PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Palestijnsche vredesconferentie te Londen begonnen Gedetineerden werken in de mijnen Commissie-Generaal thans benoemd Vandaag Agrarische afdeeling der Jaarbeurs officieel geopend Repatrieeringsdienst wordt opgeheven Hoe de berichtendienst in Zeeland werd opgebouwd Hoofdredacteur G. Baïllntfjn Kraet redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch,'Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 11 Sept. '46 189e Jaargang Nummer 211 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2.—* Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29. tel 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr. 359300 P-Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren ENGELAND WIL GEEN CONFLICT MET ARABISCHE WERELD. Joden voelen zich verraden. Het Joodsche volk zal daar- mee nimmer accoord gaan. De In de schaduw van de groo- te Parijsche conferentie is gis teren in Lancaster House in Londen een conferentie van kleiner formaat begonnen, nl. die over Palestina. Op ver zoek van de zeven staten van de Arabische Liga, Egypte, Irak, Syrië, de Libanon, Ara- bië, Jsmen en Transjordanië heeft de Engelsche regeering daar vertegenwoordigers van Joden en Arabieren rond de groene tafel bijeengeroepen met het doel een voor allen bevredigende oplossing van het probleem te vinden. Te Londen maakt men zich echter voor alsnog weinig illusies over het resultaat en rekent men voor- loopig op een. volslagen mis lukking. Om te beginnen ont breken de voornaamste partij en, de Palestijnsche Arabieren en het Joodsche agentschap op het appèl; beide hebben gewei gerd aan één tafel olaats te nemen. D.an is de zaak, waar om het gaat, zoozeer op de spits gedreven, dat het schier onmogelijk lijkt een oplossing te vinden, waarby" beide par tijen zich neer kunnen leggen. Deze zaak is in het kort in één gedachte samen te vatten: Een nationaal tehuis voor de Joden. Het reeds zeer oude Joodsche verlangen naar Pa lestina Is de laatste jaren aan zienlijk opgestuwd door de gruwelijke vervolgingen, waar aan de Joden in Europa heb ben bloot gestaan en hier en daar nog staan. Onbeperkte immigratie en vestiging van -een onafhankelijke Joodsche staat zijn de doeleinden waar voor zij thans strijden. De Palestijnsche Arabieren zien zelfs een beperkte Jood sche immigratie in Palestina met leede oogen aan en wen- schen het land te beschermen tegen „Zionistische verove raars", desnoods door het Zionisme over de geheele we reld uit te roeien. Zij hebben daarbij het voordeel, dat een machtig blok van Arabische staten, de Arabische Liga, achter hen staat. De Engel sche politiek in Palestina is terecht van vele kanten scherp gelaakt, maar men dient daar bij toch niet uit het oog te verliezen, dat de Britten zich slecht kunnen veroorloven een conflict aan te gaan met de Arabische wereld, waar een maal opgeroepen religieus fa natisme moeilijk meer militair te beteugelen ls. Integendeel, juist nu de Engelsche positie bij het Midden-Oosten door de Russen wordt bedreigd, is de Britten er veel aan gelegen de sympathie te verkrijgen van de Arabische wereld en haar als bondgenoot te houden. Het is daarom, dat Attlee er in zijn openingsrede aan herinner1, dé, dat de Palestijnsche kwes tie niet afzonderlijk behandeld kon worden, doch beschouwd moest worden tegen de ach tergrond van de wereldpolitiek. Hij verklaarde, dat de Brit- sche regeering gedurende vyf en twintig jaren met belang stelling de vooruitgang van de Arabische nationale herleving gevolgd had en dat zij alles zal doen om de sociale voor uitgang van de Arabieren te bevorderen. Het is niet te verwonderen, dat de Joden zich door deze houding van Engeland verra den en bekocht voelen. In een scherpe verklaring constateerde Zondag de