De voetbal gaat weer rollen Raad voor de Scheepvaart behandelde de „Meerkerk"-ramp. UIT DE PRQVINCIE LEZERS SCHRIJVEN.. Grensaccoord tusschen Italië en Joego-SIavië. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zeeuwsche Si nippers Was de kapitein voldoende waakzaam? Dc raad voor de Scheep, vaart heeft Woensdag de be handeling van de ramp van de „Meerkerk", welke op 16 Juni jl. ter, hoogte van Westkapelle op een myn liep," voortgezet. De kapitein, de heer C. J. H. Wijker, kwam direct by de aanvang van de zitting in dis cussie met den voorzitter van de raad, mr. J. Dirkzwager, over de vraag of hH verplicht was geweest bij de boei te wachten en hy verweet de lood sen dat z|j hem niet voldoende hadden gewaarschuwd voor de gevaarlijke positie waarin zijn schip zich bevond. Hij ontken de, dat de .Meerkerk" aan de grond zat op het moment, dat ae loodsboot langszij kwam. Dit bleek van groot belang bij het onderzoek naar de schuld vraag, daar hiervan afhani of het schip zoover in het mi nengebied kon afdrijven. De raad bleek ernstige be zwaren te hebben tegen he: beleid .van de loodsen, die hun boot meer dan drie 'mijl van het vastgestelde loodsstatioo lieten kruisen en daardoor de schepen als het ware dwingen ver naar binnen te varen in de nauwe geveegde strook. Z|j verdedigden zich met de ver klaring, dat op deze wijze snel ler gewerkt kan worden en dat wind en storm hiertoe aanlei ding geven. Er kwam nog vast te staan, dat regelmatig waar- schuwingsseinen van de loods boot gegeven moeten worden aan schepen, die uit de geveeg de zóne dreigen te raken. Dit ontlokte de raad de op. merking, dat waar de loodsen toch aanwezig zijn om veilig scheepvaartverkeer mogelijk te maken, zij blijkbaar eenigs- zins in hun taak te kort schie ten. GEEN SLOEPENROL GEHOUDEN. De Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer Korstan- je, betreurde het, dat er geen sloepenrol gehouden is. Nu ge bleken is, dat de inlandsen* bemanning snel het hoofd ver liest, was dit nog meer ge- wenscht geweest. Aangezien spr. aannam, dat de verklaringen van de loodsen over het aan den grond zitten van do „Meerkerk" b|j aan komst van de loodsboot ter, plaatse ongeveer 15 minuten na de ramp, juist zyn en het schip DISTRIBUTIE VAN BEHANGSELPAPIER. Uitsluitend ten behoeve van de nieuwbouw beschikt het ministerie van openbare wer ken en wederopbouw van 1 September 1946 af over een contingent behangselpapier. Belanghebbenden, die voor nieuwbouw behanselpapier noodig hebben, dienen dit bij do Bureaux van de Weder opbouw aan te vragen. In de ze aanvrage dient te woi-den vermeld: de uitvoerder van het behangwerk, het object, het aantal noodlge rollen, de Nederlandsche fabriek van welke de behanger bij voor keur wenscht te betrekken. Teneinde een billijke ver deeling te krygen mag pei behanger of Der detaillist maximaal slechts 1000 rol worden aangevraagd. Het voor het herstel-oorlogsBcha- de noodlge behangselpapier dient op de" gebruikelijke w|j- ze b|j de ondervakgroep be hangselpapierindustrie, Lan ge Voorhout 25, Den Haag te worden aangevraagd. Nieuws In een notedop De K.L.M. zal op 6 Oc tober a.s. een bijzondere vlucht van Amsterdam naar Johannesburg uitvoeren. Met deze vlucht kan alleen voor de Unie van Zuid-Afrika ei voor Zuid-West-Afrika lucht postcorrespondentie worden meegegeven. De Belgische regeering heeft besloten de kostelooze sleepdienst te hervatten tus schen AntwerpenGent er Dordrecht voor goederen, ver voerd langs de Rijn met be- .stemming Straatsburg. Dinsdag is per Skymaster een klein amusementsorkest naar Indië vertrokken om er gedurende