De K* L. M. Constellations gaan de lucht in UIT DE PROVINCIE Mijnen-kistjes gefabriceerd Dienstbode als verraadster Walcheren Zeeuwsch Vlaanderen Zeeuwsche S nippers Onze nationale luchtvaartmaatschappij thans weer de derde ter wereld. Een der Constellations zal „Walcheren" heeten. (Van onzen specialen verslaggever.) OP 15 October zullen ei voldoende piloten ge oefend zijn op de Lock heed Consteilation-toestellen van de K.L.M. om deze nieu we machines op de transat lantische dienst in gebruik te nemen, vertelde ons de heer A, Plesman. directeur van's we relds oudste luchtvaartmaat schappij, die weer hard op weg is zich te herstellen van de gevoelige klappen, die zij tijdens de oorlogsjaren heeft gekhegen. Over eenige weken zullen deze machtige vliegtui gen, die 51 personen kunnen vervoeren. zeven leden van de bemanning en 4*4 passagiers ingeschakeld worden op de lijn AmsterdamNew-Y ork, de „Flying Dutchman"-lijn. Dezer dagen zijn wij in de gelegenheid geweest een proefvlucht met een der toe stellen de PH-TAV, die „Ven- lo" zal worden gedoopt, mee te maken. Schiphol lag nog in de staart van een najaars storm, die over West-Europa had gejaagd, uit te waaien toen wq op het vliegveld aan kwamen. Het was er druk, als altijd; drukker alweer dan het er ooit voor de oorlog is ge weest. Overdag start en ver trekt er elke vijf minuten een machine; het zal niet zoo bar lang meer duren, of men kan er elke 45 seconden een zien binnenkomen en opstijgen. De verkeersintensiteit neemt nog gestadig toe. SNEL HERSTEL. Thans heeft de K.L.M.die tegen het einde van de oorlog nog drie toestellen en veertig man personeel over had, weei zeventig vliegtuigen in de lucht en er werken nu 4500 menschen bij- deze luchtvaart maatschappij, zoodat Neder land na Amerika en Enge land weer de derde luchtva rende mogendheid ter wereld is. Hulde aan Plesman voor dit snelle en doortastende her stel! Werden er vóór Mei 1940 per dag gemiddeld 400 pas sagiers vervoerd met K.L.M.- machines, nu zijn het er al meer dan 1600. En dit aantal neemt gestadig toe. De vier Constellations hebben alle plaats voor 44 passagiers Zq zullen uitsluitend voor transatlantische vluchten wor den gebruikt. De vrijkomende DC4-toestellen zullen dan op de Zuid- en Centraal-Ameri- kaansche lijnen dienst gaan doen. Het volgend jaar ko men er nog meer Constel lations bij en ook een aantal DC-6-machines van de Dou- glas-fabrieken. NIET GOEDKOOP Goedkoop maken dezé reus achtige vliegtuigen het lucht verkeer niet, want zij kosten 700.000 dollar per stuk; da' is meer dan 2 millioen gulden. De K.L.M. heeft nog voor 20 millioen dollar bestellingen loopen in Amerika De omzet van de maatschappij bedraagt thans 6.5 milioen gulden per jaar en dit bedrag zal tegen het eind van 1947 tot tien mil lioen zqn opgeloopen. De Constellations zullen daar1 aanmerkelijk toe bijdra gen; het zqn fraaie en ge riefelijke machines, die ii geen enkel opzicht onder doen voor andere transatlantische •toestellen. Alleen zullen de Boeing S-tratocruisers straks wellicht iets sneller vliegen, maar het moeten wel aarts mopperaars zijn. die vinden, dat 'n reis van Amsterdam naar New-York in 13% uur niet vlug genoeg gaat. En die service biedt de K.L.M. de eerste Europeesche maat schappij die over de Oceaan vloog tenminste VEEL GERIEF. Wat het gerief aan boord betreft, er zijn electrische kookplaten en ovens en er ls een kpelkast, zoodat er dank zij het bevroren voedsel van Nederlandsch makelij de sma kelijkste gerechten geserveerd kunnen worden. De cabines worden op 6000 meter vlieg hoogte ouder normale lucht druk gehouden, men kan iezen, rooken, slapen, en er is een vestiaire en verder elk gerief. Een