig was deze samenspre- king voorts, omdat nu voor het eerst kwam vast te staan, wat 'er in nabye toekomst reeds gedaan kan worden aan de herbeplanting van Walche ren. Prof. Bqhouwer noemde als zoodanig ln de allereerste plaats de herbeplanting van de weg MiddelburgVeere, die ook in het kader van de her verkaveling van Walcheren geen ander verloop zal krijgen. Vermoedelijk is deze nog dit najaar mogelijk, omdat de wegbermen in goede conditie verkeeren en voldoende ontzilt zijn. Volgend voorjaar komen dan wellicht 300 boomgaarden aan de beurt, tegelijk met de erf- beplanting van 300 boerde rijen. Daar Walcheren 1500 boerdery'en telt, staat dus een vijfde deel daarvan op het programma. Vervolgens zullen de andere wegen en de overige boer derijen aan de beurt komen, alsmede de dopskommen en de buitenplaatsen. BOSCHHERSTEL IN OOSTKAPELLE EN DOMBURG. Ir. M. de Vink, directeur van de Planologische Dienst der provincie Zeeland, onder- schroef deze opvatting er voegde hier nog aan toe. dat het eveneens reeds mógelijk is de hiaten aan te vullen in de bo^chen van Oostkapelle en Domburg en vernieuwing of herstel van de wlndscher- men in deze bosschen. Ook hij achtte herstel van de beplanting der dorpskom men en begraafplaatsen reeds mogelijk, maar drong er daar- bg, evenals prof. Bijhouwer gedaan had, ten sterkte op aan, dat er daarbij samen werking tot stand zal komen, overleg, opdat er in de eerste plaats geen geld nutteloos zal i worden verspild, daarnaast een 'schoone eenheid zal ontstaan, ,die Walcheren opnieuw tot Tuin van Zeeland zal maken. De instemming der verga dering met dit' standpunt kan niet anders dan met blijdschap worden begroet. Allen immers kan als einddoel slechts voor oogen staan het volledige her stel van Walcherens schoon heid. Wanneer dit niet door velen onwelgevallige centrali satie, maar door vrijwillige, spontane coöperatie bereikt kan worden, kan Walcheren er slechts wel bij varen. Voor onze correspondenten. Dezer dagen zullen wij aan onze correspon denten een circulaire en nieuwe afrekeningssta- ten verzenden. Deze zul len over enkele dagen in hun bezit kunnen zyn. Indien een van onze cor respondenten. de circu laire en nota's niet mocht ontvangen, zullen wij dit gaarne vernemen mét opgave van het juiste adres, opdat wij alsnog een en ander kunnen toezenden. Redactie. WALVISCHVAART 'ZAL NED. DEVIEZENPOSITIE VERSTEVIGEN. Binnenkort zal de Neder- landsche Walvischvaarder „Willem Barendz" zee kiezen voor een tocht van zes a ze ven maanden naar de Zuide lijke IJszee. De expeditie zal. van het grootje belang zijn voor de margarine- en zeepfabricage. Het slagen van deze tocht zal een aanmerkelijke verlichting beteekenen van de précaire Nederlandscl^e deviezenpot tie. wanneer men bedenkt, dat de wereldprijs voor traan momen teel 80 a 85 pond sterling per ton bedraagt. DE VERWERKING VAN AMATEURSTABAK. De productiecommissaris voor de tuinbouw en de ooft teelt maakt bekend, dat de inland- sche tabak van de oogst 1946, „lvorens te worden verwerkt, ge fermenteerd. dient te worden. Deze tabak zal tot uiterlijk 31 Januari 1947 ter fermentatie moeten werden ingezonden by fermenteurs en fabrikanten. De sigarenfabrikant zal voor iedere kilogram ter fermentatie inge leverde winddroge tabak aan den amateur terugleveren tenminste 125 en ten hoogste150 sigaren met. een. gezamenlijk gewicht van 600 gram, exclusief eventu eel te gebx*uiken kunstomblad. De sigarettenfabrikant z aan den. amateur, terugleveren 800 sigaretten met een gewicht van 1 gram per stuk. De kerver zal aan den ama teur terugleveren 800 gram. Mocht de sigarenfabrikant minder dan 600 gram sigaren per