PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Wallace en Churchill, twee uitersten Vandaag... Italiaansche koloniën worden verdeeld Het Walchersche melkschaap wordt met ondergang bedreigd UIT DE PROVINCIE. WALCHEREN Zeeuwsche eeuwsche unippers 189e Jaargang - Nr. 222 Uitg.: Stichting Provinciale Zeeuw- sche Courant, Middelburg. Druk: Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Comm. van Bijstand: J L. van Leeu wen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. S7ecffligd,!f"ik*-6eMïe Zon' WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRE5KENSCHE COURANT Dinsdag 24 Sept. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3-20 per kwartaal, franco per post, 1 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2—* Bureaux gevestigd te Vlissingen Waistraat 53-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29, tel 2077 en 2924. does Turlkade 15. teL 2475. Oostburg Oratemaatraat 3, teL 102, Terneuzen; Brouwerljstr.2, Poatrek. nr. 359300 P-Z:C;!_Middelburg. Het Wereldgebeuren Beide zijn de „politieke woestijn" ingestuurd. Ook Harriman is een „New Deal"-aanhanger. Henri Wallace, wiens ge dwongen aftreden Vrijdag in de ver. Staten de politieke: gebeurtenis van de dag was, is thans opgevolgd door Ave- rell Harriman, den ambassa deur der Ver. Staten in Lon den. Daarmee heeft Truman opnieuw een vroegere mede werker van Roosevelt tot mi nister van handel gekozen, die geruime tijd een van de belangrijke figuren is ge weest op he, gebied van de leen- en pachtwet. Gedurende en na de oorlog is hy de eeni- fe Amerikaan geweest, die elke elangrijke geallieerde confe rentie heeft bijgewoond. De eerste reactie op Harriman's benoeming is te Washington dan ook zeer gunstig ge weest. Wallace, de ontslage ne zelf, bevestigde dit door de verklaring, dat de zaken wereld de benoeming met geestdrift begroette. Daar-' mee is voorloopig de politieke storm, die Wallace vrij plot seling over het Amerikaan- sche departement van bui tenlandsche zaken heefj doen opsteken, geluwd. De storm heeft echter aanzienlijke scha de toegebracht zoowel aan de Amerik.aansche diplomatie, aan de Democratische Partij, als aan de reputatie en het Erestige van den president, ie Washingtonsche corres pondent van de Daily Ex press seinde, dat door Walla ce te ontslaan president Tru man evengoed zijn eigen von nis voor de volgende verkie zingen zou hebben kunnen tee kenen. Hej. ontslag zou de Democratische Partij wet eens van boven tot onder in tweeën kunnen splitsen. Over het algemeen staan de nieuwsbladen achter den pre sident en schrijven zy, dat deze het eenige heeft gedaan wat hij kon ter redding van de buitenlandsche politiek uit de bijna rampzalige moeilijk heden, waarin zij was ge raakt. Wallace wilde zijn mond niet houden, daaróm moest hij maar verdwijnen. Het spreekt vanzelf, dat de medestanders van Wallace zich in geheel andere geest uitlieten. De vroegere mi nister Ickes gaf als commen taar: De president heeft zich vernederd door eerst met Wallace accoord te gaan en hem vervolgens uit de regee ring te zetten. De nationale raad voor politieke actie re ageerde nog scherper: Het gedwongen aftreden van Wallace is een zware slag voor de progressieve krach ten in het land en voor de zaak van de vrede. Intusschen komt Wallace, nu hij geen regeerlngspost meer bekleed, in ongeveer de zelfde positie te staan ala Churchill. Al vormen op poli tiek gebied beide vooraan staande staatslieden zoo on geveer twee uitersten, in zooverre stemmen zij met elkaar overeen, dat zij beide door het afsteken van ge ruchtmakende redevoeringen, die de geheele wereldpers doorgaan, de ministers van buitenlandsche zaken van hun land, Bevin en Byrnes, moeilijkheden berokkenen. Zoowel Churchill als Wallace vreezen, dat op de duur de huidige politieke toestand, ge kenmerkt door het toespitsen van de verhoudingen, tot