PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zeeuwsche 3 Wallace, de laatste der Mohicanen Nederlandsche delegatie bij Soekarno Koninklijke onderscheidingen voor inwoners van Zeeland VIT DE PROVINCIE. nippers Walcheren Hoofdredacteur G. Balllntijn (met redactionecle medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C-, Atiddelburg Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. At L. W. Schoch," Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 17 Sept. 1946 189e Jaargang Nummer 216 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 1 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 20, tel- 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Hei Wereldgebeuren RUMOER RONDOM AMERIKA'S BUITENLANDSCHE POLITIEK. Byrnes won het pleit. Men moet teruggaan tot de befaamde Fulton-toespraak van Churchill in het begin van dit jaar om een rede te vinden, die evenveel stof heeft doen opwaaien ala de gerucht makende rede van Wallace. Wallace heeft het er dan ook naar gemaakt. Als lid van Truman's kabinet keerde hg zich immers regelrecht tegen dc huidige politiek van zijn collega Byrnes en deed hij een rhetorische poging deze ln an dere banen te leiden. Het voortdurend één lijn trekken met Engeland, zoo was zijn gedachtegang, schept op de duur slechts oorlogsgevaar. Noodzakelijk is, dat wij gema tigder optreden tegenover de Sowjet-Unie en trachten met dit land tot overeenstemming te komen door verdeeling van de wereld in invloedssferen. De reactie van de Amerikaan- sche pers was heftig. De ge matigde „New-York Herald Tribune" sprak van een onge looflijke blunder, die een war boel in optima forma veroor zaakte en Byrnes zoowel als de nationale positie belachelijk maakte. Belangrijker dan de rede van Wallace zelf en de drukte, die erover gemaakt is, is de ach tergrond van dat alles. Het wordt met de dag dui delijker, dat sinds het heen gaan van pres. Roosevelt zijn opvolger Truman steeds verder is afgeweken van het pad, dat de betreurde president voor zijn land had uitgestippeld. De groep naaste medewerkers, die Roosevelt rondom zich had verzameld, de New-Deal-poli-j tici genoemd, naar de New- Deal, een Amerlkaansche vorm van geleide economie, is reeds langs ontbonden, doordat deze medewerkers één voor één uit de regeering zijn getreden. Sinds het aftreden van Stet- tinius als protest tegen het steeds verder afglijden naar rechts van Truman's politiek is nog slechts Wallace over in de regeering als laatste der New-Deal-Mohicanen. Het is bekend, dat Wallace en Byr nes reeds lange tg'd rivalen zijn op het gebied der bulten- landsche politiek. Als leider van de linkervleugel in de Democratische partij, schaart Wallace zich in groote trek ken achter de journalisten en publicisten, we noemen in dit verband de bekende namen van Ingersoll, Roosevelt jr., Sumner Welles en in zekere zin ook Walter Lippman, die vaak een anti-Britsche toon aanslaan en daartegen een ze kere welwillendheid aan de dag leggen ten aanzien van de Sowjet-Unie. Hun aanvallen richten zich ook van tijd tot tijd op Byrnes, die als leider van de conservatieve vleugel wordt beschouwd. Byrnes, ge steund door zgn raadgevers, de republikeinsche senatoren O' Conalty en Vandenberg, heeft op het oogenbllk de teu gels van het buitenlandsch be leid stevig in handen en dit beleid kenmerkt zich door een vastberaden houding ten aan- zien van het Russische expan sionisme. Het schijnt, dat Tru man Zaterdag aanvankelijk even tusschen beide vleugels heeft geaarzeld. Door zijn laatste verklaring heeft hij echter resoluut partg gekozen voor Byrnes en daarmee is waarschijnlijk tevens het po litieke lot van Wallace beze- Katholieken winnen in Fransche zone van Duitschland. Aanvullende uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen uit verschillende provincies van de Fransche zóne in Duitschland