PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Het Duitsche politieke leven weer op gang De geldsaneering in België Vandaag Evacuatie zal spoedig hervat worden Goes als centrum voor vacantietrips Hoofdredacteur O. Balüntfja "(met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen, Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch,'Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 21 Sept. 1946 189e Jaargang Nummer 220 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2— Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 20, tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr.2. Postrek. nr. 359300 P-Z.C., Middelburg. HOE KOMEN WE ER UIT? DE toon, welke sprak uit het omvangrijke staats stuk, dat wij gewoonlijk als millioenexmota aandui den, maar de laatste jaren heter milliardennota ge noemd zou kunnen worden, kon moeilijk anders dan zorgelijk zijn. Onze landsfinanciën staan er nu eenmaal weinig rooskleu rig bij en eigenlijk i9 er nie mand, die er een helder beeld van heeft, hoe wh ooit weer uit de moeilijkheden moeten komen. Men kent de situatie, zooals deze zich sedert het uitbreken van de oorlog weinig minder dan catastrQphaal heeft ont wikkeld. Onze normale 'staats schuld van ongeveer 4 milliard liep in de vrjf oorlogsjaren, voornamelijk als gevolg van het wanbeheer en de uit plundering in de bezettingstijd, op met rond dertien milliard en ook na de bevrijding bleef dit bedrag nog stijgen. De kos ten van herstel en wederop bouw" en die van de „expeditie voor herstel van orde en rust in ïndië en llquldeering van de oorlog" drukken zoo zwaar op de begrootingen, dat voorna melijk hierdoor voor 1946 en 1947 nog tekorten moesten worden geraamd van resp. 2,6 en iets minder dan 2 milliard, zoodat de staatsschuld inmid dels is opgeioopen tot rond 21 milliard. Eén derde van de uit gaven op de gewone dienst gaat dientengevolge reeds weg aan rente en aflossing van de nationale schuld. Het streven van de Regee ring is er in de eerste plaats op gericht de begrootingstekor- ten zoo spoedig mogelijk weg te werken en in dit verband is het verheugend te ervaren dat het tekort voor 1947 reeds be langrijk lager kon worden ge raamd dan dat voor 1946. Door dat ook de raming der midde len lager moest worden gesteld, komt weliswaar niet de gehee- le besparing op de uitgaven in de daling van het tekort tot uiting, maar de verwachting, dat deze daling zich ook in de volgende jaren zal voortzetten, lijkt gerechtvaardigd. Toch zal het volgens het llquldatieplan van den minis ter nog vijf jaar duren voor het met de „buitengewone' uitgaven distributie, over- bruggingssteun, bijzondere rechtspleging, enz. werke lijk uit zal zqn- Volgens de ra ming zullen deze buitengewone uitgaven tot 1951 nog 5 4 6 milliard vorderen, met welk bedrag de staatsschuld, ook al zouden alle volgende begroo- tingen, voor wat de gewone uitgaven betreft, sluitend op gemaakt kunnen worden, dus nog zal stijgen. Daar tegen over staat de opbrengst van vermogensaanwasbelasting en de heffing-ineens. Met belangstelling zien we uit naar het debat in de Sta- ten-Generaal bij de behandeling van de heffing ineens. Minister Lieftlnck heeft reeds toege zegd bq die gelegenheid nader te zullen ingaan op het pro bleem van onze nationale schuld en een debat in groote stijl ligt dus in de lijn der ver wachting. We willen op dit debat niet vooruitloopen, maar op dit mo ment volstaan met het vertrou wen uit te