Londen anders dan Calcutta De voetbal gaat weer rollen UIT DE PROVINCIE LEZERS SCHRIJVEN Commissie-Generaal geïnstalleerd. ZUID-BEVELAND, Zeeuwsche nippers Het probleem van Hindoe's en Mohammedanen (Van onzen Londensclien correspondent DAGEN voor bevordering van een doel of een idee, politiek, weldadig of an ders, behooren bij het heden- daagsch bestaan. De Moslims van Britsch-Indië, die ln Lon den wonen, hadden onlangs 200'n ..dag''. Het doel was de Britsch-Indische Moslims tot daden aan te sporen en de Britten te doen voelen. da', het nu meenens werd. Er was een betooging in de vorm van een marsch van Blackfriars het district in het Westen van de City langs de rivier naar Downing Street, de beroemde straat van een an dere City, die van Westmin ster. De voorsten in de rij van de betoogers zagen er uit als sandwich-mannen, omdat zij op rug en borst borden droe gen, waarop stond, dat zij „Pakistan" moesten hebben, daar de Moslims van Britsch- Indië zonder dat niet konden leven; of dat zij het moesten hebben omdat ér zonder dat Cen vergelijk in Britsch-Indië volstrekt onmogelijk was. „Pakistan" was het doel; als het niet goedschiks kon worden verkregen dan zou het kwaadschiks („direct action" heette het op de borden) wor den gezocht. De Moslims van Londen wandelden in de optocht met vriendelijke, soms glimlachen de, maar altijd vastberaden gezichten. De -onverstoorbare Londensche politie-agent liep mee, levend symbool van Britsche orde en ook van Britsche verdraagzaamheid. Want zijn. aanwezigheid ver telde. dat er vergunning was gevraagd voor de optocht en dat die vergunning was ver leend. Iedereen mag demon- streeren als het n ordelijk, vreedzaam en binnen de per ken blijft. Het verkeer heeft er veelal last van; maar dat moet dan maar want 't be ginsel van de vrije meenings-' uiting, in welke vorm ook. mag binnen de voorwaarden die voor een ordelijke samen leving moeten worden ge steld, niet worden aangetast. IN CALCUTTA In de andere stad, die als nog deel uitmaakt van .he Britsche Rijk, Calcutta, liep de „dag" heel anders af. En kele dagen na de dag waarop ik de Moslimsche demon stranten over de linkerkade van de Theems had zien loo- pen, las ik in „The Times" het verhaal van de onlusten welke in dat Calcutta haddei, gewoed en die waren voortge komen uit het besluit van de Bond der Moslims van Britsch-Indië, over te gaar, tot een politiek van „direct action". Het verhaal was een model van reportage. Het gaf alleen de feiten; eh ze waren zoo sprekend en zoo beeldend, dat de geest, die al die af schuwelijkheid tot zich had genomen, zijn ontreddering ir. misselijkheid meedeelde aan het lichaam. Dat is het verschil tusschen het demonstreeren voor Icistan" in Londen en een zelfde onderneming in Calcut ta, dat tot nu toe alleen be rucht was om het „black ho le"' in zijn geschiedenis, dat nu berucht zal worden om de bloedigste en de wild ste communale uitbarsting welke Britsch-Indië ooit heeft gekend. HINDOE'S EN MOSLIMS. Het heeft er veel gekend, zulke onlusten Voorkomend uit de vijandigheid en bet Wantrouwen tusschen de „communiteit" def Hindoe's (250 millioén menschenl die der Moslims (80 millioei: menschen). De Moslims zeg gen, volgens de borden in de optocht over The Embank ment, dat zij wel vooreen htstuursvergelijk zijn te vin den, als zij zichzelf kunnen regeeren (Pakistan) en geen gevaar loopen door de Hin doe-meerderheid te worden onderdrukt. VERWIJTEN AAN DE REGEERIN'G. De regeering hier wordt verweten, dat ze met-'haar In dische politiek weer veel ic eigenmachtig is opgetreden en van haar plannen noch aar het parlement, noch aan het volk voldoende mededeeling heeft gedaan. Wij kenden al lemaal de „huisbewaarder-re geering", door de Britten in gesteld. hangende de regeling voof de overgave van het be stuur aan de Indiërs. Voor de meesten onverwacht hebben de Britsche regeering en de onderkoning juist in een tijd waarin het spant tus schen Hindoe's en Moslims de macht overgedragen aan den Hindoeleider Nehru, die een tusschen tijdsche regeering zou vormèn (en dit inmiddels heeft gedaan) tot tijd en wijle een behoorlijk gefundeerd inn heemsch bestuur zoo zijn ge vormd. Nehru is het hoofd van de Hindoe Congrespartij; en Jinnah. de leider der Mos lims, heeft deze gang van za ken zoo uitgelegd, dat Indte een Congres-regeering krijgt. Daar wil hij en daar willen zijn geloofsgenooten tot geen prijs aan meewerken. Het is kenschetsend voor de tusschen de twee voornaams', e commu niteiten heerschende gevoelig heden, dat er al gauw dit bloedbad op is gevolgd Haastige spoed (ook in het verleenen van zelfstandigheid aan volken, die haar 'nooi hebben gekend) is zeider goed. (Copyright R.D.P De ooievaar te ylug af. Mrs. Margaret Allen Is een jonge officiers vrouw. wier man by het Amerikaansche leger in Duitsch'.and in dienst is. Zy verwachtte haar eerste baby en wil. de vóór die tijd bij haar man zijn. Zij vertrok van Los Angeles op 28 Au gustus per vliegtuig. Op alle tusschenstations was medische hulp aan wezig;. De 29ste arriveer de zy' te Schiphol en op 30 Aug. vertrok zij vla Zurich naar Munchen, naar haar man... De K.L.M, was zelfs de ooievaar te vlug af. Prof. Schermerhorn en oud- min. M^ynen onderscheiden, De Amerikaansche militaire attaché heeft gistermiddag" prof. Schermerhorn de medal of freedom met gouden palm tak uitgereikt, op grond van zijn buitengewoon verdienste lijk optreden als organisator van ondergrondsche verzets groepen in Nederland in de pe riode van 7 Dec. 1941 tot 8 Mei 1945. Enkele dagen geleden werd oud-minister .eynen om soort gelijke overwegingen dezelfde onderscheiding toegekend. Max Euwe in Moskou. Max Euwe. die ln de Russi sche hoofdstad gearriveerd is, verklaarde tegenover een Tass- reporter, met groote voldoening de invitatie der Russische schaakmeesters te hebben aan- genomen om mee naar Moskou te gaan. Hij noemde het aanstaand schaaktournooi tusschen de Ver. Staten en Rusland van zeer groot belang en roemde het spel der Russische mees ters te Groningen. De te bevechten overwinning zal niet gemakkelijk of in snel tempo worden bevochten. De Amerikanen hebben zich duch. tig voorbereid en geprofiteerd van de lessen welke verleden jaar uit het spel tusschen het Sovjet-team en Engeland te (trekken viel. Voorbeschouwing voor de eerste Voetbal-Zondag. Zoo zal dan Zondag '15 Sep tember het bruine monster weer officieel gaan rollen. Het is wel een heel kort „gesloten seizoen geweest, dat dit uiterst belangrijke voetbalseizoen 19461947 is voorafgegaan, Belangrijk omdat het aan geen twijfel onderhevig Is. dat gr;o:e dingen staan te gebeu ren met betrekking tot de promotie-degradatieregeling aan het eind van dit seizoen. Alles wijst er voor.s op, dat het zal uitdraaien op een ver sterkte degradatie, waardoor het dus dit jaar niet voldoende zal zijn de onders e plaats te ontlo;pen, maar het zal zaak zijn daar zoo ver mogelijk vandaan te blijven. Dit geldt zeker voor de le klasse, maar een en ander zal zeker ook op dé lagere afdeelingen zijn weer slag vinden- Wat betreft de eerste klasse van dis.riet IV, meenen we wel te mogen aannemen, dat er evenals vorig seizoen een duidelijke scheiding zal zijn tusschen de kopploegen en de staartgroep. De oud-ge- dienden zullen elkaar zeker de eerepalm fel betwistèn, de nieuwelingen op. hun beur; zul. len zeker een heftige strijd voeren tegen het dreigend de gradatiespook. In district IV'gaat het spel over de geheele linie beginnen! Ie klasse: Willem II—V V. V.; B.V.V.