De K» L. M, Constellations gaan de lucht in UIT DE PROVINCIE Mijnen-kistjes gefabriceerd Minister Jonkman richt zich tot stakers en achterblijvers ZUID-BEVELAND. Noord-Beveland Zeeuwsche Onze nationale luchtvaartmaatschappij thans weer de derde ter wereld. Een der Constellations zal „Walcheren" heeten. (Van onzen specialen verslaggever.) OP 15 October zullen voldoende piloten ge oefend zijn op de Lock heed Constellation-toestellen van de K.L.M. om deze nieu we machines op de transat lantische dienst in gebruik te nemen, vertelde ons de heer A. Plesman. directeur van 's we relds oudste luchtvaartmaat schappij, die weer hard op weg is zich te herstellen van de gevoelige klappen, die zij tydens de oorlogsjaren heeft gekregen. Over eenigq* weken zullen deze machtige vliegtui gen, die 51 personen kunnen vervoeren zeven leden van de bemanning en 44 passagiers ingeschakeld worden op de lyn AmsterdamNew-Y ork. de „Flying Dutchman"-lijn Dezer dagen zijn wij in de gelegenheid geweest een proefvlucht met een der toe stellen de PH-TAV, die „Ven- lo" zal'worden gedoopt, mee te maken. Schiphol lag nog in de staart van een najaars storm, die over West-Europa had gejaagd, uit te waaien toen wij op het vliegveld aan kwamen. Het was er druk, als altijd; drukker alweer dan het er ooit voor de oorlog is ge weest. Overdag start, en ver trekt er elke vijf minuten een machine; het zal niet zoo bar lang meer duren, of men kan er elke 45 seconden een zien binnenkomen en opstijgen. De verkeersintensiteit neemt nog gestadig toe. SNEL HERSTEL. Thans heeft de K.L.M., die tegen het einde van de oorlog nog drie toestellen en veertig man personeel over had, weei zeventig vliegtuigen in de lucht en er werken nu 4500 menschen bij deze luchtvaart maatschappij, zoodat Neder land na Amerika en Enge land weer de derde luchtva rende mogendheid ter wereld is. Hulde aan Plesman voor dit snelle en doortastende her stel! Werden er vóór Mei 1940 per dag gemiddeld 400 pas sagiers vervoerd met K.L.M - machines, nu zijn het er al meer dan 1600. En dit aantal neemt gestadig toe. De vier Constellations hebben alle plaats voor 44 passagiers Zij zullen uitsluitend voor transatlantische vluchten wor den gebruikt. De vrijkomende DC4-toestellen zullen dan op de Zuid- en Centraal-Ameri- kaansche lijnen dienst gaan doen. Het 'volgend jaar ko men er nog meer Constel lations bij en ook een aantal DC-6-machines van de Dou- glas-fabrieken. VEEL GERIEF. Wat het gerief aan boord betreft, er zijn electrische kookplaten en ovens en er is een koelkast, zoodat er dank zij het bevroren voedsel van Nederlandsch makelij de sma kelijkste gerechten geserveerd kunnen worden. De cabines worden op 6000 meter vlieg- No. 0 voor schoenen. In de loop van de maand October 1946 komen diege nen voor een schoenenbon in aanmerking, wier stamkaart nummer op het cijfer 0 (nul) eindigt, voor zoover zjj se dert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen nebben ontvangen. Van April tot en met Auj_ werden ca. 3,3 millioen schoe nenbonnen uitgereikt. De schoenenproductie kon ten gevolge van de onregelmati ge aanvoer van overleder met de verkoop niet geheel ge lijken tred hoxiden Teneinde de voorraden op peil te bren gen, zullen de distributie- diensten pas nè. 12 Octobep gelegenheid geven de bonnen af te halen. Wat de volgende bonnen- lijst zal brengen. In de bonnenlijst van 29 September tot 13 October is opgenomen de aangekondigde rantsoenverhooging van koffie door de aanwijzing van een bon van 200 gram, welk rant soen voor zes weken geldt. Voorts is weer 500. gram sui ker extra beschikbaar