spreken, dat onze Regeering, die reeds getoond heeft ook onder de meest zor gelijke omstandigheden in geen geval een politiek van afbraak te willen voeren, wegen zal weten aan te wijzen langs wel ke het Nederlandsche volk, met inspanning van alle krach ten en misschien ook met hulp van landen, die nog wèl over groote rijkdommen be schikken? zijn schuldenlast uiteindelijk weer tot een meer normale omvang zal kunnen terugbrengen-. Dat daarbij opvoering van de arbeidsproductiviteit, verhoo ging van de export en een nog verder gaande besparing van overheid en particulieren eerste voorwaarden zijn. heeft minis ter Lleftinck in zrjn slotbe schouwing reeds met nadruk naar voren gebracht. Met be langstelling wachten we thans af, hoe hn zich voorstelt dit in de practijk te volbrengen. Ad Int. Churchill verbaasde de Franschen. De Christelijk-Democratl- sche Partij is de meest krach tige uitdrukking van de nati onale Dultsche eenheid, zoo verklaarde een gisteren uitge geven communiqué van deze partij. Zij heeft het hoogste totaal aantal stemmen be haald b\j de gemeenteraads verkiezingen, die in de vier bezettingszones gehouden, zijn, n.l. tien en een half millioen stemmen op dertig millioen kiezers. Van alle partijen is de christelrjk-democratische de eenige, die in iedere zóne meer dan een millioen stem men heeft behaald. Inderdaad Is een van de opmerkelijkste feiten van de verkiezingen, die in de loop van de laatste weken in geheel Duitschland zijn gehouden, het succes van de Christelijk-democraten. die in de Fransche zóne de abso lute meerderheid verkregen en ln de andere" zones een aanzienlijke minderheid vor men Men kan deze partij niet eenvoudig beschouwen als een vernieuwde uitgave van de vooroorlogsche Centrum-partij in Duitschland. Het is een partij, die zich niet op con- fessioneele grondslag stelt, die zoowel katholieken als protestanten omvat en die eigenlijk het beste te verge lijken is met de Fransche M. R.P. of de Belgisch! Christé- lijke Volkspartij. Een ander opmerkelijk re sultaat is. dat de communis ten over het algemeen weinig voet aah de grond hebben ge kregen. nlettégenstaande de voorspellingen van hen, die voorzagen, dat het Duitsche volk van het eene extremis me in het andere zou verval len. Niettegenstaande ook de aantrekkelijke propaganda die de communisten overal hebben PROCES TEGEN KROATISCHE AARTSBISSCHOP. De gearresteerde aarts bisschop van Kroatië. Alsji Steflnec, zal binnen tien da gen terecht staan. Zijn zaak zal behandeld worden in het proces dat tegen de Oestads- jis gevoerd wordt, en dat na de arrestatie van den aarts bisschop is verdaagd De ver dachten worden beschuldigd van het scheppen van een terroristische organisatie, de aartsbisschop zou medeplich tig zijn en tevens aanstichter van de werkzaamheden der organisatie. DE SQUATTERS OP DE TERUGTOCHT. De terugtocht van de squatters is begonnen. Het Ivanhoe-hotel en Abbet Lod ge zijn geheel ontruimd jen werklieden van het ministerie van openbare werken zijn be zig de vertrekken voor de rechtmatige gebruikers ln ge reedheid te brengen. Hei Wereldgebeuren OPMERKELIJKE SUCCESSEN DER CHRISTEN-DEMOCRATEN. ONDANKBAAR. Tijdens het diner, dat de Ned. regeering te Amsterdam de Britsche oud-strijders en nabe staanden aanbood, heeft een dief de ruit inge slagen van de auto van een Britsch officier, die met zijn vrouw aan het diner aanzat. Dit echtpaar heeft ln de slag om Arnhem zijn eenigen zoon verloren. De dief nam