PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT: w Nu „Bethesda" weer met het liefdewerk kan beginnen Wallace, de laatste der Mohicanen Nederlandsche delegatiebij Soekarno? UIT DE PROVINCIE. Zeeuwsch Vlaanderen ZUID-BEVELAND. Zeeuwsche nippers S'ÖUn!6"""' be"a1v'op z"n- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Hoofdr«4«et*kr tiuitifltiln (met redaction«eH. mtaewtrlnng van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch," Vlis singen. Dinsdag 17 Sept. lf»4<i l$9e Jaargang Nummer 216 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensehe Kaal 20, tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren RUMOER RONDOM AMERIKA'S BU1TENLANDSCHE POLITIEK. Byrnes won het pleit. Men moet teruggaan tot de befaamde Fulton-toespraak van Churchill in het begin van dit jaar om een rede te vinden, die evenveel stof heeft doen opwaaien als de gerucht makende rede van Wallace. Wallace heeft het er dan ook naar gemaakt. Als lid van Truman's kabinet keerde hy zich Immers regelrecht tegen de huidige politiek van zyn collega Byrnes en deed hy een rhetorische poging deze in an dere banen te leiden. Het voortdurend één lyn trekken met Engeland, zoo was zyn gedachtegang, schept op de duur slechts oorlogsgevaar. Noodzakelijk is, dat wy gema tigder optreden tegenover de Sowjet-Unie en trachten met dit land tot overeenstemming te komen door verdeeling van de wereld in invloedssferen. De reactie van de Amerikaan- sche pers was heftig. De ge matigde „New-Yórk Herald Tribune" sprak van een onge looflijke blunder, die een war boel in optima forma veroor zaakte en Byrnes zoowel als de nationale positie belachelijk maakte. Belangrijker dan de rede van Wallace zelf en de drukte, die erover gemaakt is, is de ach tergrond van dat alles. Het wordt met de dag dui delijker, dat sinds het heen gaan van pres. Roosevelt zijn opvolger Truman steeds verder is afgeweken van het pad, dat de betreurde president voor zijn land had uitgestippeld. De groep naaste medewerkers, die Roosevelt rondom zich had verzameld, de New-Deal-poli- tici genoemd, naar de New- Deal, een Amerikaansche vorm van geleide economie, is reeds langs ontbonden, doordat deze medewerkers één voor één uit de regeering zijn getreden. Sinds het aftreden van Stet- tinius als protest tegen het steeds verder afglijden naar rechts van Truman's politiek is nog slechts Wallace over in de regeering als laatste der New-Deal-Mohicanen. Het bekend, dat Wallace en Byr nes reeds lange trjd rivalen zijn op het gebied der buiten- landsche politiek. Als leider van de linkervleugel in de Democratische partij, schaart Wallace zich in groote trek ken achter de journalisten en publicisten, we noemen in dit verband de bekende namen van Ingersoll, Roosevelt jr., Sumner Welles en in zekere zin ook Walter Lippman, die vaak een anti-Britsche toon aanslaan en daartegen een ze kere welwillendheid aan de dag leggen ten aanzien van de Sowjet-Unie. Hun aanvallen richten zich ook van tijd tot tyd op Byrnes, die als leider van de conservatieve vleugel wordt beschouwd. Byrnes, ge- Steund door zijn raadgevers, e republikelnsche senatoren Conalty en Vandenberg, heeft op het oogenblik de teu gels van het buitenlandsch be leid stevig in handen en dit beleid kenmerkt zich door een vastberaden houding ten aan zien van het Russische expan sionisme. Het schynt, dat Tru man Zaterdag aanvankelijk even tusschen beide vleugels heeft geaarzeld. Door zijn laatste verklaring heeft hij echter resoluut partij gekozen voor Byrnes en daarmee is waarschijnlijk tevens het po litieke lot van Wallace beze- SO WJ ETCGMMENT AAR OP REDE VAN WALLACE. Een Sovjet-commentator heeft via radio Moskou de rede van Wallace over do bulten- landsche politiek der V.S. een „zeer op tijd komend" ant woord aan de Amerikaansche reactionnairen genoemd. „De progressieve elementen in de V.S, verwerpen de hui dige oorlogsstokers. Deze ele menten verdedigen de vrede" aldus de commentator. FAROËR-EELANDEN ONAFHANKELIJK. De Deensche premier, Knud Rasmussen, heeft ver klaard, dat de Deensche re geering zich zal neerleggen bij het resultaat van het op de Faroër gehouden plebisciet. De bevolking heeft zich voor de afscheiding van Denemar ken verklaard. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN ARGENTINIË EN ENGELAND. Sir Wilfrid Cady, leider van de Britsche missie, die thans voor handelsbesprekingen in Argentinië vertoeft, heeft te Buenos Aires verklaard, dat in alle opzichten volledige overeenstemming met Argen tinië is bereikt. BEZUINIGING IN HOLLYWOOD? Op het oogenblik wordt te Hollywood drastisch bezuinigd. Een aantal spelers, producers en directeuren hebben ontslag gekregen en nog velen wacht eenzelfde lot. De productle- tyd van de films zal bekort moeten worden. geld. De tegenstanders var Wallace hebben de kans ge kregen hem, politiek gespro ken, te „scalpeeren" en zij zul len die kans zeker niet onge bruikt laten. Volgens den cor respondent van de „Daily Mali" wordt in New York reeds een actie gevoerd, onder steund door de dagbladen, voor het ontslag van Wallace. Men voert daarbjj aan dat Wallace hopeloos gecompromitteerd is door zijn bruuske verklaring van Zaterdag en dat hjj de steun van al zijn minister collega's heeft verloren door zjjn onverwachte poging de re geering naar linksch te stu ren. Wallace van zijn kant zal zeer vermoedelijk zoo werd uit welingelichte oron verno men, de strijd voor een gema tigder politiek ten opzichte van de Sowjet-Unie voortzet ten. Het zal iveinlg verrassing wekken wanneer eerstdaags het bericht komt dat ook ae laatste van Roosevelt's in tiemste medewerkers vanuit het regeerlngskamp over zal gaan in het kamp der oppo sitie, zooals reeds eerder zjjn vroegere collega's deden. Katholieken winnen in Fransche zone van Duitschland. Aanvullende uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen uit verschillende provincies van de Fransche zóne in Duitschland w jjzen op een overweldigende meerderheid van de Katholieke „Christelijk Democratische Unie". By een opkomst van procent der stemgerechtigden in het Saargebied heeft de C.D.U. 426 duizend stemmen behfLald; de sociaal-democraten kregen hier 108 duizend stem men, de communisten 37.000 De party, welke pleit voor politieke en economische aan sluiting van het Saargebied by Frankryk, heeft slechts vijfduizend stemmen verkre gen. Nog niet volledige uitslagen uit het Rflnland geven 59 procent van het totaal aantal Vlige stemmen voor de IN PROVINCIE BRAN DENBURG. De officleele uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen in de provincie Brandenburg luiden: Socialistische eenheids- party 820.600, liberaal-demo craten 238.387 en christende mocraten 359.038 stemmen. In het totaal werden 1.620.198 stemmen uitgebracht. IN DE BRITSCHE ZÓNE. Radio Hamburg heeft mee gedeeld, dat volgens de Zon dagavond beschikbare cijfers de sociaal-democratische party bij de gemeenteraadsverkiezin gen in de Britsche zóne de leiding heeft, daarop komen achtereenvolgens de christen democraten. de onafhankeiy- ken en de communisten. Mevr. Roosevelt ©eredoctor van Utrecht. By rectoraatsvoordracht aan de Utrechtsche Uuniversitelt heeft Prof, Boeke medege deeld, dat de Utrechtsche Uni versiteit aan mevr. Roosevelt het eeredoctoraat in de facul teit der letteren en wysbegeer- te heeft aangeboden als erken ning van haar verdiensten. Mevrouw Roosevelt heeft het eeredoctoraat aanvaard. „JOHAN DE WITT' GEDEBARKEERD. Maandagmorgen ls het repa- trieeringsschip de „Johan de Witt" uit Indië gedebarkeerd. Aan boord waren 978 passa- lers, onder wie 25 zieken en jeugdzorgkinderen. WEER EEN SCHIP TERUG. Het s.s. „Seaham", toebe- hoorende aan de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappy, is