gesteld, de tweede helft van het be loofde kilogram. Zooals be kend, luidt l$et normale sche ma van het suikerrantsoen in elke zes wekelijksche periode voor personen boven vier jaar: de eerste 14 dagen 750, de tweede 500 en de derde weer 750 gram. Voor kinderen van 0—4 jaar: 750, 500 en 500 gram. Naar verkiezing dub bele hoeveelheid jam. De reeds min of meer ge bruikelijke 100 gram vleesch extra boven het rantsoen van 400 gram per twee wekpn, ontbreekt deze keer evenmin. In de aanvullende bonnen- lyst van de volgende week zal alleen een bon voor tabak worden aangewezen. TWEE K.G. APPELS OF PEREN. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat op de bonnen 563 en 063, welke men voor Woensdag 11 Sept. j.l. moest inleveren bij een groente en/of handelaar o fruit, twee kilogram appels of peren verkrijgbaar zullen zijn. hoogte onder normale lucht druk gehouden, men kan ei lezen, rooken, slapen, en er is een vestiaire en verder elk gerief. Een charmante ste wardess zorgt er voorts voor dat niemand zich verveelt of iets te kort komt. Dat is wel heel wat anders dan 25 iaar geleden, toen er in de eerste De Havilland-toestellen slechts twee passagiers vervoerd kon den worden, die in de open lucht moesten zitten met lee- ren jassen aan. valhelmen op. voorzien van parachutes, zwemvest en heetwaterstoof... De vlucht, die wy maakten, was louter een genoegen, het slechte weer ten spijt. Mogen alle volgende vluchten met de vorige week plechtig gedoopte „Arnhem" en met de drie overige Constellations, die „Utrecht", „Venlo" en ..Wal cheren" zullen heeten. voor maatschappij en passagi eveneens gelukkige reizen zijn. Good luck, K.L.M., bij de aanvang van het Constella- ion-tijdperk! (Copyrigt R.D.P.) TWEEDE KAMER. Spellingskwestie In behandeling. WEINIG TEGENSTAND In de zitting van de Tweede Kamer van Dinsdag werd zon der hoofdelijke stemming het wetsontwerp aanvulling van lijst a, bedoeld in artikel 16 van het besluit bezettings maatregelen aangenomen. Ook het wetsontwerp betreffende de naturalisatie van 20 buiten landers werd z.h.st. goedge. keurd. Het wetsontwerp voorloo- plge voorzieningen betreffen de de bezoldiging van de rech terlijke macht wordt eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het ontwerp voorschriften met betrekking tot de schrijf wijze van onze taal heeft in de Tweede Kamer geen aan leiding gegeven tot groote de batten. Hoewel de eene spre ker meer enthousiast was over het ontwerp dan de andere meenden alle sprekers, dat het noodlg is de strijdbijl over het spellingsvraagstuk te begra ven. Zoo merkte de heer Terp stra (A.R.) op, dat het thans inderdaad tijd wordt, dat de regeering en iedere particulier een keus doet. Men zal dan wel moeten komen tfot de ver eenvoudigde schrijfwijze, al zou spreker zonder enthousias me voor het ontwerp stemmen. Ook mevr. Fortanier-dé Wie (P.v.d V.) wilde meewerken aan het brengen van eenheid eri orde in de Nederlandsche taal. Ten aanzien van de „zij" en „hij" woorden merkte zij op, dat taalverarming ln de hand gewerkt wordt, als men zich niet aan de in uitzicht gestelde woordenlijst houdt. Terwille van de orde was ook de heer Tllanus (C.H.) bereid zich bij de voorstellen der regeering' neer te leggen. De heer v. d. Sleen (P.v.d.A.) had liever de spelling Kollewyn gewild maar zou toch, ook al ter wille van de orde, voorstemmen. De eeni- ge, die het ontwerp zonder voorbehoud toejuichte was de heer Luca (K V.P.). De minister van onderwijs? de heer Gielen stelde met vreugde vast, dat alle sprekers aan de verwarring een einde wilden maken. De nieuwste spelling