Een zuiveringscampagne in de Sowjet-Unie Hoe men de tijd doorbracht in Scarborough Vandaag Wapenstilstandsbesprekingen weer uitgesteld Gebrek aan scheepsruimte belemmert emigratie .naar Zuid Afrika Wie moet de invoer-deviezen verdeelen? D1 189e Jaargang - Nr. 225 Uitg.: Stichting Provinciale Zeeuw- sche Courant, Middelburg. Druk: Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Comm. van Bijstand: J, L. van Leeü- ivven, Ds. M- L. W. Schoch, Vlissingen. .Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 27 Sept. 194$ ABONNEMENTSPRIJS25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2—— Bureau, g.v.sllsd t. VIIMnp. 53-60, M. 10 (2 ]l|n„l Mldd.lburg Lo.d..scl.e K,,l 29. tel 2D77 en 2824. Gst, T.Mk.d. 15, lel. «75. Ooabur; i Gm.m».,... 3. l.I, 102. Tm»»: B,.»w,ri]slr.2. Portrck. nr. Het Wereldgebeuren Auteurs, regisseurs en journalisten aangevallen Terugkeer tot een meer orthodoxe leer. Over het algemeen ver neemt de wereld weinig over de binnenlandsche toestanden en problemen ln de Sowjet- Unie. Van tijd tot tijd komen echter berichten door, die een vaag beeld geven van wat er in dit onmetelijke land, een werelddeel op zichzelf, om gaat. Zoo wordt de laatste weken door radio Moskou herhaalde lijk op scherpe wijze critlek uitgeoefend op een aantal au teurs, kunstenaars en officieele functionarissen, waardoor de indruk wordf- gewekt, dat op het oogenbllk een ingrijpen de zuiveringscampagne aan de gang is, vooral op het gebied van het cultureele leven. Het begon met de filmindus trie. In een scherpe resolutie werd den minister \fcor film aangelegenheden, Iwan Bols ja- kof, en aan de geheele raad voor de kunst gebrek aan ver antwoordelijkheid ten laste ge legd, waardoor de films bene den peil blijven. Regisseurs, scenaristen en vertolkers be studeerden de draaiboeken niet voldoende en zouden, als zij op deze wijze doorgingen, uit de Sowjet-kunst worden ge weerd. De film „Groot Leven", welke de wederopbouw in het Don-bekken schildert, gaf vol gens de resolutie een verwron gen beeld van het herstel na- de oorlog. De helden uit deze film zijn onopgevoed, licht vaardig en van een „besmet telijke mentaliteit". Ook an deren, "bijv. de beroemde regis seur Eisenstein, moeten het ontgelden wegens onbekwaam heid tot het uitbeelden van historische feiten, bijv. door de leden van de garde yan Iwan de Verschrikkelijke voor te stellen als gedegenereerde Ku Klux Klan figuren. De elsch wordt gesteld, dat jle film de Sowjet.maatschappij in w de zin van het communisme moet beïnvloeden. Zuiveringsacties worden ook gevoerd tegen een aantal schrijvers, in het bijzonder van de Leningradgroep. In een rapport waarvan de voorle zing bjjna een uur in beslag nam, werden twee beroemde schrijvers, Machael Zosjenko, hekeldichter, en Anna Achma- towa dichteres, aangevallen. De eerste werd ervan beschul digd een literaire dictator van Leningrad te worden, de an der te hebben toegegeven aan een burgerlijke neiging en aan het onmiskenbare verlangen naar een terugkeer nadr de dagen van weleer. Hun werk is niet geschikt door de jeugd .gelezen te worden en twee bladen, waaraan deze auteurs bijdragen leverden, zijn verbo den. De pers komt er al evenmin zonder kleerscheuren af. In een hoofdartikel van het blad „Cultuur en Leven", het or gaan van de communistische partij, werd de Russische pers gehekeld wegens haar onbe vredigende voorlichting op het gebied van internationale aan gelegenheden. De bladen druk ken hun buitenlandsch nieuws nief tijdig en weten belang rijke internationale gebeurte nissen niet op haar juiste waarde te schatten. Ook de landbouw is niet ontkomen aan een grondige zuivering. Volgens een decreet zou worden overgegaan tot gerechtelijke vervolging we gens activiteit tegen de regee ring. Gisteren meldde