uit de haven van Hamburg be houden in Rotterdam terugge keerd, nadat het door de Duitschers was geroofd. Het was voor dit schip bo vendien dubbel feest want het was bovendien het 3000ste schip, dat sinds Januari 1946 de haven van Rotterdam bin nenvoer. voedselschaarschte IN JAPAN. Mac Arthur, geallieerd op perbevelhebber In Japan, heeft te Washington een rap port gepubliceerd, waarin hy verklaart, dat Japan naar schatting totaal 5 millioen werkloozen heeft en dat de voedselvoorziening in Japan haar meest critieke stadium sinds het begin der bezetting heeft bereikt. Extra vleesch. Het C.D.K. deelt mede, dat gedurende de periode van 15 t.m. 21 Sept. de bon 523 „Vleesch" recht geoft op een extra rantsoen van 100 gram vleesch. Afhalen van Schoenen bonnen. Het C.D.K. deelt mede, dat zn, die tot dusverre nog geen schoenenbon bü den distribu- tledienst in ontvangst hebben genomen, hoewel zy daarvoor door de aanwyzing van de eindcijfers 8, 9, 6, 1 en 8 van him stamkaart in aanmerking zyn gekomen, deze bon tot 25 Oct. a.s. kunnen afhalen. Dit geldt uiteraard alleen voor hen, die na 1 Januari 1945 og geen bon voor schoenen hebben ontvangen. Voorts kun nen zij, die nog In het bezit zyn van schoenenbonnen, wel ke met ingang van 28 Juli j.l. ongeldig zyn verklaard, deze bonnen tot 25 Oct. a.s. Inwis selen tegen een geldige bon. Nationaal congres Volksgezondheid. Maandagmiddag heeft H.K. H. Prinses Juliana in het Con certgebouw te Amsterdam, het Nationaal Congres Volksge zondheid 1946 geopend, In haar openingsrede weer H K.H. erop, dat er nog steeds een tekort aan medisch en so ciaal onderlegde krachten is. H.K.H. eindigde haar rede met de wensen uit te spre ken, dat allen, wien de volks gezondheid ter harte gaat, ïiertoe zooveel ln hun vermo gen ligt, zullen bydragen. Moeilijkheden bij hervatting der evacuatie. Volgens een bericht van het Indonesisch Republikeinsch Persbureau Antara, zou de Nederlandsche delegatie-Koets gisteren een bezoek hebben gebracht aan Soekarno te Mal&ng. lord killearn neet naar batavia. De heer Michael Wright, de plaatsvervanger van Lord Killearn, den Britschen byzon- deren afgevaardigde voor Z.- Oost-Azië, is gisteren niet naar Batavia vertrokken ten einde het contact met de Ne derlanders en Indonesiërs weer op te nemen. Het lag in de bedoeling van Lord Killearn Zaterdag j.l. naar Batavia te reizen om zyn besprekingen met Siahrir. ter regeling van de Indonesische kwestie te hervatten. Hy heeft zijn reis, tengevolge van dringende voedselproblemen, moeten af zeggen. DE EVACUATIE. Zaterdag ls op het gealli eerde hoofdkwartier het ant woord van generaal Abdoel Kadlr van de T.L.I. ontvangen Op onze bureaux ligt de passagierslyst ter inzage van het m.s „ïndrapoera". Vermoedelyke aankomst Rot terdam 19 Sept. op de brief, die generaal Mansergh, meer dan een week geleden aan hem verzonden heeft. Zooals bekend, heeft gene raal Mansergh daarin een kleine verandering in het eva cuatieschema voorgesteld in dien zin, dat de troepen van de T.R.I. de evacué's niet zou den begeleiden tot Batavia, doch slechts tot Bekassi. De republikelnsche autoriteiten ztjn met deze verandering biy- kens de brief aan Abdoel Ka- dir niet accoord gegaan. Men hoopt, dat een bevredi gende schikking kan worden getroffen, opdat de evacuatie zoo spoedig mogeiyk kan wor den hervat. mr. rooij uit db persraad. Naar wy vernemen heeft mr. M. Rooij, hoofdredacteur van de Nat. Rotterdamsche Cou rant, aan den minister van bin- nenlandsche zaken eervol ont slag verzocht als lid van de persraad, aangezien hy over wegende bezwaren heeft tegen de motiveering van de uit spraak van de commissie voor de perszuivering inzake func tionarissen van de NJt.C. en tegen het optreden van den vanwege den minister aange wezen getuige-deskundige t>y de procedure, welke deze com missie onlangs tegen bedoelde functionarissen heeft gevoerd. Een drijvend theater. Gebrek aan tooneel- en cabaretruimte bracht Paul Ostra op het Wee een voor Nederland nieu we onderneming op touw te zetten. Hy charterde een dubbelschroef-motor- schlp en maakte er een „showboat" van. Zater dag 21 September zal de Showboat „Ottawa" het Noordzeekanaal opvaren. 