een catastrophe zal leiden. Chur chill meent, dat het eenige alternatief is, een sterke mili taire Westersche coalitie om de Sowjet-Unie in toom te houden. Daar kwam In wezen ook weer zijn Züricher plei dooi voor de Ver. Staten van Europa, waarin Duitschland een leidende positie zou inne men, op neer. Wallace acht dit middel nog veel erger dan de kwaal en is tegen stander van een politiek, ge richt tegen de Sowjet-Unle en voorstander van nauwere samenwerking met dit land, ln overeenstemming met de gemeenschappelijke politiek van de geallieerden uit de oorlogsdagen. Radio Moskou laat uiteraard weinig twijfel over bestaan, wie van de de twee de sympathie geniet van de machthebbers ln het Kremlin. Noch Churchill's, noch Walla ce's invloed is groot genoeg om de door hen voorgestane koersverandering te bewerk stelligen. Niettemin is het geen zij als woordvoerders van twee tegengestelde stroo mingen in de wereldpolitiek zeggen, steeds de aandacht ten volle waard. Het steeds weer terugkeerende probleem, de verhouding tusschen het Westen en de Sowjet-Unle, blijft een brandend vraagstuk van wereldbelang. Weer zonnevlekken. VELE RADIOVERBINDIN GEN GESTOORD. By Reuter zftn berichten binnengekomen over ont wrichting van radio-verbin dingen over de geheele wereld, welke, naar men vermoedt, te wijten i aan zonnevlekken, die vele golflengten „verduis terde" en waardoor geduren de de afgeloopen 48 uur en kele vliegtuigdi^nsten gestaakt moesten worden. Navicerts opgeheven. De Britsche regeering heeft in overeenstemming met de Amerikaansche regeering me degedeeld, dat „navicerts", „ship navicerts", „certificates of origin", „landcerts", „ex panses" en dergelijke docu menten, welke verband hou den met het navicert-stelsel op of na 30 September niet meer noodig zullen zjjn. Hitler deed geen invasie-poging. Volgens een woordvoerder van het Amerikaansche minis terie van oorlog hebben de Duitschers, voor zoover uit een groote hoeveelheid geheime oorlogsdocumenten der Nazi's kan worden opgemaakt, nooit een poging gedaan tok een in vasie ln Engeland. Uit een dezer documenten bleek, dat Hitler reeds 5 De cember 1940 besloot Rusland binnen te vallen. Op een desbe treffende vraag had Keitel ver klaard, dat Hitier nooit een enkele divisie naar Gibraltar heeft gestuurd om de Straat van Gibraltar te beheerschen, omdat h\j geen divisie kon missen- Smokkelbende onschadelijk gemaakt. De Britsche grenscontrole- afdeeling deelt mede, dat een internationale smokkelbende, die op groote schaal over de Nederiandsche, Belgische, Deensche en Duitsche grens smokkelde, door een actie van gecombineerde grenscontrole- diensten onschadelijk is ge maakt, Talrijke personen zjjn gearresteerd. WD* smokkelbende, die be stond uit tientallen mannen en vrouwen van alle Europeesche nationaliteiten en door Neder landers werd geleid, was bui tengewoon goed georganiseerd met een netwerk van verbin dingen en geheime wegen, over welka zij zwarte goederen ter waarde van millioenen guldens smokkelden. De bende maakte gebruik van auto's. De arres tatie der leiders is mogelijk gemaakt door middel van on derschepte brieven en mede- deelingen van eenige gearres teerde smokkelaars. Een grensbeambte heeft me degedeeld, dat in de afgeloo. pen maand aan de grenzen on geveer duizend arrestaties zjjn verricht. viert Ismet Intnü, pre sident van Turkije, zijn 62en verjaardag; bestaat de N.V- Wa terleiding Mij. Schouwen- Dulveland te Zierikzee 25 jaar. Evacuatie wordt hervat Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de evacuatie van geïnterneerden alt het bin nenland van Java op 26 Sep tember zal worden hervat. Handig diplomaat! De Haagsche politie heeft dezer dagen een handig diplo maat in arrest gehad. Inder daad gehad, want het is den man, die vermoedelijk een op lichter van groot formaat is, weer gelukt te ontsnappen. Nadat hij reeds