PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Molotov op de bres voor de Poolsche grenzen Minister Beel opende zitting der Staten-Generaal Vandaag Wapenstilstandbesprekingen begonnen Bij het gouden feest van de Vitrite-fabriek te Middelburg. r ~n Heofdradflcteur O. Balllntljn '(met radactlOHoele medewerking van dr. ,w. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg, Druk: firma F. van de Velde Jr„" Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch," Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 18 Sept. '46 19fl« Jaargsng Nummer S1T ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franr» per post. 3.46 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2—- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walatraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 23, tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P-Z.C.. Middelburg, Grondwettelijke plechtigheid van de derde Dinsdag in September in eere hersteld „Mei de spade op de schouder." De minister-president, dr. L. 3. M. Beel, heeft heden in de Vereenigde zitting van beide Kamcfcs tot opening van de zitting 1946—1947 der Staten-Generaal de volgende rede uitgesproken: een zoo breed mogelijke meer derheid uit de Staten-Generaal, behoeft nauwelijks vermelding. Moge Gods zegen ons werk ten deel vallen en het ons ge geven zijn voor het Nederland- sche volk de weg te banen naar een minder zorgvolle toekomst. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik de jaarhjksche ge wone zitting der Staten-Gene raal te zjjn geopend". De Minister-President werd binnengeleid door een com missie, in welke door den voorzitter van de Vereenlgde Vergadering, prof. mr. R. Kranenburg, waren benoemd heeren: Mr. W. Rip (lid der Eerste Kamer), H. A. Korthals (Tweede Kamer), mr. E. Brongersma (Eerste Kamer), mr. H. K. J. Beer- nink (Tweede Kamer) en dr. A. M. Lucas (Tweede Kamer) Dezelfde commissie deed den Minister-President ook uitgeleide. MINISTER BEEL. „Hare Majesteit de Ko ningin heeft mij opgedragen deze zitting in haar naam te openen. Voor het eerst sinds jaren is het weer mogelijk het grondwettelijk voorschrift, ver vat in de artikelen 103 en 106 onzer hoogste staatswet, na te leven en de gewone jaarlijksche zitting der Staten- Generaal op de derde Dinsdag in September te openen. Met u verheugt de regeering zich, dat aldus de normale paden weder in volle omvang betre den worden. Op tal van ge bieden doen zich intusschen de gevolgen van de oorlog nog schier dagelijks gevoelen en zijn de problemen, welke om oplossing vragen, ontelbaar. Van haar verantwoordelijk heid te dezen is de regeering zich diep bewust. Haar voorne mens zijn u uit de troonrede bekend en zij wenscht thans met de spade op de schouder om het beeld van Thor- becke*te gebruiken aan de slag te gaan. Zij is er van overtuigd, dat ook u, leden van de Staten-Generaal, be reid bent het op u rustende deel der verantwoordelijkheid voor lands zaken te aan vaarden en ln gemeen overleg met de regeering de ter zake noodige maatregelen te tref fen. Dat het voor de regeering slechts dan mogelijk is haar bijna onmenschelijke zware taak naar behooren te verrich- ten. Indien zij zich geschraagd weet door het vertrouwen van Buitenland toont groole belangstelling op de Jaarbeurs. Na de eerste week kan worden vastgesteld, dat de najaarsbeurs in Utrecht over de geheele lijn een succes is, zoowel wat betreft de wijze van deelneming, als de om vang en de kwaliteit van het bezoek. Bij de geregistreerde cijfers van bultenlandsche in- koopen staat België aan het hoofd, daarna komen Enge land, Frankrijk. Zwitserland en Denemarken met achter eenvolgens gen reeks