radio Moskou, dat een aantal Sow- jet-functionarissen wegens misbruik van hun officieele positie en het stelen van ei gendommen van collectieve boerderijen, hun ontslag hebben gekregen. Het desbetreffende decreet is in 2% millioen exemplaren verspreid. Er zijn de laatste tijd steeds meer teekenen, die wijzen op een terugkeer naar een meer orthodox Marxistische leer in Rusland en vanuit dit ge zichtspunt moeten dan ook deze zuiverings-maatregelen bezien "worden. Tijdens de oor log was het noodig het Rus sische volk tot grooter krachtinspanning aan te spo ren door het opwekken van nationalistische sentimenten. De „internationale" werd ver vangen door een nationale hymne, het verleden van vóór 1918 kwam weer meer in aan zien, de generaals werden ten koste van de partijleiders be wierookt als nationale helden, en de godsdienst kreeg meer vrijheid. Na het tijdelijk» vieren van de ideologische teugels achten thans, blijkbaar de leiders het tijdstip gekomen de touwtjes strakker aan 'te halen. Een nieuwe Sowjet-generatie, die de revolutie niet van dichtbij heeft meegemaakt, komt langzamerhand in leidende functies. Deze generatie, streng opgevoed in de Marxis tische doctrine, is blijkbaar te zamen met de oude revolution- nairen een campagne begon nen tegen hèn, die, misschien door Westersche invloeden, willen afwijken van de als beproefd beschouwde leer van Lenin en Stalin. Onderscheiding voor H.M. de Koningin. Heden zal de gezant té Lon den van het koninkrijk Nepal in de Himalaya op Schiphol arriveeren. De gezant zal, als ambassadeur in bijzondere missie, morgen door H.M. de Koningin worden ontvangen en haar de versierselen van de hoogste orde van het ko ninklijk Nepal overhandigen. De gezant zal morgen weer naar Londen vertrekken. De blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. Naar aanleiding van een bericht uit Ottawa, als zou minister Lieftinck in een persconferentie, aldaar een mededeeling hebben gedaan omtrent de te verwach ten blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin, vernemen wij, dat het officieele bericht over de datum van de geboorte zal moe ten wachten tot Prinses Juliana en Prins Bernhard deze willen vrijgeven. In ieder geval staat vast, dat deze blijde gebeurtenis niet in Mei 1947 verwacht wordt. Variété en jazz in - Sowjet-Unie gezuiverd. Er Is in Rusland een com missie benoemd, belast met een onderzoek naar het va riété-wezen in de Sowjet- Unie. Het wordt beschuldigd van vulgariteit en gebrek aan iedeeën. Er wordt ge klaagd over. het peil van op voeringen. die weinig bijdra gen tot het aankweeken van een geest, die past in het ka der van het vijfjarenplan. Ook de kwaliteit van het re pertoire van de Russische staatsband, wordt becriti- seerd. De critici zeggen, dat er weinig vooruitgang is te bespeuren in de ontwikkeling van een Russische jazz-mu- ziek. Brilsch-ïndië gaat een eigen 'politiek voeren. Verklaring van Nehroe. Pandit Nehroe, de vice-pre sident van de voorloopige Britsch-Indische regeering, heeft in een verklaring ge zegd, dat Britsch-Indië een onafhankelijke buitenlandsche politiek zal gaan voeren. .,In de toekomst", aldus Nehroe, „zullen wij een veel grooter aantal diplomatieke vertegenwoordigers in het bui tenland hebben, met wie wij rechtstreeks, i.p.v. via hel Britsche ministerie van bui tenlandsche zaken, in verbin ding zullen staan. Zij zullen een hoogere positie hebben en 't.z.t. tot'ambassadeurs be noemd worden. Zij zullen uit Britsch-Indië instructies ont vangen. Een plan voor de op richting van een Britsch-In- disch corps diplomatique zal binnenkort - aan het kabinet voorgelegd worden. Onze poli tiek Is in wezen gericht op het afschaffen van het koloniale stelsel in geheel Azië Afrika en elders". is het twee jaar ge leden, dat