PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Wallace, de laatste der Mohicanen Nederlandsche delegatie bij Soekarno Koninklijke onderscheidingen voor inwoners van Zeeland UIT DE PROVINCIE. ZUID-BEVELAND. Zeeuwsche Si eeuwsche Knippers Hoofdredacteur G. Ballintijn '(met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.2.C., Middelburg. Druk: firma F- van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch," Vlis- fiingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 17 Sept. 1946 189e Jaargang Nummer 216 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kvarUal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 20, tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 13. tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P-Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren RUMOER RONDOM AMERIKA'S BUITENLANDSCHE POLITIEK. Byrnes won hel pleit. Men moet teruggaan tot de befaamde Fulton-toespraak van Churchill in het begin van dit jaar om een rede te vinden, die evenveel stof heeft doen opwaaien als de gerucht makende rede van Wallace. Wallace heeft het er dan ook naar gemaakt. Als lid van Truman's kabinet keerde hrj zich immers regelrecht tegen dc huidige politiek van zijn collega Byrnes en deed hij een rhetorische poging deze ln an dere banen te leiden. Het voortdurend één lijn trekken met Engeland, zoo was znn gedachtegang, schept op de duur slechts oorlogsgevaar. Noodzakelijk is, dat wrj gema tigder optreden tegenover de Sow jet-Unie en trachten met dit land tot overeenstemming te komen door verdeeling van de wereld in invloedssferen. De reactie van de Amerlkaan- sche pers was heftig. De ge matigde „New-York Herald Tribune" sprak van een onge looflijke blunder, die een war boel in optima forma veroor zaakte en Byrnes zoowel als de nationale positie belachelijk maakte. Belangrijker dan de rede van Wallace zelf en de drukte, die erover gemaakt is, is de ach tergrond van dat alles. Het wordt met de dag dui delijker, dat sinds het heen gaan van pres. Roosevelt zijn opvolger Truman steeds verder is afgeweken van het pad, dat de betreurde president voor zijn land had uitgestippeld. De groep naaste medewerkers, die Roosevelt rondom zich had verzameld, de New-Deal-poli- tici genoemd, naar de New- Deal, een Amerlkaansche vorm van geleide economie, is reeds langs ontbonden, doordat deze medewerkers één voor één uit de regeering zijn getreden. Sinds het aftreden van Stet- tlnius als protest tegen het steeds verder afglijden naar rechts van Truman's politiek ls nog slechts Wallace over in de regeering als laatste der New-Deal-Mohicanen. Het is bekend, dat Wallace en Byr nes reeds lange tijd rivalen zijn op het gebied aer buiten- landsche politiek. Als leider van de linkervleugel in de Democratische partij, schaart Wallace zich in groote trek ken achter de journalisten en publicisten, we noemen in dit verband de bekende namen van Ingersoll, Roosevelt jr., Sumner Welles en in zekere zin ook Walter Lippman, die vaak een anti-Britsche toon aanslaan en daartegen een ze kere welwillendheid aan de dag leggen ten aanzien van de Sowjet-Unie. Hun aanvallen richten zich ook van tijd tot tgd op Byrnes, die als leider van de conservatieve vleugel wordt beschouwd. Byrnes, ge steund door zijn raadgevers, de republikelnsche senatoren O' Conalty en Vandenberg, heeft op het oogenblik de teu gels van het buitenlandsch be leid stevig in handen en dit beleid kenmerkt zich door een vastberaden houding ten aan zien van het Russische expan sionisme. Het schijnt, dat Tru man Zaterdag aanvankelijk even tusschen beide vleugels heeft geaarzeld. Door zgn laatste verklaring heeft hij echter resoluut partij gekozen voor Byrnes en daarmee is waarschijnlijk tevens het po litieke lót van Wallace beze geld. De tegenstanders van Wallace hebben de kans