PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Koningen komen en gaan Botwinnik toch overwinnaar te Groningen Belangrijke aanwinst voor Provinciale Stoombootdiensten UIT DE PROVINCIE. Zeeuwsche Si eeuwsche ünippers Zuid-Beveland Hoofdredacteur G, Ballintiju [(mei redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch.'Vlis singen. Maandag 9 Sept. 1946 189e JaargangNummer 209 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER- yr?ecï£'3Ederiik''bthalïs °p Zon- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29. tel 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg: Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr. 359300 P-Z.C-. Middelburg. Het Wereldgebeuren Bulgarije wordt een volksrepubliek. Poolsche critiek op rede van Byrnes. Koningen komen en gaan in Europa. Nauwelijks een week nadat het Grieksche volk in meerderheid stemde voor te rugkeer van koning George is gisteren in Bulgarije een soortgelijk plebisciet gehouden. In Bulgarije echter, dat in de Russische sfeer ligt, Is een groote overwinning voor de re publiek verzekerd. De half- fascistische koning Boris, een goed vriend van Hitler, die na de omwenteling in Bulga rije het land verliet, heeft net koningschap zoozeer ln discre- diet gebracht, dat de thans 11-jarige prins daar de wrange vruchten van zal moeten plukken. Georgiev, de Bul- gaarsche eerste minister, heeft in een boodschap het volk opgewekt voor de volks republiek te stemmen en daar alle acht partijen zich hiervoor uitgesproken hebben en er geen enkele georganiseerde monar chistische partij bestaat, zal aan deze opwekking ongetwij feld in groote getale gehoor zijn gegeven. Reeds Zondag avond waren alle voorbereidin. gen gereed om de uitroeping van de nieuwe republiek op feestelijke wijze te vieren en in Sofia waaiden hier en daar reeds de republikeinsche vlag gen. En dat terwijl aan de overzijde yan de grens alles in gereedheid gebracht wordt voor de ontvangst van koning George, van wien spoedig een proclamatie tot zijn volk wordt verwacht. James Byrnes, de Ameri- kaansche minister van buiten- landsche zaken, is weer in Pa rijs teruggekeerd van zgn reis naar Duitschland. Het spreekt vanzelf, dat zijn belangrijke Stuttgarter rede de geheele wereldpers doorgegaan Is en aanleiding tot velerlei com mentaar is geworden. Zoowel in de V.S. als in Engeland is de rede in het algemeen met instemming begroet. Ook in Duitschland, waar de rede in alle bladen in extenso en groot opgemaakt is weer gegeven, ls men nogal ingeno men met de woorden van Byrnes, in het bijzonder met de passages, waarin hij annexa tie van Duitsch grondgebied van de hand wijst. Minder vriendelijk is de rede ontvan gen in Polen, waar vooral de door Byrnes geopperde moge lijkheid van een herziening van de Oostelijke Poolsche grens kwaad bloed heeft gezet. Een blad noemde de rede anti- Poolsch en zeer gevaarlijk voor de wex-eldvrede. De Russische pers heeft ermee volstaan een uittreksel van de rede te ge ven zonder daaraan voorloo- pig commentaar vast te knoo- pen. In Parijs is in de politieke commissie voor Italië opnieuw de moeilijke kwestie Triest ter sprake gekomen. De Joego slaaf Kardelj heeft Zaterdag het woord gevoerd en hij be gon met weinig verzoenend te verklaren, dat zijn land geen enkele, beslissing zou erken nen eri geen enkel vredesver drag zou teekenen, wanneer niet alle onrechtvaardigheden