de slag om Arnhem, na tien dagen felle strijd, eindigde. is het 10 jaar geleden, dat in de Spaansche bur geroorlog de eindstrijd om het Alcazar van Tole do werd gestreden; is het zeven jaar gele den, dat Warschau door de Duitschers werd bezet; ENGELSCH TOESTEL MAAKT NOODLANDING BIJ KNOKKE. Naar het Belgische mlniste- i'e van verkeer bekend maakt, heeft een Engelsch vliegtuig op het strand bij Knokke een noodlanding ge maakt. waarbij een inzittende gedood werd. Een Antwerpsche vèreeni- ging heeft een ontwerp in studie genomen, dat de bouw van een derde tunnel onder de Schelde voor wielrijders voorziet. Wijziging in Comm. partij. De correspondent van de Chicago Daily News, meldt uit Batavia, dat er een groote wijziging in de politiek der communistische partij in Indo nesië ten aanzien van het In donesische conflict, plaats heeft. Dit gaat gepaard met wijziging in de partijleiding. De Indonesische communisti sche leider van vroegere jaren, Alimin Prawirodirdjo, ls te Cheribon aangekomen om Tan Malaka op te volgen. Het schjjnt, dat de nieuwe richting van Alimin verzet tegen elke soort van overeen stemming met de Nederlan ders impliceert. Dit is indirect gericht tegen Sja.irir, maar Alimin wordt van het voeren van een krachtige tactiek weerhouden, omdat interne beroeringen de neiging heb ben vooroordeelen 'te scheppen, welke gericht zijn tegen .de positie van de republiek in het buitenland, waarbij tege lijkertijd de positie van Sjah- rlr wordt verstrekt. Sjahrir wenscht voor Indonesië de on afhankelijkheid, maar verzet zich tegen collectivisme en is bereid een bevoorrechting der Nederlanders te waarborgen, DE WAPENSTILSTAND. Tijdens een persconferentie heeft dr. Amir Sjarifoedin, minister van defensie, ver klaard, dat door de Indonesiërs de volgende punten naar voren zijn gebracht met betrekking tot de wapenstilstandsbespre kingen: Tijdens de wapenstilstand mogen geen nieuwe troepen in Indonesië landen; de wapenstilstand moet van toepassing zijn voor geheel Indonesië, zoowel te land, ter zee als in de lucht; vrij verkeer te land, ter zee en in de lucht moet gegaran deerd worden. De besprekingen over de wa- Eenstllstand zijn gisterochtend ervat, doch nadat zij een half uur hadden geduurd, werden zq wederom uitgesteld. De delegaties konden niet tot overeenstemming komen» over de vraag of zij al dan niet bevoegd waren bepaalde pun ten, die naar voren kwamen, te bespreken. Sjarifoedin heeft In een radiorede mededeeling gedaan van de voorwaarden, onder welke de republikeinen bereid zouden zijn de vijandelijkheden te staken. Een wapenstilstand voor ge heel Indonesië; de onmiddellijke opschorting van het transport van Neder- landsche troepen naar Indo nesië; - de staking van de blokkade te land, ter zee en in de lucht. Week van Ver. Naties in Londen. Op Zondag 29 September be gint te Londen de week der Ver. Naties. Er zijn bijna 2000 open bare bijeenkomsten en bijna 3000 kleinere gebeurtenissen, w .o. gala's, filmvertooningen, concerten, iooneelstukken en sportwedstrijden, gearrangeerd om het publiek het belang van zijn goede begrip voor de prin- eipes der V.N. bij te brengen. Op 6 October zal de aarts bisschop van Westminster in de kathedraal van Westminster een preek over de V.N. houden. TSALDARIS OVER DE GRIEKSCHE MOEILIJK HEDEN. Constantin Tsaldaris, de Grieksche premier, heeft op een plein in Saloniki een groo te menigte toegesproken. Hij zeide dat Griekenland het slachtoffer was van een inten sieve zenuwenoorlog en dat de "aanvallen van gewapende benden werden georganiseerd door hen, die toegang tot de Aegeische ,Zee wenschen te verkrijgen. Als het een binnen landsche aangelegenheid van Griekenland zou zijn, zou deze reeds lang zijn. geregeld. Ook de E.V.C. trekt zich terug. Het secretariaat