PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Stalin's woorden brachten algemeene opluchting Ministers over problemen van leger en vloot Van praten en eten in Engeland 189e Jaargang - Nr. 224 Uitg.Stichting Provinciale, Zeeuw- sche Courant, Middelburg. D'ruk: Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Comm. van Bijstand: J L. van Leeu wen, Ds- M- L. W. Schoch, Vlissingen. .Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 26 Sept. '46 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 ce§t per mm., minimum per advertentie 2—. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29. tel 2077 en 2924. -Goes: Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg: GratemaBtraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr.2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C., Middelburg. AMERIKA BESCHULDIGT DE SOVJET-UNIE INZAKE HONGARIJE. Het Amerikaansche minis terie van buitenlandsche za ken heeft in een verklaring de regeering van de Sovjet- Unie beschuldigd van het in gevaar brengen van de Hon- gaarsche economie ten gevol ge van het wegvoeren van goederen door de Sovjet strijdkrachten. In de verklaring werd een beroep gedaan op de Russen om met de V.9. en Engeland de overeenkomst van Yalta ten uitvoer te leggen en Hon garije te helpen bij het stabi- fiseeren van zijn economische leven. De Amerikaansche zaakgelastigde in Móskou heeft met het oog op den ,,on- bevredigden stand van zaken' een nieuwe nota aan de Sov jet-Russische regeering over handigd. men te lezen en zeiden tegen elkaar: „Als Stalin zegt, dat er geen oorlog komt, dan komt er ook geen oorlog", zoo bericht een correspondent. Natuurlijk beteekenen Sta- lins woorden, dat hij niet aan oorlogsgevaar gelooft,, niet, dat nu als bij tooverslag de tegenstellingen de wereld uit zijn, noch zijn zij een waar borg, dat in het optreden van de Russische diplomaten van het type Gromyko en Molotov op internationale conferenties plotseling een wending zal komen. Wel bewijzen zij dui- delijk, dat in de Sowjet-Unie althans een sterke strooming bestaat om ten aanzien van het buitenlandsch beleid een koers te varen op het kompas van samenwerking met de Westelijke mogendheden. Er wordt, de atoombom ten spgt tegenwoordig wat al te licht vaardig gesproken en geschre ven over een nieuwe oorlog, vooral door hen die droomen van een kruistocht naar het Oosten. Stalin's woorden, mits gevolgd door daden, kunnen er toe bijdragen de alom verbrei de vrees voor een onverzadig: bare Russische expanslezucht, te doen verminderen. Het Wereldgebeuren Aan de vooravond van een nieuwe diplomatie. Opmerkingen van minister Spaak. Kortgeleden heeft de. Bel gische minister Spaak tijdens een bijeenkomst van zijn par- tij enkele behartenswaardlge opmerkingen gemaakt over de internationale toestand. De geruchten omtrent een nieu we oorlog, zoo verklaarde hij, komen mij zeer overdreven voor. Men vergeet wel eens, dat het tijdperk van de ge heime diplomatie voorbij is en wij aan de vooravond staan van een nieuwe diplomatie. Meer en meer doet de vredes conferentie denken aan een soort wereldparlement. Het publiek is nog niet gewend aan dergelijk soort besprekin gen en blijkbaar ook niet de pers. Spaak was van meening, dat de bladen geen gebruik moesten maken van koppen van meer dan 1 cm. hoogte, want het sensationeel karakter, dat men aan een bericht geeft maakt een werkelijk ge vaar uit. Inderdaad blijkt telkens weer hoe de ouderwetsche gepolijste dubbelzinnige diplomaten-taal vervangen is door een onver bloemde wijze van zeggen, reeds eerder gekenschetst als „diplomatie zonder blad voor de mond". In de Veiligheids raad, op de Vredesconferentie, in de U.N.O.