Raad voor de Scheepvaart behandelde de „Meerkerk"-ramp. Gespannen toestand in Palestina. UIT DE PROVINCIE Grensaccoord tusschen Italië en Joego-SIavië. Zuid-Beveland Was de kapitein voldoende waakzaam? De raad voor de Scheep, vaart heeft Woensdag de be handeling van de ramp van de „Meerkerk", welke op 16 Juni jl. ter hoogte van Westkapelle op een mijn liep, voortgezet. De kapitein, de heer C..J. H. Wijker, kwam direct by de aanvang van de zitting in dis cussie met den voorzitter van de raad, mr. J. Dirkzwager, over de vraag of hg verplicht was geweest bg de boei te wachten en hg verweet de lood sen dat zij hem niet voldoende hadden gewaarschuwd voor de gevaarlijke positie waarin zijn schip zich bevond. Hij ontken de, dat de .Meerkerk" aan de grond zat op het moment, dat de loodsboot langszg kwam. Dit bleek van groot belang bij het onderzoek naar de schuld vraag, daar hiervan afhangt of het schip zoover in het mg- nengebied kon afdrijven. De raad bleek ernstige be zwaren te hebben tegen hei beleid van de loodsen, die hun boot meer dan drie mijl van het vastgestelde loodsstation lieten kruisen en daardoor de schepen als het ware dwingen ver naar binnen te varen in de nauwe geveegde strook. Zij verdedigden zich met de ver klaring, dat op deze wijze snel ler gewerkt kan worden en dat wind en storm hiertoe aanlei ding geven. Er kwam nog vast te staan, dat regelmatig waar- schuwingsseinen van de loods boot gegeven moeten worden aan schepen, die uit de geveeg de zóne dreigen te raken. Dit ontlokte de raad de op. merking, dat waar de loodsen toch aanwezig zijn om veilig scheepvaartverkeer mogelgk te maken, zij blgkbaar eenigs- zins in hun taak te kort schie. ten. GEEN SLOEPENROL GEHOUDEN. De Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer Korstan- je, betreurde het, dat er geen sloepenroi gehouden is. Nu ge bleken is, dat de inlandsche bemanning snel het hoofd ver liest, was dit nog meer ge- wenscht geweest. Aangezien spr. aannam, dat de verklaringen van de loodsen over het aan den grond zitten van de .Meerkerk" bg aan komst van de loodsboot ter plaatse ongeveer 15 minuten na de ramp, juist zijn en het schip in die tgd nooit zoover afge dreven kan zgn, dat het drie kwart mijl in het gevaarlgke gebied zou komen, oordeelt de hoofdinspecteur, dat de kapi tein niet voldoende waakzaam is geweest, waardoor schip en menschenlevens verloren zgn gegaan. De verdediger van betrokke ne. mr. E. Schadee uit Rotter dam bestreed de verklaringen van 'de loodsen, dat zij binnen 15 minuten ter plaatse waren en toen konden vaststellen, dat de „Meerkerk" vast lag. Het zeer wel mogelgk, dat het schip nog verder kon afdrijven in de gevaarlijke zóne. Ook vocht hij de gedane waarnemingen over de positie van de „Meerkerk" aan, die slechts op het oog en niet wetenschappelijk zijn ver richt. Als de loodsen inderdaad overtuigd waren van de geva. ren, die zich zouden voordoen, hadden zg niet mogen volstaan met het geven van onbeant woorde seinen, maar met vuur_ pijlen en sirene de aandacht moeten trekken. Na re- en dupliek verschoof de president de uitspraak naar een nader vast te stellen da tum. DE AMBTENAREN SALARISSEN. Ook de Rotterdamsche amb tenaren der belastingen heb ben op een afdeelingsvergade- ring een motie aangenomen, waarin zij er bij de regeering en de volksvertegenwoordiging op aandringen op korten ter mijn afdoende verbetering in de salarleering van ambtena ren te brengen, door, in af wachting van het nieuwe be zoldigingsbesluit, onmiddellijk de overbruggingstoelage voor lagere en middelbare ambte naren te verhoogen met terug werkende kracht tot 1 Juli '46 DE INZAMELING VAN BLAU WMA ANZAAD - BOLKAF. De Stichting voor de Land