McInt! UIT DE PROVINCIE Kinderjuffrouw in Duitschland Zal Vlissingen in Tilburg winnen? Spanning tusschen loonen en prijzen nog toegenomen LAATSTE NIEUWS. Zuid-Beveland Noord-Beveland Walcheren Zeeuwsche S eeuwsche unippers Brabantsche clubs komen naar Zeeland. Goes heeft een kans in Breda. Ie Klasse: NO ADVlissingen; Baronie DNL-VW; Helmond—Hel- mondia; RKTWNAC; BW —Willem H. Voor het eerst vraagt onze Zeeuwsche eerste klasser de aandacht. De rood witten gaan op bezoek bij de Tii- burgsche NOAD, dat in haar eerste wedstrijd nu niet be paald een groote indruk maakte. Desondanks zou het ons al meevallen als de Vlis- singers één van beide puntjes wisten te bemachtigen. De Baronie zal ongetwijfeld han den vol werk hebben om zich VW van het lijf te houden, terwijl in de eerste plaatselijke ontmoeting tusschen de Hel- mondsche eerste klassers de nieuwelingen opnieuw een kans je wordt geboden. NAC koestert blijkbaar groote plannen en RK ,TW zal het tegen Rijvers c.s. dan ook wel niet kunnen bol werken, evenmin als Willem n veel kans maakt tegen BW. DE TWEEDE KLASSERS. 2e klasse A. Middelburg—RBC; De Zeeu wenTSCBreskensDosko TerneuzenBiervliet; Hero Goes; Alliance—Internos. Zoo op het oog zouden zoowel RBC als TSC de volle winst toekennen, maar de Bra banders hebben vroeger wel meer onverwacht een veer op de Zeeuwsche klei gelaten. Erg willige slachtoffers zullen de Zeeuwsche tegenstanders zekei niet zijn.Hetzelfde geldt trou wens voor Dosko al slaan we toch ook hier de kansen der «.aayberg-bewoners een tikje ooger aan. Het tot dusver wel erg tegenvallende Biervliet gaat wederom een zware opgave te gemoet. Het schijnt wel dat de Biervliétspelers zich te veel la ten intimideeren door hun te genstanders. Goes gaat de con serven-menschen in eigen huis opzoeken en de kampioenen moeten in staat zijn hieruit de volle winst te behalen. Alliance, de huidige leiders, hebben ook nu weer de beste papieren tegen Internos. DE DERDE KLASSERS- 3e klasse E; MCCYerseke; Robur—RCS EMMSteenbergen; ODIO— RKFCZierikzee—Zeelandia, MOC schijnt thuis geen katje om zonder handschoenen aan te pakken en de kampioenen krij gen dus ook in hun tweede wed strijd het verre van gemakkelijk. RCS zal Robur weinig kansen bieden, ter. ,1 EMM het bezoe. kende Steenbergen, dat haar beide wedstrijden won. stevig partij zal gever met uitzicht op winst. In Ossendrecht start de thuisclub als favoriet', terwijl Zeelandia de lange reis naar Zierikzee maakt om daar te too- nen, welke plannen de groen zwarten dit seizoen koesteren. 3e klasse F: Sluiskil—AaxdenburgSteen- Hulst; Clinge-r-AxelCorn Boys- HontenisseHoofdpiaat-Schoon- djjke; Oostburg—IJzendijke. Aardenburg heeft o.i. weinig kans op winst in Sluiskil, ter- wijl Steen wel in staat moet zijn zich thuis Hulst van het ljjf te houden. Axel is blijkbaar met de beste voornemens bezield en zaï zich dan ook in de lastige uitwedstrijd in Clinge niet la ten verrassen. Hontenisse zou in Sas van Gent de eerste neder laag wel eens te slikken kunnen krijgen In de beide westelijke ontmoetingen Hoofdplaat Schoondijke en Oostburg-IJzen- dijke hebben de thuisclubs re delijke kansen. RESERVE 2e KLASSE. Res. tweede klasse E: Vlissingen 2—Breskens 2; Dosko 2De Zeeuwen 2; Goes 2 —RCS 2; Steenbergen 2—Ter- neuzen 2; Middelburg 2Moe 2. De rood-witten stelden tot heden erg teleur, doch krijgen ze wel een kans de eerste volle winst te behalen. De Zeeuwen 2 gaan naar de ongeslagen Dosko- reserves en zullen de winst wel op de Raayberg moeten laten Ook RCS 2 zal wel een te zware opgave krijgen in Goes. Steen bergen 2 lijkt ons thuis te sterk voor Terneuzen 2. doch de groen-witten zijn tegen MOC 2 zeker niet kansloos. Goed, goedkoop en zuinig licht voor ledereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, V00f Bidault(. over Duitschland. -* Frankrijk wenscht geen vergelding. 