Ned. Zionistenbond, dat Engeland zich aan de zijde van de re actie heeft geplaatst. De re geering steunt menschen, die met de asmogendheden heb ben samengewerkt, vernietigt Joodsche nederzettingen en ar resteert hen, die samen met Engeland tegen de fascisten hebben gestreden. De plannen, die zij thans voorlegt, zijn vol komen in strijd met de ver plichtingen, die zrj vrijwillig op zich heeft genomen en hebben als belangrijk doel Engeland een sterke militaire basis te verschaffen. UITSLAGEN BULGAARSCH REFERENDUM. Volgens radio Sofia heeft het Bulgaarsch ministerie van ibuitenlandsche zaken de offi- cieele uitslagen van het refe rendum over de toekomstige status van Bulgarije bekend gemaakt. Van de 4.117.504 uitgebrachte stemmen (91.56 van het aantal stemge rechtigde kiezers) waren 3.801.160 voor de republiek i(92.27 van het totaal), 197.176 voor de monarchie en 119.168 ongeldig. De Egyptische minister president, Sldky Pasja, heeft medegedeeld, dat de onder handelingen over de her ziening van hefc Engelsch- Egyptische verdrag van 1936 binnenkort zullen worden her- yat. weg moge lang zijn, zoo be sluit de verklaring, voor de duizendjarige zwerver kan geen weg te lang zijn. Intusschen is de opening van de conferentie weer het sein geweest voor een opleving van de terroristische activiteit in Palestina. In Jeruzalem en Tel Aviv zijn weer nieuwe bomaanslagen gepleegd, waar bij o.a. een spoorweglrjn op twee plaatsen door mijnen werd opgeblazen. De Joodsche raad nam een resolutie aan om niet meer samen te werken met het plaatselijk b'estuur. De tijd voor een oplossing dringt en het zal interessant zijn te zien hoe Engeland zal manoeuvreeren om deze te vinden. Opnieuw groote koersdaling in Wallstreet. Na het lange week-end ging Maandagochtend opnieuw een §olf van liquidaties over Wall treet. waarbij de noteerin gen van een aantal fondsen nieuwe laagtepunten in dit jaar bereikten. De omvang van de handel was bijzonder groot bij opening en ticker bleef soms 4 minuten bij de transacties ten achter. De druk was voor al gericht op de vooraanstaan de staalfondsen, automobiel waarden en chemische fond sen. Er werden daarbij koers verliezen tot 6 punten gele den. De makelaars schrijven de ze nieuwe verkoopsgolf in hoofdzaak toe aan het ongun stige nieuws van de arbeids markt. waarbij speciaal de nadruk wordt gelegd op de zeeliedenstaking. MEER BRANDSPIRITUS. Met ingang van begin Oc tober zullen de handelaren met een grootere hoeveelheid brand spiritus worden bevoorraad. Het percentage wordt ver hoogd tot 60 procent van de vooroorlogsche omzet. Alle bonnen voor brandspi ritus verliezen met ingang van 1 October a.s. hun geldigheid. Er kunnen ook Poolsche arbeiders komen. Gelijk wij reeds in het kort meldden, heeft dr. R- C. T. Groothoff, beheerder der mij nen. aan de regeering verzocht in totaal 7000 gedetineerden gelegenheid te geven in de mij nen te gaan werken. In een onderhoud met een A.N.P.- redacteur vertelde dr. Groot hoff, dat de tot dusver aan-ge- nomen gedetineerden, die vrij willig kwamen, goed werken. Na de aanneming van de eerste 2000 is de tewerkstel ling van anderen echter eeni- gen tijd stopgezet, om in de kampen de gelegenheid te ge ven de geestelijke en sociale verzorging en de bewaking bij het vervoer naar en van de mijnen beter te organiseeren. Dit is thans geschied en met de aanneming kan nu worden doorgegaan. In de regel worden S.S-ers en personeel van de Kriegs- marlne op de mijnen aangeno men, waarvan mag worden aangenomen, dat zij nog wel enkele jaren voor hun misdra gingen tijdens de oorlog zullen moeten boeten. PRODUCTIE STIJGT. Voor het oogenbllk wordt met behulp van deze gedeti neerden een moeilijke periode overbrugd. Er is te weinig per soneel, waardoor het onder- grondsche effect ongunstig