ten minste drie maanden op te treden voor militairen van leger en vloot en enkele malen voor burgers. Het Amerlkaansche vloot- eskader met het vliegtulgmce. derschip Franklin D. Roosevelt aan het hoofd is in de haven van Athene aangekomen, waar het door een geweldige men- schenmenigte werd verwel komd- De Britsche nieuwsdienst in Dultschland heeft medege deeld, dat met ingang van 16 September het broodrantsoen voor normale consumenten met 500 gram per week zal worden verhoogd. Het Zyreedsche ministe rie van buitenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat Zweden bereid is gedurende vijf jaar een crediet van 200 millioen kronen per jaar aan de Sowjet-Unle te ver- leenen. Als voorlooper van de groote Jamboree. welke in 194? in Frankryk zal worden gehouden, is te Evian-lea- Bains de elfde wereld-confe- rentoe van vrouwelijke padvin ders geopend. in die tyd nooit zoover afge dreven kan zyn, dat het drie kwart myl in het gevaarlijke gebied zou komen, oordeelt de hoofdinspecteur, dat de kapi tein niet voldoende waakzaam is geweest, waardoor schip en menschenlevens verloren zyn gegaan. De verdediger van betrokke ne, mr. E. Schadee uit Rotter dam, bestreed de verklaringen van de loodsen, dat zij binnen 15 minuten ter plaatse waren en toen konden vaststellen, dat de „Meerkerk" vast lag. Het is zeer wel mogelijk, dat het schip nog verder kon afdrijven In de gevaarlijke zöne. Ook vocht hij de gedane waarnemingen over de positie van de „Meerkerk" aan, die slechts op het oog en niet; wetenschappelijk zijn ver richt. Als de 'oodsen Inderdaad overtuigd waren van de geva. ren, die zich zouden voordoen, hadden zij niet mogen volstaan met J et geven van onbeant woorde seinen, maar met vuur_ pijlen en sirene de aandacht moeten, trekken. Na re- en dupliek verschoof de president de uitspraak naar een nader vast te stellen da tum. De ooievaar te vlug af. Mrs. Margaret Allen Is een jonge officiers vrouw. wier man by het Amerlkaansche leger in Dultschland in dienst is. Zij verwachtte haar eerste baby en wil. de vóór die t|jd b|j haar man zijn. Zij vertrok vati Los "Angeles op 28 Au gustus per vliegtuig. Op alle tusschenstations was medische hulp aan wezig. De 29ste arriveer de zy te Schiphol en op 30 Aug. vertrok zir vla Zurich naar Munchen, naar haar man... De K.L.M. was zelfs de ooievaar te vlug af. 30.000 textielpunten gestolen. uit Gisternacht zyn uit een kast in het modemagazijn Hirsch te Amsterdam 30.000 textielpunten gestolen. PRINS BERNHARD NAAR ZWEDEN. Volgens Svenska Dagbladedt zal Prins Bernhard 22 Sep tember naar Zweden gaan om aldaar In gezelschap van ko-- ning Gusriiaf aan de elanden- jacht deel te nemen. Voorbeschouwing voor de eerste Voetbal-Zondag. Zoo zal dan Zondag 15 Sep tember het bruine monster weer officieel gaan rollen. Het Is wel een heel kort „gesloten seizoen geweest, dat dit uiterst belangrnke voetbalseizoen 19461947 is voorafgegaan. Belangrijk omdat het aan geen twijfel onderhevig is. dat greote drngen staan te gebeu ren met betrekking tot de promotie-degradatieregeling aan het eind van dit seizoen. Alles wijst er voorts op, dat het zal uitdraaien op een ver sterkte degradatie, waardoor het dus dit jaar niet voldoende zal zyn de onderste plaats te ontlocpen, maar het zal zaak zijn daar zoo ver mogelijk vandaan té blijven. Dit geldt zeker voor-de le klasse, maar een e6 ander zal zeker ook op de lagere afdeelingen zijn weer slag vinden- Wat betreft de eerste klasse van district IV, meenen we wel te mogen aannemen, dat er evenals vorig seizoen een duidelijke scheiding zal z|jn tusschen de kopploegen