de baga ge van het echtpaar mee, deze bevatte ook alle herinneringen (o.m. de portretten en de mi litaire uitrusting) van dezen voor Nederland gevallen soldaat. FRANKRIJK ELDORADO VOOR SMOKKELAARS. Frankrijk is op het ©ogen blik een eldorado voor smok kelaars. De douane-beambten langs de grenzen zijn n.l. in staking gegaan, waardoor elke controle op contrabande ont- Dreekt. Toch Joden naar Palestina- conferentfë. De Arabische leiders zijn het eens geworden over de te genvoorstellen, die zij aai Bevin en de conferentie zullen voorleggen. Harry Goodman, politiek secretaris van de Israëlietl- sche wereldorganisatie, heeft verklaard, dat hij het wen- schelijk acht, dat het Joods.ch bureau onder protest tegen de onrechtmatige detineering van Joodsche leiders toch zich bereid zal verklaren aan de conferentie deel te ne men. „Indien de zaak van grooter belang is dan de per soon", aldus Goodman, „moet de conferentie niet worden vertraagd. omdat bepaalde personen gevangen worden gehouden". Hulp voor de Belgische. Skymaster TWEEDE VERMISTE VLIEGTUIG TERECHT. De reddingsploeg, die erop uit was getrokken om hulp te verleenen aan de veronge lukte Belgische skymaster heeft het vliegtuig dat ln New Fonndland gevonden is, be reikt. Het bleek, dat de romp met uitzondering van het staart- jedeelte, geheel was uitge- >rand. Men treft thans voor bereidingen om de overleven den te evacueeren uit het on herbergzame terrein. Het tweede vermiste vlieg tuig van de Sabena is inmicL dels terecht.-Het bleek als ge-' volg van de weersomstandig heden onderweg oponthoud te hebben gehad. gevoerd en waarbij de eenheid van Duitschland en de onaan tastbaarheid der grenzen de boventoon voerden. Wel heeft in de Russische zóne de over wegend communistische een heidspartij de meerderheid be haald. maar in verhouding tot de steun en medewerking, die deze partij van de bezet tingsautoriteiten ondervond is het resultaat niet overtuigend te noemen. Over het algemeen trouwens zijn in de verschil lende zónes die partijen het sterkst gebleken, die geprote geerd werden door de bezet tingsoverheid. Voorloopig kan man aan de Duitsche verkiezingsuitslagen nog niet al te veel waarde hechten. In een land waar de ruïnes en het puin nog nau welijks zijn opgeruimd, de ver wording en het zedenbederf met de dag toenemen en mil- lioenen menschen op honger- rantsoenen leven, moet politie ke onverschilligheid wel hoogtij vieren en de belang stelling beneden het nulpunt zijn. Bovendien hebben nog lang niet alle Duitschers stemd en moeten een aantal groote steden nog aan de beurt komen. Toch beteekenen de ge meenteraadsverkiezingen een mijlpaal in het herstel van het politieke leven in Duitsch land en in de ontwikkeling van het geallieerde bestuur Langzamerhand wordt het bestuur in het land" weer in handen gegeven van de Duit schers zelf en beperken de ge allieerden zich tot toezicht. Duitsche zakenlui gaan weer een steeds belangrijker rot spelen ln het economische le ven, de repatrieering van krijgsgevangenen wordt be spoedigd. Dit zijn teekenen, dat vooral in'het Westen de gedachte veld wint,, dat men het Duitsche volk tenslotte niet blijvend als een vijandig volle kan beschouwen en be handelen. Wij moeten de Duit schers helpen hun verwoest land weer op te bouwen, zei deze week veldmaarschalk Smuts In Aberdeen en hij leg de er de nadruk op, dat een chaos in Duitschland een chaos ln Europa beteekent. Nog verder ging Donderdag Winston