— R.K.T.M.; Lon- N.A.C. De Tilburgsche tricolores binden de strijd aan met V-V.V;, dat vorig seizoen in district VI een béhoorlijke plaats bereikte. We achten de huisclub wel in staat met een '.verwinning te starten. Het zelfde gelat voor B.V.V., dat algemeen weer als zeer sterk wordt beschouwd. Van uiterma e belang is de wedstrijd in Breda tusschen de rivalen N.A-C. en Longa. 2e klasse C. BreskensBier vliet; TerneuzenGoes; Alli anceT.S.C.; DöskoR.B.C- Voor het eerst krijgen we hier een strijd tusschen twee West Zeeuwsch-Vlaamsche 2e klassers. Gezien het sterke spel van Biervliet in het alge- loopen seizoen zullen de Bres- siaanders de handen vol krij gen en een Biervliet-overwin- ing lijkt ens zeer wel mogelijk. Goes krijgt een moeilijk reisje op te knappen naar Terneuzen- De beide andere wedstrijden kunnen ons niet wijzer maken omtrent de kracht der Braban_ ders. T.S.C -krygt het o i. heel wat moeilijker dan R.B.C. 3e klasse E. ODIO—MOC, Steenberge—RKFC, RCS— Burgh. Van de wedstrijden tusschen de Brabantsche ploegen valt niels te voorspellen. RCS achten we wel in staat met een overwinning te starten tegen Bu^h. DUITSCHERS NAAR HUIS TERUG. De Dultsche krijgsgevange nen ln Engeland zullen, te be ginnen met eind September, worden gerepatrieerd ln een tempo van 152.000 per maand. De Duitscher die bljjk hebben gegeven van democratische ge_ zindheid, zullen bij deze repa- trieering voorrang hebben, evenals zij die momenteel ln Duitschland van nut kunhen zijn. De Engel3che regeering streeft naar een overeenkomst met de andere bezettende mo gendheden, waarbij de ont vangst der gevangenen ln de diverse zónes worxlt geregeld. IZWESTIA VALT MAC ARTHUR AAN. Generaal Mac Arthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, wordt er in het Sowjet-Russische blad „Iz- westia" van beschuldigd een „openlijke anti-communisti sche campagne" te zijn be gonnen. Het blad vraagt zich af, of „Japan zal worden gemaakt tot een brug tusschen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie of tot een springplank voor oor log". F- Corn Boys Hulst, SteenSluiskil, Clin- §eIJzendijke, Hoofdplaat— pstburg, AxelAardenburg, SchoondijkeHontenisse. Ock hier ontmoeten Oost en West elkaar thans weer, wat d% strijd cngetwflfeld aantrekke lijker zal maken. Corn Boys is niet kansloos tegen Hulsf, evenmin als Steen hoewel Sluis kil steeds een -moeilijke tegen# stander blijft. Clinge is thuis moeilijk te kloppen wat IJzen. dijke wel aan den lijve zal ondervinden. Hoofdplaat zal voor Oostburg wel te sterk blijken evenals Axel voor Aar denburg. De nieuweling Honte nisse zou wel eens een suc cesje kunnen afdwingen in Schoondijke. Reservé 2e klasse E. Gces 2 ^Steenbergen 2, Middelburg 2 Brêskens 2, Vlissingen 2 Dosko 2, De Zeeuwen 2Ter- neuzen 2, MOC 2—RCS 2. In deze klasse starten zoo veel onbekende ploegen dat het :ndoenlijk ls reeds nu gevolg trekkingen te maken. Vast st?.at wél dat de Vlissingen- reserves als een der sterksten starten terwijl de reserves van RCS wel tot de zwaksten ge rekend moeten worden. De Brabantsche vertegenwoordi- kunnen echter, voor tal van verrassingen zorgen, waar van we na Zondag wel meer zullen weten. WIJZIGINGEN PROGRAMMA AFD. ZEELAND. UitgesteldSluiskil 3 Steen 3; Krabbendrjke 1 Nieuwdorp 1; 's Heer Arends- kerke 2Krabbendrjke 2; Zie- rikzee 2Robur 2; Zeelandia 2Yerselte 2; Hulst 2Corn. Boys 2; Katg 1De Noor mannen 1; De Noormannen 2 -Middelburg 4; Rapenburg 3 -Hoofdplaat 3. Ingelascht: Wemeldinge 2 Arnemuiden 2; Dreischor 1 Schouwen 1: Corn. Boys 2 Hulst 2; Middelburg 4De Noormannen 1. De minister over de