PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen werd H. M. hartelijk ontvangen Italië komt er goed af Japansche oorlogsmisdadigers veroordeeld. Ontspanning in en buiten de kampen Hoofdredacteur G, Balllntljn [(met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde |r., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch." Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 13 Sept. 1946 189e Jaargang Nummer 213 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 1 2— Bureaux gevestigd te Vllsalngen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924, Qoes Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg: üratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 PZ.C-. Middelburg. Het bezoek der Koningin. NA TWEE JAAR OPNIEUW IN EEDE. Uitvoerige besprekingen te Breskens. EEN stralend zonnetje, overal wapperen de vlag gen, een met dranje ge tooide bevolking, zoo werd de komst van H.M. de Koningin in Zeeuwsch Vlaanderen afge wacht. Naarmate het uur van aan komst naderde groeide de be langstelling aan de haven van Breskens, waar onge veer 9 uur de Prins Willem I binnendraai.de en spoedig daarop aan de ponton ge meerd lag. Toen de Koningin de boot verliet werd zg verwelkomd door den burgemeester van Breskens, den heer Eekhout, wiens dochtertje de Koningin een fraaie ruiker aanbood. Onder hartelijk gejuich van de menigte wandelde de KO' ningin de pontonbrug op en nam op de voorbank van naar auto plaats, terwijl de Com missaris der Koningin, jhr. mr. Quarles van Ufford en de burgemeester van Aar denburg, de heer Van Don gen, op de achterbank plaat9 namen. Langzaam reed de Koningin vervolgens langs de haven, waar de wrakken van vele schepen nog herinneren aan !het oorlogsgeweld en verder door het zwaar geteisterde dorp naar de Dorpsstraat, overal toegejuicht door de langs de weg staande bevol king. BESPREKINGEN IN HET GEMEENTEHUIS. Bij het gemeentehuis verliet H.M. de auto om langs een haag van padvinders en school kinderen het gemeentehuis te betreden. Daar liet H.M. zich voorlichten omtrent toestanden en problemen in Westelijk Z. Vlaanderen. Burgemeester Eekhout trad op als gastheer, de burgemees ter van Aardenburg de heer van Dongen, sprak over de jeugdzorg en de volkshooge- school, de burgemeester van Schoondijke, de heer Roosevelt, over de wederopbouwprcble- mén in de kommen der ge meenten, de heer van Dijk, rijkslandbouwconsulent over de landbouw, de heer Ramondt over de wederopbouw ten plattelande, de heer Hoolhorst, directeur van de R.H.B.S. te Oostburg, over het onderwijs, de heer Bol over de financieele regeling van schadegevallen, de heer Baare over de vis- scherij en ir. van Amerongen, directeur van het Hoofdstreek- bureau. over de opbouw in het algemeen. De Koningin liet zich over al deze problemen uitvoerig inlichten en stelde telkens vragen, die getuigden van Haar medeleven. Nadat efldaar de koffie ge serveerd was verliet de Ko ningin om half elf het ge meentehuis, in de omgeving waarvan de belangstelling geweldig was toegenomen. Uit vele kindermonden klonk het Wilhelmus. WAFELTJES VOOR DE PRINSESJES. Spoedig daarop ving de tocht door Zeeuwsch Vlaan deren, aan. Langs de weg stonden overal groepjes menschen, die onze Vorstin hartelijk toejuichten. Te Groede werden bloemen aangeboden, terwijl zij voor de prinsesjes pakjes met wa feltjes ontving. Verder ging het over Nieuwvllet, ter Hof stede, Sluis, Aardenburg naar Eede, de zwaar geteisterde grensgemeente, waar de Ko ningin in December 1944 de eerste voet op vaderlandsche bodem zette. De ruïnes van het dorpje waren feestelijk versierd en er heerschte een' uitbundige stem ming onder deze grensbewo ners, die daarmee spontaan demonstreerden, dat zij goede Nederlanders zijn en willen blijven. De Koningin onderhield zich INBREKERS VERSCHAFFEN ZICH EXTRA RANTSOENEN! De 500 gram suiker, die deze week als extra rantsoen zijn aangewezen, was eenige inbrekers waarschijnlijk een te geringe hoeveelheid. Hoe dan ook, zij deden een ge slaagde poging dit rantsoen eenigszins te vermeerderen door gisteravond tusschen 10 en elf uur een inbraak te ple gen bij de levensmiddelen groothandel Osterhuls te Am sterdam. Een op de beneden verdieping staande brandkast werd met een scheurijzer opengewerkt. 