wjjzen op een overweldigende meerderheid van de Katholieke „Christelijk Democratische Unie". Bij een opkomst van procent der stemgerechtigden in het Saargebied heeft de C.D.U. 426 duizend stemmen behaald; de'sociaal-democraten kregen hier 108 duizend stem men, de communisten 37.000. De partij, welke pleit voor politieke en economische aan sluiting van het Saargebied bij Frankryk, heeft slechts vijfduizend stemmen verkre gen. Nog niet volledige uitslagen uit het Rijnland geven 59 procent van het totaal aantal stemmen voor de geldige C.D.U. SOWJETCOMMENTAAR OP REDE VAN WALLACE. Een Sovjet-commentator heeft vla radio Moskou de rede van Wallace over de buiten- landsche politiek der V.S. een „zeer op tijd komend" ant woord aan de Amerlkaansche reactionnairen genoemd. „De progressieve elementen in de V.S. verwerpen de hui dige oorlogsstokers. Deze ele menten verdedigen de vrede", aldus de commentator. FAROËR-EILANDEN ONAFHANKELIJK. De Deensche premier, Knud Rasmussen, heeft ver klaard, dat de Deensche re- geering zich zal neerleggen bij het resultaat van het op de Faroër gehouden plebisciet. De bevolking heeft zich voor de afscheiding van Denemar ken verklaard. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN ARGENTINIË EN ENGELAND. Sir Wilfrid Cady, leider van de Britsche missie, die thans voor handelsbesprekingen in Argentinië vertoeft, heeft te Buenos Aires verklaard, dat in alle opzichten volledige overeenstemming met Argen tinië is bereikt. BEZUINIGING IN HOLLYVVOOD Op het oogenbllk wordt te Hollywood drastisch bezuinigd. Een aantal spelers, producers en directeuren hebben ontslag gekregen en nog velen wacht eenzelfde lot. De productie tijd van de films zal bekort moeten worden. geld. De tegenstanders var Wallace hebben de kans ge kregen hem, politiek gespro ken, te „scalpeeren" en zg zul len die kans zeker niet onge bruikt laten. Volgens den cor respondent van de „Daily Mail" wordt in New York reeds een actie gevoerd, onder steund door de dagbladen, voor het ontslag van Wallace. Men voert daarbij aan dat Wallace hopeloos gecompromitteerd is djor zijn bruuske verklaring van Zaterdag en dat hij de steun van al zijn minister collega's heeft verloren door zgn onverwachte poging de re geering naar linksch te stu ren. Wallace van zijn kant zal zeer vermoedelijk zoo werd uit welingelichte bron verno men, de strijd voor een gema tigder politiek ten opzichte van de Sowjet-Unie voortzet ten. Het zal weinig verrassing wekken wanneer eerstdaags het bericht komt dat ook de laatste van Roosevelt's in tiemste medewerkers vanuit het regeeringskamp over zal gaan in het kamp der oppo sitie, zooals reeds eerder zrjn vroegere collega's deden. IN PROVINCIE BRAN DENBURG. De officieele uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen in de provincie Brandenburg luiden: Socialistische eenheids partij 820.600, liberaal-demo craten 238.387 en christende mocraten 359.038 stemmen. In het totaal werden 1.620.198 stemmen uitgebracht. IN DE BRITSCHE ZÓNE. Radio Hamburg heeft mee gedeeld, dat volgens de Zon dagavond beschikbare cijfers de sociaal-democratische partg 'j de gemeenteraadsverkiezin gen in de Britsche zóne de leiding heeft, daarop komen achtereenvolgens de christen democraten, de onafhankelij- ken en de communisten. Mevr. Roosevelt eeredoctor van Utrecht. Bij rectoraatsvoordracht aan de Utrechtsche Uuniversiteit heeft Prof, Boeke medege deeld, dat de Utrechtsche Uni versiteit aan mevr. Roosevelt het eeredoctoraat in de facul teit der letteren en wijsbegeer te heeft aangeboden als erken ning van haar verdiensten. Mevrouw Roosevelt heeft het eeredoctoraat aanvaard. Belgisch Nederlandsch voorstel in Parijs. België en Nederland hebben aan het secretariaat van de Vredesconferentie gezamenlgk een voorstel doen toekomen, strekkende tot het opnemen van de tusschen Italië en Oos