Het schaakleven in Zeeland bloeiender dan ooit Voetballers en zwemmers weer succesvol in Scarborough UIT DE PROVINCIE Zeeuwsche Snippers ZUID-BEVELAND. Belangrijke rantsoenverhooging voor brandstoffen, gas en electriciteit ZEEUWSCHE SCHAAKRUBRIEK. Tal van nieuwe clubs. [(door M. C. Verburg, Middel burg). DE vooruitzichten van het Zeeuwsche schaakleven, tot welks bespiegeling de komst van Dr. Max Euwe aan leiding geeft, zyn rooskleuriger dan ooit. Onder auspiciën van de Zeeuwsche Schaak Bond groeit en bloeit het clubleven in verheugende mate. Gemeen ten als Hansweert, 's Heer Arendskerke, Hoek, Axel om enkele-te noemen heb ben eigen gezonde schaakge nootschappen en de oprichting van nieuwe vereenigingen in vergeten vlekken baart ons al teen verwondering meer. „Mid- elburg" speelt dit jaar in de hoofdklasse van de K.N.S.B. Goes, Terneuzen, Vlissingen I en mischien Middelburg II kunnen nu een serieuze gooi doen naar het Zeeuwsche clubkampioenschap. Zooals bljjkt ontbreken ook de re serve-tientallen niet. „Vlissin gen" en „Middelburg" over wegen zelfs met niet minder dan drie tientallen te gaan deelnemen. „Goes" heeft zich gecombineerd en versterkt met „Ganzestad". Reeds is ter voorkoming van onnoodige reizen de Zeeuwsche schaak„gouw" in twee „krin gen" verdeeld: Zeeuwsch- Vlaanderen en Noord-Zeeland. Bedriegen de voorteekenen niet dan is het bezoek van Dr. Euwe, onze vol-ijverige schaakpropagandist, aan Goes, Vlissingen, Middelburg, Ter- neuzen en Sluiskil,' de inzet van een actief schaakseizoen dat nog verrassingen in petto kan houden... Het spelpeil neemt gestaag toe en wat meer is: omvat nog een ruime marge ter verbetering. Dit blijkt wel uit het spel, in het eerste Zeeuwsche schaaktour- nooi om de hoogste provin ciale eer aan de dag gelegd. Haar organisatie houdt een belofte in voor een beter, pro- pagandistlscher opzet in de komende jaren. De hoofdste delijke schaakclub organiseert een jeugdschaakafdeeling. Verschijning van een Zeeuw sche schaakcourant wordt overwogen. Men ziet: het Zeeuwsche schaakleven maakt zich op voor een herleving van die niet te onderschatten expo nent van- het "ultureele leven, die volgens onze nationale kampioen het denkvermogen meer nog scherpt dan de wis kunde en het karakter meer veredelt dan vele andere acti viteiten: het edele, kunstzin nige en wetenschappelijke spel van Caïssa, Goelin en leidster Het woningtekort. De heer Kraayvanger, heeft aan de ministers van Openbare Werken en Wederopbouw en van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Zyn de ministers niet van oordeel, dat het woningtekort, zeer speciaal in door het oor logsgeweld getroffen gebieden, onvoldoende wordt bestreden door de huidige aanbouw van nieuwe woningen? 2. Zijn de ministers niet van oordeel, dat er nog een geruime tijd zal heengaan voordat het kostenpeil van nieuw te bouwen woningen weer in een behoor lijke verhouding zal staan tot het toegestane huurpeil? 3. Zijn de' ministers niet van oordeel, dat het onverantwoord is gedurende deze lange tijd het particulier initiatief werke loos te laten, ten aanzien van de bouw van nieuwe woningen, als gevolg van de disharmonie tus- schen kostenpeil en huurpeil? 4. Kunnen de ministers me- dedeelen of er een financieele regeling is te verwachten, die het bouwen door particulieren van woningen weer mogelij k maakt? 