léüii PROVINCIALE ZEEUWSGHE CDURAMT ipfn Nederlandsche landbouw wordt gemechaniseerd Gromyko geeft de moed niet op Proteststakingen in Amsterdam Hoe zij in Scarborough ontvangen werden M1 ÏÏ7£83i£r"ta' bt!"Ue op Zon' WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT minimum per advertentie 2.—» Bureaux gevestigd te Vüssingen Walstraat 53-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29. tel 2077 en 2924. Goes; Turfkade 15, tel. 2475. Ooatburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr.2. Postrek. nr. 359300J>-Z£;1^^ Het Wereldgebeuren. De provincie Farr, een Engelsch Azerbeidsjan, Oproer in Zuid-Perzië. Het schamele resultaat van de Oekrainsche klacht tegen Griekenland heeft de Sowjet- dlplomatie niet ontmoedigd opnieuw een soortgelijk geval "bij de Veiligheidsraad aanhan gig te maken. Dit keer in de vorm van een voorstel, volgens hetwelk alle vereenigde volken rapport zouden moeten uit brengen over de sterkte van him troepenmacht in het bui tenland. Kennelijk slaat dit weer op de aanwezigheid van Britsche en Amerikaansche troepen in landen als Grieken-, land en Brazilië. Engeland heeft zich, daarin gesteund door andere Westersche lan den, tijdens de zitting van Maandagavond aanstonds ver zet tegen het plaatsen op de agenda van dit voorstel. De wijze waarop de Sowjet-Unie deze kwestie thans te berde bracht was volgens Sir Alexan der weer duidelijk een staaltje van propaganda, waardoor het prestige van de Raad in ge vaar gebracht zou kunnen worden. Gedurende twee uur is de Rus Gromyko aan het woord geweest om zijn voorstel te verdedigen. Is soms iemand bang, zoo vroeg hij, dat een bespreking gegevens over de tegenwoordigheid van vreemde troepen in zekere landen aan het licht zou brengen? Voor Nederland is van belang, dat daarbij ook de kwestie Indo nesië ter sprake werd ge bracht. De toestand daar was volgens Gromyko thans even gespannen als toen de zaak begin 1946 voor de Raad werd gebracht. Nog steeds worden Japansche troepen gebruikt te gen „een vreedzame Indonesi sche bevolking", waarbij aan merkelijke verliezen aan men. schenlevens worden geleden. Deze opmerking lokte uiter aard mr. van Kleffens uit zijn tent. Logischerwijze, zoo antwoordde hij Gromyko, kan er slechts één. oorzaak zgn voor de ongerustheid inzake Indonesië en dat is het feit, dat de vreemde troepen bin nenkort vertrekken, niet dat zé nog aanwezig zijn. Overi gens weigerde onze afgevaar digde in discussie te treden over de strijdkrachten, die zich nog in Indonesië bevinden. Uit het verloop van de dis cussie bleek wel, dat geen en kel land, ook Brazilië, erop ge steld was, dat een ander land zich uit eigen beweging als •zijn advocaat opwierp. Hoewel de Raad werd verdaagd zonder dat een beslissing werd geno men, is wel vast- komen te staan dat het nieuwe Russi sche 'voorstel wederom geen schijn van kans maakt. formuleerd aan de centrale regeering. Het Perzische kabi net moest aftreden, bepaalde hooge officieren moeten ont slagen worden, en er moet on middellijk een provinciale Raad worden gevormd. De actie van deze Zuid-Westelijke stammen is duidelijk gericht tegen de pro-Russische Toedeh-partg, Radio Moskou heeft de actie dan ook toegeschreven aan de tusschenkomst van Britsche agenten, functionarissen en spionnen, die zouden trachten enkele districten van Perzië te scheiden. Een Britsch woord voerder heeft daarop nadruk kelijk ontkend, dat Engeland de wapens zöu hebben gele verd. Niettemin is het zeer on waarschijnlijk, dat de Engel- schen van de actie in dit ge bied van Perzië onkundig zou den zijn. Wat zich nu in de irovincïe Far afspeelt is ge- ïeel analoog aan hetgeen een half jaar geleden in Azer beidsjan gebeurde en moet ge zien worden als een tegenzet van Engeland ln de strijd om het olierijke Perzië. Tijdens de debatten