600 personen, verdeeld in twee groepen van 300, kunnen zich intusschen vermaken met een caba ret-programma, dat 2 maal per avond wordt opgevoerd, of in de neus van het schip een dansje maken. Het ligt in de bedoeling voorloopig in Amsterdam te blyven liggen en dan met dit drijvend theater een tournee door ons land te maken. PROF. SCHERMERHORN BEDANKT ALS KAMERLID. Prof. ir, W. Schermerhorn heeft bedankt als lid der Tweede Kamer. Na prof. Schermerhorn volgt op de ly'st de heer F. Goedhart. Hilversum helpt Zeeland. De Zeeuwsche inwoners van Hilversum hebben besloten op 28 September a.s. een groote collecte te org&nlseeren, waar van het batig saldo aan Zee land ten goede zal komen. Aan deze collecte zullen verschil lende Zeeuwen in costuum medewerken, die door het Hil- versumsche comité by particu lieren worden ingekwartierd. De opbrengst van de collecte zal aan het fonds noodgeble- den worden afgedragen, met de bepaling, dat deze aan de diverse comlté's in Zeeland ter hand zal worden gesteld. ook in zeeuwsch- vlaanderen protesteeren de varkenshouders. Evenals in andere deelen van ons land, werd Zaterdagmid dag een protestvergaaering gehouden ln café de vuyst te Oostburg, georganiseerd door de Zeeuwsche Varkenshouders- bond. Varkenshouders uit geheel W. Z.-Vlaanderen waren daar aanwezig om te protesteeren In Holland Zijn alle meisjes tegen de ontvangen aanechrrj- 1 'ving, dat zy hun varkentje mooi Een Apeldoornsch meisje heeft een vriend in New York. Zyn naam is Johnnie. Het Is geen oorlogsvriendschap. De kennismaking dateert al van vóór de oorlog en kwam tot stand door een corresponden tieclub, aldus schryft de Nwe Apeld. Crt- Na de eerste brieven vroeg Johnnie het meisje, dat Bep heet, om haar foto. Hy stuurde haar zijn eigen portret, dat haar niet beviel. Om haar vriend tevreden te stellen, stuurde zy hem een plaatje van een beeldschoon meisje en bracht hem in de waan. dat zy dat was. Johnnie was er verrukt van. Omgaand arriveerde zyn huWelyksaan- zoek. Hy zwoer haar trouw tot in de docd. Als verpleger had hij een goed inkomen schreef hij. Vrouwelijk diplomatiek ant woordde Beppie, dat zy Hol land niet wilde verlaten. De oorlog stagneerde de briefwisseling. Toen normaal ^briefverkeer weer mogelyk werd, schreef Johnnie aan Beb, dat haar por tret nog steeds onder zyn hoofdkussen lag. Beppie vond deze hardnek, klge liefde wel roerend, maar verwittigde Johnnie veilig heidshalve, dat zy haar hart aan een ander had verpand. Johnnie meldde haar, dat hij tot troost een andere Holland- sche vrouw van haar genre wilde huwen. Want Beppie had hem geschreven, dat maar een gewoon meisje was, van wie er twaalf in een dozyn gingen. Afgaande op het por- :ret leek het Jchnnle dat ln Holland alle meisjes mooi zijn. Hij droeg Beppie op een ad vertentie voor hem te plaatsen. Het moest een fatsoenlijk meisje zyn, zooals hy een fat- soenlyke kerel was. Het mocht een verpleegster, een kantoor meisje of... een boerin zyn. Beppie brengt nu haar vrye tyd zoek met te piekeren hoe zy" die advertentie zal opstellen om succes naar beide zyden te verzekeren. moeten leveren. De heer Colsen uit Sluiskil, voerde het woord en wees op het onbiliyke van deze maat regel, welke in stryd Is met het eens gegeven woord van den minister. Na een uitvoerige bespreking werden eenparig <je volgende besluiten genomen. 