Het schaakleven in Zeeland bloeiender dan ooit Zeeuwsch Vlaamsche zaken in hooger beroep UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS. Vlissingsche voetballers wonnen met 4-1 van Scarborough Walcheren Zeeuwsche S nippers ZEEUWSCHE SCHAAKRUBRIEK. Tal van nieuwe clubs. .(door M. C. Verburg, Middel burg), DE vooruitzichten van het Zeeuwsche schaakleven, tot welks bespiegeling de komst van Dr. Max Euwe aan leiding geeft, zijn rooskleuriger - dan ooit. Onder auspiciën van de Zeeuwsche Schaak Bond groeit en bloeit het clubleven in verheugende mate. Gemeen ten als Hansweert, 's Heer Arendskerke, Hoek. Axel om enkele te noemen heb ben eigen gezonde schaakge nootschappen en de oprichting van nieuwe vereenigmgen in vergeten vlekken baart ons al fecn verwondering meer. „Mid- elburg" speelt dit jaar in de ♦hoofdklasse van de K.N.S.B. .Goes, Terneuzen, Vlissingen I en mischien Middelburg II kunnen nu een serieuze gooi doen naar het Zeeuwsche clubkampioenschap. Zooal9 blijkt ontbreken ook de re serve-tientallen niet. „Vlissin gen" en „Middelburg" over wegen zelfs met niet minder dan drie tientallen te gaan deelnemen. „Goes" heeft zich gecombineerd en versterkt met „Ganzestad". Reeds ter voorkoming van onnoodige reizen de Zeeuwsche schaak,,gouw" in twee „krin gen" verdeeld: Zeeuwsch- Vlaanderen en Noord-Zeeland. Bedriegen de voorteekenen niet dan is het bezoek van Dr. Euwe. onze vol-yverige schaakpropagandist, aan Goes, Vlissingen. Middelburg, Ter- neuzen en Sluiskil, de inzet van een actief schaakseizoen dat nog verrassingen in petto kan houden... Het spelpeil neemt gestaag toe en wat meer is: omvat nog een ruime marge ter verbetering. Dit bljjkt wel uit het spel. in het eerste Zeeuwsche schaaktour- nool om de hoogste provin ciale eer aan de dag gelegd. Haar organisatie houdt een belofte in voor een beter, pro- pagandistlscher opzelfr in de komende jaren. De hoofdste delyke schaakclub organiseert een /jeugdschaakafdeeling. Verschijning van een Zeeuw sche schaakcourant wordt overwogen. Men ziet: het Zeeuwsche schaakleven maakt zich op voor een herleving van die niet te onderschatten expo nent van het cultureel e leven, die volgens onze nationale kampioen het denkvermogen meer nog scherpt dan de wis kunde en het karakter meer veredelt dan vele andere acti viteiten: het edele, kunstzin nige en wetenschappelijke spel van Caïssa, Goelln en leidster i Vacantie-uitwisseling met het buitenland. Deze zomer werden 6259 Nederlandsche kinderen voor een 14-daagsch verbluf in Engelsche families gastvrij Opgenomen, terwijl omge keerd 5941 Engelsche kinde ren voor een zelfde tijdsduur in Nederlandsche gezinnen verbleven. Dit deelde de heer R. Eldering, directeur van de World Friendctyip Association voor Nederland op een Confe rentie mede. Van Denemarken kwamen 250 jongeren naar Nederland, terwijl 208 Neder- landertjes ln Denemarken va- cantie hielden. Met Kerstmis zullen de te- leurgestelden van deze zomer, d.w.z., zij die ouder dan 18 jaar zijn, 1000 1500 Engel sche en Nederlandsche leden van de W. F. A. bij elkaar logeeren. Met Paschen komen er 5000 uit- en gaan er 3000 gasten naar Groot Brittannlë. Uit België en Frankrijk ko men er 100, uit Denemarken 700, uit Zwitserland een klein groepje vacantiegangers ..in ruil" voor Nederlanders, die naar deze landen reizen. Ko mende zomer zullen 20500 Ne derlanders een trip naar Enge land maken. van het vreedzame heir der schaakstukken. Voorwaar: „er op of er on der" ia hier geen probleem meer. STELLINGEN. slot twee partijstellin- Het woningtekort. De heer Kraayvanger, heeft aan de ministers van Openbare Werken en Wederopbouw en van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Zijn de ministers niet van oordeel, dat het woningtekort, zeer speciaal 'ln door het oor logsgeweld getroffen gebieden, onvoldoende wordt bestreden door de huidige aanbouw van nieuwe woningen? 