5. Is het de min. bekend, dat, indien zulk een regeling er nu reeds ware geweest, o.a. al leen te Rotterdam waarschijnlijk meer dan 1000 woningen, waar van de plannen geheel klaar zyn, ook in aanbouw hadden kunnen zijn? 6. Indien waag 4 bevestigend wordt beantwoord, kunnen de ministers dan mededeeien wan. neer de bedoelde financieele re geling is te verwachten? Minister Mansholt over de toekomst van onze fruitteelt. Te Utrecht is Vrijdag de door de Ned. Fruittelers orga nisatie georganiseerde Fruit teeltdag gehouden. Minister Mansholt hield hier een rede, waarin hij naar voren bracht, dat in de eerste plaats de kostprijs zooveel mogelijk zal moeten wortlen gedrukt, waardoor grooter afzet moge lijk wordt. De vrees bestaat, dat een te groote productie zal leiden tot beperking van de fruitteelt. Voordat tot sluiting van een bepaalde bedrijfstak wordt overgegaan, zal met alle middelen beproefd moeten worden de consumptie op te voeren. Hiervoor staan ver schillende wegen open: kwali teitsverbetering, verbetering in de bewaring en de mogelijk heden van de verwerkings industrie. Te nslotte herinnerde de mi nister aan het streven van de Voedsel- en Landbouworgani satie van de Ver. Naties om de consumptie en daarmede de productie, zoo hoog mogelijk op te voeren en tot een betere verdeeling te geraken- Neder land staat geheel achter dit streven. van het vreedzame heir der schaakstukken. Voorwaar: „er op of er on der" is hier geen probleem meer. STELLINGEN. Tot slot twee partijstellin gen. 1. Wit: Dr. G. Volmer Zwart: J. M. Mullié (Zeeuwsche Schaakkampioenschap) Wit: Kgl, Db2, Tal. Tel, Pd4, Lf4, Dl, a4, e3, f2, g2, h2. Zwart: Kg8, De7, Ta8, TeS, Pe4. Le8, pi, a6, b6, f7, g7. h7. Wist speelde in deze remi se-stelling a4a5. Er volg de b6xa5, Talxa5? De7 b4 en zwart wint. Op Pb3 volgt Db3: enz. 2. Wit: Ir. J. F. L. Krügers. Zwart: L. A. Jongepier (promotie-wedstrijd „Mid delburgTilburg"). Wit: Kh5, Dd2, pi, g4, h3. Zwart: Khl, De6. Zwart speelde Df5t, Kh4, Df2t en pat Vj FIETS MET RADIO. Een merkwaardige flets wordt op het oogenbllk opgesteld op de Londen- sche tentoonstelling „Britain can make it". Zij is geheel gestroom lijnd tot en met de in gebouwde poVnp en ge reedschappenkist. De fiets heeft „straal-aan- drijving" inplaats van een gewone ketting. Een batterij in het fra me ingebouwd helpt den ryder als hij een neuvel op moet. Voorts bezit het fietsje een inge bouwde miniatuur-radio. De in de spatborden in gebouwde lampen wor den door middel van een knopje aan het stuur be diend. De bel is elec- trisch. STATION S WERKPLAATS OPGEBLAZEN. In Jeruzalem hebben Jood- sche terroristen Vrijdag een werkplaats van het station in fle lucht laten vliegen. -De ontploffing vond plaats een half uur nadat een pak was afgegeven, waarop in drie ta len „Gevaarlijk" stond. HARTELIJKE WOORDEN BIJ HET AFSCHEID TEN STADHUIZE. Onze speciale verslaggever seinde ons gisteravond uit Scarborough De tafeltennisspelers van Vlissingen speelden Vrijdag avond tot besluit van de sportweek een wedstrijd tegen Scarborough en kregen in de letterlijke zin van het woord geen been aan de grond. Zij wonnen slechts één set en verloren allé andere. De voetballers wisten daar- entègen weer een uitstekend resultaat te behalen tegen het elftal van Pickering. Zij ver toonden superieur spel wonnen met niet minder dan 72. De Engelse he dagbladen zijn dan ook vol lof over het uitstekende spel der Vlissin- gers en inderdaad mag ge constateerd worden dat het VUssingsch elftal boven zijn normale vorm speelde en in staat bleek tot onverwachte prestaties. ZWEMSUCCESSEN. Donderdagavond werden voorts nog zwemwedstrijden tusschen Vlissingen en Scal- borough gehouden. Deze von den echter een voortijdig ein de, omdat de temperatuur van het water slechts 51 be droeg, waarin de Engelschen noch de Zeeuwen het op de duur konden uithouden. De Vlissingsche poloploeg sloeg die van Scarborough met 21. De overige uitslagen luid den: 100 M. vrije slag dames: 1. mej. G. de Jong; 2. miss Ellis; 3. mej. W. Weyerman. 