Raad voor de Scheepvaart behandelde de ,jMeerkerk"-ramp. Gespannen toestand in Palestina. UIT DE PROVINCIE Grensaccoord tusschen Italië en Joego-Slavië. Walcheren Zeeuwsch Vlaanderen Zeeuwsche S eeuwsche unippers Was de kapitein voldoende waakzaam? De raad voor de Scheep, vaart heeft Woensdag de be handeling van de ramp van de „Meerkerk", welke op 16 Juni jl. ter hoogte van Westkapelle op een mijn liep, voortgezet. De kapitein, de heer C. J. H. Wijker, kwam direct bij de aanvang van de zitting in dis cussie met den voorzitter van de raad, mr. J. Dirkzwager, over de vraag of hij verplicht was geweest bij de boei te wachten en hy verweet de lood sen dat zij hem niet voldoende hadden gewaarschuwd voor de gevaarlijke positie waarin zyn schip zich bevond. Hij ontken de, dat de ..Meerkerk" aan de grond zat op het moment, dat de loodsboot langszij kwam. Dit bleek van groot belang bij het onderzoek naar de schuld vraag, daar hiervan afhangt of het schip zoover ln het mij- nengebied kon afdrijven. De raad bleek ernstige be zwaren te hebben tegén hei beleid van de loodsen, die hun boot meer dan drie 'mijl van het vastgestelde loodsstatlo.i lieten kruisen en daardoor de schepen als het ware dwingen ver naar binnen te varen in de nauwe geveegde strook. Zij \-erdedigden zich met de ver klaring, dat op deze wijze snel ler gewérkt kan worden en dat wind en storm hiertoe aanlei ding geven. Er kwam nog vast te staan, dat regelmatig, waar- schuwingsseinen van de loods boot gegeven moeten worden aan schepen, die uit de geveeg de zóne dreigen te raken. Dit ontlokte de raad de op. merking, dat waar de loodsen toch aanwezig zyn om veilig scheepvaartverkeer mogeiyk te maken, zy blykbaar eenigs- zing in hun taak te kort schie ten. GEEN SLOEPENROL GEHOUDEN. De Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer Korstan- je, betreurde het, dat er geen sloepenroi gehouden is. Nu ge bleken is, dat de inlandsche bemanning snel het hoofd ver liest, was dit nog meer ge- wenscht geweest. Aangezien spr. aannam, dat de verklaringen van de loodsen over het aan den grond zitten van de „Meerkerk" by aan komst van de loodsboot ter plaatse ongeveer 15 minuten na de ramp. juist zijn en het scfcip in die tyd nooit zoover afge dreven kan zijn, dat het drie kwart mijl in het gevaarlijke gebied zou komen, oordeelt de hoofdinspecteur, dat de kapi tein niet voldoende waakzaam is geweest, waardoor schip en menschenlevens verloren zyn gegaan. De verdediger van betrokke ne, mr. E. Schadee uit Rotter dam. bestreed de verklaringen van 'de loodsen, dat zy binnen 15 minuten ter plaatse waren en toen konden vaststellen, dat DE AMBTENAREN SALARISSEN. Ook de Rotterdamsche amb tenaren der belastingen heb ben op een afdeelingsvergade- ring een motie aangenomen, waarin zij er by de regeering en de volksvertegenwoordiging op aandringen op korten ter mijn afdoende verbetering ln de salarieering van ambtena ren te brengen, door, ln af wachting van het nieuwe be zoldigingsbesluit, onmiddellyk de overbruggingstoelage voor lagere en middelbare ambte naren te verhoogen met terug werkende kracht tot 1 Juli '46 Kolen voor kamerhuurders en pensiongasten. Voor kamerhuurders en pen siongasten is voor de a.s. win ter de volgende regeling vast gesteld: Dezer dagen zullen de dis tributiediensten, op nader door hen bekend te maken tyd- stippen, formulieren uitreiken, waarmede de brandstoffen moeten worden aangevraagd. Alle aanvragen moeten zoowel door de kamerverhuurder of pensionhouder als door de ka merhuurders en pensiongasten worden ingevuld. Het ty'dvak, binnen hetwelk de aanvraagformulieren bij de distributtedienst kunnen wor