wordt beïnvloed. Daar in de andere deelen van het bedrijf de bezetting toch normaal moet zyn. beteeken t iedere nieuwe man, die aan het ko- lenfront wordt gezet en die daar al binnen korten tijd per dienst ongeveer 4000 kilo ko len produceert, een stijging der productie. De tewerkgestelde gedeti neerden krijgen loon en gezins. Plan Yoor wereldvoedselraad aanvaard. Sir John Boyd Orr, direc teur-generaal van de Food and Agriculture Organisation der V. N.f deelt mee, dat de voorstellen voor een wereld voedselraad door de afge vaardigden ter FAO-conferen- tie In beginsel zjjn aanvaard. Sir John meent. dat de FAO de belangrijkste van alle internationale organisaties is, omdat zij tot doel heeft allen volken datgene te verschaf fen, wat allereerst noodig is en waaronder noch een vol ledige productie noch arbeid voor iedereen mogelijk is. Sir John voegde er aan toe, dat de volkeren er bij hun regeeringen op aan moesten dringen de voorstellen, be trekking hebbend op de we reldvoedselraad, te onder schrijven, daar anders eenzelf de crisis dreigde als na de vorige wereldoorlog. Hy is van meening dat de geheele wereld twêè maal zoo veel voedsel kan voort brengen, als thans het geval Op de bijeenkomst Maandag werd besloten Sowjet-Unle en Argentinië uit te noodigen lid te worden van de commissie, benoemd om het voorstel tot oprichting van een wereldvoedselraad te bestudeeren. WILLEN DE ITALIANEN HUN VLOOT LATEN ZINKEN? De Romeinsche correspon dent van de „Prawda" maakt gewag van hardnekkige ge ruchten inzake „anti-gealli eerde elementen", die willen bewerkstelligen, dat de Itall- aansche scheepsbevelhebbers de oorlogsschepen, welke zii aan de geallieerden volgens 't vredesverdrag zullen moeten overdragen, tot zinken bren gen. Alle commandanten zou den dienaangaande verzegelde orders hebben ontvangen. toelagen. Zij moeten daarvan de kampkosten betalen, maar kunnen de rest van het ver diende geld aan hun familie sturen. POLEN De mogelijkheid bestaat nog altijd enkele duizenden Pool sche arbeiders voor de mijnen naar Nederland te halen. Het zijn echter vreemdelingen, van wien wij zeer weinig weten. De wijze, waarop de moei lijke periode moet worden overbrugd met gedetineer den of Polen is een vraag waarover de regeering moet beslissen. Eenheidspartij won in Saksen en Thüringen. Volgens de door het Sowjet- Russische nieuwsbureau te Berlyn gepubliceerde officieele uitslagen van de Zondag ge houden gemeenteraadsverkie zingen in Thüringen en Saksen verkreeg de socialisti sche eenheidspartij, ontstaan door de fusie der communis tische en sociaal-democrati sche party en. in de Sowjet- Russische zóne van Duitsch- land, de. absolute meerder heid. In Saksen behaalde de sod alis tische-communistische een heidspartij 59.3 der uitge brachte stemmen, de liberaal- democratische partij 23 en de christelijk-democratische partij 15.6 in Thüringen resp: 55.5 25.7 en 18.2 In Saksen werden 2.089.151 geldige stemmen uitgebracht, in Thüringen 1.489.861. Volgens het „Spandauer Volksblatt", een door de En gelsche autoriteiten gelicey- seerd Berlijnsch avondblad, was de groote meerderheid der socialistische eenheids partij in de plattelandsdistric ten te danken aan het feit. dat de kiezers in de meeste dezer streken slechts één lijst van candidaten voor zich had den. Volgens dit blad moch ten de christen-democraten en de liberaal-democraten slechts in 711 stadjes in Thüringen candidaten benoemen, hoewel zij in 1325 van de 2435 plaat sen lijsten indienden. 