-vergaderingen, steeds leest de wereld over heftige debatten en discussies verwrjten en beschuldigingen over en weer en over woorden wisselingen. Een ander teeken van de nieuwe diplomatie is het internationale wereld debat tusschen leidende staats lieden, dat nu al wekenlang over de hoofden der volken 'heen aan de gang is. Wallace spreekt in Wash ington, Byrnes in Stuttgart, Churchill in Zürich, Molotov geeft een lange verklaring aan het Poolsche persagent schap, de reth'orische sensaties volgen elkaar op. Thans heeft ook de zwijgzame Stalin van uit het Kremlin zgn stem doen hooren in een vraaggesprek met. Alexander Werth. Deze puike journalist heeft zich tijdens de oorlog faam verwor ven als B.B.C.-correspondent door zijn uitstekende wekelijk- sche brieven uit Moskou en door zijn veel gelezen boek „Moscow 1943". Tegenwoordig correspondent van de Sunday- Express in Moskou, geniet Werth, door zgn welwillende houding tegenover dè Sowjet- Unie in dit land groot ver trouwen. Tegenover hem heeft Stalin, wiens woorden vaak van groote zin voor realiteit getuigen, juist op het oogen- blik dat de spanningen schij nen toe te nemen verklaard, dat hij niet werkelijk in het gevaar voor een nieuwe oorlog gelooft. Waarnemers in Lon den beschouwen dit als bgna de eenige weer geruststellende uitspraak over buitenlandsche zaken sedert het einde van de oorlog door een geallieerd staatsman gedaan. Zrj geloo- ven. dat hier een waarlijk be moedigende aanwijzing is, dat er in het centrum van de bui tenlandsche politiek van de Sowjet-Unie een autoriteit is, die vreedzame samenwerking erkent als het hoogste belang van de geallieerde naties. De verklaring van Stalin .is vrij wel overal zeer gunstig ont vangen. Op de New-York3che beurs, als graadmeter van de stemming, nam als gevolg van de verklaring de kooplust .on middellijk aanzienlijk toe en stegen een aantal fondsen 1 tot 5 dollar hooger. De waarnemend minister van buitenlandsche zaken van de Ver. Staten noemde tijdens een persconferentie de „geen oorlog" verklaring buitenge woon belangwekkend. In Lon den en Parijs en vooral ook in Moskou zelf veroorzaakte de verklaring groote opluchting en voldoening. In Moskou, waar op vele punten in de stad het vraag gesprek was gebulletineerd, stonden de menschen in drom- Troepen naar Zuld-Perzlë. Ongeveer 170 vrachtauto's, alsmede tanks en vliegtuigen zgn met Perzische regeerings- troepen uit Teheran vertrok ken naar Sjiraz, de stad in Zuid-Perzië waarop door de stam der Kaskais in het af- geloopen weekend een over val is gedaen. De Kaskais zgn goed bewa pend met geweren, automati sche wapenen en anti-tank- geschut. Zij zouden tezamen met leden van andere stam men uit de omliggende gebie den ongeveer 20.000 man sterk zijn. De leden van de linksche Toedeh-partij zouden in pa niek uit Sjiraz gevlucht zijn. In Teheran blijft men kalm. In regeeringskringen is men ervan overtuigd, dat Ghavam es Soeltaneh, de min.-presi- dent van Perzlë, de toestand wel meester zal blijven. Het kabinet is in bgna permanen te zitting bijeen geweest, se dert de ongeregeldheden in Zuid-Perzië begonnen. Politie legergarnizoenen in de door de Kaskais bedreigde ge bieden moeten binnen blijven. Alleen in de omstreken van Boesjir, waar stammen van de Arabische kust binnendron gen, zou gevochten worden en in de buurt van enkele klei nere plaatsen aan de Perzi sche Golf. ENGELSCHE DAKOTA VERONGELUKT IN CHINA. Een Dakota-vliegtuig van de R.A.F., dat óp weg was naar Saigoen, is ln China te genover het eiland Hongkong tegen een heuvel te pletter gevlogen. De bemanning er alle passagiers, negentien per sonen in totaal, kwamen om het leven. Maandag uitspraak in Neurenberg. Het staat thans vast, dat het internationale tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg Maandag 80 Sep tember om 10 uur des morgens bijeen zal komen om uitspraak te doen. De eerste dag zal gewyd zijn aan een resumé van de heele zaak. Dinsdag zal het vonnis worden uitgesproken over de zeven Nazi-organisaties en de 21 beschuldigden in de getui genbank, benevens Martin Bor- mann, wiens zaak bij verstek is behandeld. Uitvinder van tank overleden In 1916 eerste