100 M. vrije slag heeren: 1. P. van Anraad; 2. P. Roel- se. 50 M. vrije slag dames: 1. mej. G. de Jong; 2. mej. L. Knoop; 3. miss Locking. 50 M. rugslag heeren: 1. C. A. Wagenaar; 2. Ellis; 3. Ridley. 3 x 50 M. estafette dames: 1. Vlissingen (dames de Jong, Weyerman en Knoop). AFSCHEIDSBIJEENKOMST In het Stadhuis vond Vrij dagmiddag een afscheidsbij eenkomst plaats, waar de bur gemeester van Scarborough, Alderman Jackson, in een enthousiaste rede de Vlissin- gers dankte voor hun komst VASTRECHTKAARTEN BJJ DE SrOORWEGEN. De Ned. Spoorwegen zullen vastrechtkaarten invoeren ten behoeve van hen, die veel rei zen, maar toch niet voldoende om een abonnement te nemen. De priis zal 35,voor de 2e 24,voor de 3e klasse bedragen. De houder van een kaart heeft recht op 50 re ductie op de gewone prijs. De kaarten gelden één maand en kunnen elke dag ingaan. Kinderbijslag voor alle kinderen. 2.40 VERHOOGING TOT PER KIND Dezer dagen zal de Minister van Sociale Zaken by de Sta- ten-Generaal een wetsontwerp Indienen dat aanzienlijke ver lichting beteekent van finan cieele zorgen der hoofden van groote gezinnen voor zoover deze werknemers ln loondienst zjjn. Het wetsontwerp toch zal een voorstel behelzen tot wij ziging kinderbijslagwet welke wyzlging op 1 Januari 1947 zal Ingaan met terugwerken de kracht tot 1 October dit jaar. Minister Drees wil de by- slag verhoogen tot 2.40 per week, uit te betalen over alle kinderen. De betaling zal om de drie maanden gesciiieden uit het Kinderbijslagfonds. Alle werknemers in dienst van individueele ondernemers, firma's; vennootschappen, stichtingen, coöperatieve in- stellingen en Overheidslicha men zullen recht op deze bij slag hebben, ongeacht de grootte van het salaris. Voor de werkgevers zal de invoe ring een verhoogde bijdrage aan het Kinderbijslagfonds be- teekenen. In de gerechtvaardigde ver wachting dat de Staten-Gene- raal het wetsontwerp zullen goed keuren worden adminis tratieve voorbereidingen ge troffen. Het boekjaar 1946 wordt einde dezer maand afgesloten en het boekjaar 1947 zal loo- pen van 1 October tot 31 De cember 1948. Komt deze wet tot stand waaraan nauwelyks getwijfeld kan worden, dan zullen de eer ste uitkeeringen over 't laatste kwartaal 1946 ln Januari vol gend jaac geschieden. naar Engeland. Hij verklaar de, dat zij prettige gasten ziin geweest en hoopte, dat zy even voldaan warenover hun gastheeren. Spr. gaf uiting aan zijn wensch, dat het bezoek van zooveel Ne derlanders aan Engeiand de overtuiging zal schenken, dat volken vrienden kunnen zijn. En zyn zij eenmaal vrienden, dan zal er ook geen oorlog meer wézen! Omdat ook enkele andere autoriteiten uit Scarborough het woord hadden gevoerd, beantwoordde burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen de sprekers, daarbij zijn groo te voldoening uitsprekende over het verloop van- dit be zoek. Spr. uit de wensch, dat Scai borough het volgend jaar met een sterk team naar Vlis singen zal komen om de hans gesloten onverbrcekbare vriendschapsbanden te verste vigen. Vandaag verlaten de Vlis- singers Engeland weer om morgenavond in Zeeland terug te keeren. Eén plan voor de herfceplanting van WalcHeren. De Stichting Nieuw Walche ren, nog steeds zeer actief by haar „boomenactie", heeft kortgeleden een „herbeplan- tingscomité" van