1 Prol. Schermerliorn voorzitter. De Regeeringavoorllchtingi dienst meldt: Bjj K.B. van 10 September 1946 zijn benoemd tot Commissarissen-Generaal de heeren: F. de Boer, waar nemend burgemeester van Am sterdam van 5 Mei 1945 tot 37 Febr. 1946, thans directeur van de Stoomvaart-maatschappij Nederland, M. J. M. van Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, prof. Ir. W. Schermerhorn, lvïinister-Presi, dent van 25 Juni 1945 tot 3 Juli 1946, thans lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. Tot Voorzitter der Commissie is benoemd prof. Schermer horn. In verband met het in de wet vastgelegde collegiale karakter der Commissie, bedoelt dit voorzitterschap uiteraard uit sluitend de goede orde te die nen, zonder als zoodanig hoo- ger gezag te verleenen. Naar men weet heeft dr. van Mook als Luitenant-Gouver neur-Generaal zitting in deze Commissie. Veerdienst over de Noordzee. Deze week zal de firma Frank Buslard and Sons te Tilbury een veerdienst Tilbu ryRotterdam openen, hier voor zullen L.S.P. landings vaartuigen gebruikt worden. Het bijzondere van deze dienst is. dat de goederen met auto en al worden overgezet, hetgeen voor de Nederland- sche export van fruit, toma ten e.d. een groote verbete ring beteekent. Vermoedelijk zal vandaas het eerste vaartuig met 60 1 70 trucks van Tübury naar Rotterdam vertrekken. Holland-tours voor Amerikaansche soldaten. In Juli van dit jaar is het Dutch Allied Goodwill Com mittee begonnen voor Ameri kaansche soldaten In Dultsch- land, België en Frankrijk zoo genaamde „Holland-tours" te organiseeren. Nu inmiddels gebleken is dat voor deze rei zen groot enthousiasme be staat,' zullen zij deze week door major-general Bolling of ficieel worden geopend. Major-general Bolling was ln 1944 commandant van de 84e Amerikaansche infante- rie-divisie, die door Limburg naar Duitschland doorbrak. Nu is hij theatre-chief van de Special-Services van het Amerikaansche leger in Euro pa. DERDE CONSTELLATION NOG SNELLER. Maandagmorgen om circa 9.20 uur arriveerde op Schip hol de «derde Lockheed-Con stellation voor de K.L.M., de Ph-TAX. Het toestel, dat be stuurd werd door den piloot Snitselaar. had de tocht van New York naar Nederland ge maakt in de recordtijd van 13 uur 31 min. UITKEERING AAN WACHTGELDERS. By Kon. besluit van 28 Aug. is bepaald, dat aan op wachtgeld gestelde burgerlij ke rijksambtenaren, wier wachtgeld op het bedrag van hun uitgesteld pensioen is vastgesteld, over 1945 een uitkeering van 25 pet. van dit bedrag tot een maximum van 500 zal worden gedaan. is het twee jaar ge leden dat eenige gealli eerde patrouilles bij Valkenswaard de Ned. grens overtrokken, maar weer terugkeer den; is het twee jaar ge leden, dat Luxemburg door de Amerikanen werd bevrijd en dat ten Noorden van Trier en ten Zuiden van Aken de Duitsche grens werd overschreden. Meer dan een millioen radio-luisteraars. Op 1 Sept. bedroeg het aan tal aangegeven radio-ontvang toestellen: 599 783, terwijl het aantal aansluitingen op het rijksradiodistributienet op 1 Aug. 452.683 bedroeg. )p resp. 1 Augustus en 1 Juli luidden deze cijfers: 579.244 en 447.906. Hervatting van de betrek kingen met Hongarije. In aansluiting op een be richt uit Boedapest volgens hetwelk een Nederlandsche handelsdelegatie naar Hon garije zou komen om de eco nomische betrekkingen tus- sc'nen Nederland en Hongarij. te hervatten, verneemt het A. N. P., dat het in de bedoeling ligt ook de diplomatieke be trekkingen met Hongarije welke door de oorlog verbro ken zijn, te herstellen. Nieuwe burgemeester van Amsterdam. Naar wij vernemen ls thans mr. A. J. D'Ailly benoemd tot burgemeester van Amster dam. PRINS BERNHARD Naar wij vernemen zal Z.K.H. Prins Bernhard eenige dagen buitenslands vertoeven. NEDERLANDSCHE LANDBOUW MOET ACHTERSTAND INHALEN. Eerste beurs na de bevrijding een succes. Ter gelegenheid van de ope- ning van de agrarische afdee ling van de 47ste Kon. Ne derlandsche Jaarbeurs te Utrecht heeft ir, C. Staf, di recteur-generaal van de land bouw, een rede uitgesproken, waarin hij er op wees, dat in 