bouw schrijft ons: Het bolkaf van blauwmaanzaad is een waardevolle grondstof voor de geneesmiddelenvoorziening van ons land, waardevol vooral daarom, omdat dit kaf, mits het in ruime hoeveelheid ter beschikking komt, de invoer van andere grondstoffen over bodig maakt, met als gevolg een belangrijke deviezenbespa- ring. Nu de dorschetg reeds z$n cpgewekt hun medewer king bg de inzameling van dit bolkaf te verleenen, dient het streven van de telers er op ge richt te zyn, zoo groot moge- lgke hoeveelheden van dit bol kaf te verzamelen en ter be schikking te stellen. Een reeds gedurende de oorlog plaats gehad hebbende inzameling werd door de regeering gesub sidieerd, terwijl in de toen geldende bolkafprys een aan zienlijk kniploon was opgeno men. Genoemde subsidie is thans vervallen, terwgl door een eenvoudige wijziging aan de dorsbhmachine het kostbare tydroovende knippen der bollen achterwege kan blijven. Op grond van deze feiten kan een prijs van f 100 per ton bolkaf onder de huidige om standigheden als redelijk wor_ den beschouwd. By het bedin gen van hoogere prgzen komt een loonende verdere verwer king van dit bolkaf in gevaar, waarmede het landsbelang ernstig kan worden geschaad. De nieuwe bonnen. 10DE PERIODE 1946 15 TOT EN MET 28 SEPT. BONKAARTEN KA, KB, KC 610. Brood: 564 t.m. 568 brood, 800 gr.; 569 brood, 400 gr.; B 18 reserve, 1600 gram; C 18 reserve, 800 gram; Boter- 572 boter enz. 250 gr.; Margarine: 573 boter enz.. 250 gram margarine of 200 gram vet. Suiker enz.: 583 suiker. 1000 gram suiker of boterham strooisel of 2000 gram jam, stroop enz. Kaas: 574 alg., 200 gram kaas (waarvan 100 gram korstlooze kaas) B 19 reserve, 100 gr« kaas (waarvan 50 gram korst looze) Zeep: 575 alg., 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep; Kolen voor kamerhuurders en pensiongasten. Voor kamerhuurders en pen siongasten is voor de a.s. win ter de volgende regeling vast gesteld: Dezer dagen zullen de dis tributiediensten, op nader door hen bekend te maken tyd- stippen, formulieren uitreiken, waarmede de brandstoffen moeten worden aangevraagd. Alle aanvragen moeten zoowel door de kamerverhuurder of pensionhouder als door de ka merhuurders en pensiongasten worden ingevuld. Het tgdvak, binnen hetwelk de aanvraagformulieren bg de distributledienst kunnen wor den ingediend, zal nader wor den bekend gemaakt. De ka merverhuurder-pensionhouder moet dan zelf bij de distribu- tiedienst verschijnen en de tweede distributiestamkaart van alle kamerhuurders/pen siongasten medebrengen. Het stookseizoen is gesplitst in twee perioden, waarvan vie eerste het tydvak van 1 Oc tober 1946 tot en met 15 Ja nuari 1947 en de tweede het tgdvak van 16 Januari 1947 tot en met 30 April 1947 om vat. De distributiedienst reikt bij inneming der aanvraagformu lieren voor de eerste periode vgf rantsoenbonnen, elk voor een eenheid brandstoffen per verhuurd woongedeelte uit, in dien een daarin verbiyfhoudend persoon vóór of op 1 October 1881 is geboren. Is dit niet het geval, dan worden per ver. huurd woongedeelte drie rant soenbonnen verstrekt. De te verstrekken rantsoenbonnen en derhalve ook de hierop te ver- krggen brandstoffen, zgn het eigendom van de kamer huurder-pensiongast. Voor pen- sionbedryven, waarin zich minstens twee verhuurde woongedeelten bevinden, die niet anders dan centraal kun nen worden verwarmd, kam onder omstandigheden een toe slag voor centrale verwarming worden verstrekt. Deze toe slag moet bg de brandstoffen- commissie worden aange vraagd. Onder bovenvermelde rege ling vallen niet de pensions met tien of meer gasten, daar het brandstoffenrantsoen voor deze inrichtingen door de brandstoffencommissie zal worden bepaald. PRINS