van an dere landen, zooals Australië. Chili, Italië, Vereenigde Sta ten en Rusland. Rusland heeft vooral belangstelling voor landbouwwerktuigen. Er zijn zeer groote en be langrijke inkoopen gedaan en onze exportpositie is aan merkelijk versterkt Het aan tal bezoekers kan in de eer ste week geschat worden op 125.000. Er kunnen weer Amerikaansche films komen. BIOSCOOPBOND AANVAARDT ACCOORD MET M.PJE.A. De algemeene vergadering van de Ned. Bioscoopbond, waarvoor een ongekend groo te belangstelling bestond, heeft Maandag omstreeks 4.30 uur met algemeene stemmen besloten de overeenkomst, welke het bestuur met de vertegenwoordigers van de M. P.E.A. getroffen heeft, te aan vaarden. De vergadering verleende het hoofdbestuur décharge voor het in de Amerikaansche kwestie gevoerde beleid. De leiding van de M.P.E.A. in Amerika heeft ten behoeve van het Bio-vacantieoord een dollarcrediet van 25.000 dollar geopend voor de aankoop van goederen. De beroemde sterrenkundige sir James Jeans is op de leef tijd van 69 jaar te Dorking overledo». Slag om Amsterdam. ACTIE TEGEN DE ZW ARTE-HANDEL Maandagmiddag is een grootscheepsch offensief tegen de zwarte handel in de hoofd stad des lands Ingezet. "»en legertje ambtenaren van de samenwerkende diensten der prijsbeheersching, C.C.D. en economische pontie zijn uit gerukt voor een intensieve uitgebreide en geruime tijd durende contróle op de zwar te handel en de naleving var. de prysvoorschriften. Een snelle en vlotte be rechting van de „boosdoen- ders" is verzekerd. Na 30 September zullen allen, tegen wie proces-verbaal is opge maakt, zich te verantwoorden hebben voor den tuchtrechter, De eerste slag was meteen raak- Via een straathandelaar ge lukte het de ,-grossier" van textielpunten op te sporen. De vogel was helaas gevlogen. Huiszoeking leverde echter 12.000 textielpunten op. Doode werd weer levend. Een .bakker uit Coe- vordenY kreeg vorige week een hevige asth- ma-aanval. In allerijl werd de dokter ontbo den die, nadat de toe stand van den patiënt zienderoogen minder was geworden? zoodat hij tenslotte geen le- vensteeken meer gaf, de dood tengevolge van hartverlamming consta teerde. By de kistlegging des avonds, toen men het stoffeïyk overschot in het lykgewaad wilde kleeden begon het li chaam van den „overle dene" eensklaps te be- De dokter, die op nieuw haastig werd ge haald kon slechts con- stateeren dat de doode weer tot het leven was gekomen. Landelijke fruitteeltdag. Ie Utrecht. De Nederlandsche Fruitte lersorganisatie houdt morgen in de Stadsschouwburg te Utrecht een landelijke fruit teeltdag. welke o.m. door den Minister van Landbouw. Vis- scherij en Voedselvoorziening zal worden bijgewoond. De heer C. Boudewijn, voor zitter van de Nederlandsche Fruittelers-organisatie, zal spreken over de taak en de beteekenls van deze organisa tie. Voorts staan op het pro gramma voordrachten van dr D. J. Kuenen over „Wat het buitenlandsche onderzoek ons kan leeren over de ziektenbe- strijding in de Nederlandsche fruitteelt" en van R. H. J. M. Henkes over „Eenige indruk ken van de organisatie en ontwikkeling van de Engel- sche fruitteelt". De handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Duitschland. Maandag en Dinsdag z\jn in Den Haag besprekingen gevoerd tusschen vertegen woordigers van het militair bestuur der Vereenigde Sta ten in Berlijn en Nederland sche autoriteiten van het di rectoraat-generaal voor bui tenlandsche economische za ken,, en de ministers van fi nanciën, landbouw, en ver keer. De besprekingen vonden plaats met het oog op de handelsbetrekkingen tusschen do Amerikaansche bezettings- stott Nederland. Oud-mlnlsterl onderscheiden. BH