De Rijksuitgaven over 1947 Wat de Millioenennota over de begrootingshoofdstukken leert UIT DE PROVINCIE Yermogensaanwasbeiasting aanvaard WALCHEREN ZeeuwscheS Financiën voor volledige uitvoering van het beschikbare bouwvolume ontbreken. Nog geen vlootplan. De Dinsdag aan de Kamer aangeboden Millioenennota geeft, ook na het uitvoerige uittreksel, dat wy in ons vo rig nummer reeds publiceer, den. nog aanleiding tot en kele interessante beschouwin gen. DE STERKTE VAN HET RIJKSPERSONEEL. De minister verstrekte ge gevens over de personeelsterk- te per 1 Januari en 1 Juli jl Hieruit bliikt, dat de to- tafle sterkte van het Rijksper soneel in deze tijd is terugge- loopen van 124.627 t~t 119.276. De belangrijkste ve._ hindering valt daarbij te constateeren bij het landbouwcrisisfonds (van 10.870 tot 8074). Land bouw, visschery en voedsel voorziening (van 9156 tot 7485) en Sociale Zaken (van 5797 tot 4682). De personeelsterkte van Jus-, titie is echter toegenomen van 30.772 tot 31.647, die van Oor log van 4422 tot 4930 en van Openbare Werken en Weder opbouw van 9038 tot 9277. JUSTITIE. In een korte bespreking van de onderscheiden Hoofd stukken der ontwerpbegrooting voor 1947 belicht de minister de voornaamste verschillen met de overeenkomstige hoofd stukken der ontwerpbegrooting voor 1946. Daaruit blijkt o.a. dat de verhooging van het; uitgaven- totaal van justitie overwegend veroorzaakt wordt door een hoogere raming van de poli tie 12.5 millioen). In de eerste plaats dient te worden genoemd d<L uitbreiding van de Rijkspolitie tot een sterkte van 9000 man, mede als ge volg van de overgang van het gemeentelrjk politiepersoneel van 62 gemeenten naar de rijkspolitie. Naast de uitgaven voor de politie moesten ook die voor gevangenissen en rijkswerkin richtingen en voor rijkstucht- en opvoedingswezen worden verhoogd, resp. met 2. met 1.0 millioen. Behalve aan de algemeene prijsstijging, is dit mede te wijten aan de gestegen criminaliteit. UITKEERING AAN HET GEMEENTEFONDS. De uitkeering aan het ge meentefonds ten behoeve1 van de noodlijdende gemeenten met 25 millioen verminderd. Mede ln verband met de te verwachten verbetering van de gemeentelijke inkomsten werd het met het oog op de nood van 's rijks schatkist noodzakelijk geacht deze post te verlagen. ONDERWIJS. Bij een beschouwing* van de cijfers van het hoofdstuk on derwijs, kunsten en weten schappen dient in aanmerking te worden genomen, dat voor 1947 alsnog zal zijn te reke nen op een bedrag wegens te treffen voorzieningen met be trekking tot de onderwijzers- salarissen. Het feit, dat de ontwikke ling van ons bedrijfsleven een der eerste voorwaarden voor de wederopbouw van onze volkswelvaart, maakt de uit breiding van het Nijverueids- onderwijs noodzakelijk. Tevens zijn hoogere bedra gen geraamd voor de oesche: ming van de jeugd, daar de voor 1946 uitgetrokken bedra gen maar op een gedeelte van dat jaar betrekking hadden, Een aanzienlijke verlaging kon worden toegepast wegens de voorgenomen opschorting van de invoering van het 8e leerjaar. DE MARINE. By de opstelling van de ma- rlne-begrooting Is van het standpunt uitgegaan, dat de toestand van 's rijks financiën in het algemeen en de devie- zenpositie in het bijzonder ook voor 1947 nog niet toelaat oiu een in een vaststaand aantal jaren te voltooien vlootplan ter goedkeuring aan de Sta- ten-Generaal voor te leggen. In nog sterkere mate dan voorheen worden slechts