2. Zijn de ministers niet van oordeel, dat er nog een geruime tijd zal heengaan voordat het kostenpeil van nieuw te bouwen woningen weer in een behoor lijke verhouding zal staan tot het toegestane huurpeil? 3. Zijn de ministers niet van oordeel, dat het onverantwoord is gedurende deze lange tijd het particulier initiatief werke loos te laten, ten aanzien van de bouw van nieuwe woningen, als gevolg van de disharmonie tus- schen kostenpeil en huurpeil? 4. Kunnen de ministers me. öedeelen of er een flnancleele regeling is te verwachten, die het bouwen door particulieren van woningen weer mogelijk maakt? 5. Is het de min bekend dat. indien zulk een regeling er nu reeds ware geweest, o.a. al leen te Rotterdam waarschijnlijk meer dan 1000 woningen, waar. van de plannen geheel klaar «;ijn, ook ln aanbouw hadden kunnen zijn? 6. Indien vraag 4 bevestigend wordt beantwoord, kunnen de ministers dan mededeelen wan if'r bedoelde financieele re Is te verwachten? Tot gen. Wit: Dr. G. Volmer Zwart J. M. Mullié (Zeeuwsche Schaakkampioenschap) Wit: Kal, Db2, Tal, Tel, Pd4, Lfl, pi, a4, e3, f2, g2, h2. Zwart: Kg8, De7. Ta8, Tc8, Pe4 Le8, pi. a6, b6, f7, g7, h7. Wist speelde in deze remi se-stelling a4a5. Er volg de b6xa5, Talxa5? De7 b4 en zwart wint. Op Pb3 volgt Db3: enz. 2„> Wit: Ir. J. F. L. Krtigers. Zwart: L. A. Jongepier (promotie-wedstrijd „Mid delburgTilburg") Wit: Kh5, Dd2, pi. g4, h3. Zwart: Khl. De6. Zwart speelde Df5t, Kh4. Df2f en pat FIETS MET RADIO. Een merkwaardige fiets wordt op het oogenblik opgesteld op de Londen- sche tentoonstelling „Britain can make it". Zy is geheel 'gestroom lijnd tot en met de in gebouwde pomp* en ge reedschappenkist. De fiets heeft „straal-aan- dryving" inplaats van een gewone ketting. Een batterij in het fra me ingebouwd helpt den rijder ais hij een heuvel op moet. Voorts bezit het fietsje een inge bouwde miniatuur-radio. De in de spatborden in- febouwde lampen wor- en door middel van een knopje aan het stuur be diend. De bel is elec- trisch. 1 - Met ingang van 7 Octo ber wordt het mogelijk zich te abonneeren op de vouwbla den der N.S. Argentinië heeft beslo ten diplomatieke betrekkin gen met Joego-Slavië te on derhouden. Donderdag Is te Buenos Aires een desbetref fende nota gewisseld. TRIBUNAAL TE GOES Een zware jongen, De zitting van Donderdag was geheel gewijd aan zaken, die reeds voor het tribunaal te Terneuzen hebben gediend, toen dit in het voorjaar van dit jaar began met zijn werk zaamheid. De uitspraken hebben de betrokkenen en hun raadslie den aanleiding gegeven in ver zet te komen en door hoogere autoriteiten zijp de zaken toen naar het tribunaal te Goes verwezen, waar zij nu weer uitvoerig zijn behandeld. De eerste was die tegen den 56-jarigen landbouwer P. L. Mangnus uit Vogelwaarde, die met behulp van Duitsche mi litairen en hun vrachtauto'r van af zijn boerderij graan naar België deed vervoeren. De voorzitter wees er op, dat hij in ieder geval de schijfi op zich laadde pro-Duitsch te Sn. De verdediger, mr. H. C. van Son, zeide, dat besch. slachtoffer is van laster en jalouzie. De tweede zaak betrof den 41-jarigen landbouwer J. J. Provoost uit Retranchement, die lid zou zy'n geweest van de N.S.B. en voor de Duitsche weermacht met materialen voor de stellingbouw in