aan Joego-Slavië, aangedaan hersteld zouden worden. De poging om het Venetiaansch Slovenië aan Italië toe te wij zen noemde hij een wreedfe schending van de ethnische beginselen. De beste regeling Ivoor Triëst zou volgens hem zijn de plaatselijke wetgevende en uitvoerende macht te stel len ln handen van de bevol king van Triëst zelf. Terwille van het bereiken van een overeenkomst was Joego-Sla vië bereid zijn steun te geven aan een speciaal internationaal statuut voor Triëst als vrij stad, doch alleen indien de stad in voldoende mate ver bonden zou blijven met Joego slavië. In Triëst zelf zijn overigens weer groote pro-Joego-Slavi- sche demonstraties gehouden, waarbij het hier en daar warm toeging. Amerikaansche en Engelsche militairen, die tus- schenbeide wilden komen, wer den door de menigte met stee- nen bekogeld en in een jeep met filmoperateurs van een Amerikaansche maatschappij werd. een handgranaat gewor pen. Wanordelijkheden, waarbij dooden vielen, kwam ook weer Voor in Bombay. Pandit Nehroe, de president van de nieuwe Britsch-Indische ing. hield in deze functie voor het eerst een radiorede, waarin hij een merkwaardige buiging voor de Sowjet-Unie maakte. Aan deze groote na tie zenden wij onze groet, zoo zei hij. Deze natie is onze buur ln Azië en ongetwijfeld zullen wij veel met elkaar te overleggen hebben. Wij behoo- ren tot Azië en de Aziaten zijn ons nader dan de anderen. Tegelijkertijd verklaarde Gandhl, dat de Engelschen niet moeten denken, dat zij Hindoes en Moslems van elk aar gescheiden kunnen hou den. Zij zgn zonen van de zelfde bodem en moeten samen leven. Het zijn geluiden, die de Engelschen niet zoo aange naam in de ooren zullen klin ken. Een electrische centrale door atoomenergie. In de Ver. Staten zijn de plannen gereed voor de bouw van een electrische centrale, die gedreven zal worden door atoomenergie. Indien deze pis.grien werke lijkheid worden, zal binnen een half jaar voor het eerst de atoomenergie voor civiele doeleinden aangewend worden. Havenstaking ïn Antwerpen geëindigd. De staking in de haven van Antwerpen ls geëindigd na een stemming van de arbei ders. 6.526 arbeiders hebben ge stemd voor de hervating van de arbeid 4.222 tegen. Er wa ren 279 blanco-stemmen. Sde schepen, die dringend en worden gelost, ls het werk hervat. PRINSES ELIZABETH VERLOOFD? Volgens het Londensche blad „The Star" is de aan kondiging van de verloving van prinses Elizabeth, de oudste dochter van het Brlt- sche koningspaar, met den Griekschen prins Philip, bin nenkort te verwachten. De privé-secretaris van den koning verklaarde later, dat de prinses niet verloofd is. „Het gepubliceer de bericht is onjuist", zeide hg. RAKETTEN NAAR DE MAAN Naar te New-York 'verluidt zullen technici van het Ame rikaansche leger binnen an derhalf jaar raketten gebouwd hebben, die naar de maan kunnen vliegen. De raketten zullen een zen der met zich voeren, die in staat ls signalen te geven van de maan naar de aarde GAAT WISJINSKI DUELLEEREN De Rus Wisjinski heeft op een der Parg- sche commissie-vergade ringen beweerd, dat de Italianen een minder groote mond moeten op zetten, omdat zij tijdens de geheele oorlog bewe zen hebben beter te kunnen (weg)loopen dan te vechten. Een Italiaansch advocaat heeft nu Wisjinski tot een duel uitgedaagd om het tegendeel te bewe zen Het antwoord van Wisjinski wordt met spanning tegemoet ge