de noadige gelden uitgetrokken voor de uitbreiding .en in standhouding van de Konink lijke Marine voor zoover de situatie in Ned. Indië zulks noodzakelijk maakt. Daarbij is echter ten streng ste ervoor gewaakt, dat slechts in het algemeen datgene aangevraagd, wat te allen tijde in elk vlootplan past. Uitdrukkelijk zij vermeld, dat dus aan het leidend beginsel, dat op de duur een maritiem machtsapparaat moet ont staan, dat op dc daartoe ge- eigende wijze zal kunnen bij dragen tot de bescherming van de internationale rechts orde, ondanks de sterke be snoeiingen, in princlpieele zin geen afbreuk wordt gedaan. OPENBARE WERKEN EN WEDEROPBOUW. Bij het hoofdstuk openbare werken en wederopbouw wordt er op gewezen, dat ernstig rekening is gehouden met de positie, Waarin 's-Lands finan. clën verkeeren. Het totaal van d? begrooting blijft dientenge volge in belangrijke mate be neden de som, welke geacht kan worden noodig te z\jn voor de volledige uitvoering van het beschikbare bouwvolume. Mocht het in de loop van 1947 gewenscht blijken en mo gelijk zijn, het beschikbare oouwvolume meer te benade ren, dan zal nader overwogen kunnen worden, in hoever 's-Lands financieele toestand toestaat daartoe nog gelden bij suppletoire begrootuig aan te vragen. De belangrijkste verlaging (11,8 millioen), betreft de Dienst Uitvoering Werken. Deze verlaging vindt haar grond in de omstandigheid, dat naar verwacht wordt, in 1947 een veel geringer aantal ar beiders te werk zal worden ge steld dan in 1946. DE LANDBOUW. In de algemeene beschou wing, opgenomen in de bijiage van de memorie van toelich ting tot het hoofdstuk land bouw, visscherij en voedsel voorziening, wórdt er de aan dacht op gevestigd, dat, wil de Nederldndsche landbouw zich ook in de toekomst ver zekeren van de vooraanstaan de plaats, welke deze tot dus ver heeft ingenomen, alle krachten zullen moeten wor den ingespannen om het ont wikkelingspeil zooveel mogelijk te verhoogen en de productie kosten zooveel mogelyk te verlagen, waarbij de overheid ten vofïe haar steun zal die nen te geven. Voor steun, aan kleine boe renbedrijven kon met een be langrijk lager bedrag worden volstaan. Dez^ steunveriee- ning zal op een nieuwe basis plaats vinden. HERSCHOLING VAN ARBEIDSKRACHTEN Het meest trekt de aan dacht ln de begrooting voor sociale zaken de zeer aanzien lijke verhooging van de uit gaven voor herscholing en na scholing, welke verhooging niet minder dan 16 millioen bedraagt, Hierby dient ech ter te worden overwogen, dat ten spoedigste dient te wor den voorzien in het tekort aan geschoolde arbeidskrachten, met name voor de wederop bouw. Ook voor financieele tege moetkomingen aan elders werkende arbeiders kon met een aanzienlijk lager bedrag worden volstaan. Bü het opstellen van deze begrooting kon nog geen re kening worden gehouden met de in voorbereiding zijnde noodvoorziening voor ouden van dagen. Deze maatregel zal uiteraard een zeer belang rijk bedrag vergen. JOE LOUIS BLIJFT WERELDKAMPIOEN Joe Louis blijft wereldkam pioen boksen zwaargewicht Woensdagavond versloeg hij zijn tegenstander Mauriellc door knock out in de eerste ronde. De wedstrijd duurde ruim 2 minuten. Het was de tweede maal, dat Louis dit jaar zijn -tite met sucecs verdedigde. r~ Van schilder totzanger. Een in Rouaan vertoe vend impressarlo hoorde bij een wandeling door de stad op magnifieke wyze Ie groote aria uit Wil helm Teil zingen. Na eenig zoeken