en de staartgroep. De oud-ge- dienden zullen elkaar zeker de eerepalm fel betwisten, de nieuwelingen op hun beurt zul len zeker een heftige str|jd voeren tegen het dreigend de gradatiespook. In district IV gaat het spel over de geheele linie beginnen! le klasse: Willem IIV.V. V.; B.V.V.R.K.T.V V.; Lon- gaN.A.C. De Tilburgsche tricolores binden de strijd aan met V-V.V dat vorig seizoen in district VI een behoorlijke plaats bereikte. We achten de .huisclub wel in staat met een overwinning te starten. Het zelfde geldt voor B.V.V.dat algemeen weer als zeer sterk wordt beschouwd. Van uitermate belang is de wedstrijd in Breda tusscnen de rivalen N.A C. en Longa. 2e klasse O. Breskens—Bier vliet; TerneuzenGoes; Alli anceT.S.C.; DoskoR.B.C- Voor het eerst kr|jgen we hier een str|jd tusschen twee West Zeeuwsch-Vlaamsche 2e klassers. Gezien het sterke spel van Biervliet in het afge- loopen seizoen zullen de Bres- slaanders de handen vol krij gen en een Biervliet-overwln- ng lijkt ons zeer wel mogelyk. Goes krijgt een moéllrjk reisje op te knappen naar Te'rneuzen- De beide andere wedstrijden kunnen ons niet wyzer maken omtrent de kracht der Braban_ ders. T.S.C krijgt het o-i. heel wat moeilijker dan R.B.p. 3e klasse E. ODIOMOC, Steenberge—RKFC, RCS Burgh. Van de wedstrijden tusschen de Brabantsche ploegen valt niets te voorspellen. RCS achten we wel in staat met een overwinning te starten tegen Burgh. HET ONTSMETTEN VAN ZAAIGRANEN. De R|jksiandbouwconsulent, ir. H. de Groot, schrijft ons: Nog is alle graan niet bin nengehaald en reeds nemen wij waar de voorbereidende maat regelen voor het zaaien van wintergraan. De oogsttijd was gekenmerkt door minder gunstig weer en als gevolg daarvan kan verwacht worden, dat or oude kiemschlmmels onder het zaaizaad voorkomen. Het is dan ook van zeer groot belang, dat alle zaaizaad wordt ontsmet. Bovendien kwam dit Jaar In de tarwe veel klembrand voor. Het is dan ook niet verant woord om het ontsmetten na te laten, zooals dat in de oor logsjaren om verschillende re denen wel eens gebeurde. Na tuurlijk moet dit ontsmetten goed gebeuren en de gebruiks aanwijzingen worden opge volgd. Ook de zakken in de machine moeten ontsmet wor den, zoodat herbesmetting daarbij uitgefloten is. De moei lijkheden van de bedryve spe ciaal het tekort aan arbeids krachten. mag geen reden zijn om het ontsmettën na te latm. Daarvoor strat er te veel op het spel. 3e klasse F Corn Boys- Hulst, Steen—Sluiskil, Clin- ge—IJzendyke, Hoofdplaat Oostburg, AxelAardenburg, SchoondykeHontenisse. Ock hier ontmoeten Oost en West elkaar thans weer, wat de strijd cngetwyfeld aantrekke lijker zal maken. Corn Boys is niet kansloos tegen Hulst, evenmin als Steen hoewel Sluis kil steeds een moellyke tegen stander blijft. Clinge is thuis moeilijk te kloppen wat IJzen- d|jke wel aan den lijve zal ondervinden. Hoofdplaat zal voor Oostburg wel te sterk blijken evenals Axel voor Aar denburg. De nieuweling Honte nisse zou wel eens een suc cesje kunnen afdwingen in Schoondyke. Reserve 2e klasse E. Goes 2 Steenbergen 2. Middelburg 2 Breskens 2, Vllsslngen 2 Dosko 2 De Zeeuwen 2Ter- neuzen 2, MOC 2—RCS 2, In deze klasse starten zoo veel onbekende ploegen dat het ondoenlijk ls reeds nu gevolg- Trekkingen te maken. Vast staat wel dat de Vlissingen- reserves als een der sterksten starten terwijl de reserves van RCS wel tot de zwaksten ge rekend moeten worden. De Brabantsche vertegenwoordi gers kunnen echter voor tal van verrassingen zorgen, waar van we na Zondag wel meer zullen weten. WIJZIGINGEN PROGRAMMA AFD. ZEELAND. Uitgesteld: Sluiskil 3 Steen 3; Krabbendijke i Nieuwdorp *1's Heer Arends- kerke 2Krabbendijke 2; Zie- rikzee 2—Robur 2; Zeelandia 2Yerseke 2; Hulst 2Corn. Boys 2; Kats 1De Noor mannen 1; De Noormannen 2 Middelburg 4; Rapenburg 3 Hoofdplaat 3. Ingelascht: Wemeldinge 2— Arnemulden 2; Dreischor 1 Schouwen Ir' Corn. Boys 2 Hulst 2; Middelburg "4De Noormannen 1. De nieuwe bonnen. 