werd nok Perzië genoemd. Uit be richten uit Teheran blijkt, dat de toestand in dit land zich de laatste dagen weer aan het toespitsen is. Men zal zich herinneren, dat eind vorig jaar in Noord-Perzië, in Azerbeids jan met steun van de Russen een opstandige beweging uit brak. Thans schijnt zich het zelfde in Zuid-Perzië te her halen, alleen met omgekeerde rollen. In de provincie Fars zijn Zaterdag enkele wilde stammen, o.a. de Kaskai- stam onder generaal Mendi Fatemi in oproer gekomen. Zij rukten vanuit kampen in de bergen verschillende haven steden aan de Perzische golf binnen. Op een vergadering van hun leiders en vertegen woordigers van de plaatselijke bevolking werden eischen ge- INTERNATION ALE CONFERENTIE INGEVOLGE CHURCHILL'S REDE. Josephy, voorzitter van de Engelsche sectie van het inter, nationaal bureau van de be weging vooj" een federale Unie, heeft naar aanleiding van Chur chill's te Zürich gehouden rede, waarin deze pleitte voor de op richting van de V.S. van Euro pa, in een brief aan de „Times" verklaard, dat zijn beweging een internationale conferentie heeft georganiseerd, die van 14 tot 16 October te Luxemburg zal wor den gehouden. Afgevaardigden •van organisaties in o.a. Neder, land en Duitschland zullen de mogelijkheid bespreken in de organisatie der V.N. te komen tot oprichting van de V.S. van Europa. NEGERS PROTESTEEREN TEGEN HET LYNCHEN. Een delegatie van negers met Paul Robeson aan het hoofd heeft een bezoek aan het Witte Huis gebracht, al waar Robeson te kennen heeft gegeven, dat „indien de regee ring geen maatregelen tegen het lynchen neemt, de negers der Ver Staten die maatre gelen zelf zullen treffen." Robeson wees president Truman erop, dat de toestand met betrekking tot het lyn chen ,.een nationaal probleem" vormt. Duitschers blijven vechten voor elke duim grond. Schumacher doet beroep op Nederland. Kurt Schumacher, de voor zitter van de Sociaal-Demo cratische Party in West- Duitschland, heeft in een rede te Keulen verklaard, dat zfln party met vredelievende mid delen zou vechten voor eiken duim Duifcschen grond, omdat elke natie voldoende ruimte om te aidemen noodig heeft. Schumacher deed verder een beroep op Nederland en Dene marken om de atmosfeer in Duitschland nog niet verder te vergiftigen omwille van enkele hectaren Duitsche grond. De jonge republiek van Weimar na de eerste wereldoorlog, al dus zeide hg, gingten onder doord&t men haar geen poli tieke successen gunde.' Anthony Eden is bezorgd. Een redevoering in Londen. Anthony Eden, de vroegere Britsche minister van buiten- landsche zaken, heeft een rede gehouden in een voorstad van Londen. Hij gaf daarin uiting aan zijn teleurstelling en groeiende bezorgdheid wat be treft de gang van zaken op de vredesconferentie, waar de „vyandige gezindheid" iedere week groo'ter wordt. Ik. ben er zeker van, aldus Eden, dat het overgroote deel van het Brit sche volk vrlenschappelijke betrekkingen met de Sovjet- Unie wenscht. Als onze Rus sische bondgenooten evenwel bij het opbouwen van hun bui- tenlandsche politiek deze ge voelens van vriendschap niet erkennen, gaan zij van een verkeerde veronderstelling uit De Engelschen zgn geen wis pelturige vrienden. Geen nieuwe oorlog, zegt Stalin. Een vraaggesprek met Alexander Werth. In een vraaggesprek met Alexander Weth, een bekende Britsche correspondent in Mos kou, heeft Stalin verklaard, dat het gepraat over een nieu we oorlog de bedoeling had, oorlogsbegrootingen op peil te houden en demobilisatie te vertragen. f,Ik geloof niet aan een werkeiyk gevaar voor een nieuwe oorlog", aldus heeft Stalin gezegd. „Voornamelijk militaire en politieke agenten van geheime diensten en hun weinige aanhangers schreeu wen over een nieuwe oorlog. Dat komt in hun kraam te is". VRAGEN EN ANT WOORDEN. Andere vragen en antwoor