van de Een heidsvakcentrale afd. Den Haag, deelt ons mede, dat ook de E.V.C. zich heeft teruggetrok ken uit de organisatie van de meeting voor een vreedzame op lossing in het Indonesische vraagstuk, welke Zaterdagmid dag in de Houtrusthallen te 's- Gravenhage gehouden zou wor den. Dit is een gevolg van het veranderde karakter van de meeting en 't uiteenvallen van het comité, aldus de mededee ling van de E.V.C; BETOOGING AFGELAST. Inmiddels heeft het landelijk bestuur van de Ver. Nederland- Indonesië besloten de betoogin- gen. welke in Den Haag en Rotterdam zouden worden ge houden, uit te stellen, aange zien het zijn streven naar een vreedzaam overleg met Indo nesië niet wenscht verward te zien met binnenlandsche poli tieke verwikkelingen. Generaal Ritchie in ons land Generaal Sir Neil Ritchie, de bevrijder van 's-Hertogenbosch. Eindhoven, Tilbürg en taj van andere plaatsen in N.-Brabant, is Woensdag voor een drie daagsch bezoek aan ons land op het vliegveld.Valkenburg gearri veerd. Generaal Ritchie zal een bezoek brengen aan verschillen de plaatsen in Noord-Brabant. Volgend jaar Februari-zal Ge neraal Ritchie Sis Montague Stopford opvolgen als bevelheb ber van de geallieerde troepen in Zuid-Oöst-Azië. DE INSCHEPING VAN MILITAIREN NAAR INDIË De minister van oorlog heeft schriftelijk geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Schoonenberg om trent de overheidsmaatrege len genomen bij de inscheping van militairen op de „Klip fontein". Aangezien bepaalde dag bladen openlijk stelling n£u men tegen het uitzenden van dienstplichtigen naar Indië- en op verschillende vergaderin gen dreigementen waren ge uit, achtte de minister het niet verantwoord veiligheids maatregelen achterwege te laten. De aanwezigheid van fami lieleden was om practlsche re denen onmogelijk, aangezien dit in ernstige mate desorga- niseerend zou hebben ge werkt. Maar minister Waterson blijft optimist. Tijdens een persconferentie in Den Haag heeft de minister van Economische Zaken van de Unie van Zuid-Afrika, de heer S. F. Waterson, o.m. medege deeld, dat de regeering van Zuid-Afrika voornemens is bin nenkort emigratiecommissies naar Europa te sturen, teneinde na te gaan in overleg met de betrokken regeeringen welke krachten voor emigratie in aan- merking zullen kunnen komen. Een. spoedige emigratie zal evenwel niet mogelijk zijn we gens het. gebrek aan scheeps ruim te. Als voorbeeld haalde de heer Waterson aan, dat in En- Ook het herstel der handelsbetrekkingen wordt hierdoor belemmerd. UITKEERING AAN GEREN SIONNEERDEN. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp om, ter aanvulling, de uitkeering ineens over het jaar 1945 aan gepen- ïónneerde ambtenaren en nage laten betrekkingen, ook over het jaar 1946 een dergelijke uitkee ring te doen geschieden, even als aan met voorloopig pensioen gepensionneerde onderwijzers, gepensionneerd spoorwegperso neel en van kerkelijke bediena ren en predikantsweduwen, die Rijkspensióén genieten. Ook zij die na 5 Mei 1945 zijn gepen sionneerd komen thans in aan merking. t De uitkeering mag een bedrag van 500,niet overschrijden, evenmin als een vierde gedeelte van het pensioen. De onderhavige regeling geldt in afwachting van de algemeene herziening van de pensioenen, welke reeds in voorbereiding is. SPELLINGSCOMMISSIE ONTBONDEN. Bij beschikking van den mi nister van O., K. en W. is de commissie van advies inzake de schrijfwijze van de Neder- landsche taal ontbonden, met dankbetuiging aan den 'voor zitter, de leden en den secre taris voor de door hen in die commissie verrichte arbeid. geland op 't oogenbllk 20.000 menschen op vervoer wach ten Aangezien in Zuid-Afrika eveneens woningnood heerscht moet eerst voor een behoorlijke accommodatie aldaar worden gezorgd NEDERLAND EN ZUID