tenrijk gesloten overeenkomst inzake de bevolking van Zuid- Tirol in het Vredesverdrag met Italië. „JOHAN DE WITT" GEDEBARKEERD. Maandagmorgen is het repa- trieeringsschïp de „Johan de Witt" uit Indië gedebarkeerd. Aan boord waren 978 passa giers, onder wie 25 zieken en 10 jeugdzorgkinderen. WEER EEN SCHEP TERUG. Het s.s. „Seaham", toebe- hoorende aan de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappij, is uit de haven van Hamburg be houden in Rotterdam terugge keerd, nadat het door de Duitschers was geroofd. Het was voor dit schip bo vendien dubbel feest want het was bovendien het 3000ste schip, dat sinds Januari 1946 de haven van Rotterdam bin nenvoer. Extra vleesch. Het C.D.K. deelt mede, dat gedurende de periode van 15 t.m. 21 Sept. de bon 523 „Vleesch" recht geeft op een extra rantsoen van 100 gram vleesch. Afhalen van Schoenen bonnen. Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die tot dusverre nog geen schoenenbon bij den distribu- tiedienst in ontvangst hebben genomen, hoewel zij daarvoor door de aanwijzing van de eindcgfers 3, 9, 6, 1 en 8 van hun stamkaart in aanmerking zgn gekomen, deze bon tot 25 Oct. a.s. kunnen afhalen. Dit ;eldt uiteraard alleen voor len, die na 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen. Voorts kun nen zij, die nog in het bezit zijn van schoenenbonnen, wel ke met ingang van 28 Juli j.l. ongeldig zijn verklaard, deze bonnen tot 25 Oct. a.s. Inwis selen tegen een geldige bon. Nationaal congres Volksgezondheid. Maandagmiddag heeft H.K. H. Prinses Juliana in het Con certgebouw te Amsterdam, het Nationaal Congres Volksge zondheid 1946 geopend. In- haar openingsrede wees H-K.H. erop, dat er nog steeds een tekort aan medisch en so ciaal onderlegde krachten is. H.K.H. eindigde haar rede met de wensch uit te spre ken, dat allen, wien de volks gezondheid ter harte gaat, hiertoe zooveel in hun vermo gen ligt, zullen bijdragen. Moeilijkheden bij hervatting der evacuatie. De Nederlandsche delegatie sprak Maandag te Djogjakar- ta anderhalf uur met den In- donesischen vice-president, dr. Hatta. Dinsdagavond ver trok de delegatie naar Ma- lang voor een bespreking met Soekarno. Vandaag beginnen in Bata via de wapenstilstandsbespre- gen. LORD KILLEARN NIET NAAR BATAVIA. De heer Michael Wright, de plaatsvervanger van Lord Killearn, den Britschen bijzon deren afgevaardigde voor Z.- Oost-Azië, is gisteren niet naar Batavia vertrokken ten einde het contact met de Ne derlanders en Indonesiërs weer op te nemen. Het lag in de bedoeling van Lord Killearn "aterdag j.l. naar Batavia te reizen om zijn besprekingen met Sjahrir. ter regeling van de Indonesische kwestie te hervatten. Hij heeft zijn reis, tengevolge van dringende voedselproblemen, moeten af zeggen. DE EVACUATIE. Zaterdag is op het gealli eerde hoofdkwartier het ant woord van generaal Abdoel Op onze bureaux ligt de passagierslijst ter inzage van het m.s „Indrapoera". Vermoedelijke aankomst Rot terdam 19 Sept. Kadlr van de T.L.I. ontvangen op de brief, die generaal Mansergh, meer dan een week feleden aan hem verzonden eeft. Zooals bekend, heeft gene raal Mansergh, daarin een kleine verandering in het eva cuatieschema voorgesteld dien zin, dat de troepen van de T.R.I. de evacué's niet zou den begeleiden tot Batavia, doch slechts tot Bekassi. De republikeinsche autoriteiten zijn met deze verandering blij kens de brief aan Abdoel Ka- dir niet accoord gegaan. Men hoopt, dat een bevredi gende schikking kan worden getroffen, opdat de evacuatie zoo spoedig mogelijk kan wor den hervat. MR. ROOIJ UIT DE PERSRAAD. Naar wij- vernemen heeft mr. M. Rooij, hoofdredacteur van de Nat. Rotterdamsche Cou rant, aan den minister van bin- nenlandsche zaken eervol ont slag verzocht als lid van de persraad, aangezien hij over wegende bezwaren heeft tegen de motiveering van de uit spraak van