is volstrekt niet aan de Belgen opgedrongen, zoo MIDDER NACHTELIJK ALARM- Eenig dagen geleden verscheen op het Politie bureau te Middelburg midden ln de nacht, in hoogst geagiteerde toe stand, een' dame in nachttoilet, die mededee- iing. kwam doen van het feit, dat ergens op de Bierkaai een baby ter wereld moest komen. De politie, die de zaak wat kalmer opnam, waarschuwde het hoofd van de kraamkliniek, die even later op de Bier kaai verscheen, waar in middels een agent voor iet bewuste perceel heen en weer stapte. De toestand werd hier be vonden, zooals was ge meld en de kraamver zorgster belde een taxi bedrijf op, opdat de toe- kems;ige moeder naar de kliniek zou kunnen wor den vervoerd. Geen auto verscheen. Na lange tijd wachten werd- opnieuw alarm ge blazen. dit maal naar de zijde van de brandweer. Echter eveneens zonder succes. Toen er ten slot te een auto verscheen bleek de baby er inmid dels te zgn. merkte hij op. De buigings-n, mag worïfen weggelaten. E'en bindend voorschrift zou voor de Belgen moeilijk zijn geweest. Met de woordenlijst zou de mi nister de grootst mogelyke spoed betrachten. Vandaag zai de behandeling van het wetsontwerp worden voortgezet. Aan het einde van de zitting van Dinsdag stelde de voorzit ter voor den heer Wagenaar iC.P.N.) gelegenheid te geven tot het houden van de door hem aangevraagde interpella tie. Deze interpellatie heeft be trekking op de toestand in Am sterdam en de troepenversche pingen naar Indonesië. De Kamer ging met de inter pellatie, welke heden zal wor den gehouden, accoord en be paalde de spreektijd op 30 mi nuten. QASRANTSOENEN VOOR VERLICHTING. De nieuwe gasrantsoenen voor verlichting zullen bedragen voor Jan. en Dec. 26 M3; Febr. en Nov. 24 M3; Maart en Oct. 21 M3; April en Sept. 19 M3; Mei tot en met Aug. 15fM3, alles per maand. LANDARBEIDERSLOONEN. 1946—1947. Het College van Ryksbemid- delaars heeft de collectieve ar beidsovereenkomst, afgesloten tusschen de werkgevers- en werknemersorganisaties voor de akker- en weidebouw en de veehouderij in de prov Zee land, goedgekeurd, met uitzon dering van de extra-betaling van de verrichte overuren en van de loonen. Ten aanzien daarvan heeft het college bin dend het volgende bepaald voor overuren op werkdagen 30 en op Zondagen 50 pet. ex tra, voor arbeiders, belast met de verzorging van voor bouw. en paardenknechts en die arbeiden met zware landbouwmachines: van 1 Me' t.m. -30 Nov. 1946 en van 1 Maart t.m. 30 April 1947 33 per week en van 1 Dec '46 t.m. 28 Febr. '47 31.50' per week en voor de overige ar beiders: geschoolden 70 cent, geoefenden 64 cent en onge schoolden 60 cent per uur. Ook de van werkgevers- werknemerszijde voorgestelde loonbijslag aan arbeiders in het bezit van landbouw-diplo- ma's kon niet de goedkeuring verkrijgen van het C. v R. De „Prins Willem I" vaart op Breskens. Maandag is de „Prins Wil lem I" op de dienst Vüssin- genBreskens gaan varen, welke dienst nu dus wordt onderhouden door deze geheel vernieuwde boot en de „Dordrecht". Aangezien de „Prins Willem I" ook ongeveer 17 of 18 auto's kan vervoeren de Koningsplaat" nam er slechts 6 of 7 mee beteekent deze ingebruikstelling een zeer be langrijke verbetering voor de verbinding met W. Zeeuwsch- Vlaanderen. aangezien het wachten wegens gebrek aan plaats voortaan slechts zelden zal voorkomen. LEZINGEN OVER ZEELAND. Ter gelegenheid van de Zeeuwsche week in Hilversum, wordt een Zeeuwsche avond ge geven in „Het Hof van Holland" door den burgemeeste van Aar denburg. den heer Jef van Don gen, die spreekt over „Zeeland in nood" en mevr. E. J. van den Broeckede Man, lid van de Provinciale Staten, over .Zeeland vecht door", ten bate van Zeeland. Het ligt in de be doeling in meerdere plaatsen in Nederland zulk 'n avond te ge ven, die dan zooveel mogelijk gevolgd zal worden door een huis-aan-huis-collecte. Vrijdag avond a.s. spreekt mevr. van den Broeckede Man voor de V.P.RO. over: „Het Vrijz Protestantisme in het geteister de Zeeland". 