PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Koningen komen en gaan UIT DE PROVINCIE. Botwionik toch overwinnaar te Groningen Belangrijke aanwinst voor Provinciale Stoombootdiensten Zeeuwsche Si nippers Walcheren Hoofdredacteur O. BaHlntlJa Jfmel redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vllssingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch," Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 9 Sept. 1946 189e Jaargang Nummer 209 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29. tel 2077 en 2924. Ooes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg: Oratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. He» Wereldgebeuren Bulgarije wordt een volksrepubliek. Poolsche critiek op rede van Byrnes. Koningen komen en gaan in Europa. Nauwelijks een week nadat het Grieksche volk in meerderheid stemde voor te rugkeer van koning George is gisteren in Bulgarije een soortgelijk plebisciet gehouden. In Bulgarije echter, dat in de Russische sfeer ligt, is een groote overwinning voor de re publiek verzekerd. De half- fasclstische koning" Boris, een goed vriend van Hitler, die na de omwenteling in Bulga rije het land verliet, heeft het koningschap zoozeer in discre- diet gebracht, dat de thans 11-jange prins daar de wrange vruchten van zal moeten plukken. Georgiev, de Bul- gaarsche eerste minister, heeft in een boodschap het volk opgewekt voor de volks republiek te stemmen en daar alle acht partijen zich hiervoor uitgesproken hebben en er geen enkele georganiseerde monar chistische partij bestaat, zal aan deze opwekking ongetwij feld in groote getale gehoor zijn gegeven. Reeds Zondag avond waren alle voorbereidin gen gereed om de uitroeping van de nieuwe republiek op feestelijke wijze te vieren en in Sofia waaiden hier en daar reeds de republikeinsche vlag gen. En dat terwijl aan de overzijde van de grens alles in gereedheid gebracht wordt voor de ontvangst van koning George, van wien spoedig een proclamatie tot zijn- volk wordt verwacht. James Byrnes, de Ameri- kaansche minister van buiten- landsche zaken, is weer in Pa rijs teruggekeerd van zijn reis naar Duitschland. Het spreekt vanzelf, dat zijn belangrijke Stuttgarter rede de geheele wereldpers doorgegaan is en aanleiding tot velerlei com mentaar is geworden. Zoowel in de V.S. als in Engeland is de rede in het algemeen met instemming begroet. Ook in Duitschland, waar de rede in alle bladen in extenso en groot opgemaakt is weer gegeven, is men nogal ingeno men met de woorden van Byrnes, in het bijzonder met de passages, waarin hij annexa tie van Duitsch grondgebied van de hand wijst. Minder vriendelijk is de rede ontvan gen in Polen, waar vooral de door Byrnes geopperde moge lijkheid van een herziening van de Oostelijke Poolsche grens kwaad bloed heeft gezet. Een blad noemde de rede anti- Poolsch en zeer gevaarlijk voor de wereldvrede. De Russische pers heeft ermee volstaan een uittreksel van de rede te ge ven zonder daaraan voorloo- pig commentaar vast te knoo- pen. In Parijs is in de politieke commissie voor Italië opnieuw de moeilijke kwestie Tnëst ter sprake gekomen. De Joego slaaf Kardelj heeft Zaterdag het woord gevoerd en hij be gon met weinig verzoenend te verklaren, dat zijn land f enkele beslissing zou erl nen en geen enkel vredesver drag zou teekenen, wanneer niet alle onrechtvaardigheden aan Joego-Slavië aangedaan hersteld zouden worden. De poging om het Venetiaansch Slovenië aan Italië toe te wij zen noemde hij een wreede schending van de ethnische beginselen. De beste regeling Havenstaking ïn Antwerpen geëindigd. De staking in de haven van Antwerpen Is geëindigd na een stemming van de arbei ders. 6.526 arbeiders hebben ge stemd voor de hervating van de arbeid 4.222 tegen. Er wa ren 279 blanco-stemmen. Op de schepen, die dringend moeten worden gelost, is het werk hervat. PRINSES ELIZABETH VERLOOFD? Volgens het Londensche blad „The Star" is de aan kondiging