den ingediend, zal nader wor den bekend gemaakt. De ka merverhuurder-pensionhouder moet dan zelf bij de distribu- tiedienst verschijnen en de tweede distributiestamkaart van alle kamerhuurders/pen siongasten medebrengen. Het stookselzoen ls gesplitst in twee perioden, waarvan de eerste het tijdvak van 1 Oc tober 1946 tot en met 15 Ja nuari 1947 en de tweede het tydvak van 16 Januari 1947 tot en met 30 April 1947 om vat. De distributiedienst reikt by inneming der aanvraagformu lieren voor de eerste periode viji[ r^itsoenbonnen, elk voor een eenheid brandstoffen per verhuurd woongedeelte uit, in dien een daarin verblijfhoudend persoon vóór of op 1 October 1881 is geboren. Is dit niet het geval, dan worden per ver huurd woongedeelte drie rant soenbonnen verstrekt. De te verstrekken rantsoenbonnen en derhalve ook de hierop te ver- krygen brandstoffen, zijn het eigendom van de kamer huurder-pensiongast. Voor pen- sionbedrijven, waarin zich minstens twee verhuurde woongedeelten bevinden, die niet anjers dan centraal kun nen worden verwarmd, kan onder omstandigheden een toe slag voor centrale verwarming worden verstrekt. Deze toe slag moet bij de brandstoffen- commissie worden aange vraagd. Onder bovenvermelde rege ling vallen niet de pensions met tien of meer gasten, daar het brandstoffenrantsoen voor deze inrichtingen door de brandstoffencommlssie zal worden bepaald. PRINS BERNHARD NAAR ZWEDEN. Volgens Svenska Dagbladedt zal Prins Bernhard 22 4Sep- tember naar Zweden gaan om aldaar in gezelschap van ko ning Gustaaf aan de elanden- jacht deel te nemen. de „Meerkerk" vast lag. Het ls zeer wel mogeiyk, dat het schip nog verder kon afdryven in de gevaarlijke zone. Ook vocht hij de gedane waarnemingen over de positie van de „Meerkerk" aan, die slechts op het oog en niet wetenschappelyk zijn ver richt. Als de 'oodsen Inderdaad overtuigd waren van de geva. ren, die zich zouden voordoen, hadden zy niet mogen volstaan met het geven van onbeant woorde seinen, maar met vuur. pijlen en sirene de aandacht moeten trekken. Na re- en dupliek verschoof de president de uitspraak naar een nader vast te stellen da tum. DE INZAMELING VAN BLAUWMAANZAAD- BOLKAF. De Stichting voor de Land bouw schrijft ons: Het bolkaf van blauwm'aanzaad is een waardevolle grondstof voor de geneesmiddelenvoorziening van ons land, waardevol vooral daarom, omdat dit kaf, mits het in ruime hoeveelheid ter beschikking komt, de invoer van andere grondstoffen over bodig maakt, met als gevoljj een Delangryke deviezenbespa; ring. Nu de dorschers reeds zh'n opgewekt hun medewer king Dy de inzameling van. dit bolkaf te verleen en, dient het ?treven van de telers er op ge richt te zijn, zoo groot moge- ïyke hoeveelheden van dit bol kaf te verzamelen en ter be schikking te stellen. Een reeds gedurende de oorlog plaats gehad hebbende inzameling werd door de regeering gesub sidieerd, terwyi in ae toen geldende bolkafprys een aan- zienlyk knlploon was opgeno men. Genoemde subsidie is thans vervallen, terwyl door een eenvoudige wijziging aan dorschmacnine het kostbare tydroovende knippen der bollen achtenvege kan biyven. Op grond van deze feiten kan een prys van f 100 per ton bolkaf onder de huidige om standigheden als redelijk wor den beschouwd, By het bedin gen van hoogere pryzen komt een loonende verdere verwer king van dit bolkaf in gevaar, waarmede het landsbelang ernstig kan worden geschaad. Arabisch antwoord op Attlee's rede. Tengevolge van- het feit. dat het hoofdkwartier der Britsche beveilingingstroepen te Tel Aviv door Joodsche verzetslieden ls opgeblazen, hebben drieduizend man Brit sche parachute-troepen Dins dag