Churchill toen deze in Zürich weer een van zijn geruchtmakende redevoerin gen afstak. Het was niet overbodig, dat hij zijn gehoor waarschuwde, dat hetgeen hij zou zeggen verbazing zou wekken. Duitschland samen met Frankrijk als leidende mogendheden van een herbo ren Europa, het moet de Franschen wel erg nuchter op de maag gevallen zijn. Een jaar geleden hadden de Duitschers niet kunnen droo- men, dat eens Byrnes in hun eigen land de onaantastbaar heid der Duitsche grenzen zou verkondigen en een ander staatsman hun even later een leidende plaats in het ver schiet zou stellen! KORTE PREDICAT1E KAÏN. n Kam. Zwaar is zijn tweestrijd. Hij kan er niet uitkomen. Hij wil uit Gods mond duidelijk hóór en waarom God over zijn offer an ders denkt dan over Abels gave. En samen als broersgaan zij er oven spreken. Buiten loopen zij met elkander een eind op. Het gesprek begint. Het tweege sprek. Het twistgesprek. En het gaat alles verbijsterend snel. De doodendans op het gevaar lijk-héllend vlak van de verlei delijke zonde kan niet lang du ren. Kaïn, de driftbol. laat zich gaan. Er zijn oogenblikken in ons leven, dat wij ons zelf on mogelijk meer kunnen remmen. Onheilspellend is zijn vaart. Te- rugtredenis uitgesloten. Hij kan niet meer terug. De levensge vaarlijke knots is al in zijn hand. En zoo dadelijk verplet- terd hij de slapen van zijn broer er mee. O bloedroode rebel! „Daar ligt het eerste lijk. En het ts alles zoo vreemd. Die kil heid. Die vale kleur. Die gebro ken oogen. Die blauwe lippen. Is dat de dood? Is dat de dood? Ja, Kaïn, dat is de dood. Uw loerk Kaïn. Ach wij' hooren wel hoe het kreunt diep in uw ziel. neen, mijn broeder Abel, zoo heb ik het niet bedoeld. Maar nu is het te laat. Voor altijd te laat". O bloedroode rebel? Het leven is een strijd, een strijd tegen je zélf. een strijd tegen je eigen hart. Mijn hart is in opstand. Ik moet mij wa- penen tegen mijzelf Kaïn was niet gewapend. Ja die knotsmaar die geeft alleen maar onrust wroeging en zelf vertering. Met die knots vermoordt Kaïn eerst zijn broer en daarna zichzelf. Weet ieder van ons dat goed? Als wij als Kaïn blijven, dooden wij onszelf. Wij moeten andere wapenen hanteeren, het roapen van het licht en van het geloof. Strijdt de goede strijd van fiet geloof. Kdin kan ons in onze. strijd niet helpen. Hij is ons te drif tig, te onbesuisd. Hij heeft ge. noeg aan zijn eigen strijd. Ons staat een andre Held ter zii: Jezus, de gewapende, de strijder, de overwinnaar. Laat de vlam. van zijn brandend hart op ons overslaan. Zijn strijd is ge- wonnenZijn naam is eeuwig! B VOORLOOPIGE MONUMENTENRAAD GEÏNSTALLEERD. Donderdag werd door den minister van O.. K. en W. de voorloopige Monumentenraad geïnstalleerd. De minister wees er in zijn rede op. dat ons in dè bezettingstijd eerst recht duidelijk geworden is hoe nauw onze huidige beschaving ver bonden is met en bepaald wordt door de geest van onze voorouders. De minister sprak zijn waardeering uit voor het werk van de verschillende commissies voor oudheidkun dig bodemonderzoek, welke commissie nu ophoudt als zelfstandig lichaam te bestaan. DOODELIJK ONGEVAL. Donderdag is de 76-jarige H. Schellekens, in de Goe- straat te Tilburg, door een auto aangereden. Zijn linker been werd verbrijzeld. Hij werd door de G.G. en G.D. naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij in de loop van de middag isoverleden. U het 2 jaar geleden, dat geheel O.