1936 voor de eerste maal een agrarische afdeeling aan de jaarbeurs werd toegevoegd. De belangstelling voor de deelne ming was ditmaal zeer groot. HET HERSTELWERK. De landbouw kan de steun niet missen, welke kap worden gevonden in een goede *agra- rische jaarbeurs. De landbouw in Nederland immers staat voor een moeilijke tyd. In de eerste plaats werd in het bij zonder de landbouw zwaar ge troffen door oorlogsschade. Gronden werden geïnundeerd, ten deele met het voor de grond zeer schadelijke zeewa ter, boerderijen werden ver nield, inventarissen vernietigd of gestolen, vee en paarden verdreven of weggehaald. Het herstelwerk is met groo te kracht aangepakt en al kunnen we met een zekere voldoening terugzien op het geen reeds werd verricht en op buitenlanders een byzondere indruk maakt, er blijft nog zeer veel te doen. Indien we ons realiseeren, wat gedaan zou moeten wor den, om het bedrijf gaande te houden, dan dringen zich twee voorwaarden aan ons op, nl. ten eerste: kostprijsverlaging en ten tweede vergrooting van de afzet tegen loonende prijs. De agrarische jaarbeurs kan Verleenen de republikeinen olie-concessies aan Amerika? Weer een massagraf. Ten einde maatregelen te bespreken om de repatriee ringsdienst Indië geleidelijk op te heffen, zullen het hoofd van de repatrieeringsdienst, de lt- kol. S. O. F. Maas en mr. J. H. J. Schouten, directeur van het C.B-VO,, zich Donderdag a.s. per vliegtuig naar Bataria be geven. De repatrieering zal in een langzamer tempo worden voortgezet, opdat ook de laat ste gerepatieerden nog op de zelfde wijze zullen worden be handeld als de tienduizenden, die reeds ln het vaderland te rugkeerden. MASSAGRAF GEVONDEN. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat een massagraf nabij het kampement is gevonden. Zes tien lijken werden aangestrof- fen. DE NAKAMOERA-SCHAT. Tegen den hoofdschuldige uit de geruchtmakende zaak van de- „Nakamoeraschat", Carla Wolff, die een vracht van de sieraden en kostbaarheden van den gevangen genomen Naka- moera in bewaring had, werd door den officier van justitie 8 maanden gevangenisstraf geëlscht. De schat is door een bende, onder leiding van den Engelschen kapitein Norton, weer van Carla Wolff geroofd, nadat zij tengevolge van mis handeling door de Engelschen de bergplaats had verraden- BEZOEK AAN SUMATRA. Naar het Fransche pers agentschap mededeeld, zou een vertegenwoordiger van de V-S. opnieuw een bezoek aan Su matra hebben gebracht en met dr. Ganl, de republikeinsche gouverneur van Zuid-Sumatra, de mogelijkheid van het doen van olie-concessies aan Ame rika hebben besproken. NED. VERLIEZEN. Het aantal gesneuvelden van het K.N.I.L. bedroeg over de maanden Juni en Juli resp. 6 en 18, het aantal gewonden resp. 13 en 23. De verliezen der Koninklijke Landmacht bedroegen resp. 7, 19, 43 en 74. zeker in belangrijke mate bij dragen tot het vervullen van deze voorwaarden, DE MECHANISEERING. Wil men tot kostprijsver laging komen, dan zullen ech ter ook nieuwe werkmethoden moeten worden toegepast. De mechaniseering van de land bouw ls in andere landen met groote stappen vooruitgegaan. Nieuwe machines en nieuwe methoden hebben daar buiten gewone resultaten gegeven en wij zullen moeten trachten, in zoo kortst mogelijke tyd, bij te komen en ons verder te ontwikkelen. Een demonstratie van hetgeen op het gebied van gereedschappen, landbouw werktuigen èn machines kan worden geleverd, is daarom van het grootste belang. In Nederland hebben we ech ter nog een bijzondere moei lijkheid, omdat onze landbouw overwegend in kleine bedrij ven wordt uitgeoefend. Kleine bedrijven, .die andere machi nes vragen en die door com binatie moeten trachten mee te komen in de concurrentie- strijd. De fabrikant en de handelaar moet het duidelijk worden, welke