charmante ste wardess zorgt er voorts vocr dat niemahd zich verveelt of iets te kort komt. Dat is wel heel wat anders dan 25 jaar geleden, toen er in de eerste De Havilland-toestellen slechts twee passagiers vervoerd kon den worden, die in de open lucht moesten zitten met lee- ren jassen aan. valhelmen op. voorzien van parachutes, zwemvest en heetwaterstoof... De vlucht, die wij maakten, was louter een genoegen, het slechte weer ten spijt. Mogen alle volgende vluchten met de vorige week plechtig gedoopte „Arnhem" en met de drie overige Constellations, die „Utrecht", „Venlo" en ..Wal cheren" zullen heeten, voor maatschappij en passagiers eveneens gelukkige reizen zijn. Good luck, K.L.M., bij de aanvang van het Constella- tion-tijdperk! (Copyrigt R.D.F.) Smokkelbende onschadelijk gemaakt. De Britsche grenscontrole- afdeeling deelt mede, dat een internationale smokkelbende, die pp groote schaal over de Nederlandsche. Belgische, Deensche en Duitsche grens smokkelde, door een actie van gecombineerde grenscontrole- diensten onschadelijk is ge maakt, Talrijke personen zqn gearresteerd. De smokkelbende, die be stond uit tientallen mannen en vrouwen van alle Europeesche nationaliteiten en door Neder landers werd geleid, was bui tengewoon goed georganiseerd met een netwerk van verbin dingen en geheime wegen, over welka zq' zwarte goederen ter waarde van millioenen guldens smokkelden. De bende maakte gebruik van auto's. Dé arres tatie der leiders is mogelijk femaakt door middel van on- erschepte brieven en mede- deelingen van eenige gearres teerde smokkelaars. Man stak zijn yrouw dood. Maandagmiddag heeft zich te Bussum een echtelijk dra ma afgespeeld, waarbij de 38. jarige P. zijn eveneens 38- jarige vrouw door messteken van het leven heeft beroofd. De man werkte bij de We deropbouw te Venlo en kwam alleen het weekend thuis. In verband met een echtschei dingsprocedure, welke de vrouw tegen den man aan hangig had gemaakt, was deze Dinsdag niet naar zijn werk vertrokken. In de loop van de dag ontstond oneenig- heid, welke tenslotte zoo hoog liep. dat de man met een steekwapen zrjn vrouw heeft gedood. Hij heeft zich zelf bij de politie aangegeven, Stakingen in frankrijk geëindigd. De stakingen der employé's bq het Fransche ministerie van financiën, der douanebeamb ten en zekere andere rijksamb. tenaren z\jn Dinsdagavond na vier dagen geduurd te hebben geëindigd. Deze beslissing is medege deeld door het bestuur van de betrokken vakbond, die in het totaal 100.000 leden telt. Het werk zal Dinsdagochtend wor den hervat. MIDDERNACHTELIJK ALARM- Eenlg dagen geleden verscheen op het Politie bureau te Middelburg midden in de nacht, in hoogst geagiteerde toe stand, een dame in nachttoilet, die mededee- ling kwam doen van het feit, dat ergens op de Bierkaai een baby ter wereld moest komen. De politie, die de zaak wat kalmer opnam, waarschuwde het hoofd van de kraamkliniek, die even later op de Bier kaai verscheen, wa'ar in middels een agent voor het bewuste perceel heen en weer stapte. De toestand werd hier be vonden, zooals was ge meld en de kraamver zorgster belde een taxi bedrijf op, opdat de toe komstige moeder naar de kliniek zou kunnen wor den vervoerd. Geen auto verscheen. Na lange tijd wachten werd opnieuw alarm ge blazen, dit maal naar de zijde van de brandweer. Echter eveneens zonder succes. Toen er ten slot te een auto verscheen bleek de baby er inmid dels te zijn. TWEEDE KAMER. In de zitting van de Tweede Kamer van Dinsdag werd zon der hoofdelijke stemming het wetsontwerp aanvulling van lq'st a, bedoeld in artikel 16 van het besluit bezettings maatregelen aangenomen. Ook het wetsontwerp betreffende