kregen hem, politiek gespro ken, te „scalpeeren" en zij zul len die kans zeker niet onge bruikt laten. Volgens den cor respondent van de „Daily Mail" wordt in New York reeds een actie gevoerd, onder steund door de dagbladen, voor het ontslag van Wallace. Men voert daarbij aan dat Wallace hopeloos gecompromitteerd is dx>r zijn bruuske verklaring van Zaterdag en dat hij de steun van al zijn minister collega's heeft verloren door zijn onverwachte poging de re geering naar linksch te stu ren. Wallace van zijn kant zal zeer verinoedelgk zoo werd uit welingelichte bron verno men, de strijd voor een gema tigder politiek ten opzichte van de Sowjet-Unie voortzet ten. Het zal weinig verrassing wekken wanneer eerstdaags het bericht komt dat ook de laatste van Roosevelt's in tiemste medewerkers vanuit het regeeringskamp over zal gaan in het kamp der oppo sitie, zooals reeds eerder zgn vroegere collega's deden. SOW JETCOMMENTAAR OP REDE VAN WALLACE. Een Sovjet-commentator heeft vla radio Moskou de rede van Wallace over de buiten- landsche politiek der V.S. een „zeer op tijd komend" ant woord aan de Amerlkaansche reactionnairen genoemd. „De progressieve elementen in de V.S. verwerpen de hui dige oorlogsstokers. Deze ele menten verdedigen de vrede", aldus de commentator. FAROËR-EILANDEN ONAFHANKELIJK. De Deensche premier, Knud Rasmussen, heeft klaard, dat de Deensche re geering zich zal neerleggen bg het resultaat van het op de Faroër gehouden plebisciet. De bevolking heeft zich voor de afscheiding van Denemar ken verklaard. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN ARGENTINIË EN ENGELAND. Sir Wilfrid Cady, leider van de Britsche missie, die thans voor handelsbesprekingen in Argentinië vertoeft, heeft te Buenos Aires verklaard, dat in alle opzichten volledige overeenstemming met Argen- Katholieken winnen in Fransche zone van Duitschland. Aanvullende uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen uit verschillende provincies van de Fransche zóne in Duitschland wjjzen op een overweldigende meerderheid van de Katholieke „Christelijk Democratische Unie". Bij een opkomst van 93 procent der stemgerechtigden in het Saargebied heeft de CiD.U. 426 duizend stemmen behaald; de sociaal-democraten kregen hier 108 duizend stem men, de communisten 37.000. De partij, welke pleit voor politieke en economische aan sluiting van het Saargebied bij Frankrgk, heeft slechts vijfduizend stemmen verkre gen. Nog niet volledige uitslagen uit het Rijnland geven 59 procent van het totaal aantal geldige stemmen voor de CD.U. IN PROVINCIE BRAN DENBURG. De officleele uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen in de provincie Brandenburg luiden: Socialistische eenheids partij 820.600, liberaal-demo craten 238.387 en christende mocraten 359.038 stemmen. In het totaal werden 1.620.198 stemmen uitgebracht. IN DE BRITSCHE ZÓNE. Radio Hamburg heeft mee gedeeld, dat volgens de Zon dagavond beschikbare cijfers de sociaal-democratische partij bij de gemeenteraadsverkiezin gen in de Britsche zóne de leiding heeft, daarop komen achtereenvolgens de christen democraten, de onafhankeiy- ken en de communisten. Mevr. Roosevelt eeredoctor van Utrecht. By rectoraatsvoordracht aan de Utrechtsche Uuniversiteit heeft Prof, Boeke medege deeld, dat de Utrechtsche Uni versiteit aan mevr. Roosevelt het eeredoctoraat in de facul teit der letteren en wijsbegeer te heeft aangeboden als erken ning van haar verdiensten. Mevrouw Roosevelt heeft het eeredoctoraat aanvaard. Belgisch Nederlandsch voorstel in Parijs. België en Nederland hebben aan het secretariaat van de Vredesconferentie gezameniyk een voorstel doen toekomen, strekkende tot het opnemen van de tusschen Italië en Oos- tenrgk gesloten overeenkomst inzake de bevolking van Zuid- Tirol in het Vredesverdrag met Italië. „JOHAN