BERNHARD NAAR ZWEDEN. Volgens Svenska Dagbladedt zal Prins Bernhard 22 Sep tember naar Zweden gaan om aldaar in gezelschap van ko ning Gustaaf aan ae elanden- jacht deel te nemen. Arabisch antwoord op Attlee's rede. Tengevolge van het feit. dat het hoofdkwartier der Brltsche beveilingingstroepen te Tel Aviv door Joodsche verzetslieden is opgeblazen, hebben drieduizend man Brit- sche parachute-troepen Dins dag de Joodsche nederzetting Ramat Gan uitgekamd en de geheele mannelijke bevolking tusschen vyftien en twintig jaar achter inderhaast opge worpen prikkeldraadversper ringen bijeengedreven op zoek naar de daders. Uit de nederzetting Sedoth, aan de kust, zgn vier 'Tou wen en de geheele mannelgke bevolking van 94 personen in bewaring gesteld. De actie in Tel Avlv is gis teren geëindigd. DE CONFERENTIE OVER PALESTINA. Bg het begin van de zitting van de tweede dag der confe rentie te Londen over de Pa- lestgnsche kwestie waren Att- lee, Bevin en Hall, de Brit- ■che minister van koloniën, aanwezig. De Syrische afge°- vaardigde. Faris el Khoeri gaf van Arabische zijde een formeel antwoord op de openingsrede, welke gisteren door Attlee is uitgesproken Hy zeide, dat geen enkel ge deelte van Palestina behoor de te worden afgescheiden om het in te richten als tehuis oor volkeren van verschillen de nationaliteit. Hg legde er de nadruk op, dat de Arabie ren gekant waifbn tegen de oprichting van een Joodsche staat in Palestina en ver klaarde, dat de Arabieren het eens waren met Attlee inza ke de mogelijkheid van een oplossing. Hy onderstreepte echter, dat geen oplossing gevonden zou worden door meer Joden toe te laten of door het oprichten van een Joodsche staat, maar wel op de „natuurlgke en eenvoudi ge" wgze van erkenning van Palestina als een Arabisch land. Nadat Faris Bey den Brit- schen eersten minister geant woord had werd de zitting met gesloten deuren voortge zet. Er is een communiqué [verstrekt, waarin o.m. wordt gezegd, dat Bevin. die deze bijeenkomst opende, de confe rentie op het hart drukte het probleem zoo ruim mogelgk óp te vatten. De beteeken Is ervan ging verder dan de grenzen van Palestina. De secretaris van de Ara bische Liga. Abdoer Rahman Pasja, zeide uit naam van de Liga, dat hij de opvatting van Bevin in deze deelde en dat naar - een oplossing in over eenstemming met de demo cratische beginselen gestreefd moest worden. Daarna zette de Brltsche minister van Koloniën, Hall. het plan voor gewestelgk zelfbestuur uiteen, zoals het op 31 Juli aan Hooger- Lagerhuis was voorgelegd. Men koestert in Londen nog steeds de hoop, dat het Je wish Agency alsnog aan de conferentie voor Palestina za) deelnemen. 30.000 textielpunten gestolen. Gisternacht zgn uit een kast in het modemagazijn Hirsch te Amsterdam 30.000 textielpunten gestolen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer der Sta- ten-Generaai Is bgeengeroepen voor een openbare vergadering op Dinsdagmiddag 17 Sept., des namiddags om twee uur. Op de agenda staat een aan tal kleinere wetsontwerpen. Voorts wordt Woensdagmor gen 18 Sept. een openbare ver gadering gehouden, waarin het wetsontwerp „Vermogensaan- wasbelasting" zal worden be handeld. KNOKPLOEG VRIJGESPROKEN. Een viertal leden van een knokploeg, drie mannen en een meisje, zgn door de krygsraad vrijgesproken. Hun werd dief stal en heling ten laste ge legd. Zij hadden, nl. bij een kapper 60.000 ontvreemd en daarvan leder 5000 aangeno men. De resteerende 40.000 waren afgedragen aan hun commandant, die de order had gegeven overvallen bij zwart handelaren e.d. te organisee- ren. De bedragen die de K.P.