kg. terugleveren, dan is hu verplicht den amateur 100 per 600 gram te weinig afgeleverde sigaren te vergoeden. De sigaret tenfabrikant zal den amateur f 100 per 800 te weinig afgele verde sigaretten moeten vergoe den, dekerver 100 per kg. te weinig afgeleverde tabak. Voorstellen der Groote Vier aangenomen. Donderdagavond is de vol tallige vergadering van de vredesconferentie bijeen geko men ter bespreking van de voorstellen der Groote Vier om het werk te bespoedigen. Volgens deze voorstellen zou het werk van de com missie voor 5 Oct. en de con ferentie zelf voor 15 Oct. be ëindigd moeten zijn. De voor stellen werden vrywel zonder discussie aangenomen. Dat de vergadering toch nog 70 minuten duurde komt, door dat een debat dreigde te ont staan over een oud Grieksch amendement. De voorzitter echter wist het geval te sus sen Maandag 7 October zal in een der kamers van het hoofd, bestuur der P.T.T. een schaak wedstrijd per telex worden ge houden tusschen een Britsch team en een Nederlandsch tiental. Donderdag heeft zich in zuïT^pHRragKTr ledercon. goedkoop cn zuinig licht voot iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor Iedereen (Ingezonden mededeeling).. Egypte verwerpt Engelsche voorstellen. Welingelichte kringen Cairo zijn van meening, in de Egyptische nota, waarschijnlijk vandaag Lord Stansgate, leider Britsche delegatie by de sprekingen over éen te dat die aan der be- her- ziening van het Anglo-Egyp- tische verdrag, zal worden overhandigd, de jongste Brit sche voorstellen verworpen worden. Naai' men meent te weten, zullen zelfs een aan tal concessies, waartoe de Egyptische delegatie voor heen bereid was, ingetrokken worden. MOTIE VAN VERTROUWEN VOOR IT AL. REGEERING. Het Italiaansche parlement heeft een motie van vertrou wen in de regeering de Gas- peri aangenomen. AMERIKAANSCHE LEES ZAAL IN BELGRADO GESLOTEN. De Amerikaansche Lees zaal en Bibliotheek te Belgra do is op eisch van- de Yoego- Slavische regeering gesloten. Ook alle -afdeelingen van de Amerikaansche Voorlichtings. dienst zijn gesloten, Zeeland krijgt gas van de mijnen. REGEERING WIL PERSLEIDING AANLEGGEN. In de memorie van toe lichting op de begrooting van Economische zaken wordt t.a. de plannen met betrekking tot de gasvoorziening van ons land, welke o.m. het leggen van eenige groote koppellen dingen tusschen bepaalde gas productiecentra beoogt, opge merkt, dat de wederopbouw van Walcheren voorziening in de behoefte aan gas eischt. De productie-capaciteiten van de gasbedryven op Wal cheren en Zuid-Beveland is te kléin. De gasfabriek te Vlis singen heeft veel schade op- geloopen, zoodat uitbreiding en herstel groote kosten met zich mede zou brengen. Het is daarom gewenscht, mede in verband me^ de toe komst van Zeeland, een sta len persleiding te leggen van Breua naar Walcheren, in aan sluiting op het gasnet van <de Staatsmijnen. Uitvoering van dit plan be- teekent, dat de gasfabrieken van de „Middengroep" in Zee land Middelburg; Vlissingen, Goes en Yerseke in de toe komst zullen kunnen verdwy- neh«en dat de gasvoorziening hier en door middel van een- aftakking, eventueel ook op Tholen gehseel van de mijnen uit verzorgd zou worden. EXAMEN WATERBOUWKUNDIG OPZICHTER. Voor de „Bond van Techni sche Ambtenaren in Over- heids- en Semi Overheids dienst", afdeeling Waterbouw kundige ambtenaren in Zee land, slaagden te Middelburg voor het examen Waterbouw kundig opzichter: A. Buys, D. C. Breas. P. J. van Boven, J. Boonman, W. J. Dek, M. Dobbelaar, A. J. Eggebeey, J. M. Geense, M. Huissoon, S M. Haverhoek, A. Hoek, J. Huibrechtse, A. M. van der Hooft, D. Keur, J. de Klerk, J. Kaashoek, D. Knoe- ter, J. C. de