Kon. Besluit ztfn aan de volgende oud-ministers onder scheidingen verleendGroot- Officier Oranje Nassau: prof. ir. W. Schermerhornridder in de Orde van de Ned. Leeuw: prof. dr. J. E. de Quay, Ir. Th. S. G. J. M. van Schaik, prof. dr. ir. I. J. M. Schmutzer, drs. J. H. Gispen, mr. H. A. M. Th. Kolfscho ten, mr. J. Meljnen, dr. J. H. van Royen, Ir. Th. Ph. Tromp en ir. G. O. M. Weifels. MINISTER VAN BOETSELAER NAAR DE VERGADERING DER VER. NATIES. Naar wij vernemen is de minister van buitenlandsche zaken, mr. C. G. W. H baron van Boetzelaer van Ooster hout, voornemens de algemee ne vergadering van de Ver eenigde Naties, welke op 23 October a.s. te Lake Success in de Ver. Staten zal bijeen komen. als leider van de Ne derlandsche delegatie gedeel telijk bij te wonen. Het Nederlandsche lid van de Veiligheidsraad, minister mr. E van Klef fens zal als plaatsvervanger van den mi nister optreden, terwyl ook de oud-minister van buiten landsche zaken, dr. J. H. var. Rogen, lid van de delegatie zal zgn. MIN. BEEL OP REIS. De Minister-President, Dr. Beel zal heden, vergezeld van den secretaris-generaal van het departement van binnen- landsche zaken, Dr. M. J. Prinsen, een bezoek aan de jaarbeurs te Utrecht brengen. Des middags bezoekt Ds. Beel het bevrijdingsfeest in Eindhoven. 4000 Repatrieerenden in één week. Deze week staat de repa- trieerlngsdlenst en. wel in het byzonder het hoofd .ontvangst Nederland, de majoor C. van Bockel, voor een ongemeen zware taak. Niet minder dan vier schepen met In totaal ruim vierduizend tweehon derd repatrieerenden aan boord zullen ln Nederland aankomen. Nadat de r.Johan de Witt" Maandagmorgen te Amster dam is gedebarkeerd volgde vandaag te Rotterdam de „Weltevreden" terwijl Don derdag de Oranje" de slui zen van Ymuiden binnen vaart.. De „Indrapoera". die Vrijdag in Hoek van Holland binnenvaart, sluit dan de rij. Dat hierdoor ook aan het ministerie van verkeer, dat voor het vervoer der gere patrieerden haar hun woon steden en eventueel naar re- patrieeringscentra of zieken huizen moet zorgen, de aller hoogste elschen wordt ge steld is wel duidelgk. Waar- schiinlyk volgt reeds op 24 September de „Nieuw Hol land", die te Amsterdam zal worden gedebarkeerd. De „Kota Baroe" komt dan 1 October, de „Volendam" op 5 October en de „Sibajak" op 20 October. viert Eindhoven zijn bevrijdingsdag; viert Chili zijn onaf- hankelgksdag (1810); wo^dt te Antwerpen een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen verte genwoordigende militaire elftallen van België en Nederland. Oostenrijk een Ame' rikaansch bruggenhoofd. De- bevelhebber van de Ame rikaansche bezettingstroepen in Oostenrijk, generaal Mark Clark, heeft tegenover journa listen o.m. het volgende ver klaard „De belangen der V.S. en die der Sovjet-Unie botsen in het centrum van Oosten ryk tegen elkaar op. Ik ben van meening, dat wy tegenover de Sowjet-Unie voet by stuk moe ten houden, omdat Europa reeds voldoende in de Sowjet- invloedssfeer ligt. De Ameri kaansche bezettingszone in Oostenryk vormt een Ameri- kaansch bruggenhoofd in Eu ropa en het zal er blyven tot dat wij het met de Sowjet- Unie eens zyn": Generaal Clark legde de na druk op de moeilyke toestand van de stad Weenen, die door 70.000 man Russische troepen is omringd, terwyl daartegen over het aantal Amerikaansche troepen 15.000, het aantal Britsche 30.000 en het aantal Fransche troepen 15.000 man bedraagt. Rusland won de schaak kamp van Amerika. De schaakwedstrijd tusschei de ploegen van de Sovjet-Unii en de V.S. Ls Dinsdag geëin digd met de eindstand 12 V2 ligd m 'f in het voordeel van Rus land. Tijdens de sluitingsplechtig heid gaf dr. Max Euwe, die als