ontdekte hij den jongen zanger op een ladder staande en bezig te' schilderen. De impressarlo klom naar boven en het resul taat van de besprekin gen was, dat de 35-jari- ge Jean Lecoq zyn verf kwast wisselde voor sol fège. Hy studeert thans zonder ophouden voor zijn eerste openbaar op treden- Het schildersvak biedt olrjkbaar vele interes sante mogelijkheden. -J De nieuwe bonnen. Geldig van 15 tot, en met 28 September. Bonkaarten KA, KB, KC 610. Bloem: 576 alg., 100 gr. Thee: 577 alg., 50 gr. Bonkaarten KD, KE 610. Bloem: D 19, reserve, 100 gr- Bloem: E 19 reserve, 300 gr. Tabakskaartcn enz. Tabaksart.: T 48, 2 rants. VLEESCHBON 528. Bon 523 Vleesch is ook ge durende de week van 22 t.m. 28 September a.s. geldig. De extra vleeschbon. die wij eenige dagen geleden aankondigden, is geldig zoowel voor vleesch als voor vleesch- waren. Op onze bureaux liggen de passagierslijsten van de „Nieuw Holland" ter In zage. De verzamelstaat van uitgaven op de gewone dienst, inge deeld naar de hoofdstukken, vertoont het volgende beeld (alle cijfers in millioenen guldens): Huis der Koningin 1.6 1.6 Hooge Colleges van Staat, Kabinet der Koningin en van den Minister-President 5.8 5.3 Buitenlandsche Zaken 15.7 15.7 Justitie 90.7 75.0 Binnenlandsche Zaken 137.8 234.8 Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen 246.1 235.1 Nationale schuld 779.5 716.9 Financiën 111-4 112.5 Oorlog 228.6 193.3 Marine 302.8 394.2 Openbare werken en Wederopbouw 119.9 123.3 Verkeer 42.5 66.5 Economische Zaken 28.8 28.0 Landbouw, Visscherij en Voedselvoorz. 69.3 61.4 Sociale Zaken 123.7 107.4 Overzeesche Gebiedsdeelen 6.1 5.3 Totaal uitgaven 2 310.8 2.376.3 Bijdrage aan de buitengewone dienst ten beloope van het bedrag, waarmede de middelen van de gewone dienst de uit gaven van die dienst overtreffen 90.8 17.7 Totaal 2.401.1 2 394.0 Onderduiken helpt niet. GENERAAL KRULS WAAR SCHUWT DESERTEURS. Lt. Gen. mr. H. J. Kruis, chef van de Generale Staf, heeft in een radiotoespraak ernstig gewaarschuwd tegen het onderduiken door dienst plichtigen om zich te onttrek ken aan uitzending naar Indië. Spr. zeide te vreezen, dat een deel van deze achter- blijvers slachtoffer van mislei dende raadgevingen Is gewor den. Vroeg of laat wordt men gearresteerd en aan uitzen ding naar Indië ontkomt men toch niet. Op liet plegen van desertie staan zeer ernstige straffen. Ditmaal zal echter nog van strafrechtelijke ^behandeling worden afgezien en zullen de zaken van hen, die nu onver wijld naar hun onderdeelen terugkeeren, slechts krijgs- tuchteljjk worden behandeld omdat de legerleiding be grijpt, dat misleiding en ge brekkig inzicht voor de mees ten van de achterblijvers de J rijf vee ren weren. Èen volgende maal zullen echter de meest strenge maat regelen worden genomen. Smuts verdedigt Engeland. De premier van Zuld-Afrika, veldmaarschalk Smuts, heeft te Aberdeen een r£de gehou den, als antwoord aan Wal lace. Hij betoogde, dat Duitsch- land onder de Westelijke sta ten moet worden opgenomen, daar er anders een gevaarlijk vacuum zal ontstaan, dat een even groote bedreiging voor de omliggende landen zal kunnen vormen als het vroegere mili tarisme. Er moet vcor Duitsch- land eenige hoop op een be- .ere toekomst blijven. Het Britsche imperialisme, aldus Smuts, bestaat niet meer sedert de burgeroorlog. Daar na heeft Engeland er naar ge streefd de koloniën een gro tere mate van onafhankelijk heid te geven- Aan de andere