Kater, J. Klap, P. Lindhout, D. de Looff, J, E. L, Loderwijk, M. Moerland, K. Minnaar, M. J. op 't Hof, C. A. Potter, J. Roelands, E. S. Rooseboom, P. J. Ruisaard, W. J. van de Ree, J. M. Slmonse, H. G. van Stee. J. Sinke, J. Schalkoort, R. J. de Smit, J. van Schaik, A. D. Smits. J. P. Verburg, L. J. van Vossen, L J, Wesdorp, C. Woudenberg, C. M. IJzerman, O. H. -Zwietink, P. J. Zwee- mer. kopergieterii te Schiedam ernstige ontploffing voor- HILVERSUM HELPT ZEELAND. Gelijk wy reeds meldden, wordt deze week in Hilversum groots opgezette actie voor Zeeland gevoerd. Het blad „Gooische Klanken" wijdt aan deze actie een artikel, waarin de nadruk wordt gelegd op de groote vernielingen in onze provincie. Een nauw con tact tusschen Hilversum er Zeeland zou ook ln het Gooi een beter begrip voor de toe standen in Zeeland kunnen doen ontstaan, aldus het blad, bijv. door uitwisseling van in woners door middel van trips over en weer. Reeds werd rondgegaan met inteekenlijsten en verschillende firma's hebben een etalage ter beschikking gesteld. Donderdagavond om 8 uur vindt in het Hof van Holland een Zeeuwsche avond plaats, waar de bekende Zeeuwsche voordrachtskunstenares mevr. d. Broecke-de Man en de burgemeester van Aardenburg de heer J. van Dongen, zullen spreken over Zeeland. Vrydagav.ond arriveerden de Zeeuwsche collectanten en collectrices in Zeeuwsch cos- tuum in Hilversum, waar zy door het polttiemuziekcorps „Exelsior" naar het centrum gebracht werden. In de Hil- versumsche bioscopen zal tij dens de voorstellingen ten ba te van Zeeland worden gecol lecteerd. Men stelt zich voor in Hil versum een plaatselyke Zeeuw sche Vereeeniging te kunnen oprichten, welke, aangezien er 600 Zeeuwen in Hilversum wonen, zeker levensvatbaar heid zal hebben. ZEEUWSCHE KRUIDE NIERS VERGADERDEN. Woensdagmiddag werd te Goes een vergadering gehou- den van kruideniers uit alle deelen van Zeeland. De heer H. Post, secretaris van de vakgroep Detailhandel in kruidenierswaren stelde in zyn rede vast, dat de strijd tusschen groot- en kleinbedrijf, mede als gevolg van het op treden der kruideniers, ten gunste' voor het kleinbedrijf is veranderd. In het geheele land zijn 3000 getroffen kruidenierszaken, waarvan ongeveer 150 in Zee land. Ook hier z.al een hulp actie worden ontwikkeld, waarbij de niet getroffen kruideniers hun getroffen col lega's zullen helpen. Deze hulp zal bestaan in het ver strekken van winkelinventaris. Het districtsbestuur bestaat thans uit de volgende heéren M. Siervogel, Goes, voorzitter: F. J. Thiery, inspecteur en J. Christlaanse, Koudekerke; J. Baan, Middelburg en J. Sey mour, Middelburg. TRIBUNAAL TERNEUZEN gedaan. Hij ontving „onze mannen1'. HET BLOED KRUIPT... De 42 j. B. Zapf, geb. Maier, uit Terneuzen, was Duitschc van geboorte; doch als Neder- landsche genaturaliseerd. Tij- dans de bezetting was besch,, evenals haar man, natuuriyk erg Duitsch gezind, sloot zich aan bij de N.S.B., bekleedde daarin een leidende functie, en pleegde verraad tegenover een Neder landsch burger, die zich anti- Duitsch had uitgelaten. Het portret van Hitier prijkte tn haar woning, waar vergaderingen van de beweging werden gehou den. f Tydens de 17 maanden dat zy nu is geïnterneerd, heeft zy berouw gekregen over haar han delwijze. Bidault over Duitschland. Frankryic wenscht geen vergelding. Het Fransche regeerings- hoofd, Georges Bidault, heeft in de „American Club" te Parijs o.m. verklaard: „Frank rijk wenscht geen vrede van vergelding.: Zijn doel is recht vaardigheid. niet haat, veilig heid, niet eerzucht. Maar in <lit streven naar vrede moet Duitschland niet de schepper van oneenigheld zijn. Wanneer Frankrijk