wedstrijdleider is opgetreden, een korte analyse der gespeel de partyen en wenschte het Sovjet-team geluk met zyn welverdiende overwinning. De Amerikanen complimen teerde hij met de bijzondere wyze, waarop zij hun sterke tegenstanders partij hadden gegeven. Moeilijke sleeptocht naar Indië. De beide sleepbooten der Kon. Marine Hr. Ms. „Beatrix" en Hr. Ms. Mar griet". zullen met de 200-tons bok „Valk", eveneens van de koninklijke marine, uit Vlaar- dingen naar Ned-Indië ver trekken. De reis gaat via Cu rasao, waar in de sleep zal worden opgenomen het 4000- tons dok „Juliana" van de Bataafsche Petroleum-Maat- schappy.. Vervolgens zal de sleep met het dok zijn route kiezen via het Panama-kanaal over de Groote Oceaan naar Balik Pa pan, waar het dok zal wor den afgeleverd. De bok is be stemd voor het marine-eta blissement te Soerabaja. De duur van deze reis wordt geschat op uiterlijk ne gen maanden. DE VONNISSEN TE NEURENBERG. Naar verluidt heeft de ge allieerde bestuursraad eenparig besloten het tijdstip of de plaats van eventueele execu ties. als gevolg van het proces te Neurenberg, niet bekend te maken, voor en aleer de execu ties zijn voltrokken. Door dit besluit wordt een streep ge haald door alle geruchten, vol gens welke de executies in het openbaar te Berlijn zouden worden uitgevoerd. Voorts heeft de geallieerde bestuurs raad besloten, dat na het uit spreken der vonnissen een communique, hetwelk door de V.S., Groot-Brltannïë, Frank- ryk en de Sowjet-Unie zal zyn goedgekeurd, uitgegeven zal worden. Na het communique zal een rechtskundige verkla_ ring, die de uitspraken expli ceert, volgen. UITSPAAK UITGESTELD. Officieel is medegedeeld, dat de uitspraakvonnissen over de door het tribunaal te Neu renberg berechte beschuldig den is uitgesteld van 23 Sep tember, de oorspronkelijk vastgestelde datum, tot 30 September aanstaande. VLIEGONGELUK TE BRUSSEL. De ..Sabena" deelt mede, aat een tweeniotorig .vlieg tuig, dat de nachtdienst Brussel-Londen onderhoudt. Dinsdagmorgen vroeg tegen een hangar van het vliegveld te Haveren aangevlogen is. De telegrafist Is in het hospitaal overleden. De ge zagvoerder en de 5 andere in zittenden zijn of licht ge kwetst of ongedeerd. De zender Sofia heeft bekend gemaakt, dat het Bul- gaarsche parlement de uitslag van het referendum bekrach tigd heeft en de volksrepubliek Bulgarije heeft uitgeroepen. Het Wereldgebeuren. Het proefballonnetje van Byrnes onder vuur. De Polen slaan alarm. Men weet, dat als gevolg van de besluiten van Potsdam de Poolsche grenzen aanzienlyk naar het Westen zijn verscho ven, Duitsche steden als Bres- !au en Stettin by Polen zyn ingelijfd en de meest Weste- lijke grens Berlijn reeds aan zienlyk begint te naderen. Ty- dens zijn laatste groote rede in Stuttgart heeft Byrnes een teer punt aangeraakt door deze grenzen ter sprake te brengen, Terwyl men tot nu toe aannam, dat de Westelijke mogendheden zich definitief hadden neergelegd by deze be langrijke stap Westwaarts van het Slavische bjok, verklaarde Byrnes in tegenstelling hier mee, dat het slechts een voor- loopige regeling betrof, waar over in de toekomst nog een hartig woordje gesproken zou moeten worden. De Duitschers juichten natuurlijk, maar de Polen sloegen alarm. Thans heeft Molotov zich met het geval bemoeid en door middel van een verklaring aan den Parijschen correspondent van het officieele Poolsche persbu reau de Polen een hart onder de riem gestoken. Mdakt jullie zich niet ongerust, daar kwam zyn advies aan de Polen op neer, het zou thans toch al te laat zyn om de nieuwe gren zen te herzfen. Immers reeds op 26 Nov. 1945 heeft de ge allieerde bestuursraad inge stemd met het plan tot eva cuatie van de Duitsche bevol- Dr. Koets naar Soekarno vertrokken. Toestand bij Palèmbang rustig. De republikein sche militai re delegatie bestaande uit ze ven leden, onder leiding van gen.