de commissie voor de perszuivering inzake func tionarissen van de N.R.C. en tegen het optreden van den vanwege den minister aange wezen getulge-deskundige bij de procedure, welke deze com missie onlangs tegen bedoelde functionarissen heeft gevoerd. Tal van personen uit ons gewest gedecoreerd. Dit jaar voor het eerst op Prinsjesdag. In afwyking van de traditie, welke wilde, dat de jaarlijksche lijst van Koninklijke onder scheidingen werd bekend ge maakt op de verjaardag van H.M. de Koningin, is ditmaal hiervoor Prinsjesdag, de derde Dinsdag in September gekozen, waardoor dezo dag, ondanks het feit, dat ze ons geen gou den koets ter gelegenheid van de opening der Staten Gene raal door H.M. de Koningin brengt, toch nog een bijzonder karakter heeft gekregen. Aan de lange lyst van hen, die ditmaal door de Koningin werden onderscheiden, ontlee- nen wy de volgende namen van in Zeeland woonachtige personen: Benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau: jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland; Benoemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw: dr. B. D. H. Tellegen Azn., griffier der Staten van de pro vincie Zeeland; C. A. van Woelderen, oud- burgemeegter van Vlissingen. Prof. ir. J. Th. Thysse, hoofd-ingenieur van de Rijks waterstaat en directeur van het Waterloopkundig laborato rium te Delft. Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: A. C. Heij, predikant van de Gereformeerde Kerk te Koude. kerke. C. Spoelstra (A. den Doo laard). letterkundige te Vlis singen'. ir. P. Ph. Jansen, te 's-G»ra_ venhage, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat Ir. J. P. A. van Scherpen- berg, hoofduitvoerder van de Mij. tot Uitvoering van Zui derzeewerken. ir. H. ten Bokkel Huinlnk, te 's-Gravenhage, hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat; mr. A. J. van der Weel, te Middelburg, administrateur - v. de Stichting „Herbouw Wal cheren". Ir. P. Verhagen, hoofd van de Stedebouwkundige afdee- ling van de Dienst van ae Wederopbouw. J. van Ringen, hoofdinspec teur bij de Dienst Uitvoering Werken. Bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: mr. dr. R. W. Graaf van Lyn- den, te Middelburg, contact commissaris van de Wederop bouw. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: G. van Nederveen, eere brandmeester te Middelburg; P. M. Knieriem, te Middel burg, administratief hoofd ambtenaar van de Rijkswa terstaat; J. Pouwer, te Goes, tech nisch hoofdambtenaar bij de Provinciale Waterstaat van Zeeland. A. Loois, aannemer te Mid delburg; A. Cappon, secretaris van de afdeeling Zeeland van de Stamboekveveeniging „Het Nederlandsche Trekpaard", te Goes; A. Risseeuw, dierenarts te Heinkenszand; P. Scheele, vice-voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij te Kapelle; Dr. J. Tazelaar, arts te St. Maartensdijk; Toegekend de eeremedallle, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in goud aan: A. J. Limonard, te Vlissingen, adjunct-commies bij de post-, telegraaf- en te lefoondienst. Toegekend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver aan: A. de Dreu, opzichter van de reinigingsdienst te Goes; P. C. Muller, gemeentebode, te Middelburg; H. van Peenen, grafdelver te Grcedc; A. Willemse, controleur bg de Visscherijpolitie op de Z. Stroomen te Yerseke. A. Potter, te Goes, bureel- ambtenaar 3e klasse post- en telegraaf k an toe r D A. van Kalmthout, chef reiziger bij de firma Jos. Wit kam en Co. te Goes; E. Corthals, landarbeider voorman bij de familie de Brurjne, te Aardenburg. B. J. Dootjes, concierge van het Landbov.vhuis te Goes. Toegekend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons aan: E. Braet, boerenarbeider bij den heer J. Lako te Aarden burg; C. W. Lagendijk, boerenar beider bg de familie .van Nieu- wenhugze te Rilland-Bath, te Krabbendijke; P. Leenhouts boerenarbei der bg de familie Basting, te Groede; P. van Noorden, boerenar beider bij de familie van Nieuwenhuijze te Rilland-Bath, te Krabbendijke. Een drij'vend theater. Gebrek aan tooneel- en cabaretruimte bracht Paul Ostra op het idee een voor Nederland nieu we onderneming op touw te zetten. Hij' charterde een dubbelschroef-motor schip en maakte er een „showboat" van. Zater dag 21 September zal de Showboat „Ottawa" het Noordzeekanaal opvaren. 