374.474 rant soenen suiker. 85.830 rant soenen tarwebloem, 37.800 rantsoenen cacao en kleinere hoeveelheden voor boter, drop, koffie, rijst én harde zeep was de niet geringe buit. hier met leden van het ge meentebestuur en de geeste lijkheid en ook met eenige een voudige arbeidersvrouwen en bezocht enkele noodwoningen. In één daarvan bewoond door de familie Verstraten, ge bruikte H.M- een kopje thee met een wafeltje, gezeten in de familiekring. De groote eeh- voud van de Koningin verover de aller harten. Ook de familie Verstraten bood een pakje wafeltjes aan voor de prinsesjes, dat de Koningin dankbaar aanvaard de. Na een oponthoud van een half uur vertrok de Konin gin weer en voort ging 't wol ken stof opwaaiend langs de grintwegen, over Draaibrug, Oostburg, Schoondijke, IJzen- dgke, Philippine en Hoek naar Terneuzen. In alle gemeenten was de belangstelling geweldig groot, overal wapperden de vlaggen en stonden de kinderen met muziek opgesteld en werd er gezongen en gejuicht. Af en toe liet de Koningin een oogenblik stoppen, zonder echter de auto te verlaten. IN TERNEUZEN. In Terneuzen was de belang stelling zeer groot. Alle sche pen waren gepavoiseerd en aan de havenkant, daar waar Hr. Ms. van Speijk lag, werd de Koningin verwelkomd door den burgemeester en wethou. ders van Terneuzen en wer den wederom bloemen aange beden. Toen H.M. de loopplank be trad werd onder hoorngeschal de pavoiseering neergehaald, terwgl de Koninklijke Stan daard werd geheschen. De Koningin inspecteerde de bemanning van de Van Speijk, aan boord waarvan de lunch werd gebruikt. 's Middags werd de tocht voortgezet door de versierde femeenten Terneuzen en aamslag en vervolgens naar Perkpolder, waar de Koningin zich weer inscheepte op de Prins Willem I en zoo Z. Vlaanderen verliet. De Zeeuwsch-VIaamsche be volking heeft by dit Konink lijke bezoek op ondubbelzinni ge wijze uiting gegeven aan haar verknochtheid aan het Vorstenhuis- Verlaging van douanerechten? Van gezaghebbende Belgi sche zijde is medegedeeld, dat de Belgische, N ederland- s c h e en Luxemburgsehe afge vaardigden naar de voorloopl- ge bijeenkomst van de inter nationale conferentie over han del en werkgelegenheid, die in October te Londen wordt ge houden. zullen voorstellen de douane-rechten te verlagen. Zij zullen daarbij aanbieden de eigen douanerechten voor de buitenlandsche handel te ver minderen. Van bevoegde Nederlandsche zijde wordt echter medegedeeld, dat op deze conferentie over algemeene principes zal wor_ den gesproken en niet over 't verlagen van douanerechten. Dit laatste onderwerp zal wel ter sprake komen trjdens een conferentie die a.s. voorjaar te Washington gehouden zal worden. Voor 50 millioen terug aan geroofd goed. De Commissaris-Generaal voor de Nederlandsche econo mische belangen in Duitsch- land, kolonel R. L. F. Otto, heeft in een radiocauserie ge sproken over de terugvoer van goederen uit Dultschland. Voor een waarde van 50 mil lioen gulden aan goederen is in ons land teruggevoerd, kunstschatten en effecten niet meegerekend. Gereedschap werktuigen zijn voor zeker 20 weer teruggevoerd. Een deel is verloren gegaan door bombardementen. Van de 464 weggevoerde lo comotieven zijn er 405 terug, van de 301 weggeroofde tram wagens zijn alle teruggekeerd, waai-van 'n 20-tal onherstel baar, maar de rest is weer