zien. Indonesisch congres van de Partij van de Arbeid. Door de Partij van de Ar beid was Zaterdag een congres gewijd aan het Indonesische probleem. Het congres stond onder leiding van den heer Koos Vorrink. De minister van overzeesche gebiedsdeelen, de heer Jonkman, sprak de deel nemers toe. Tot de Inleiders behoorde oud-minister Loge- mann. Het congres sprak zich ten slotte uit voor een samengaan van staatkundige eenheden, de één op generlei wijze onder worpen aan de ander, vrijelijk vereenigd als leden van een gemeenschap van naties. Ne derland zal zich bereid moe ten toonen te onderhandelen met vfjjelHk door de republiek aan te wijzen vertegenwoordi gers- Een wapenstilstand moet :en spoedigste worden bevor derd en de uitzending van troepen dienovereenkomstig geregeld. Nieuwe pogingen tot toenadering REPUBLIKEINEN NOODIGEN NED. MISSIE Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat dr. van Mook overweegt een schrijven aan Sjahrir te zenden, waarin hij hem zal voorstellen tezamen te bespreken of zij Lord Kil- learn al dan niet zullen uit- noodigen zyn diensten te ver- leenen bij de oplossing van het Nederland sch-Indonesische conflict. Dr. van Mook heeft eveneens een uitnoodiging van de repu blikeinen ontvangen om een Nederlandsche missie naar Djokjakarta te zenden ten ein de zelf den toestand ln oogen- schonw te nemen. Men neemt aan, dat de republikeinen be reid zijn om het programma van de tocht geheel aan de missie over te laten, nadat deze in Djokjakarta is gear riveerd. Te Batavia is ln dezen nog geen beslissing genomen, doch indien de uitnoodiging aange nomen wordt, zal de missie waarschijnlijk hoofdzakelijk uit hoofden van departemen ten en andere vooraanstaande personen bestaan. SJAHRIR OVER DE WAPENSTILSTAND Na zijn terugkomst in Ba tavia verklaarde Sjahrir, dat de samenstelling van het nieu we kabinet thans bijna gereed ls. Met betrekking tot de be sprekingen inzake een wapen stilstand. zeide Sjahrir, dat in het Indonesische standpunt, volgens hetwelk als eerste voorwaarde voor een wapen stilstand geen Ned. troepen meer in Indonesië aan land gezet zouden moeten worden, nog geen wgziging is geko men- Hij voegde eraan toe, dat bij de komende onderhande lingen inzake een wapenstil stand ook de kwestie van een beperking van het aantal Ne derlandsche militairen en van een afbakening van het door hen bezette gebied door de re publikeinen ter tafel zal wor den gebracht. Inmiddels is Sjahrir weer ln Djokjakarta teruggekeerd. Men neemt aan, dat hij aan Soekarno, die een dezer dagen van zijn vacantie ln Ocst-Java zal terugkeeren, een lijst van nieuwe kabinetsleden zal voor leggen. woordvoerder van het Britsche consulaat-generaal heeft bevestigd, dat de Brit sche troepen op 30 November definitiefvertrokken zijn. Schaakkampioene! De Nederlandsche schaakkampioene, mevr. Heemskerk, vertelde, dat zij eigenlijk nog steeds geen openings-theorie kent, maar uitsluitend op haar „feeling" speelt. In 1936, toen Euwe Aljechin hun befaamde match speelden, volgde zij de strijd van haar ziekbed af. Ze vond het zoo Interessant, dat zH haar vader verzocht haar het spel te leeren. Zeven weken later speelde ze te Amster dam mee om het da meskampioenschap en werd tweede met slechts één verliespartg. In 1939 veroverde zij op mevr. Roodzant voor het eerst de titel. ROOIVERBOD OPGEHEVEN Het roolverbod van aardap pelen is geheel opgeheven- Thans mogen alle rassen con sumptie-aardappelen worden gerooid. De V.B.N.A. zal ech ter voorloopig geen aardappe len van de late rassen afne men. Zondag 8 Sept. Is voor de Britsche katholieken de dag der voorspraak voor Po len geweest. Recordvlucht van Evert van Dijk. Evert van Dgk ls Zondag morgen na een recordvlucht van 14 uur en 2 min. met de tweede K.L.M.