de naturalisatie van 20 buiten landers werd z.h.st. goedge keurd. De minister van sociale za ken heeft bij de Tweede Ka mer ingediend een wetsont werp inhoudende een aanvul ling van de Drankwet. Het wetsontwerp voorloo- pige- voorzieningen betreffen de de bezoldiging van de rech terlijke macht wordt eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. GASRANTSOENEN VOOR VERLICHTING. De nieuwe gasrantsoenen voor verlichting zullen bedragen voor Jan. en Dec. 26 M3; Febr. en Nov. 24 M3; Maart en Oct. 21 M3; April en Sept. 19 M3; Mei tot en met Aug. 15 M3, alles per maand. LANDARBEIDER SLOONEN. 1946—1947. Het College van Rijksbemid delaars heeft de collectieve ar beidsovereenkomst, afgesloten tusschen de werkgevers- werknemersorganisaties voor de akker- en weidebouw er de veehouderij in de prov Zee land, goedgekeurd, met uitzon dering van de extra-betaling van ae verrichte overuren en van de loonen. Ten aanzien daarvan heeft het college bin dend het volgende bepaald voor overuren op werkdagen 30 en op Zondagen 50 pet. ex tra. voor arbeiders, belast met de verzorging van vee, voor bouw- en paardenknechts en die arbeiden met zware landbouwmachines: van 1 Mei t.m. 30 Nov- 1946 en van Maart t.m. 30 April 1947 38 per week en van 1 Dec '46 t.m. 28 Febr. '47 31.50' per week en voor de overige ar beiders: geschoolden 70 cent, geoefenden 64 cent en onge schoolden 60 cent per uur Ook de van werkgevers- en werknemerszijde voorgestelde loonbqslag aan arbeiders in het bezit van landbouw-diplo- ma's kon niet de goedkeuring verkrijgen van het C. v R, De „Prins Willem I" vaart op Breskens. Maandag is de „Prins Wil lem I" op de dienst Vlissln- genBreskens gaan varen, welke dienst nu dus wordt onderhouden door deze geheel vernieuwde boot en de „Dordrecht". Aangezien de „Prins Willem I" ook ongeveer 17 of 18 auto's kan vervoeren de „Koningsplaat" nam er slechts 6 of 7 mee beteekent deze ingebruikstelling een zeer be langrijke verbetering voor de verbinding met W. Zeeuwsch- Vlaanderen, aangezien het wacfiten wegens gebrek aan plaats voortaan slechts zelden zal voorkomen. LEZINGEN OVER ZEELAND. Ter gelegenheid van de Zeeuwsehe week in Hilversum, wordt een Zeeuwsehe avond ge geven in „Het Hof van Holland" door den burgemeeste van Aar- denlpurg, den heer Jef van Don gen, die spreekt over „Zeeland in nood" en mevr. E. J. van den Broecke—de Man, lid var. de Provinciale Staten, over „Zeeland vecht door", ten bate van Zeeland. Het ligt in de be doeling in meerdere plaatsen in Nederland zalk 'n avond te ge ven, die dan zooveel mogelijk gevolgd zal worden door een hv.is-aan-huis-coliecte. Vrijdag avond a.s. spreekt- mevr. van den Broeckede Man voor de V.P.RO. over: „Het Vrijz. Protestantisme in het geteister de Zeeland". October spreekt de heer Van Dongen voor de AVRO over „West-Zeeuwsch Vlaande ren". De andere data van op gra- mofoonplaten vast te leggen radio-voordrachten over Zee land izijn nog niet definitief vastgesteld. Veiliger verkeer op de Kreekrakdam. A.N.W.B. BEPLEIT MAATREGELEN. De laatste tijd zijn er ver schillende ongevallen voorgeko men in de bocht van de weg Bergen op ZomGoes op de Kreekrakdam. De A.N.W.B. heeft hierin aanleiding gezien zich tot de bevoegde autoritei ten te wenden met het verzoek hier afdoende maatregelen te willen treffen, in afwachting an de bochtafsnijding, waar van de plannen reeds lang be staan, doch die tot dusverre dcor omstandighéden niet uit gevoerd konden worden- Subsidies voor Zeeuwsehe onderwijsinrichtingen. Uit de toelichting op de be grooting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen blijkt, dat de afdeelingen gymnasium van de lycea te Terneuzen, Oostburg en