kant vallen buiten Engeland nieuwe vormen van imperia lisme waar te nemen, econo misch en ideologisch. Officieel ie bekend ge maakt, dat tusschen Enge land en Frankrijk een handels overeenkomst gesloten Is. EERSTE KAMER Na-oorlogsche aanwas wordt ook belast. Gisteren werd in de Eerste Kamer de behandeling van 't wetsontwerp over de vermo- gensaanwasbe tasting voortge zet. Mr. P. Pollema (C.H.) oefende scherpe critiek uit op het feit, dat in dit wetsont werp de oorlogsprofiteur op een lijn wordt gesteld met den spaarder. Prof. Mr. A. M. Molenaar (P.v.d.V.) wees op het voort schrijden' van Nederland langs de afgrond. Zorgelijk is onze economische en financieele positie. Spreker vroeg aan den mi nister of dit ontwerp gezien moet worden als een uitvloei sel van de socialistische be- lastingpolitiek. Spreker besloot »zyn rede met te wyzen op de onmoge lijkheid, van het Nederlandsche volk.een bedrag van 9 mil liard aan belastingen op te brengen. Door mr. Rip (A.R.) werd op de dringende noodzakelijk heid gewezen, het budgetaire evenwicht tot stand te bren gen. Ook deze spreker was van meening dat het sparen niet belemmerd dient te wor den. Prof. van den Brink (K.V. P.) verklaarde zich voorstan der van het behoud van de private eigendom. Wanneer, door de te treffen maatrege len een vermogensegalisatie wordt verkregen, dan is dit niet te vermijden. In het treffen van de vermogensaan- was schuilen voor fondsenbe- zitters verschillende onbillijk heden. Met nadruk vroeg spr, deze zooveel mogelijk onder oogen te zien. De heer van Santen (C.P. N.) betreurde het in hooge mate, dat de vermogensaan- was van collaborateurs niet voor 100 pet. wordt getroffen. Mr. Janssen de Limpens (K. V.P.) stond stil bij het be lastinggeld, dat door de staatsburger wordt opge-der C.H.). bracht. De overheid springt volgens spr. wel eens wat vlot om met dit „heilige geld". Ir. F. C. M. Wyffels (K.V. P.) vroeg den minister s_ ciaal aandacht te willen be steden aan de schadevergoe dingen van oorlogsslachtoffers in de getroffen gebieden. DE MINISTER AAN HET WOORD. Minister Lieftinck, die voor de behandeling van dit wets ontwerp zijn reis naar de Ver. Staten had uitgesteld, ver klaarde dat de eigendom voor hem een zaak is, die men moet beschouwen van Indivi dueel en individualistisch standpunt maar in het kader van een bepaalde gemeen schap. Ten aanzien van de eigendom zijn bepaalde gren zen in acht te nemen. De zon van deze fiscus schijnt over de boozen en goe den, betoogde spr. Hier heb ben we te doen met een be lasting die zoowel treft de lie den die on oirbare als hen die op onoirbare wijze in hun vermogen zijn vooruitgegaan. Het is een buiging naar de spaarder, dat men hem maar van 50 tot 70 procent treft. Principieel zou men 100 procent hebben kunnen vor deren. In verband met de réde van den heer Wyffels verklaarde spr., dat belasting op na- oorlogsche vermogens-aanwas niet zal uitblijven, evenwel niet via deze wet. De minister acht het prae- matuur in te gaan op de kwestie van het regeeringsbe- leid ten opzichte -van het vraagstuk der socialisatie. Het wetsontwerp mag niet worden bezien als een uiting van eenig politiek streven om een blijvende verandering te bren gen ln de vermogens struc tuur. Nadat nog eenige leden hun stem hadden gemotiveerd werd het wetsontwerp aangenomen met 29 tegen 5 stemmen (die BELGISCHE SKYMASTER VERMIST. Een Skymaster van de Bel gische vliegdienst op Amerika wordt sedert Woensdagmorgen vermist. Er waren 38 passa giers en 11 leden van de be manning, o.w. 2 stewardessen, aan boord. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden uitgezonden opsporingsvliegtuigen de res ten van een verongelukt toe stel hebben ontdekt. Donderdagmorgen was no.; niets omtrent het lot van be manning en toestel bekend. Amer'kaansch minister bedenkt zich. Terwyl president Truman voor de twee.'e maal zijn goedkeuring van Wallace's verklaringen over de Ameri- kaansche buitenlandsche po litiek introk, heeft James For- restal, de Amerikaansche mi nister van scheepvaart, plot seling de redevoering, die hij voor het jaarlijksch diner van de „Navy Industrial Associa tion" klaar had, afgelast. „Ik heb mij bedacht en be sloten, dat het heter is niets te zeggen", verklaarde For- restal tegenover de verslagge vers. WALLACE ZAL VOORLOOPIG ZWIJGEN. Henry Wallace, de Ameri kaansche Minister van Han del, heeft na een lang onder houd met President Truman verklaard, dat hy geen ver klaringen meer zal afleggen voor het einde van de Parij- sche Vredesconferentie; AMBTEN A RE N -STA KING IN FRANKRIJK Meer dan 10.000 Fransche Regeeringsambtenaren heb ben besloten morgen in sta king te gaan. Het betreft hier de ambtenaren van fi nancieele afdeellngen en bu reaux. NEDERLANDBELGIË 3-1. Het Nederlandsch militair voetbalelftal heeft Woensdag te Antwerpen na een span nende wedstryd met 3—1 van de Belgische soldaten gewon nen. Zeeuwsche boksers succesvol in Scarborough. Onze speciale verslaggever seinde ons uit Scarborough: De bokswedstrijden tusschen de Vlissingers en Engelsche boksers zijn een groot succes geworden, speciaal voor de Zeeuwsche boksers. Ook En gelsche boksexpert waren van oordeel, dat de Nederlanders zeer goed gebokst hebben, al meenden zij dat deze tech nisch tegen technisch sterkere tegenstanders niet zouden zyn opgewassen. Als fout zag men by de Nederlanders een te ge ring gebruik van de linker hand. De eerste partij ging tus schen Kerkhoven en Jack Da- vis. Kerkhoven maakte hierby inderdaad een slechter gebruik van zijn linkerhand dan zijn tegenstander, die dan ook op' punten won. De tweede party tusschen Nieuwpoort en Keilty begon traag. Spoedig werd het ge vecht sneller en in de tweede ronde was Nieuwpoort er be slist goed in. Hij bleek over een uitstekende linksche te be schikken en boekte tenslotte een royale punten-overwin- ning. In de derde partij, welke ging tusschen Zandee en Ward, kon Zandee niet op tegen den Engelschman, die het hem wel zeer moeilijk maakte. Alleen in de derde ronde was Zandee goed op dreef, doch toen was de achterstand reeds tè groot om nog in te loopen. MeulmeesterDove was de mooiste party van de avond. Meulmeester bokste zeer goed en werd telkens toegejuicht door het Engelsche publiek. In de derde ronde was hij dan ook volkomen meester van het terrein. Het werd een prach tige overwinning. De laatste partij ging tus schen van Boven en Axley, een doofstomme bokser, die in het geheel niet tegen den Ne derlander bleek opgewassen. De uitslag was dan ook geen oogenblik twijfelachtig. Groote belangstelling voor de Boulevardfoop te Vlissingen. Op Zondag 29 Sept zal de Vlissingsche Spdrtvereeniging ..Marathon", gelyk reeds' ge meld werd, haar Elfde in ternationale Boulevardloup organiseeren. Het bestuur heeft de organisatie van bo vengenoemde loop vastgesteld op Zondag 29 September a.s.. des namiddags te vijf