-Zeeuwsch- M aan deren bevrijd was; is het 50 jaar gele den, dat te Den Haag het eerste Nederland sche congres voor open bare gezondheidsrege ling plaats had; Is het 25 jaar gele den dat in de Badfsche anilinefabriek te Op- pau een ontploffing plaats had, waardoor achthonderdvijftig per sonen werden gedood; wordt in het gebouw van O., K. en W» te Den Haag een plechti ge herdenking gehou den van het feit dat de Kon. brigade Prinses Irene twee jaar geleden voor het eerst Ned. grondgebied betrad; is het twee jaar ge leden, dat Brest capitu leerde. MORGEN wordt te Rome een wereld-missiecongres ge houden. - Over enkele dagen zal de goederendienst der N.S. op het baanvak 's-Hertogen- boschLage Zwaluwe ln wer king treden. Prof. Mertens sprak over de financieele -toestand van zijn land. Toestand niet ongezond Op uitnoodiglng van het Co mité van Belgisch-Neder- landsch-Luxemburgsche sa menwerking heeft prof. mr. dr. J. E. Mertens van de Universi teit van Leuven, oud econo misch adviseur van den Bel gischen minister van financiën, te 's-Gravenhage een lezing gehouden over de financieele toestand van België. Spr- verklaarde, dat de sa neering in België ver-gevor derd Is. De financieele toestand zal, wanneer zich geen storen de invloeden, vergissingen of overdrijvingen voordoen, welke de bereikte resultaten weder te niet zouden doen, niet weer ongezond worden. Hoewel België na de bevrij ding vier ministers van finan ciën heeft gehad, heeft dit geen wijziging gebracht in de gevoerde financieele politiek en naar prof. Mertens ver klaarde, zal ook in de komen de maanden ten aanzien van het financieele beleid niet wor den afgeweken van de gezonde richtlijnen, die sinds de bevrij ding zijn gevolgd. België verkeert in een over- Nederl. delegatie in Batavia teruggekeerd. Interview met Dr. Amir. Generaal Mansergh heeft een schrijven ontvangen, dat namens Sjahrir door Soedar- sono is onderteekend, waarin wordt verstaan, dat de over eenkomst die op 3 September te Cheribon tot stand is ge komen, had bewezen een mis lukking te zijn. In het schrijven werd ver volgens een kleine wijziging van het eerste voorstel van generaal Mansergh voorge steld, in die zin, dat 3 officie ren van de T.R.I. tot aan Batavia zullen meereizen. Donderdagmiddag heeft ge neraal Mansergh geantwoord, dat hij met dit voorstel ac- coord ging. De hervatting van de evacuatie kan dlentenge- De uitwijzing der Spaansche vluchtelingen. Het Tweede Kamerlid Mr. B. J. Stokvis heeft aan den min. van justitie eenige vragen ge steld, in verband met naar Ne derland uitgeweken Span jaar. den, die zich tegen het Franco regime verzetten. De vreemde lingendienst heeft deze Span jaarden ingesloten en is voor nemens hun naar Spanje te doen terugteeren. De heer Stok vis heeft nu, naar aanleiding van deze feiten, gevraagd, of de minister bereid is zijn mede werking te verleenen die maat- regelen te treffen dat deze per. sonen niet naar Spanje zullen worden teruggevoerd, waar bij aankomst door levensgevaar bedreigd worden. Schouwen en Duiveiand en het verkeer. Ook op Schouwen een Zieken huiskwestie. ER zijn in déze vacantietijd van Goes uit verschillen de uitstapjes gemaakt, voor zoover het allesbehalve zomersche weer het toeliet- Daarvoor ligt Gces bij uitstek gunstig. Men kan van hieruit gemakkeijk op één dag heen en terug Walcheren of Z. Vlaanderen of Noord-Beveland of Schouwen-Duiveland bezoe ken. Laat men de keus op Zeeuwsch-Vlaanderen vayen, dan kan men profiteeren van het