-maj. Soedibyo is heden naar Djogjakarta vertrok ken voor de wapenstilstands besprekingen met het gealli eerde hoofdkwartier. DR. KOETS NAAR SOEKARNO. Maandag hebben in de ambtswoning van den presi dent het Nederlandsche gezel schap onder leiding van dr. P. J Koets, dat het binnen land bezoekt, en de Indonesi sche vice-president dr. Hatha zich met elkaar onderhou den. Het gezelschap is in middels uit Djogjakarta ver trokken om zich naar Ma- lang te begeven, waar men president Soekarno zal b,e- zoeken. Naar Luitenant-Generaal Spoor tydens een persconfe rentie o.a mededeelde, zal te gen half November de gehee le ,.7-Decemberdivisie" in In dië zijn aangekomen. Binnenkort weer een productie van 3 millioen lampenhulzen per week. Granaathulzen als grondstof. Middelburg is juist niet een fabrieksstad, maar het bezit een bedrijf, dat eenig is in Nederland en het grootste in zyn soort op het continent: de Vitrite-fa briek; officieel genaamd N.V. The Vltrite Works, hetgeen haar Engelsch-Amerikaansche afkomst verraadt; de fabriek voor de koperen gloeilamp hulzen, zonder wie Philips maar een half resultaat zou behalen en een niet onbelang rijk deel van Europa en zelfs Zuid-Amerika en Egypte, in het duister gehuld zouden zijn." De fabriek werd door een uit Engeland gekomen Ameri kaan in 1890 min of meer toe vallig in Middelburg begon nen; 21 September 1893 werd de tegenwoordige genootschap opgericht, nadat zij de fail liete inboedel van den stichter had overgenomen. DE VIERING. In 1943 kon het gouden Ju bileum natuurlyk niet gevierd worden, en moest de herden king naar betere tyden ver schoven worden. Thans zal de herdenking a.s. Maandag plaats vinden, met de aanbieding van een hulde- blyk door het personeel, een receptie en de opvoering van een jubileum revue, geschre ven door Wlm Abeleven, in het Schuttershof. De revue wordt Dinsdagavond herhaald. De „Vitrlte" heeft haar „ups" en „downs" gekend; een inzinking byvoorbeeld vlak na de eerste wereldoorlog, toen vele landen hun grenzen voor de Middelburgsche gloeilamp- huisjes sloten; in de jaren 1928 en '29 daarentegen werd een productie van 150 millioen hulzen per jaar bereikt. De brand van 1940 spaarde ook de fabriek niet en vernielde ongeveer een derde van de be- dryfsgebouwen. In de bevrij dingsdagen, toen het bedrijf een oogenblik in de vuurlinie lag, werd opnieuw groote schade aangericht. NAAR DE 3 MILLIOEN. Thans draait de fabriek weer op volle toeren, zoover dat door het tekort aan ar beidskrachten er werken thans ongeveer 350 man, iuaar er zouden er nog wel 80 ge plaatst kunnen worden mo gelijk is. De productie bedraagt thans 2.3 millioen hulzen per week en begin van het volgend jaar hoopt men de 3 millioen te bereiken. De grondstof voor de hul zen, het messing, ver krijgt men op het oogen blik voor een belangrijk ge deelte uitde gfanaathul- zen, die in groote hoeveelheden op Walcheren gevonden zijn en uitstekend materiaal opleve ren. Hebben de granaten de fabriek dan ook groote schade berokkend, de hulzen hebben tenminste voor een belangryk deel het grondstoffen-probleem helpen oplossen. Gloeilamphulzen is het voor naamste product, dat de fa briek levert; maar dan ook in groote verscheidenheid. Ieder land heeft zoo zijn speciale wenschen Zwitserland is daar al heel sterk in in de 4 verschillende soorten hulzen, die gemaakt worden, schroef-, bajonet-, automobiel en speciale hulzen, is nog extra variatie genoeg. Op het oogenblik worden ongeveer 200 