1 October spreekt de heer Van Dongen voor de A.V.RO. over „West-Zeeuwsch Vlaande ren". De andere data van op gra mofoonplaten vast te leggen radio-voordrachten over Zee land zijn r.og niet definitief vastgesteld. ZUSTER DOP GEWOND BIJ AUTO-ONGELUK. Bg Hoeven in Noord-Bra bant reed Maandag de auto van den heer Dop uit Koude- kerke. die van vacantie terug keerde, op een stilstaande, niet verlichte militaire vrachtauto. Bij de botsing werd het zoontje van den heer D. ernstig ge wond. evenals zijn zuster, die d'rectric* v~n het te Yer^kr gevestigde Vliesingsche Kin dertehuis is. Gelukkig is haar toestand inmiddels reeds in zooverre verbeterd, dat zy he den naar Yerseke kan wórden overgebracht. Veiliger verkeer op de Kreekrakdam. A.N.W.B. BEPLEIT MAATREGELEN. De laatste tijd zrjn er ver schillende ongevallen voorgeko men in de bocht van de weg Bergen op ZoomGoes op de Kreekrakdam. De A.N.W.B. heeft hierin aanleiding gezien zich tot de bevoegde autoritei ten te wenden met het verzoek hier afdoende maatregelen te willen treffen, in afwachting van de bochtafsnijding, waar van de plannen reeds lang be staan, doch die tot dusverre door omstandigheden niet uit gevoerd konden worden- Subsidies voor Zeeuwsche onderwijsinrichtingen. Uit de toelichting op de be grooting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen blykt, dat de afdeelingen gymnasium van de lycea te Terneuzen, Oostburg en Zierikzee over 1947 een rijkssubsidie zullen ontvangen, evenals het gymna sium te Middelburg. SLACHTOFFERS AUTO-ONGEVAL Bij het auto-ongeluk te Ril- land-Bath, waarover wij in een deel van onze vorige oplage reeds berichtten, werd de heer Groot, directeur van het bijkan toor Oostburg van de A'damsche Bank ernstig gewond, evenals de heer Friese, directeur van het bijkantoor West Zeeuwsch Vlaanderen van het Prov. Bur Voorziening Oorlogsslachtof fers. Gistermiddag was de toe_ and van den heer Frieze re delijk wel. MIDDELBURG— AMERSFOORT. De stedenontmoeting Mid delburgAmersfoo# heeft een batig saldo van ongeveer 2500 opgeleverd, dat ten goede zal komen aan de Mid- delburgsche sportvereenigin gen. Het is de bedoeling vol enti jaar een dergelyke ont moeting in Middelburg te or- ganlseeren. Daar de Gerooide Middelburgsche vereeniginger echter minder goed )n hun contanten zitten, dan hut' Amerfoortsche collega's zal om een dergelijke groots op gezette sportontmoeting door- Tang te kunnen doen vinden, zeer waarschijnlijk een be roep op het publiek gedaan moeten worden. BENOEMING. Benoemd werd tot dg'kgraaf van de Boonepolder de heer A. P. Woutersen te Hoede- kenskerke. De Vitrile Works jubileert. De feestelijkheden ter herden king van het 50-jarig bestaan van de N.V. De Vitrite Fabriek te Middelburg vingen, gelijk wij reeds in 't kort meldden, Maan dagmiddag aan met een bijeen komst van commissarissen, di rectie en personeel in de toe komstige 'machinehal van de fabriek. Als tefste sprekér voerde hier de heer W. A. den Hollander namens het personeel het woord De spreker schetste o.m. de om standigheden, waaronder de fa briek gevestigd werd, de ontwik keling van -ie technische afdee- ling en de huidige omstandig heden, waaronder gewerkt moet worden. Ir. W. L. Ghysen, pres. com