demonstraties. Sir William Tritton, die in 1917 in de adelstand werd ver heven wegens zgn werk in verband met de uitvinding en ontwikkeling van de tank, is Dinsdag op 71-jarlge leeftijd overleden. Hij bouwde de tank in 1915. Deze tank werd ln het geheim geconstrueerd en in blauwdrukken de „wa terdrager van Mesopothamië" genoemd. Arbeiders, die er aan werkten, gaven er echter kortweg de naam tank aan, welke is blijven voortbestaan. VELDSLAG IN GRIEKENLAND, In Griekenland is een com plete veldslag geleverd tus schen soldaten en linksche elementen van de EA.M. om het bezit van een dorp. Er kwam Ai zelfs vliegtuigen, aan te pas en eerst na hevige aan vallen gelukte 't de regeerings- aanhangers het dorp ln han den te krijgen. Er vielen daar- bg tientallen dooden Ook ze ven andere dorpen in Noord- Griekenland werden op de E. A.M. strrjikrachten veroverd. Proteststaking in IJsland. In - IJsland is een protest staking van 24 uur gehouden, gericht tegen een mogelijk ver drag met de Ver. Staten, waar bij het de Ver. Staten zou worden toegestaan een -vlieg basis op IJsland aan te leggen. Vooral de communisten ver zetten zich heftig tegen goed keuring van een dergelijk ver drag in het parlement en zul len in dit geval onmiddellijk hun steun aan de regeering opzeggen. De Communisten en de Regeering. PARTIJ V. D. ARBEID DISTANCIEERT ZICH. Zaterdag zou op initiatief van de Ver. Nederland-Indone- sië ln de Houtrusthallen een massameeting worden gehou den, Het federatiebestuur van de Partg van de Arbeid heeft aan den voorzitter van het comité van actie medegedeeld, dat de Partij van de Arbeid door de houding van de Com munistische Partij, die zich volkomen tegenover de regee- ring-Beel heeft gesteld en haar aftreden eischt, zich ge noodzaakt ziet om zich vol komen los te maken van de voorbereidingen tot deelne ming aan de demonstratie van 28 September. Ook de Haagsche Bestuur- dersrbond, de Vrouwenclub van de Partij van de Arbeid, de Ned. Volksbeweging enz-, heb ben zich terug getrokken. Tot Frarsch "ambassadeur in Den Haag werd benoemd, de heer J. M. M. Rivière, sedert December 1944 gezant van Frankrijk in Dublin. Vandaag... is het één jaar gele den, dat in ons land werd begonnen met de geld- saneering; is het 10 jaar gele den, dat in Nederland, Frankrijk en België de gouden standaard voor munten werd opgeheven; wordt de slag bg Warns (1345) herdacht, waarin Graaf Willem IV vaii Holland tegen de Friezen sneuvelde. Benjamin Britten naar Nederland. De Engelsche componist Ben jamin Britten zal a.s. Maandag, vergezeld van den regisseur Eric Crozier en den zanger Peter Pears in Amsterdam arriveer en. om de laatste repetities en de eerste voorstellingen van. zijn „Rape of Lucretia" voor de Wagner vereeniging persoonlijk te leiden. Geen werkloosheid en sociale onrust. In" een persconferentie heeft minister Lleftinck verklaard, dat er in ons land geen werk loosheid en sociale onrust heerscht. De minister zei voorts dat in 1950 de weder opbouw voltooid zal zgn De minister deelde "mede, dat onze totale oorlogsschade 4500 millioen dollar bedraagt. Proteststaking geëindigd. Woensdagochtend vertoonde Amsterdam weer het gewone beeld. De trams brachten, som. mige met enkele ruiten min der, normaal de werkers naar hun fabrieken en kantoren. Vrg wel alle stakers hebben gehoor gegeven aan het parool van de organisatoren van de staking om het werk weer te hervatten. Het m.s. „Bossevain" is Dins dagavond volkomen rustig op de vastgestelde tüd O uur) met 3000 man van de 7 December: divisie naar Indonesië vertrok ken. Zaterdag a.s. vertrekt „de Ruys" en Donderdag daarop volgend „de Tegelberg". De staking van het tramper soneel was uitsluitend bedoeld als protest tegen de troepenuit zending naar Indonesië en hield op geenerlei wijze verband met, zooals wij gisteren meldden, grieven tegen den directeur van het gemeente trambedrijf. Alleen de Walserij van het hoogovenbedrijf