7/7/"J/> SA Het Fransche regeerings- (/vf 1 hoofd, Georges Bidauit, heeft -V J in de „American Club" te Parys o.m. verklaard: „Frank rijk wenscht geen vrede van vergelding. Zyn doel is recht vaardigheid, niet haat, veilig heid, niet eerzucht. Maar in dit streven naar vrede moet Duitschland niet de schepper van oneeuigheid zyn. I Wanneer Frankrijk over Duitschland spreekt is het als 'de stem eens roepende in de j woestijn. Tot noS toe, heeft die woestijn geen echo laten hooren." Bidauit vervolgde „Duitschland is de kritieke koop en zuinig licht voor iedereen scharnier in de eenheid dei- Goed, goedkoop en zuinig licht j wereld. Die eenheid valt of voor ieaereen Goed. goedkoop en staat met deze kwestie." zuinig iicbt voer iedereen. Goed, Bidaulj- zeide, dat er een goedkoop en zuinig licht voor led aanzienlijke vooruitgang ls gemaakt in de Fransche bin- Geraffineerde deviezen-smokkel. Door de douane-recherche is na een onderzoek, dat meer dan een maand ln beslaj nam, een zeer geraffineen complot van deviezensmokke- laars ontmaskerd. Hoewel de recherche snel heeft kunnen ingrijpen is er in drie maanden tyds toch nog voor ruim 3% ton '„om- ezet" tusschen Nederland en iwitserland, via een illegaal clearingskantoor, dat door twee Nederlanders tezamen met twee Zwitsersche ban kiers was opgezet. Vijf Nederlanders zijn ge arresteerd en zullen 'zich op 22 October voor den B$jz. Econ. Politierechter te Am sterdam moeten verantwoor den. In België doen geruchten de ronde aangaande een verlo ving van Prins-Regent Karei met miss Mary Churchill. Liefhebbers genoeg. Voor de proefvlucht, die de K.L.M. voorne- mens is ln de maand October naar Zuid- Afrika te houden ter voorbereiding van een dagelijksche dienst op dat land, hebben zich... 1100 liefhebbers aange meld. Er zal ln het vlieg tuig plaats zijn voor veertig deelnemers. De strijd in Griekenland GEVECHTEN BREIDEN ZICH UIT. De strijd in Griekenland breidt zich volgens berichten uit Londen steeds meer uit. Het hevigst wordt gevochten tusschen regeeringsrioepen en linkschen ten Zuiden van de Albaansche en Joego-Slavische grens. De gevechten breiden zich echter uit tot aan het gebied ten Zuiden van Bul garije. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van bui- tenlandsche zaken verklaarde, dat zyn regeering niet van plan is onmiddellijk de Engel- sche troepen uit Griekenland terug te trekken. De Atheensche politie heeft in verband met de terugkeer van den koning bevel gekre gen alle vergunningen voor wapens in te trekken. Het is verboden tijdens de intocht van den koning op de daken der huizen te zitten of van zijn plaats te komen, In Londen wordeh de bij zonderheden over het vertrek van den koning streng geheim gehouden en alle mogelijke veiligheidsmaatregelen getrof fen. NIEUWE GRIEKSCHE REGEERING? Tsal'laris, de Grieksche pre mier, heeft medegedeeld, Za terdag, wanneer koning George in Athene zal zijn aangekomen, af te zullen tre den. Hij zeide, dat by de vor ming van een nieuw kabinet van een coalitie geen sprake kon zijn. „De nieuwe regeering," al dus Tsaldaris, „moet vóór 4 October samengesteld zijn, daar ik naar de vredesconfe rentie terug moet