Zierikzee over 1947 een rijkssubsidie zullen ontvangen, evenals het gymna sium te Middelburg. MIDDELBURG Amersfoort. De stedenontmoeting Mid delburgAmersfoort heef! een batig saldo van ongeveer 2500 opgeleverd, dat ten goede zal komen aan de Mid- delburgsche sportvereenlgln gen. Het is de bedoeling vol gend jaar een dergelijke ont moeting in Middelburg te or- ganiseeren. Daar de berooide Middelburgsche vereenigingen echter minder goed m hun contanten zitten, dan hun Amerf oortsche collega's zal om een dergelijke groots op gezette sportontmoeting door gang te kunnen doen vinden, zeer waarschijnlijk een be roep op het publiek gedaan moeten worden. TRIBUNAAL MIDDELBURG Vader en zoon stonden terecht. De ochtendzitting werd ge heel gewijd aan den Miadel- burgschen aannemer Cornells Joziasse en zijn zoon en medefirmant Willem Adriaan Joziasse. Beide. gelijktijdig voor het Tribunaal verschij nende, werden ervan beschul digd ten tijde der bezetting werk te hebben verricht en te hebben laten verrichten ten behoeve van de Duitsche Weermacht De beschuldigden verklaar den nooit werk 'van de Weer macht gezocht te hebben, doch dat hetgeen door hen was ver richt, onder dwang was ge schied en dat zij daarbij nog zooveel mogelijk gesaboteerd hadden. Een zwaar punt in de ten lastelegging vormde de fabri cage van mijnen-kistjes,- een werk, dat door beschuldigden was aangenomen en waarvan zij de opdrachten bq anderen hadden geplaatst. Joziasse jr. schetste daar op de totstandkoming van deze transactie, waarbq hij er de nadruk op legde, dat men er niet meer onderuit kon. Met het pistool op de borst had men vervaardiging van deze mijnen-kistjes geëischt! Mr. F. W. Adriaanse trad op als verdediger en wees er o.m. op op grond van de financieele resultaten van de firma dat we hier niet te doen hadden met de speci fieke Wehrmachts-aannemers. Het geheele verloop van deze TRIBUNAAL TERNEUZEN. Schuldig aan mishandeling Sport Wedstrijdprogramma. ZONDAG 29 SEPT. K N.V.B., DISTRICT IV. Ie klasse: NOADVlissin gen, De Baronie DNLWV, HelmondHelmondia, RKTV V—NAC, BW-WUlem H. 2e klasse A. MiddelburgR BC, De ZeeuwenTSC, Bres- iwnsDosko, Terneuzen Biervliet, HeroGoes, Allian ceInternos. 3e klasse E- MOCYerseke, RCSRobur, EMM—Steen bergen, ODIORKFC, Zierik zeeZeelandia. 3e klasse F. SluiskilAar denburg, SteenHulst, Cllnge Axel, Com BoysHontenis- se, HoofdplaatSchoondijke, OostburgIJzendijke. Res. 2e klasse E. Vlissingen 2Breskens 2, Dosko 2De Zeeuwen 2, -Goes 2—RCS 2, Steenbergen 2Terneuzen 2, Middelburg 2MOC 2. NAGEKOMEN VOETBAL-UHTSLAG. 3e Klasse F.Aardenburg Corn. Boys 1—2( Als eerste verscheen de 33-j. El. Jo. Gruisen-Neve, vut Te. neuzen voor het, tribunaal, die sympathiseerend lid van de N.S.B. is geweest, verder lid van de N.V.D. en N.S.V.O. Deze, op het oog zoo onschuldige vrouw en moeder, ging zeer vertrouwe lijk om met leden van de Ord- nungspolizei. Verder had zij een ouurvrou'.v gedreigd. Thans ver klaarde zij bij de N.S.B. gegaan te zijn om haar man uit Duitschland te houden; bedrei gingen heeft zij nooit uitge^ voerd. De wouw is 8% maand ge- interneerd geweest en toen ont slagen, Mi'. Dirven erkende dat deze vrouw fout is geweest, doch niet politiek. Verdediger verzocht geen verdc-e interneering. MINDERWAARDIG. De 26-j. M. J. de Jong te Aar denburg, was reeds eerder ver schenen. Thans echter was de dagvaarding aangevuld. Dcor haar toedoen n.1. is een boer, 'oij wien zij vanwege de „Wehr- macht" ingekwartierd was, door de Duitschers zoodanig mishan deld, dat hq zich geruime tqd onder dokters behandeling heeft moeten stellen. Ter zitting bleek dat de boer, Verplanke te Nieuwvliet weiger de aan besch. een sleutel te ge ven, omdat het haar te doen was ongestoord Duitschers op haar kamer te ontvangen. Toen een Duitscher, daarover boos geworden, Verplanke met 'n revolver dreigde, heeft besch gezegd dat hij dien boer maar voor zijn kop moest schieten. Kort daarop zijn 4 D. soldaten gekomen en hebben Verplanke leeriijk mishandeld, waarvan Verplanke tnans nog nadeelige gevolgen heeft. Mr. Kurtz vroeg het tribunaal zijn cliënte, die 2 jaar gemter- neerd is, niet zwaarder te straf fen. EEN ACTIEF N S.B.