DE WITT" GEDEBAKKEERD. Maandagmorgen ls het repa- trieeringsschip de „Johan de Witt" uit Indië gedebarkeerd. Aan boord waren 978 passa giers, onder wie 25 zieken en 10 jeugdzorgkinderen. WEER EEN SCHIP TERUG. Het s.s. „Seaham", toebe- hoorende aan de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappg, is uit de haven van Hamburg be houden in Rotterdam terugge keerd, nadat het door de Duitschers was geroofd. Het was voor dit schip bo vendien dubbel feest want het was bovendien het 3000ste schip, dat 9inds Januari 1946 de haven van Rotterdam bin nenvoer. Extra vleesch. Het C.D.K. deelt mede, dat gedurende de periode van 15 t.m. 21 Sept. de bon 523 „Vleesch" recht geeft op een extra rantsoen van 100 gram vleesch. Afhalen van Schoenen bonnen. Het C.D.K. deelt mede, dat zy, die tot dusverre nog geen schoenenbon bij den distrlbu- tiedienst in ontvangst hebben genomen, hoewel zi) daarvoor door de aanwyzing van de eindcyfers 3, 9, 6, 1 en 8 van hun stamkaart in aanmerking zijn gekomen, deze bon tot 25 Oct. a.s. kunnen afhalen. Dit feldt uiteraard alleen voor en, die na 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen. Voorts kun nen zg, die nog in het bezit zijn van schoenenbonnen, wel ke met Ingang van 28 Juli j.l. ongeldig zijn verklaard, deze bonnen tot 25 Oct. a.s. Inwis selen tegen een geldige bon. Nationaal congres Volksgezondheid. Maandagmiddag heeft H.K. H. Prinses Juliana in het Con certgebouw te Amsterdam, het Nationaal Congres Volksge zondheid 1946 geopend. In haar openingsrede wees H-K.H. erop, dat er nog steeds een tekort aan medisch en so ciaal onderlegde krachten is. H.K.H. eindigde haar rede met de wensch uit te spre ken. dat allen, wien de volks- fezondheid ter harte gaat, iertoe zooveel in hun vermo gen ligt, zullen bydragen. Moeilijkheden bij hervatting der evacuatie. De Nederlandsche delegatie Kadir van de T.L.I. ontvangen sprak Maandag te Djogjakar- ta anderhalf uur met den In- doneslschen vice-president, dr. Hatta. Dinsdagavond ver trok de delegatie naar Ma- lang voor een bespreking met Soekarno. Vandaag beginnen in Bata via de wapenstilstandsbespre- gen. LORD KILLEARN NEET NAAR BATAVIA. De heer Michael Wright, de plaatsvervanger van Lord Killearn, den Britschen bijzon- deren afgevaardigde voor Z.- Oost-Azlë, is gisteren niet naar Batavia vertrokken ten einde het contact met de Ne derlanders en Indonesiërs weer: op te nemen. Het lag in de bedoeling van Lord Killearn Zaterdag j.l. naar Batavia te reizen om zijn besprekingen met Sjahrir ter regeling van de Indonesische kwestie te hervatten. Hij heeft zgn reis, tengevolge van dringende voedselproblemen, moeten af zeggen. DE EVACUATIE. Zaterdag is op het gealli eerde hoofdkwartier het ant woord van generaal Abdoel Op onze bureaux ligt de passagiersiyst ter inzage van het m.s „Indrapoera". Vermoedelgke aankomst Rot terdam 19 Sept. MR. ROOU UIT DE PERSRAAD. Naar wij vernemen heeft mr. M. Rooij, hoofdredacteur van de Nat. Rotterdamsche Cou rant, aan den minister van bin- nenlandsche zaken eervol ont slag verzocht als lid van de persraad, aangezien hy over wegende bezwaren heeft tegen de motiveering van de uit spraak van de commissie voor de perszuivering inzake func tionarissen van de NJt.C. en tegen het optreden van den vanwege den minister aange wezen getulge-deskundige by de procedure, welke deze com missie onlangs tegen bedoelde functionarissen heeft gevoerd. Tal van personen uit ons gewest gedecoreerd. Dit jaar voor het eerst op Prinsjesdag. tinië is bereikt. BEZUINIGING IN HOLLYWOOD? Op het oogenblik wordt te Hollywood drastisch bezuinigd. Een aantal spelers, producers en directeuren hebben ontslag gekregen en nog velen wacht eenzelfde lot. De productie- tyd van de films zal bekort moeten worden. In afwijking van de traditie, welke wilde, dat de jaariyksche Lyst