AFRIKA. Gevraagd naar de mogelijk heden betreffende de handel met Indonesië, verklaarde de heer Waterson, dat Zuid-Afrika hoopt spoedig de handelsbetrek kingen met de Nederlandsche overzeesclfe gebieden te kunnen heiwatten. In Zuid-Afrika be lt groote sympathie en een inzicht voor de moeilijk heden, welke Nederland in In donesië ondervindt. Zooals bekend bestond voor de oorlog een zeer nauw contact tussohen Nederland en de Unie van Zuid-Afrika, niet alleen op handels- - maar ook op cultureel gebied. Zuid-Afrika wil zoo spoe dig mogelijk de goede banden, die met Nederland bestonden, weer herstellen. Wij weten aldus de heer Waterson, dat moeilijkheden op het gebied van de scheep vaart een. belemmering vor men voor de normale hervat ting der handelsbetrekkingen» maar wjj zijn er van over tuigd, dat deze moeilijkheden in de eerstkomende jaren overwonnen zullen zijn. De Unie van Zuid-Afrika kan als een belangrijk afzetgebied worden beschouwd voor export goederen. vooral wat betreft machines. spoorwegmaterieel, electrisehe centrales en appara ten. Aangezien Zuid-Afrika geen eigen handelsmarine heeft hoopt zij, dat de Nederlandsche scheepvaartmaatschappijen spoedig weer hun oude aandeel in het scheepvaartverkeer op Zuid-Afrika zullen herkrijgen. MINDER BEMOEIENISSEN MET PRODUCTIE EN DISTRIBUTIE. (Van onzen parlementairen redacteur.) De verwachting in de krin gen van de handel en het be drijfsleven, dat spoed zal wor den betracht met de ophef fing van de tallooze rijksbu- reaux, is aanzienlijk versterkt ten gevolge van het feit, dat op de rijksbegrooting voor 1947 voor deze instellingen een aanzienlijk geringer be drag is uitgetrokken. Houdt men rekening met de uitga ven van de Centrale Dienst voor de Economische Contröle* waarvoor een afzonderlijke post is geopend, dan be draagt de verlaging 7.4 mïl- 100 Zeeuwen in Engeland (III). i Natte, modderige stranden. Britten zijn ten volk van spelers. Om elf uur valt er niets meer sPel kennen en al stroomden er duizenden en nog eens dui- Italië erkent Albanië en Ethiopië. In de commissie voor Italië heeft Tarchianl (Italië) offi cieel te kennen gegeven, dat Italië bereid is. de souvereini- teit en onafhankelijkheid van Abessynië en Albanië te er kennen en te respecteeren. „Ik wil er de nadruk op leggen" aldus Tarchiani, „dat wij bereid zijn binnen redelij ke grenzen afstand te doen van de resultaten van de fas cistische politiek, die ons een enorm kapitaal en arbeids kracht in Albanië en Ethi opië gekost heeft; wij kunnen echter niet Inzien, waarom onze economische betrekkin gen met deze twee landen er bij mcAfen inschieten," te beleven E honderd Zeeuwen, die naar Scarborough trok ken, kwamen tijd te kort om te genieten van alles wat hun voorkomende gastheeren voor hen hadden gearran geerd! Scarborough vierde zijn Welcome House-Week, zijn welkom-thuis-week ter eere van de gedemobiliseerden, juist in de periode van de Vlis- singsche week en er was een programma, dat bijna overla den mocht heeten. Iedere dag was er zooveel te genieten, dat men soms een keuze moest doen. omdat niet alles bezocht kon worden. Reeds de eerste dag was er een groote cricketmatch tus- schen Noord en Zuid Enge land en konden de Zeeuwen kennis maken met het sPel> dat terecht „het" Engelsche spel wordt genoemd en zich van Engeland uit over vrijwel de geheele wereld heeft ver breid. Om van cricket echt te kun nen genieten, moet men het zenden naar Scarborough om getuige te zijn van deze wed strijd, de Vlissingers waren niet de eenigen, die er weinig van snapten. Hoe anders te verklaren, dat vele Engelsche dames naar het cricketveld trokken, gewa pend met brei- of borduurwerk en dat van andere paren, Waarvan kennelijk de vrouwe lijke helft met <de meeste cricketkennis was gezegend, de mannelijke helft beladen was met romans en kranten, die n.b. druk gelezen werden ook? De massa der Britten echter genoot van het spel en goede prestaties werden met een da verend applaus beloond. De tweede dag werd de cricketmatch voortgezet was er bovendien een rugby- demonstratie te aanschouwen. Des Zondags was er een open luchtgodsdienstoefening met RA.F.