10DE PERIODE 1916 15 TOT EN MET 28 SEPT. BONKAARTEN KA, KB, KC 610. Brood: 564 t.m. 568 brood, 800 gr.; 569 brood, 4Ö0 gr.; B 18 reserve, 1600 gram; C 18 reserve, 800 gram; Boter- 572 boter enz. 250 gr.; Margarine: 573 boter enz., 250 gram margarine of 200 gram vet. Suiker enz.: 583 suiker. 1000 gram suiker of boterham strooisel of 2000 gram jam. stroop enz. Kaas: 574 alg., 200 gram kaas (waarvan 100 gram korstlooze kaas); B 19 reserve, 100 gr. kaas (waarvan 60 gram korst looze) Zeep: 575 alg., 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep BONKAARTEN LA, LB, LC 610. Vleesch: 521 vleesch, 100 gr. 522 vleesch, 400 gram; Melk; a 04 melk, 4 liter; B 04, C 04 melk, 7 liter; BONKAARTEN KD. KE 610. Brood: 064. 065. brood, 800 gram; D 18 reserve: 800 gram. Boter: 072 boter enz., 250 gr.; Margarine: 073 boter enz.. 125 margarine, of 100 gram vet; Suiker: 083 suiker, 500 gram suiker, of boterhamstrooi sel of 1000 gram jam, stroop enz.; 084, 085 alg.. 250 gram sui ker of boterham strooisel of 500 gram jam, stroop, enz.; Kaas: 074 alg., 100 gr. kaas, (waarvan 50 gram korst looze kaas); Zeep: 075 alg., 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep; Rijst enz.: E 18 res. 250 gr. rijst, kindermeel, of kinder biscuit; BONKAARTEN LD, LE 610 Vleesch: 021, 022 vleesch, 100 gram; Melk: D 04, E 04 melk, 12 1.; TABAKS- EN VERSNAPERINGSKAARTEN Tabaksartikelen: T 47, 2 rant soenen; X 47 2 rantsoenen; Versnaperingen: V 48. 200 gr. chocolade en/of suikerwer ken: X 48, 100 gram chocolade en/of suikerwerken. De bonnen voor melk wor den in de vervolge voor een periode van 14 dagen aange wezen. Deze bonnen z|Jn der halve geldig t.m. Zaterdag 28 September. Dit geldt ook voor de bonnen der versnape- ringskaart. Voor de week van 22 t.m. 28 September zullen-nog bon nen worden aangewezen vooi aardappelen, thecr bloem on tabak. DRUK BEZOEK OP DE JAARBEURS. Hoewel het aanvankelijk leek of het bezoek op de jaar beurs te Utrecht niet zoo groot was als op de voorjaarsbeurs. blijkt uit de kaartverkoop by de Spoorwegen, dat er toch een zeer druk bezoek is. Al leen op de eerste dag zijn 30.547 plaatskaarten verkocht, waarvan ongeveer 20.000 aan beursbezoekers, terwijl dit voorjaar deze getallen resp. waren 17.858 en 10.000. De spreiding van de najaars- beurs over twee terreinen heeft echter de indruk van een minder bezoek gewekt. Smokkeldrama in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dinsdagmorgen tegen 6 uur werd op ongeveer dertl» me ter van de Nederlandsch-Bei- gische grens, bij Houcke- Westcapelle het lyk ontdekt van den 20-jarigen Neder lander M Gysels, woonachtig te Sluis. Een kogelwond ln de rug was de doodsoorzaak, Uit het onderzoek is geble ken dat Gysels, tezamen met nog eenige andere personen, getracht heeft vee over de grens te smokkelen. De Ne derlandsche douaneambtena ren lostten eenige schoten, waardoor Gysels getroffen werd. Hy kon zich echter nog tot op Belgisch grondgebied voortsleepen. De andere smokkelaars slaagden er in te ontsnappen. Het stoffelijk over.