- leden hadden gehouden waren gebruikt om verbetering van hun kwartier. De geallieerde bestuurs raad in Berlgn heeft heden een rapport van de commissie van deskundigen goedgekeurd, waarbg extra bier, „schnapps'* en tabak aan de Duitsche mgn- werkers zal worden toegewe zen, teneinde de kolenproduc- tie te stimulceren. DRUK BEZOEK OP DE JAARBEURS. Hoewel het aanvankelgk leek of het bezoek op de jaar beurs te Utrecht niet zoo groot was als op. de voorjaarsbeurs, blgkt uit de kaartverkoop bij de Spoorwegen, dat er toch een zeer druk bezoek is. Al leen op de eerste dag zijn 1.547 plaatskaarten verkocht, waarvan ongeveer 20.000 aan beursbezoekers, terwyl dit voorjaar deze getallen resp. waren 17.858 en 10.000. De spreiding van de najaars- beurs over twee terreinen heeft echter de indruk van een minder bezoek gewekt. CONSUL VAN ZWEDEN. Bg K. B. is M. Mees erkend en toegelaten, op de voet van Nederlander, als honorair consul van Zweden te Rotter dam, voor de provincies Zuid- Holland, Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg. BONKAARTEN LA, LB, LC 610. Vleesch: 521 vleesch, 100 gr.; 522 vleesch, 400 gram; Melk.- A 04 melk, 4 liter; B 04, C 04 mflk, 7 liter; RUITERFEEST TE ZIERIKZEE. Za..erdag werd het ruiter feest te Zierlkzee g« door den burgemeester van Zierikzee Jhr. Mr. J. Schuur- beque Boeije, die de ruiters een hartelgk welkom toeriep. Bg het concours hippique gaf vooral de demonstratie, van het kampioensachttal voor 1946, de Julianaruiters uit Zaamslag, een goed beeld van de mogelijkheden in de paar densport. Een wel zeer by- zonder nummer mag de vrij heidsdressuur worden ge noemd. De uitslagen van Zaterdag 7 September zijn als volgt: Dressuurpyoef 8-tallen: 1. Julianaruiters. 2. Uianjerui- ters. 3. Schouwsche ruiters. 4. De Paardebloem. Indlvldueele dressuurproef 1. Mej. E. Panny, Reckley; 2. G. Wagenaar Hans; 3. A. Karelse, Corry; 4. A. J. de Feyter, Puck; 5. L. Vis, Co- ra; 6. C. Steendijk, Frits I; 7. 5. Janse, Karei; 8. G. de Klerk, Prins. Dressuurproef 4-tallen: 1 BONKAARTEN KD. KE 610. SchouJ^e^tli-s», 2' De Brood: 064. 065, brood, 800 Eenspannen trekpaarden: Flora, vos bles, eig. S. Wisse. gram; D 18 reserve: 800 gram; Boter: 072 boter enz., 250 gr.; Margarine: 073 boter enz.. 125 mafgarine, of 100 gram vet-; Suiker: 083 suiker, 500 gram suiker, of boterhamstrooi sel of 1000 gram jam, stroop enz.; 084, 085 alg.. 250 gram sui ker of boterhamstrooisel of 500 gram iam, stroop, enz.; Kaas: 074 alg., 100 gr. kaas, (waarvan 50 gram korst looze kaas); Zeep; 075 alg., 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep: RUst enz.: E 18 res. 250 gr. ryst, kindermeel, of kinder biscuit; BONKAARTEN LD, LE 610 Vleesch: 021, 022 vleesch, 100 gram; Melk: D 04, E 04 melk, 12 1. TABAKS. EN VERSNAPERINGSKAARTEN TabakSartlkelen: T 47, 2 rant soenen; X 47 2 rantsoenen; Versnaperingen: V 48,.200 gr, chocolade en/of suikerwer ken; X 48, 100 gram chocolade en/of suikerwerken. De bonnen voor melk wor den in de vervolge voor een periode van 14 dagen aange wezen. Deze bonnen zgn der halve geldig t.m. Zaterdag 28 September. Dit geldt ook voor de bonnen der versnape- ringskaart. Voor de week van 22 t.m. 28 September zullen nog bon nen worden aangewezen voor: aardappelen, thee, bloem ca tabak. NOODLOTTIG ONGEVAL MET MUNITIE. In een smedery te Ubber- gen stond een munitiekist op een werkbank. Door tot nu toe onbekende oorzaak vond in deze kist een ontploffing plaats, tengevolge waarvan de 32-j. H. J. H. vrijwel op slag werd gedood, de 30-jarf- ge M. B. werd ernstig ge wond. Het onderzoek naar de oor zaak van de ontploffing duurt nog voort. Anna Jacobapolder; 2 Be atrix, vos bles, eig. Idem; 3. Ella, vos bles, eig. idem; 4. Edith van Sirjansland merrie, eig. J. A. de Rijke, Sirjans land; 