-Constellation uit Amerika op Schiphol ge land. De gemiddelde snelheid op het 6200 km- lange traject bedroeg 445 km. per uur. Salarissen overheidspersoneel. De minister van binnen- landsche zaken heeft Zaterdag een vertegenwoordiging ont vangen van de samenwerken de centrales van overheids personeel. De delegatie heeft de heerschende moeilijkheden onder het overheidspersoneel belicht en in verband daarme de de, urgentie van verdergaan de maatregelen met betrek king tot ae bezoldiging be pleit. De minister antwoordde, dat de salariscommissie ad hoe in middels is opgeroepen om op Maandag 23 September a.s. over dit onderwerp te beraad slagen. Z. Exc. verzocht de organisaties haar medewerking te verleenen, opdat de dan te bespreken voorstellen zoo mo gelijk dienzelfden dag worden afgehandeld. Terstond na ontvangst van het advies der salariscommis sie zal de minister bevorderen, dat het kabinet zoo spoedig mogelijk zijn definitief stand punt bepaalt. Euwe op de tweede plaats. De laatste ronde van het Staunton-wereldschaaktour- nool te Groningen is, speciaal wat de belde rivalen voor de eerste plaats betreft, nog on gedacht geloopen, echter zon der dat nierdoor een andere eindstand ontstond, dan eigen lijk reeds algemeen verwacht werd. Botwinnik verloor wel iswaar onverwacht van Naj- dorf, maar ook dr. Euwe, die door een overwinning eerste zou zyn geworden en bij re mise de eerste prijs met den Rus had mogen deelen, ver loor, nadat hy aanvankelijk zelfs iets beter had gestaan Toen de Nederlander op de 25-ste zet een blunder maak te kostte het Kotov weinig moeite om te winnen. Verder won O'Kelly van Kottnauer en Szabo van Stel- ner. terwgl de partgen Flohr Vidmar, Tartakower Stoltz, YanowskyBernstein, ChristoffelBoleslafsky, Gul- mardDenker en Lundin Smislof remise werden. WEER EEN VLIEGTUIGONGELUK. Een Brltsch vliegtuig van de lijn EngelandZuid-Ame- rilta is kort na het opstijgen in de omgeving van Bathurst ir. Gambia (Noord-West Afri ka) omlaag gestort. 23 per sonen kwamen om het leven. ATOOMBOMPROEF UITGESTELD. Naar te Washington officieel wordt medegedeeld, heeft pre sident Truman de atoombom- proef, waarbij een atoombom diep. onder water tot ontplof fing zou worden gebracht, zullen voor onbepaalde tijd uitge steld. Hierdoor is de eindstand: 1. Botwinnik 14% P-; 2. Euwe 14 p.; 3. Smislof 12% p.; 4. en 5. Szabo en Najdorf ieder met 11% p.; 6. Flohr met 11 p.; 7, 8 en 9. Stoltz, Lundin en Boleslafsky leder 10% p.; 10, 11 en 12 Denker Tar takower en Kotov, ieder 9% p.; 13. Kottnauer 9 p.; 14] Yanowsky mët 8% p.; 15 en 16 Guimard en Bernstein, leder 7 p.; 17. Vidmar 6% p. 18. Steiner 6 p.; 19 en 20 Christoffel en O'Kelly, ieder 5% p. Zaterdagavond had onder groote belangstelling de prijs uitreiking plaats, waarbij aan Botwinnik de fraaie zilveren sigarettendoos van H. M. de Koningin werd ter hand ge steld. Schoonheidsprijzen werden toegekend aan Lundin (voor SzaboLundin)dr. Euwe (GuimardEuwe en Yanows kyBotwinnik). Szabo kreeg nog een prijs als