Z. Vlaanderen heeft gereden. Mr. Terwoert wees er in zijn pleidooi op, dat P. alleen ge dwongen voor de bezetters werkte, en dat eerst in 1944. EEN ZWARE JONGEN. De derde zaak was die tegen den 36-jarigen ambtenaar van het N.A.F.. L. J. de Clerck uit Aardenburg, die in 1943 symp. lid werd van de N.S.B. kringleider geldzaken van het N.A.F. was, verder lid van de Landwacht, aangifte deed, dat twee onderduikers bij J. de Koeier vertoefden en hielp om een hunner te arresteeven, terwyl hy' tenslotte als machi nist reej op de tram van de Mij. BreskensMaldeghem, toen het personeel onderge doken was. Besch. deed ver schillende tegenwerpingen hooren en zeide spijt te wil len betoonen, doch kreeg van den heer de Roo te hooren: „Man, sta niet zo te liegen". Besch. deed' het ook voorko men of hij van de staking van het spoorwegpersoneel niets wist en ontkende op een op merking van den heer de Roo met plezier op de tram te hebben gereden. De verdediger, mr. Kurtz, zeide dat 80 van de leden van het N.V.V. overgegaan zijn naar het N.A.F. zonder sympathie voor de N.S.B. te hebben. Het staat niet vast, dat besch. de onderduikers aanbracht, trouwens hij is niet bij J. de Koeier gewèest, doch bfl diens vader. Iiy zit nu bijna 2 jaar geïnterneerd en dat is volgens pleiter veel te lang. Vervolgens kwam de 48- jarlge onderwijzer A. Pieterse uit Axel voor, die in 1940 lid werd van de N.S.B. en groeps leider, groeps- en kringadmi nistrateur en kringcontroleür is geweest, verder lid van de W.A. en de N.V.DS wükhoófd voor dit laatste, collectant van Winterhulp, propagandist voor de N.S.B.-bladen en als landwachter deelnam aan raz zia's en oorzaak werd, dat I. Westerhof en Ir. Stoffken te Terneuzen van hun vrijheid werden beroofd en ouders, wier kinderen ln een trein Oranjegezinde liederen zongen MONUMENT VOOR UIT VINDER VAN HET GIPSVERBAND. De Minister van O., K. en W„ dr. J. J. Gielen, zal op 24 September a.s. het monument onthullen, dat te Budel ter nagedachtenis van dr. Matthlj- sen, den uitvinder van het gipsverband, is opgericht. RUTH L..APER NAAR NEDERLAND. De onderhandelingen met de Amerikaansche voordrachts kunstenares Ruth- Draper hebben tot een gunstig resul taat geleld. Begin Ootober wordt miss Draper in Neder land verwacht voor enkele ■oorrtellingen in de groote stede**. tot boetes van 30 tot 100 werden veroordeeld. Uitvoerig werden deze zaken met den besch., die geen verdediger had, stuk voor stuk* bespro ken, waarbij hjj poogde zich te verontschuldigen of de ten laste legging te verzachten. EEN TIJDROOVENDE ZAAK Na de pauze werd de meest trjdroovende zaak onder han den genomen, en wel die tegen den 40-jarigen H. J. E. de Kok, handelaar te Hulst, die lid zou zijn geweest van de Germaansche SS, zich in '43 aansloot bij de N.S.B.; zegels kocht van het Strxjdfonds; abonné was op „Volk en Va derland" en het SS-blad „Storm" en 21.per jaar bijdroeg voor de Volksdienst; bevriend was met B. Tolle naar, J. de Bruin en Marckx en een brief schreef aan refe rent Korte. Gedurende onge veer een hur werd besch. aan een verhoor onderworpen, waarna eerst arts Gaspari uit Hulst en daarna het lid der Ged. Staten, de heer Hamelink uit Axel verklaarden, da't de K. gedurende de oorlog nooit blijk gaf N.S.B.'er te zijn. Toen de heer Hamelink merk te, ,dat hij hem ten onrechte als een betrouwbare illegaal werker had beschouwd, vrees de getuige voor zy'n eigen per soonlijke veiligheid. Hij heeft hiervan echter geen moeilijk heden ondervonden. De verdediger, mr Tichel man, heeft een zeer uitvoerig pleidooi gehouden. De aantij ging van het