5. Ada, merrie, eig. P. J. van Schelven,. Drelschor. Vrijheidsdressiiur: 1. Schouw, sche ruiters; 2. Julianarui ters, 2e ploeg; 3. Julianarui ters, le ploeg. Tweespannen trekpaarden: 1. Ella en Irene, vos bles, eig. 5. Wisse, Anna Jacobapolder; 2. Cora en Fanny, vos bles eig. idem; 3. Ellie en Flora, vos bles, eig. Idem; 4. Astrid van Sirjansland en Edith van Slrjanslapd, eig. J. A. de Rij ke, Sirjansland. Schoonste landbouw rg- paard: 1. W; Kakebeeke, Zita 2. S. Wisse, Alex; 3. P. Klom- pe, Vanina; 4. S. Janse, Ka- rel; 5. H. C. de Kater, Frank; Jac. Mol, Blacky. Patrouillespringen: 1. Noord-Beveland, le groep; 2e Oranjerulters, le groep er Schelderuiters, 2e groep; 3 Vlietruiters, le groep. Eenspannen tulgpaarden; 1. Durabile, eig. L. J. Boone; 2 Max, eig. S, Wisse, Anna Ja cobapolder; 3. Quick, eig. C Lammerts, Kruiningen; 4 Irene I. eig. C. J. v. d. Velde Kamperland; 5. Alex, eig. S. Wisse, Anna Jacobapolder, Springconcours: 1. J. Snoep, Wornix; 2. A. Visser Margriet; 3. H. Wisse-Nysse. Maple-Leaf; 4. M. J. Maris, Dory; 5. W. Kakebeeke, Zita; 6. J. J. M. v. Oeveren, Harry; 7. J. P. Stols, Irene. Tally-Ho: 1. D. Scheele. Bobbie; 2. Jac. J. Hugssen. Jacky; 3. A. Visser. Margriet; 4. G. de Clerck, Prins. ONGEVAL MET AUTO VAN DE WEDEROPBOUW. Toenemend scheepvaart verkeer door Kanaal van Zuid-Beveland. Het scheepvaartverkeer door het Kanaal van Zuid-Be veland is in belangrgke mate toegenomen, In de richting Wemeldlnge-Hansweert pas seerden in totaal in Augustus 1946, 1817 vaartuigen. In Augustus 1945 bedroeg dit aantal 887. In de richting Wemeldinge- Hansweert passeerde in Aug. 1946 een totale scheepston- nenmaat van 574.581 tegen 241.646 ton iri dezelfde pe riode van 1945. In de richting Hansweert Wemeldinge passeerden 1742 vaartuigen. In de maand Augustus 1945 bedroeg dit in totaal 932 vaartuigen. Totaal passeerde in deze richting in Augustus 1946 een totale scheepstonnenmaat van 574.581 ton tegen 241.646 ton in dezelfde periode van 1945. VOOR DE BOOMEN-ACTEE- De twaalf heeren uit Utrecht, die te Goes aan de kolfwed- stryd deelnamen, zyn huls- meesters van het hospitaal St. Eloye-Gasthuls in de Sticht- sche hoofdstad. Deze heeren waren op hun tocht door Wal cheren zeer getroffen dcor het geen zy hebben gezien en heb ben aan de maaltyd in het Strandhuis te Vlissingen een collecte gehouden, die 200 opbracht. Dit bedrag is door den voorzitter van de Kolf- societeit te Goes overgedragen aan de Stichting „Nieuw Wal cheren" voor de Boomen-actie. Een auto, met arbeiders van de Wederopbouw, die Maan dagmorgen naar Walcheren te rugkeerden is in Ll8se, bij het passeeren van eer tegenligger, die in de bocht geen voldoende ruimte liet, tegen een winkel gereden. De geruchten als zou den hierbij dooden te betreu ren zijn, zijn van alle grond ontbloot. Slechts vier personen werden bij dit auto-ongeval ge wond. De auto, die het onge luk veroorzaakte, heeft men niet kunnen achterhalen. Laatste nieuws Directe onderhandelingen. Er zgn thans meer teekenen, die er op wgzen, dat Joego- SIavië tracht in directe onder handeling met Italië te treden voor een regeling van het pro. bleem Triest en de vaststelling van de Jcego-Slavisch-Itali- aansche grens. Er ls goede re den aan te nemen, dat de Joe- go-Slavische vertegenwoordi gers te Parijs de-Italianen heb ben gepolst ten aanzien van het vormen van een gemeen, schappelijk bestuur in Triëst, dat het gebied zou vrijwaren van het allesoverheerschende gezag der V.N. Men meent te weten, dat als compensatie voor de toe stemming van Italië Joego- SIavië nieuwe garanties aan de Itallaansche bevolkingen van Fiume en Gorlzia (welke febieden aan Joego-SIavië zou- en komen) zou aanbieden, terwyl eenige autonomie aan DE ITALIAANSCHE HERSTELBETALINGEN. In de economische commis sie voor Italië hebben Zuid- Afrika, de Ver. Staten, Br.