winnaar van de korste partij. Bernstein en Kottnauer kregen de Lan- dau-prijs voor het behalen van het beste resultaat t'eger de prijswinnaars. NATÏONAAL-TOURNOOI. Het Nationaal-tournooi, dat tegelgk werd gespeeld, werci gewonnen met 7% uit 12 door Stumpers uit Eindhoven. Voorts behaalden Kramer, v d. Tol en Wellner ieder 7 p. Bergsma 6 p., Sammel'us in Vinken 5% p., Scheffer 4'/, p. Bunt, de Jong, Mulder en Plingsma leder 4 p. De dames Heemskerk Roodzant speelden acht par tijen om het dameskampioen schap van ons land en be haalden ieder 4 punten, waar door mevr. Heemskerk kam pioene bltjft. PROEFVAART VAN DE PRINS WILLEM L Overdracht herstelde vaartuig aan de Provincie. VRIJDAG 9 September is| een gedenkwaardige dag geweest in de geschie denis van dc Provinciale' Stoombootdiensten van Zee land. Op deze datum heeft namelijk de „Prins Willem I", het eerste, jia de oorlog ge heel herstelde schip van de Provinciale vloot, officieel proef gevaren! Het is een trotsche vaart geworden over de breede, zon- eschenen Zeeuwsche wate ren. Een schip, dat tijdens de oorlog door bombardementen in een rnïne veranderde, voer als ruim, modern ingericht, niet minder dan 6 meter ver lengd vaartuig van Vlissingen naar Perkpolder en vandaar terug naar Walcherens haven stad. Aan boord bevonden zich het volledige college van Ge deputeerde Staten, de directie van de Prov. Stoomboot diensten, de directie van de K.M, „De Schelde", ir. Boo gaard van het departement van Openbare Werken en We deropbouw en tal van experts op scheepsbouwkundig gebied. Zjj allen waren vol lof over de snelheid en de capaciteit van deze als nieuw geworden, veerboot, die de misère op de Zeeuwsche veren in aanzien lijke mate zal verminderen. Machtige machines doen het schip de golven Idieven, de eerste en tweede klasse ka juiten zyn smaakvol ingericht en bieden alle comfort. Acht tien auto's, duizend passa giers kan de „Prins Willem I" vervoeren en zulks met een snelheid van 12% mijl per uur! Het ls inderdaad een voor uitgang van be teekenis, want, na aanvankelijk even dienst te hebben gedaan op Zierik- zee, zal de „Prins Willem I" worden ingezet op de lijn VlissingenBreskens. DE OVERDRACHT. Tijdens de vaart heeft de heer A. Smit directeur van de K.M. „De Schelde", de „Prins Willem 1" overgedragen aan de Prov. Stoombootaiensten. Hij bracht daarbg in herinne ring, hoe dit schip met twee zusterschepen in 1933 gebouwd werd, tot 1939 voor de provin cie voer, vervolgens bij d« marine v/erd ingelgfd en mij- nen legde, in 1940 Fransche soldaten naar Walcheren en bij de terugtocht van Walche ren terug voerde en ten slotte met de zusterschepen in de haven van Breskens tot zin ken werd gebracht en ver brand. Later werden de schepen gelicht en de „Koningin Em ma" kon spoedig weer dienst doen. De beide andere schepen konden echter door „De Schel de" slechts met groote moeite uit handen van de vijand worden gehouden en. toen dat in 1943 niet meer ging herstel bevolen werd, werd met dit laatste zooveel mo gelijk getraineerd. Toen de be zetter ook hieraan een einde wilde maken, werden de „Prins Willem I" en de „Oos- terschelde" naast elkaar op de werf liggend, door een bombardement grondig ver woest. Opnieuw dreigde nu echter gevaar, want de Duit- schers wilden schroot van de herstelbare schepel makep. Ook dit werd echter voorko men en toen na de bevrijding de vereerende