eenige we ken als zaakgelastigde van Haïti in Hotel des Indes had gelogeerd en relaties had on derhouden met het ministerie van buitenlandsche zaken en vrijwel alle ambassades, kreeg men in Den Haag een tip van Scotland Yard, dat de zaak heelemaal niet In orde was. De „diplomaat" bleek toen net verdwenen naar Zweden, waar men hem niet durfde vasthou den, omdat men meende, dat zijn diplomatieke papieren in orde waren. De Deensche po litie kon hem echter in Kopen hagen arresteeren en leverde den man uit. Uit Inlichtingen van Scotland Yard bleek toen, dat 's mans papieren inder daad valsch waren. Toch wist hij weer vrij te komen. Toen hij zich met een bewaker naar een tandarts in de Javastraat mocht begeven, wist hij in een passeerende auto te springen en zoo in volle vaart te ont snappen. Waarschijnlijk hééft hierin een vriendin van dezen oplichter, 'n Haagsche schoon heidsspecialiste, ae hand ge had. Dr. Alfonso Kohn, zooals hij zich noemde, die Pool van ge boorte moet zijn, heeft ook nog kans gezien een te Utrecht wonende Engelsche dame voor ruim 10.000 gulden op te lich ten. Stakingen in Frankrijk geëindigd. De stakingen der employé's bij het Fransche ministerie van financiën, der douanebeamb- ten en zekere andere rijksamb tenaren zyn Dinsdagavond na vier dagen geduurd te hebben geëindigd. Deze beslissing is medege deeld door het bestuur van de betrokken vakbond, die in het totaal 100.000 leden telt. Het werk zal Dinsdagochtend wor den hervat. Groote Vier bijeen. Te Parys wordt Maandag avond bevestigd, dat de Groo te Vier vanmiddag byeen zul- len komen. De vergadering is door het Fransche staatshoofd, Bidault, byeengeroepen, op voorstel van Bevin. 'Het doel er bijeenkomst, zoo als voorgesteld door Bevin, is bespreking van de agenda der conferentie en bespoediging van de besprekingen. Pensioen voor nagelaten betrekkingen van illegale werkers. Naar van regeeringszjjde wordt medegedeeld zal spoe dig een wetsontwerp worden ingediend tof penslonneering van de nagelaten betrekkin gen der by net ondergrondsch verzet gevallenen en van hen, die bij dit verzet invalide zjjn geworden. Prins Bernhard in Zweden. Zondagochtend om half twaalf is prins Bernhard, vergezeld van zyn ad judant, ritmeester Geertse- ma, in zyn eigen vliegtuig naar Stockholm gevlogen, waar hy twee dagen de gast is van koning Gustaaf van Zweden. In de Nerke-provincie in Centraal-Zweden zal hy he den deelnemen aan een elan- denjacht. Woensdag zal de Prins naar Nederland terug- keeren. Dood door domheid. Op een schoolzolder in Den Bosch vermaakte zich Vry- dagavond een viertal jonge lui van 1721 jaar met het ln- en uit elkaar halen van een stengun. Nadaj- het wa pen was gereinigd en in elk aar gezet plaatste een der jongens de houder met pa tronen erin en zette hef wa pen tegen de muur. Plotse ling gingen twee schoten uit hef wapen af Zwaar getrof fen in net onderlichaam viel de 21-jarige W. S. op de grond; direct werd hij over gebracht naar een ziekenhuis, waar hy aan de gèvolgen is overleden. Prof. de Quay Commissaris der Koningin. Binnenkort is, volgens „Trouw" de benoeming te verwachten van prof. dr. J. E. de Quay tot Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant. Man stak zijn vrouw dood. Maandagmiddag heeft zich te Bussum een echtelyk dra ma afgespeeld, waarby de 38- jarige P. zyn eveneens 38- jarige vrouw door messteken van het leven heeft beroofd. De man werkte by de We deropbouw te Venlo en kwam alleen het weekend thuis. In verband met een echtschei dingsprocedure, welke de vrouw tegen den man aan hangig had gemaakt, was deze Dinsdag niet naar zijn werk vertrokken. In de loop van de dag ontstond oneenig- heid, welke tenslotte zoo hoog liep, dat de man met een steekwapen zjjn vrouw heeft gedood. Hy heeft zich zelf by de politie aangegeven. De Spaansche vluchtelingen. Het N.V.V. heeft aan den