de Joodsche nederzetting Ramat. Gan uitgekamd en de geheele mannelyke bevolking tusschen vyftien en twintig jaar achter inderhaast opge worpen prikkeldraadversper ringen bijeengedreven op zoek naar de daders. Uit de nederzetting Sedoth, aan de kust, zyn vier -rou wen en de geheele mannelijke bevolking van 94 personen in bewaring gesteld. De actie in Tel Aviv is gis teren geëindigd. DE CONFERENTIE OVER PALESTINA. Bij het begin van de zitting van de tweede dag der confe rentie te Londen over de Pa- lestijnsche kwestie waren Att- lee, Bevln en Hall, de Brit sche minister van koloniën, aanwezig. De Syrische afge vaardigde. Farls #el Khoori, gaf van Arabische zyde een formeel antwoord op de openingsrede, welke gisteren door Attlee is uitgesproken. Hy zeide, dat geen enkël ge deelte van Palestina behoor de te worden afgescheiden om het in te richten als tehuis voor volkeren van verschillen de nationaliteit. Hy legde er de nadruk op, dat 'de Arabie ren gekant waren tegen de oprichting van een Joodsche staat ln Palestina en ver klaarde, dat de Arabieren het eens waren met. Attlee inza ke de mogelykheld van een oplossing. Hij onderstreepte echter, dat geen oplossing gevonden zou worden door meer Joden toe te laten of door het oprichten van een Joodsche staat, maar wel op de „natuurlijke en eenvoudi ge" wijze van erkenning van Palestina als een Arabisch land. Nadat Faris Bey den Brlt- schen eersten minister geant woord had werd de zitting met gesloten deuren voortge zet. Er is een communiqué verstrekt, waarin o.m. wordt gezegd, dat Bevin, die deze bijeenkomst opende, de confe rentie op het hart drukte het probleem zoo ruim mogeiyk op te vatten. De beteekenls ervan ging verder dan de grenzen van Palestina. De secretaris van de Ara bische Liga, Abdoer Rahman Pasja, zeide uit naam van de Liga, dat hy de opvatting van Bevin in deze deelde en dat naar een oplossing in over eenstemming met de demo cratische beginselen gestreefd moest worden. Daarna zette de Britsche minister van Koloniën, Hall, het plan voor gewestelyk zelfbestuur uiteen, zoals het op 31 Juli aan Hooger- Lagerhuis was voorgelegd. Men koestert in Londen nog steeds de hoop, dat het Je wish Agency alsnog aan de conferentie voor Palestina zal deelnemen. 30.000 textielpunten gestolen. Gisternacht zijn uit een kast in het modemagazijn Hirsch te Amsterdam 30.000 textielpunten gestolen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal ls byeengeroepen voor een openbare vergadering op Dinsdagmiddag 17 Sept., des namiddags om twee uur. Op de agenda staat een aan tal kleinere wetsontwerpen. Voorts wordt Woensdagmor gen 18 Sept. een openbare ver gadering gehouden, waarin het wetsontwerp „Vermogensaan- wasbelasting" zal worden be handeld. KNOKPLOEG VRIJGESPROKEN. Een viertal leden van een knokploeg, drie mannen en een meisje, zyn door de krygsraad vrijgesproken. Hun werd dief stal en heling ten laste ge legd. Zh hadden nl. by een kapper 60.000 ontvreemd en daarvan leder 5000 aangeno men. De resteerende 40.000 waren afgedragen aan hun commandant, die de order had gegeven overvallen by zwart handelaren e.d. te organlsee- ren. De bedragen die de K.P.