Vermogensaanwasbelasting De Minister van Financiën heeft thans geantwoord op het verslag betreffende het voor onderzoek van het wetsont werp Vermogensaanwasbelas ting door de Eerste Kamer. De Minister wijst er nogmaals op, dat deze belasting in de eerste plaats moet worden ge zien als onderdeel van de na- oorlogsche saneerlngspolltiek en niet moet worden verward met een fundamenteele her ziening van de vermogens structuur in sociale zin, waar toe hem het grove middel van een vermogensheffing minder geëigend voorkomt. De minister bestrijdt ook de opvatting, dat op oirbare wyze verkregen vermogensaanwas niet getroffen mag worden. Z. i. ls deze veelal ook het ge volg van oorlogsomstandighe den en zou men deze gelijk stellen met vermogensaanwas van vóór den oorlog, dan is er eigenlijk ook geen reden om schade door de oorlog niet ge lijk te stellen met schade van vóór den oorlog. Op de behandeling van dit wetsontwerp zullen, naar de Minister vertrouwt, nog in de loop van dit jaar volgen de behandeling van ontwerp Ver mogensheffing ineens en dat voor Belastingherziening 1946. Terecht is gewezen op de vermindering van Inkomen, welke kleine spaarders en personen met middelmatige vermogens, waaronder ook ve le ouden van dagen, wier ver mogen. gedurende 4e oorlog in zijn b'estanddeelen geen wijzi ging heeft ondergaan, zich in den regel moeten getroosten. Met de leden, die daarop heb ben gewezen, is de minister van oordeel, dat deze omstan digheid bij het regelen van de vermogensheffing Ineens met name bij het vaststellen van de aftrekposten een ernstig punt van overweging moet uitmaken. Met nadruk verzekert Minis ter Lieftinck dat bij de uit voering van de voorgenomen belasting er naar zal worden gestreefd oneffenheden en on billijkheden, voor zooveel zulks binnen het kader van de wet telijke bepalingen rederlijker- wys mogelijk is weg te ne-1 men of te beperken. Ook de minister betreurt, dat zy, „die op onolrbare wij ze tijdens de bezetting er op los hebben geleefd", van deze heffing geen moeilijkheden zul len ondervinden. Hij ziet ech ter niet in op welke wrjze aan hen, die alles hebben verteerd, thans nog een vermogensaan was geheel of ten deele zou kunnen worden ontnomen, ter wijl aan het heffen van een oorlogswinstbelasting in dit stadium onoverkomelijke moei lijkheden zyn verbonden. Regen bederft kwaliteit van de graanoogst. GEBREK AAN SCHUREN OP WALCHEREN. De vele regen in de afge- loopen weken heeft de land bouwers bij de oogst vele moeilijkheden bezorgd. De tarwe en haver hebben van deze overvloed aan vocht ge leden, zoodat er schot in is ekomen. In de kleistreken staat nog veel graan buiten om te drogen, vooral in de getroffeft gebieden, zooals Walcheren, waar men groot gebrek heeft aan schuren. Het dorschen van graan moest hterdoor op het land .ebeuren. Het kiemen van het vochti ge graan is er echter oorzaak van, dat de kwaliteit van het nlandsche broodgraan min der zal zijn dan in normale jaren het geval is. Smokkeldrama in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dinsdagmorgen tegen 6 uur werd op ongeveer dertig me ter van de Nederlandsch-Bel- gische grens. bij Houcke- Westcapelle het lijk ontdekt van den 20-jarigen Neder lander M Gysels, woonachtig te Sluis. Een kogelwond in de rug was de doodsoorzaak Uit het onderzoek is geble ken dat Gysels, tezamen mei nog eenige andere personen, ge tfacht heeft vee over de grens te smokkelen. De Ne derlandsche douaneambtena ren lostten eenige schoten, •waardoor Gysels getroffen werd. Hij kon zich echter nog tot op Belgisch grondgebied voortsleepen. De andere smokkelaars slaagden er in te ontsnappen. Het stoffelijk overschot is naar Sluis getransporteerd. LICHTING