over Duitsajüand spreekt is het als de stem eens roepende in de woestijn. Tof- nog toe, heeft die woestyn geen echo lè-ten hooren." Bidault vervolgde „Duitschland is de kritieke scharnier in de eenheid dei- wereld. Die eenheid valt of staat met deze kwestie." Bidaul(- z6ide, dat er een aanzieniyke vooruitgang is gemaakt in de Fransche bin- nenlandsche toestand. „Deze zal nooit zoo snel zijn als een ongeduldig volk als het Fran sche wel zou wenschen, maar wij zullen vorderingen blyven maken". Bidault besloot met een beroep op versterking van de Fransche eenheid. „Deze eenheid is grooter eh Frank rijk is sterker dan sommigen denken". Rede van Byrnes. Byrnes heeft Donderdag te Pary's een verklaring afge legd over de Amerikaansche buitenlandsche politiek. Hy noemde het optreden van Pre sident- Truman tegenover Wal lace geruststellend voor de buitenlandsche staatslieden, omdat daaruit blykt, dat de President geheel achter de tot dusver gevoerde politiek staat. Over de conferentie te Pa rijs zeide Byrnes o.m., dat men niet al te veel moet zien op haar lange duur. De Ame rikaansche Senaat doet soms langer over een wetsontwerp dan de conferentie over vijf vredesverdragen. Het verdrag met Duitschland zal in eik geval in de 2e helft van Oc tober in behandeling geno men worden. Tenslotte zeide Byrnes, dat Molotov hem had verzekerd', op 23 October bij de opening van de vergadering van de Ver. Naties aanwezig te zul len zyn. Churchill verwachtte Duitsche invasie. Thans is de tekst bekend gemaakt van een rede, welke' Churchill op 17 Sept. 1940 in een geheime zitting van het Engelsche Lagerhuis hield en waarin hij o.m. zeide, dat de voorbereidingen voor een Duit sche invasie in Engeland snel vorderden. Duitschland had, volgens de med'edeelingen van Churchill, toen een invasievloot van bijna 2000 schepen gereed liggen, geschikt om ln één reis een half millioen soldaten over te brengen. GIRAL DRINGT AAN OP ACTIE. De premier van de Spaan- sche republikeinsrhe regee ring Giral, heeft aan de mi nisters van buitenlandsche zaken der Groote Vier een nieuwe nota doen toe- komen, waarin er op gewe zen wordt, dat in Spanje re publikeinen en democraten weer streng vervolgd worden. Dc nota noemt een moreele veroordeeling niet voldoende en dringt er op aan over te gaan tot een practische actie om het Spaansche volk van de tyrannie te bevrijden, De strijd in Griekenland GEVECHTEN BREIDEN ZICH UIT. De stryd in Griekenland breidt zich volgens berichten uit Londen steeds meer uit. Het hevigst wordt gevochten tusschen. regeeringst*oepen en linkschen ten Zuiden van de Aibaansche en Joego-Slavische grens. De gevechten breiden zich echter uit tot aan het gebied ten Zuiden van Bul garije. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van bui tenlandsche zaken verklaarde, dat zyn regeering niet van plan is onmiddellijk cle Engel sche troepen uit Griekenland terug te trekken. De Atheensche politie heeft in verband met de terugkeer van den koning bevel gekre gen alle vergunningen voor wapens in te trekken. Het is verboden tijdens de intocht van den koning op de daken der hulzen te zitten of van zyn plaats te komen. In Londen worden de bij zonderheden over het vertrek van den koning streng geheim gehouden en alle mogelijke veiligheidsmaatregelen getrof fen. NIEUWE GRIEKSCHE REGEERING? Tsaldaris, de Grieksche pre mier, heeft medegedeolcl, Za terdag, wanneer koning George in Athene zal zyn aangekomen, af te zullen tre den. Hij zeide, dat bij de vor ming van een nieuw kabinet van een coalitie geen sprake kon zijn. „De nieuwe regeering," al dus Tsaldaris, „moet vóór 4 October samengesteld zHn, daar ik naar de vredesconfe rentie terug moet keeren". In de zaak van A, A. Rom- bout te Koewacht, die reeds eerder was behandelt, werden nu eenige getuigen gehoord. De burgemeester van Koe wacht verklaarde een fiets te hebben moeten vorderen voor besch., op last van de Duit- schers. Ook de opperwacht meester der Marechaussee legt bezwareq^e verklaringen af. Nog een derde getuige legde verklaringen af zeer ten na- deele van besch., die tenslotte moest bekennen. NIET FRAAI. De 54 j. brandstof fenhan- delaar J. D. Antheunis te Hulst, was weliswaar geen N.S.B.