van Koninklijke onder scheidingen werd bekend ge maakt op de verjaardag van H.M. de Koningin, is ditmaal hiervoor Prinsjesdag, de derde Dinsdag in September gekozen, waardoor deze dag, ondanks het feit, dat ze ons geen gou den koets ter gelegenheid van v de opening der Staten Gene raal door H.M. de Koningin brengt, toch nog een byzonder karakter heeft gekregen. Aan de lange lyst van hen, die ditmaal door de Koningin werden onderscheiden, ontlee- nen wy de volgende namen van in Zeeland woonachtige personen: Benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau: jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland; Benoemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw: dr. B. D. H. Tellegen Azn., griffier der Staten van de pro vincie Zeeland; C. A. van Woelderen, oud burgemeester van Vlissingen. Prof. ir. J. Th. Thijsse, hoofd-ingenieur van de Rgks- waterstaat en directeur van het Waterloopkundig laborato rium te Delft. Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: A. C. Heg, predikant van de Gereformeerde Kerk te Koude. kerke. C. Spoelstra (A. den Doo laard), letterkundige te Vlis singen. ir. P. Ph. Jansen, te 's-Gra_ venhage, hoofdingenieur van de Rgkswaterstaat Ir. J. P. A. van Scherpen- berg, hoofduitvoerder van de Mg. tot Uitvoering van Zui derzeewerken. ir. H. ten Bokkel Huinink, te 's-Gravenhage, hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat; mr. A. J. van der Weel, te Middelburg, administrateur v. de Stichting „Herbouw Wal cheren". Ir. P. Verhagen, hoofd van de Stedebouwkundige afdee- ling van de Dienst van ae Wederopbouw. J. van Ringen, hoofdinspec teur hg de Dienst Uitvoering Werken. Bevorderd tot Officier ln de Orde van Oranje-Nassau: mr. dr. R. W. Graaf van Lyn- den, te Middelburg, contact commissaris van de Wederop bouw. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: G. van Nederveen, eere brandmeester te Middelburg; P. M. Knieriem, te Middel burg, administratief hoofd ambtenaar van de Rijkswa terstaat; J. Pouwer, te Goes, tech nisch hoofdambtenaar by de Provinciale Waterstaat van Zeeland. A. Loois, aannemer te Mid delburg; A. Cappon, secretaris van de op de brief, die generaal Mansergh, meer dan een week geleden aan hem verzonden heeft. Zooals bekend, heeft gene raal Mansergh daarin een kleine verandering in het eva cuatieschema voorgesteld in dien zin, dat de troepen van de T.R.I. de evacué's niet zou den begeleiden tot Batavia, doch slechts tot Bekassi. De republikeinsche autoriteiten zijn met deze verandering blg- kens de brief aan Abdoel Ka- dir niet accoord gegaan. Men hoopt, dat een bevredi gende schikking kan worden getroffen, opdat de evacuatie zoo spoedig mogelgk kan wor den hervat. afdeeling Zeeland van de Stamboekvereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard", te Goes; A. Risseeuw, dierenarts te Heinkenszand; P. Scheele, vice-voorzltter van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappg te Kapelle; Dr. J. Tazelaar, arts te St. Maartensdgk; Toegekend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in goud aan; A. J. Limonard, te Vlissingen, adjunct-commies bij de post-, telegraaf- en te lefoondienst. Toegekend de eeremeda.il le, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, ln zilver aan: A. de Dreu, opzichter van de reinigingsdienst te Goes; P. C. Muller, gemeentebode, te Middelburg; H. van Peenen, grafdelver te Groede; A. Willemse, controleur by de Visschergpolitie op de Z. Stroomen te Yerseke. A. Potter, te Goes, bureel ambtenaar 3e klasse post- en telegraafkantoor; L A. van Kalmthout, chef reiziger bg de firma Jos. Wit kam en Co. te Goes- E. Corthals, landarbeider- voorman bij de familie de Bruyne, te Aardenburg. B. J. Dootjes, concierge van het Landbouwhuis te Goes. Toegekend de eeremedallle, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons aan: E. Braet, boerenarbeider by den heer S. Lako. te Aarden burg; C. W. Lagendgk, boerenar beider bg de familie van Nieu- wenhugze te Rilland-Bath, te Krabbendyke; P. Leenhouts boerenarbei der bg de familie Basting, te Groede; P. van Noorden, boerenar beider bg de familie van Nieuwenhuyze te Rilland-Bath, te Krabbendrjke. Een drijvend theater. Gebrek aan tooneel- en cabaretruimte bracht Paul Ostra op het Wee een voor Nederland nieu we onderneming op touw te zetten. Hg charterde een dubbelschroef-motor- achlp en maakte er een „showboat" van. Zater dag 21 September zal de Showboat „Ottawa" het Noordzeekanaal opvaren. 600 personen, verdeeld in twee groepen van 300, kunnen zich intusschen vermaken met een caba ret-programma, dat 2 maal per avond wordt opgevoerd, of ln de neus van het schip een dansje maken. Het ligt in de bedoeling voorloopig in Amsterdam te big ven liggen en dan met dit dig vend theater een tournee door ons land te maken. Gromyko voorzitter van de Veiligheidsraad. Andrei Gromyko, de Sow- jet-Russische afgevaardigde, zal heden het voorzitterschap van de Veiligheidsraad der V.N. 'overnemen. Mr. van Kleffens verklaar de in de zitting van Maandag, dat de klacht van de Oekraine „alleszins ongegrond en ken- nelgk bevooroordeeld is". Naar zgn meening was de klacht door de Grieksche en Britsche vertegenwoordigers op bevre digende wijze weerlegd. Kabinetscrisis in de Ver. Staten Henry Wallace, de Amerl kaansche minister van han del, heeft Maandagavond een verklaring gezegd^ dat hg blijft bg zgn te New York uit gesproken rede en dat hg voornemens is in de naaste toekomst meer over dat on derwerp te zeggen. Als gevolg van de verkla ring van Wallace, wordt te Washington een kabinetscrisis verwacht. Wederopbouwdeskundigen naar België. Op verzoek van de Bel gische dienst voor de Weder opbouw is voor het uitwisse len van ambtelgke gegevens een aantal Nederlandsche des kundigen naar Brussel ver trokken. Amerikaansche hulp voor Ned. scholen. Tweehonderd vijftig Neder landsche scholen en vijfhon derd Nederlandsche kinderen, die getroffen zgn door het oorlogsgeweld, worden met geld, voedsel, kleeren en schoe nen geholpen door de Ameri kaansche „Save the children Federation''. In ons lana ge schiedt deze hulp geheel via het Centraal comité Kinderbe scherming. PROF. SCHERMERHORN BEDANKT ALS KAMERLID. Prof. ir. W. Schermerhom heeft bedankt als lid der Tweede Kamer. Na prof. Schermerhorn volgt op de lg'st de heer F. Goedhart. Bekende figuren, die gedecoreerd werden. By Kon. Besluit zgn benoemd tot: Grootkruis ln de Orde van de Ned. Leeuw: Z.Em. J. Kardinaal de Jong te Utrecht. Lt. Adm. C. E. L. Helfrich (bij bevordering). Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw: Lt. Gen. S. H. Spoor, com mandant van het leger en hoofd van het Dep. van Oorlog in Ned. Indië; F. de Boer, oud.waarnemend burgemeester van Amsterdam; Chr. L. Schep (Jan Prins), letterkundige te Bussum; Prof. dr. J. Waterink, hoog leeraar aan de V.U. te Amster dam. Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau, met de Zwaar den: De als zoodanig tgdelgk be noemde lt. Gen. mr. H. J. Kruis. Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau: Ir. S. L. Louwes, directeur- generaal van de Voedselvoor ziening. Dr. K. H. E. Gravemeyer, alg. gedelegeerde van de Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage. Commandeur in de Orde van Oranje Nassau: Mr. dr. P. G. van Tienhoven, voorzitter van de Ver. tot be houd van Natuurmonumenten in Nederland. Officier in de Orde van Oranje Nassau: Mevr. J. M. Bos-Vincent (Jo Vincent) zangeres te Overveen, (bg bevordering)'. Alb. W. v. Dalsum, acteur te Amsterdam (bg bevorde ring). J. H. Hermans, directeur van het Maastrichts Sted. Or kest (bij bevordering) Mevr. Charlotte Kohier, ac trice te Amsterdam. Hilversum