keeren". MOTIE VAN VERTROUWEN VOOR ITAL. REGEERING. Het Italiaan sche parlement heeft een motie van vertrou wen in de regeering de Gas- peri aangenomen. Nu nog geen gras zaaien De Rij kslandbouwvoorlichtings dienst schrijft ons: Door het ongunstige weer was de grond in de laatste weken ongeschikt om het op Walche ren verstrekte graszaad uit te zaaien. De gunstige zaaitijd is inmiddels verstreken en het ri sico om nu nog te zaaien is zeer groot. Daarom raden wij, na overleg met de Rijksdienst voor Landbouwherstel, den landbou wers op Walcheren aan om het, graszaad te bewaren tot het vol gende voorjaar. Wanneer men nu zaait, is er alleen bij een gunstige herfst en een zachte winter een redelijke kans dat het grasgewas behoorlijk door de winter komt. Daarom doet men beter met het zaaien te wachten tot het volgende voor jaar. VERBETERING VAN DE KINDERBIJSLAG MOET VERLICHTING BRENGEN. tfhans is bij de Tweede Kamer Ingediend het reeds door ons aangekondigde wets ontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet, volgens het welk de kinderbijslag wordt verhoogd tot 2.40 per kind en uitgekeerd tot het eerste kind. Uit de memorie van toe lichting blijkt, dat de regee ring beseft, dat ondanks tal van door het College van Rijksbemiddelaars goedge keurde of vastgestelde nieuwe loonregelingen een span ning is blijven bestaan tus schen de loonen en de kosten van levensonderhoud, welke spanning door verdere stijging der prijzen de laatste tijd nog is vergroot. Een afdoende verbetering is. gelijk blijkt in alle landen, die onder oorlog en bezetting hebben geleden, niet te waar borgen, zoolang niet een sterk toenemende productie een rui mere voorziening mogelijk maakt en de prijzen doet da len. Een verdere algemeene loonsverhooging wordt voor het oogenblik door de stand der arbeidsproductiviteit niet gewettigd en zou de kostprijs van vele producten zoo doen stijgen, dat nieuwe prijsver- hoogingen zouden moeten worden toegestaan, <jie het effect van de loonsvernooging weer voor een groot deel te niet zouden doen DE REGELING. De .minister acht het de aangewezen weg de uitkee- ring van de kinderbijslag te verruimen in dier voege, dat voortaan niet slechts voor het derde en volgende kinderen, maar voor elk kind kinderbij slag zal worden verstrekt. Deze regeling zal voor de gezinnen met kinderen een verlichting brengen, die niet zonder beteekenis is. Er is te meer reden een oplossing in deze richting te zoeken, daar het Rijkspersoneel, het Spoor wegpersoneel en het personeel van de mijnen reeds kinder bijslag van het eerste kind af ontvangen. De voorgestelde maatregel zal een verhooging van de premie van 2.25 op 5.2 noodig maken. Deze verhoo ging zal niet mogen worden doorberekend in de prijzen. Bh" de voorgestelde regeling wordt voor elk kind gedurende zestien jaar uitkeering geno ten en voor kinderen die na het bereiken van de leeftijd van zestien jaar nog een ze kere opleiding krijgen, gedu rende eén-en-twintig jaar. Bij de bestaande regeling ls deze uitkeeringsduur in de regel korter, doordat de oudste twee kinderen in de zin der wet niet voor kinderbijslag in aan merking komen. De minister acht het ge- wenscht de voorgestelde wijzi ging zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden. De aangewezen datum is dan 1 October 1946. Doodelijk ongeluk. Donderdagmorgen omstreeks 11.30 uur werd de 23-jarige Amsterdammer I\ H., die op „de Schelde" bezigheden aan een motor verrichtte, liggend op de grond gevonden. Hij gaf geen enkel levensteeken meer. In de verbandkamer bleek, dat de man reeds gestorven was. Omtrent de oorzaak van 't ongeval is nog niets bekend. Waarschijnlijk echter ls het slachtoffer tengevolge van electrische stroom om het le ven gekomen. Betaal niet te veel huur. Het Prijzenbureau te Middel burg behandelde in IC 15. 