VAN DE „KOLOSSUS" MISLUKT. Met" behulp van vier bokken n.l. dé „Bevrijding" van de Nederlandsche Spoorwegen, de „Sperwer" van de Schelde, de „Assistent" van d. v. Graaf's bergingsbedrijf en de ..Havik" van de Rijkswater staat heeft men Dinsdag ge tracht te Hans weert het wrak van de bok „Kolossus" te lich ten. De „Kolossus" ls ln Sep tember 1944 door de Dult- schers tezamen met een vier tal schepen in de havenin gang tot zinken gebracht ten einde de haven te versperren Ook was toen tot zinken ge bracht de bok „Sperwer" van de Schelde te Vlissingen. vier schepen alsmede de .Sperwer" 'zijn reeds lang ge licht. De „Sperwer" is reed? geheel hersteld en neemt thans deel aan de bergings werkzaamheden van de ,Ko lossus". De „Kolossus" be hoorde tce aan v. d Tak's ber gingsbedrijf en gold vour een der beste bokken van Neder land De pogingen om het wrak te lichten hebben ech ter gefaald daar de bokken ongeveer 60 ton hefvermogen te kort kwamen. Vermoede lijk zal het wrak in stukken worden gebrand of door mid del van dynamiet uit de weg worden geruimd. Verkeerde camouflage. Een Vllssinger vestigt nog maals de aandacht op het wegdek van de Koudekerk- sche weg, tusschen Bethesda en de bocht bij de voormalige begraafplaats, dat in zééi 3lechte toestand verkeert. De schrijver, en ongetwijfeld vele anderen met hem. is er zich ten volle van bewust dat niet alle wegen tegelyk hersteld kunnen worden. Zijn grief be treft dan ook niet de staat waarin dit wegdek helaas nog verkeert, maar wel het feit, dat men Woensdagmorgen deze kuilen voor één dag met zand heeft gevuld, omdat H. M. de Koningin op haar tocht over Walcheren deze weg passeert. Hij vestigt er de aandacht op, dat, waar deze rondriï bedoeld is om de vorderingen van de wederopbouw in oog en- schouw te nemen, men aan H. M. de zaken schooner tracht voor te stellen dan zij in werkelijkheid zijn, hetgeen niet de bedoeling van onze Vorstin kan zijn! Onze Konin gin vraagt om de werkelijk heid en niet om camouflage!! Rede van Min. Jonkman. Gisteravond heeft de minis ter van overzeesche gebieds. deeicn in zyn departement op het Plein te den Haag de com missie-generaal, die over enke- dagen naar Indonesië ver. trekt, geïnstalleerd. Bij deze plechtigheid waren de minister-president en de ministers van sociale zaken, fi nanciën en buitenlandsche za ken tegenwoordig. Bij ontster tenis van H.M. de Koningin nam Z.Ex. min. Jonk man, min. van overzeesche ge- biedsdeelen, de ee1 af en hield daarna een installatierede, waarin hij er op .vees, dat het de taak der commissie-gene raal is in Indones'ë mee te wer ken aan het tot stand komen van een nieuwe rechtsorde, waarin beide volkeren samen kunnen werken en waarin alle Indonesische volkeren zich thuis kunnen voelen. Spr. legde er de nadruk op, dat de commissie-generaal zeer nauw met dr. v. Mo'ok zal die nen samen te werken en dat ook de overzeesche gebiedsdee- len hun plaats in de Ver. Na ties en overal in de wereld moeten kunnen Innemen. Aan het slot van zijn rede drukte min. Jonkman de hoop uit. dat de commL:sie-genera|rt, Algemeene staking ln Vereenlgde Staten? Nu de eischen van de sta. kende zeelieden in de Vereenig- de Staten niet Ingewilligd zijn, roepen zij alle arbeiders in de Vereenigde Staten op voor een sympathie-staking van twee uur. Indien dit niet helpt, zal men trachten een algemeene staking van 24 uur te organi- seeren. die krachtens zijn instructies de bevoegdheid van minister bezit, in Indonesië zijn taak en roeping zal kunnen vervullen Namens de commissie-gene raal antwoordde p: f. Ir. W. Schermerhorn, die allereerst H.M. de Koningin dankte voor het vertrouwen in hen gesteld en die er vervolgens on wees, dat de taak der