goed bruikbaar te maken. Van de geroofde automobie len ls tot nu toe nauwelijks 1/10 teruggekeerd. Over de terugkeer van paarden en koei en kan men ook niet optimis tisch zijn. Als er van de 300 duizend uit Nederland wegge voerde koeien enkele duizen den terugkomen, mag men te vreden zijn. Daarentegen zijn 70 van de belangrijkste kunstwerken in Nederland teruggekeerd. Tot dusverre keerden 3000 kisten met boeken terug, een 1000- tal wordt binnen afzienbare tijd verwacht. Daarmee zijn de belangrijkste bibliotheken weer in Nederland terug. Bij haar aankomst op Walcheren werd H.M. de Koningin te Vlissingen begroet door burgemeester mr. B. Koljf en wethouder L. P. van Oorschot met wie men haar op deze foto in gesprek ziet. Geheel links: H.M.'s adjudant luitenant ter zee ie klasse H. A. W. Goossensgeheel rechts haar particulier secretarisdr. M. Kohnstamm. Het Wereldgebeuren. VAN EEN KALE KIKKER IS HET OOK SLECHT VEEREN PLUKKEN. Groote bedragen kwijtgescholden. Het moet den Italiaanschen minister van financiën wel geduizeld hebben bij het lezen van de rekeningen, die de voormalige vijanden thans aan zijn land presenteeren. Op de ministersconferentie is Immers slechts overeenstem ming bereikt over de hon derd millioen dollar welke Italië aan Rusland zal moeten betalen. Over de aanspraken der andere mogendheden zou de vredesconferentie moeten beslissen en in de commissie voor Italië zijn deze mogend heden dan ook stuk voor stuk met hun eischen. die tot in de tientallen millioenen loopen, voor de dag gekomen. Geluk kig voor Italië hoeft echter de finantieele soep niet zoo heet gegeten te worden als werd opgediend. De Italiaan- sche schatkist is berooid en van een kale kikker is het nu eenmaal slecht veeren pluk ken. De meeste schuldelschers hebben bijgevolg slechts sym- Radiorede Min.-presldent. De minister-president dr. L. J. M. Beel zal zich Zater dagavond te 20.05 uur over beide radio-zenders tot het Nederlandsche volk richten. De minister zal spreken over welzijnsverzorging". Minister Lieftinck naar de Ver. Staten. De Minister van Financiën zal na de indiening van de be grooting 1947 naar Amerika vertrekken ter bijwoning van de eerste vergadering van het College van Gouverneurs van het Internationale Monetaire Fonds in de internationale bank voor herstel, en ontwik keling. Deze vergadering zal op 27 September a.s. te Washington worden geopend. De delegatie, welke den minister-ter zijde zal staan, zal bestaan uit: prof. mr. A. M. de Jong, directeur van de Ned. Bank en dr. L. R. W. Soutendijk, financieel at taché aan de Ned. ambassade te Washington. De minister heeft het voor nemen om van deze gelegen heid gebruik te maken tot het afleggen van een bezoek bij de Canadeesche regeering. HAVENSTAKING OP CURASAO. Op Curasao Is Woensdag een staking van de havenar beiders uitgebroken. Zij eischen een loonsverhooging van 33,3 Daar het hier een wilde staking betreft hebben regee- ringsbemiddelaars nog niet kunnen ingrijpen. Daar de voedselsituatie op Curagao niet gedoogd, dat de voorraden niet worden gelost, wordt ln de haven van Wil lemstad met gevangenen ge werkt. Beter Iaat dan nooit. Japanners erkennen hun nederlaag. De Braziliaansche „Zwarte Draak" erkent ne'derlaag van Japan. De leiders van ..Sjindo Rem- nei" (de Zwarte Draak),, een Japansche terroristische orga nisatie in Brazilië, die het ver lies van Japan nooit wilde toe geven, hebben heden een ver klaring geteekend, waarin zij de nederlaag van Japan erken nen en beleven de overgave van Japan aan de V.N- aan de 300.000 overige Japansche be woners van Brazilië mee te deelen. Duizenden Italiaansche oud illegalen verlaten hun land. Duizenden Italianen, vnl. oud-illegalen uit Noord-Italië verlaten hun land om 'n nieuw bestaan te zoeken over zee. Ohlangs zeer weer enkele