-er, doch bleek toch erg met de N.S.B. en de Duitschers inge nomen, wat bleek uit zijn om- gang daarmede en het inroepen van hun lmlp. De Duitschers, die hy in zijn huis ontving, noemde hy „onze., mannen". Zoo beweerde hij o.a. dat hij graag nog een paar Jaar honger wilde lyden voor een Duitsche overwinning. Dat zijn dochter en haar vriendin, omdat zy met Duit schers omgingen werden bespot, vond hij verkeerd en dat gaf hy aan by den N.S.B. groeps commandant del" Marechaussee. Besch. ontkende thans alles, waarom het tribunaal besloot deze zaak aan te houden om ge tuigen te hooren. De 27 j. bierbottelaar J. K Kolijn, Terneuzen, had zich in begin 1942 als lid der N.S.B. aangesloten, om vrijgesteld te worden voor Duitschand. Hoe wei besch. beweerde niet actief geweest te zyn, bleek nagenoeg zyn geheele familie by de N.S.B. geweest te zyn. Besch is 1 Vz jaar geïnterneerd geweest. De 48 j. chauffeur W. Bluemink, te Amersfoort, vroe ger te Oostburg, was vrijwillig als chauffeur in Duitschland werkzaam geweest, nadat hy eenige maanden werkloos was geweest. Uitspraak op 10 October as UITSPRAKEN. J. E. F. Lijbaart, Terneuzen, geïnterneerd: Ontzetting rech ten, met bevel tot onmiddeliyke invrijheidstelling. F. de Smet, Oostburg: Be schuldiging vervallen verklaard. J. de Baar, 's-Heerenhoek, die 19 Febr. jl. door het tribunaal te Goes was veroordeeld tot nog 6 maanden interneering en ver beurdverklaring van het ver mogen tot een bedrag van 50.000, en ontzetting rechten en daarvan in beroep ging en nu voor het tribunaal Terneu zen terecht stond, werdi het von nis bevestigd, met vernietiging met het daarbij gegeven bevel tot inibewaringhouding. Dr. Euwe in Goes en Vlissingen. Dr. Euwe heeft de beide eerste avonden van zijn simul- taan-tournee door Zeeland, groote belangstelling onder vonden en vooral te Goes ook heftige tegenstand. Hier speelde hij tegen 37 Beveland- sche schakers, van wie er 3 van den oud-werelkampioen wisten te winnen en 6 remise bereikten. In Vlissingen leed dr. Euwe slechts één neder laag, terwijl hij aan 36 bor den won. Eén partij werd re mise. BENOEMING. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Oct. 1946 benoemd tot referendaris der Prov. Griffie mr. J. de Vries, hoofdcommies, chef der 3e afdeeling. NIEUWE BURGEMEESTER VOOR STAVENISSE. Met ingang van 1 October is benoemd tot burgemeester der gemeente Stavenisse, de heer L. A. Verburg, commies ter secretarie der gemeente Zierikzee. Tot dusver werden de func ties van burgemeester en se cretaris der gemeente Stave nisse door éen persoon be kleed. Hierin is ook nu door de benoeming van den heer Verburg geen wyziging geko men. EÉN ONTVANGER. Bij K.B. zijn de gemeenten Hulst, Graauw en Langendam aangewezen als gemeenten waarin de bediening van ont-, vanger door de zelfde persoon wordt bekleed. SECRETARIS EN ONTVANGER. By K. B. is de aanwijzing Ingetrokken van de gemeen te Rilland-Bath als gemeente waarin de bedieningen van secretaris en van ontvanger door dezelfde, persoon wordt bekleed. Bijzonder Gerechtshof. IN VREEMDE KRIJGS DIENST GETREDEN. Het Bijzonder Gerechtshof, Kamer Zeeland, behandelde in de zitting van Vrijdag jl. te Middelburg de volgende zaken: Johannes den Dekker, chauf feur, Middelburg, werd be. schuldigd van opzettelijk vrij willig treden in Duitsche krijgsdienst, nl. toetreding tot het N.S.K.K. Zyn verd., mr. A. Bolle, ging de loopbaan van besch. na, die, N.S.B.