missaris, sprak over het belang van deze industrie voor Middel burg, juist in deze tijd. Prof lr. H. Hesselink, bood gelukwen- schen aan namens de N.V. Phi lips te Eindhoven, een van de ..oudste klanten" van de „Vi trite". Ten slotte sprak de heer B. A. Hesselink namens de di rectie en memoreerde in het bij zonder de moeilijkheden waar mee de N.V., vooral in de laatste jaren te kampen had en eindig de met een opwekkend woord voor de toekomst. Na deze plechtigheid, waarbij ook een muziekkorps uit het per soneel zijn medewerking had verleend, werd door personeel en gepensionneerden de Directie een huldeblijk aangeboden in de vorm van een tegeltableau in een der gangen van het kan toorgebouw, voorstellende o.m eenige onderdeelen van het be drijf in vroegere en nieuwe toe- TRIBUNAAL MIDDELBURG Vader en zoon stonden terecht. De ochtendzitting werd ge heel gewijd aan den Middel- burgschen aannemer Cornelis Joziasse en zijn zoon en medefirmant Willem Adriaan Joziasse. Beide, gelijktijdig voor het Tribunaal verschij nende, werden ervan beschul digd ten tijde der bezetting werk te hebben verricht en te hebben laten verrichten ten behoeve van de Duitsche Weermacht De beschuldigden verklaar den nooit werk van de Weer macht gezocht te hebben, doch dat hetgeen door hen was ver richt. onder dwang was ge schied en dat zij daarbij nog zooveel mogelijk gesaboteerd hadden. Een zwaar punt in de ten lastelegging vormde de fabri- Ook de Regeering wil vrede vervullen. Daarvoor is op het oogenblik de hulp van Ned troepen onmisbaar, ook en overleg. In verband met de moeilijk heden die gerezen zijn bij de uitzending van Nederlandsche troepen naar Indonesië, heeit minister Jonkman Dinsdag avond voor de zender Hilver sum een rede uitgesproken. De minister begon met erop te wyzen, dat er al maanden lang ln ons vrije land in enkele kringen actie wordt gevoerd tegen zending van dienstplich tigen naar Indonesië. Onlangs, zijn zelfs e,en aantal dienst plichtigen niet tijdig van in scheplngsverlof teruggekeerd. En thans zijn eenige stakingen uitgebroken om te protestee- retn tegen het voortzetten van troepenverschepingen. Dit alles berust op misver stand. Men strijdt voor vreedzaam overleg en overeenstemming tot beslechting van het Neder- landsch-Indonesisch geschil, en men verzet zich tegen wapen geweld, dat het Indonesische vrijheidsverlangen zou willen onderdrukken. Belde doelstellingen zijn ech ter even goed die van de regee ring. Meer Nederlandsche troepen zyn in Indonesië echter noodig, omdat elke regeering over een weermacht moet beschikken om het gezag der overheid te schragen. Tienduizenden Nederlanders, honderdduizenden Chineezen en mlllioenen Indonesiërs ver wachten, dat Nederland zjjn taak in Indonesië zal blijven mochten de in gang zijnde on derhandelingen ertoe leiden, het vuren te staken. Voordat in een nieuwe rechts orde de Indonesiërs, alsmede alle" andere bevolkingsgroepen veiligheid en recht hebben her wonnen, hebben Nederlandsche troepen mede tot de schepping dier nieuwe rechtsorde bij te dragen, wellicht alleen al door het eenvoudige feit van hun aanwezigheid. Mannen, die ten onrechte nog niet zijt teruggekeerd van inschepingsverlof, meldt u als nog in uw garnizoen, zoo be sloot minister Jonkman. Stakers hervat uw werk gij hebt de vredeswil van het Nederland sche volk no? eens ten over vloede bevestigd, maar gij zyt te ver gegaan: ook uw regee ring wil vrede in overleg en overeenstemming met Indone sië. Vredesconferentie vóór 15 October beëindigd. BESLUIT DER GROOTE VIER. De Groote Vier zijn tijdens do bijeenkomst