gratis vervoer op de veer diensten. Reist men naar Noord-Beveland of Schouwen, dan geschiedt de bootreis niet buiten bezwaar van de porte- monnaie. Toch is een boottochtje naar Zlerikzee wel aan te bevelen. Er valt hier inderdaad tijdens het uur, dat men op de „Ko ningin Emma" doorbrengt voor de bewonderaar van de Zeeuwsche wateren en luchten veel te genieten. Vergelijkt men zoo'n reis met die van een iaar geleden, dan valt direct iet grooto verschil op. Toen had de overtocht met een akelig bootje, soms met een simpele visschersschuit, plaats, waarbij van het geringste comfort geen sprake was. Nu een boot met een heerlijk zitje en gelegenheid voor autover voer. Bij alle critlek, die er wordt uitgeoefend en vaak móet worden uitgeoefend, mag hierop toch wel worden gewe zen- Alleen bracht de dienst regeling. die 26 dezer inging, deze achteruitgang, dat men het eiland Schouwen-Duiveland reeds om half .zes moet ver laten. Dit is toch wel wat al te vroeg. VERVOER OP SCHOUWEN. Ook op Schouwen vAlt de verbetering in de vervoersge- legenheid op. Zonder te willen beweren, dat het daar nu vol maakt is, mag toch worden erkend, dat men op verschil lende punten, zelfs vergeleken met de toestand van vóór 10 Mei 1940, vooruitgegaan is. De tram rijdt verschillende malen per dag, men heeft soms bus sen op de tram vanuit die dorpen, die niet aan de tram liggen enz. Alleen mist men nog de K.L.M., waarvoor men voorheen zoo .dankbaar was. Mocht die weer terugkomen, als het vliegveld te Haamste de weer in orde zal zijn. dan zullen ook de verkeersmoge- lijkheden naar buiten weer enorm verbeteren- Het doet eigenaardig aan het oude stoomtrammetje, dat het ln zoovele streken des lands tegen de bussen heeft moeten afleggen, door het nog kale eiland te zien puffen. Maar Schouwen-Duiveland was en is er toch maar mee te feliciteeren.- Niet alleen voor het personen-, maar ook voor het goederenvervoer, in het hijzonder van landbouwproduc ten. Wij vernamen zelfs, dat de R.T.M. de stoomtram tusschen Steenbergen en Anna Jacoba Polder weer zal laten rijden. Daarvoor moeten echter nog rails worden aangelegd. Van St. Phillpsland tot Notendaal liggen de rails er nog, maar van Anna Jacoba tot St. Phi- lipsland en van Notendaal tot Steenbergen moeten de rails weer worden gelegd. Men hoopt hiermee zoo spoedig mo gelijk te beginnen. Ook hierbij heeft Schouwen- Duiveland indirect belang, daar een deel van het verkeer naar en van dit eiland over Zijpe-Anna Jacoba gaat. DE ZIEKENHUIS- KJVESTIE. Er zou over Zlerikzee en het land van Schouwen nog wel het een en ander te vertellen zijn. Voor ditmaal volstaan wij met te vermelden, dat men ook daar een ziekenhuiskwestie heeft. Zooals békend, is er en kele jaren geleden een felle strijd gevoerd over de vraag: „Een ziekenhuis te Zierikzee of Noordgouwe?" Tot verwon dering van de objectieve bui tenstaander besloot de meer derheid der gemeentebesturen tot de bouw van een zieken huis te Noordgouwe. De bezwaren tegen deze plaats van vestiging doen.zich blijkbaar al spoedig gevoelen, want nu er te Zierikzee een R.K. ziekenhuis in exploitatie is gekomen, mag dit laatste ziöh in veel patiënten verheu gen, terwijl Noordgouwe min der ln trek komt. Wellicht zal men al spoedig spijt van het besluit hebben, om het zieken huis niet in de hoofdplaats van het eiland te bouwen. Speelde hier toen misschien de rivaliteit tusschen stad en platteland ook ,al een rol?. volge als een kwestie van da