te Velsen zette gisteren de steking nog door. MINISTER VAN MAARSEVEEN NAAR NEURENBERG. De Minister van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen, zal zich einde dezer week per auto naar Neurenberg bege ven ten einde Maandag er Dinsdag de zittingèn van het internationale tribunaal bg te wonen. Jkvr S. C. Feith zal per 1 October het prinselijk gezin verlaten in verband met haar a.s. huwelijk. INDONESIË Waar zullen de besprekingen plaats vinden 200 Chineezen gedood. Waar Lord Killearn de Ne derlanders en de Indonesiërs tot hervatting van de onder handelingen byeen zal roepen, is een kwestie, die momenteel door de betrokken partijen druk besproken wordt. De by- eenkomst zal dan plaats moe ten hebben, waar dit met het belahg van beide partijen strookt. De laatste dagen hebben de republikeinen als voorstel naar voren gebracht, dat de byeen- komsten in het binnenland zou den worden gehouden, hetgeen overleg met Soekarno zou ver gemakkelijken.. De Indonesiërs hebben de Nederlanders hiervan op de hoogte gesteld, doch op dit voorstel is tot dusver nog niet officieel geantwoord. Een ander probleem is het vaststellen van de datum, waar op de eerste by eenkomst zal worden gehouden. De republi keinen te Batavia hebben Lord Killearn er van op de hoogte gesteld, dat zy Sjahrir om streeks 27 September uit het binnenland terug verwachten, waarna dan de eerste vergade ring zou kunnen plaats vinden. Uit republikeinsche bron wordt echter vernomen, dat Sjahrir niet voor 4 October in Batavia terug zou kunnen zijn. Dit bericht is niet bevestigd. Aan de andere kant is er het feit. dat de conferentie te Pang- kal pinang volgens het program ma op 1 October zal worden ge opend, hetgeen wellicht noodza kelijk zal maken, dat de Com missie-Generaal zich in twee groepen splitst. Men verwacht dat er spoedig een. beslissing zal worden geno men wanneer en waar de be sprekingen beginnen. DE WAPENSTILSTAND. Van bevoegde zyde wordt ver nomen. dat de wapenstilstands besprekingen op 26 September a.s., na de terugkeer der repu blikeinsche afgevaardigden uit Djogjakarta hervat zuilen wor den. 200 CHINEEZEN GEDOOD. Te Bangansiapiapin aan Su matra's Oostkust zijn volgens de berichten tweehonderd Chinee zen gedood. In dit visschersdorp. dat aan de mond van de rivier de Rokan ligt, zyn onlangs on lusten ontstaan, nadat de Chi neezen hadden geweigerd hun wapens aan de Indonesiërs uit te leveren. Twee Chineesoh-Indonesische missies zullen naar Bangansia piapin vertrekken om deze zaak te onderzoeken. Zuinig met zeep. In October zal één rant soen zachte zeep worden ver strekt. Het verdient voors hands aanbeveling, met de verstrekte rantsoenen zeep zuinigheid in het gebruik te betrachten, aangezien de aan voer van grondstoffen uit het buitenland voornam elgk van oliën en vetten, zeer traag ongeregeld verloopt. Omtrent de verdere vooruitzichten valt nog niets met zekerheid te zeggen. Honderd Zeeuwen in Engeland Een badplaats met 100.000 zomergasten. Wal Scarborough aan attracties biedt. TIEN dagen lang kon je in Scarborough, de „Ko ningin der Engelsche bad plaatsen", geen stap zetten, zonder Zeeuwen te ontmoeten! Natuurlijk: ze overheersch- ten het straatbeeld niet. Tenl, slotte is Scarborough geen niflv tig dorp, maar een van de geen uitblinkers, speciaal voor voornaamste steden van Yorkshire, met een eigen be volking van 40.000 zielen, in het volle van de zomer een 100.000 pension- en hotelgas ten en nu in het naseizoen toch altgd nog een goede 50.000 vacantiegangers! Maar ze wéren er, de Zeeu wen. Waar je ook kwam, je zag hun witte insignes met oranjerozet en het dient ge zegd: ze werden overal gaarne gezien, gaven niemand aan stoot, waren spoedig thuis in hun nieuwe omgeving en dwongen de bewondering der Engelschen af door hun voor- treffelgke talenkennis! „Wat allen, die de Nederlan ders ontmoeten, wel het mees te opvalt, is hun grondige ken nis van de Engelsche taal. Ik