-er uit idealisische overwegingen, als N.S.K.K.-chauffeur naar Duitschland was gegaan. Vol gens verd. werd het N.S.K.K. eerst in '43 een onderdeel van de weermacht, juist toen de diensttijd van besch. opgevecr om was, zoodat deze, aldus verd., nooit in Duitsche krijgs dienst is geweest, hetgeen echter door den proc.-fiscaal werd bestreden. Eisch: 3jaar met aftrek. Hector Cornelis' Meéusen, caféhouder, Terneuzen, was als N.S.B.-er op Dolle Dinsdag naar het Noorden gevlucht, was in Duitschland tewerkge steld en later, naar Hoogeveen ontboden, voor de keuze straf kamp of „Landstorm Neder land" gesteld, waarvan hij het laatste had gekozen. Zijn verd., mr. F. W. Adriaanse, wees er op, dat hij zich nooit zeer ac tief ln déze „vreemde krijgs dienst" had betoond. Eisch: 8 jaar. Ludwig Karl Vink, landbou wer, Hulst, was in Duitsch land geboren en na lang ver blijf daar. in Nederland geko men, waar zijn familie onder financieel zeer moeilijke om standigheden moest leven. Hy zocht opnieuw werk in Duitschland en kwam, volgens de verklaringen van zijn verd., mr. F. W. Adriaanse, hier op zijn nog jeugdige leeftijd ge heel onder de" Invloed der nat.- soc. denkbeelden, waarop hij zich aansloot bij het „Vrijwil ligers Legioen Nederland en o.m. vocht aan het Oostfront. Eisch: 5 jaar. NOG ERGER DAN DE DUITSCHERS. Maria Joh. de Cock, zonder beroep. St. Jansteen, werd be schuldigd van: Indiensttreding bij de Duitsche „Zollgrenz- schutz", waar zij als vislteuse heeft deelgenomen aan de op sporing en aanhouding van onderduikers, het verrichten yan huiszoekingen en het uit oefenen van controle op per soonsbewijzen. Ze zou hen, die voor tewerkstelling in Duitsch land in aanmerking kwamen, naar het bureau van de „Zoll- jrenzschutz" hebben overge- >racht, waarvan ze werden overgeleverd aan de Sicher- heitsdienst of rechtstreeks naar Duitschland werden overgebracht. Uit het verhoor van een groot aantal getuigen bleek één en ander uit de practijken van besch., „die nog erger'was ri-n e"* Duitschers", „hen zelfs soms te c~g was", „en zelf de leiding van de opsporingen in handen nam", gekleed in blauw trainingspak met een pistool op zij. „Ze deed veel meer dan ze moest doen als vislteuse". Deze en dergelijke verklaringen werden door besch. ontkent. Proc.-fiscaal gebruikte de betiteling „de groote sadiste van Z. Vlaan deren" en noemde als ver zachtende omstandigheid al leen het feit, dat besch. vanaf haar indiensttreding bij de Duitsche staat, statenlooze was. De eisch was: 20 jaar. Verdediger, mr. J. C. A. T. Kuyper, betwijfelde of besch. in vreemde staatsdienst was getreden en bracht vervolgens critiek uit op de dagvaarding, Kerknieuws VRIJ EVANG. GEM. Bedankt voor het beroep bij' de Vrij Evangelische Gemeente te Goes Ds. J. Verhey te 's-Gra- venhage. „DE JEUGD VOOR CHRISTUS". Een aantal leden van de Amerikaansche vereeniging .Youth for Christ" vertoeft thans In Nederland om con tact te zoekenmet Ned. Christelijke vereenigingen en ook in Nederland belangstel ling te wekken voor hun werk. „Youth for Christ" is een interkerkelijke beweging, die zich ten doel. stelt ln de jeugd de idee van het christendom levend te doen worden. „Wan neer Christus in de harten leeft", is het devies,, „dan komtal het andere waardoor de wereld beheerscht wordt, ln orde". De organisatie neemt leden van alle gezindten