lidmaatschap der Germaansche SS achtte pleiter door het verhoor te niet ge daan. Uitspraak in alle zaken Donderdag 3 October. Eén plan voor de herbeplanting van Walcheren. De Stichting Nieuw Walche ren, nog steeds zeer actief brj haar „boomenactie", heeft kortgeleden een „herbeplan- tingscomité" van deskundigen geïnstalleerd, dat de Stichting bij de vele problemen, die zich' bij de herbeplanting zullen voordoen, van advies zal die nen. Dit comité bestaat uit: Ir. M. de Vink, directeur van de Prov. Planologische Dienst, Ir. S. Herweyer, hoofd van de inspectie Zeeland van de Dienst Landbouwherstel. den heer C. P. Broerse, secretaris Bond van Ned. Tuinarchitec ten, die reeds verscheidene arti kelen over de herbeplanting van Walcheren schreef, den heer R. Meursinge Reynders, yoorz. Stichting Zeeuwsch Land schap, den heer S. D, Sepers, houtvester van het Staats- boschbeheer, en den heer W. Brand, hovenier te Domburg, Voorzi'tter van dit Comité is de heer P. Blauw van de Stichting, terwijl tevens zitting hebben het hoofdbestuur van Nieuw Walcheren en de heer R. de Muynck, leider van- de „Boomenactie". Het is de bedoeling bij de herbeplanting van Walcheren te komen tot één algemeen plan, ook voor de dorpskernen. Hiertoe zal in de loop van de volgende week een bespreking gehouden worden met alle burgemeester van Walcheren, waarbij o.m. Prof. J. Bijhou wer uit Amsterdam, supervisor van de herbepl anting, een in leiding zal houden. Men hoopt nog dit jaar met de herbeplanting te beginnen. Grenscorrecties in Kabinet besproken. Naar het A.N.P. verneemt, zullen de minister van buiten- lamlsche zaken, mr. \V. C. G. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout en de minister van verkeer, ir. H. Vos, een twee- daagsch bezoek brengen aan het NederlandschDuitsche grensgebied, ten einde zich ter plaatse, zoowel in Neder land als over de grens, nader te oriënteeren omtrent enkele grenscorrecties, welke deze week onderwerp van bespre king hebben uitgemaakt van het kabinet. Prinses Juliana .onderscheiden. EEREKRUIS VAN HET BELG^fCHE ROODE KRUIS In een der zalen van het gebouw, waar/het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te Den Haag zetelt, kwamen Donderdagmiddag tal van gerioodigden bijeen, ter gelegenheid van het officieele bezoek van een delegatie van het Belgische Roode Kruis. Om ruim vijf uur arriveerde de presidente van het Neder landsche Roode Kruis, H.K. H. Prinses Juliana. Namens het Belgische Roo de Kruis overhandigde de heer Dronsart aan H.K.H. Prinses Juliana het eerekruis van het Belgische Roode Kruis. Dit is de hoogste onderscheiding, welke het Belgische Roode Kruis kent. Onze speciale verslaggever telefoneert ons uit Scar borough: Donderdagavond werd in s'eheel gevuld stadion va« Scarborough de voetbalwed strijd tusschen Vlissingen en Scarborough gespeeld. Het Scarborough elftal was min der sterk dan dat van Bromley en het toeval wilde, dat juist op deze avond het Vlissingsche elftal zijn allerbeste spel liet zien. Het elftal van Scar borough bestond uitsluitend uit amateurs, omdat de EngeL- T elexgesprek Truman—Byrnes. President Truman en minis ter Byrnes hebben Donderdag een telexgesprek gevoerd van 20 minuten. Als gevolg van magnetische stormen was een telefonische verbinding onmogelijk. Hoewel over de inhoud van het gesprek niets bekend is, heeft men volgens de B.B.C- correspondent algemeen de in druk, dat het onbevredigend is verloopen. Wallace houdt vol. Henry Wallace heeft thans tegenover een vertegenwoor diger van Ass. Press, die op het punt stond naar Moskou te vertrekken, opnieuw uiting gegeven van zijn ongerustheid over* de verhouding tusschen de Ver. Staten en Rusland. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de Sovjet Unie geen oorlog wenscht, doch niet de overtuiging te hebben dat bepaalde hooggeplaatste Ame rikanen dit standpunt deelen. Deze meenen. dat een oorlog onvermijdelijk is en dat Ame rika dan maar moet beginnen omdat hij de atoombom bezit De Gaulle keert zich tegen nieuwe grondwet. Generaal de Gaulle heeft Donderdag een scherpe aanval gedaan op het nieuwste ont werp voor een Fransche Grondwet. Dit geschiedde naar aanlei ding van een vragenlijst over deze Grondwet, die het Fran- iche persbureau aan de Gaulle had voorgelegd. De Gaulle meende, dat de nieuwe Grondwet, die pgs na veel strubbelingen door de Constituante is opgesteld, wei nig verschilde met de vorige. De groote macht van de alge- meene vergadering en de ma rionetten-positie van het staatshoofd moest volgens de Gaulle op de duur tot dicta tuur en anarchie leiden. De Gaulle sprak zich uit voor verwerpen ,van het ontwerp bij het komende referendum. Belgische Skymaster gevonden, ZEVEN OVERLEVENDEN. De Belgische skymaster, die op zyn vlucht van Europa naar New Foundland sinds Woensdagavond vermist werd, is op ongeveer 35 kilometer ten Zuid-Westen van het vliegveld Gander (New Found land) waargenomen. Men heeft per parachute voedsel neergelaten en een reddingsbrigade is over land op weg naar de betrokken plaats. Volgens kapitein Jennings van de „Transworld Airlines", die het wrak heeft ontdekt, liepen drie personen in 'de buurt van het wrak en vier anderen ongeveer 6V2 km. van de kust af. Nader wordt gemeld, dat de uitgezonden reddingsploeg het wrak van het verongelukte toestel heeft bereikt Daar de radioverbinding met de ploeg slecht is. zijn nog geen nade re gegevens bekend. Land-onteigening in Amerikaansche zone. Het Amerikaansche mili taire bestuur in Duitschland heeft een wet goedgekeurd, waardoor de Duitsche regee ringen gemachtigd worden om land in particulier bezit te onteigenen. Het betreft hier een gebied van ongeveer 290.000 ha,, dat verdeeld zal worden onder de Duitschers, die door de oorlog alles verloren hebben, bene vens de 1 Is millioe» Duit schers, die Hongarije cn Tsjecho-Slowakije moeten ver laten. De ln beslag genomen be zittingen van de party, het leger, de luchtmacht en de kerken zullen' eveneens wor den verdeeld. DR. BEEL OP DE JAAR BEURS. De minister-president, dr. L. J. M. Beel heeft Donderdag een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs, waar hy ontvan gen en rondgeleid werd door dr. F. H. Fentener van VliB- slngen en mr. J. Milius, resp. voorzitter van de Raad van Beheer en directeur van de Jaarbeurs. Treffende plechtigheid te Terneuzen Twee jaar geleden, op 21 September 1944, 'toen de Duitschprs op het punt ston den Terneuzen te verlaten, hebben 15 menschen van de Rijkswaterstaat en twee ma rine-officieren, hun leven in de waagschaal stellend, de springladingen en draden voor het opblazen van de sluis in het kanaal TerneuzenGent verwijderd. Drie van deze moedige mannen, hoofdlng. P. T. Hoolsema, lng. R. Groene- wegen en monteur I. J. Bert, werden door de Duitschers gegrepen en doodgeschoten. De anderen wisten te ont komen. Met deze moedige daad was de sluis, en daarmede de toe gang tot de haven van Gent, echter behouden. Nu, twee jaar later, heeft het gemeentebestuur van Gent, gelijk wij reeds in het kort meldden, Terneuzen be zocht en het gedenkteeken by de sluis onder een schat van bloemen bedolven. Aan degenen die de sluis redden en pisthuum aan de