helpt Zeeland. De Zeeuwsche inwoners van Hilversum hebben besloten op 28 September a.s. een groote collecte te organlseeren, waar van het batig saldo aan Zee land ten goede zal komen. Aan deze collecte zullen verschil lende Zeeuwen in costuum medewerken, die door het Hil- versumsche comité bg particu lieren worden Ingekwartierd. De opbrengst van de collecte zal aan het fonds noodgeble- den worden afgedragen, met de bepaling, dat deze aan de diverse comité's in Zeeland ter hand zal worden gesteld. Het congres van de Mij. voor Nijverheid en Handel. MINISTER DREES HOUDT DE OPENINGSREDE. Het provinciaal congres van de Mij voor Ngverheld en Han del, dat, gelgk reeds werd be richt, op 4 en 5 October ie Middelburg wordt gehouden, zal door den Minister van So_- ciale Zaken, den heer W. Drees, worden geopend. OUD ILLEGALE WERKERS BIJEEN. Zaterdag werd een landdag van oud-Illegale werkers ln Kapelle gehouden. Namens de kring Kapelle heette ds. Post- ma ae meer dan 250 aanwezi gen welkom. De voorzitter van de pro vinciale raad, de heer Buhu- sor, verklaarde in een toe spraak, dat de G.OI.W. ervoor te zorgen heeft, dat het mo reel van het 'Nederlandsche volk op peil blgft, verder heeft de vereeniging de taak om te zorgerr voor de nagelaten be trekkingen. Verder spraken nog pater Hupijsen en dc heer G. Dees uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Tijdens de pauze werd gecollecteerd voor de nagelaten betrekkin- fen, waarbg een bedrag van 693.67 werd opgehaald. BREEDE WATERWEG BEWESTEN YERSEKE. Maandagmorgen hield het waterschap De Breede Wate ring bewesten Yerseke een al- gemeene vergadering in de Prins van Oranie te Goes, on der voorzitterschap van den heer P. J. J. Dekker, die o.a. mededeelde dat de heer M. Nieuwenhugze te Nisse tot ge zworene is bcnoer-t. Verder deelde hij mede, dat het bestuur erin geslaagd is een 3 leening van 250.000 aan te gaan voor het maken van een inlegdgk te Katten- dgke. Aanbesteed werd het maken van twee betonnen bruggen aan de 's_Gra 'enpoldersche en de Plaschweg. De rekening over het jaar 1945'46 wgst een batig slot aan van 119.313. De finan- cieele commissie wgst er in haar jaarverslag op, dat het vorl* jaar 19.000,ls ont vangen van Landbouwherstel voor het maken van noodbrug gen. Niettegenstaande het goede slot kan geert verlaging van Dgkgeschot orden overwogen, gezien de achterstand in Iet onderhoud van objecten. Het bestuur werd machtiging verleend tot verkoop van de zwaar gehavende sluiswach terswoning te Yerseke, tot ver hooging van de salarissen van het personeel van het water schap, overeenkomend met de verhooging van de salarissen van het rgkspersoneel en tot toekennen van een invasietoe. toelage. Goes VARIÉTÉ. In de geheel bezette zaal van de „Prins van Oranje" te Goes bracht Herman Rinket Zondagavond een variétévoor stelling, die in zgn soort bui tengewoon goed geslaagd ge noemd kan worden. Alex de Haas en Scholten en van 't Zelfde bleken goede zangers de equibilirlst Illeroc en de antipodisten, de Corelli's lieten goed acrobatenwerk zien. Frans van Valkenburg en de Kilima Hawaiïangsverzorgden het muzikale gedeelte. WINKELRUIT INGEDRUKT. De politie te Goes houdt geregeld en vooral op drukke avonden toezicht, o.a. in de Lange Kerkstraat, dat zich op de trottoirs geen clubjes jon gelui vormen, die het verkeer stremmen en de ruiten van de winkeliers bedreigen. Dat dit niet overbodig is, bleek Zondagavond, toen in het portiek van het magazijn Lido een ruit werd ingedrukt. Vooral in verband met de glasschaarschte, is dit voor de betrokkene verre van aange naam. MILITAIRE ONDERSCHEIDING. Zaterdagmorgen werd de sergeant-majoor L. G. Imandt uit Bergen op Zoom voor het front van de troep te Goes, on derscheiden voor 24-jarige trouwe velddienst in het leger. Overste Koole. garnizoenscom mandant fe Goes, tevens