minister-president, dr. L. J. M. Beel een telegram gezon den, waarin het er namens haar 285.000 leden op aan dringt de Spaansche verste kelingen niet naar Spanje te rug te voeren, doch in Neder land asylrecht te verleenen, Het N.V.V. heeft zich bereid verklaard. Indien de cellulai re insluiting van deze men- schen wordt opgeheven, hun verzorging op zich te nemen. Binnen een jaar zal worden beslist. De „Groote Vier" hebben een nieuwe verklaring gepubliceerd over de toekomst van de Itali aansche koloniën in Afrika, waarin het recht van „andere belanghebbende regeeringen om by de beschikking van deze gebieden gehoord te worden, wordt erkend- De regeeringen van de vier groote mogendheden verklaren hierbij tevens besloten te heb ben, binnen een jaar na het in werking tredey van het vre desverdrag met Italië geza menlijk te zullen beslissen over de uiteindelijke verdeeling van het territoriaal bezit van Italië in Afrika, waar Italië alle rechten en aanspraken op ver- plaatsvervangende ministers aanvullende gegevens te ver schaffen en zich op de hoogte te stellen van de meening der plaatselijke bevolking. Volgens Reuters diplomatie- ken correspondent te Parys Is men van meening, dat met „be langhebbende regeeringen' o.m. de Dominions werden be doeld. De Sowjet-Unie heeft bijvoorbeeld nooit officieel ver klaard, dat zij voor landen als Zuid-Afrika, Britsch-Indië, Australië en Nieuw Zeeland, die het nauwst bjj de strijd in Noord-Afrika zijn betrokken geweest, het recht erkent om gehoord te worden. liest. Bij verschil van meening zullen de groote vier de alge meens vergadering der Ver. Naties om een aanbeveling ver zoeken en deze aanbeveling aanvaarden en tot uitvoering brengen. De plaatsvervangende mi nisters van buitenlandsche za ken zullen hun besprekingen over het lot dezer gebieden blij ven voeren en hun aanbeve lingen aan de raad van minis ters van buitenlandsche zaken voorleggen. Commissies van onderzoek zullen naar de vroe gere Italiaansche koloniën wor den gezonden om aan de Sympathieke geste der Engelschen voor Arnhemsche schoolkinderen De Britsche Airborne-troe- pen zijn voornemens voor de Nederiandsche schoolkinderen van Arnhem en Oosterbeek, die de graven van hun ka meraden te Oosterbeek on derhouden, studiebeurzen voor een universiteif aan te vra gen. Ook werd voorgesteld, som mige kinderen naar Enge land te laten komen om ken nis te maken met <*e nagela ten betrekkingen van de man nen wier graven zy onder houden. Klein aantal door Zulvelgenootschap gered Unicum ln Nederland. Wanneer er gesproken wordt van schapen, zullen velen voor hun geestesoog een heidelandschap zien, waarin een „witgewolde kudde trouw bewaakt wordt door de hond". Anderen denken aan Texel, Noord-Holland of Friesland. Maar weinigen zullen weten, dat ook Zeeland zijn kudden heeft, die, vergezeld, van her der en hond, de schorren af grazen, langs de djjken en bermen trekken en soma de stoppelvelden bevolken. Van de ongeveer 100 kudden, leder van 50 tot 200 schapen, die Zeeland vroeger telde, zijn er thans, door een gebrek aan herders en omdat het houden van deze kudden niet langer loonend was, nog ongeveer 50 over, waarvan enkele o.m. aan het landschap van het Sloe en dat van het Zwin een schilderachtig cachet ver leenen. HET WALCHERSCHE MELKSCHAAP. Deze Walchersche kudde schapen zijn schapen, speciaal gehouden om de wol en het vleesch. Zeeland kent echter nog een andere tak van scha penfokkerij, die een unicum is m Nederland, n.l. die van melk schapen. Sedert onheugelijke tijden hielden de boeren op Walche ren en sommige boerenarbei ders in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen onder him koelen één, twee of drie melkscha- pen; iets wat vroeger alleen nog in Friesland voorkwam, en dat men kan zien als een gunstig overblijfsel uit de tijd van de natuurhuishouding, toen Iedere boer, als kleine heer op zichzelf, uitsluitend uit zyn bedrijf leefde. De schapen van dit bijzon dere ras leveren per dag 3% tot 5 liter zeer vette melk (57 vet, terwijl koemelk 3% vet bevat), waarvan de buitengewoon voedzame natte kaas, de z.g. „schape kaas" gemaakt werd, een spe cifiek zeeuwsch product dus. Bovendien hielden deze schapen, die natuurlijk 's winters in de wei bleven, het Sas kort, hetgeen het gras- ad zeer ten goede kwam. Vóór de inundatie waren er nog ongeveer 12 tot 1500 van deze speciale melkschapen op Walcheren, die, omdat ze de gewoonte hadden door alle rasteringen heen te breken, meestal met twee aan elkaar gekoppeld, de wei rond mar cheerden. HET IDEALE SCHAAP. De voortreffelijke melk schapen hadden echter, vol gens de boeren, één gebrek, n.l. dat ze niet tegelykertjjd goede vleeschschapen waren, waarbij dan de talrijke lam meren van deze schapen voor de slacht waarde zouden heb ben. O.m. door kruising met Tesselsche en Zeeuwsche kuddeschapen trachtte men aan dit bezwaar tegemoet te, komen. Maar het gevolg was, dat het aldus verbasterde Walchersche melkschaap als zoodanig sterk achteruit ging. Slechts enkele „ouder- wetsche boeren, verstandig genoeg overigens, hielden hun eigen ram van het zuivere ras, waf- soms wel een ster ke inteelt tot gevolg had. DE LAATSTE DER MOHICANEN. Zoo stonden de zaken, toen de inundatie kwam en slechts langs de duinrand en op de dorpen een aantal schapen gered werd. Het stond er toen met dit eenige ras melkschapen in en mogelijk ook buiten Nederland, wel buitengewoon slecht voor. Ge lukkig werd op dit kritieke moment ingegrepen. Met de hulp van „Land- bouwherstel" kocht het Rijks- zuivelconsulentschap een klei ne 100 van de beste overge bleven lammeren op en bracht die na veel weder waardigheden in de Wilhel- mmapolder in veiligheid; waar het deze schapen, ook al omdat ze niet geschikt zjjn ln kuddeverband te leven, he laas niet bijster goed verging. Na veel ziekte, uitbreken en diefstal, kwam het overschot, een 25 k 30 stuks, ten slotte weer op Walcheren terug, waar ze ten laatste gedistri bueerd zjjn onder de boeren, die hun melkschapen verlo ren hadden. Het Walchersche melk schaap was echter voorloopig gered. TOEKOMST VAN HET MELKSCHAAP. Voorloopig I Want er is nog een andere factor, waardoor het melkschaap op zeer korten termijn radicaal zou kunnen verdwijnen, n.l. de voortgaan de verbastering van hej ras, terwille van het vleesch. Het moet echter duidelijk zyn, dat het mes moeilijk van twee kanten kan sny'den. 300 lammeren zijn er op Walcheren thans op raszui verheid beoordeeld en ge registreerd. De kenmerkende eigen schappen van het melkschaap zjjn o.m.: een lichte, weinig- gekroesde, ietwat harige wol, een bleeke vrjj lange behaar de kop zonder kuif met blee ke neus. Buik, djjen en staart zyn behaard. Een melkschaap is vrij hoog en door de mindere wolontwik keling ljjkt het smal. Groote vruchtbaarheid is mede een kenmerk van het melkschaap; 3 of 4 lammeren is geen zeldzaamheid. Een volwassen melkschaap moet tenslotte 3y2 tot 5 liter melk per dag kunnen leveren en een flin ke goed gevormde uier ls het voornaamste kenmerk. Om weer tot een goed en productief ras te komen zal alle aandacht moeten besteed worden aan de rammen. Bij het Rijksveeteeltconsulent- schap zal men dan ook alle inlichtingen kunnen bekomen, waar rammen aanwezig zijn, die voor de fokkerjj worden aanbevolen. Het grasland zal op Wal cheren steeds meer uitgebreid worden. De koeien zullen te- rugkeeren en ook het houden van melkschapen zal geen bezwaar meer kunnen opleve ren. Het is reeds lang geleden, dat een boer zich uit eigen bedrijf kon voorzien, maar zijn melkschapen. zullen, als leveranciers van extra vette melk en kaas, iets van zijn vroegere onafhankelijkheid voor hem handhaven. Uit sociaal-economisch oog punt bezien, .is het fokken van ras-echte Walchersche