voorzieningen hier nog noodig zyn, de Iand- bouwexperts moeten trachten door het verschaffen van de noodige gegevens te komen tot het doen produceeren van die gereedschappen en werktuigen, welke voor onze kleine bedrij ven noodzakelijk zijn. EXPORT. Ook voor de bevordering van de export is de agrarische jaarbeurs uitermate geschikt. Er bestaat de mogelijkheid, aan de vreemdeling te laten zien, wat door ons kan worden voortgebracht. We kunnen re clame maken Maar we kun nen ook laten zien, welk een zorg aan de te exporteeren goederen wordt besteed. Hetgeen thans op deze agra rische afdeeling wordt ver toond heeft de verwachting overtroffen en het is verheu gend, dat de eerste beurs na de bevrijding reeds nu een succes kan worden genoemd. Met de beste wenschen voor 't welslagen van de agrarische afdeeling van de eerste na- jaarsbeurs na de bevrijding, verklaarde spr. de agrarische afdeeling voor geopend. LEVENSLANG GEËISCHT De Rotterdamsche kamer van het Haagsche Bijz. Ge rechtshof heeft levenslang geëischt tegen den 30-jarlgen J. de Jong en zyn vrouw J. M. Vermeulen, omdat zij den 25-jarigen J. Schouwenburg in de dood hebben gedreven door hem aan de S .D. te ver raden. Een zendhut in het belastingarchief. Accus per brancard vervoerd. WEINIGE van de duizen den Inwoners en vluch telingen, die tydens de bevrijdingsdagen de stad Mid delburg bevolkten, zullen iets weten otf kunnen vertellen van de geheime zender G. 15, die thans tijdelijk is geplaatst in het oorlogsmuseum, en die zoo'n belangrijke rol heeft ge speeld bij de bevrijding van Walcheren. Vanzelfsprekend was de zen der in de bezettingstijd omge ven met een absoluut stilzwij gen, doch ook na de bevrijding was het niet de wensch van de acht leden, die de beman ning uitmaakten, om eenige ruchtbaarheid te geven aan de taak, welke de G. 15 heeft ver vuld. Nu de G. 15 en zijn adjudant, de districtszender, in het mu seum zyn opgesteld, is het misschien wenschelijk iets na der te vertellen. D« ondergrondsche beweging op Walcheren met de be kende figuren Blonde Piet en Anton de Vries, achtten het «evaar niet denkbeeldig, dat Walcheren zou worden afge sneden yan de buitenwereld, Weinigen zal Iets be kend zijn van het ge vaarvolle en belangrijke werk dat de bemannin gen van de geheime zenders in de oorlog hebben verricht. Wij laten dan ook graag „Kees", de mar conist van de Middel- burgsche zender „G 15", In een tweetal arti kelen lets van dit werk vertellen. DE OPBOUW VAN DE DIENST. Te Grijpskerke ten huize van Blonde Piet werd de leidend- districtszender geplaatst. Te Breskens, Goes. Noord-Beve land en Oo9t Zeeuwsch-Vlaan- deren kwamen andere distriets- zenders. Lange Plet had hier over de leiding als marconist. Van 5 September 1944 af, de Dolle Dinsdag, waren de zen ders In actie gekomen met het verzamelen van voor de gealli eerden en hun gevechtshande lingen waardevolle gegevens, geschutsopstellingen, posities, sterkte vijandelijke troepen, troepenbewegingen, bunkers, soorten geschut en afweer (flak). Kort daarop kwam de in structie door middel van de geheime dienst, dat de hoofd zender moest worden bemand- Dit geschiedde op Vrydag 22 September 1944. In het belastingkantoor, Noordstraat, boven op zolder, bevindt zich een afgesloten ruimte, dienend als archief. Achter de mannen ging de deur op slot, de ambtenaren werk ten beneden. Tusschen de pakken van oude vergeelde successieme mories werd de zendhut ge bouwd. De antenne liep daar vandaan over de geheele zol der. zoo goed mogelijk geca moufleerd. Dezelfde dag was er contact met het hoofdkwartier in het reeds bevrijde Brabant On middellijk kwam het bericht: ,Doe zoo mogeiyk 24 uur idienst". Dit bevel werd uitge- zooals dat in de Meidagen van 1940 geschiedde. „Zeeland vecht door" gold het toen en het is blyven