opdracht kwam om de schepen te verlengen en te herstellen, heeft „De Schel de" zich beijverd om deze op dracht uit te voeren. Thans is het zoover, dat de „Prins Wil lem I" kan varen en dat op 25 October de „Oosterschelde" de Provinciale vloot weer zal verrijken. Met de wensch, dat de „Prins Willem I" de provin ciale vloot tot zegen zal zijn, droeg de heer Smit het schip over. De heer C. Philipse, lid van het college van Ged. Staten, nam het vaartuig voor de provincie in ontvangst. Hg riep herinneringen wakker aan de trotsche provinciale vloot van vóór 1940, schilderde hoe de „Prins Hendrik" en de „Prinses, Juliana" tot zinken werden gebracht en nog op de zeebodem rusten, hoe de „Ko ningin Wilhelmina" slechts ten koste van de som van 80.000 weer bruikbaar kon worden gemaakt, hoe de „Luc- tor et Emergo" sneuvelde en de „Schouwen" als Roode Kruisschip bij Hoofdplaat tot zinken werd gebracht Geen wonder, dat de Prov. Stoombootdiensten na de be vrijding voor een schier bo- venmenschelijke taak stonden. Hulde bracht spr. aan deze tak van dienst en zijn direc teur, de heer G. J. de Jonge, voor de wijze waarop met on voldoend materiaal het ver keer op de Zeeuwsche stroo men in stand werd ^houden en spr. verklaarde met blijd schap dit eerste volledig her stelde schip weer in gebruik te nemen. Na dank te heb ben gebracht aan „De Schel de" en den expert, den heer C. J. Rijneke voor het voor treffelijke werk, dat zg heb ben geleverd, gaf de heer Philipse uiting aan de hoop, dat de Indienstneming van de „Prins Willem I" een zegen rijke eerste stap zal zijn voor de verbetering van de provin ciale veren en Zeeuwsch- Vlaanderen dichter bg Holland zal brengen. Ook de heer G. J. de Jonge, directeur van de Prov. Stoom bootdiensten, heeft tenslotte hulde gebracht aan allen, die medewerkten aan het herstel van de „Prins Willem I". Ten slotte werd, toen de „Prins Willem I" in Perk polder lag, de provinciale vlag door den heer Philipse gehe- schen. Bier wapperde het „Lnctor et Emergo" in de wind boven de Schelde. Weer was een belangrijke stap gezet op de weg naar volledig herstel van alle wonden, die de oorlog Zeeland geslagen heeft. Oogst yan 20 millioen oesters verwacht. De vooruitzichten voor de oesterteelt aan de Ooster- Schelde zijn voor 1946 niet ongunstig. Het rijksinstituut voor visscherijondèrzoek te Bergen op Zoom constateerde, dat voor dit jaar de productie van larven zoo ruim zou zijn, dat zelfs bij matige water temperatuur een broedval van beteekenis verwacht kon wor den, Vooral tusschen 10 en 20 Juli was er 'n grootere aanslag dan de kweekers zich konden herinneren ooit te hebben meegemaakt. Duizend broedjes per pan en twintig per schelp waren geen zeldzaamheid. De zeesterren en krabben veroor zaken evenwel altijd eenige verliezen. In het seizoen 19451946 werden 15 millioen oesters te gen goede prijzen verkocht, voor 19461947 wordt een oogst van 20 millioen oesters verwacht. Men hoopt op een behoorlijke afzet in binnen- en buitenland. Berichten in de pers, dat Engeland toestemming heeft gegeven voor de invoer van plm. 3 millioen oesters, zyn voorbarig. ZEEUWSCHE LANDBOUW-JONGEREN. Zaterdag had te 's-Heer Arendskerke op het terrein van den heer D. W. Linden- berg de eerste groote landdag van de Landbouw Jongeren- gemeenschap in Zeeland plaats. Deze werd des mor gens geopend door den voor zitter, den heer M. de Fegter. Spr. richtte in het bgzonder een woord van welkom tot de heeren Ir. C. J. Droogendijk, Rijkslandbouwconsulent, C. Philipse, lid van Ged. Stateh, A. A. Elenbaas, burgemeester van 's-Heer Arendskerke dr. J. W. Samberg, Ned. Herv. predikant te Delden, den inleider van deze dag. Na gezamenlijk zingen van eenige liederen, werd met een korte toespraak van den voorzitter, de.L. J. C.