den, welke door radio Mos kou zijn uitgezonden, luiden: Vraag: „Kunnen Engeland en de V.S. gelooven, dat de Sow jet-politiek in Duitschland niet in een wapen van Russin sche eerzucht tegen West- Europa gericht zal worden?" Antwoord: „Ik- houd het voor onmogelgk, dat de Sow* jet-Unie Duitschland kan ge bruiken als een middel tegen West-Europa en de V.S. Ik houd dit voor onmogelijk, niet alleen omdat de Sowjet-Unie door besluiten van Potsdam gebonden is, maar ook, omdat e^n dergelijke politiek van de Sowjet-Unie zou beteekenen, dat zij haar fundamenteele na tionale belangen zou prijsge ven. Kort samengevat is de politiek van de Sowjet-Unie t.o.v. Duitschland in de eerste plaats gebaseerd op demilita- risatie en democratiseering van Duitschland". Vraag: „Wat is uw meening omtrent de beschuldigingen, volgens welke de politiek dér communistische partyen van West-Europa door Moskou zöu worden voorgeschreven Antwoord: „Ik zie deze be schuldigingen, die absurd zijn, als een overblyfsel van de pro paganda van Hitler en Goeb- bels". „Gelooft u in de mogelijk heid van een vriendschappe lijke en blijvende samenwer king tusschen de Sowjet-Unie en de Westersche democra tieën?" was een andere vraag. „Daar ben ik volkomen van overtuigd'antwoordde Stalin. „Ik ben ook overtuigd van mogelijkheid van vriend schappelijke betrekkingen tus schen de Sowjet-Unie er Groot-Brittannië". DE ATOOMBOM. Vraag: „Gelooft dat het monopolie der V.S." van de atoombom een der voornaam ste bedreigingen van de vrede is?" Antwoord: „Ik geloof niet, dat de atoombom zoo'n mach tig wapen is. als sommige po litici geneigd zijn te meenen. Atoombommen- zijn bedoeld om menschen met zwakke zenu- wen te in timideeren. Zy kun nen echter een oorlog niet be slissen. Het alleen-bezit van het geheim der atoombom vormt een bedreiging. Er staan echter twee dingen hiertegenover: a) Het kan niet van langen duur zjjn; b) het gebruik van de atoombom zal verboden worden". JOOD SCHE SLACHT OFFERS TER AARDE BESTELD. Op de Joodsche begraaf plaats te Amersfoort zgn Maandag de stoffelgke resten v-an vier, van de vijf-en-vijftig door de dienst identificatie en berging in het bosch achter het kamp opgegraven, Jood sche slachtoffers uit het con centratiekamp Amersfoort ter aarde besteld. Opperrabgn J. Tal uit Am sterdam voerde het woord. Vandaag... is het 50 jaar geleden, dat de Nationale Bond voor Vreemdelingenver keer in Nederland werd opgericht,- welke later met het in 1908 opge richte Centraal bureau voor Vreemdelingenver keer samensmolt tot de Algemëene Nederland sche Vereênlging voor Vreemdelingenverkeer: herdenkt ds. D. Lou- werse em. predikant der Ned. Hervormde ge meente te Wissekerke, de dag waarop hij 25 jaar geleden te Wijckel het predikambt aan vaardde. Eieren volgend jaar vrij? Om een regelmatige voorzie ning met eieren in de naaste toekomst te waarborgen, is elke pluimveehouder veplicht in het tijdvak van 1 September 1946 1 Januari 1947, alle leverbare eieren, welke hij van zijn kip pen of eenden raapt, bij een er. kenden' verzamelaar in te leve- ren. Hieronder vallen niet de eieren bestemd voor eigen zinsverbruik. -Het aantal legkippen zal in ons land deze winter oploopen tot ongeveer 9 millioen stuks. De jaarproductie wordt geschat op ongeveer 1300 millioen eieren, Verwacht wordt, dat in het begin van het volgend jaar voldoende voorraden aange legd zullen zyn om de handel vrij te geven. Men dient er bij het beoor- deelen van de hoeveelheden, welke uit deze productie komen, rekening mej te houden, dat de export van eieren belangrijk is voor de deviezenopbrengst. Verder gaan groots hoeveelhe den naar sanatoria en .zieken huizen. Extra vjeeschbon. Gedurende het tydvak van Dinsdag 24 September t.m. Za terdag 12 October geeft bon 529 Vleescn. reent op het koopen van 100 