- leden hadden gehouden waren gebruikt om verbetering van hun kwartier. De geallieerde bestuurs raad in Berlijn heeft heden een rapport van de commissie van deskundigen goedgekeurd, waarbij extra bier, „sennapps"' en tabak aan de Duitsche myn- werkers zal worden toegewe zen, teneinde de kolenproduc- tie te stimuleeren. DRUK BEZOEK OP DE JAARBEURS. Hoewel het aanvankelijk leek of het bezoek op de jaar beurs te Utrecht niet zoo groot was als op de voor jaars beurs, blykt uit de kaartverkoop bij de Spoorwegen, dat er toeh een zeer druk bezoek is. Al leen op de eerste dag zyn 30.547 plaatskaarten verkocht, waarvan ongeveer 20.000 aari beursbezoekers, terwijl dit voorjaar deze getallen resp. waren 17.858 en 10.000. De spreiding van de najaars- beurs over twee terreinen heeft echter de indruk van een minder bezoek gewekt. CONSUL VAN ZWEDEN. By K. B. is M. Mees erkend en toegelaten, op de voet van Nederlander, als honorair consul van Zweden te Rotter dam, voor de provincies Zuid- Holland, Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg. De nieuwe bonnen. 10DE PERIODE 1916 15 TOT EN MET 28 SEPT. BONKAARTEN KA, KB, KC 610. Brood: 564 t.m. 568 brood, 800 gr.; 569 brood, 400 gr.; B 18 reserve, 1600 gram; C 18 reserve, 800 gram; Boter. 572 boter enz. 250 gr.; Margarine: 573 boter enz., 250 gram margarine of 200 gram vet. Suiker enz.: 583 suiker. 1000 gram suiker of boterham- strooisel of 2000 gram jam. stroop enz. Kaas: 574 alg., 200 gram kaas (waarvan 100 gram korstlooze ^caas) B 19 reserve, 100 gr. kaas (waarvan 50 gram korst looze) Zeep: 575 alg., 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep; BONKAARTEN LA, LB, LC 610. Vlees oh: 521 vleesch, 100 gr.; 522 vleesch, 400 gram; Melk. a 04 melk, 4 liter; B 04, C 04 melk, 7 liter; BONKAARTEN KD. KE 610. Brood: 064. 065, brood, 800 gram; D 18 reserve: 800 gram; Boter: 072 boter enz., 250 gr.; Margarine: 073 boter enz.. 125 margarine, of 100 gram vet; Suiker: 088 suiker, 500 gram suiker, of boterhamstrooi sel of 1000 gram jam, stroop enz.; 084, 085 alg.. 250 gram sui ker of boterhamstrooisel of 500 gram iam, stroop, enz.; Kaas- 074 alg., 100 gr. kaas, (waarvan 50 gram korst looze kaas) Zeep: 075 alg., 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep; RUst enz.: E 18 res. 250 gr. ryst, kindermeel, of kinder biscuit; BONKAARTEN LD, LE 610. Vleesch: 021, 022 vleesch, 100 gram; Melk: D 04, E 04 melk, 12 1.; TABAKS. EN VERSNAPERINGSKAARTEN Tabaksartikelen: T 47, 2 rant soenen; X 47 2 rantsoenen; Versnaperingen: V 48, 200 gr. chocolade en/of suikerwer ken; X 48, 100 gram chocolade en/of suikerwerken. De bonnen voor melk wor den in de vervolge voor een periode van 14 dagen aange wezen. Deze bonnen zijn der halve geldig t.m. Zaterdag 28 September. Dit geldt ook voor de bonnen der versnape- rlngskaart. Voor de week van 22 t..m. 28 September zullen nog bon nen worden aangewezen vooi aardappelen, thee, bloem cn tabak. NOODLOTTIG ONGEVAL MET MUNITIE. In een smedery te Ubber- gen stond een munitlekist op een werkbank. Door tot nu toe onbekende oorzaak vond in deze kist een ontploffing plaats, tengevolge waarvan de 32-j. H. J. H. vrywel op slag werd gedood, de 30-jari- ge M. B. werd ernstig ge wond. Het Onderzoek naar de oor zaak van de ontploffing duurt nog voort. RUITERFEEST TE ZIERIKZEE. Zaterdag werd het ruiter feest te Ziei^kzee geopend door den burgemeester van Zierikzee Jhr. Mr. J. Schuur- beque Boeije, die de ruiters een hartelijk welkom toeriep. By het concours hippique gaf vooral de demonstratie van het kampioensachttal voor 1946, de Julianaruiters uit Zaamslag, een goed beeld van de mogelijkheden ln de paar densport. Een wel zeer bij zonder nummer mag de vrij heidsdressuur worden ge noemd. De uitslagen van Zaterdag 7 September zyn als volgt: Dressuurproef 8-tallen: 1, Julianaruiters. 2. Oranjerui- ters. 3. Schouwsche ruiters, 4. De Paardebloem. Individueele dressuurproef: 1. Mej. E. Panny, Reckley; 2. G. Wagenaar Hans; 3. A. Karelse, Corry; 4. A. J. de Feyter, Puck; 5. L. Vis, Co- 6. C. Steendijk, Frits I; 7. 