varf* Dinsdag, die 4 uur duurde, overeengeko men het werk der vredescon ferentie te bespoedigen. Zij besloten, dat voor 5 Oct de commissies gereed moeter zrjn en "dat 15 Oct. de confe rentie zal zijn beëindigd. Massavergadering te Amsterdam. Dinsdag&vond werd in de Apollo-hal te Amscerdam een massa-vergadering gehouden, waarin de leider van de com munistische raadsfractie, de heer Gortzak, de staking van 24 uur, een antwoord noemde op het „misdadig optreden" op jl. Zaterdag, de troepenuitzen ding en de politiek van het ka- binet-Beel- De heer Oomen bracht ver slag uit namens een delegatie, welke in Den Haag een metie der stakers aan#ie regeering was gaan aanbieden. De mi nister-president weigerde de delegatie te ontvangen,' zoodat de motie door bemiddeling van twee communistische. Kamerle den moest worden aangeboden Nadat het de geheele mid dag nog al roerig in de stad was geweest en de politie had moeten optreden, waarbij eeni ge personen werden gewond, was het 's avonds rustig. Al leen op de Dam trachtten jon gens een oogenblik de orde te verstoren. Naar „Tass" bericht heeft radio-Moskou melding gemaakt van de uiteendrjjving door de politie van de demonstratie op Zaterdag j.l. in Amsterdam, waarbij het hoofdartikel van „De Waarheid" uitvoerig werd geciteerd. De radio merkte op, dat de gebeurtenissen uitvoe rig in de Nederlandsche bladen werden weergegeven. Generaal Smuls naar Nederland. Reuter meldt, dat generaal Jan Smuts, minis:er-president van de Unie van Zuid-Afrlka. voornemens is binnenkort een bezoek aan Nederland en Bel gië te brengen. cage van mynen-kistjes, een werk, dat door beschuldigden was aangenomen en waai van zij Se opdrachten bij anderen hadden geplaatst. Joziasse jr. schetste daar op de totstandkoming van deze transactie, waarbij hij er de nadruk op legde, dat men er niet meer onderuit kon. Met het pistool op de borst had men vervaardiging van deze mijnen-kistjes geëischt! Mr. F. W. Adriaanse trad op als verdediger en wees er o.m. op op grond van de financieele resultaten van de firma dat we hier nieste doen hadden met de speci fieke Wehrmachts-aannemers. Het geheele verloop van deze zaak tijdens de bezetting, al dus Mr. Adriaanse toont aan, dat gepoogd is zoolang mo gelijk op normale wyze voort te werken. Joziasse Jr., was herhaaldelijk door de Duit. schers bedreigd, waarvan ln enkele gevallen getuigenver klaringen aanwezig waren. De verdediger drong er op aan, geen maatregelen op te leg gen. UITSPRAKEN. Anna Mathilda Quandt, (echtg. van P. van Peene), zonder beroep, te Vlissingen, beschuldigd van lidmaatschap van N.S.B., N.S.V.O., V.V.D werkzaamheid voor Winter hulp, omgang met Duitsche militairen en het bijwonen van bijeenkomsten ter eere van de verjaardag van Hitier, werd veroordeeld tot 5 jaar interneering, te rekenen vanaf 1 Nov. '44, ontzetting uit rechten. Martinus Gerardus Bud- dingh, schilder, Vlissingen, beschuldigd van N.V.D.-lid- maatschap, 'bevordering van de werkzaamheden ten behoe ve van de vijandelijke oorlog voering op de „Schelle" het brengen van de "Hitlergroet en het aanbrengen van wand versieringen op Duitsche oor logsschepen en Ft. de Ruy- ter, werd geen verdfere inter neering opgelegd, ontzetting uit rechten. Anna Maria van der Heydt, (echtg. van K. F. Bemycnj. zonder beroep, Roosendaal, beschuldigd van lidmaatschap van N.S.V.O., N.V.D., het medewerken aan „Frontzorg" vrywilüge arbeid in Duitschland: geen verdere interneering, ontzetting uit rechten. Jacomlna van der Weele, werkster, te Amsterdam, be schuldigd van lidmaatschap van N.S.B., N.V.D., vriend schappelijke