600 personen, verdeeld in twee groepen van 300, kunnen zich intusschen vermaken met een caba ret-programma, dat 2 maal per avond wordt opgevoerd, of in de neus van het schip een dansje maken. Het ligt in de bedoeling voorloopig in Amsterdam te blijven liggen en dan met dit dravend theater een tournee door ona land te maken. Gromyko voorzitter van de Veiligheidsraad. Andrei Gromyko, de Sow- jet-Russische afgevaardigde, zal heden het voorzitterschap van de Veiligheidsraad der V.N. overnemen. Mr. van Kleffens verklaar de in de zitting van Maandag, dat de klacht van de Oekraine „alleszins ongegrond en ken nelijk bevooroordeeld is". Naar zijn meening was de klacht door de Grieksche en Britsche vertegenwoordigers op bevre digende wijze weerlegd. Kabinetscrisis in de Ver. Staten Henry Wallace, de Amerl kaansche minister van han del, heeft Maandagavond in een verklaring gezegd, dat hij blijft bij zijn te New York uit gesproken rede en dat hij voornemens is in de naaste toekomst meer over dat on derwerp te zeggen. Als gevolg van de verkla ring van Wallace, wordt te Washington een kabinetscrisis verwacht. Wederopbouwdeskundigen naar België. Op verzoek van de Bel gische dienst voor de Weder opbouw is voor het uitwisse len van ambtelijke gegevens een aantal Nederlandsche des kundigen naar Brussel ver trokken. Amerikaansche hulp voor Ned. scholen. Tweehonderdvijftig Neder landsche scholen en vijfhon derd Nederlandsche kinderen, die getroffen zgn door het oorlogsgeweld, worden met geld, voedsel, kleeren en schoe nen geholpen door de Ameri kaansche „Save the children Federation''. In ons lana ge schiedt deze hulp geheel via het Centraal comité Kinderbe scherming. PROF. SCHERMERHORN BEDANKT ALS KAMERLID. Prof. ir. W. Schermerhorn heeft bedankt als lid der Tweede Kamer. Na prof. Schermerhorn volgt op de lg'st de heer F. Goedhart. Bekende figuren, die gedecoreerd werden. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot: Grootkruis in de Orde van de Ned. Leeuw: Z.Em. J. Kardinaal de Jong te Utrecht. Lt. Adm. C. E. L. Helfrich (bij bevordering). Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw: Lt. Gen. S. H. Spoor, com mandant van het leger en hoofd van het Dep. van Oorlog In Ned. Indië; F. de Boer, oud.waarnemend burgemeester van Amsterdam; Chr. L. Sciep (Jan Prins), letterkundige te Bussum; Prof. dr. J. Waterink, hoog leeraar aan de V.U. te Amster dam. Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau, met de Zwaar den: De als zoodanig tydelijk be noemde lt. Gen. mr. H. J. Kruis. Groot-Officier In de Orde van Oranje Nassau: Ir. S. L. Louwes, directeur- generaal van de Voedselvoor ziening. Dr. K. H. E. Gravemeyer. alg. gedelegeerde van de Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage. Commandeur in de Orde van Oranje Nassau: Mr. dr. P. G. van Tienhoven, voorzitter van de Ver. tot be houd van Natuurmonumenten in Nederland. Officier in de Orde van Oranje Nassau: Mevr. J. M. Bos-Vincent (Jo Vincent) zangeres te Overveen, (bij bevordering). Alb. W._ v. Dalsum, acteur te Amsterdam (bij bevorde ring). J. H. Hermans, directeur van het Maastrichts Sted. Or kest (bg bevordering). Mevr, Charlotte Kohier, ac trice te Amsterdam. Drs. L. de Jong, te Amster. dam. De Vllssingers In Scarborough. UITSTEKENDE VOETBAL- WEDSTRIJD IN BROMLEY. Onze speciale verslaggever seinde vannacht uit Scarbo rough: Hoewel Scarborough de ten niswedstrijd Zondag met 13 tegen 0 heeft gewonnen, werd er toch door de Nederlanders goed gespeeld. Elke set werd slechts na hard vechten ver loren en naar de games was de uitslag 135 tegen 70, wat wel wijst op uitstekend tegen spel. Maandag was het voornaam ste feit een lunch, aangebo den door de Rotary-club, tij dens welke burgemeester Kolff van Vlissingen een uit stekende rede hield in ant woord op zeer vriendelijke toe spraken van de autoriteiten van Scarborough. 