569 ge vallen voor huishuren, terwijl in het eerste half jaar van 1946 reeds 309 aanvragen verwerkt moesten worden. Het bureau te Terneuzen behandelde in 1945, 230 zaken. Niet alleen het vaststellen van huren behoort tot de taak van de Prijzenbureaux, ook op de verkoop van onroerende goede ren wordt toezicht gehouden, door na te gaan of bij verkoop geen te hooge prijzen bedongen worden. In 1945 werden bij het Prij zenbureau te Terneuzen 121 ver vreemdingen aanhangig ge maakt; bij het Prijzenbureau te Middelburg bedroeg dit aantal in 1945, 214 en in het eerste half jaar van 1946, 576. Dikwijls is de grondoorzaak van overvraging van huren, de hooge kosten die betaald zijn voor rfeparaties etc. tegen zwarte prijzen. Ook daarop moet con trole uitgeoefend worden. Hoe noodzakelijk een dergelijke con- tröle is bleek uit een ondo,-zoek dat door de Prijzencontróle bij 32 aannemers werd ingesteld, die werkzaam waren bij de weder opbouw in Zeeuwsch Vlaande ren. Niet minder dan 13 aan nemers werden geverbaliseerd, daar zij te hooge prijzen bere kenden. TRIBUNAAL TE GOES Velen in vrijheid gesteld. Woensdagmorgen verscheen voor het tribunaal te Goes het eerst de 28-jarige H. L. Smit, ;eboren Nieuwkamer uit Goes, ie sympath. lid derN.S.B. is geweest, werkzaamheden ten behoeve der weermacht ver richtte en vriendschappelijk omging met leden van de weermacht. De besch. bekende bijna alles wat haar ten laste werd gelegd en ook haar man wérd gehoord. Het bleek, dat de verhouding tusschen belden wel eens wax te wenschen overliet. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, die in den Haag moest pleiten, had een schrif telijk pleidooi ingezonden, dat door den secretaris werd voorgelezen. Daarin wees hij er o.a. op, dat zijn cliënt zeker verkeerd heeft gedaan, maar dat dit mede onder invloed van haar man is geweest. Hij drong daarbij op onmiddellijke invrijheidstelling aan, waartoe het tribunaal in raadkamer besloot, de uitspraak verder bepalende op 2 October. KINDERJUFFROUW DUITSCHL-aND. IN Des middags werd het» eerst behandeld de zaak tegen de' 27-jarige D. Klooté, geb. Ver mast uit Goes. Zij is lid ge weest van de N.S.B.; eveneens van de NV.D. en daarvan as- (Ingezonden mededeeling) TWEE BATALJONS NAAR INDIE VERTRGIAKEN. Donderdagmiddag is van Rotterdam uit naar Indië vertrokken het S.S. „Kota Agoeng" van de Rotterdam- sche Lloyd. Het schip brengt het derde bataljon van het 3e reg. Infanterie en het derde bataljon van het 3e reg. in fanterie naar Soerabaja, waar naar verwacht wordt deze be wakingsbataljons op 25 Octo ber zullen aankomen. De stemming aan boord was goed. Toen het schip de kade verliet zongen de sol daten vaderland sche liederen. De chef van de generale staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, was by het vertrek aanwezig. nenlandsche toestand. „Deze zal nooit zoo snel zijn ais een ongeduldig volk als het Fran sche wel zou wenschen, maar wij zullen vorderingen blijven maken". Bidauit besloot met een beroep op versterking van de Fransche eenheid. „Deze eenheid ls grooter en Frank rijk ls sterker dan sommigen denken". Rede yan Byrne$. Byrnes heeft Donderdag te Parijs een verklaring afge legd over de