melkschapen, juist in deze tjjden, dan ook van groot be lang! Vrachtdienst VlissingenEngeland. DE „ZEELAND" BEGINT 15 NOVEMBER. Naar wy vernemen ligt het ln bedoeling, dat de My. „Zee land" met Ingang van 15 No vember a.s. een vrachtdienst van Vlissingen op Engeland zal openen, waartoe binnen enkele weken een vrachtboot naar Vlissingen zal komen. Dit buitengewoon verheu gende bericht beteekent, dat het de Mij. „Zeeland", welke door de oorlogsverwoestingen gedwongen was tjjdeljjk haar bedrijf naar Rotterdam te ver- Slaatsen, toch ernst ls met aar voornemen om haar be drijf weer naar Vlissingen te rug te brengen. Het begin is er dus en het vertrouwen, dat dit begin binnen afzienbare tijd door meer zal worden ge volgd, schijnt gerechtvaardigd. HET BEZOEK VAN LADY BADEN POWELL. Groote aantallen jongens en meisjes maken zich op om Lady Baden Powell, de Chief Guide van de meisjespadvin- dery, die van 29 Sept. tot 5 Oct. ons land zal bezoeken, geestdriftig te verwelkomen wanneer zy' in Zeeland komt. Zaterdagmorgen 5 October, ongeveer 1,30 uur zal Lady Baden Powell te Middelburg irriveeren en na de lunch in hotel „De Burg" zich naar de Markt begeven waar onge veer 2000 padvinders en pad- vindsters uit geheel Zeeland, in samenwerking met het Middelburgsch - muziekcorps haar zullen begroeten. Een speciaal gecomponeerde pad- vindersmarsch door den neer J. H. Caro zal dan worden uitgevoerd. Het ligt in de be doeling Zondagmorgen in een der kerken van Middelburg een speciale padvindersdienst te houden, welke de Chief Guide zal bjjwonen. Ontwikkelingsmiddag Z.P.M. en L.J.G. De „Zeeuwsche Plattelands meisjes" en 4e Landbouw Jeugdgemeenschap, streek Walcheren, gaven Zaterdag in de Bogardzaal te Middel burg een van hun ontwlkke- llngsmiddagen. waaraan beide vereenigingen mej een gevari eerd programma van zang, volksdansen, declamatie en tooneel meewerkten. De heer Iz. de Buck hield een cause rie „Stad en Platteland" en de Z.P.M.-ster Catrien Boone behandelde „De Taak van het Plattelandsmeisje". Verschei dene autoriteiten op land bouwgebied woonden de mid dag bij. ZEEUWSCH PROGRAMMA IN DE AETHER. Donderdagavond om 8 uur zal in het programma der N.C.R.V., (301 M.)t om 8 uur een uitzending worden gewjjd aan Zeeland. Een groo te groep Zeeuwen gaat een bezoek brengen aan de N.C. R.V.-studio in Hilversum. De titel van het radioprogramma is: „De Zeeuwenstem weer klinkt met klem". Schoolartsendienst in 1945. In het jaarverslag van de schoolartsendienst voor West- Midden Zeeland over 1945 wordt melding gemaakt van. de moeilijkheden die ontstaan zjjn door de oorlog. In het Oostelijk deel van het district werden op slechts zes scholen 292 leerlingen onderzocht In Middelburg werden alleen kin deren voor uitzending naar Zwitserland, Engeland of De nemarken (in totaal 428) ge keurd. De scholen op Walche ren werden geïnspecteerd met het doel een overzicht te ver krijgen omtrent de onder brenging der scholen en het schoeisel der kinderen. Slechts de scholen te Aagtekerke, Me- llskerke en Grjjpskerke wer den niet bezocht. Op tuberculose werden meer dan 1100 Vlissingsche kinderen getest. Over het geheel genomen was de voedingstoestand goed. doch minstens 25 der kinderen bleek een slecht gebit te hebben. BET GOUDEN FEEST VAN DE YTTRITE-FABRIEK Gisteren is te Middelburg het uitgestelde'' gouden feest van ae Vttrite-fabriek gevierd. Tij dens een bijeenkomst van com missarissen, directie en perso neel, werd door verschillende sprekers het waord gevoerd en ten slotte namens personeel en gepensionneerden een hulde blijk in de vorm van een te geltableau voor het kantoor gebouw aangeboden, ont worpen en uitgevoerd door de Plateelfabriek Goedewaagen te Gouda. Tjjdens de receptie in het Schuttershof kwamen zeer ve len hun gelukwenschen aanbie den, o.a. het gmeentebestuur van Middelburg. De feestdag werd besloten met de opvoering