gram vleesch. Tegen de troepenuitzendingen naar Indië. Nadat reeds vroeg in de morgen het personeel van de Amsterdamscbe tram in staking was gegaan als protest tegen de uitzending van troepen naar Indië, heeft deze actie zich in de loop van de morgen uitgebreid tot tal van andere bedrijvende autobussen van de gemeente, bedryven in het havengebied, de gasfabriek, de waterleiding, Werkspoor, de Amsterdamsch8 Droogdok My. enz,. ONGEVEER vqftlg jaar geleden maakte de Ne- derlandsche landbouw de eerste belangrijke fase zgner mechanische ontwikkeling door. Ploeg en egge van dorpssmid en -stelmaker ruimden het veld voor de meersc'narige ploegen en cul- tivatoren van "de fabriek, vle gel en dorschblok maakten plaats voor de dorschmachi- ne, de zeis voor de maaima- chine, het karnvat voor de centrifuge. In de tuinbouw deden glas en verwarmde kassen hun intrede. Thans staat onze landbouw voor een tweede, misschien nog wel belangrijker fase. Er wordt zelfs gesproken van 'n agrarische revolutie. Het heeft er ook inderdaad alle schQn van. De proefnemingen inet vlastrekmachines combines, met aardappel bieten rooimaehines spreken duidelijke taal getuige de in zendingen op de Jaarbeurs. NIET OVER fTÊN NACHT IJS. De Nederlandsche boer gaat niet over gs van één nacht. Ook niet t.a.v. zijn werktui- •HET VERLOOP. Met uitzondering van een enkele treintram is Dinsdag morgen geen tram uitgereden. De gemeente-autobussen zgn aanvankelijk wel uitgereden, maar hebben zich later bg deze staking aangesloten. De staking van het tram personeel kan algemeen ge noemd worden. Om tien uur 's morgens reden alleen nog maar de lynen 1. en 25 onder politiebewaking. De actie van het trampersoneel richt zich echter ook tegen den directeur Ir. Hofman. Omstreeks 9 uur stond de^e staking niet meer alleen en waren ook in verschillende andere bedrijven stakingen uit gebroken. Verschillende bedrij- ven in het havengebied hebben ook het .werk neergelegd, even als de gasfabriek en de wa terleiding. Ook het personeel van Werkspoor en 500 huis brandbezorgers hebben zich bij de stakers gevoegd. 80 van het personeel van de Amsterdamsche Droogdok Mij. is niet verschenen. In Zaandam ls het perso neel van de levensmiddelen industrie van Hille, Verkade en Albert Hegn voor de tgd van twee uur in staking ge gaan. De veemen liggen stil. Hoewel de stakingen het karakter van een al- gemeene werkstaking vertoo- nen, schgnt geen enkele er kende vakbeweging de stakin gen te'steunen, zoodat deze als wild moeten worden be schouwd. BETOOGING. Om ongeveer 10 uur had de C.P.N. een bctoogiifcg op touw fezet die aanvankelgk een ;tormachtig verloop dreigde te hebben. Door het tactvol op treden van den met de leiding oelasten hoofdinspecteur werd gen handgemeen voorkomen. De heer H. Gortzak wees er op, dat deze actie (die slechts 24 uur zou duren) alleen ge richt was tegen de regeerings- politiek ten aanzien van Indo nesië. DE RELLETJES VAN ZATERDAG. Thans is bekend geworden, dat bij de relletjes van Zater- dagavond die in 't centrum van Amsterdam plaats vonden, geen militair, doch een burger werd gedood. Aan de relletjes werd Zaterdagavond practisch niet door militairen deelgeno men. 100 Zeeuwen in Engeland (I) Onverbreekbare vriendschapsbanden gesmeed. Veel meer dan sportuitwisseling alleen! IJN gastheer woont in een landhuis buiten Scarborough en als de deur zich opent en mij, vreem deling, binnenlaat, sta ik eensklaps in een ruime kamer, waar een open haardvuur brandt, waar een groote zwar te herdershond zich koestert in dewarmte der vlammende hout blokken, een kamer, waaraan oude Engelsche meubelen een zeer bijzondere sfeer geven, een kamer, die juist datgene is, wat ik mg heb gedroomd als een echt Engelsche kamfer. Mgn gastvrouw staat op. Zg treedt op mg toe. „Welcome here!" zegt zfrj en