-vlag onthuld, waarna het Zeeuw sche Volkslied en twee cou pletten van het Wilhelmus werden gezongen. Hierna sprak de secretaris, de heer E. L. de Koejjer, ook enkele woorden. Dr. Samberg had tot on derwerp „Quo Vadis" (Waar heen gaat gij Niettegen staande het vele, dat ln de oorlogsjaren is voorgevallen zijn in Zeeland de goeae oude zeden ln eere gebleven, aldus spr., zoodat met Qods hulp en ae goede wil van de Zeeuw sche landbouwers, van Zee land weer een goed landbouw land is te maken. Talrijke problemen ln deze na oorlog- sche tija vragen om oplossing en spr. behandelde verschil lende van deze problemen. In het kort stond nij o.a. stil bij de doodstraf en zeide op ze delijke en godsdienstige gron den groote bezwaren daarte gen te hebben. Spr. deed een beroep op de jonge boeren en boerinnen om naar beste krachten mee te helpen aan de opbouw van ons Vader land. De voorzitter bracht dr. Samberg dank voor het ge sprokene, waarna men zich aan een gezamenlijke maaltijd zette. Des middags werd een apenluchtspel, getiteld „'Ge lijk een Vlam" en gegrond op 1 Cor. opgevoerd. In de pauze liet het L. J. G.-orkest zich hooren. Met samenzang en een slot woord van den voorziter werd de dag besloten. LAND- EN TUIN- BOUWCURSUSSEN. Door de afd. Zeeland van de Nederlandsche Vereenlging van Land- en Tuinbouwonder- wijzersjs een adres verzonden aan de 'Provinciale Staten van Zeeland met het verzoek, in verband met de staging van kosten van het levensonder houd, de provinciale subsidie voor de algemeene land- tuinbouwcursussen belangrijk ta verhoogen. ZEEUWSCHE LANDBOU W-MIJ. De kring Oost Zuid-Beve= land van de Z.L.M. houdt a.s. Zaterdagmiddag 2 uur, een algemeene vergadering in „De Korenbeurs" te Kruiningen. Ir. M. de Vink, directeur van de Prov. Planologische Dienst, zal hier spreken over „Er op of er onder". De heer J. D. Padmos te Yerseke slaagde voor het eindexamen Waterbouwkunde. De Roode Kruis-collecte heeft te Yerseke opgebracht de som van 271.72. De heer A. C. Boon, amb tenaar ter gemeente-secreta rie van Yerseko, is met in gang van 16 September in relijke betrekking benoemd te Vlissingen. Aangesteld is als hulp- brievenbesteller te Yerske, de heer H. de Wee Jacz. De fruitverkoop le Goes. De fruithandelaren te Goes, hebben, thans aan hun winkels bekend gemaakt, dat bij inle vering van de voorgeschreven bonnen peren, appels en prui men zullen v/orden verkocht, dus zulks geheel volgens de distributievoorschriften, waar tegen rij aanvankelijk hadden geprotesteerd- CHRISTELIJK LYCEUM VOOR ZEELAND. In een Zaterdagmiddag te Goes gehouden vergadering is over te gaan tot de stichting van een Cnr. I Lyceum met alg. stemmen besloten, definitief stichting v voor Zeeland. Een bestuur werd gevormd bestaande uit de volgende heeren: J. Laport, Goe3; dr. J. L. J Bruijnzeel. Wisseker- ke; ds. W- C. van Burgeier, Ovezande; dr. L. J. Cazemler, Terneuzen; mr. W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; C. Duvekot Lzn., Goes; A. A- van