van 'n jubileum revue, samengesteld door Wim Abeleven. In ons volgend nummer ko men wij op een en ander nog nader terug. Oeyerverdediging Oostwatering- Het dageljjksch Bestuur van de Polder Walcheren heeft aan de algemeene vergade ring een crediet van 75.000. gevraagd, voor de uitvoering van grootscheepsche zinkwer ken ter verdediging van de sterk ondermijnde oever van de Oostwatering, ter hoogte van de voormalige „Schoone Waardin". Zooals bekend ls dit zink werk het grootste en diepste, dat ooit In Zeeland werd uit gevoerd, opgedragen aan de fa. Gebr. van Oord te Wer kendam, die ook het zinkwerk voor de nieuwe dijken ver zorgde. Het dag. bestuur van de Polder zal de algemeene ver gadering te zijner ty'd een voorstel doen tot het aan gaan van een geldleening ter dekking van de kosten van dit werk. In de week van 16 t.m. 21 September werden te Veere 5671 k.g. consumptiegarnalen en 166 kg. visch aangevoerd. Middelburg NEDERL. POLITIEBOND. Op Donderdag 19 Sept. 1946 des avonds 8 uur, werd op ini tiatief van eenige leden der Middelburgsche politie, een vergadering gehouden In de groote zaal van de Sociëteit te Middelburg, teneinde te komen tot de oprichting van een af- deeling van de Ned. Politie bond. Nadat de heer J. Eerland van de Middelburgsche politie de vergadering geopend had, met alle aanwezigen hartelijk welkom te heeten, trad als spreker die avond op, de heer Joh. Borrie uit Goes, hoofdbe stuurslid van de Ned. Politie bond. die doel en streven van de bond uiteenzette. Hierna werd overgegaan tot de oprichting, waarby een 30- tal politiemannen zich als lid opgaven. Het ligt in de bedoeling, een afdeeling op te richten Middel burg en Omstreken. Daar er echter maar 2 leden van de Rijkspolitie aanwezig waren, waarvan één reeds lid ws van de Ned. Politiebond, werd hiertoe niet definitief bè. sloten. By acclamatie werd een voor loopig bestuur gekozen, be staande uit de volgende leden: J. Eerland, voorzitter; J. F. Burgs, secretaris; G. Kotkamp, penningmeester. Vlissingen FEESTAVOND 10-JARIG BESTAAN E.H.B O. Zaterdagavond vond ln ge bouw „Concordia" de uitrei king plaats van de E.H.B.O.- diploma's, waarbij tevens het 10-jarig bestaan der afdeeling Vlissingen op eenlgszlns fees telijke wijze werd gevierd. Er heerschte een gezellige stemming, het programma was een aaneenschakeling van „klein goed"; da» vlot werd j afgewerkt en waarbij de aan wezigen zich kostelijk amu seerden. Jammer dat de zang piet geheel tot zyn recht kwam- Met een korte toespraak heeft dr- Petersma, de diplomas uitgereikt, waarby hij wees op het groote belang kennis van E.H.B.O. te bezitten. Een der cursisten bracht den docent dank voor zijn aangename les sen en overhandigde een boek werk. Met een woord van dank aan alle medewerkenden sloot de voorzitter, de heer C. Vader, deze geslaagde bijeenkomst- Koudekerke BENOEMING. Zaterdag werd gemeld, dat overste Tismeer tot ridder in de Orde van Oranje Nassau is benoemd. Dit moet zijn ka pitein Tismeer. De kraan, die Vrijdag nacht door de storm ia losge slagen, behoort niet aan de N.S., doch aan de S.H.V. De collecte voor de t.b.c- bestrijding bracht in St. Lau rens 50.74 op. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de storm ook in Veere schade aan diverse perceelen aangericht. Vele dak pannen werden van de d..ken afgerukt en ook moesten eeni ge ruiten het ontgelden. Voor het diploma landma- chlnist, motorbedrirjf en stoombedryf slaagde de heer W. van den Ouderaa te Hulst, leerling van de machinisten, school te Middelburg. Nadat Donderdagavond de harmonie „Hosanna haar laatste uitvoering op de Markt te Goes had gegeven, waarbij een niet groot aantal toehoorders aanwezig was, heeft Zaterdagavond „Eupho- nia" beter weer gehad en meer belangstelling. Het con cert werd besloten met vader- landsche liederen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1