5. Janse, Karei; 8. G. de Klerk, Prins. Dressuurproef 4-tallen: 1 De Vlietruiters; 2. De Schouwsche ruiters. Eenspannen trekpaarden: 1. Flora, vos bles. eig. S. Wisse. Anna Jacobapolder; 2. Be atrix, vos bles, eig. idem; 3. Ella, vos bles. eig. idem; 4. Edith van Sirjansland merrie, eig. J. A. de Rijke, Sirjans land; 5. Ada, merrie, eig. P. J. van Schelven. Dreischor. Vrijheidsdressuur: 1. Schouw, sche ruiters; 2. Julianarui ters, 2e ploeg; 3. Julianarui ters, le ploeg. Tweespannen trekpaarden: 1. EUa en Irene, vos bles. eig. 5. Wisse, Anna Jacobapolder; 2. Cora en Fanny, vos bles, eig. idem; 3. Ellie en Flora, vos bles, eig. Idem; 4. Astrid van Sirjansland en Edith van Sirjansland, eig. J. A. de Ry- ke, Sirjansland. Schoonste landbouw ry- paard- 1. W. Kakebeeke. Zita; 2. S. Wisse, Alex; 3. P. Klom- pe, Vanina; 4. S. Janse. Ka- rel; 5. H. C. de Kater, Frank; 6. Jac. Mol, Blacky. Patroulllespringen: 1. Noord-Beveland, le groep; 2e Oranjeruiters, le groep Schelderuiters. 2e groep; Vlietruiters, le groep. Eenspannen tulgpaarden: 1. Durabile, efg. L. J. Boone; 2. Max. eig. S. Wisse. Anna Ja cobapolder; 3. Quick, eig. C Lammerts, Kruiningen; 4. Irene I. eig. C. J. v. d. Velde, Kamperland; 5. Alex, eig. S. Wisse. Anna Jacobapolder. Springconcours: 1. J. Snoep. Wprnix; 2. A. Visser. Margriet; 3. H. Wlsse-Nh'sse Maple-Leaf; 4. M. J. Marls, Dory; 5. W. Kakebeeke, Zita; 6. J. J. M. v. Oeveren, Harry; 7. J. P. Stols. Irene. Tally-Ho: 1. D. Scheele, Bobbie; 2. Jac. J. Huyssen, Jacky; 3. A. Visser, Margriet; 4. G. de Clerck, Prins. ONGEVAL MET AUTO VAN DE WEDEROPBOUW. Een auto, met arbeiders van de Wederopbouw, die Maan dagmorgen naar Walcheren te rugkeerden is In Lisse, by het passeeren van eer tegenligger, die in de bocht geen wildoende ruimte liet, tegen een winkel gereden. De geruchten als zou den hlerby dooden te betreu ren zyn, zijn van alle grond ontbloot. Slechts vier personen werden by dit auto-ongeval ge wond. De auto, die het onge luk veroorzaakte, heeft men niet kunnen achterhalen. Laatste nieuws Directe onderhandelingen. Er zyn thans meer teekenen, die er op wyzen dat Joego slavië tracht in directe onder handeling met Italië te treden voor een regeling van het pro bleem Triest en ae vaststelling van de Jcego-Slavlsch-Itali- aansche grena. Er is goede re den aan te nemen, dat de Joe- go-Slavische vertegenvyoordi- ;ers te Parys de Italianen heb- en gepolst ten aanzien van het vormen van een gemeen schappelijk bestuur in Triëst, dat het gebied zou vrywaren van het allesoverheerschende gezag der V.N. Men meent .te weten, dat als compensatie voor de toe stemming van Italië Joego- Slavië nieuwe garanties aan de Italiaansche bevolkingen van Fiume en Gorlzia (welke gebieden %an Joego-Slavië zou den komen) zou aanbieden, terwyl eenige autonomie aan DE ITALIAANSCHE HERSTELBETALINGEN. In de economische commis- e voor Italië hebben Zuid- Afrika, de Ver. Staten, Br- Indië, Australië en China af stand gedaan van eventueele herstelbetalingen door Italië. De afgevaardigde der Ver. Staten wees er o.m. nog op, dat de oorlog zyn land 335 milliard dollar heeft gekost, waarvan Ithlië er 20 milliard zou hebben moeten betalen. De Italiaansche afgevaar digde verzocht de eischen van Albanië en Ethiopië van de hand te wijzen omdat Italië in die landen bedragen heeft geïnvesteerd, welke de beta lingen overtreffen. Voorts keerde de afgevaardigde zich tegen de landen, die wèl her stelbetalingen eischen (Ne derland, België en Mexico). het onder Joego-Slavisch be stuur geplaatste schiereiland Istri zou worden verleend. Pola zou, volgens deze zelfde berichten, aan Italië worden gelaten- Indien Italië en Joego-Slavië tot overeenstemming zouden kunnen komen, zou het resul