gen worden beschouwd. DE DELEGATIE-KOETS. Donderdag is de Ned. dele gatie, o.l.v. dr. Koets, weer in Batavia teruggekeerd. Dr. Koets bevestigde, dat de dele gatie te Malang een formeel bezoek aan Soekarno heeft gebracht. VERKLARING VAN DR. AMIR. De voormalige vice-presi dent van Sumatra, dr. Amir, die momenteel in ons land vertoeft, verklaarde in een interview, dat de Republiek sterk staat. Hq zei verder, dat er uit zijn heengaan niet op gemaakt mag worden, dat hij de republiek Indonesia afvallig zou zijn geworden. Hij ver klaarde verder dat op Java en Sumatra in alle lagen der bevolking de vrijheidsgeest leeft. In het begin der repu bliek werd er, aldus dr. Amir naar' gestreefd een eenheidspartij op te richten. Zoowel Sjahrir als Sjarifoedin kwarfien hier tegen in verzet en wisten te bewerkstelligen, dat de vrijheid der partijvor ming werd Ingevoerd. Als een zwak punt ln de republiek ziet dr. Amir het feit. dat er geen effectieve verdeellng van leidende krach ten is. Op Sumatra is een te kort aah intellectueele leiding, op Java relatief te veel, zoodat daar uit de leidende personen niet gehaald kan worden, wat et uit te halen valt. Een ander zwak punt is de voorlichting over het buiten land, verklaarde dr. Amir. Dr Amir sprak tenslotte de hoop uit, dat zjjn verblqf hier te lande zou mogen bij dragen tot een verheldering van het begrip van het Neder landsche volk voor de situatie in Indonesië. Dr. Amir verklaarde uit drukkelijk, dat zijn heengaan op Sumatra niets met loyaliteit t.o.v. de Republiek te maken heeft. gansperiode. In September 1944 beleefde het de snelle be vrijding. Op Maandag 9 Octo ber d.a-v. werd „de Rubicon overschreden" en begon minis ter Gutt met de financieele saneering. De plannen daartoe waren te Londen en in België tijdens de bezetting voorbereid. Dat zoo snel met deze sanee ring een aanvang werd ge maakt was een gevolg van de ervaring na de vorige we reldoorlog opgedaan. DE GELDSANEERING. Een vermindering van het geld volumen was dringend noodzakelijk in verband met het verbroken evenwicht tus schen geldvolumen en goede ren: Men stond voor de keuze van verdere inflatie of een drastische monetaire sanee- ring' en heeft de laatste geko zen. De financieele saneering ge schiedde in eenige etappes. Na de beide Inleidende etappes, waarbij o.a. 2000 frs. per per soon voor oude biljetten werd vrijgegeven, werd 40 procent van het restant tijdelijk onbe schikbaar gemaakt, waarbij de bedoeling voorzat dit in de toekojnst geleidelijk vrij te ge ven naarmate het goederen- aanbod toenam. De resteeren de 60 procgnt werden definitief geblokkeerd, doch konden la ter in een nationale sanee- ringsleening worden omgezet. Het verloop van de tijdelijk onbeschikbare rekeningen was als volgt: December 1944: 37 milliard; Juni '45: 32 milliard; December 1945: 20 milliard. Nadien is er slechts weinig verandering meer ingetre den en het totaal kan thans gesteld worden op 16 17 milliard. Onmiddellijk na de saneering was de positie al dus: vrij 72 milliard; tijdelijk onbeschikbaar 42 milliard; de finitief onbeschikbaar 63 mil liard. De deblokkeering der tijdelijk onbeschikbare reke ningen geschiedt o.a. voor in- dustrieele behoeften, familie gebeurtenissen en belastingen. BEGROOTINGSTEKORTEN ONVERMIJDELIJK. Een begrootlngstekort is voorloopig nog onvermijdelijk; het dient zoo spoedig mogeiqk te verdwijnen- Zoo niet, dan volgt inflatie. Het deficit op de begrooting van 1945 be droeg