1. De varkens worden nim mer vry willig geleverd; 2. de varkens worden niet door var kenshandelaren afgehaald. Het voorstel om, indien de eigenaren van de te leveren varkens binnen 8 dagen niet in het bezit gesteld worden van een slachtvergunning, het werk onverwyld neer te leg gen, ondervond eenige tegen stand. Tenslotte werd daarover een stemming gehouden en werd dit voorstel aangenomen met 110 tegen 11 stemmen. By de tegenstemmers behoorde de afdeelingen Groede en Zuid- zande. De vrachtrijders deden toe- segging", dat zy onvrywillig geleverde varkens niet zullen vervoeren. De heer Colsen drong er op aan. zich te houden aan de genomen besluiten, maar zich niet te verzetten tegen de sterke arm. Onder groote belangstel ling vond te Sluis de begrafe nis plaats van den heer M ysete. Dank zij veler medewerking werden de Vlisslngsche patiënten toch verzorgd. Bovenverdieping geheel gerestaureerd. IE op het oogenblik een rondwandeling flfUM. V.nf maakt door het zie kenhuis „Bethesda" te Vlis singen, zal zich moellHk kun nen voorstellen, went een enorme chaos hier nog onge veer een jaar geleden heersch te. En toch was het toen nog maar weinig beter, dan in de eerste dagen na de bevryding. toen men het ziekenhuis nog slechts per bootje kon berei ken en moest constateeren, dat vooral de schade ten g« volge van het water In één woord verschrikkelijk was. En het was nog niet 'eens y modder en slik gebleven y de beschieting van Vlissin gen kreeg „Bethesda" vyf voltreffers met alle ruineuse gevolgen vandien, de Duit schers, die een gedeelte ge vorderd hadden, waren ook niet bepaald zachtzinnig mèt het gebouw omgesprongen en tot overmaat van ramp was er geen ruit heel gebleven Voeg daarby nog de vernielde rioleering, een totaal ont wrichte centrale verwar- mingslnst^llatie en grooten- deels weggeroofde voorraden linnengoed, servies- en vaat werk e.d. dan begrypt men, dat de leiding van het zieken huis voor een enorm zware taak stond, toen zij moest be ginnen weer orde in de chaos te scheppen. het eerste herstel. Toch moest er aangepakt worden en men heeft aange pakt. Voor het eerst® herstel werk, dat direct noodlg was om te voorkomen, dat de schade niet nóg grooter werd, werden de materialen met schuitjes naar het ziekenhuis gebracht, maar het zou toch nog bijna een jaar duren voor het definitieve herstelwerk kon beginnen. En weer één jaar later zyn we zoover, dat gelijk we reeds berichtten weldra de eerste patiënten althans op de bovenverdieping weer kunnen worden opgeno men. er is geholpen. Het was niet gemakkeiyk in de periode gedurende wel ke het ziekenhuis niet ge bruikt kon worden, althans de meeat noodzakeiyke „ge vallen" op te nemen, maar dank 2y de hulp van vele zij den, ls het toch gelukt hierin zoo goed mogelyk te voor- zién. In dit verband mag niet on vermeld blyven de grbote hulp, welke het Bethesda-be- stuur heeft ondervonden van de zijde van het St. Joseph ziekenhuis, waar men steeds klaar stond om, indien het maar eenigszins mogelijk was, een Bethesda-patlënt op te nemen. Voor deze liuip is het bestuur van „Bethesda' dan ook byzonder erkenteïyk. Daarnaast had de gemeente Vlissingen in oen schoolge bouw te Middelburg een nood ziekenhuis doen inrichten, dat eveneens in tal van gevallen uitkomst heeft geboden. Dit nood-ziekenhuis ls thans op geheven en gelukkig is men thans weer zoover, dat „Bethesda" zelf zijn patiënten kan gaan opnemen. bovenverdieping weer gereed. De bovenverdieping, welke thans weer geheel gereed ls gekomen, maakt een keurige indruk. Maar voor het zoover was, zijn er heel wat moei- lykheden overwonnen moeten worden. En dan bedoelen we nog niet eens het elgeniyke herstelwerk zelf, dat onder leiding van architect Ir. Rot huizen werd uitgevoerd. Ook dat kostte, vooral op het punt van de materialenvoorziening, heel wat moeite, maar daar naast had het bestuur tot taak te zorgen, dat ook de „inventaris" weer op peil kwam en dat was heelemaal geen eenvoudige opdracht, vooral wat betreft de gor- dynen, het