taat der onderhandelingen een goede kans hebben door de conferentie te worden aan vaard, gezien het verloop der Italiaansch-Oostenrykscne kwestie met betrekking tot Zuid-Tirol, welke als prece dent mag gelden. GROMYKO SPRAK IN DE VEILIGHEIDSRAAD. In de Veiligheidsraad heeft Gromyko Woensdagavond in een lange rede zich gekeerd tegen hen, die de aanklacht van de Ukraine jegens Griekenland niet ontvankelijk willen verkla ren. Ook hekelde hij scherp de „agressieve politiek der mo narchistische Regeering van Griekenland". Vervolgens sprak Cadogan (Engeland), die antwoordde op de beschuldigingen van Manoeilsky jegens zyn land. Spr. nam de beschuldiging, dat Engeland de vrijheid en democratie ln Griekenland met de voeten zou treden, zeer ern stig op en vroeg, wat Rusland en Oekraine ervan zouden denken, Indien het Roode Le ger vsn moord en roof op niet Russisch gebied zou worden beschuldigd. BUITGEMAAKT OORLOGS MATERIAAL VOOR TSJECHO-SLOWAKIJE. De Russen hebben Tsjecho- Slowaktye belangrijke hoeveel heden oorlogsmateriaal, die zy buitgemaakt hebben op de Duitschers, overgedragen. Het ontslag aan dr. Hirschfeld. De afd. voor geschillen van bestuur van den Raad van State behandelde Woensdag het beroep van dr. M. Hirsch feld, die aanvoerde, dat in de overweging van de be schikking tot zijn ontslag niet volledig tot uitdrukking komt, welke arbeid hij ge durende de bezetting ln net belang van het Nederland- sche volk heeft verricht. Na dat mr. Nysingh het stand punt van dr. Hirschfeld uit voerig had toegelicht, gaf dr. J. W. Noteboom, burgemeester van Voorburg, een uiteenzet ting van de zienswijze van de beide ministers, daarbij conclu- deerende, dat het optreden van dr. Hirschfeld veroordeeld moet worden omdat deze zich distancieerde van het strijdend deel van het Nederlandsche volk en in sommige gevallen zelfs het niet tegenwerkte. Na re- en depliek sloot de voorzitter de openbare behan- deiyig. Doodstraf geëischt tegen de Marchant et d'Ansembourg. De voormalige Commissaris van de provincie Limburg, Graaf de Marchant et d'An sembourg, verscheen voor de B^zondere Raad van Cassatie Hy was door het Bijzonder t 3- rechtshof te Maastricht ver. oordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf wegens opzetteiyk hulpverleenen aan ae vyand o.a. als Commissaris van de provincie Limburg. Mr. Oppen trad op als ver dediger. Hij achtte de 15 jaren gevangenisstraf den verdachte aoor net Bijzonder Gerechts hof opgelegd, te zwaar. De procureur-fiscaal, Prof. Langemeyer, eischte tfcans echter de doodstraf. Onder de japansche ma trozen ia een algemeene sta king uitgebroken. Meer dan 600 schepen liggen werkeloos in de havens. Toenemend scheepvaart verkeer door Kanaal van Zuid-Beveland. Het scheepvaartverkeer door het Kanaal van Zuid-Be veland is ln belangrijke mate toegenomen. In de richting Wemeldinge-Hansweert seerden in totaal ln Augustus 1946, 1817 vaartuigen. In Augustus 1945 bedroeg dit aantal 887. In de richting Wemeldinge- Hansweert passeerde in Aüg. 1946 een totale schecpston- nenmaat van 574.581 tegen 241.646 ton in dezelfde pe riode vfn 1945. In de richting Hansweert Wemeldinge passeerden 1742 vaartuigen. In de maand Augustus 1945 bedroeg dit in totaal 932 vaartuigen. Totaal passeerde in deze richting in Augustus 1946 een totale. scheepstonnenmaat van 574.581 ton tegen 241.646 ton ln dezelfde periode van 1945. VOOR DE BOOMEN-ACTIE De twaalf heeren uit Utrecht, die te Goes aan de kolfwed- stryd deelnamen, zyn huis meesters van het hospitaal St. Eloye-Gasthuls in ae Sticht- sche hoofdstad. Deze heeren waren op hun tocht door Wal cheren zeer getroffen door het- feen zij hebben