deskundigen geïnstalleerd, dat de Stichting bij de vele problemen, die zich bij de herbeplanting zullen voordoen, van advies zal die nen. Dit comité bestaat uit: Ir. M. de. Vink, directeur van de Prov. Planologische Dienst, Ir. S. Herweyer, hoofd van de inspectie Zeeland van de Dienst Landbouwherstel. den heer C. P. Broerse, secretaris Bond van Ned. Tuinarchitec ten, die reeds verscheidene arti kelen over de herbeplanting van Walcheren schreef, den heer R. Meursinge Reynders, voorz. Stichting Zeeuwsch Land schap, den heer S. D. Sepers, houtvester van het Staats- boschbeheer, en den heer W. Brand, hovenier te Domburg, Voorzl'tter van dit Comité is de heer P. Blauw van de Stichting, terwyl tevens zitting hebben het hoofdbestuur vah Nieuw Walcheren en. de heer R, de Muynck, leider van de „Boomenactie". Het is de bedoeling bij de herbeplanting van Walcheren te komen tot één algemeen plan, ook voor de dorpskernen. Hiertoe zal in de loop van de volgende week een bespreking gehouden worden met alle burgemeester van Walcheren, waarby o.m. Prof. J. Bijhou wer uit Amsterdam, supervisor van de herbeplanting, een in leiding zal houden. Men hoopt nog dit jaar met de herbeplanting te beginnen. Münxer weer in Nederland. By de oorlogsmisdadigers, die door de Netherlands War Cri mes Commission naar Nederland zijn overgebracht, bevindt zich Willi Milnzen destyds Beauf- tragter van den Rijkscommis in de provincie Zeeland, die verschillende personen aan de Duitschc politie heeft overgele- verd. WEDEROPBOUW IN YERSEKE. Binnenkort zullen te Yerse- ke 40 in het uitbreidingsplan opgenomen woningen, worden aanbesteed De voltooiing van het her stel van de in 1940 verwoeste toren zal vermoedelijk nog dit jaar geschieden. BENOEMINGEN BIJ POLDERS EN WATER SCHAPPEN. Tot dijkgraaf van de Kats- polder i3 benoemd L. L. J. van der Maas te Kats, tot Dijk graaf van de Reigersbergsche polder J. M. Krijger te Rll- land-Bath. van de Nieuwe- of Jonge Polder van Dreischor: C. J. Langeraad te Dreischor, tot pl.v. dijkgraaf van de Noorapolder bij Terneuzen: J. den Hamer te Terneuzen. Tot dijkgraaf van de Boonepol der, A. P. Woutersen, te Hoe dekenskerke. Treffende plechtigheid te Terneuzen Twee jaar geleden, op 21 September 1944, toen de Dultschers op het punt ston den Terneuzen te verlaten, hebben 15 menschen van de Rijkswaterstaat en twee ma rine-officieren, hun leven in de waagschaal stellend, de springladingen en draden vooi het opblazen van de sluis in het kanaal TerneuzenGent verwijderd. Drie van deze moedige mannen, hoofding. P. T. Hoolsema, lng. R Groene- wegen en monteur I. J. Bert, werden door de Duitschers gegrepen $n doodgeschoten. De anderen wisten te ont komen. Met deze moedige daad was de sluis, en-daarmede de toe gang tot de haven van Gent, echter behouden. Nu, twee jaar later, heeft het gemeentebestuur van Gent, gelyk wij reeds in het kort meldden, Terneuzen be zocht en het gedenkteelcen bij de sluis onder een schat van bloemen bedolven. Aan degenen die de sluis redden en pisthuum aan de gevallenen heeft de wnd. bur gemeester van Gent, de heer Anseele met een indrukwek kende toespraak medailles uitgereikt mede als dank voor het spoedig herstel van de sluis, die door granaatvuur was beschadigd De volgende dag maakte de Prov. Raad van Oost-Vlaan deren een studiereis naar Terneuzen en legde deze eveneens een krans bij het ge- denkteeken. MTTTELSTENSCHEIDT NAAR MIDDELBURG OVERGEBRACHT. Vrijdag heeft de P.R.A. te Middelburg van de bijz. straf gevangenis te s'-Her togen- bosch overgebracht naar het huis van