-parade, des Maandags een lunch van de Rotaryclub te Scarborough, een bezoek aan de kruiser Diadem, die voor anker lag ln de Zuidbaai, een tuinfeest in het schitte rende, aan meer dan 6000 toe schouwers plaats biedende openluchttheater, waarop Scarborough trots kan zijn en tot besluit van de dag een bal in de Olymtiia-hal. Des Dinsdag waren er groo te motorraces, waaraan door de beste Engelsche rijders werd deelgenomen, er was een schoonheidswedstrijd in het Zuiderbad voor dames in bad- costuum, die naar Hollandsche begrippen niet zoo bijster veel aantrekkelijks hadden, maar toch prijzen van 25 tot 50 in de wacht konden sleepen. 's Woensdags werd een be zoek gebracht aan het Opera- house, waar een goede thriller ten tooneele werd gebracht, getiteld „The Music Stopped", terwijl er des avonds een wa- tersportfeest en een vuurwerk was. Donderdag waren er we derom motorwedstrijden er bals en alleen de laatste dag, waarop onder meer een ruiter- sportfeest op het programma stond,'mislukte volkomen, om dat de regen toen met onge kende hevigheid uit de egaal grijze hemel viel, een regen, zooals er sedert menschen- heugenis in Engeland geen gevallen was en die dan ook prompt de noodige overstroo- mingen veroorzaakte. Des middags werden in de raadszaal van het fraaie stad huis van Scarborough een af scheidsbijeenkomst gehouden, waarop vele hartelijke woor den werden gesproken en de vriendschapsbanden plechtig werden bezegeld. Die daj trokken de voetballers naar Pickering. Een overladen programma. Maar ieder was vrij om ook eens eigen wegen te bewande len en' menigeen heeft dit ge daan. En dat waren niet eens de slechtst bestede middagen of ochtenden! Tot hun verbazing ontdekten de Vlissingers bij die gelegen, heden, welk een enorm verschil er is tusschen de vochtige, bij ieder tij blank staande, rotsige en modderige stranden van Scarborough en de verblindend witte, breede, droge' Zeeuwsche stranden. Tot hun verwonde ring zagen zij, hoe de Britten, weer of geen weer, van het krieken van de dag tot laat in de avond in strandstoelen op het strand vertoefden. Zij konden constateeren, dat de Britten werkelijk een volk van spelers, dat z|j „gamblers" zijn en met een engelengeduld deeene penny en de eene halve shilling of shilling na de an dere offerden in enorme loka len met gokautomaten, zonder, ooit iets te winnen... Zij ervoeren, dat Engeland gezellige café's, met beschutte terrassen, zooals Nederland die heeft, in zijn steden niet kent en de Britten hun verfrisschin- gen gebruiken in de bars en soking-rooms van de hotels, die echter niet de gansche dag geopend zijn. En zij constateerden, dat de Britten voor hun amusements leven een vroeg sluitingsuur hebben. Om tien uur 's avonds wordt er geen alcohol meer ge. schonken, zelfs geen bier en om elf uur ls alles dicht... Tijd om naar bed te gaan! Misschien was het zoo ook maar het beste. Anders hadden de sportieve prestaties der Zeeuwen misschien onder het amusement geleden.. lioen gulden. De raming van de opbrengst der heffingen is verminderd met 2.2 millioen. En dan heeft het de aan dacht getrokken, dat in som mige sectoren van het be drijfsleven besprekingen ge opend zijn voor de overdracht van bepaalde bevoegdheden van de rijksbureaux aan de bedrijfsorganisaties. Men wil uit een en ander conclusies trekken ten aanzien van de koers van den nieuwen mi nister van Economische Za ken. den katholiek