- Indië, Australië en China af stand gedaan van eventueele herstelbetalingen door Italië. De afgevaardigde der Ver. Staten wees er o.m. nog op, dat de oorlog zgn land 335 milliard dollar heeft gekost, waarvan Italië er 20 milliard zou hebben moeten betalen. De Italiaansche afgevaar digde verzocht de eischen van Albanië en Ethiopië van de hand te wgzen omdat Italië in die landen bedragen heeft geïnvesteerd, welke de beta lingen overtreffen. Voorts keerde de afgevaardigde zich tegen de landen, die wèl her stelbetalingen eischen (Ne derland, België en Mexico). het onder Joego-Slavisch be stuur geplaatste schiereiland Istri zou worden verleend. Pola zou, volgens deze zelfde berichten, aan Italië werden gelaten. Indien Italië en Joego-SIavië tot overeenstemming zouden kunnen komen, zou het resul taat der onderhandelingen een goede kans hebben door de conferentie te worden aan vaard, gezien het verloop der Italiaansch-Oostenrijkscne kwestie met betrekking tot Zuid-Tirol, welke als prece dent mag gelden. GROMYKO SPRAK IN DE - VEILIGHEIDSRAAD. In de Veiligheidsraad heeft Gromyko Woensdagavond een lange rede zich gekeerd tegen hen, die de aanklacht van de Ukraine jegens Griekenland niet ontvankelijk willen verkla_ ren. Ook hekelde hij scherp de „agressieve politiek der mo narchistische Kegeering van Griekenland". Vervolgens sprak Cadogan (Engeland), die antwoordde op de beschuldigingen van Manoeilsky jegens zgn land. Spr. nam de beschuldiging, dat Engeland de vrgheid en democratie in Griekenland met de voeten zou treden, zeer ern stig op en vroeg, wat Rusland en Oekraine ervan zouden denken, Indien het Roode Le- ;er van moord en roof op niet tus8i8ch gebied zou worden beschuldigd. BUITGEMAAKT OORLOGS MATERIAAL VOOR TSJECHO - SLOWAKIJE. De Russen hebben Tsjecho- Slowakge belangrgke hoeveel heden oorlogsmateriaal, die zg buitgemaakt hebben op Duitschers, overgedï-agen. de Het ontslag aan dr. Hirschfeld. De afd. voor geschillen van bestuur van den Raad van State behandelde Woensdag het beroep van dr. M. Hirsch feld, die aanvoerde, dat in de overweging van de be schikking tot zgn ontslag niet volledig tot uitdrukking komt, welke arbeid hg ge durende de bezetting in het belang van het Nederland- sche volk heeft verricht. Na dat mr. Ngsingh het stand punt van dr. Hirschfeld uit voerig had toegelicht, gaf dr. J. W. Noteboom, burgemeester van Voorburg, een uiteenzet ting van de zienswijze van de beide ministers, daarbij conclu- deerende, dat het optreden van dr. Hirschfeld veroordeeld moet worden omdat deze zich distancieerde van het strijdend deel van het Nederlandsche volk en in sommige gevallen zelfs het niet tegenwerkte. Na re- en depliek sloot de voorzitter de openbare behan deling. Doodstraf geëischt tegen de Marchapt et d'Ansembourg.^ De voormalige Commissaris van de provincie Limburg. Graaf de Marchant et d'An- 3embourg, verscheen voor de Bijzondere Raad van Cassatie. Hij was door het Bijzonder Ij- rechtshof te Maastricht ver. oordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf wegens opzetteiyk hulpverleenen aan de vyand o.a. als Commissaris van de provincie Limburg. Mr. Oppen trad op als ver dediger. Hy achtte de 15 jaren -evangenisstraf den verdachte ioor net Bijzonder Gerechts hof opgelegd, te zwaar. De procureur-fiscaal, Prof. Langemeyer, elschte thans echter de doodstraf. Onder de Japansche ma trozen Js een algemeene sta king uitgebroken. Meer dan 600 schepen liggen werkeloos in de havens. BENOEMING. De heer D. de Bruin, direc teur van „Kindprzorg". thans te Buren (Gld.J, is benoemd tot