bevfaring te Middel burg, den beruchten Duitschen ex-Fachberater Mittelsten- scheidt. Hy vertoefde eenige tijd in Engeland in een krijgs gevangenkamp. Huldeblijk voor notaris J. C. Paap. Op 4> Juli 1945 was het 40 jaar geleden, dat de heer J. C. Paap werd benoemd tot nota ris te Vlissingen. Dit jubileum kon in 1945 door de by'zondere omstandigheden niet officieel worden herdacht, doch het huldigingscomité dè.t zich ge vormd had, zal thans a.s. Woensdagmiddag in het Strandhotel aan den heer Paap, die op 2 Maart 11. zijn ambt heeft neergelegd, als hulde blijk diens portret waskrijt- teekening) van de hand van mevr. E- Bol-Smlt uit Mid delburg, aanbieden. Bij deze gelegenheid zal door verschil lende sprekers het woord wor den gevoerd. Notaris Paap was in de ruim veertig jaren, dat hij in Vlis singen het amjit van notaris bekleedde, een algemeen ge waardeerde figuur, die het vertrouwen van zeer velen ge noot. Ook bewoog hy zich in het openbare en vereenigings- leven, waarin hij vele functies bekleedde. O.a. was hy te Vlissingen voorzitter (thans eere-voerzitter) van de Ver. van Vryz. Hervormden; secre taris van de Ver. van Vrijz. Hervormden in Zeeland, van het Nuts-Departement, van de Ver. tot bestrijding der t-b.c., penningmeester van de Centr. ver. tot bestrijding der t.b.c. op Walcheren, vele jaren lid van de gemeenteraad en de Prov. Staten, bestuurslid van „Het Groene Kruis", lid van de Comm. van Toezicht op het M.O., commissaris van de Zeeuwsche Hypotheekbank, voorzitter van de Ring Mid delburg van de Broederschap van Notarissen, hoofdbestuurs lid van de Broederschap van 'Notarissen en lid van de per manente Tariefscommissie van deze broederschap, lid van de Kamer van Toezicht op de notarissen» en candidaat-nota- rissen te Middelburg, enz. De heer Paap werd in 1944 door den bezetter wederrech telijk ontslagen, -doch later door de Kamer van Toezicht op de notarissen ln zijn ambt hersteld- Op Zendag 29 September viert net Leger des Heils te Yerseke zijn Oogstfeest. De heer P. T. van Tigge- len uit Bergen op Zoom, leer ling van de Machinistenschool te Middelburg, heeft het voor- loopig diploma scheepswerk- tuigkundige behaald. By gunstig weer zal het fanfarekorps „Apollo" Maan dagavond een concert geven in de tuin van het rusthuis „Irma" te Domburg. By die gelegenheid zal een inzameling worden gehouden voor het mu ziekgezelschap van Westka- pelle. De heer J. de Jonge uit Middelburg slaagde te Leiden voor het candidaatsexamen rechten. Te Oudelande is de straat verlichting aanzienlijk verbe terd, daar nu weer de helft van het ahntal lantaarns 's avonds brandt. Het aantal straatlantaarns in Domburg Is dezer dagen aanzienlijk uitgebreid. Donderdagavond bracht het muziekgezelschap „Mo zart" te Yerseke een serenade aan het bruidspaar Duinkerke- Nurre. Door den voorzitter, den heer J. Gierum, werd de hoop uitgesproken, dat de bruidegom, die reeds van zyn negende- jaar af lid is, nog tal van jaren zijn krachten aan de vereeniging mag geven. Goes VERGADERING VOETBAL EN ATHLETIEK- V ER EEN I GING. Donderdagavond hield de Voetbal- en Athlêtiek-vereeni- g Goes een zeer druk be zochte ledenvergadering te Goes. In plaats van den heer P. Koster, die zich niet her kiesbaar stelde, werd met 63 stemmen tot voorzitter ver kozen de heer J. Mos. De hee ren de Kok en Nordlohne, resp. secretaris en penningmeester, stelden hun mandaat ter be schikking. Zij waren bereid bestuurslid te blijven ta£ de eerstvolgende vergadering- Tot nieuwe be stuursleden werden gekozen de heeren A. M. Brusquet. J. Thyrie, T. Melse, mr. J. F. G. Schlingermann