ca. 40 milliard. Het ver wachte deficit op die van 1946 11 milliard. Kleine begroo- tingstekorten fn de komende jaren zijn op zichzelf geen be zwaar, mits het streven voor zit een evenwichtstoestand te bereiken. Documenten gestolen en weer terecht. VAN HET BUREAU NAT. VEILIGHEID. Naar eerst thans bekend wordt, is in de nacht van 30 op 31 Augustus ingebroken in het pand te Enschedé,, waarin o.a. de G.O.I.W. en de stichting 1940-1945 zijn gevestigd. Het bleek, dat men daarbij enkele koffers had' buitgemaakt, afkom stig van het voormalig hoofd van de afdeeling opsporing van het Bureau Nationale Veiligheid, W. E. -Sanders, die de koffers waarin zich een groot aantal documenten bevond, daar in be waring had gegeven. Toen het S. bekend werd, dat de koffers waren gestolen, heef t hij onmid dellijk aangifte gedaan bij de politie, die zekeren B. en zeke ren P. aanhield. Het bleek de politie dat alle documenten iwezig waren. B. wiens kan toor in het zelfde perceel ge vestigd was en die als hoofdda der wordt beschouwd, schijnt op eigen Initiatief gehandeld té hebben. B. en P. zijn inmid- dels door de politie op vrije voeten gesteld. CONGRES EX-POLITIEKE GEVANGENEN. De minister-president, dr. J. M. Beel, zal de openingsplech tigheid verrichten van het groote internationale congres van ex-politieke gevangenen, dat op 23 September a.s. te Enschede zal aanvangen. Dr. HOCUS POKUS. Onlangs vervoegde zich bq de Haagsche recherche een persoon, die mededeelingen deed over een man, die kwak- zalverspractijken zou uitoefe nen. Een tweetal rechercheurs onderzocht de zaak. Uit het onderzoek bleek, dat aan den 'kwakzalver identiek was P. V. S., oud 61 jaar, magneti seur ln Den Haag. Deze man, bijgenaamd „Dr. Hokus Po- kus", stelde zijn verschillende diagnosen onmiddellijk nadat hij zijn patiënten in de oogen gekeken had. Als het middel voor een open kraambeen schreef hq om zwachteling met in slootwater gedrenkte doeken voor. Dit advies kostte 42.50. Dit be drag moest ook betaald wor den door een man wiens haar uitviel en die daarvoor twee maal per dag 10 druppels bel ladonna moest slikken. Zjjn geld ls deze man kwijt en zijn haar raakt hq" ondanks de druppels ook nog steeds kwijt. Bij een andere aangever bleek de „dokter" zich boven dien nog aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Als diagnose was hier gesteld, dat de longen van den onder zochte te droog waren. Als geneesmiddel beval S. het eten van tfeel spek aan, voor de levering waarvan hij zou zorg dragen, indien men hem daar voor 200,zou geven. De naar beterschap hakende aan gever ging hierop in, doch hij wérd nimmer ln het bezit van het beloofde spek gesteld. Het is de politie thans ge lukt dezen kwakzalver-oplich ter te arresteeren. VALSCHE RIJVERGUNNINGEN VERVAARDIGD. Donderdag stonden vijf Am sterdammers terecht voor het gerechtshof te Amsterdam. Zij werden beschuldigd van het ver vaardigen van valsche rijver gunningen. ZU werden gedrukt door een particuliere drukker, die geen andere weg had gezien om zijn schulden te kunnen be talen. Een oud-illegaal werker had het stempel vervaardigd en zette de Kandteekeningen. Toen by contróle op rijvergunningen een valsche werd ontdekt, werd de zaak aan het rollen gebracht en na veel zoeken ontdekte men de bron. De officier van justitie hield een» uitvoerig pleidooi en eisch- te zware straffen. De uitspraak werd bepaald op 3 October.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1