gevallenen heeft de wnó. bur gemeester van Gent, de heer Anseele met een indrukwek kende toespraak medailles uitgereikt mede als dank voor het spoedig herstel van de sluis, die door granaatvuur was beschadigd. De volgende dag maakte de Prov. Raad van Oost-Vlaan- deren een studiereis naar Terneuzen en legde deze eveneens eên krans by het ge denkteeken. BENOEMINGEN BIJ POLDERS EN WATER SCHAPPEN. Tot dijkgraaf van de Kats- polder is benoemd L. L. J. van der Maas te Kats, tot Dijkr graaf van de Reigersbergsche polder J. M. Krijger te Ril- land-Bath, van de Nieuwe- of Jonge Polder van Dreischor: C. J. Langeraad te Dreischor, tot pl.v. dijkgraaf van de Noorapolder bij Terneuzen: J. den Hamer te Terneuzen. Tot dijkgraaf van de Boonepol der, A. P. Woutersen, te Hoe- dekenskerke. Huldeblijk voor notaris J. C. Paap. Op 5 Juli 1945 was het 40 jaar geleden, dat de heer J. C. Paap werd benoemd tot nota ris te Vlissingen. Dit jubileum kon in 1945 door de bijzondere omstandigheden niet officieel worden herdacht, doch het huldigingscomité dat zich ge vormd had, zal thans a.s. Woensdagmiddag in het Strandhotel aan den heer Paa] die op 2 Maart jl. zijn ami heeft neergelegd, als hulde blijk diens portret (waskrijt- teekening) van de hand van mevr. E- Bol-Smit uit Mid delburg. aanbieden. Bij deze gelegenheid zal door verschil lende sprekers het woord wor den gevoerd. Notaris Paap was in de ruim veertig jaren, dat hij in Vlis singen het ambt van notaris bekleedde, een algemeen ge waardeerde figuur, die het vertrouwen van. zeer velen ge noot. Ook bewoog hij zich in het openbare en vereenigings- leven, waarin hy vele functies bekleedde. O.a. was hij te Vlissingen voorzitter (thans eere-voerzitter) van de Ver. van Vrijz. Hervormden; secre taris van de Ver. van Vryz. Hervormden in Zeeland, van het Nuts-Departement, van de Ver. tot bes try ding der t-b.c., penningmeester van ae Centr. Ver. tot bestrijding der t.b.c. op Walcheren, vele jaren lid van de gemeenteraad en de Prov. Staten, bestuurslid van „Het Groene Kruis", lid van de Comm. van Toezicht op het M.O., commissaris van de Zeeuwsche Hypotheekbank, voorzitter van de Ring Mid delburg van de Broederschap van Notarissen, hoofdbestuurs lid van de Broederschap van Notarissen en lid van ae per manente Tariefscommissie van deze broederschap, lid van'de Kamer van Toezicht op de notarissen en candidaat-nota- rissen te Middelburg, enz. De heer Paap werd in 1944 door den bezetter wederrech telijk ontslagen, doch later door de Kamer van Toezicht op de notarissen ln zijn ambt hersteld- Engelsch publiek bewonderde uitstekend spel. De Veteranen verloren. Specerijen op de bon. Sedert de bevrijding vair ons land zyn van tyd tot tijd grootere en kleinere hoeveel heden specerijen ingevoerd, die voor net meerendeel haar weg vonden naar de verwer kende industrie en zoo het publiek ln worst enz. ten goe de kwamen. Thans is de voor- d speceryen echter toerei kend om aan de reeds lang bestaande plannen, recht streeks aan de consumenten speceryen te verstrekken, uit voering te geven. Binnen twee maanden welke tyd nog npodig is om de specerijen te malen en de handel te bevoorraden zal voor alle personen, ouder dan 21 jaar, een bon worden aangewezen, waarop naar keuze 25 gram peper tof noot- muscaat gekocht kan worden BRAND IN CENTRALE WERKPLAATS DER SPOORWEGEN. Donderdagavond hééft ee| ernsiige brand gewoed in de centrale werkplaats der Ned Spoorwegen te Haarlem. Van de elf treinrytuigen, welke zich in het brandende gebouw bevonden, zijn verschillende geheel uitgebrand, evenals een modelmakerij en