ühot is naar Sluis getransporteerd. LICHTING VAN DE „KOLOSSUS" MISLUKT. Met behulp van vier bokken n.l. de „Bevrijding" van de Nederlandsche Spoorwegen, de „Sperwer" van de Schelde, de „Assistent" van d. v. Graaf's bergingsbedrijf en de ..Havik" van de Rijkswater staat heeft mén Dinsdag ge tracht te Hansweert het wrak van de bok „Kolossus" te lich ten. De „Kolossus" is in Sep tember 1944 door de Duit- schcrs tezamen met een vier tal schepen in de havenin gang tot zinken gebracht ten einde de haven te versperren. Ook was toen tot zinken ge bracht de bok „Sperwer" van de Schelde te Vlissingen. De vier schepen alsmede de „Sperwer" zijn reeds lang ge licht. De „Sperwer" is reeds geheel hersteld en neemt thans deel aan de bergings werkzaamheden van de .Ko lossus". De „Kolossus" be hoorde toe aan v. d. Tak's ber gingsbedrijf en gold voor een der beste bokken van Neder land De land De pogingen om het wrak te lichten hebben ech ter gefaald daar de bokken ongeveer 60 ton hefvermogen te kort kwamen. Vermoede lijk zal het* wrak in stukken worden gebrand of door mid del van dynamiet uit de weg worden geruimd. Verkeerde camouflage. Een Vlissingcr vestigt nog maals de aandacht op het wegdek van de Koudekerk- sche weg, tusschen Bethesda en de bocht bij de voormalige begraafplaats, dat in zééi slechte toestand verkeert. De schrijver, en ongetwijfeld vele anderen met hem. is er zich ten volle van bewust dat niet alle wegen tegelijk hersteld kunnen worden. Zijn grief be treft dan ook niet de staat waarin dit wegdek helaas nog verkeert, maar wel het feit. dat men Woensdagmorgen deze kuilen voor één dag met zand heeft gevuld, omdat H. M. de Koningin op haa'r tocht over Walcheren deze weg passeert. Hij vestigt er de aandacht op. dat, waar deze rondrit bedoeld is om de vorderingen van de wederopbouw in oogen- schouw te nemen, men aan H. M. de zaken schooner tracht voor te stellen dan zij in werkelijkheid zy'n, hetgeen niet de bedoeling yan onze Vorstin kan zijn! Onze Konin gin vraagt om de werkelijk heid en niet om camouflage!! Directe onderhandelingen. Er z|jn thans meer teekenen, die er op wijzen dat Joego slavië tracht in directe onder handeling met Italië te treden voor een regeling van het pro. bleem Triëst en de vaststelling van de Jcego-Slavisch-Itali- aansche grens. Er is goede re den aan te hemen, dat de Joe- go-Slavi8Che vertegenwoordi gers te Parijs de Italianen heb ben gepolst ten aanzien van het vormen -van een gemeen, schappelijk bestuur in Triëst, dat het gebied zou vrijwaren van het allcsoverheerschende gezag der V.N. Men meent te weten, dat als compensatie voor de toe stemming van Italië Joego slavië nieuwe garanties aan de Italiaansche bevolkingen van Fiume en Gorlzia (welke gebieden aan Joego-SIavië zou den komen) zou aanbieden, terwijl eenige autonomie aan og op, d 335 DE ITALIAANSCHE HERSTELBETALINGEN. In de econ&nische commis sie voor Italië hebben Zuid- Afrika, de Ver. Staten, Br.- Indië, Australië en China af stand gedaan van eventueele herstelbetalingen door Italië. De afgevaardigde der Ver. Staten wees er o.m. noj dat de oorlog zijn lam milliard dollar heeft gekost, waarvan Italië er 20 milliard zou hebben moeten betalen. De Italiaansche afgevaar digde verzocht de eischen van Albanië -en Ethiopië van de hand te wijzen omdat Italië in die landen bedragen heeft geïnvesteerd, welkte de beta lingen overtreffen. Voorts keerde de afgevaardigde zich tegen de landen, die wèl her stelbetalingen eischen (Ne derland, België en Mexico). het onder Joego-Slavisch .be stuur geplaatste schiereiland Istri zou worden verleend. Pola zou, volgens deze zelfde berichten, aan Italië worden gelaten. Indien Italië en Joego-SIavië :ot overeenstemming zouden kunnen komen, zou het resul taat der onderhandelingen een goede kans hebben door de conferentie