-ER. De 49-j. Persii-verteger.wcordi- ger H. Ar oman te Teneuzen. was in de N.S.B. een bekende figuur. Hq was n.l. kringpropagandist, groepsorganisator, colporteur begunstiger S.S., verbindings man enz. enz. Verdachte verkaarde in Sept 1940fN\S'.B.er te zijn geworden, omdat hij in Mei 1940 zonder redenen gearresteerd was gewor den. Hij had later echter be dankt. De voorz. hekelde fel de hou ding van besch., die zich met radde tong trachtte te verdedi gen. Eenige getuigen a decharge brachten weinig nieuws. Mr. Kurtz bepleitte clementie Zijn echtgenoote, de 49-j. M. Arbman-van Eek, zou een groen- tehandelaar in Terneuzen bij den Ortskommandant hebben aangebracht. .In tegenstelling met haar man, was deze mouw- sterk tegen alles wat Duitsch en N.S.B, was. De beschuldiging kon niet bewezen worden, waarom het tibunaal onmiddellijk uitspraak deed en de tenlastelegging ver vallen verklaarde en besch. in vrijheid stelde. VERRAAD. De 33-j. dienstbode M. Breemes, te Oostburg, was be gunstigster der N.S.B,, werkte vcor de Duitschers, had erger- yke omgang daarmede en heeft meerdere meiischen bjj de Duit schers aangebracht. Zij was met recht de schrik van Oostburg. Thans erkende zq het ten laste gelegde. Mr. Kurtz was van meening dat deze zaak betsr voor 't bij zonder gerechtshof behandeld diende te worden, omdat he' thans juridisch niet verantwoord is deze beschuldiging te bren gen onder hulpverleening aan den vijand. PI. vroeg, uit menschel ijke overwegingen, clementie, omdat besch. reeds 15 maanden ge internesrd is. Tenslotte stond terecht de 36 j. kantoorbediende A. de Vriend Terneuzen, thans kamp Vught, die lid was van de N.S.B., de W.A.. de N.V.D. en NAF, ven- deladministrateur- voor de WA. colporteur voor „Vova" en die door de N.S.B. trachtte verbete ring van werkkring te verkrij gen. Besch., die 2 jaar geïnter neerd is. bekende ruiterlijk en beweerde er toe gekomen te zijr door mooie beloften enz., waar van hij nu veel spijt betoonde. Mr. Tichelman verzocht ont slag uit interneering, waarover het ti-ibunaal bij uitspraak zal beslissen. Uitspraak in al deze zaken op 7 October a.s. UITSPRAKEN Th. H. Scherbeijn, Hoofd plaat, thans kamp Rilland, blijft geïnterneerd tot 23 Maart 1948; ontzetting rechten. M. S Praat-Bernaet, Clinge. thans geïnterneerd: Verbeurdv.- kl. radio en inboedel; ontzet ting rechten, met bevel tot on middellijke invrijheidstelling. L. L. Schieman-Boeije, Axel: Verbeurdverklaring 1000. benevens meubilair; ontzetting rechten. P. J. Dhaeze, Sas van Gent: Ontzetting rechten, met bevel tot onmiddellijke invrijheidstel ling. M. M. Maennan-v. Hijfe, Hon- tenissebeschuldiging vervallen verklaard. zaak tijdens de bezetting, al dus Mr. Adriaanse toont aan,' dat gepoogd is zoolang mo gelijk op normale wijze voort te werken. Joziasse Jr. was herhaaldelijk door de Duit schers bedreigd, w&arvan in enkele gevallen getuigenver klaringen aanwezig waren. De verdediger drong er op aan, geen maatregelen op te leg gen. BERGAFWAARTS. Johanna Th. Avink uit Mid delburg was als telefoniste op Dam 6 terecht gekomen. Van die tijd af ging het met de jongedame bergafwaarts. De verdediger, mr. Kui pers zeide, dat haar met recht een groot aantal verwijten wa ren te maken, doch dat hq de motieven wilde uiteenzetten. Door gezinsomstandigheden, financieele moeilijkheden daar bij, had zq uitgekeken naar een baantje, dat behoorlijk be taalde en was zoodoende bq de Ordnungspolizei terecht gekomen. Haar gedrag was te wijten aan de voortdurende invloeden van haar omgeving. Hij bepleitte geen verdere in terneering. doch reclasseering onder streng toezicht. Elisabeth P. Pagter uit Middelburg was N.S.B.