van de verloving van prinses Elizabeth, de oudste dochter van het Brit- sche koningspaar, met den Griekschen prins Philip, bin nenkort te verwachten. De privé-secretaris van den koning verklaarde later, dat de prinses niet verloofd Is. „Het gepubliceer de bericht is onjuist", zelde hy. RAKETTEN NAAR DE MAAN Naar te New-York verluidt zullen technici van het Ame- rikaansche leger binnen an derhalf jaar raketten gebouwd hebben, die naar de maan kunnen vliegen. De raketten zullen een zen der met zich voeren, die in staat Is signalen te geven van de maan naar de aarde voor Triëst zou volgens hem zyn de plaatselijke wetgevende en uitvoerende macht te stel len in handen van de bevol king van Triëst zelf. Terwille van het bereiken van een overeenkomst was Joego-Sla vië bereid zHn steun te geven aan een speciaal internationaal statuut voor Triëst als vrij stad, doch alleen indien de stad in voldoende mate ver bonden zou blijven met Joego slavië. In Triëst zelf zyn overigens weer groote pro-Joego-Slavl- sche demonstraties gehouden, waarbij het hier en daar warm toeging. Amerikaansche en Engelsche militairen, die tus- schenbeide wilden komen, wer den door de menigte met stee- nen bekogeld en In een jeep met filmoperateurs van een Amerikaansche maatschappij werd een handgranaat gewor pen. Wanordelijkheden, waarbij dooden vielen, kwam ook weer voor In Bombay. Pandit Nehroe, de president van de nieuwe Britsch-Indlsche regeering. hield in deze functie voor het eerst een radiorede, waarin hij een* merkwaardige buiging voor de Sowjet-Unie maakte. Aan deze groote na tie zenden wij onze groet, zoo zei hij. Deze natie is onze buur in Azië en ongetwijfeld zullen wjj veel met elkaar te overleggen hebben. Wij behoo- ren tot Azië en de Aziaten zyn ons nader dan de anderen. Tegelijkertijd verklaarde Gandhi, dat de Engelschen niet moeten denken, dat zij Hindoes en Moslems van elk aar gescheiden kunnen hou den. Zij ztjn zonen van de zelfde bodem en moeten samen leven. Het zijn geluiden, die de Engelschen niet zoo aange naam in de ooren zullen klin ken. GAAT WISJINSKI DUELLEEREN? De Rus Wisjinski heeft op een der Parij- sche commissie-vergade ringen beweerd, dat de Italianen een minder groote mond moeten op zetten, omdat zij tijdens de geheele oorlog bewe zen hebben beter te kunnen (weg)loopen dan te vechten. Een Italiaansch advocaat heeft nu Wisjinski tot een duel uitgedaagd om het tegendeel te bewij zen Het antwoord van Wisjinski wordt met spanning tegemoet ge zien. Een electrische centrale door atoomenergie. In de Ver. Staten zijn de plannen gereed voor de bouw van een electrische centrale, die gedreven zal worden door atoomenergie. Indien deze plannen werke lijkheid worden, zal binnen een half jaar voor het eerst de atoomenergie voor civiele doeleinden aangewend worden. Indonesisch congres van de Partij van de Arbeid. Door de Partij van de Ar beid was Zaterdag een congres gewijd aan het Indonesische probleem. Het congres stond onder leiding van den heer Koos Vorrink. De minister van overzeesche gebledsdeelen, de heer Jonkman, sprak de deel nemers toe. Tot de inleiders behoorde oud-minister Loge- rtiann. Het congres sprak zich ten slotte uit voor een samengaan van staatkundige eenheden, de één op generlei wijze onder worpen aan de ander, vrijelijk vereenigd als leden van een gemeenschap van naties. Ne derland zal zich bereid moe ten toonen te onderhandelen met vrijelijk door de republiek aan te wijzen vertegenwoordi- Ters- Een wapenstilstand moet en spoedigste worden bevor derd en de uitzending van troepen dienovereenkomstig geregeld. Nieuwe pogingen tot toenadering REPUBLIKEINEN NOODIGEN NED. MISSIE Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat dr. van Mook overweegt een schrijven Sjahrir te zenden, waarin hij hem zal voorstellen tezamen te bespreken of zij Lord Kil- leam al dan niet zullen uit- noodigen zijn diensten te ver- leenen bij de oplossing van het N ede