sche pen met 1600 Italianen voor de kust n Lybië aangekomen. Onder hen bevonden zich ook vrouwen en kinderen, die hun mannen in j~.ybië opzochten. De vrouwen en kinderen wer den toegelaten door de Brit ten, de mannen teruggestuurd. De Arabieren zien hierin 'n nieuwe poging van de Italianen om hun invloed in Noord-Af- Irika te versterken. Het „Nieuwsblad" geeft een artikel gewijd aan de Neder landsche Commissie-Generaal. In dit artikel spreekt het blad zijn vertrouwen in Sjharir uit en wijst op, dat het Indo nesische volk, ook bij de ko mende besprekingen va9t zal houden aan de erkenning van de republiek en het recht van zelfbeschikking. JAVAAN GELYNCHT. In een gevangenkamp van het Nederlandsche leger, ln de nabijheid van Casino, is het lijk gevonden van 'n gelynch- den Javaan, Emod. De man was aan de nokbalk van zijn tent opgehangen- Men vermoedt hier te doen te hebben met een represaille maatregel. Eenige dagen ge leden' vond namelijk in dit kamp een vechtpartij plaats, waarbij dolken gebruikt wer den. Plaatselijke Nederland sche ambtenaren verklaren dat beide gebeurtenissen een reac- tionnair-politieke achtergrond hebben. JAPANSCHE OORLOGS MISDADIGERS VEROOR DEELD. Op 6 Sept. heeft het ge rechtshof ter berechting van oorlogsmisdadigers te Singa pore 24 Japansche oorlogsmis dadigers, die de staf van de bewaking van het krijgsgevan genenkamp te Soengei-Penoeh, nabij Palembang, vormden, ge vonnist. Acht hcorden de doodstraf te gen zich uitspreken, 4 kregen levenslange gevangenisstraf, tien werden veroordeeld tot 15 —20 jaar gevangenisstraf, ter wgl er 2 werden vrijgespro ken. JAPANNERS DEMON STREEREN. Meer dan 5000 Japanners hebben langs de Russische ambassade te Tokio gedefi leerd Zg elschten terugkeer van de Japansche krijgsge vangenen. In een petitie werd de Sowjet-Unie herinnerd aan de verplichting tot repatrlee- ring van Japansche krijgsge vangenen volgens de verkla ringen van Potsdam. Vandaag is het twee jaar ge leden dat het eerste Ned. dorpje, Eysden. door de Amerikanen werd bevrijd; is het vijf jaar gele den dat de slag om Kiew begon, die tot 27 September duurde. Arbeiders bij de Wederopbouw wenschen Plannen voor het komend ./Vrije trjd is het overschot van de dagen"; mogelijk, maar niettemin een belanrijk deel; een stuk van de dag. waarmee gewoekerd moet worden. Het vraagstuk van de vrije- tijdbesteding is in de normale samenleving soms een pro bleem; noe veel te meer za! het dat zijn in de kampen, waar een groot aantal men schen is ondergebracht, die weggerukt werden uit hun ge wone omgeving, hun gezin, hun liefhebberijen, hun ken nissenkring. Men rekent, dat er op het oogenblik ln Zee land oiïgevëer 3200 van deze menschen zijn, arbeiders van „buiten", die voor het aller grootste deel in kampen zijn ondergebracht. Kampen, die steeds beter worden ingericht, die zoo mo gelijk een beplanting zuilen krijgen als een klein park, en waarin ook het doorbrengen van de vrije tijd niet maar een verveeld wegduwen van de trage uren moet zijn, waarbij men ten einde raad uit zijn slaap- en' eetruimte de straat opgaat en gezelliger oorden opzoekt! MEN WENSCHT Daarom moet in elk kamp ln de eerste plaats een cantine zijn; een aangekleede cantine, met gordijnen en tafelkleedjes bijv., waar lectuur is en af en toe iets te belevén valtEn hiermee zitten we meteen midden in het werk (en de problemen) van de Commissie voor de Cultureele Zorg van de Arbeiders bij de Wederop bouw in Zeeland, die eenige tgd geleden werd geïnstalleerd, maar min of meer officieus reeds in Februari met haar werk begon, o.m. met het or- gpniseeren van cabaretavon den voor de arbeiders, waarbij de plaatselijke dilettanten gezel schappen hun medewerking verleenden Bij het beëindigen van het winterseizoen moest men echter beroepsspelers in schakelen en