en A. Bonder. Ook de elftalcommissie werd gereorganiseerd. Zij bestaat thans uit de heeren J. Blok- poel, J. P. Leupe, C- Tilrce, E. Sinke en J. van Dalen. Kolenproductie maakt het mogelijk. De directeur van het R|jks- kolen bureau heeft medege deeld, dat voor de a.s. winter de rantsoenen voor vaste brandstoffen, gas en electrici teit belangrijk zullen worden verhoogd. Het aantal eenheden huls brandstoffen is thans vastge steld op twaalf. A.s. Maandag zullen reeds nieuwe kolenbon- nen worden aangewezen. Het rantsoen gas voor kook- doeleinden wordt verhoogd van 34 tot 54 M3 per periode voor gezinnen van 2 personen en 6 M3 voor elk gezinslid daar- Doven. Alleenwonende perso nen mogen 48 M3 gebruiken. Het rantsoen electriciteit voor kookdoelelnden wordt verhoogd van 85 tot 135 K. W.U. voor gezinnen van 2 personen en 15 K.W.U. voor elk gezinslid daarboven. Al leenwonende personen mogen 120 K.W.U. gebruiken. Voor verlichting worden de rantsoenen voor Dec. en Jan. 45 K.W.U., voor November en Februari 40 K.W.U., voor Oc tober en Maart 30 K.W.U., voor September en April 25 K.W.U. en voor de maanden Mei tot en met Augustus 20 K.W.U. per maand. Dit is in totaal 360 K.W.U. in plaats van 156 K.W.U. per jaar. Ook de rantsoenen gas voor verlichting worden verhoogd. Aan deze nieuwe rantsoe nen zal streng de hand wor den gehouden. Btf overschrij ding volgt beslist afsnijding. MR. CRENA DE IONG THESAURIER VAN DE INTERNATIONALE BANK. Mr. J. Crena de long, oud president van de Ned. Bank, is benoemd tot thesaurier van de Internationale Bank, 'welke ls ingesteld door de Ver. Na ties. FRANSCHE LOON. EN ARBEIDSPOLITIEK GOEDGEKEURD. De Fransche wetgevende vergadering heeft Vrijdag de loon- en arbeidspolitiek van de regeering-Bidault goedge keurd. Deze belangrijke verhoogin gen zyn mogely'k geworden door toegenomen productie der kolenmijnen, welke nu bijna 70 van de vóór-oor- logsche productie bedraagt. Ook de import van kolen verloopt bevredigend. Dr. Koets over de situatie in Indonesië. ONTWIKKELING IN DE GOEDE RICHTING. Dr. P. J. Koets heeft by zijn terugkeer uit het binnen land tegenover Aneta ver klaard, dat in de gebieden welke bezocht werden, op het oogenbllk een zekere eenheid heerscht in het proces van consolidatie. Orde overheerscht. Natuurlijk ontbreekt er nog veeh Maar de zaken ontwik kelen zich beslist in een goe de richting. BESPREKINGEN OVER DE WAPENSTILSTAND. Bij de besprekingen om trent de wapenstilstand, wel ke Vrijdagmorgen gehouden zijn. kwamen verscheidene punten naar voren, waarover de Indonesische delegatie met Djogjakarta voor verduidely- king en instructies rugge spraak wilde houden. Russisch voorstel inzake Griekenland verworpen. Gromyko heeft Vrijdagavond in de vergadering van de Vei ligheidsraad, tweemaal van zyn veto-recht gebruik ge maakt; eerst toen een Ameri- kaansch voorstel was aangeno men om een commissie naar de Grieksche grensgebieden te zenden daarna, tegen een aan vaard Ned. voorstel: om Grie kenland en Albanië fermeel te verzoeken een einde te maken aan de grensincidenten. Daarop werd het Russische voorstel tot het afkeuren van de Grieksche politiek met 9 te gen 2 stemmen verworj>en, evenals het Poolsche voorstel om de Grieksche kwestie ter observatie op de agenda te houden. Henry Wallace afgetreden. De Amerikaansche minister van handel, Henry Wallace, is op verzoek van President Tru man afgetreden. Aanleiding tot het verzoek en de daarop gevolgde ontslagaanvrage is het fundamenteele meenings- verschll over de Amerikaan sche