-lid ge weest eii onder meer opgetre den als leidster der N.S.V.O. collecteerde voor W.H N. Zij was begunstigster der N. J.S. Mr. Kuipers vond het een weinig ernstig geval. So ciaal gevoel had haar naar Winterhulp gedreven. Spr. vroeg zich af, of een zoo lange interneering van 22 mnd. als besch. achter de rug had, in dit geval wel ge- rechtvaardigj was. Haar zoon Wil1 era Stam, werd na ver hoor en pleidooi door mr. Kuipers onmiddellijk in vrij heid gesteld. UITSPRAKEN. Anna Mathilda Quandt, (echtg. van P. van Peene), zonder beroep, te Vlissingen, beschuldigd van lidmaatschap van N.S.B., N.S.V.O., V.V.D werkzaamheid voor Winter hulp, omgang met Duitsche militairen en het bijwonen van bijeenkomsten ter eere van de verjaardag van Hitier, werd veroordeeld tot 5 jaar interneering, te rekenen vanaf 1 Nov. '44, ontzetting uit rechten, Martinus Gerardus Bud- dingh, schilder, Vlissingen, beschuldigd van N.V.D.-lid- maatschap, bevordering van de werkzaamheden ten behoe ve van de vijandelijke oorlog voering op de „Schelle", het brengen van de Hitlergroet en het aanbrengen van wand versieringen óp Duitsche oor logsschepen en Ft. de Ruy- ter, werd geen verdere Inter neering opgelegd, ontzetting uit rechten. Anna Maria van dor Heydt (echtg. van K. F. Be~uycn). zonder beroep, Roosendaal, beschuldigd van lidmaatschap van N.S.V.O., N.V.D., het medewerken aan „Frontzorg" en vrijwillige arbeid in Duitschland: geen verdére interneering, ontzetting uit rechten. Jacomlna van der Weele, werkster, te Amsterdam, be schuldigd van lidmaatschap van N.S.B,, N.V.D., vriend schappelijke omgang met Duitsche militairen voor wie zij o.m. de wasch deed: geen verdere interneerings, ontzet ting uit rechten. Het onderzoek in de zaak tegen Henricus Leonardus Ha mers, kantoorbediende, Dieren zal worden hervat. De Vitrite Works jubileert. De feestelijkheden ter herden king van het 50-jarig bestaan van de N.V. De Vitrite Fabriek te Middelburg vingen, gelijk wij reeds in 't kort meldden, Maan dagmiddag aan met een bijeen komst van commissarissen, di rectie en personeel in de toe komstige machinehal van de fabriek. Als eerste spreker voerde hiel de heer W. A. den Hollander namens het personeel het woord. De spreker schetste o.m. de om standigheden. waaronder de fa briek gevestigd werd, de ontwik- keling van de technische afdee- ling en de huidige omstandig heden, waaronder gewerkt moet worden. Ir. W. L. Ghjjsen, pres. com- missaris, sprak over het belang van deze industrie voor Middel burg. juist in deze tijd. Prof. ir. H. Hesselink, bood gelukwen- schen aan namens de N.V. Phi lips te Eindhoven, een van de ..oudste klanten" van de „Vi trite". Ten slotte sprak de heer B. A. Hesselink namens de di rectie en memoreerde in het bij zonder de moeilijkheden waar mee de N.V., vooral in de laatste jaren te kampen had en eindig de met een opwekkend woord voor de toekomst. Na deze plechtigheid, waarbij ook een muziekkorps uit het per soneel zijn medewerking had verleend, werd door personeel en gepensionneerden de Directie een huldeblijk aangeboden in de vorm van een tegeltableau in een der gangen van het kan toorgebouw, voorstellende o.m. eenige onderdeelen van het be drijf in vroegere en nieuwe toe stand. Het tableau was ontwor- oen door Goedewaagen te Gouda. RECEPTIE. In het Schuttershof werd een zeer drukbezochte receptie ge houden, waarbij o.m. het gem.