te worden aan vaard, gezien het verloop der Itallaansch-Oostenrijksche kwestie met betrekking tot Zuid-Tirol, welke als prece dent mag gelden. GROMYKO SPRAK LN DE VEILIGHEIDSRAAD. In de Veiligheidsraad heeft Gromyko Woensdagavond ir. een lange rede zich gekeerd tegen hen, die de aanklacht van de Ukraine jegens Griekenland niet ontvankelijk willen verkla_ ren. Ook hekelde hij scherp de „agressieve politiek der mo narchistische It egeering van Griekenland". Vervolgens sprak Cadogan (Engeland), dlo antwoordde op de beschuldigingen van Manoeilsky jegens z|jn land. Spr. nam de beschuldiging, dat Engeland de vrijheid en democratie ln Griekenland met de voeten zou treden, zeer ern stig op en vroeg, wat Rusland en Oekraine ervan zouden denken, indien het Roode Le ger van moord en roof op niet Russisch gebied zou worden beschuldigd. BUITGEMAAKT OORLOGS MATERIAAL VOOR TSJECHO-SLOWAKIJE. De Russen hebben Tsjecho- Slowakye belangrijke hoeveel heden oorlogsmateriaal, die z|j buitgemaakt hebben op de Duitschers, overgedragen. Het ontslag aan dr. Hirschfeld. De afd, voor geschillen van bestuur van den Raad van State behandelde Woensdag het- beroep van dr. M. Hirsch feld, die aanvoerde, dat in de overweging van de be schikking tot zyn ontslag niet volledig tot uitdrukking komt, welke arbeid hij ge durende de bezetting ln het belang van het Nederland sche volk heeft verricht. Na dat mr, Nysingh het stand punt van dr. Hirschfeld uit voerig had toegelicht, gaf dr. J. W. Noteboom, burgemeester van Voorburg, een uiteenzet ting van de zienswijze van de beide ministers, daarbij conclu- deerende, dat het optreden van dr. Hirschfeld veroordeeld moet worden omdat deze zich distancieertle van het strijdend deel van het Nederlandsche volk en ln sommige gevallen zelfs het niet tegenwerkte. Doodstraf geëischt tegen de Marchant et d'Aisembourg. De voormalige Commissaris van de provincie Limburg, Zeeuwsche sportploeg goed aangekomen. BUITENGEWOON HARTELIJKE ONTVANGST. Onze speciale verslaggever, die de reis van de Vlissingsche sportploeg naar Engeland mee maakt, seinde ons gisteravond uit Scarborough, dat de ge heel e ploeg goed is overgeko men. Wel waren verschillende jongelui min of meer zeeziek geweest, maar eenmaal weer aan wal, voelen allen zich uit stekend en men gaat vol ver wachting de komende dagen tegemoet. Het eenige E.H.B.O.-lid, dat aan de reis deelneemt, heeft reeds zelf een klein ongelukje gehad, zy het gelukkig van zeer onschuldigen aard, toen hy zich aan boord aan een Ijzeren balk stootte. De reis per „Melrose Abbey" verliep onder bijzonder mooi weer en het was dan ook een schitterende overtocht. Direct na aankomst te Hul! zijn de voetballers doorgereisd naar Bromley, terwijl de rest van Jiet gezelschap naar Scar borough ging, waar een offj- cieele ontvangst door den bur gemeester plaats .vond- Dr. Sissingh uit Vlissingen beantwoordde diens toespraak namens den burgemeester van Vlissingen, die zelf pas over enkele dagen lean overkomen en sprak daarb|j de wensch uit, dat de banden tusschen Scar borough en Vlissingen tot iu lengte van dagen even prettig zullen blijven. De deelnemers waren, overigens opgetogen over de prettige, hartelijke ontvangst, welke hun reeds op de eerste dag van hun verblijf ln Enge land ten deel was gevallen. AUTO'S VOOR ZEELAND. Van de tot en met 17 Aug. j.l. in ons land ingevoerde zware auto's in totaal 855 stuks, ontving de provincie Zeeland er 35. Van ae 1867 lichte auto's kreeg Zeeland er 102. ENGELSCHE BELANGSTELLING VOOR DE WEDEROPBOUW. Dinsdag 17 September a.s. om 9.30 arriveeren enkele le den van het