Amerikaansche buitenlandsche politiek. Hij noemde het optreden van Pre sident Truman tegenover Wal lace geruststellend voor de buitenlandsche staatslieden, omdat daaruit blijkt, dat de President geheel achter de tot dusver gevoerde politiek staat. Over de conferentie te Pa rijs zeide Byrnes o.m., dat men niet al te veel moet zien op haar lange duur. De Ame rikaansche Senaat doet soms langer over een wetsontwerp dan de conferentie over vijf vredesverdragen. Het verdrag met Duitschland zal in eik geval in de 2e helft van Oc tober in behandeling geno men worden. Tenslotte zeide Byrnes, dat Molotov hem had verzekerd, op 23 October by de opening van de vergadering van de Ver. Naties aanwezig te zul len zyn. Fransche partijleiders bereiken overeenstemming, De commissie der Fransche partijleiders heeft volledige overeenstemming bereikt, ten aanzien van het gewijzigde ontwerp der grondwet voor de Vierde Fransche Republiek. Het ontwerp gaat thans naar de grondwetscommissie, welke het moe^ gereed maken voor aanbieding aan de vol tallige vergadering. De na tionale vergadering zal het dan zelf bespreken en er over stemmen. Churchill verwachtte Duitsche invasie. Thans is de tekst bekend Semaakt van een rede, welke hurchill op 17 Sept. 1940 in een geheime zitting van het Engelsche Lagerhuis hield en waarin hij o.m. .zeide, dat de voorbereidingen voor* een Duit sche invasie in Engeland snel vorderden. Duitschland had, volgens de mededeelingen van Churchill, toen een invasievloot van bijna 2000 schepen gereed liggen, geschikt om in één reis een half millioen soldaten over te brengen. Voorstellen der Groote Vier aangenomen. Donderdagavond is de vol tallige vergadering van de vredesconferentie bijeen geko men ter bespreking van de voorstellen der Groote Vier om het werk te bespoedigen. Volgjms deze voorstellen zou het werk van de com missie voor 5 Oct. en de con ferentie zelf voor 15 Oct. be ëindigd moeten zyn. De voor stellen werden vrijwel zonder discussie aangenomen. Dat de vergadering toch nog 70 minuten duurde komt, door dat een debat dreigde te ont staan over een oud Grieksch amendement. De voorzitter echter wist het geval te sus sen De buitenlandsche politiek van Britsch Indië. Pandit Nehroe heeft in een rede te New Delhi verklaard, dat de nieuwe Brltsch-Indi- sche regeering in haar buiten landsche politiek geheel zelf standig optreedt en reeds ver schillende maatregelen heeft genomen, waarvan Engeland pas later in kennis werd ge steld. Als voorbeeld noemde hy de terugtrekking van Britsch-Indische troepen uit Byrnes naar Neurenberg? De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, James Byrnes, is uitgenoo- digd tot het bijwonen van de laatste dagen van het proces te Neurenberg, doch tot nog toe is het nog niet zeker, of hij aanwezig zal zyn. Onder de Amerikaansche gasten op de toehoorderstribune zullen zyn p-eneranl MacNamev. be velhebber van de Amerikaan sche troepen in Europa. Voorts senatoren, bezettingsautoriteit- teen en diplomatieke verte genwoordigers. sistente in de afdeeling Ge zinszorg. Verder werkte zy vrijwillig als kinderjuffrouw in Duitschland en legde zy bloemen op het, graf van een Duitsch militair. Bij de ondervraging bleek, dat zy maar kort lid is ge weest, dat haar verloofde gesneuveld is en zij later met K. ls getrouwd. De verdediger, mr. Dirven, zeide, dat zijn cliënte geen fel N.S.B.