dr. G. W. Huysmans, die in deze forscher zou willen optreden dan zijn voorganger, den so cialist ir. H. Vos, en die met name bereid zou zijn de ver deeling der deviezen voor de invoer van goederén aan de bedrijfsorganisaties over te laten. VOORBARIG Er moet met nadruk op ge wezen worden, dat met name de laatste conclusie voorbarig is. De vermindering der uit gaven spruit voort uit een vermindering met de bemoei ing met de productie en dis tributie van industrieele grondstoffen en eindproducten, die geleidelijk zal voortgaan. Edoch, de bedoelde bespre kingen, die inderdaad gaande zijn, hebben eerder dan tot het tegendeel tot de slotsom ge leid, dat de verdeeling der deviezen in handen der overheid moet blijven, zoolang zij zoo schaarsch zijn. De bedrijfs organisaties toch zouden geen kans zien het stelsel te ver eenvoudigen zonder de deur voor knoeierijen open te zet ten, terwijl men ook met het oog op de rechtvaardigheid de verdeeling liever in handen houdt van een objectief over heidsbureau. Hoe de minister ook moge denken over de meest wensche- lijke economische structuur, de benarde omstandigheden van het vaderland zullen hem waarschijnlijk wel dwingen niet dan zeer langzaam aan over te gaan tot het aanbren gen van wijzigingen in het vlechtwerk van samenwerken de particulieren en rijksllcha- men. VERLAGING BENZINEPRIJS. Met ingang van 1 October a.s. zal de benzineprijs van 20 tot 19 cent per liter worden verlaagd. UITBREIDING HANDELSVERKEER MET FRANKRIJK EN BELGIË. Het toenemende handels verkeer met onze Zuidelijke buurlanden heeft ertoe geleid, dat kortgeleden met België een aanvullend handelsver drag is gesloten en het han- delsaccoord met Frankrijk is uitgebreid. In de aanvullende overeen komst met België-Luxemburg zijn een aantal contingenten verhoogd en nieuwe posten opgenomen, in totaal tot een waarde van ongeveer 40 mil lioen gulden. Als belangrijke posten in de agrarische ex port-sector, die 14Vz mil. gul den bedraagt, kunnen worden genoemd aardappelmeel, bllk- groenten, zaaigranen en ge distilleerd. De export van kaas, welke ln het oorspronkelijk verdrag was opgenomen, is nog niet doorgegaan, daar geen over eenstemming kon worden be reikt 'over de prijs. Van de invoer uit België ls voor onze landbouw van be lang een hoeveelheid ammon- salpeter. Naar Frankrijk is een aan vullende export overeengeko men ter waarde van 80 mil lioen francs, waarvan de post pootaardapp'elen bijna twee derde gedeelte vormt. Ook zal ons land een hoeveelheid mosselen leveren. Behalve textiel en industrieele produc ten zulen wij ruw fosfaat im porteeren. Noorsche luchtlijn op ons land. 2 October a.s. opent de Noorsche luchtvaartmaat schappij (D.N.B.) een drie maal wekelijksche dienst Osw loChristiansandAmster damBrusselParijs v.v. De vliegtuigen van de D.N.L. vliegen op Maandag. Woens dag en Vrijdag in Zuidelijke richting en resp. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag terug naar Oslo. WINTERDEENSTEN K.L.M. In verband met de techni sche outilage van Schiphol en het niet tijdig aankomen van verschillende onderdeelen en motoren ty.t de V. S. is de K. L. M. genoodzaakt haar win- terdiensten in te krimpen. KOMT ER ANDER GELD? Blijkens de memorie van toelichting op de begrooting van Financiën wordt rekening gehouden met de mogelijkheid de thans circuleerende zinken pasmunt door Andere munten te vervangen. Hiermede zal dan een crediet van 4.000.000 gulden zijn gemoeid. PRESIDENTE U.V.V. ONDERSCHEIDEN. De presidente van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, Dr. Jane de Jongh, die haar ambt aan mevrouw J. B. Ch. Sjollema- Jacobs heeft overge dragen. is door H. M. de Konin gin benoemd tot officier in de orde van Or&nje-Nassau,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1