hierbij kwam de wel eenigszins verrassende bij' zonderheid aan het licht, dat men het peil van het gebodene steeds meer moest verhoogen. Wat 'kort geleden heel sterk ls gebleken, toen het program ma van een gezelschap, dat in April groot succes had," thans, wat je noemt, werd „ge kraakt". Voor de arbeiders op Wal cheren, die particulier werden ondergebracht en wier aantal nog eegige honderden be draagt, werd om de 14 dagen een extra voorstelling gege ven, die, gezien de groote be langstelling, wel een wekelijk- sche dient te worden. Voor de komende winter, hebben de arbeiders via de contactcommissie, die er in elk kamp Ls, hun wenschen ken baar gemaakt: cabaret en goede speelfilms, maar ook cultureele films, tooneel en instrumentale concerten en kamermuziek. Eenige kampen vroegen het Röntgen-kwartet, andere declamatieavonden van Ed. Verkade en Charlotte Kohier. Ook was er een ver zoek om een lezingenserie over: „het hoe en het waar om" van de Wederopbouw in Zeeland. DE PLANNEN VAN DE COMMISSIE. Maar ook de zelfstudie is populair. Te beginnen met half September zullen ln de kampen met medewerking van het P B.N.A. te Arnhem schriftelijke cursussen worden gegeven, waarvoor speciale correctoren zullen worden aangesteld. Groote interesse blijkt hierbij o.m. te bestaan voor de moderne talen. Ook voor omscholingscursussen be staat groote belangstelling, waarbij o.m. voorkeur aan de dag gelegd wordt voor scheeps- en waterbouwkunde. In verband met deze cursus sen zullen studievertrekken met teekentafels ingericht worden. Ook 'voor de huisvlijt, die nog tot de toekomstplannen behoort, zouden aparte ruim ten noodig zijn. Ook aan sportbeoefening, die nu vaak niet meer is dan noodelooze krachtprestaties van enkelingen, zaldoor de Commissie aandacht besteed dorden. Verder neemt natuurlijk de lectuurvoorziening een be langrijke plaats in. Alle kam pen, klein of groot, worden voorzien van de Provinciale en plaatselijke bladen, de groote kranten van alle rich tingen en 2joö mogelijk de eigen plaatselijke en streek bladen der arbeiders. Daar naast zijn er sportbladen. Il lustraties en weekbladen en zoo mogelijk ook vakbladen. Om voor deze 3200 men schen een behoorlijk aantal góede boeken te krggen is moeilijker en hierbij kon tot op, heden ook door de ge ringe medewerkers der uitge vers weinig bereikt wor den. Wat door verschillende instellingen beschikbaar werd gesteld, stond over het alge meen op veel te laag peil. Met de spelen gaat het be ter. Dank zij de medewerking van de Wederopbouw konden de meeste kampen o.m. van schaak- en damspelen, sjoel bakken, enz. worden voorzien Maar belangrijk ln de eer ste plaats blijft de inrichting van een cantine. En nog niet alle Zeeuwsche kampen kun nen op het bezit hiervan bo gen. Voor de cantines zou men niet minder dan 7000 meter aan gordijnstof noodig heb ben. Geen fabrikant wil ech ter, bg alle verplichte leverin gen aan de regeering,'1 een der gelijk kwantum voor de arbei derskampen in Zeeland leve ren. Ter meerdere luister heeft men reeds in enkele kampen muurschilderingen aange bracht en het is de bedoeling, dat ingelijste natuuropnamen de witte muurvlakken van de woon- en slaapruimten wat zullen breken. Op deze en andere manieren tracht de „Commissie voor de Cultureele Verzorging" de kampen, waar de arbeiders misschien nog jaren moeten bivakkeeren, iets van een „thuis'' te geven, om hun het gemis van hun werkelijke ho me niet al te sterk te doen gevoelen. bollgche cijfers opgegeven en wenschen Italië niet het mes op de keel te zetten. Groot- Erittannië deed edelmoedig af stand van zijn recht op her stelbetalingen. Zuid-Afrika, Australië, Amerika, China en Britsch-Indië volgden dit no bel voorbeeld en andere lan den verklaarden nadrukkelijk niet het volle pond te zullen eischen. De' Amerikaan