verschillende soorten gemaakt; de mogelijkheid bestaat echter 1200 variaties te leveren. E:n tamelijke hoeveelheid, wanneer men bedenkt, dat bijv. in de Ver. .Staten dit artikel zoover gestandaardiseerd is, dat men nog hoogstens 1 of 2 dozijn verschillende soorten heeft. DE AFNEMERS. De Middelburgsche fabriek levert behalve aan Philips, die de belangrijkste afnemer is, thans, nu vele grenzen gesloten zyn, aan Zweden, Zwitserland, België, aan Zuid-Amerika, spe ciaal Argentinië en kleinere kwanta aan Griekenland eA Egypte. Maandag namen wy een kijkje in de fabriek, die een eigen kopergleterij en -plettery bezit, terwyl ook het isolee- rende glas, het z.g. vitrlte, waaraan de fabriek haar naam ontleent, in eigen bedrijf in een glasoven wordt vervaar digd. Hoewel de leemten op het fabrieksterrein, gevolg van de verwoestingen in de oorlog, nog overal te zien zyn, ls reeds een nieuwe machinehal verrezen, die binnen niet al te lange tijd in gebruik genomen zal worden. Voor het thans ruim 50 jaar oude bedrijf, een der be- langrykste van Middelburg, behoeft men de toekomst ondanks het gebrek aan per soneel en de moeilijkheden, waarmee elke fabriek op het oogenblik te kampen heeft niet al te donker in te zien, De Chineesche gemeente te Poerwokerto heeft een locaal fonds gesticht, waaruit 't In- donesiche verzet zal worden gesteund. De Chineesche ge meente zal daarin maande- lyksch een bedrag van 10.000 storten. PALÈMBANG RUSTIG. In Palèmbang is de toe stand gedurende de laatste maanden volkomen rustig. De repatrleering van de Ja- panneezen uit de olievelden en andere gebieden in het bin nenland is thans in Indonesi sche handen. Militaire wapensmokkel in Rome. Wijdvertakte organisatie ontdekt. Volgens de News Chr. heeft de militaire politie te Rome een wijdvertakte organisatie, welke op onwettige wyze over op den vyand buitgemaakte wapenen beschikte,, ontdekt. Vier Britsche officieren zijn te Napels in verzekerde bewaring gesteld. Naar verluidt, zouden ver schillende voormalige officie ren, die thans gedemobiliseerd zyn en naar Engeland terugge keerd, by deze zaak betrokken zijn, alsmede 'n Amerikaansch officier. Een officier van hoogen rang, die een Italiaansche vliegmachine plus piloot tot zyn beschikking had, zou de leiding van de zaak gehad heb ben. Andere leiders bevonden zich by wapenopslagplaatsen te Milaan en Bolzano. De wapenen, waarover de organisatie beschikte, werden voor diamanten, goud en geld aan Italiaansche firma's ver kocht. De verkregen kostbaar heden werden naar Frankrijk gezonden en daar in baar geld omgezet. Een der betrokkenen, een voormalig officier, die te Mi laan zaken dreeif, is haar Zwit serland gevlucht. Liberale zetelwinst in Zweden. Sociaal-democraten verloren. De gemeenteraadsverkiezin gen in Zweden hebben de meeste winst opgeleverd voor de liberalen, die 71 zetels meer kregen en daardoor stegen tot 226 zetels. De sociaal-democraten ver loren 69 zetels en behaalden 264 zetels. Rechts behaalde 180 zetels (verlies 26), de agrariërs kre gen 274 (winst 36) en de communisten 92 zetels (winst 55). EX-KONING VAN BULGARIJE NAAR ZIJN GROOTVADER. Het Egyptische ministerie van buitenlandsche zaken heeft een officieele bevestiging ont vangen, dat de voormalige ko ning van Bulgarye Istanboel zal verlaten en zich naar Egypte zal begeven- De vorst zal by zijn grootvader, Victor Emmanuel van Italië, te Alexandrië inwonen. king uit Polen. Volgens dit plan is men onmiddellijk be- fonnen met de evacuatie van Vz millioen Duitschers naar de Russische en Britsche zones van Duitschland. Reeds zyn meer dan 2 millioen Duit- chers overgebracht en daar voor in de plaats hebben zich een gelyk aantal