- bestuur van Middelburg zijn op wachting maakte, en ook verte genwoordigers der N.S., van de P.T.T., een deputatie van Phi- van het Departement Zee land van de Ned. Mij. Nijver heid en Handel, Handelsbelang Stichting Herstel Zeeland 1945. Stichting Nieuw Walcheren Waterstaat, Verkeersinspectie Prov. Arbeidsbureau: vertegen woordigers van onderwijs-in- stellingen en vele zakenrelaties hun gelukwenschen aanboden Een groot aantal bloemstuk - m getuigden mede van de groote belangstelling die voor lit j -ibileum bestond. FEESTAVOND. 's Avonds werd in de feestelijk versierde Schuttershofzaal eer door Wim Abeleven gesehrever jubileum-revue „Herinneringen" opgevoerd, door leden van het oersoneel, die in een 13-tal gees- Jige tafreelen. de ontwikkelings- van de „Vitrite Works" weergaven. Het geheel was zeer origineel van opzet en werd uit stekend gespeeld,. De avond werd opgeluisterd met marsch- muziek van het personeelsor- kest. Bij de slotfinale werd de di rectie een krans aangeboden. De heer B. A. Hesselink overhandigde de heer en mevr. Abeleven een blrjk van erken telijkheid voor wat zij pres teerden, evenals de heer J. P. Winkster, die een belang rijk deel van de organisatie 1er feestelijkheden op zich nam. Ter gelegenheid van h°t jub; 'sum riin de kantoorgebouwen van de fabriek geïllumineerd. BENOEMING. Benoemd werd tot dq'kgraaf van de Boonepolder de heer A. P. Woutersen te Hoede- kenskerke. Vlissingen FESTIVITEITEN IN IIET HAVENDORP. De Ver. „Havendorp's Be lang" in Vlissingen, had Za terdag een feestdag voor haar leden georganiseerd. 's Middags werden de kin deren op zeer aangename wijze bezig gehouden en keer den 's avonds heel voldaan met versnaperingen beladen huiswaarts. Des avonds was er voor de ouderen een cabaret-variété, dat door het gezelschap „De Zuidwesters" werd verzorgd. In de pauze vond een Ame- rikaansche verkooping plaats, waarvoor de artikelen door winkeliers hier ter stede wel willend ter beschikking' wa ren gesteld. Na het cabaret werd een collecte gehouden ten bate van het Ned. Roode Kruis. Daarna was er nog gelegenheid tot dansen, waar- bij „The Lucky Stars", voor het muzikale gedeelte zorg den. De organisatie van deze middag en avond had het be stuur der vereniging ln han den gegeven van den heer Jack de Vos. SILVITJS' VARIÉTÉ MET ANDRÉ DU LANCELLE V.:cï de herhaling van de voorstelling van Joop' Silvius' Variété in de S-cheldehal te Vlissingen was de belangstel ling helaas minder groot, dan het uitstekende programma kon rechtvaardigen. Dat neemt echter niet weg, dat de verschillende artisten zich toch voor de volle honderd pro cent hebben gegeven: de Ger- to's met hun accordeons, de Paradise Islanders en de Wal hiki Hawalïans, zangers als Cor Nielsen en Jan Makor. goede accrobatiek van Charley Ray, alles aaneen gepraat gezongen door den conferen cier Henk v. d. Polder. En dan als serieuse hoofd schotel aan deze luchtige disch het optreden yan André du Lancelle. de Nederlandsche te* lepaath.die met zijn merk waardige experimenten, welke hij zonder veel „theater" brengt, weer aller bewonde ring genoot. Alles bijeen weer een uitstekende variété-avond. Middelburg VAARDIGHEJDSPROEVEN ATHLETIEK. Voor de Vaa rdighe idsproeven Athletiek van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond te Middel burg. waarvoor de heeren 7 nummers (100 meter, 400 meter, verspingen, hoogspringen, hink- stapsprong, kogelstooten, discus werpen). de dames 5 nummers (100 meter verspringen, hoog springen, l.ofrelstooten, discus