uur. waarvoor inmiddels de ver- eischte toestemmingen zijn verkregen. Het aantal inschrijvingen voor deze wedstryd bedraagt alhoewel de inschrijfdatum nog niet Is gesloten, thans reeds 26. Hieronder bevinden zich, behalve de beste Zeeuw sche athleten, W. de Neef. (Eendracht Aalst, België) en Staf Dobbelaere van de AV. '23 uit Amsterdam. Echter wordt nog de deelneming van andere bekende Nederland sche loopers verwacht. Reeds de deelname van bovengenoemde loopers doet een vinnige stryd om de eer ste plaats verwachten. Vele vooraanstaande perso nen hebben hun medewerking aan de organisatie van dezè wedstrijd toegezegd, o.a. de heeren mr. B. Kolff, burge meester der gemeente Vlis singen, die het startschot zal lossen en de prijzen uitreiken en J. Moerman, secretaris der N.T.C. der KN.A.U. Ook zullen, naar werd medege deeld, enkele yooraanstaandr figuren uit de Belgische Ath- letiek Unie van hun belang steling blijk geven. De prijsuitreiking zal ge schieden des avonds in de .Scheldehal", waar een caba ret-avond, waarin een bekend, gezelschap zal optreden, de dag zal besluiten. Burgemeester 'ah Noordgouwe benoemd Bij Kon. Besluit van 13 September '46, no. 29. is met ingang van 1 Oct 1946 be noemd tot burgemees'.er der gemeente Noordgouwe. de heer. H. J. Roelvink, tevens burgemeester der gemeente Zonr.emalre. Herman Jacob Roelvink is op 28 September 1889 te Hardinxveld geboren. Sedert 2 November 191( bekleedt de heer Roelvink reeds het burgemeesteisambt der aangrenzende gemeentc- Zonnemaire. De nieuwe functionaris is gehuwden heeft 1 kind. Po litiek behoort hij tot de Par tij van de Vrijheid. Gent dankt Terneuzen Dinsdag heeft een gezelschap van 250 personen uit Gent. on der wie de gouverneur van Oost-Vlaanderen de wnd. bur gemeester, schepenen en raads leden enz. een bezoek gebracht aan Terneuzen, teneinde de be volking van deze Zeeuwsch- Vlaamsche gemeente te dan ken voor de redding en het snelle herstel van de sluiswer- ken aldaar. De burgemeester van Ter neuzen, dhr. P. Tellegen, be groette het gezelschap in het Luxortheater en wees op het groote belang van de zeeslui zen te Terneuzen, die Gent toe- tang verschaffen naar ze preker gewaagde van de toe nadering tusschen Nederland en België en sprak de hoop uit, dat de samenwerking tus schen deze landen in de toe komst tot beider welzyn zou strekken. GOUDEN MEDAILLE VERLEEND. De wnd. burgemeester van Gent, Anseele, heeft hierop aan Terneuzen de gouden medaille van de stad Gent uitgereikt, terwijl de leden van het sluis- en havenpersoneel eveneens medailles ojitvingen. In een oorkonde, welke aan den bur gemeester van Terneuzen werd overhandigd, wordt uiting ge geven van de gevoelens van dankbaarheid van Gent. Woensdag legde de gouver neur van Oost-Vlaanderen bij het monument aan de West- sluis een krans, terwyl daarna in Hotel Rotterdam door den gouverneur een lunch werd aangeboden. ONTEIGENING PERCEELEN BIJ CLINGE. Volgens een desbetreffende beschikking, verschenen in de Staatscourant, zal ten behoe ve van de uitbreiding van de te Clinge gelegen waterwln- plaats van de N.V. Waterlei dingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen" hunnen worden onteigend de perceelen en an dere zakelyke rechten, aange duid in een plan, dat op de secretarie te Clinge ter Inzage ligt. BESTUURSVERGADERING CHR. LYCEUM. Op de bestuursvergadering van het Chrlstelyk Lyceum te (Joes werden de functies van de bestuursleden als volgt ver deeld: In het dagelyksch be stuur zijn benoemd de heeren: J. Lapnv'.a, Goes, voorzitter, ds. W. C. Burgeier, Ovezande, vice-voorzitter; dr. A. H. Ous- soren, Middelburg, secretaris; ds. J S. Post, Axel 2de secre taris; C. Duvekot Lzn., Goes, penningmeester. De landarbeldersloonen Voor enkele provincies, o.m. Zeeland en N.