voegt er onmiddellijk aan toe: „Ik hoop, dat u ln deze tien dagen zult doen, alsof u thuis bent En ik ben thuis, vanaf dit eerste oogenblik. De warmte van het haardvuur omvangt mg, er is onmiddellgk een wel dadige belangstelling voor allerlei dingen, die Zeeland be treffen, er zgn vele al te goed bedoelde complimentjes nopens mgn „perfect English", er is thee, er is de ons later elke dag weer opnieuw ver wonderende verscheidenheid van alle mogelgke soorten cake. Maar meer dan dit stralende vuur van de haard warmt mg 'de goedheid van deze twee menschen, die mij zonder aarzelen, met een, ons koele Nederlanders volkomen overrompelende gastvrijheid, opnemen in hun midden. Zoo was nujn persoonlgke ervaring in Scarborough na de officie ele ontvangst van het uit ca. 100 personen bestaande gezelschap van Vlissingsche sportmenschen, dat in het kader van de EngelschNe derlandsche Sportuitwisseling gedurende tien dagen in de „Koningin der Engelsche bad plaatsen" heeft vertoefd. Maar toen ik de volgende dagen andere Zeeuwen sprak allen kenbaar aan een wit insigne met gouden leeuw, omringd door een oranje-rozet bleek, dat ledereen hetzelf de of nagenoeg hetzelfde had ondervonden. Iedere Engelsch- man, die zich, op initiatief van de Rotary-club te Scarborough, bereid had verklaard, één of meer Nederlanders te huisves ten, heeft de Zeeuwen als welkome en gewaardeerde gasten opgenomen en zich tot het uiterste ingespannen om het hen naar de zin te maken. Op hun beurt hebben alle Zeeuwen getoond goede gasten te zgn en er zal vermoedelgk ook wel geen Engelschman zijn, die het berouWS heeft, zijn huis zoo spontaan open te hebben gesteld. Dit nauwe contact met het Engelsche gezinsleven deed al. zeer spoedig de vraag rij zen: Is dit niet meer dan sportuitwisseling alleen Het was inderdaad veel meer dan dit. In redevoeringen van den burgemeester van Scarborough, van den burge meester van Vlissingen, van leidende figuren uit het open bare leven van eerstgenoemde stad en sportleiders uit ons Zeeland bleek op overtuigende wijze, dat allen dit zoo aan voelden. Perfide Albion! Het waren woorden, die de Duitsche propaganda tientallen jaren naarstig heeft uitge strooid over West-Europa. De ZJeeuwen, die tien dagen lang aagelgks in Scarborough in contact hebben gestaan niet met Engeland als een onafr zienbaar Imperium, maar met de Engelschen zelf, de Engel schen op hun best, zullen in de toekomst niet anders dan met warme genegenheid aan AJbion denken. Zg hebben de Engelschen hun eigen leven zien leven, zg hebben Engelschen hun denkbeelden hooren ver kondigen, zoo verschillend van de onze. Zg hebben begrip gekregen meer dan zg tevoren hadden, voor wat er Engelsch is in de wereld. En omgekeerd was het goed, dat een zoo groot aantal Engelschen zoo veel over Nederland en de Ne derlandsche opvattingen hoor de, als in deze tien dagen het geval is geweest. Er zün vriendschapsbanden gesmeed voor jaren, vriend schapsbanden van blgvende aard tusschen het zoo zwaar gehavende Zeeland en het zoo welvarerffte Yorkshire. Dit is de groote winst, die dit sportieve bezoek van 100 Zeeuwen aan Engeland heeft opgeleverd. Men weet in Yorkshire nu, wat Zeeland is en wat het offerde voor Europa! Het pensioen voor nabestaanden van illegale werkers. Op de internationale confe- rentie die de Stichting 1940— 45 heeft georganiseerd is, zooals wij in 'n deel van onze vorige editie reeds meldden, medegedeeld, dat zeer spoedig 'n wetsontwerp zal worden ingediend ten einde een pensioenregeling te treffen voor de nagelaten betrekkingen van illegale werkers. Dr. v. d. Putten, vertegen woordiger van den Minister van Binnenlandsc'ne Zaken, deelde mede, dat de raad van ministers heeft beslist, dat de buitenge- wone pensioenregeling voor de verzetsleden dient te worden afgestemd op