commissie-ge. neraal geenszins gemakkelijk is. Aan het slot van zijn rede wekte hij het Ned. volk dan ook op door hun vertrouwen het werk van de commissie- generaal te steunen, en dat on afhankelijk van de voorg.schie- denis. Joego-Slavische eischen aan Griekenland. De Joego-Slavische regee ring heeft de Grieksche een nota doen toekomen, waarin erop gewezen wordt, dat het op Joego-Slavische bodem tot landen gedwongen Grieksche vliegtuig was voorzien van een camera en zwaar boordgeschut. De «ota eischt, dat de Griek sche regeering de piloten be straft, omdat zij boven Joego- Slavlsch gebied geschoten heb. ben. De Grieksche regeering antwoordde hierop, dat de pi loten ••erdwaald waren, dat er geen camera aan boord was en dat het vliegtuig terroristen op Grieksch grondgebied bestreed. Twee commissies gereed. Twee der negen commissies der conferentie van Parijs- hebben haar besprekingen van de ontwerpvredesver- dragen gisterenavond beëin digd, n.l. de Finsche en de Roemeensche politieke en ter- atonale commissie. Deze commissies rest nog slechts de taak de rapporten van haar rapporteurs goed te keu ren. Meer koffie. Voor de periode van 6 Octo ber tot 17 November zal het koffierantsoen, dat tot heden op 100 gram per 4 weken was gebaseerd, worden verhoogd Mt 200 gram per 6 weken. Afschuwelijke moord. Gistermorgen heeft te Hil vèrsum een afschuwelijk dra ma plaats gehad. De 23-jarig. Chr. K. M. heeft namelyk der 31-j. handelaar oud goud E van Wegen vermoord- De dader, die het huis in een schuilplaats onder de vloei zich had verborgen, doch ge grepen is, legt een verklaring af als zou het hier een politie ke wraakneming betreffen. Het slachtoffer zou hem n.l. steeds getreiterd hebben met verha len over zijn werk voor de S.D, Bij de ontmoeting van gister morgen is een vechtpartij ont. staan waarbij M. het slachtof fer met een nekschrt heeft ge dood. De dader heeft echter een tasch met belangrijke sie raden van den vermiste, ont vreemd. De zaak wordt nader onder zocht. Curasao bedreigd door hongersnood. De staking van de havenar beiders ln Willemstad dreigt irnstige gevolgen te hebben voor de voedselvoorziening in Curasao. Nederlandsche sche pen op weg nail Curagao heo- ben opdracht gekregen elders te lossen. Andere schepen ver laten de haven /an Curagao Eén schip,, de „Kap Lopez", is op bevel van de regeering ge lost door 45 strafgevangenen onder controle van de politie. "De arbeiders eischen 33 loonsverhooging. Volgens de re_ geering echter zijn da kosten van het levensonderhoud slechts gestegen met 8 zoo- dat het conflict nog onopgelost blijft. Zeeuwsche sportploeg goed aangekomen, BUITENGEWOON HARTELIJKE ONTVANGST. Onze speciale verslaggever, die de reis van de Vlissingsche sportploeg naar Engeland mee maakt, seinde ons gisteravond uit Scarborough, dai, de ge heele ploeg goed is overgeko men. Wel waren verschillende jongelui min of meer zeeziek geweest, maar eenmaal weer qan. wal, voelen allen zich uit stekend en njen gaat vol ver wachting de komende dagen tegemoet. Het eenige#E.H.B.O.-lid dat aan de reis deelneemt, heeft reeds zelf een klein ongelukje gehad, zij het gelukkig van zeer onschuldigen aard, toen hy .zich aan boord aan een ijzeren balk stooite. De reis per „Melrose Abbey' verliep onder bijzonder mooi weer en het was dan ook een schitterende overtocht. Direct na aankomst te Huil zyn de voetballers doorgereisd naar Bromley, terwijl de rest van het gezelschap naar Scar- borough ging, waar een offi- cieele ontvangst door den bur gemeester plaats vond- Dr. Sissingh uit Vlissingen beantwoordde diens toespraak namens den burgemeester van Vlissingen, die zelf pas over enkele dagen kan overkomen en sprak daarbij