Polen geves tigd. Alleen al het idee om door een nieuwe grenswijziging de evacuatie weer in precies tegenovergestelde zin te gaan uitvoeren, aldus Molotov, is ongelooflyk, om niet te spre ken van de wreedheid jegens zoowel Polen als Duitschers. In feite, zoo ging hy voort, hebben drie regeeringen hun instemming te kennen gege ven t.a.v. de Westelijke gren zen van Polen door Silezië en andere gebieden aan Polen over te dragen en daarenbo ven het plan tot evacuatie van de Duitschers goed te keuren. Het besluit van de conferentie van Potsdam heeft de gren zen reeds vastgesteld en het behoeft slechts een officieele bevestiging tydens 'n interna- tionale-conferentie voor het op stellen van' het vredesverdrag met Duitschland. Het kan. waar zijn, dat enkele passages in de rede van Byrnes twijfel doen rijzen aan de standvastig heid van de houding van som mige Amerikaansche kringen te dezer zake, aan de andere kant is het volkomen duidelijk, dat dergelyke kwesties niet onderhevig kunnen zyn aan voorby gaandes politieke bere keningen. Ik wensch onze Poolsche vrienden veel succes toe by hun geweldig werk van wederopbouw in de Westelyke gebieden. De verklaring van Molotov heeft twee belangry'ke zijden. In de eerste blykt, dat het Amerikaansche proefballonne tje inzake de Poolsche gren zen al heel snel door de Rus sen onder diplomatiek vuur ge nomen is en dat het heel wat voeten in de aarde zal hebben voor de Russen ook maar be reid zyn de kwestie nogmaals in bespreking-te nemen." In de tweede plaats heeft Molotov de geruchten gelogenstraft, als zou de Sowjet-regeering een verkleining van Polen overwegen om voor de Duit schers het samengaan met Rusland aantrekkelijker te ma ken. Dergelyke geruchten heb ben de laatste tyd herhaalde lijk in de wereldpers gecircu leerd, maar thans blijkt, dat vooralsnog de Russen de Pool- che vyandschap toch een te hooge prys achten voor de Duitsche vriendschap. Terzelfdertyd. dat Molotov te Parys zich uitsprak tegen de opvatting van Byrnes, deed ook de Poolsche vice-president Gomolka ter gelegenheid van een oogstfeest een duit in het zakje. Onze grenzen aan de Oder en de Neisse zijn on schendbaar, zoo verklaarde hij kortaf. De pro-Duitsche uitla tingen van Angelsaksische po litici hebben alle illusies, dat de toekomst, van Polen in oriëntatie op het Westen ge legen is, wel de bodem inge slagen. Het wachten is op de groote vredesconferentie voor Duitschland om te zien welke kaarten de groote mogend heden definitief ter tafel zul len brengen en wie daarbij de hoogste troeven bezit. Weer een feuilleton. Nu de papiertoewijzing iets ruimer is geworden, zullen wij weer beginnen met de publfcatie van een feuilleton, waarvan wij op de dagen, dat ons blad. uit vier pagina's be staat, zooveel mogelijk een gedeelte zullen opne men Wij kozen hiervoor/ „Len te in een oud hart", van den Nederlandschen schrijver Udo van Ewoud, loaarin romantiek cn hu mor op de meest prettige wijze zijn dooreengeweven tot een boeiend verhaal, dat bij onze lezers onge twijfeld bi de smaak zal vallen. ANTI-COMMUNISTISCHE MAATREGELEN IN GRIEKENLAND. De Grieksche regeering heeft een congres van de EAM (een linksche coalitie) en 'n open bare demonstratie welke op 27 Sept. zouden worden gehouden, verboden. Gonatas, de Griek sche vice-premier, heeft o.m. verklaard, dat de Grieksche autoriteiten besloten hebben nog meer radicale maatregelen tegen „degenen, die het gezag willen' ondermijnen" te nemen. Volgens beslissing van de gerechtelijke autoriteiten zijn de bureaux van de communis tische partij te Athene gesloten en dertig personen in arrest gesteld,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1