werpen) en de Meisjes 5 num mers (80 meter, verspringen, hoogspringen, kogelstooten, bal- werpen) moesten verwerken, slaagden van de Gymnastiekve- eeniginre .Achilles" te Middel burg: Heeren: E. Wieme, 2e graad 2 m. (5 x) M. Heijstek, 2e graad 1 m. (3 x). Dames: S. Petiet, le graad 3 m. (6 x)Mevr. N. Geeve-Roth. 2e graad 4 m. (6 x)-C. Gillis sen, 2e gaad 3 m. (5 Jac> d. Driest, 2e graad 1 m. (4 x). Meisjes: A. v. d Velde; M. Schoolmeester: P. Tazelaar; C. Poppe; T. v. d. Hoek; H. Schou ten; D. Witte; B. Huijsman; L. den Hollander; C. Grims; A. v. Belsen. allen vool6 de le maal. LAATSTE MOLENWATER CONCERT. De concerten, die deze zo mer in de tent op het Mole- water te Middelburg door het Middelburgsch Muziekcorps, .Excelsior", „Oefening na den Arbeid" en „Crescendo" wer den gegeven, zullen op Vrij dag 27 September a.s. des avonds 8 uur besloten worden met een concert van het Mid delburgsch Muziekcorps o.l.v. den heer Joh. H. Caro. O.- en W.-Souburg KIES VER EENIGIN G BIJEEN IN SOUBURG. De kerkelijke kiesvereenlging te Souburg „Gemeentebelang", die gedurende de evacuatie enz. geen activiteit kon ont wikkelen. kwam Vrijdagavond bijeen, waar de gemachtigden werden gekozen, zoodat dit jaar het kerkelijk kiescollege haar werk zal aanvangen. Aardenburg „DE GAZELLE'' VIERT HET KAMPIOEN SCHAF. Met medewerking van bur gemeester Ven Dongen en bij na alle winkeliers is het bestuur der athletiekver. „De Gazelle" er in geslaagd een dansavond voor werkende leden en donateurs te organiseeren. De bedoeling van dit feest was uiting tc geven aan de vreugde die het recente kampioenschap heel Aarden - burg bracht. Het bestuur is daarom iedereen die iets heeft bijgedragen om dit resultaat te boeken ook zeer dankbaar. Maar ook om het feit, dat men zoo gul en spontaan heeft gerea geerd op de oproep van den 'burgemeester tot samenwerking om to komen tot een sportpark. Dat soortpark moet er komen. De geldmiddelen, vormen nog wel het,, grootste, struikelblok, en het bestuur heeft dan ook 7c van de opbrengst ter be- •chikking van het Sportpark fonds gesteld. De burgemeester heeft het bestuur voor dit initi- xtief dan ook een hartelijk dankwoord gestuurd en de wensch uitgedrukt, dat niet al- 'een de athletiekver. maar alle andere vereenigingen in Aar denburg dit idee en deze spon tane medwerking zouden na voleen. De avond verliep naar wensch in was prima verzorgd. Op het- land van den heer Louwagie te Sluis heeft een koe op een mijn getrapt. Het dier was op 'slag dood. In de noodwoning van den heer V. te Sluis werd een be gin van brand ontdekt. Het vuur werd spoedig gebluscht. Zaterdag werd te Wisse- kerke dcor het muziekgezelschap „Apollo" en de zahgvereeni- ging „Zang en Vriendschap", in de reeks opènluehtconcerten het laatste concert van dit sei zoen gegeven, waarvoor veel belangstelling bestond. Bij deze gelegenheid werd tevens een geldinzameling gehouden voor het zwaar getroffen mu ziekgezelschap van Westka- pelle. Zaterdagavond gaf het Fanfaregezelschap ,,Ons Ge noegen" van Kamperland in het dorp een concert, terwijl enkele dames een collecte hiel den ten bate van de Muziek- vereeniging van Westkapel le. De opbrengst bedroeg 152. Bij de Zeeuwsche week in Utrecht ls het mede aan de activiteit van de samen werkende christelijke vereeni gingen te danken geweest, dat deze week volkomen is ge slaagd. Door verschillende buurt verenigingen werden Zater dag te Souburg kinderfeesten georganiseerd. De muziekver- eeniging „Vlijt en Volharding" verleende haar medewerking. De kinderen hebben volop ge noten. In Souburg is de begraaf plaats aan de Slotenweg weer in gebrujk genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10