buitenlandsche plolitiek tusschen Wallace en de ove rige kabinetsleden. Het verzoek van den Presi dent is gedaan na het telex- gesprek, dat deze met Byrnes voerde en waarvan de Inhoud niet bekend werd gemaakt. Truman verklaarde dat de Amerikaansche buitenland sche politiek op het oogenblik het belangrijkste vraagstuk voor zijn land is. Byrnes heeft het volle vertrouwen van den President. Het Amerikaansche volk heeft het recht elk mee- ningsverschll. ook met de re geering, vrijelijk naar voren te brengen, maar het kabinet moet één zijn. Wallace zeide in zijn ont slagbrief aan den President, dat hij zal voortgaan met te vechten voor de wereldvrede. RADIOTOESPRAAK VAN WALLACE. Vrijdagavond heeft Wallace zich in een radiorede tot het Amerikaansche volk gericht en daarbij verklaard, dat hij in geen geval misbruik zal maken van de hem door den Presi dent verleende vrijheid. Hy zal niets zeggen, wat de confe rentie te Parijs zou kunnen be ïnvloeden. Toch blyft hij zich verze:ten tegen elke vorm van agressie of Imperialisme, van welke zijde die k:mt. Van de Amerikaansche buitenlandsche politiek hangt de toekomst van de wereld af. Helaas erkent deze niet de realiteit, welke oorzaak was van reeds twee wereldoorlogen en thans dreigt een derde te ontketenen 18 overlevenden bij Sebena-ramp. Acht vrouwen en tien man nen, o.w. een stewardess, heb ben de ramp van het Sabena- vliegtuig op New Foundland overleefd. Onder hen bevin den zich gewonden, van wie enkele ernstig. Aan boord hebben zich 37 passagiers en 7 leden van dc bemanning bevonden. EERVOL ONTSLAG. Bij beschikking van den mi nister van financiën is met ln- rig van 1 Oct- aan den heer v. d. Graaff, adj.-commies der d'.icr'.r belastingen te Goes op diens verzoek eervol ontslag verleend uit 's' Rijks dienst. Biezelinge 1700 K.G. APPELS GESTOLEN. Van Zaterdag op Zondag nacht zijn er uit de fruit- ooomgaard van den heer A J Eerman tc Biezelinge, ge legen aan de Zeedijk onder de( gemeente Schore, 1700 kg. ap pels ontvreemd. Toen Berman dit Zondag avond ontdekte, waarschuwde hij onmiddellijk den wacht meester der rijkspolitie Klap en de hulpmarechaussee J. Meijer, die direct met de op sporing begonnen. Na dag en nacht onver poosd te hebben gespeurd zijn de twee daders Wóensdag- morgen te Ridderkerk (Z'.H.) gearresteerd. Beiden legcier. een volledige bekentenis af. De hoofddader was geen on bekende bij de politie. De ap- Dels konden allemaal nog ach terhaald worden en staan thans op het politiebureau te Ridderkerk. s Heer Arendskerke RAADSVERGADERING. Na beëedlging van den nieu wen gemeente-secretaris den heer B. Burger, wordt het col lege van B. en W. gemachtigd over te gaan tot de aankoop, eventueele onteigening van gronden voor de bouw van arbeiderswoningen. Een wijziging begrooting 194.6 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Voorts wordt met algemeene stemmen besloten tot het in stellen van een ophaaldienst voor huishoudvuil te 's-Heer Hendrikskinderen. 36 personen hebben zich aangemeld als deelnemers, terwijl de heer J. van Damme het Jpiisvuil zal ophalen. De begrooting Vleeschkeu- STORM OVER ENGELAND, De geweldige storm, welke gisteravond en vannacht over EngelSnd en de Noordzee woedde en waarvan ons land ook zijn deel heeft gekregen, heeft ln Engeland groote schade aangericht. Heele stuk ken land zijn overstroomd, spoorweg- en telegraafverbin dingen verbroken, «en aan 'de oogst werd opnieuw groote schade aangericht. De Faroër-eilanden. DENEMARKEN ERKENT DE ONAFHANKELIJKHEID NIET. De Deensche regeering heeft verklaard de onafhanke