deel de mede, dat de oorlog de •Ver. Staten 335 milliard dol lar heeft gekost, waarvan Italië eigenlijk 20 milliard zou hebben moeten betalen. Herstelbetalingen, zoo zei hg, moesten nooit bij wijze van sfraf geëischt worden en bo vendien heeft Italië ongeveer een billloen dollar ter onder steuning ontvangen. Het eischen van herstelbetalingen heeft onder deze omstandig heden geen zin. De Australi sche en Chlneesche afgevaar digden onderstreepten dit standpunt en verklaarden tenslotte geen belang te heb ben bij een economische In eenstorting van Italië. De Zuid-Afrikaansche afgevaar digde ging nog verder en ad viseerde eerst maar eens te bepalen wat Italië zou kun nen betalen en daarna elk land, dat aanspraken Het gel den, een percentage van het bedrag toe te wijzen. Het spreekt vanzelf, dat Alberto Tarchiani, die Woens dag voor Italiëv het woord voerde in de commissie zich dankbaar betoonde voor deze royale gebaren, speciaal te genover Engeland en Frank rijk. Tevreden was Tarchiani echter niet. want er zijn ten slotte ook nog een aantal landen, die er niet aan den ken om Italië de schulden kwijt te schelden. Tegen deze landen keerde Tarchiani zich. Om te bèginnen verzocht hg de conferentie de eischen van Ethiopië en Albanië van. de hand te wijzen, daar de gelden, die Italië in de be trokken landen had belegd het bedrag der door die lan den geleden verliezen over trof, de schade vóór de twee de wereldoorlog ls ontstaan en bovendien de cijfers over dreven zijn. Vervolgens be weerde hij, dat Italië nooit in oorlog of in een militair con flict gewikkeld ls geweest met België, Mexico en Ne derland en deze landen niette min toch herstelbetalingen verlangen. Tenslotte stelde hg voor de rechten van die lan den, die daadwerkelijk oor- logschade hadden geleden door toedoen van Italië, te beperken. De opmerkingen van Tar chiani jegens Nederland sng- den ongetwijfeld geen hout. De Nederlandsche eischen aan Italië hebben, betrekking op verliezen, die de marine en koopvaardij tengevolge van acties ln 'het Middellandsche- zeegebied leed en bedragen naar schatting 40 millioen dollar* De Nederlandsche de legatie wenscht geen eischen. te stellen, die het economisch herstel van Italië in gevaar brengen en. zal er zich mee te vreden stellen, dat het aan Nederland eenig overtollig oorlogsmateriaal zal afstaan, waarbij speciaal wordt gedacht aan eenheden van de Itali aansche vloot. De herstelbe talingen die Nederland van Italië elscht voor geleden ver liezen, niet door militaire ac tie veroorzaakt, bedragen in totaal 3.337.000 dollar. Men kan dus niet beweren, dat Nederland overdreven eischen stelt. De Italianen in Parijs mo gen zeker niet mopperen, dat er geen rekening mee wordt gehouden, dat hun draag kracht beperkt is en dat een verpauperd Italië slechts een bron van onrust kan worden ln Europa en de prooi van eën nieuw fascisme. Russen organiseeren de Duitsche industrie. Lyford Moore, Reuters cor respondent, seint: „Een wel ingelichte Duitsche bron heeft my documenten aan de hand gedaan, waaruit zou blijken dat het Roode Leger sedert twee maanden bezig Is met het vormen van 's werelds grootste kartel in de Sovjet- Russische zóne van Duitsch- land". Het gaat om een geheime lijst, bijgewerkt tot 20 Aug. jl-, waarop de namen voor komen van vijftig groote on dernemingen en vijf „combi naties" (groepen van fabrie ken) welke reeds zijn overge nomen door het „Sovjetische Industrie-Gesellschaft", dat voor 51 procent in handen van de Sovjets zou zgn en voor 49 procent in handen van de Duitschers. Naar verluidt zuden de fa brieken geheel door de Russen zgn overgenomen en een aan tal ervan zou bestemd zijn voor de productie van oorlogs materiaal uitsluitend voor Sovjet-Rusland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1