rlandsc h-In donesische conflict. Dr. van Mook heeft eveneens een ultnoodiging van de repu blikeinen ontvangen om een Nederlandsche missie naar Djokjakarta te zenden ten ein de zelf den toestand in oogen- schouw te nemen. Men neemt aan, dat de republikeinen be reid zijn om het programma van de tocht geheel aan de missie over te laten, nadat deze in Djokjakarta is gear riveerd. Te Batavia is in dezen noi geen beslissing genomen, doel indien de ultnoodiging aange nomen wordt, zal de missie waarschijnlijk hoofdzakelijk uit hoofden van departemen ten en andere vooraanstaande personen bestaan. SJAHRIR OVER DE WAPENSTILSTAND Na zijn terugkomst in Ba tavia verklaarde Sjahrir, dat de samenstelling van het nieu we kabinet thans bijna gereed Met betrekking tot de be sprekingen inzake een wapen stilstand. zelde Sjahrir, dat in het Indonesische standpunt, volgens hetwelk als eerste voorwaarde voor een wapen stilstand geen Ned. troepen meer in Indonesië aan land gezet zouden moeten worden, nog geen wijziging is geko men- Hij voegde eraan toe, dat bij de komende onderhande lingen inzake een wapenstil stand ook de kwestie van een beperking van het aantal Ne derlandsche militairen en van een afbakening van het door hen bezette gebied door de re publikeinen ter tafel zal wor den gebracht. Inmiddels is Sjahrir weer ln Djokjakarta teruggekeerd. Men neemt aan, dat hij aan Soekamo, die een dezer aagen van zijn vacantie in Oost-Java zal terugkeeren, een lyst van nieuwe kabinetsleden zal voor leggen. woordvoerder van het Britsche consulaat-generaal heeft bevestigd, dat de Brit sche troepen op 30 November definitief vertrokken zullen Schaakkampioene! De Nederlandsche schaakkampioene, mevr. Heemskerk, vertelde, dat zy eigenlijk nog steeds geen opening»-theorie kent, maar uitsluitend op haar „feeling" speelt. In 1936, toen Euwe Aljechin hun befaamde match speelden, volgde z\j de strijd van haar ziekbed af. Ze vond het zoo interessant, dat zij ha&r vader verzocht haar het spel te leeren. Zeven weken later speelde ze te Amster dam mee om het da meskampioenschap en werd tweede met slechts één verliespartij. In 1939 veroverde zij op mevr. Roodzant voor het eerst de titel. ROOIVERBOD OPGEHEVEN Het rooi verbod van aardap pelen is geheel opgeheven- Thans mogen alle rassen con sumptie-aardappelen worden gerooid. De V.B.N.A, zal ech ter voorloopig geen aardappe len van de late rassen afne men. - Zondag 8 Sept. is voor de Britsche katholieken de dag der voorspraak voor Po len geweest. Recordvlucht van Evert van Dijk. Evert van Dtfk Is Zondag morgen na een recordvlucht van 14 uur en 2 min. met de tweede K.L.M.-Constellation uit Amerika op Schiphol ge land. De gemiddelde snelheid op het 6200 km- lange traject bedroeg 445 km. per uur. Salarissen overheidspersoneel. De minister van blnnen- landsche zaken heeft Zaterdag een vertegenwoordiging ont vangen van de samenwerken de centrales van overheids personeel. De delegatie heeft de heerschende moeilijkheden onder het overheidspersoneel belicht en in verband daarme de de urgentie van verdergaan de maatregelen met betrek king tot de bezoldiging be pleit. De minister antwoordde, dat de salariscommissie ad hoe in middels is opgeroepen om op Maandag 23 September a.s. over dit onderwerp te beraad slagen. Z. Exc. verzocht de organisaties haar medewerking te verleenen, opdat de dan te bespreken voorstellen zoo mo gelijk dienzelfden dag worden afgehandeld. Terstond na ontvangst van het advies der salariscommis- sie zal de minister bevorderen, dat het kabinet zoo spoedig mogelijk znn definitief stand punt bepaalt. Euwe op de tweede plaats. De laatste ronde van het Staunton-wereldschaaktour- nooi te Groningen is, speciaal wat de beide rivalen voor de eerste plaats betreft, nog on gedacht geloopen, echter zon der dat luerdo.or een andere eindstand ontstond, dan eigen- Ujk reeds algemeen verwacht werd. Botwlnnik verloor wel iswaar onverwacht van Naj- dorf, maar