Eeten. Niemyerkerk; ds. A. H. Oussoren, Middelburg; ds. G. Greving, Zlerikzee; ds. C. A. Vreugdenhil Oud-Vossemeer; ds. R- Slofstra, Vlissingen; ds. J. S. Post, Axel; J. C. Spaans, Zlerikzee; G. Verhulzen, Mid delburg en F. C. Wijf els, Vlis singen. Ir. P. P. JANSEN TOT HOOGLEERAAR BENOEMD. Bg Kon. besluit is thans of ficieel benoemd tot gewoon, hoogieeraar in de afdeeling der weg- en waterbouwkunde aan de Technische Hooge- school te Delft, om onderwijs te geven in de algemeene wa terbouwkunde, ir. P. P. Jan sen, hoofdingenieur van de rijkswaterstaat, die de leiding heeft gehad van de droogma king van Walcheren. STREMMING. De vaart te Hansweert zal in verband met het verwijde ren van het wrak van de bok „Kolossus" op Dinsdag 10 September gestremd zijn ge durende de morgenuren en een gedeelte van de middag voor zoover noodig. DE BLOEMENTENTOON STELLINGEN. Zoowel te Goes als te Kloe- tinge zijn Vrijdag en Zaterdag de aldaar gebonden tentoon stellingen van bloemen en planten een succes geworden. Te Goes was het vooral in de avonduren zeer druk. ook was voor de attracties zeer veel belangstelling en die was niet minder toen na 10 uur de verkoop van planten en bloe men en de verloting een aan vang namen. Ta Kloetinge werd Zater dagavond door het plaatselijk muziekgezelschap op het ter rein een concert gegeven, dat de vroolijke stemming nog verhoogde en ook daar trok de sjcelbak e.d. velen en had ook de verloting onder groote belangstelling plaats. Goes DE 90-JARIGE KOLFSOCIETEIT. De herdenking van het 90- jarig bestaan van de Kolfso- cieteit „De Prins van Oranje" te Goes, is Zaterdagmiddag begonnenmet een samen komst in de bovenzaal ter verwelkoming van de Utrecht- sche spelers, die zich met de Zeeuwen kwamen meten. De voorzitter van de Goe- sche sociëteit, de heer H. J. Molhoek, heette in de eerste plaats welkom de Utrechtena ren, maar ook de oud-leden van Goes, de heeren F. Q. C. den Hollander, H. Bliek. A. van Opdorp en M. Polderman, van wie hg eerstgenoemde, die voor 60 jaar lid werd, het eere-lidmaatschap aanbood. Spr- herdacht degenen, die aan Utrecht en aan de Goe- sche club ontvielen en dat ln de eerste plaats den heer Mannhardt. Ter hunner nage dachtenis werd enkele oogen- blikken staande stilte betracht. De heer A- G. Middelbeek, voorzitter van Utrecht, bood gelukwenschen aan de jubila- resse aan, en deed dit gepaard gaan met een fraaie beker. Nadat de heer den Hollander bedankt had voor de hem aan geboden onderscheiding, ging men naar de feestelijk versier de kolfbaan en begon de jubi leumwedstrijd. Voor de korpswedstrijd werden Zaterdag twee en Zon dag een serie gespeeld. Daarbg behaalden de Goesche spelers resp. M. Haasdonk 122. C. J. Sinke 107, D- Breen 97, M. Veenis 96. H. J. Molhoek 71. C. Sinke 69, totaal 562 punten. De leden van Utrecht be haalden resp. H. C. Verloop 100, A. N. Rapis 73, A. G. Middelbeek 68; C- A. v. Don selaar 65; G. A. Vermeer 60; W. H. Verloop 45, totaal 411 punten. Goes won dus met 151 punten en het hoogst aantal was voor den heer Haasdonk. Na afloop van de prijsuitrei king ook waren er vele per soonlijke prijzen hebben de leden van Utrecht een bezoek gebracht aan het graff van den ïeer Mannhardt en daarop bloemen gelegd. Des middags werd een be zoek per autobus aan Wal cheren gebracht en werd in het Strandhotel te Vlissingen het diner gebruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3