de wensch uit. dat de banden tusschen Scar borough en Vlissingen tot in lengte van dagen even pret:ig zullen blijven. De deelnemers waren overigens opgetogen over de prettige, hartelijke ontvangst, welke hun reeds op de eerste dag van hun verblijf ln Enge land ten deel was gevallen. Ruim 1500 Rotterdammers bezochten Walcheren. Van de door het Rotter- iamsch Nieuwsblad georgani seerde trips naar Walcheren heeft Donderdag de laatste plaats gehad. De deelnemers werden in „De Vergenoeging' te Middelburg ontvangen door de vertegenwoordigers van de stichting „Nieuw Walcheren' sn V.V.V. Midddburg, welke instellingen steeds bij de toch- ten*haar medewerking verleen den. Bij deze gelegenheid werd hulde gebracht aan den heer Gaanderse, de initlptiefn mer en den heer Nieuwenhuijze van de Stichting „Nieuw Walche ren", die steeds als gids voor de Rotterdammers optrad. Aan de Commissarissen var het Rotterdamsch Nieuwsblad werd door de Stichting en de V.V.V. een man'' met bloemen aangeboden, aan den !500s;en bezoeker, die zich tii dit laat ste gezelschap bevond, een sou venir. Het woord werd. gevoerd door den heek J. L. Verhagén van de Stichting en mr. .7. A. Dumon Talc v„n de V.V.V. Na het bezoek aanMiddel burg werd de tocht voortgezet naar Wcstkapslle, waar bij de Gedenksteen op de dijk een krans werd gelegd, en vervol- Bij het afscheid werd door de Walchersche ga3theeren de wensch uitgesproken, dat deze tochten tot het volgend jaar op nog grooter schaal zullen worden herhaald. De zandzuiger weer in zee. Donderdagmiddag met vloed) heeft de zandzuiger in Westka- pelle, die achter de nieuwe dijk was opgesloten, onder groote belangstelling de laatste en meest riskante etappe van zijn tocht, die dwars over de dyk voerde, afgelegd en d. vrije w:.- teren van de Noordzee weer opgezocht. Bij dit niet alledaagsche schouwspel waren o.m. tegen woordig, Hoofding.-direct. Th. Heyblom van de Rijkswater staat, dir._hoofclultvoerder van van de M.U.Z. Ir. van Scher pe nberg, de heer Arie Smit, direct, van „De Schelde", Hoofd-ing. van Noorden, de heer G. van Hattum, aanne mer, terwijl ook burgemeester Jhr. mr. de Casembroot een kjjkje kwam nemen. Reeds Maandag had men de rails, waarlangs de zuiger zich op special geconstrueerde wa„ gens voortbewoog bij dood tij zoo ver mogelijk zee in gelegd. Dinsdag cn Woensdag was de zee te rug om het experiment van de tewaterlating te wagen. Donderdag was het rustiger. De zuiger trok zich, terwijl het water opkwam, aan zijn ankers verder zee In. Tèn slotte tilde de vloed het gevaarte bijna on merkbaar van de wagens. Het experiment was gelukt. Triom fantelijk werd een vlag op de zuiger geplant, de fluit gilde ten afscheid. Door vier sleepbooten ge trokken. zocht de zuiger, die zoo'n belangrik aandeel had bij de droogmaking van Walche ren, onder het gejuich van de Westkappelsche jeugd, zijn weg tusschendoor dé onderzeese^e obstakels voor de kust en zette koers naar Vlissingen, waar hy op de „Schelde" zal worden op- -eknaot, alvorens nieuwe wer ken aan hem zullen worden toevertrouwd. AUTO'S VOOR ZEELAND. Van de tot en met 17 Aug. j.l. in ons land ingevoerde zware auto's in totaal 855 stuks, ontving de provincie Zeeland er 35. Van de 1867 lichte auto's kreeg Zeeland er 102. ENGELSCHE BELANGSTELLING VOOR DE WEDEROPBOUW. Dinsdag 17 September a.s. om 9.30 arriveeren enkele le den van het Engelsche Town. Planning Institute te Middel burg. Ir. P. Verhagen zal voor hen op het stadhuis een voor dracht houden over de weder opbouw van Walcheren en Middelburg. ZUIVERING. Op grond avn het Zuive- ingsbesluit is met Ingang van 19 September '46 aan den heer M. van Vollenhoven ontslag verleend uit zyn ambt gens naar Vlissingen en Veere. van notaris te Terneuzen, Goes JAARVERSLAG BURGERLIJK ARMBESTUUR. In het verslag over 1945 van het burgerlijk armbestuur en weeshuis te Goes, wordt o.a. medegedeeld, dat aan 32 ge zinnen van politieke delinquen ten 16.738 87 is uitgekeerd, waarvan het rijk 75 of f 12.4SU.78 torn*- ortau'de. D. door de geldsaneering 10.000 van perscnen, die al of niet ondersteund werden, kon wor den teruggeehaald, kan met een gemeentesubsidie van 33.850 (/.i 39.