omgang met Duitsche militairen voor wie zij o.m. de wasch deed: geen verdere intemeerings, ontzet ting uit rechten. Het onderzoek in de zaak L.egen Henricus Leonardus Ha mers, kantoorbecT^nde, Dieren zal worden hervat. pen door Goedewaagen te Gouda. RECEPTIE. In het Schuttershof werd een: zeer drukbezochte receptie ge houden, waarbij o,m. het gem- bestuur van Middelburg zijn op wachting maakte, en ook verte genwoordigers der N.S., van de P.T.T., een deputatie van Phi lips, van het Departement Zee land van de Ned. Mij. Nijver heid en Handel, Handelsbelang, Stichting Herstel Zeeland 1945, Stichting Nieuw Walcheren, Waterstaat, Verkeersinspectie, Prov. Arbeidsbureauvertegen woordigers van onderwijs-in- stellingen en vele zakenrelaties, hun gelukwenschen aanboden Een groot aantal bloemstuk ken getuigden mede van de groote belangstelling die voor dit jubileum bestond. FEESTAVOND. 's Avonds werd in de feestelijk versierde Schuttershof zaai een. door Wim Abeleven geschreven jubileum-revue „Herinneringen" opgevoerd, door leden van het personeel, die in een 13-tal gees tige taf reel en de ontwikkelings- g?' van de „Vitrite Works" weergaven. Het geheel was zeer origineel van opzet en werd uit stekend gespeeld. De avond werd opgeluisterd met marsch- muziek van het personeelsor- kest. By de slotfinale werd de di rectie een krans aangeboden. De heer B. A. Hesselink overhandigde de heer en mevr. Abeleven een blijk van erken telijkheid voor Wat zij pres teerden, evenals de hèer J. P. Winkster, die een belang rijk deel van de organisatie der feestelijkheden op zich nam. Ter gelegenheid van het jubi leum zijn de kantoorgebouwen van de fabriek, ook heden- stand. Het tableau was ontwor- avond nog. geïllumineerd. LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL WORDT IN 1947 GEOPEND. In Oudelande, Driewegen, El- lewcutsdijk en Baarland werden dezer dagen vergaderingen ge houden van de. Stichting en Ver. tot instandhouding van een landbomvhuishoudschool in de zak van Zuid-Beveland. In Hoe dekenskerke v^rd o.a. medege deeld door burgemeester J. C Vogelaar, dat. de school te Oudelande zai worden gevestigd Op 1 April 1947 zal deze wor den geopend. Ook ds. Hulstbergen, Ned. Herv. predikant, juichte de stichting van de school toe. Afdeelingen der vereeniging -worden in alle plaatsen opger richt en velen gaven zich ah lid op. Goes KAPPERSVAKSCHOOL GEOPEND. Maandagavond had cp de bovenzaal van het Beursge bouw te Goes de opening plaats van de. eerste vakschool In Zeeland, uitgaande van de Stichting Kappers Vakoplei ding. De heer Arts, ui't Den Haag, opende deze nuttige In stelling met een kerte toe spraak, waarin hij er o.m. op wees, dat er nog enkele moei lijkheden zrjn te overwinnen, o-a. de kwestie van niet te ge lijktijdig vrij te zijn van de kap persbedienden in de verschil lende gemeen'.en. Men hoopt hierin door mede werking van gemeentebesturen verandering te brengen. Na vier jaar de cursus te hebben gevolgd kan een bewys van gezel worden verkregen en na 2 jaar dat van patroon. >e stichting staat direct in verbinding met rijksinstanties en de getuigschriften zyn dus tfficieel. Tusschen 30 a 40 leer lingen hebben zich reeds opge geven. VARIÉTa.. Zondagmiddag- en avond bracht in het Schuttershof te Goes het variété van Joop Sylvlna „Oké" hetzelfde pro gramma dat op 5 September werd gegeven. Ook nu was het hoogtepunt het optreden van den telepaath André ,du Lancelles. Kloetinge VERGADERING VAN „UNITAS"- Onder voorzitterschap van Dhr P. Hoogstrate, hield de sportver. „Unitas" te Kloetin- ge haar 15e jaarvergadering. Het ledental