's Middags brachten de Hol landers een bezoek aan de Britsche kruiser „Diadeem". Voorts was er een voetbal wedstrijd tusschen het jeugd- elftal van Scarborough en de Vlissingen-junioren, welke door de Vlissingers met 30 werd verloren- De voetbalwedstrijd ln Bromley eindigde, gelijk reeds gemeld, in een 22 gelijk spel. Het was een buitenge woon spa. :ende wedstry'd, waarin de Vlissingers ln de laatste minuten nog een schitterend doelpunt wisten te scoren. Deze wedstrijd werd door 7000 bezoekers bijge woond. Vitrite-works herdenkt 50-jarig bestaan. De N.V. „The Vitrite Works" te Middelburg, de eenlge fa briek van ons land, die hul zen voor gloeilampen fabri ceert en een van de grootste in haar soort op het vaste land van Europa, zal a.s. Maandag haar 50-jarig be staan, waarvan de viering in 1943 natuurlijk moest worden uitgesteld, herdenken. Deze fabriek, die in de oorlog groote schade heeft ge leden. heeft haar ups en downs gehad. Thans worden niet minder dan 2.3 millioen hulsen per week geproduceerd. De voornaamste afnemer is Philips te Eindhoven, maar daarnaast gaan op het oogen- blik ook belangrijke hoeveel heden naar het buitenland. ALG. VERGADERING POLDERBESTUUR WALCHEREN. Op de algemeene vergade ring van het Polderbestuur van Walcheren, welke op Za terdag 28 September, des och tends om 10.30 uur in Middel burg wordt gehouden, wordt een voorstel behandeld inzake de uitvoering van wer ken tot herstel van de door een oeverval beschadigde zee dijk van de Oostwatering. Het jaarverslag over 1945, dat eveneens aan de orde komt, geeft een overzicht van bestuur en administratie en van de herstellingswerk zaamheden aan de dijken en duinen. De heer W. Metzelaar be schrijft ln een bijlage „Wal cheren in zijn diepste nood" de geschiedenis van de inundatie en het herstel der dijken. In de rekening van ontvang sten en uitgaven van de ge bouwde eigendommen voor de dienst 1945 wordt een totaal van inkomsten gemeld van 110.308,19 en een totaal van uitgaven van 79.425,46 met een batig slot van 30.882,73. Voorts wordt een totaal van 1.073.506,82 en aan uitgaven ycwone inkomsten gemeld van van 758.354,88. Het totaal aan buitengewone inkomsten bedraagt 257.577, inkomsten bedraagt 257.577,34, dat aan buiten gewone uitgaven 249:884,61. In de toelichting wordt nog opgemerkt, dat de resultaten van 1945 zwaar worden ge drukt door de uitgaven voor herstel der oorlogsschaden. Volgens toezegging zou hier van tenminste 90 worden vergoed. Dit zou een voordee- lig verschil voor den polder beteekenen van 294.878. Aan de andere kant is er een na- deelig verschil van 437.000, in verband met het niet tijdig heffen der drjkbeschotten. Het voorloopig diploma scheepswerktulgkunde te 's- Gravenhage werd behaald door de heeren O. P. L. Kint te Vlissingen en M. Timmerman uit Middelburg. In Domburg worden her stellingswerken aan de toren uitgevoerd. Ook de torenhaan wordt opgeknapt Op 66-jarige leeftijd over leed te Westkapelle de heer A. Roelse, die gedurende veertien jaar de functie van kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk bekleed- In de week van 9 t.m. 14 September werden te Veere 6698 kg. consumptiegarnalen en 343 kg. visch aangevoerd. Hilversum helpt Zeeland. De Zeeuwsche inwoners van Hilversum hebben besloten op 28 September a.s. een groote collecte te organlseeren, waar van het batig saldo aan Zee land ten goede zal komen. Aan