linnengoed, ser vies- en vaatwerk, enz. Ook de Röntgen-installatie had nog al ernstig geleden en moest dus geheel gerevi seerd worden, evenals het in strumentarium van de opera- tie-afdeeling, maar thans is alles weer hersteld en kan aan de patiënten weer alle noodige zorg worden besteed. Vóór de oorlog beschikte „Bethesda" over 116 bedden; thans zullen het er voorloo pig 67 zyn, maar wanneer over een week of acht oók de benedenverdieping weer in ge bruik genomen kan worden, zal de oude capaciteit weer ter beschikking van de zieken van Vlissingen en omgeving kunnen worden gesteld. Dan zal 't wellicht ook weer mogelijk 2yn op de tweede verdieping weer als van ouds een klein aantal „pensiongas ten", d.w.z. ouden van dagen op te nemen, doch voor men hiertoe overgaat, wil men eerst even afwachten of de thans beschikbare ruimte vol doende is om althans tot het gereedkomen van het geheele gebouw in de behoefte te voorzien. Bovendien worden op het oogenblik ln de ook al ge heel vernielde tuin van net ziekenhuis twee door de re geering ter beschikking ge stelde zg. Zweedsche barak ken gebouwd, waarin straks 36 t.b.c.-patiënten zullen kun nen worden verpleegd. Ook daaraan bestaat bij de huidi ge overbelasting van de sa natoria helaas dringende be hoefte. Het bestuur is bijzonder dankbaar voor dé hulp medewerking, welke net by zyn moeuyk werk van vele zyden heeft mogen ondervin den, waarby nog speciaal ge noemd mag worden die van den heer Oudenaarde, hoofd opzichter van de Wederop bouw, die al het mogeiyke heeft gedaan om het werk zoo vlot mogelyk te doen ver- loopen. Thans gaat „Bethesda" weer aan de slag. Gelukkig is ook een groot deel van het oude personeel het ziekenhuis trouw gebleven, zoodat de ge neesheer-directeur, dr. J. J. Wólters, en het bestuur de toekomst weer met vertrouwen tegemoet zien. De ingebruik neming van dit ziekenhuis beteekènt voor Vlissingen weer een belangrijke schrede op de lange weg naar het herstel van de vooroorlogsche toestanden. alg. vergadering polderbestuur walcheren. Op de algemeene vergade ring van het Polderbestuur van Walcheren, welke op Za terdag 28 September, des och tends om 10.30 uur ln Middel burg wordt gehouden, wordt o.a, een voorstel behandeld inzake de uitvoering van wer ken tot herstel van de door een oeverval beschadigde zee dijk van de Oostwatering. Het jaarverslag over 1945. dat eveneens aan de orde komt, geeft een overzicht van bestuur en administratie en van de herstellingswerk zaamheden aan de dyken en duinen. De heer W. Metzelaar be schrijft in een bijlage „Wal cheren in zyn diepste nood" de geschiedenis van de inundatie en het herstel der dijken. In de rekening van ontvang sten en uitgaven van de ge bouwde eigendommen voor de dienst 1945 wordt een totaal van inkomsten gemeld van 110.308,19 en een totaal van uitgaven van 79.425,46 met een batig slot van 30.882,73. Voorts wordt een totaal van 1.073.506,82 en aan uitgaven gewone inkomsten gemeld van van 758.354,88. Het totaal aan buitengewone inkomsten bedraagt 257.577, inkomsten bedraagt 257.577,34, dat aan buiten gewone uitgaven 249.884,61. In de toelichting wordt nog opgemerkt, dat de resultaten van 1945 zwaar worden ge drukt door de uitgaven voor herstel der oorlogsschaden. Volgens toezegging zou hier van tenminste 90 worden vergoed. Dit zou een voordee- lig verschil voor den polder beteekenen van 294.878. Aan de andere kant is er een na- deelig verschil van 437.000, in verband met het niet tydig heffen der dykbeschotten. oud illegale werkers bijeen. Zaterdag werd een landdag van oud-Illegale werkers ln Kapelle gehouden. Namens de kring Kapelle heette ds. Post- ma de meer dan 250 aanwezi gen welkom. De voorzitter van de pro vinciale raad. de heer Buhu- son, verklaarde in een toe spraak, dat de G.O-I.W. ervoor te zorgen heeft, dat het mo reel van het Nederlandsche volk