Ï00) worden volstaan. Er werd aan door- oper.de onderstand 22 985.10 uitgekeerd of 8.04 per per soon per dag. Vo:r tijdelijke ondersteuning waren de cijfers 13.746,58 er. 8.95; voor losse gevallen werd f 25.362 uit gekeerd. Het aantal gezinnen of personen, dat geregeld wordt ondersteund met geld of levensmiddelen bedraagt 177, w.o. 143 protestanten en 34 katholieken. In het Manhuis waren eind 1945 11 mannen en 2 vrouwen, doch geen echtparen. In 1945 waren als wees ln verzorging .'-wee jongens boven en een meisjes beneden 14 jaar. Van deze waren er twee in Neer bosch,^terwijl 1 te Goes in ge zinsverzorging is. BLOEMEN TENTOONSTELLING. De afdeeling Goes en om streken van de Koninklyke Maatschappij van Tuinbouw en "Plantkunde houdt Zater- aag een bloemententoonstel ling in het Beursgebouw op de Groote Markt te Goes. Be halve de inzending voor de wedstrijd in het kweeken van dahlia's, worden bloemen -'oor b'oemisten en particulie ren getoond en bovendien heesters en fruit. Wolphaartsdijk HONDENLIEFHEBBERS WINNEN PRIJZEN. In Breda Is Zondag jl. een internationale kampioenschaps tentoonstelling voor honden ge houden. De kortharige Hollandsche herder, teef. gen. „Aukje van Wolphaartsdyk", fokster eigenares mevr. C. Bakker- Vribury van kennel „van Wol phaartsdijk". behaalde voor de kortharige Holl. herders reuen en teven het- predicaat 1 uit muntend met kampioenschap, terwijl de ruwharige Laeken- sche herder, reu, gen. „Ger- des", van dezelfde eigenaresse, eveneens het predicaat uit muntend toegekend werd. An dere 3 Inzendingen ruwharige Laekensche, van dezelfde ken nel, behaalden z.g., z.g. en g. De langharige Duitsche staande reu, genaamd „Har- ro van de Patrijzenhond", eige naar dr. Volmer alhier, fokker de heer J. van Strien. behaal de over alle langharige Duit sche staande reuen en teven het predicaat 1 uitmuntend kampioenschap, terwijl de an dere langharige Duitsche staande reu Wolphaart, eige naar dr. Volmer, in de jury- sse het predicaat 1 g. toe- ;ekend kreeg. Hansweert HET 60-JARIG BESTAAN VAN „SCHELDEGALM". In Hansweert wordt met man en macht gewerkt om het dorp een feestelijk aan zijn te geven in verbanÜ met het feit dat „Scheldegalm" ,.s. Zaterdag zijn 60-jarig be- taan viert en er dan een grootsch opgezet muziekfeest iwordt gehouden waaraan 24 muziekgezelschappen deelne men. „Scheldegalm" is een der beste muziekgezelschappen van Zeeland. Dit dankt zij voor1 een groot deel aan haar di recteur, dhr. J. Polderman, welke tevens zijn 25-jarig di recteursjubileum viert. Lewedorp AANRIJDING. Woensdagmorgen werd de 13-jarige P. Zwaluw uit Le wedorp. bij het verlaten van de autobus uit Middelburg aan de halte Lewedorp gegrepen door een voorbijrijdende auto uit Brabant. De jengen werd met een hoofdwonde in een ziekenhuis te Goes opgenomen, Zyn toestand is niet ernstig. Zaterdagavond hoopt het Gemengde Koor uit 's Heer Abtskerke met dc Zangvereeni- ging „Tot Oefening en Uit spanning" uit Borssele, een concert te geven op het dorp.9- plei nin Borssele. Vrijdag maakten de leer lingen van de Openbare Lage re school te Oudelande. be gunstigd door fraai zomer weer. een uitstapje naar Burgers Dierenpark in Til burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6