deze collecte zullen verschil lende Zeeuwen in costuum medewerken, die door het Hil- versumsche comité bij particu lieren worden ingekwartierd. De opbrengst van de collecte zal aan het fonds noodgebie- den worden afgedragen, met de bepaling, dat deze aan de diverse comité's in Zeeland ter hand zal worden gesteld. Het congres van de Mij. voor Nijverheid en Handel. MINISTER DREES HOUDT DE OPENINGSREDE. Het provinciaal congres van de Mij voor Nijverheid en Han del, dat, gelijk reeds werd be richt, op 4 en 5 October te Middelburg wordt gehouden, zal door den Minister van So ciale Zaken, den heer W. Drees, worden geopend. OUD ILLEGALE WERKERS BIJEEN. Zaterdag werd een landdag van oud-illegale werkers in Kapelle gehouden. Namens de kring Kapelle heette ds. Post- ma de meer dan 250 aanwezi gen welkom. De voorzitter van de pro vinciale raad, de heer Buhu- son, verklaarde in een toe spraak, dat de G.O I.W. ervoor te zorgen heeft, dat het mo reel van het 'Nederlandsche volk op peil blijft, verder heeft de vereeniging de taak om te zorgen voor de nagelaten be trekkingen, verder spraken nog pater pijsen en d. heer G. Dees uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Tijdens pauze werd gecollecteerd voor de nagelaten betrekkin- Fen, waarbij een bedrag van 693.67 werd opgehaald. ZUIVERING. Bij beschikking van den mi nister cvan Sociale -/aken is, op grond van het zuiverings besluit 1945, met ingang van 1 Oct- 1944, J. Overman, leider bijkantoor Domburg vn het ge westelijk arbeidsbureau Mid delburg, ontslag verleend. Middelburg KRIJGSGEVANGENEN GAAN EN KOMEN. Een gedeelte van de onge veer 150 Duitsche krijgsge vangenen, die in het kamp op het Molenwater te Middel burg verblijf houden en tot taak hebben onder leiding van de 6e comp. B.T.B. Walcheren weer mrjnenvrrj te maken, is Vrijdagochtend vertrokken, mogelijk met de bestemming Duitschland. Zaterdagavond is echter een nieuw contingent, bestaande uit verplichte krijgsgevangenen en Duitsche vrijwilligers aangekomen, waardoor het aantal krijgsge vangenen ongeveer gelijk blijft en het ruimen der mij nenvelden kan worden voort gezet. Vlissingen VLISSINGEN—O STENDE. In het kader van de boomen actie Walcheren heeft een elf tal van Vlissingsche gemeente, ambtenaren Zaterdag een voet balwedstrijd gespeeld tegen een elftal van het K. v. Neste- Genootschap te Ostcnde, een elftal dat in de bevorderings klasse van de K.B.V.B. speelt. De Vlissingers verloren deze wedstrijd met 20. STERREN-PARADE. Zaterdag- en Zondagavond had in de Scheldehal te Vlis singen een groote sterrenpara deplaats, die zich terecht in de algemeene belangstelling mocht verheugen. De Palmie- ra's zorgden in diverse crea- tie's voor de muzikale omlijs ting. De scetches waren af en Harry Verhoeven toonde zich een vlot humorlst-conferancier. De drie Joco's en speciaal de vrouwelijke ontlokten aan het publiek een geestdriftig ap plaus. Anny Kill oogstte als xlophoniste eveneens veel suc ces, terwijl Bosani door zgn verbluffende lenigheid het pu bliek verstomd deed staan. Domburg DEMONSTRATIE GYMNASTIEKVEREEN. Zaterdagmiddag heeft de Domburgsche gymnastiekver- in Domburg een. demonstratie gegeven m.m.v. d» Souburgsche gymnastiekver. „Astrow". De heer A. Wisse had voor dit doel zijn welland belangeloos afgestaan. De vrye oefeningen „Vrede en Vrijheid" werd on berispelijk uitgevoerd. Dames en heeren, meisjes en jongens gaven werk te zien aan de brug, met het paard, vlagoefe- ning en hardloopen. Op de brug werd een fraaie groepstand ge demonstreerd. Ondanks dreigende wolken, heerschte er een prettige stem. ming onder de leden. Er was veel belangstelling. Het ge meentebestuur en het bestuur der Oranjevereenlging gaven mede blijk van waardeering. Het fanfarekorps luisterde de wandelingen door Domburgs straten op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1