een te treffen re geling voor de financieele ver zorging van invalide militairen en nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen, alsmede van het personeel van de koop vaardy. Dit complex van sociale voorzieningen zal binnen enkele weken aan de raad van minis ters worden voorgelegd. De in voorbereiding zijnde pensioenregeling voor de ver. zetsslachtoffers heeft ten doel. deze, in verband met hun daad of houding in het verzet, gedu peerden en hun nagelaten be trekkingen, in staat te stellen binnen redelijke grenzen te blij ven voortlevén in hun vroegere sociale millieu. In de procedure van de pen sioenverleening is in t ontwerp van wet een belangrijke taak toegedacht aan de Stichting 1940—1945. De Regeering streeft ernaar, de ontwerpregeling binnen korte tijd aan de Staten-Generaal aan te bieden. Werelddierendag. In Amsterdam is het „Am- sterdamsch comité Wereld- Dierendag" opgericht, samen gesteld uit alle vereenigingen op het gebied van dierenbe scherming, vegetarisme anti-vivisectie. Dit comité stelt zich ten doel elk jaar op 4 October Werelddierendag, de rechten van het dier op bescherming en goede behandeling onder de aandacht van het publiek te brengen. ER WORDT AANGEPAKT OM EEN ACHTERSTAND IN TE HALEN. Lord Killearn leidt de besprekingen. Lord Killearn heeft zoowel van de Nederlanders als van «le ïhdonesiërs formeele uit- nöodigingen ontvangen om zyn diensten te willen-verleenen by de komende besprekingen, en om een eerste byeenkomst zoo spoedig mogelyk te willen by- eenroepen en te presideeren. Het republlkeinsche blad .Merdeka" heeft een hoofdar tikel gewijd aan de komende besprekingen. Het blad wijst er op, dat de komst van de Commissie-Generaal, de be reidheid om de besprekingen te hervatten en het feit, dat de bemiddeling van Lord Kil learn door beide partyen wordt geaccepteerd, reden geven aan nemen, dat de laatste struikelblokken in de Neder- landsch-Indische besprekingen spoedig opgeruimd zullen wor den. SJAHRER NAAR SOEKARNO. Sjahrir heeft Maandag een ontmoeting gehad met Mo hammed Hatta, den vice-pre sident van de Indonesische republiek, ten einde het nieu we kabinet te bespreken. Daarna is Sjahrir naar -Malang vertrokken om een bezoek aan Soekarno te brengen. Sjahrir heeft' nu de samen stelling van het nieuwe kabi net voltooid, en zal di't ter goedkeuring voorleggen aan Soekarno- Min- Ringers ongesteld. De minister van openbare werken en wederopbouw, dr- ir. J. A. Ringers, kan wegens ongesteldheid gedurende eeni- gen tijd zgn ambt niet waarne men. De minister van verkeer, ir. H. Vos zal als minister van openbare werken en wederop bouw ad interim optreden. Documenten ontvreemd Drie personen zgn vorige week de woning van den ont slagen E.V.C.-functionaris F. W. J. Sch. te 's Gravenhage binnengedrongen. Zij zouden zich hebben uitgegeven voor leden der recherche, belast met huisonderzoek naar on dergedoken militairen. Vol. gens den heer Sch. hebben deze drie mannen uit zgn woning stukken ontvreemd, welke betrekking hebben op de houding van een aantal E.V.C.-functionarissen. Subsidie voor bijzondere universiteiten. Uit de toelichting op de be grooting van O., K. en W. blijkt, dat de minister het bil lijk acht de mogelijkheid te openen om ook aan de beide bgzondere universiteiten en de R.K. economische hoogeschool te Tilburg een rgkssubsidie te verleenen. De economische hoogeschool te Rotterdam ge niet reeds jaren een dergelijke subsidie. DE WEDEROPBOUW IN CIJFERS. Op 31 Juli 1946 waren van de aan de provincies volgens het bouwplan 1946 toegewezen woningen 6884 stuks in aan bouw of gegund. Per 31 Au gustus waren 8329 panden ge gund of in aanbouw. Te Olst overleed op 70- jarlge leef tgd de heer M. van Doorninck. een bekend land bouwkundige. die vele jaren net secretariaat van de Gel- dersch-Overijsselsche Maat schappij van landbouw ver vulde. gen. .Tot voor betrekkelgk kort ploegde en egde, zaaide, oogstte en dorschte hg met behulp van werktuigen, welke een paar duizend jaar en lan ger geleden ook al wgrden ge bezigd. Onze smidsploeg was van dezelfde constructie en bouw als die van den Ro- meinschen boer in het' begin enzer jaartelling.