-ster is geweest. Haar kind is tijdens ae interneering geboren. Pleiter vraagt haar onmiddellijke invryheidsteiling, opdat zij zich aan haar kind zal kunnen wijden. Het 'tribu naal voldeed aan dit verzoek en bepaalde de verdere uit spraak op 2 October. TWEE ZAKEN. Daar een gedagvaarde door ziekte verhinderd was te verschynen restten toen nog twee zaken, die ten slotte men gevoegd werden. Het betrof de echtelieden Chr. Evertse, 50 jaar, beheer den mosselkokerij en de 48- jarige Adr. Joh. van Klooster uit Yerseke, Aan den man was ten laste gelegd, dat hy van 1935 af lid der N.S.B. is geweest en dat ook eenige tyd als groepsleider, colporteerde met Vova en «de Z. Stroom. De dagvaarding van de vrouw hield in, dat zij ook lid is geweest van de bewe ging; als werkvrouw by den beruchten Duitscher Karl Emde heeft gewerkt en goed vond, dat haar dochter - lid werd van de Jeugdstorm. De man bekende het ten laste gelegde. "Wel ontkende hy pertinent W.A. te zijn ge weest en in een uniform daar van ggjoopen te hebben toen de nazi-burgemeester van Yerseke werd geïnstalleerd. De vrouw zeide eerst lang huisarrest te hebben gehad en eerst op 18 Maart 1946 te zijn geïnterneerd. Het portret van Mussert op haar kamer was uit Vova geknipt. De verdediger van beiden, mr. A. H. Kuipers, meende, dat de man een overtuigd N. S.B.'er is geweest, maar geen fanatiek persoon. Hy kan niet als landwacht bij de installa tie van den nazi-burgemeester feweest zijn, want die is in 942 gekomen en in 1943 kwam eerst het besluit tot oprichting van de Landwacht (niet een Kon. besluit, zooals pleiter bij vergissing onder lacfy van hem zelf en alle aanwezigen zeide). Wat de vrouw' betreft deze volgde zonder meer het voorbeeld van den man. Het is volgens pleiter een mooie gelegenheid om een echtpaar weer te her eenigen. Spr. vraagt dan ook beiden onmiddellijk in vrijheid te stellen. Het tribunaal stelde alleen de vrouw direct in vrijheid en bepaalde de uitspraak ook in deze zaken op 2 October. AMERIKAANSCHE LEES ZAAL IN BELGRADO GESLOTEN. De Amerikaansche Leer zaal en Bibliotheek te Belgra do is op eisch van de Yoego- Slavische regeering gesloten. Ook alle afdeelingen van de Amerikaansche Voorlichtings dienst zijn gesloten- Brug te Souburg in November hersteld? Naar aanleiding van een door de Raad van Overleg te Vlis singen gedaan verzoek tot spoe dig herstel van de verkeersbrug te Souburg, is van den hoofd ingenieur-directeur van de Rykswaterstaat in de directie Zeeland bericht ontvangen, dat naar alle waarschljnlykheid de brug te Souburg op het laatst van November a.s. geheel her steld zal zyn en vzeder voor het verkeer in gebruik zal kunnen worden genomen. FRAUDULEUS VERVOER VAN EIEREN. Op de provinciale boot, die tusschen Perkpolder en Krui- ningen vaart, is door de C.C. D. een auto met ongeveer 8600 eieren aangehouden, Twee personen werden daar bij gearresteerd en op transport gesteld voor verder verhoor. De sportterreinen te Goes. Woensdag bracht de hoofd consul v. d.. Kon. Nederl. Voet balbond een bezoek aan Goes en nam hy het gemeentelyk sport terrein aldaar in oogenschouw. Deze voetbal-official uitte zyn ontevredenheid, dat de terrei nen, die destijds met steun van het rijk zyn aangelegd, tegen woordig voor andere zaken wor sen gebruikt. Zoo keurde hy het houden van tentoonstelling, con cours hippique enz. niet goed. FEDERATIE VAN VER. VAN ZIEKENHUIS V ERPLEGING. By enkele candidaatstelling zyn voor Zeeland aangewezen als bestuursleden van de Fe deratie voor Vereeniglngen voor Ziekenhuisverpleglng in Ne derland de heeren A. de Lan ge te Goes en L. Onderdyk te Middelburg. VALSCHE LIJSTEN BIJ ZEELAND COLLECTE. Ter gelegenheid van de Zeeuwsche week wordt in Hil versum o.a. een Muiscollecte voor de actie „Helpt Zee land eruit" gehouden. Gisteren zijn in de omgeving van de Stadhouderslaan valsche lijs ten voor steun aan de Zeeu wen aangeboden, waarbij con tante bedragen zyn geïncas seerd. De politie zoekt deze oplichters. Goes „De KUISCHE SUZANNA.» De Hoofdstad Operette hand- heeft de reputatie van het oude Fritz Hirsch gezelschap. Dit bleek 'ook ook thans weer bij de opvoering van „De kui- sche Suzanna" in de „Prins van Oranje" te Goes. Het Parijs van 1890 met zijn „Moulin Rouge" leefde als het ware weer op in den geestigen baron des Aubrais, de lucht hartige Suzanne en den dwa zen Pomarel. De spelers slaagden gr yol- komen in een sfeer van ro mantiek te scheppen zonder in banaliteiten te vervallen. O.a. speelden mee Sylvain Poons in de rol van Baron des Aubrais, Hetty Ruys als Delphlne des Aubrais, Kalman Knaak als Pomarel, Hetty Berger als Su zanna. De aanwezigen hebben van deze kosteiyke avond ongetwy- feld volop genoten. 's Heer Ablskerke LOCO-BURGEMEESTER. B. en W. van 's-Heer Arends- kerke hebben als plaatsvervan ger van den burgemeester aan gewezen wethouder J. C. van 't Westeinde, Kortgene DERDE WETHOUDER BENOEMD. Maandagavond vergaderde de raad der gemeente Kortge ne. Het nieuwbenoemde raads lid M. L. Fortuin legde' in handen van den voorzitter de eed af. De voorzitter deelde daarop mede, dat Ged. Staten heb ben goedgevonden, dat het aantal wethouders ln deze ge meente op drie zal worden be paald. Tot wethouder werd ver volgens benoemd de heer G. J. de Graag, die zyn benoe ming aannam. Bij de rondvraag zegde de heer Klaassen, dat hij meende, dat m de vorige vergadering besloten was de sport op Zon dag op de gemeentelijke sport terreinen voorloopig te ver bieden. De voorzitter ant woordde hierop, dat in de vo rige vergadering aan 't sport" terrein te Kats klaarblykelijk feen aandacht werd besteed, lechts aan de sportvereent- gingen te Colynsplaat ls ver zocht voorloopig op Zondag van het sportterrein geen gebruik te maken. Dat een en ander nog niet geregeld ls vindt zÜn oorzaak in het feit, dat het college van B. en W. nog niet definitief was vastgesteld. De heer De Fouw informeerde naar de schoolartsendienst. De voorzlter kon mededeelen, dat deze dienst binnenkort naar Noord-Beveland komt. Voorts vroeg de heer De Regt of het mogelyk is, dat de overgang van de kaaioprit naar de kade te Kortgene, te verbeteren De voorziter zegde toe, dat deze zaak na de bietencam pagne onder het oog zal wor- ln Vlissingen won dr. Euwe 36 van de 38 partijen. De simultaan*avond van dr\i M. Euwe in het Strandhotel te Vlissingen is voor de organic satoren een grooter^succes ge worden dan voor de spelers, die aan 38 borden de strijd te gen den oud-wereldkampioen aanbonden. De belangstelling was zeer grooit en de toeschou wers konaen menige spannen- de partij volgen. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter van de Vlissingsche Schaakclub, ir. de Regt, deed burgemeester mr. B. Kolff aan het eerste bord de eerste zet voor. dr. Euwe, waarna deze in een vlot tempo zyn eerste rondgangen maak te. Vlugger dan in Goes moest hier de eerste tegenstander capituleeren en het was nau welijks 9 uur, toen reeds twee Vlissingers de vlag hadden ge streken. Pas een uur later volgden er nog enkelen en toen kwamen er steeds meer by tot tegen twaalf uur het eerste succes werd geboekt: mevr. dó Wit. één van de belde vrouwe lijke tegenstanders