heb er een flink aantal gespro ken en er nog geen een ge zien, die zich niet kon redden; sommigen spraken vloeiend Engelsch. Groepen van hen zijn de gasten geweest van den Mayor (burgemeester) en in de tent van den voorzitter tydens de Cricket-match. Zoo als overal werden ook daar officieele begroetingswoorden gesproken en steeds bevond er zich in het gezelschap iemand, die antwoordde in werkelijk (voortreffelyk Engelsch. En deze woordvoerders waren zulk een gelegenheid naar vo ren geschoven. Allen schgnen in staat te zijn zich goed uit te drukken. Dit alles maakt, dat we blozen, als we ér aan denken, wat er volgend jaar gebeuren zal, als onze menschen naar Vlissingen gaan. De conver satie zal zonder twgfel even gemakkelijk zgn maar wij vreezen, dat het niet In het Nederlandsch zal zgn!" Ziedaar, een citaat uit de Scarborough „Evening News", dat voor de Zeeuwen wel bui tengewoon vleiend was. En het was inderdaad zoo, ze spréken vloeiend-Engelsch. Reeds de eerste avond luister den de Britten met open mond naar een voortreffelyke speech in antwoord op de begroetings rede van Alderman John Jackson, den Mayor van Scar borough. Maar toen het school-elftal van Vlissingen tegen de Scarborough-school- knapen speelde, werd er na afloop van de wedstryd gesou peerd en toen ook daar ge sproken werd door de Brit ten, antwoordde een van deze Zeeuwsche schoolknapen met een vlotheid en sympathieke eenvoud, die menige Brit hem bemjdde. Ja, ze wisten zelfs geestig te zgn en hun gastheeren in speeches tot een gulle lach te brengen. Het Engelsche menu bevat veel cakes en taart; veel zoe tigheden, die voor Zeeuwsche monden de bekoring van het nieuwe hebben. Het verschil tusschen het zware Zeeuwsche menu en de liehte, zoete En gelsche kost, alsmede de soms bgna fatale reacties van onze ingewanden op deze kost werd in een der speeches zoo sma kelijk omschreven, dat de Brit ten, eerst geamuseerd, later schaterend van onze bevindin gen kennis namen. En toen in een andere toespraak de woordvoerder vertelde, wat men in Zeeland zou zeggen, als de Nederlanders eens plot seling, zooals de Engelsche va ders, achter de kinderwagen "ringen loooen, lagen ook de Britten krom van het lachen... Het bleef echter niet by spre ken. Deze groote badplaats biedt haar bezoekers niet al leen 'n ongekend natuurschoon, maar ook een menigte attrac ties. Er zijn openlucht zwem baden met verwarmd water, je kunt er roeien en zeilen, er zgn golflinks, tennisbanen, dan cings, een miniatuurspoorweg van eenige kilometers lengte, speeltuinen, theaters, concert zalen, schouwburgen, leeszalen. bg het zien waarvan wg, Zeeu wen,, loopen te likkebaarden, en wat al niet meer! De stad dateert uit de tgd der Romeinen en bevat resten van Romeinsche bouwwerken. Op de landtong, die Scarbo- roughs twee zee-baaien scheldt, lfgt de ruïne van een kasteel, hoog boven de stad uit. Er zijn eeuwenoude huizen, boulevards, waarop uit de aard der zaak geen huls ook maar de ge- ringste schade heeft, tegenover de Castlehill ligt een andere berg met een indmkwekkend oorlogsmonument, en alsof dit alles nog niet genoeg Is, ligt deze gezegende stad midden in een der mooiste deelen van Engeland Stadjes met grijze, voor En geland zoo typeerende Abbeys (kloosterruïnes), bosschen zoo dicht, dat het zonlicht er nim mer de aarde bereikt, roman tische dorpen, diepe valleien, êindelooze heidevelden op de ruggen der tot 2 300 meter hooge heuvels, de typische Mores van Yorkshire, dit alles ligt rondom Scarborough en vele Zeeuwen hebben met hun gastheeren onvergetelgke trips door dit gezegende land ge maakt. Een der Zeeuwsche woord voerders drukte zgn bewonde ring voor de schoonheid van Scarborough en zgn omgeving tot groot vermaak der Brit ten als volgt uit: „Wg zeggen in Nederland: Napels zien en dan sterven! Voortaan zullen we de naam Napels vervangen door Scar borough, wat overigens niet beteekent, dat we van plan zijn om