gezien en heb- en aan de maaitijd ln het Strandhuis te Vlissingen een collecte gehouden, aie 200 opbracht. Dit bedrag is door den voorzitter van de Kolf- societeit te Goes overged; aan de Stichting „Nieuw cheren" voor de Boomen-actie. BENOEMING. De heer D. Bruin, direc teur van „Kindërzorg", thans te Buren (Gld.), ls benoemd tot directeur van het opvoe dingsgesticht „Nederlandsch Mettray" te Eefde (Gld.). VER. TOT CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELAND. Op Dinsdag 10 September jl. hield de vereenlging tot Chrlstelyke verzorging van kranzinnigen in Zeeland, waarvan uitgaat de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. haar 42ste jaarverga dering in de stlchtingskerk op „Vrederust". Ter vergade ring waren vertegenwoordigd 24 afdeelingen en 21 corpora ties. In de morgenvergadering werd de bidstond geleid door den nieuw benoemden geeste lyk-verzorger, ds. J. F. v. d Berg, die zyn gehoor bepaal de by Joh. 7 ennader deze woorden; „Heere, lk heb geen mensch". In de daarop volgende huis houdelijke vergadering wer den tot bestuurslid herkozen de heeren dr. J. J. C. van Dijk, mr. P. A. Schwartz en J. J. Duvekot en gekozen de heeren mr. dr. R. W. Graaf van Lijnden en J. J. v. d. En- de. De voorzitter, dr. J. J. C van Dijk,. wees in zijn openingswqord op het feit. dat God in het afgesloten verslagjaar de Stichting, on danks groote moeliykheden. gezegend heeft. Geve God die ons de bevrijding schonk, ook uitkomst uit de heer- schende problemen. Aan de orde kwamen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, die zyr opgenomen in het gedrukte jaarverslag. Uit dezé versla gen blijkt, dat de vereenlging aan het einde van het ver slagjaar 67 afdeelingen en 44 corporatiën telde, met 3534 leden. Op „Vrederust" wer den op 31 December met In begrip van de gezinsverple ging. 686 patiënten verpleegd, waarvan 511 ln de gestichts- afdeeling, 171 in de aangewe zen afdeellng en 4 in de ge zinsverpleging. Het verpleeg- personeel bestond uit 72 ver plegers en 104 verpleegsters Wegens tekort aan verpleeg sters moesten enkele pavil joens worden gesloten. Het werk van de buiten dienst Zuid-Hollands Zuin- oosthoek kon na de bezet- tingstyd weer worden ter handgenomen. In Zeeland werd het Consultatiebureau te Goes weer geopend, doch wegens de verkeersmoeliykhe- den, moest dit werk weer worden gestaakt. In Zuid- Hollands Zuidoosthoek wer den door den geneesheer van de buitendienst 46, door de verpleegster 1967 patiënten bezocht. Vanwege de ver- keersmoeiiykheden was alleen het consultatiebureau te Dordrecht geopend. De exploitatie der Stichting leverde een .nadeelig saldo op van 243.684.20. Tn de middagvergadering hield prof. dr. J. Watërlnk te Vrnstcrflem een lezing over het onderwerp: ..Innerlijke Rust". Met groote belangstel ling werd naar zyn uiteenzet ting geluisterd. In de bespre king werden een 7 tal gestel de vragen door Qen spreker beantwoord. Nadat gezongen was „Hal leluja, eeuwig dank en eere" en prof. dr. J. Waterink was voorgegaan in dankgebed, sloot de voorzitter deze wel geslaagde jaarvergadering. Zeeuwsche sportploeg goed aangekomen. BUITENGEWOON HARTELIJKE ONTVANGST. Onze speciale verslaggever, die de reis van de Vlissingsehe sportploeg naar Engeland mee maakt. seinde ons gisteravond uit Scarborough, dat de ge heele ploeg goed is overgeko men. Wel waren verschillende jongelui min of meer zeeziek geweest, maar eenmaal weer aan wal, voelen allen zich uit stekend en men gaat vol ver wachting de komende dagen tegemoet. Hét eenige E.H.B.O.