directeur van. het opvoe dingsgesticht „Nederlandsch Mettray" te Eefde (Gld.). VER. TOT CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELAND. Op Dinsdag 10 September jl. hield de Vereenlging tot Christeiyke verzorging van kranzlnnigen in Zeeland, waarvan uitgaat de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. haar 42ste jaarverga dering 'n de stichtingskerk „Vrederust". Ter vergade ring waren vertegenwoordigd 24 afdeelingen en 21 corpora ties. In de morgen verga dering werd de bidstond geleld door den nieuw benoemden geeste ïyk-verzorger, ds. J. F. v.. d. Berg, die zyn gehoor bepaal de by Joh. 5 7 en nader deze woorden: „Heere, ik heb geen mensch". In de daarop volgende huls houdelgke vergadering wer den tot bestuurslid herkozen de heeren dr. J. J. C, van Dgk, mr. P. A. Schwartz en J. J. Duvekot en gekozen de heeren mr. dr. R. W. Graaf van Lijnden en J. J. v. d. En- de. De voorzitter, dr. J. J. C van Dgk, wees in zgn openingswqord op het feit. dat God in het afgesloten verslagjaar de Stichting, on danks groote moeilgkheden. gezegend heeft.. Geve God die ons de bevrijding schonk, ook uitkomst uit de heer- schende problemen. Aan de orde «kwamen dë jaarverslagen van secretaris en penningmeester, die ?iji, opgenomen in het gedrukte jaarverslag. Uit deze versla gen blijkt, dat de vereenlging aan het einde van het ver slagjaar 67 afdeelingen en 44 corporatiën telde, met 3534 leden. Op „Vrederust" wer den op 31 December met in begrip van de gezinsverple ging, 686 patiënten verpleegd, waarvan 511 in de gestichts- afdeeling, 171 in de aangewe zen afdeellng en 4 In de ge zinsverpleging. Het verpleeg- personeel bestond uit 72 ver plegers en 104 verpleegster!» Wegens tekort aan verpleeg sters moesten enkele pavil joens worden gesloten. Het werk van de buiten dienst Zuid-Hollands Zuin- oosthoek kon na de bezet tings tgd weer worden tei hand genomen. In. Zeeland werd het Consultatiebureau te Goes weer geopend, doch wegens de verkeersmoeilijkhe den, moest dit werk weer worden gestaakt. In Zuid- Hollands Zuidoosthoek wer den door'den geneesheer van de buitendienst 46, door de verpleegster 1967 patiënten bezocht. Vanwege de ver- keerSmoeliykheden was alleen het consultatiebureau te Dordrecht geopend. De exploitatie der Stichting leverde een nadeellg saldo op van ^243.684.20. In de middagvergadering hield prof. dr. J. Watérink tè Amsterdam een lezing over het onderwerp: .Innerlijke Rust", Met groote belangstel ling werd naar zijn uiteenzet ting geluisterd. In de bespre king werden een 7 tal gestel de vragen door den spreker beantwoord. Nadat gezongen was „Hal leluja, eeuwig dank en eere" en prof. dr. J. Waterink was voorgegaan in dankgebed, sloot de voorzitter dezé wel geslaagde jaarvergadering. Zondagmiddag werden vijf tien schapen van den landbou wer M. Dyi uit Waarde, door twee honden aangevallen en zoodanig gewond, dat zy afge maakt moesten worden. Kerkconcerlen Jo Vincent. Nederlands eerste zangeres, Jo Vincent, heeft de eerste avonden van haar optreden in Zeeland Maandag in de Her vormde Kerk van Terneuzen, Dinsdag in Vlissingens St. Jacobskerk en Woensdag in Middelburg haar publiek weer doen genieten van de ry- ke schoonheid, welke haar stra lende stem ook aan de eenvou digste liederen vermag te schenken. En al moge men het dan betreurd hebben, dat de aard van het programma en de gewgde sfeer van het kerk gebouw niet toestond, dat men in een klaterend applaus van zijn erkenteiykheid en waar deering openlijk blijk gaf, de gespannen stilte, waarin bijv. te Vlissingen de honderden aanwezigen het programma volgden, waren niet minder sprekende bewyzen daarvoor. Jo Vincent had haar pro gramma kennelijk met