-Holland, zijn de landarbeldersloonen nog steeds niet definitief vastge steld. In verband daarmee heeft intusschen het College van Rijksbemiddelaars be paald. dat voor die provin cies, ln afwachting van goed gekeurde regelingen, ten aan zien van de uurloonen de richtlyn zal gelden van het College van Ryksbemiddelaars van dato 2 Mei 1946. Voor Zeeland geeft die richtlyn de volgende uurloo nen aan: ongeschoolden 60 cent, geoefenden 64 cent en geschoolden 70 cent, en zulks ingaande 1 Mei 1.1. Voor overuren op werkda-, gen wordt een loon betaald, dat 10 hooger is dqn het voor den betrokken arbeider geldende uurloon. Voor over uren op Zondag wordt het loon met 50 verhoogd. Het College van Ryksbe middelaars heeft voorts nog bepaald, dat deze beschikking door hen ten alle tyde kan worden gewijzigd of ingetrok ken. VERGADERING „STICHTING VEERE". Maandagavond 16 Sept. ver gaderde onder voorzitterschap van jhr. I. F. den Beer-Poortu- gael, de Stichting Veere, welke stichting destyds in het leven is geroepen tot herstel en ver hooging van haar zeer eigen stadsschoon. Hierbij waren o.m. vertegenwoordigd de heer en mevr. Mackeson, uit Enge land overgekomen. De heer Mackeson is medebestuurslid van genoemde stichting. Ter tafel werd met dankbaarheid gememoreerd twee zeer be langrijke giften, nl. een van 5000, te verdeelen gis volgt f 3500 voor genoemde stichting en 1500 voor herstel van het carillon van de stadhuistoren, benevens een toezegging van f 6000, zijnde vijf achtereen volgende jaren 1000 voor de stichting en een gift van f 1000 ineens voor het carillon. In totaal werd nu bulten de toe zegging van 5000 6329.85 bijeen gebracht. De heer F. ten Klooster uit Veere heeft nog een tweetal houtsneden beschikbaar ge steld, één driekleurendruk van hemzelf en een houtsnede van zijn vader, die nader te Veere zullen worden verloot. Tot ad ministrateur deivstichting en om het contact met de leden te bewaren, werd by acclamatie benoemd de heer E. Smit. De debarkatie van de „Orarfje" en 3e „Indrapoera". In verband met het feit, dat de repatrieerlngsscheper, .Oranje" en ..Indrapoera', beide Donderdag. 19 Septem ber in Nederland aankomen, is besloten, dat de „Oranje" nie'. te Amsterdam, doch evenals de „Indrapoera" te Rotterdam zal worden gede- barkeerd. De debarkatie van de ..Oranje" vindt Vrydag- morgen plaats en van de „In drapoera" Vrijdagmiddag. Radio Moskou deelt me de. dat Joego-Slavic en Hon garije tot een accoord zijn ge komen t.a.v. de uitwisseling van bevolkingsgroepen Middelburg AMERSFOORT WON VAN MIDDELBURG. De ui:slagen van de steden 3portontmoeting Amersfoort Middelburg, waarover wij reeds eerder schreven, luiden als volgt: Gymnastiekwedstrijden AmersfoortMiddelburg 11. Zwemwedstryden: Amers foort cp alle b^nnummers eerste en tweede- Handbal. Dames: Amers foortMiddelburg 31. Hee ren: AmersfoortMiddelburg 0—3. Korfbal. AmersfoortMid delburg 0—2. Athletïek. Middelburg won de 100 m, de vier maal 100 m. estafette dames, terwijl Amers foort de vier maal 100 m. esta fette heeren wen. Voetbal. AmersfoortMid delburg 90. In de totaal-telling won