-lid, dat aan de reis deelneemt, heeft reeds zelf een klein ongelukje gehad, zij het gelukkig van zeer onschuldigen aard, toen hij zich aan boord aan een yzeren balk stoot.te. De reis per „Melrose Abbey" verliep onder byzonder mooi weer en het was dan ook een schitterende overtocht. Direct na aankomst te Huil zyn de voetballers doorgereisd naar Bromlev, terwyl de rest van het gezelschap naar Scar borough ging, waar een offi- cieele ontvangst door den bur gemeester plaats vond- Dr. Sissingh uit Vlissingen beantwoordde diens toespraak namens den burgemeester van Vlissingen, die zelf pas over enkele dagen kan overkomen en sprak daarby de wensch uit, dat de banden tusschen Scar borough en Vlissingen tot in lengte van dagen even prettig zullen blyven. De deelnemers waren overigens opgetogen over de prettige, hartelijke ontvangst, welke hun reeds op de eerste dag van hun verblyf ln Enge land ten deel was gevallen. Zondagmiddag werden vijf tien schapen van den landbou wer M. Dili uit Waarde, door twee honaen aangevallen en zoodanig gewond, dat zy afge maakt moesten worden. Middelburg Vrouw en uniform. „Vrouw en uniform", een toóneelspel in drie bedryven door Francine Onstein en Henk Schregel. dat Woensdagavond in de druk bezette zaal van het „Schuttershof" door „het Zuld-Hollandsch Tooneel' werd omgevoerd, is een tendentieus Om gaaf te zijn hier en daar iets tè tendentieus. Het stuk bevat weinig handeling en wordt dus in hoofdzaak ge dragen door de tekst, die uiter mate beschouwend en morali- seerend is. Dat dit spel toch drie bedrijven lang de zaal weet te boeien ligt in hoofd zaak aan de actualiteit van het gegeven, de zedenverwil dering onder de jeugd. Hier wordt de vinger op de wonde plek gelegd, en meer dan dat, ae weg naar herstel wordt ge wezen: ons volk zal weer het gezin als middelpunt van het bestaan moeten gaan zien. Waar de handeling ln dit drama erg zwak was stonden de acteurs voor een buitenge woon moeiiyke taak. Aanvan kelijk wisten dan ook slechts Alb. v. Vegten, als opa, Ted van Zwieteren, als Kitty en Theo van Veen, als Hans, van hun rollen levende figuren te maken. De zwakte van de an dere acteurs in het eerste en tweede bedrjjf, lag echter niet aan hun capaciteit, want in bet derde bedrijf lieten allen behoorlijk spel zien. Olga van Wagcningen, die aanvankeüjk als Carla ternauwernood op viel, speelde in het laatste be- dryf uitstekend en de cre atie van Theo van Veen in het derde bedryf was af Al met al een tooneelopvoe- ring die zich terecht ln de be langstelling mocht verheugen. J. H- Groede STRANDFEEST. Ook het strand van Groede is thans „gezuiverd" van palen. De V.V.V. kon 8 September haar jaarlyksch strandfeest houden. Onder leiding van den heer Spee werd een aardig programma afgewerkt, waar- Retranchement VERKIEZING WETHOUDERS. Tot wethouders zyn ln deze gemeente gekozen de heeren A. Willemsen en J. de Bruijne. De heeren J. de Hullu en H. den Hamer werden aangewe zen om de rekening over 1944 te controleeren- In de nacht van. Zaterdag op Zondag werden by een twee tal fokkers in* Hoofdplaat een flinke party konynen door een of meer honden doodgebeten, terwijl bij een derde persoon konijnen vermist werden. Vrydag maakten de leer lingen van de Openbare Lage re school te Oudelande. be gunstigd door fraai zomer weer, een uitstapje naar Burgers Dierenpark in Til burg. Mej. J. Dirks, onderwyze- res aan de Chrlstelyke School te Wissekerke, ls met ingang van 1 Januari a.s.i ln de zelfde functie benoemd aan de Chris telijke School, Gravenstraat, Middelburg. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorlooplg diploma scheepswerktuigkundlge de heeren I. Blaasse te Goes eif G. H. Gillissen te Middelburg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2