volgende week met bekwame spoed dood te gaan". Inderdaad: Scarborough was een openbaring! Klachten over het moreele peil overdreven. Overgeslagen lichtingen toch nog aan de beurt. In hun memorie van ant woord met betrekking tot het wetsontwerp dienstplichtvoor zieningen leggen de ministers van oorlog en marine er o.m. de nadruk op, dat het voors hands nog niet mogelgk is de voorgenomen herziening van de Dienstplichtwet aanhangig te maken. De ministers meenen, dat de voorstelling, als zouden er van tal van zgden uit Neder land, Engeland en Ned. Indië ernstige klachten binnenstroo men over de groote moreele gevaren, waaraan de militai ren zouden zgn blootgesteld, niet geheel vrg van overdrg- ving is, al erkennen zg, dat ook leger en vloot de terug slag ondervinden van het alom als gevolg van de oorlog gedaalde moreele peil. Ook het moreele peil der troepen in Engeland zou, volgens rap porten van den troepencom mandant en de veldpredikers en aalmoezeniers, goed te noemen zgn. Alleen bij de ma rine in Engeland werden eeni ge tgd op verzoek prophylac- tica verstrekt, hetgeen onmid dellijk daarna door het minis terie van marine is verboden. DE KEURING. In antwoord op de vragen of de keuring niet al tè uit voerig en te kostbaar merken de ministers op, dat de vragenstellers zich waar- schgnlgk een minder juiste voorstelling hebben gevormd van datgene waarom het bij de keuring gaat. Iemands alge meene lichamelijke toestand Prof. de Quay benoemd tot Commissaris der Koningin Prof. dr. J. E. de Quay, die niet ingang van 1 Nóv. be noemd is tot Commissaris der Koningin in de Prov. Noord- Brabant, werd in 1901 te Hertogenbosch geboren. Hg studeerde in Utrecht letteren en wgsbegeere en in verschei dene universiteiten in Ameri ka. In 1934 werd hg benoemd tot hoogleeraar aan de Kath. Economische Hoogeschool te Tilburg. Prof. de Quay was lid: van het driemanschap der Ned. Unie en in 1940 tgdelgk re- geeringscommissaris voor de organisatie van de arbeid. In 1945 is hg korten tgd minis ter van oorlog geweest in het ministerie-Gerbrandy. De nieuw benoemde Commissaris maakt deel uit van het bestuur van Ned. Vólksherstel. Philips naar Zuid-Afrika- Naar wg vernemen, zgn de Philips' fabrieken te Eindho ven voornemens om in de Unie van- Zuid-Afrika een gloeilampenfabriek te bou wen. In de Zuid-Afrikaansche vraag naar radio-lampen zal zooveel mogelgk van Neder land uit worden voorzien. OOK HET OOSTEN KOMT GLAS TEKORT. Door den heer A. v. d. Tem pel, die voor de Partij van de Arbeid zitting heeft in de Ny- meegsche gemeenteraad, zal Woensdag 25 September by de raad een adres worden inge diend, waarin verzocht wordt, de regeering uit te noodigen alle overdadige voorraden glas, wel ke in de handel zyn by het grootbedrijf in het Westen des lands, in beslag te doen nemen en ter beschikking te stellen in het Oosten van ons land. In het Oosten heerscht groot ge brek aan glas, en, volgens den adressant, verdwijnt in het Westen veel glas in de zwarte handel. De Spaansche vluchtelingen De minister van justitie heeft op desbetreffende vra- Ten van het Tweede Kamerlid Jtokvis, geantwoord, dat van de Spaansche vluchtelingen er twee verzocht hadden naar Spanje te mogen terugkeeren, terwijl de derde verklaarde er geen levensgevaar te hebben te duchten. De minister wees er verder op, dat hier geen sprake van „uitzetting" was, daar de vluchtelingen zonder geldige papieren en zonder toestemming van de overheid Nederland waren binnengeko men. LANDBOUWCRISISFONDS Uit de memorie van toelich ting op de begrooting van het landbouwcrisisfonds blgkt, dat het in de bedoeling ligt, zoo dra de omstandigheden zulks toe laten voor voedingsmid delen prgzen te berekenen, die overeenkomen met de kost- ïrgs van het product. Verder rekening gehouden met een matige subsidieering van brood, vleesch en zuivelpro ducten. kan een vry hooge graad van ontwikkeling hebben, terwijl de gekeurde toch voor zekere