van dr^ Euwe, wist remise te bereiken. Aan enkele borden werd nog fel doorgestreden, met name ook door den eenigen buiten lander, die meespeelde, een Rus, wiens schip op „de Schel de" ligt, maar ten slotte was het toch alleen de heer J. van Hove, die dr. Euwe wist te verslaan. Om half één legde onze nationale kampioen zyn koning om. Hij had toen 36 partijen gewonnen, 1 verloren en 1 remise gespeeld. De heer de Regt sprak nog een kort woord van dank en bood daarbij aan dr. Euwe als herinnering aan deze avond een herdenkingspenning van de droogmaking van Walche ren aan. „DE ROZENKRANS". Voor een overvolle Schut tershofzaal voerde het Neder- landsch Volkstheater Woens dag jl. te Middelburg de „Ro zenkrans" op, een tooneelspel in 4 bedrijven van A. Bisson, naar het bekende boek van.' Florence Barclay. Het was de 1250ste opvoe ring, die het gezelschap van dit spel gaf en het is zeker4 dat ook .ditmaal in Mid delburg verdienstelijk werd ge speeld. Van de medespelenden moet in de eerste plaats ge-< noemd worden Netty Brusse,- wier spel in de rol van zusiter Rosemary bewonderenswaar dig was Haar tegenspeler Just Chaulet. al* de blinde Gerald Dalmam, leverde even eens knappe prestatie, al had den we in de slotacte graag wat meer bewogenheid bij hem ïezien. Ook de overige roller» waren goed bezet, hoewel men in het eerste bedrijf wel even de juiste sfeer miste. Velen zullen echter onge- 'twijfeld de intrige van dit „be jaarde" stuk, dat aan popula riteit blijkbaar nog niets heeft ingeboet., met genoegen heb ben gevolgd. K. In Goes werd Donderdagavond' een voorstelling' gegeven, voor de geheel uitverkochte Schut tershofzaal. Vanavond vindt een herhaling plaats. Dinsdagmorgen kreeg de heer Jacob Hoogstratc, uit Yerseke, bij het visschen een. rol, waardoor de kordraad loopt, op het hoofd. Dr. Gnir- rep uit' Wemeldinge verleende de eerste hulp. Tot onderwyzeres aan de Christel, school te Oldeboorn (Friesland) - is benoemd mej. Weeda, 'onderwijzeres aan de Christel, school te Borssele- De lysteollecte voor de aan koop van een auto voor de wijk zuster te Heinkenszand, heeft een bedrag van 2101.52^ op gebracht. Op zijn verzoek is aan dhr. I. v. d. Graaff te 's-Heer Hen drikskinderen, eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst te gen 1 October. Woensdagavond werd de heer Clement te Kats door het motorrijwiel van den heer S. aangereden. Het ongeluk liep zonder ernstige gevolgen af. In een garage te Borssele liep een jongen ernstige brand wonden op, toen hij in aanra king kwam met 'n steekvlam, waarmede gewerkt werd. Me dische hulp moest worden in geroepen. De collecte die Woensdag gehouden werd doon het Roo- de Kruis te Goes bij het uit reiken van babyvoedsel heeft 69.09 opgebracht. Geslaagd is voor het examen administratief be drijfsleider de heer M. Florus- sen, vroeger te Axel, thans te Wieringerwerf. Rechtbank Middelburg UITSPRAKEN. De Arrondissements Recht bank te M'burg, deed uitspraak i.z. den bewaker C. J. uit Elle- woutsdijk, die een geïnter neerde had doodgeschoten. Hem werd 1 jaar gevangenis straf opgelegd. De eisch was drie jaar gevangenisstraf. J. de R. kreeg acht maan den gevangenisstrafvoor waardelijk met drie jaar proeftijd en bijzondere voor waarden. D. v. B. kreeg acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. J. H. W. K. 1 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest. De laatste drie personen werden, ialle gestraft 'wegens diefst,al.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6