Amersfoort met 10 punten te- ~en Middelburg 6. VERBALISEERING WEGENS DIEFSTAL. De recherche te Middelburg heeft proces-verbaal opge maakt tegen zekeren J. G. v. H- te Middelburg, die zich een roeiboot had toegeëigend, wel ke cp het Seisbolwerk lag. In verband met deze diefstal Is tegen A. H. te Midelburg pro ces-verbaal opgemaakt terzake heling. G. v. K. te Middelburg, had Maandag jl. met succes een voor het Kadaster te Middel burg gestalde fiets van de electrische lantaarn ontdaan. De dag daarop had de recher che reeds te pakken en heeft proces-veVbaal opge maakt terzake diefstal. nippers In het kiescollege dei Ned. Herv gemeente te Krul- ningen werd Maandagavond als ouderling ln de plaats van den heer H. Almeklnders. die naar Apeldoorn vertrekt, ge kozen de heer D. Noort. Dinsdagavond bracht het muziekgezelschap ,,Con Arrio- re" te Hoedekenskerke eeri serenade aan den heer J. de Groot, postbesteller, die op die dag zijn 50ste verjaardag vierde. Dinsdhg werd te 's-Graven. polder een ledenvergadering van de Ned. Herv. Gem. ge houden. Tot leden van een hoor-ccmmlssie werden be noemd de heeren M. J. Huis- soon, J. Louwerse, H- Nleuw- dorp en L. Lokerse. Medege deeld werd. dat de commissie naar Ouwerkerk aan de IJssel zal gaan. om aldaar den pre dikant te beluisteren. Te Axel heeft de tuinier d. V. een koolraap geoogst, die het buitengewone gewicht had van 2 kg. Vlissingen VLISSINGS MANNENKOOR. Het Vlissingsche Mannen koor begint hedenavond om 7.30 uur, onder haar directeur, de heer A. Hollaers, een nieu we muziekcursus. DEEL VAN M.S. 2 15 GEBORGEN. Een dezer dagen ls het voor schip van het m.s. 215 van de Prov. Stoombootdienst, dat voor de Slikhaven aan de grond is gezet, door de ber_ gingsmy. „Heiland" geborgen. Duikers hebben dit gedeelte afgesneden, waarna het door de dryvende bok, „de Bevry- ding" naar de kant is ge sleept. Spoedig hoopt men ook de rest van het schip te ber gen. 'oudekerlce WAARNEMEND BURGEMEESTER BENOEMD. B. en W. van Koudekerke hebben den heer J. Jasperse (C H.), aangewezen om den burgemeester by afwezigheid te vervangen. Politierechter Middelburg. DIEVEN STONDEN TERECHT. In de zitting van den politie rechter te Middelburg worden de volgende zaken behandeld: De 21_j. M. B., en de 30-j. P. D., beide- werkman te Yer- seke, namen op 3 April 1946 aldaar uit de etalage van het winkelpand van A. van Krui- ningen aan de Lepelstraat een flesch toffees weg. Eisch voor beiden 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 jaa - proeftijd. Uitspraak resp. conform de elsch én 25 bs. 10 dagen hechtenis. De 66-j M. W., echgen. van P. A. v. d. M. te Middelburg en de 25-j. C. v. d. M., eehtgen. van H. J. P. te Middelburg eigenden zich in '46 in gebruik genomen goederen toe, toebe- hoorende aan de Wed. van Houte. .Eisch resp. 40 bs. 20 da gen hechtenis en 25 bs 30 d. hechtenis. Uitspraak resp. 30 bs. 15 dagen hechtenis en vrijspraak. De 62-jarige M. van H., ha venarbeider te Middelburg en de 33-jarige J. B., los werkman te Middelburg, namen op 6 Augustus 1946 by de fa. Polak en Zonen resp. 4 en 2 rollen kippengaas weg. Eisch: resp. f 15 b.s. 10 dagen hechtenis en 25 b. s. 10 dagen hech tenis, hetwelk ook de uitspraak werd. De 23-jarige N. H. en de 25- jarige J. H. namen op 3 Aug. 1946 samen 95 kg. lood weg, toebehoorende aan C. M. en M. L. Lindeubergh. Elsch en uit spraak: 30 b. 15 dagen hechtenis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2