be velhebber Militair District Zeeland hield, een korte toe spraak tot den jubdaris en spelde hem een zilveren me daille op. Wolphaartsdijk RIJWIEL ONTVREEMD. In de avond van Donderdag j.l. omstreeks 10 uur, werd een damesrgwiel ontvreemd, staan de binnen de omheining van het postkantoor te Wolfaarts- dgk en toebehoorende aan de postassistente, die wegens va cantia van den kantoorhouder alhier tgdeiyk als zoodanig dienst deed. Oudelande BOUWPLAN VOORZIET IN 40 WONINGEN. In de raadsvergadering van Oudelande wordt mededeellng gedaan dat de heer Dees zgn benoeming tot wethouder heeft aangenomen. In deze vergadering was Hooft, ter aanwezig Ir. Drs. L. de Jong, te Amster.i toelichting en bespreking van dam. lhet ontwerp-uitbreidlngsplan. Aan reeds eerder ingediende bezwaren tegen het oorspron kelijke plan is nu zooveel mogelijk tegemoetgekomen. In het plan is ruimte voor -t 40 woningen, hetgeen voorloo pig ruimschoots voldoende is. Allereerst komt voor be bouwing in aanmerking het weiland van den heer van der Pgl aan de Doelstraat. Dan zullen de gronden aan de Achterweg volgen. Dit zal voor sommige ingezetenen misschien enkele onaangena me gevolgen hebben, doch in deze dient het algemeen be lang boven particuliere belan gen gesteld te worden. Ir. 't Hooft hoopt binnen enkele weken het bouwplan 1948 be- steedklaar te hebben. Op voorstel van B. en W. wordt dan besloten het ont- werp-ultbreidingsplan over eenkomstig de Woningwet, nogmaals ter inzage te leg gen. De voorzitter deelt mede, dat de heer van der Pgl ge negen is de grond aan de Doelstraat te verkoopen, en verzoekt en verkrijgt voor B. en W. machtiging tot: a. aanvragen ryksvoorschot voor uitvoering van het bouwplan 1946; b. opmaken verdere plannen en openbare aanbestedfng; c. voorbereiding bouwplau 1947 (ongeveer 10 woningen), waarbij eerst overleg ge pleegd zal worden met de ge dupeerden in de gemeente, terwijl bouw van gemeente wege dan allereerst aan de Achterweg zal plaatsvinden. Bij de rondvraag wordt o.a. Tc-ïnformeerd naar het her stel van de toren. De voorz. antwoordt den heer Lous hierop, dat de aannemer van der Poel heeft toegezegd het herstel nog ln 1946 te vol tooien. /Vemeldinge AFSCHEID Ds. DE BRUIJN. Zondagavond had in de Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge het afscheid plaats van Ds. de Brugn. Aan het eind van de predi. katie richtte Ds. de Brugn zich tot de kerkeraad, kiescollege, kerkvoogdij, consulent Ds. F. Hooft van Biezelinge, ringbroe ders, verschillende kerkelijke vereenigingen, koster, voor zanger en den wnd. Burge meester M. C. Lindenbergh en tracht hen dank voor de steun en medeleven gedurende de elf jaar, die hij hier heeft door gebracht. Nadat de leer aar. [oor verschillende personen was toegesproken en daarvoor dank had gebracht werd hem door de gemeente een lied toe gezongen. De kerk was geheel gevuld en na afloop was er gelegenheid om van Ds. de Brugn en zijn vrouw afscheid te nemen. Heinkenszand INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER Op Zaterdag 21 September vindt de installatie plaats van den nieuwen burgemeester van Heinkenszand. Doordat bij het aanmaken van de kachel een groote vlam uitsloeg, bekwam de dochter van den landbouwer Backer, te Hoofdplaat hevige brand wonden in 't gelaat. Deze wa ren van dusdanige aard, dat geneeskundige hulp moest wor_ aen ingeroepen. Zondagmorgen sloeg het paard van den melkboer L. van Houte in Waarde op hol. Na het geheele dorp te zgn doorgerend, viel het dier. Er werd eenlge materieele schade veroorzaakt. De collecte voor „Zonne straal", die Zaterdag te Goes werd gehouden, bracht 873,75 op. Het voorloopig diploma scheepswerktulgkunde te 's- Gravenhage werd behaald door de heeren O. P. L. Klnt te Vlissingen en M. Timmerman uit Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3