groote zorg samengesteld: een aria uit een van Bachs mooiste Canta tes („Oeffne dich meln ganzes Herz"), do veel minder beken de '„Ode von dem Namen Je- en het lied „Zuflucht in der Anfechtung" van den Tho mascantor, gevolgd door twee Engelsche liederen, nl. ,,An evening hymn" van'Purcell en „Air from Semele" van Han del. En dan nadat de organist een van César Franck's mooie koralen had gespeeld in een prachtige, kleurrgke registratie het teere „Ple Jesu" uit het Requiem van Fauré, gevolgd door „Oraison" van Chausson bekoorlijke, „Petites lita nies de Jésus" van Grovlez^ met tot slot vier Nederland sche liederen, waarvan „Heft op mgn cruys" (bew. Anthon v. d. Horst) en het prafchtije „O mocht ik" van den nog le venden componist L. Mortel, mans op teks* van Guido Ge- zelle, wel het meest troffen. .Maegdekensdans", eën door H. Schouwman bewerkt oud- Nederlandsch begrafenislied, „Vader, in die oogenblik- ken" van Adr. Kousemaker^ completeerden deze reeks. Jo Vincent zong al deze lie deren op een wyze, welke elko critlek het zwijgen oplegt. De organist P. H. Broerse Jr. speelde, behalve het reeds ge noemde koraal van Franck, een Fantasia in G van Joh. Seb. Bach en tot slot de „Sonata da Chiesa" (Kerksonate) van Hendrik Andriessen, op alles zins loffelgke wgze. Ook zgn taak als begeleider aan het or, gel vervulde hij uitstekend. Jo Vincent zingt hedenavond in Groede en Vrgdagavond in Goes, alles onder auspiciën van de Z.V.U., we'ke hiermede haar nieuwe seizoen op wel bgzonder -■ geslaagde wyze inze';. H. A. B. Borssele VERKOOPING. Ten' overstaan van notaris'1 D. C. van Werkum te Hein- kenszand werd Woensdag 4 Sept. voor de erven J. Bruin- ooge te Borssele verkocht: de hofstede aan de Zeedijk 16, be staande uit woonhuis, 3churen< erf, tuin, uitweg, boomgaard, bouwland en weiland, samen groot 9,55,95 H.A., alsmede weiland (n bouwland in Cou. dorpe en Driewegen, groot 5,32,23 H.A., in totaal 14 88,18 H.A. bouwland aan de Lange Zuidvveg in Monsterboek, groot I,56,65 H.A.bouwl-nd aan de Moolweg, groot 1,53.50 H.A.; boomgaard aan de Wcelweg, groot 1,74,80 H.A.; bouw- en weiland aan de Jorjaneweg, groot 1,56,00 H.A.; arbeiders woning aan de Moolweg, groot 2 A. 55 c.A.; arbeiderswoning aan de Moolweg, groot 3 A.; woonhuis me* 'ei? en grond aan de Moolweg, groot 8 A. Alles by ein .".combinatie ver kocht aan wed. C.. v. d. Velde uit Ellewoutsdijk voor 75.100, onverminderd de onkosten. Wolphaartsdijk ZIEKENHUISVERPLEGIXG. In de vergadering van de afd. Vereenlging van Zieken- huisverpleging te Wolphaarts dijk werden tot bestuursleden herkozen de heeren H. van Leerdam, en A. L. Vos. Tot lid van de contróle-commis- sie werd gekozen W. Bos- schaart in de plaats van Joh. van der Werff, die niet her kiesbaar was. Kattendijke Dinsdagavond kwam de achtjarige B. W. uit Katten dijke onder het spel met zijn voet onder een buis, waardoor vier teenen werden afgekneld. De jongen is naar een zieken huis in Goes overgebracht. TRIBUNAAL GOES UITSPRAKEN. Het tribunaal te Goes heeft uitspraak gedaan i.z.: Chr. van Koeveringe, 67 j., landbouwer uit'Waarde, ƒ3000 boete. Wed. G. Kole-v. Koeveringe, 32 j., Heinkcnszand, 350. boete. M. C. Noels-van der Vliet, 47 j., Hansweert, 2000 boete. Van alle' drie werd de inboe del verbeurdverklaard, voor zoover deze in brulkleèn was gegeven, ontzetting uit de rechten en invrgheidsstelling. Chr. J. Bruinoge-Ardewgn, 56 jaar, Goes, geen ver dere interneering, ln vryheids- stelling. P. iSchrgver, 48 j„ tuinder, uit Goes en M. W. A. Visser- Hartman, 33' j„ uit Goes. Bei den interneering tot 11 Decem ber 1946, resp, betaling van 500 c;i 2000. Ontzetting uit de rechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6