bedraagt thans 77. Ht financieel verslag slcot met een batig saldo. Met het Ge meentebestuur worden onder handelingen gevoerd om te ko men tot de aanleg van een ge meentelijk sponterrein. De wintertrainlng- neemt b.innen zeer korten tyd weer een aan vang. Een commissie werd ge vormd welke zich belast met de uitvoering der plannen vc-or de viering van het 15-jarig be staan- Yerseke TRAININGSFOXDS OPGERICHT. In verband met het aanstel len ven een trainer is door het ocstuur van de voetbalvereeni- g „Yerseke" een trainings- as opgericht, teneinde de hooge kosten hieraan verbon den, te kunnen bestrijden- Hieraan kunnen vooral oc.k de supporters aandeel nemen. Als penningmeester treedt op de her G. Catshoek. Krabbendijke STORMSCHADE. De storm heeft ook belang rijke schade veroorzaakt Van de in aanbouw zijnde nieuwe woningen, z(jn de muren en daken afgerukt. In de boomgaarden zijn veel winterappels en peren af ge. waaid, wat een groote schade post beteekent. BIJEENKOMST PADVINDERS. Zaterdag werd door de pad vinders uit Oostelijk Z.-Beve- land op 't' sportterrein een bij eenkomst gehouden. Onder leiding van hopman Van T oó werden sportdemon- straties ten beste gegeven. De dag werd besloten met een wandeling-door het dorp en een gezellig kampvuur. Driewegen STORM VEROORZAAKTE SCHADE. De storm van Vrijdag op Zaterdagnacht heeft heel wat schade teweeggebracht in Driewegen. Het dak van een noodwoning, bewoond door den heer F. v. d. Waast, werd afgerukt. Bij den landbouwer, den heer J. v. Weele werd een steenen gevel van een schuur vernield. Ook het fruit had veel te lijden. Op de velden waren het de hooi- en vlas- mijten die uit elkaar waaiden. Rilland-Bath KINDERMEEL VAN HET ROODE KRUIS. Door bemiddeling van het Roode Kruis wordt ten behoe ve van kinderen onder de leef tijd van één jaar een bus kin dermeel ter .beschikking ge steld. Deze kan In ontvangst genomen worden ten gemeen tehuize Donderdag 26 Sep tember om 3 uur. De stam kaart en d'e bonkaart E moe- 4 ten worden medegebracht. Bij de uitreiking is een bus aanwezig, waarin men een gift voor het Roode Kruis kan da- poneeren. Kamperland AFSCHEID Ds. P. SIX DIJKSTRA. Zondagmiddag nam Ds. P. Six Dijkstra, Ned Herv. pre dikant te Kamperland, in een overvolle kerk afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar Vriezenveen. Na de predicatie richtte hij allereerst het woord tot den burgemeester van Wissekerke. die door zijn aanwezigheid blijk gaf van zijn oprechte be langstelling. De predikant be dankte verder de kerkeraad, kerkvoogdij enz., waarmee hij steeds op hartelijke wijze mocht samenwerken. Aan Ds. Versteeg van Kortgene werd in een opwekkend woord het consulentschap van de ge meente opgedragen. Hierna dankte de burge meester den predikant vpor de wijze, waarop hy de geestelij ke belangen van de gemeente heeft gediend. De consulent brengt verder de dank over van het Ned Bijbelgenoot schap afd. Noord-Beveland, waarvan Ds. Dijkstra voorzit ter was, benevens van de Ring. Namens de kerkeraad sprak de heer A. Flikweert, die de gemeente den scheidenden predikant toe laat zingen Gez. 96, tweede helft. Namens de kerkvoogdij en notabelen sprak de heer J Flikweert. NIPPERS Zaterdag werd te Wisse kerke door het muziekgezelschap „Apollo" en de zangvereeni- ging „Zang en Vriendschap", in de reeks openluchtconcerten het laatste concert van dit sei zoen gegeven, waarvoor veel belangstelling bestond. Bij deze gelegenheid werd tevens een geldinzameling gehouden voor het zwaar getroffen mu ziekgezelschap van Westka- pelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6