een model- lenbergplaats. Ook ging een groote hoeveelheid electrisch materiaal verloren. Kortsluiting is vermoede lijk oorzaak van de brand ge weest. - DE BLOCQ VAN SCHEL- TINGA VOOR HET TRIBUNAAL. Voor het Haagsche tribunaal stond terecht jhr. D. de Blocq van Scheltinga, voor malig burgemeester van Was senaar, die door de Bjjz. Raad van Cassatie in Dec. 1945 reeds veroordeeld werd tot 20 jaar gevangenisstraf. De zaak diende thans voor het tribunaal om na te gaan, in hoeverre het wenschelijk is het vermogen of een gedeelte daarvan ten behoeve van de Staat verbeurd te verklaren. In totaal werd het vermo gen getaxeerd bp ruim vier ton. De verdediger, mr. Schol ten, betoogde dat verbeurd verklaring van het vermogen in hoofdzaak vrouw en kin deren van den beklaagde zou treffen. Uitspraak op 3 October. schen het sportiever vonden geen beroepsspelers in het veld te brengen tegenover een elf tal, dat uitsluitend uit ama teurs bestond. Onmiddellijk na de aftrap nam Vlissingen het spel handen en zonder ophouden bestookte het het Engelsche doel, dat echter op wonder baarlijke wijze aan dooi boring ontsnapte. Na een kwartier zette Leynse goed voor en v. i. Kasteele kopte onhoudbaai in. Nadat verschillende goede kansen verloren waren gegaan, ten deele door het uitstekende werk van den Engelschen doelman Lester, die uitgenoo- digd is in het beroepselftal van Wolverhampton te komen spelen, was het na pl.m. 30 minuten van Eyck die. opnieuw door een kopbal, de voorsprong van Vlissingen wis; te vcr- frooten (20). Met deze stand wam de rust. Na de rust was het beeld aanvankelijk geheel anders. De Engelschen waren gedurende 20 min. voortdurend in de aan val, doch dank zy het uitste kende werk van de gebroe ders Burgerhoff en van doel man Hartlng werd erger voor komen. Na 20 minuien werkte Vlis singen zich weer los en werd wederom door een kopbal, ditmaal van v. d. Schraaf de voorsprong tot 30 vergroot, terwyl v. d- Kasteele er even later met een goed schot 40 van winst te maken. Even voor het einde wist Scarborough nog een tegen- punt te scoren (41). Het uitstekende spel van het Vlissingsche elftal, dat geen enkele zwakke plek vertqonde, maakte op de duizenden toe schouwers diepe indruk. VETERANEN VERLOREN. Woensdagavond werd de ve teranen-wedstrijd Scarborough —Vlissingen gespeeld. De Engelschen kwamen echer met een veel te jong en daar door te sterk elftal uit, zoodat de Vlissingen-veteranen met 61 verloren. Münzer weer in Nederland. Bij de oorlogsmisdadigers, die door de Netherlands War Cri mes Commission naar Nederland; zijn overgebracht, bevindt zich Willi Münzer, destijds Beauf- tragter van den Rijkscommis. in de provincie Zeeland, die verschillende personen aan de Duitsche politie heeft overgele verd. DE „PRINS WILLEM I" WEER IN VLISSINGEN. Donderdagavond is de „Prins Willem I in Vlissin gen aangekomen. In verband met enkele voorzieningen, welke nog moeten worden ge troffen, zal het nog eenige dagen duren voor deze boot op het traject Vlissingen Breskens gaat varen ter ver vanging van de „Konings- glaat", die in revisie gaat. 