Engelsche Town Planning Institute te Middel burg. Ir. P. Verhagen zal voor hen op het stadhuis een voor dracht houden over de weder opbouw van Walcheren en, Middelburg. ZUIVERING. Op grond avn h'et Zuive ringsbesluit is met ingang van 19 September '46 aan den heer M. van Vollenhoven ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Terneuzen. Graaf de March a nt et d'An- sembourg, verscheen voor de Bijzondere Raad van Cassatie Hy' was door het Bijzonder rechtshof te Maastricht ver. oordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf wegens opzettelijk hulpverleenen aan de v|jand o.a. als Commissaris van de provincie Limburg. Mr. Oppen traa op als ver dediger. Hij achtte de 15 jaren gevangenisstraf den verdachte door net Bijzonder Gerechts hof opgelegd, te zwaar. De procureur-fiscaal, Prof. Langemeijer, elschte thans echter de doodstraf. - Drie groote mijnenvegers van de Marine, ieder 500 ton metende, zullen op Maandag 23 September uit Rotterdam naar Nederlandsch-Indië ver trekken. ROODE KRUIS-COLLECTE. De laatste Roode Kruis-col- lecte heeft in West-Zeeuwsch- Vlaanderen de volgende op brengsten gehad: Aai'den- burg; 257.51; Biervliet: 190.75; Breskens: 290,73 Cadzand: 100.Groede: 113,59 y2Hoofdplaat 85.88 Nieuwvliet: 56,42; Oost burg 274.02; Retranchemen 85.03; Schoondijke: 219.20; Sluis: 202.10; Waterland kerkje 83.85; IJzendijkc: 200.29; Zuidzande: 157,38Vs Economische Rechter. Voor den economischen rech ter te Oostburg stonden Woensdag, terecht: C. W. K., landbouwer, Sluis, was in het bezit van een niet op het veeboekje vermeid var ken en dorschte gerst zonder in het bezit At zyn van een dorschbriefje. Eisch en uit spraak 150 boete. F. H., landbouwer, St. Kruis, was in het bezit van onge merkte boter en leverde te weinig melk aan de fabriek. Eisch 350; uitspraak 175 boete. Iz. B., melkveehouder te Groede, leverde te weinig melk af. Eisch 200; uitspraak 100 boete. A. v. R., landbouwer te Ee- de, had 'n party ongedorsehte gerst aan het bedrijfschap ont trokken. Eisch en uitspraak 100 boete.. J. T. v. 0„ melkveehouder en slijter, te Aardenburg, had een tekort aan me kbonnen. Eisch 100; uitspraak 50 boete, C. B., landbouwer te Oostburg, was in het bezit van een ongeregistreerd varken en 3 stuks mannelijk rundvee zon der Identiteitsbewijs. Eisch en uitspraak 150 boete. E. C. W„ landbouwer, te Eede. had een mannelijk runö in vooraad zonder Identiteits bewijs. Eisch en uitspraak J 75 boete. Deze landbouwer had voorts geen opgave gedaan van de aanwezigheid van 1000 kg. pootaardappelen. Hiervoor was de eisch en uitspraak 50 boete. C. H., melkslyter te Water landkerkje, had een hoeveel heid melk afgeleverd zonder bonnen. Eisch en uitspraak 150 boete. A. L. B., landbouwer te Aar denburg, was in het bezit van niet geregistreerde varkens. Eisch en uitspraak 50 boete. A. A. B., landbouwer te Aardenburg, had 5 stuks man nelijk rundvee zonder identi teitsbewijs in voorraad. Eisch 250; uitspraak 100 boete. A. J. B., landbouwer te Aar denburg, had een varken in voorraad zonder vergunning. Eisch 150; uitspraak 100 boete. Bij de landbouwer J. de S. te Groede werd ongemerkte boter aangetroffen, terwijl h(j te weinig melk had afgeleverd. Eisch 250; uitspraak 150 boete. Ook de landbouwer R. F. M. te Sluis, had ongemerkte bo- In de nacht van Zaterdag rp Zondag werden bij een twee tal fokkers iri Hoofdplaat een flinke party konijnen door een of meer honden doodgebeten, terwijl by een derde persoon konijnen vermist werden. De kinderen van 8 tot 16 jaar, van het personeel der S.B.M. te Draaibrug, hebben Zaterdag een uitstapje naar