lijkheid van de Far Oer- eilanden niet te kunnen erkennen. Elke verandering in de ver houding tusschen de Für Ooi en Denemarken kan pas tot stand komen na overleg overeenstemming tusschen het parlement van de eilanden en de Deensche regeering. AMERIKAANSCHE ZEE. LIEDENSTAKING GEËINDIGD. De zeeliedenstaking in de Ver. Staten is Vrijdagavond ge ëindigd, nadat zy 14 dagen had geduurd- Predikbeurten Ned. Herv. Gem. Goes: 9.30 ds. Tasseron. uit Oudwoude, 5.30 ds. Kluiver; 's H. Abts- kerke: 2.30 ds. Brech; 's H. Arendskerke: 10 en 2.30 ds- v. d. Waa; 's-H. Hendrikskinde ren: 10 2 dhr. M. de Zwart: Kattendijke: 9.30 ds. Breek, 2 dhr., Overgauw; Kloetinge': 10 en 2.30 ds. Eiderenbosch; Le- wedorp: 6 ds. v. d. Waa; Wil- helminadorp: 10 dhr. Kraak, 6 ds- de Roos; Wolphaartsdijk: 10 en 2.30 ds. v. Dijk; Yerseke: 11 dhr. N. de Zwart, 4 ds. B. Baks. Ned. Herv. Kerk. Baarland: 30 en 2 ds. Beneder; Borsse- le: 9.30 dhr. v. d. Vrede, 2 ds. Lely; Driewegen: 2 d$- v. Bur- Eeler; Ellewoutsdrik9.30 H. oop, ds. van Willenswaard; 's-GravenpoIder: 9.30 en 2 ds. van Hoogstraten; Heinkens- zand: 10 en 2.30 ds. Renting; Hoedekenskerke? 9.30 ds. Heijmans, 2 ds. Hulsbergen; 's-Heerenhoek: 2.30 dhr. Buijs; Lewedorp: 6 ds., Luuring; Nleuwdorp: 10 en 2.30 ds- Luuring; Nisse: 9,30 ds Lely. 2 geen dienst; Oudelande: 9.30 ds. Hulsbergen, 6 ds. Heijmans; Ovezande: 9.30 ds. v. Burgeler. Ned. Herv. Gom. Colijns- plaat: 10 ds. J. H. Kluivér. 2 dhr. HoogerheideWlssekerke v.m. ds. Six Dijkstra, nm. dhr. Louwerse; Kamperland: 9.30 2.30 ds- Six Dykstra; Waar de: 9.30 en 2 ds. G. den Boer. Herv. Kerk. Rilland-Bath: 10 ds. Bakx van Yerseke, 5 ds de Zwart van Yerseke. Gerefr Kerk. Yerseke: 9.30 en 2 ds. Booy, uit Surhuister- veen. Geref. Kerk. Borssele: 10 en 2.30 ds. de Ruiter. Ger. Kerk. Rilland-Bath: 10 en 2.30 cand. G. Wudemuller uit Voorburg. Geref. Gem. Yerseke: 9.30, 2 en 6 ds. A. van Stuyvenberg. Geref. Gem. Wolphaartsdijk: leesdienst; Hoedekenskerke: 9.30, 1.30 en 5 leesdienst: Nis- se: 3 x leesdienst; 's-Graven- polder: leesdienst- Geref. Gem. Waarde: 9.30, 1.30 en 5.30 student de Wit; Borssele: 9.30, 2 en 5.30 lees dienst. Ger. Gem. Rilland-Bath: 10, 2 en 6 leesdienst. Leger des Heils. Yerseke: 10 Heil.dienst, 6 Verloss.samen- komst. ringsdienst 1947 keuringskring Helnkenszand wordt goedge keurd. Tenslotte komt aan de orde het verleenen van een vergun ning voor het plaatsen van een draaimolen op bepaalde feest dagen op gemeentegrond. De stemmen hierover staken, zoo dat de bespreking tot een vol gende vergadering wordt aan. gehouden- 'Hoedekenskerke AUTO IN DE SLOOT. Vrijdagmiddag wilde de be stuurder van een auto van de Wederopbouw, die onderweg was naar Sluis en niet met de boot van Perkpolder over kon, naar Hoedekenskerke rij den.' Bij het nemen van een bocht, even voor Hoedekens kerke, geraakte de auto ln de sloot. Een takelwagen uit Goes bracht de wagen weer op het droge. De schade viel nog al mee. Persoonlijke on gelukken hebben zich ook niet voorgedaan. Oudelande LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL. Donderdagavond werd te Oudelande door het werkco mité van de ver tot oprichting en instandhouding van een hulshoudlandbouwschool in de zak van Zuid-Beveland, een vergadering belegd om voor leden en a.s. leden doel en streven nader uiteen te zetten. Aan het einde der vergadering gaven alle aanwezigen zich op als lid der vereeniging. Soort gelijke avonden zullen ook ge houden worden te Hoedekens kerke. Baarland, Driewegen en Ellewoutsdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6