doorvechten, tot het de harde prjjs voor zyn bevrijding en die van het ge heele achterland had betaald- De radiodienst werd opge richt en volgens de ontvangen instructies opgeleid en inge wijd in de code-dienst der ge allieerden. Zwarte Piet, amateur mar conist met buitengewone be kwaamheden, bouwde de ont vang- en zendinstallaties. Het zijn dezelfde die thans te zien voerd, ondanks tocht en kou zijn in het oorlogsmuseum. [ondanks alle ontbrekende com fort. ondanks de beschieting en de nachtjagers. Toen op 'n Zaterdagnacht de jager weer verscheen en boven de stad raasde en bommen wierp in de Pijpstraat, riep kleine Plet la coniek, „bukken Kees, laar hei j'em". MOELIJKHEDEN. Even dreigde stagnatie door de overstrooming van Walche ren en het uitvallen van de electr. stroom. Doch zelfs hier mede was rekening gehouden. Zes- en twaalf-volts accu's werden aangevoerd. Het ging er alleen om steeds te zorgen dat ze geladen waren. Dit laaen werd gedaan in de Heerenstr. Vandaar werden de accu's per „brancard" vervoerd naar de Noordstraat. De mannen droe gen helmen van het Roode Kruis of banden van de Brand weer. Het gevaar hieraan verhon den was de nieuwsgierigheid van de menschen- „Of het erg was" en „Wat er gebeurd was", waarop steeds het stereotype antwoord kwam, dat het wel meeviel als ze maar niet leeg liepen. Vanaf de zolder van het be lastingkantoor had men ge zicht op de Penninghoeksin- gel, juist op het huis waar de „Grüne" „leefden". We waren dus veilig. Zoodra de zenders in de lucht waren werden ze vanzelf ook door de moffen gehoord. Elke morgen 7 uur kwam de dis trictszender Grijpskerke in de lucht tot 's avonds 12 uur met een helder kanarietoontje om op de bepaalde uren de rap porten uit Goes, Breskens en Noord-Beveland op te nemen. Bulgarije stelt brutale eischen. Mei steun van Rusland. In de politieke en territori ale commissie voor Bulgarije der vredesconferentie te Pa- rjjs hebben zoowel Engeland als Zuid-Afrika zich sterk verzet tegen de Bulgaarsche aanspraken op West-Thracië en een uitgang naar de Aegei- sche zee. Afgevaardigde Jor dan noemde de eischen „het toppunt van brutaliteit". Hij stond sympathiek te genover het idee om de Grieksche aanspraken op een strategische grens met Bul garije in te willigen, de Brit- sche afgevaardigde eveneens. Bondar, Wit-Rusland, ver klaarde, dat de Bulgaarsche aanspraken gerechtvaardigd zijn, daar dit land een grens eischt. welke een historische onrechtvaardigheid zou goed maken. BRAZILIË HELPT ITALIË. Engeland heelt bij monde van Glenvil Hall tydens de zitting van de economische commissie voor Italië mede gedeeld, dat het voornemens is contanten of goederen als herstelbetaling van Italië te eischen. Engeland heeft een bedrag van 2.800.000.000 pond sterling geëischt ten behoeve van zichzelf en zijn koloniën. Brazilië deelde mede, dat het zou afzien van eischen, die te zwaar zouden drukken, op de Italiaansche economi sche positie. De Italiaansche activa ln Brazilië zouden waarschijnlijk voldoende zijn om Brazilië tevreden te stel len. TJECHISCHE EISCHEN. De V. S. steunden in de commissie voor Hongarije de aanspraak van Tsjecho-Slo- wakye op Hongaarsch gebied aan de Zuidelijke oever van de Donau. Hongarije beweert, dat de bevolking van dezfc streek overwegend Hongaarsch is. Men besloot tenslotte een sub-commissie in te stellen ter bestudeering van de Tsjechi-. sche eischen. Evenals de dag tevoren, was er Dinsdag meer harmo nie tusschen de groote vier te ontdekken. In de Franshce nationale vergadering staakten Dins dagmorgen de stemmen over het voorstel om de ontwerp- kieswet. te onderwerpen aan een nationaal referendum voor aanvaarding of verwer ping. E /r stemden 273 afge vaardigden yoor ©n 273 tegen*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1