diensten minder geschikt of zelfs ongeschikt moet worden gacht. Toch wordt getracht door vermindering van het aantal indeelingsgraden tot bezuiniging op de kosten te geraken. Het biyft mogelyk, dat van de 8000 geschikt verklaarden van de lichting 1945, die voor- loopig niet zijn ingedeeld, omdat zij in het een of ander opzicht niet voldeden aan de eischen, welke golden voor diensten, waarin voorshands moest worden voorzien, t.z.t. nog een deel voor opkomst bestemd zal moeten worden. VRIJSTELLINGEN. Het terzgde stellen van de vrijstelling wegens kstwinner- schap was voorloopig niet te vermy'den, omdat anders het benoodigde aantal geschikte dienstplichtigen niet bereikt zou kunnen worden. Voor de gezinnen moet het weinig ver schil uitmaken of de kostwin ner vrgstelling of het gezin vergoeding geniet, aangezien de basis van deze vrgstelling toch uitsluitend in een kwestie van geldelijke inkomsten lag. De vrgstelling wegens broe- derdienst ontleende haar be staansrecht aan het over schot. dat bg de vroe gere contingenten elke lich ting opleverde. De ministers zien uit naar de mogelgkheid om met de belangen van groo te gezinnen rekening te hou den. Indien er in de toekomst hier of daar een, zg het ook slechts klein, overschot zou ontstaan, zouden zij bg voor keur de leden van die gezin nen, welke het grootste aan tal zonen ,voor de strijdmacht hebben afgestaan buiten de aanwgzlng willen' laten vallen. Erkend wordt, dat meer vrijstellingen zouden kunnen worden verleend, indien ook de lichtingen, welke ten gevolge van de bezetting tot dusver van militaire lasten bleven verschoond, alsnog tot dienst plicht zouden worden verplicht. Doch de omvang en het tempo van de keuring waren reeds tot het uiterste opgevoerd en het tusschenschuiven van oudere lichtingen tusschen jongere heeft bezwaren, o.m. t.a.v. de legervorming in de toekomst. Intusschen wordt overwogen binnenkort over te gaan tot het registreeren van de over geslagen jaargangen en, al thans wat de lichting 1944 be treft, ook tot de keuring, niet met het doel de geheele lich ting in dienst te stellen, maar wel om een deel er van te bestemmen voor bepaalde diensten, waarvoor de jaarlyk- sche lichtingen tot dusver niet genoeg personeel ople%'eren. DE DIENST IN INDIË. Ten aanzien van de be stemming van dienstplichtigen voor Indlë nemen de ministers hetzelfde standpunt in als hun voorgangers. Het lgkt hun overbodig hierover opnieuw in beschouwingen te treden, te meer nu het voorstel tot wy- ziging van art. 192 der Grond wet aanhangig is gemaakt. In het algemeen worden zooveel mogelgk de jongere groepen opgeroepen. Het was slechts in bemerkte mate mogelgk re kening te houden met particu liere omstandigheden. Om ver schillende voor de hand lig gende redenen kan niet over wogen worden de dienstplichti gen gelegenheid te geven hun gezinnen naar Indië mee te nemen. Tenslotte deelen de ministers nog mede, dat het overbren gen naar Nederland van de opleidingen van het voor de nieuwe inlichtingen bestemde kader ln snel tempo zal ge schieden. HARING VOOR RUSLAND. Door bemiddeling van de Nederlandsche regeering kan de reeders-vereeniging tien millioen kg. gezouten haring leveHb. aan Rusland. De levering zal geschieden in zgn. Schotsche vaten met 115 kg. netto vischgewicht. Negentig honderdduizend vaten zullen in vier partgen naar Rusland verzonden wor den. BRAND IN HET PARKHOTEL TE 's-GRAVENHAGE. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een brand ern stige schade aangericht in het Parkhotel te 's-Gravenhage, dat bestemd was om ingericht te worden als bureau voor het Rijksinstituut voor Drinkwa tervoorziening van het nep. van soc. zaken* Het aangren zende Hervormde Rusthuis bleef gespaard, zoodat de pa- tienten, welke door het per soneel en Roode Kruisdragers in veiligheid waren gebracht. later weer in het Rusthuis konden worden teruggevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1