op. Hoe groot de belangstelling voor hst werk der vereeni ging is, blijkt uit het feit, dat wekelijks,- naar schatting an derhalf millioen jonge men- schen de bijeenkomsten in. Amerika bez.oeken.' Terneuzen VERGADERING K.A.B. De Kath. arbeidersbeweging, afd Terneuzen, hield in het patronaat een algemeene ver gadering. De voorzitter, de heer Wete. rings, wees in zijn openings woord allereerst op de gerin ge opkomst. Vervolgens wijdde hij uit over de groote betceke- nis van deze organisatie en trok fel van leer tegen de E.V.C. Mededeeling werd o.m. gé- daan dat het 25-jarlg bestaan van de K.A.B. afd. Terneuzen op 19 en 20 Oct. op grootsche wijze gevierd; zal worden. Oostburg VEREENIGING „CERES" GAAT OP REIS. De Ver. „Ceres" kwam Don derdagmiddag in algemeene ver gadering te Oostburg byeen, on der leiding van mevr. van Cruy- ningenErasinus. Deze deelde in haar openingswoord mede dat de vereeniging is toegetre den tot de Nat. Bond van Plat telandsvrouwen. De provinciale bond heeft, naar aanleiding daarvan, voorgesteld, dat 'nu in het provinciaal bestuur één afgevaardigde van geheel Z.- Vlaandeven zou benoemd: wor den. Het bestuur van „Ceres" is echter van meening dat er zoo wel één afgevaardigde uit Ooste- lyk als één uit Westèlyk Z.- Vlaanderen in het provinciaal bestuur zitting dient te hebben. De vergadering ging daarme de accoord, zoodat deze wensch kenbaar gemaakt, zal worden. Besloten werd een excursie te maken naar Veendam, met be zoek aan Groningen en wel van 15 t.m. 18. October a.s. De heer B. Bols gaf vervol gens een uiteenzetting over Huisraadschade, huisraadscha- deboekje en wat hiermede ver band houdt. De voorzitter deelde nog me de, dat van de Ver. U.V.V. te Utrecht een aantal boeken en andere dingen voor de ver. „Ce res" zijn ontvangen. Predikbeurten Ned. Herv. kerk: Aarden burg: 10.30 ds. van Roijen; Breskens: 10 en ds. van Vliet; Biervliet: 10.30 ds. van den Ham; Cadzand: 10 ds. Enker (H.Av.); Groede: 9 ds. Derksen; Hoofdplaat: 9.30 ds. Pliester; St. Kruis: 9 ds. van Roijen; Nieuwvliet: 10.45 ds. Derksen; Oostburg: 2.30 ds. Ter Begk; Retrancnement: 10 ds. Barnouw; Schoondijke 11 ds. Pliester; Sluis: ds. Schrale-; St. Anna ter Mui den: ds. Schrale: Water landkerkje: 10 ds. van Ype- ren; IJzendijke: 9 ds. van den Ham; Zuidzande ds. Ter Beek; Axel 10 ds. Saraber, Hontenisse: 5 ds. Jejt ,(en 2:30 leesdienst; Hoek: 10 en 2.30 ds. Kromhout; Hontenis- 5 ds. Saraber: .«Hulst: 10 ds. Hermanides; Sas van Gent: 10 ds. van der Graaff; Phi lippine: 2.30 ds. van der Graaff: Sluiskil: 10 dr, Ca- zemier; 2.30 ds. Sickesz; Ter neuzen 10 ds. Sickesz, 2,30 dr. Cazemier (H.D.); Zaamslag: 9.30 leesdienst; 2.30 ds. Sa raber. Evang. Lutligem.: Groede: 3 ds. M. Enker. waarin geen speciale feiten werden genoemd. Hy schetste het optreden van besch., die de functie van tolk had. En wees erop, dat besch. i.v.m. haar zwakke gezondheid met 20 jaar gevangenisstraf, practisch de doodstraf kreeg. De zaak tegen Pleune Kolijn, echtg. van A. J. Mol, zonder beroep. Sas van Gent, werd aangehouden tot 11 Oct. '46. Uitspraak in deze zaken 11 October a.s, UITSPRAKEN. Frans Schipper, winkelier, Goes, 2 jaar gevangenisstraf, te rekenen vanaf 19 Dec. 1944; Willem Goetheer, gemeente werkman, Ellewoutsdy'k, 3 jaar gevangenisstraf vanaf 27 October 1944; Jacob H. J. Baljet, monteur, Hontenisse, 2 jaar rijkswerk vanaf 15 Juni 1945; Maria de Priester, dienst bode, Bergen op Zoom, 2% jaar gevangenisstraf vanaf 9 Februari 1946 en ontzetting rechten voor de tijd van* 10 jaar. Het onderzoek in de zaak tegens Pieter Dees, landbou wer Zaamslag, zal worden hervat,,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10