- De sikkel van den Zeeuwsdien landar beider heeft nog dezelfde vorm en afmeting als het werktuig, waarmee 2500 jaar geleden de Egyptische land bouwers het rijpe koren sne den. Onze* zeis werd-ook al in de 11e eeuw gebruikt. Stok ken en sleden, wagens en hoe ven van dieren, algemeene dorschmethodes in ons land 50 jaar en langer geleden, waren ook die op de Egyptische- en Israëlitische dorschvloeren. Men leze Jesaja en Deutero- nomium er maar eens op na. Natuurlijk stond ook voor de landbouw -de ontwikkeling niet stil. Onder indruk en in vloed van nieuwe techhische mogelgkheden door de toepas sing van de stoom als mecha nische kracht ontstond na 1830 een naarstig zoeken naar nieuwe en betere landbouw werktuigen. Ja zelfs van ma chines. Maar het wachten was op de practische toepassing van de stoom voor de landbouw en mede en vooral helaas op de agrarische' crisis van na 1880, welke de achterstand van onze landbouw zoo dui delijk blootlegde. Naast de reeds bestaande aardappel meel- en beetwortelsuikerin dustrie werd in ons land in 1872 te Wieringerwaard de eerste kaas-, in 1868 te Leeuwarden de eerste stroo- carton-, in 1886 te Warga de eerste coöp. zuivelfabriek op gericht. In 1891 .werd ln het Westland de eerste druiven- kas» gebouwd. In 1875 werd voor het eerst in de provin cie Groningen de stoomdorsch- machine gebruikt en sedert 1899 de stoom-stroopers. In de provincie Zeeland werden de graaninaa{machi nes het oerst gebruikt In 1876, de zelfbinders in 1900. In en kele jaren tijd» werd onze veehoudefy met uitzondering dan van het melken vrijwel volledig gemechaniseerd. De glascultures in de tuinbouw ondergingen een ongekende uitbreiding. DE AKKERBOUW. In de akkerbouw bleek voor de lichtere machines paarden-trekkracht voldoen de. Veelal echter niet voor de zware- en gecombineerde ma chines en niet op de klei. Ze ker na de eerste wereldoorlog deed ook reeds de tractor zijn intrede in onze landbouw. In 1940 waren er reeds ongeveer 4000 trekkers in gebruik. In de WIeringermeer werden, de zware en grootste machines, tot zeis in combines in ge bruik genomen, en met suc ces, maar in heel veel akker bouwbedrijven bleef toch gr aansnijden en vooral vlas- trekken en rooien van aard appelen en suikerbieten in handerarbeid regel. Van maai-dorschmachines was hee- lemaal geen sprake. i NU MEER DAN OOIT. Opnieuw Is nu de noodzaak gekomen. Een nijpend tekort aan arbeidskrachten trad in. De uitgaven voor Ioonen en sociale lasten verdubbelden zich en meer. Andere landen kunnen blijkbaar boter en granen beduidend goedkooper produceeren dan onze land bouw. Ons landbouw-produc- tieapparaat, aldus vele des kundigen, is ten achter. Ten achter ook in me chanisatie. De Nederlandsche boer en ook de Nederl. in dustrieel, laat zich dat niet tweemaal zeggen. Evenals vtjftig jaar geleden pakken zy op energieke wijze aan om te trachten de achterstand in te halen. Doodstraf tegen N.S.B.- burgemeester geëischt. Maandag stond voor het bijzonder gerechtshof te Am sterdam de N.S.B.-burgemees- ter van Velsen, Tj. v. d. Weide, terecht. Mr. Sikkel, de procureur fiscaal, ging punt voor punt de ten lastelegging na en wees er op, dat het hier een zwaar geval betrof, daar de N.S.B.- burgemeester van Velsen een begrip was geworden, waar aan men in heel Kennemer- land met huivering dacht. De procureur-fiscaal elschte de doodstraf. De uitspraak werd bepaald op 7 October a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1