op peil biyft, verder heeft de vereeniging de taak om te zorgen voor de nagelaten be trekkingen. Verder spraken nog pater Hupysen en de heer G. Dees uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Tydens de pauze werd gecollecteerd voor de nagelaten betrekkin gen, waarbij een bedrag van 693.87 werd opgehaald. Lyoes varlêtfi. In dê geheel bezette zaal van de „Prins Van Oranje" te Goes bracht Herman Rinket Zondagavond een variétévoor stelling, die in zyn soort bui tengewoon goed geslaagd ge noemd kan worden. Alex de Haas en Scholten en van 't Zelfde bleken goede zangers de equlbilirist nieroc en de antipodlsten, de CorelU's lieten goed acrobatenwerk zien. Frans van Valkenburg en de Killma Hawalïangs verzorgden het muzikale gedeelte. winkelruit ingedrukt. De politie te Goes houdt geregeld en vooral op drukke avonden toezicht, o.a. in de Lange Kerkstraat, dat zich op de trottoirs geen clubjes jon gelui vormen, die het verkeer stremmen en de ruiten van de winkeliers bedreigen. Dat dit niet overbodig is, bleek Zondagavond, toen in het portiek van het magazijn Lido een ruit werd ingedrukt. Vooral in verband met de glasschaarschte, is dit voor de betrokkene verre van aange naam. Wolphaartsdijk rijwiel ontvreemd. In de avond van Donderdag j.l. omstreeks 10 uur, werd een damesrywiel ontvreemd, staan de binnen de omheining van het postkantoor te Wolfaarts- dyk en toebéhoorende aan de postassistente, die wegens va- cantie van den kantoorhouder alhier tydelijk als zoodanig dienst deed. Pyi aan de Doelstraat. Dan zullen de gronden aan de Achterweg volgen. Dit zal voor sommige ingezetenen misschien enkele onaangena me gevolgen hebben, doch in deze dient het algemeen be lang boven particuliere belan gen gesteld te worden Ir. 't Hooft hoopt binnen enkele weken het bouwplan 1946 be- steedklaar te hebben. Op voorstel van B. en W. wordt dan besloten het ont- werp-ultbreidingsplan over eenkomstig de Woningwet, nogmaals ter inzage te leg gen. De voorzitter deelt mede, dat de heer van der Pyl ge negen. is de grond aan de Doelstraat te verkoopen, en verzoekt en verkrygt voor B. en W. machtiging tot: a. aanvragen ryksvoorschot voor uitvoering van het bouwplan 1946; b. opmaken verdere plannen en openbare aanbesteding; c. voorbereiding bouwplan 1947 (ongeveer 10 woningen), waarby eerst overleg ge pleegd zal worden met de ge dupeerden in de gemeente, terwyi bouw van gemeente wege dan allereerst aan de Achterweg zal plaatsvinden. By de rondvraag wordt o.a. geïnformeerd naar het her stel van de toren. De voorz. antwoordt den heer Lous hierop, dat de aannemer van der Poel heeft toegezegd het herstel nog ln 1946 te vol tooien. Oudelande bouwplan voorziet in 40 woningen. In de raadsvergadering van Oudelande wordt mededeellng gedaan dat de heer Dees zyn benoeming tot wethouder heeft aangenomen. In deze vergadering was aanwezig Ir. 't Hooft, ter toelichting en bespreking van het ontwerp-ultbreldingsplan. Aan reeds eerder Ingediende bezwaren tegen het oorspron- kelyke plan ls nu zooveel mogelyk tegemoetgekomen. In het plan is ruimte voor 40 woningen, hetgeen voorloo pig ruimschoots voldoende is. Allereerst komt voor be bouwing in aanmerking het welland van den heer van der Doordat by het aanmaken van de kachel een groote vlam uitsloeg, bekwam de dochter van den landbouwer Backer, te Hoofdplaat hevige brand wonden in 't gelaat. Deze wa ren van dusdanige aard, dat geneeskundige hulp moest wor_ aen ingeroepen. De collecte voor „Zonne straal", die Zaterdag te Goes werd gehouden, bracht 873,75 op. Het voorloopig diploma scheepswerktuigkunde te 's- Gravenhage werd behaald door de heeren O. P. L. Klnt te Vlissingen en M. Timmerman uit Middelburg. In de week van 9 t.m. 14 September werden te Veere 6698 kg. consumptiegarnalen en 343 kg. visch aangevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5