'P het oogenblik ligt de boot in het dok om ballast ln,te nemen. De „Koningin Emma" is inmiddels op het traject Kat- sche VeerZierikzee in dienst gesteld. WEDEROPBOUW IN YERSEKE. Binnenkort zullen te Yerse- ke 40 in het uitbreidingsplan opgenomen woningen, worden aanbesteed De voltooiing van het her stel van de in 1940 verwoeste toren zal vermoedelijk nog dit jaar geschieden. Vlissingen •Het vierde beest. Donderdagavond droeg in de stampvolle Scheldehal te Vlissingen pater Henri de Greeve voor de tweede maal zyn zelf geschreven tooneel- stuk „Het vierde beest" voor. Het getuigt wel voor de po pulariteit van pater de Greeve en de kwaliteit van zyn stuk, dat ook ditmaal de zaal meer dan vol was. Vijf bedrijven lang wist pa ter de Greeve zijn hoorders te boeien en kostelijk zijn de ty pen die hij ons voorzet. Toch valt in het stuk het accent niet op de voordracht, maar op de inhoud De schrijver voert zijn hoofdfiguren, Kurt ILody en Heinrich Stingeden, belden Obersturmführer der S.S. langs verschillende we gen tot het inzicht dat Duitschland na de oorlog een zware weg terug zal hebben te gaan. Het is de verdienste van het stuk dat het nergens haatgevoelens ten opzichte van Duitschland opwekt. De avond was georgani seerd door de plaatselijke Katholieke Gemeenschap ten bate van de Bond zonder Naam en werd door den voor zitter van de plaatselijke Katholieke Gemeenschap, den heer Andriessen, geopend. J. H. NOODZAAL VAN LEGER DES HEU>S GEOPEND. Donderdagavond vond onder zeer groote belangstelling de opening plaats van de nieuwe noodzaal van het Leger des Heils, in de Paul Krugerstraat te Vlissingen. Deze bijzondere samenkomst stond onder lei ding van den Divisie-Officier van Zuid-Nederland, Lt. Kolo nel Huijg. Nadat deze dienst met gebed \yas geopend, boden verschillende Officieren uit de Zeeuwsche zusier-korpsen hun ;clukwenschen aan. Korps lergeant-Majoor Bijl en de Korps-Secretaris Mabelis spra ken hierna en brachten dank aan allen die hulp en raad hebben verleend by het tot stand komen van deze fraaie noodzaak. Ook door de Divisie- Offflcier werd in het bijzon der nog eens dank gebracht aan de Ger. Kerk, die haar Jeugdgebouw ter beschikking heeft gesteld aan het Leger. Daarna gaven de vereenigde muziekkorpsen van Goes en Vlissingen een paar nummers en gehoore. Hierna werd het woord ge voerd door Kapt. Krommen hoek, den bevelvoerend Offi cier van Vlissingen. De avond werd besloten door gezamenlijk het Ued te zingen van den Stichter: „O, zee van Gods liefde". Vanaf heden is ons kan toor te Oostburg, Grata- mastraat 3. weer telefo nisch te bereiken, onder no; 102. Predikbeurten Aardenburg: 11.30 ds. van Roijen: Breskens: 2 x ds van Vliet; Biervliet: 10 ds, van den Ham; Cadzand 10 ds. Enker; Groede: 9 ds. Derk- sen; Hoofdplaat: 10 ds. Pliester; St. Kruis: 9 ds. van Roijen; Nieuwvliet-- 10.45 ds. Derksen; Oostburg; 10 ds. Barnouw; Retranchement: 15 ds. Barnouw; Schoondijke: 13.30 ds. Pliester; Sluis: 18.30 ds, Enker; St. Anna ter Mui- den 14.30 ds. Enker; Water landkerkje: 14.30 ds. van den Ham; IJzendijke: 10 cand. Doorn; Zuidzande: 10 ds. ter Beek. Op Zondag 29 "September •lert het Leger des Heils te Yerseke zijn Oogstfeest. De heer P. T. van Tigge- len uit Bergen op Zoom, leer ling van de Machinistenschool te Middelburg, heeft het voor- loopig diploma scheepswerk- tuigkundige behaald. Bij gunstig weer zal het fanfarekorps „Apollo" Maan dagavond een concert geven in de tuin van het rusthuis „Irma" te Domburg. Bij die gelegenheid zal een Inzameling worden gehouden voor het mu ziekgezelschap van Westka- pelle. Sport POSTDUrVENWEDVLUCHT De postduiven vereenlging „De Bonte Duif", te Aarden burg hield Zondag j.l. een wedvlucht uit Arras (Fr.) af stand 120 km. De uitslag luidt; 1 en 19 C. de Cock; 2, 5, 10 en 26 R. de WIspelaere; 3, 9 en 23 B. Herman; 4 A. Aalbregtse; 6, 12, 17 en 22 L. Boutens; 7, 15, 16 en 25 M. de Shiet; 8 G. Verstraete; 11 A. de Baar- demaeker; 13 R. de Windt; 14 Pr. Lampo; 18 E. Stan- daerd; 20 en 21 sR. Lampo; 24 J. Corthals.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10