de dierentuin ln Rotterdam ge-v maakt. Donderdag 19 Sept. zal van 1012 en van 1315 uur, te Veere gelegenheid worden gegeven, tot keuring en herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen in het Gymnastieklokaal der Openbare Lagere school. Vrydfeg maakten de leer lingen van de Openbare Lage re school te Oudelande. be gunstigd door fraai zomer weer, een uitstapje naar Burgers Dierenpark ln Til burg. ter in voorraad. Eisch en uit- spraak 100 boete. Tenslotte bezat de landbou wer A. v. D. te Sluis, manne lijk rundvee zonder identiteits bewijs. Eisch 75; uitspraak 50 boete. Terneuzen GOUVERNEUR VAN VLAANDEREN NAAR TERNEUZEN. De gouverneur van Vlaan deren zal op Woensdag 18 Sept. met leden van Ged. én Prov. Staten een bezoek bren gen aan Terneuzen. Dit be zoek houdt verband friet het project van een nieuw te gra ven kanaal. Axel TOONEELUITVOEKING. Woensdagavond gaf de tooneelclub „K.P.C." te Axel in ,.Het Centrum" haar eerste uitvoering- in dit seizoen. Op gevoerd werden een tweetal kluchten, nl. „Amor en Bana nen" en „Papa strijkt de vlag", resp. in drie en twee bedrijven. Deze Uitvoering, welke goed geslaagd ls, trok een volle zaal en werd beslo ten met een bal. De heer C. W. Klaassen. te Axel is geslaagd voor het examen in het rijwielbedrijf. TRIBUNAAL GOES. LN VRIJHEID GESTELD. Van de vyf zaken, die Woens dag op de rol stenden werden er twee tot Donderdag uitge steld. Het eerst werd nu be handeld de zaak tegen den 30- jarlgen Th. van Vossen uit Apeldoorn, die werkzaam is geweest op het kantoor van den voeaselcommissaris te Goes. Volgens de dagvaarding was hij sympathiseerend lid der N-S.B., streekbeheerder vcor de Nationale Jeugdstorm en ook werkzaam in een Krlegslazaret te Zuid-Laren. Besch., die door een trap ln de rug voor zijn leven onge lukkig is. had tegen de ten lastelegging niet veel ln te brengen en nadat ook zyn vrouw was gehoord, trad mr. P. C. Adriaanse als verdediger op en vroeg de onmiddellijke invrijheidstelling, omdat ver dachte invalide was en reeds 17 maanden was geïnterneerd. Het tribunaal heeft na in raadkamer te zijn geweest, aan dit' verzoek voldaan. De beide andere beschuldig den hadden geen advocaat. De eerste, J. Visser, 34-jarlg blcemist uit Goes, was lid van de N.S.B. en W.A., de N.V-D. en het Econ. Front, terwijl hij de Zeeuwsche Stroom ver spreidde. Verdachte, die alles beken de, was sedert April 1945 ge ïnterneerd. H|j kon geen mo tief opgeven voor zijn handel- w|ize. De tweede was de 45-jari- ge houtbewerker Leendert J. Groenenberg uit Goes, die lid en blokieider der N.S.B. is ge weest, Vova en de Z. Stroom verspreidde,, werkzaam was voor de O T. bij bunkerbouw en als wachtsman dienst nam by de wachtafdeeling van den weermachtsbevelhebber. Ook deze besch. had niet veel tegen de beschuldiging in te brengen. Uitspraak In alle zaken 25 September. UITSPRAKEN. Het tribunaal te Goes deed uitspraak i.z.: J. H. C. Wattez, 37 j„ glasindustrieel te Goes, J. en 3 maanden interneerlng tot 12 December 1947, f 24 00Ö verbeurd verklaard. I. J. "F. Wattez, 35 j., koop man te Goes, 9 maanden In terfering tot 12 Juni 1947, Verbeurdverkl. van f 21.000. J. C. Wattez, 21 j„ glashan delaar te Goes, 6 maanden in terfering tot 12 Maart 19-17. Verbeurdverkl. van 15.000 en van hjet radiotoestel- Alle drie werden onzet uit de rech ten. J. van Fraassen, autobu^ ondernemer uit Goes. Geen verdere interneering. Ver beurdverklaring van 37.500, twee autobussen, die thans in huur zijn bij de N.V. Stoom tram Walcheren, alsmede van een brandkast cn een radio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10