ook dr. Euwe, die door een overwinning eerste zou zijn geworden en by re mise de eerste prys met den Rus had mogen deelen, ver loor, nadat hy aanvankelijk zelfs iets beter had gestaan. Toen de Nederlander op de 25-ste zet een blander maak te kostte het Kotov weinig moeite om te winnen. Verder won O'Kelly van Kottnauer en Szabo van Stel- ner, terwijl de partijen Flohr Vidmar, Tartakower Stoltz, YanowskyBernstein, Chri9toffelBoleslafsky, Gui- mardDenker en Lundin- Smislof remise werden. WEER EEN VLIEGTUIGONGELUK. Een Britsch vliegtuig van de lijn EngelandZuid-Ame rika is kort na het opstijgen in de omgeving van Bathurst in Gambia (Noord-West Afri ka) omlaag gestort. 23 per sonen kwamen om het leven. ATOOMBOMPROEF UITGESTELD. Naar te Washington officieel wordt medegedeeld, heeft pre sident Truman de atoombom- proef, waarbij een atoombom diep onder water tot ontplof fing zou worden gebracht, voor onbepaalde tijd uitge steld. Hierdoor ls de eindstand 1. Botwlnnik 14% p.; 2. Euwe 14 p.; 3. Smislof 12p.; 4. en 5. Szabo en Najaörf ieder met 11% p.; 6. Flohr met 11 p.; 7, 8 en 9. Stoltz. Lundin en Boleslafsky ieder 10% p.; 10, 11 en 12 Denker Tar takower en Kotov, ieder 9% p.; 13. Kottnauer 9 p.; 14. Yanowsky met 8% p.; 15 en 16 Gulmard en Bernstein, ieder 7 p.; 17. Vidmar 6% p. 18. Steiner 6 p.; 19 en 20 Christoffel en O'Kelly, ieder 5% p. Zaterdagavond had onder groote belangstelling de prijs uitreiking plaats, waarby aan Botwlnnik de fraaie zilveren sigarettendoos van H. M. de Koningin werd ter hand ge steld. Schoonheidsprijzen werden toegekend aan Lundin (voor SzaboLundin), dr. Euwe (GuimardEuwe en Yanows kyBotwlnnik). Szabo kreeg nog een prijs als winnaar van de korste party. Bernstein en Kottnauer kregen de Lan- dau-prgs voor het behalen van het beste resultaat tegen de prijswinnaars. NATIONAAL-TOURN OOL Het Nationaal-toumooi, dat tegelgk werd gespeeld, wera gewonnen met 7% uit 12 door Stumpers uit Eindhoven. Voorts behaalden Kramer, d. Tol en Wellner ieder 7 p., Bergs ma 6 p., Sammelius en Vinken 5% p., Scheffer 4% p. Bunt, de Jong, Mulder en Plingsma ieder 4 p. De dames Heemskerk Roodzant speelden acht par tgen om het dameskampioen schap van ons land en be haalden ieder 4 punten, waar door mevr. Heemskerk kam pioene bhjft. PROEFVAART VAN DE PRINS WILLEM I. Overdracht herstelde vaartuig aan de Provincie. VRUDAG 9 September is een gedenkwaardige dag geweest in de geschie denis van de Provinciale Stoombootdiensten van Zee land. Op deze datum heeft nameiyk de „Prins Willem I", het eerste, na de oorlog ge heel herstelde schip van de Provinciale vloot, officieel proef gevaren! Het is een trotsche vaart geworden over de breede, zon. beschenen Zeeuwsche wate ren. Een schip, dat tydens de oorlog door bombardementen in een ruïne veranderde, voer als ruim, modern ingericht, niet minder dan 6 meter ver lengd vaartuig van Vllssingen naar Perkpolder en vandaar terug naar Waicherens haven stad. Aan boord bevonden zich het volledige college van Ge deputeerde Staten, de directie van de Prov. Stoomboot diensten, de directie van de K.M. „De Schelde", ir. Boo gaard van het departement van Openbare Werken en We deropbouw en tal van experts op scheepsbouwkundig gebied. Zy allen waren vol lof over de snelheid en de capaciteit van deze als nieuw geworden veerboot, die de misère op de Zeeuwsche veren in aanzien- ïyke mate zal verminderen. Machtige machines doen het schip de golven klieven, de eerste en tweede klasse ka juiten zyn smaakvol ingericht en bieden alle comfort. Acht tien auto's, duizend passa giers kan de „Prins Willem I" vervoeren en zulks met snelheid van 12% myi per uur! Het is inderdaad een voor uitgang van beteekenls, want, na aanvankeiyk even dienst te hebben gedaan op Zierik- zee, zal de „Prins Willem I" worden ingezet op de lyn VlissingenBreskens. DE OVERDRACHT. Tgdens de vaart heeft de heer A. Smit, directeur van de K.M. ,,De Scnelde", de „Prins Willem I" overgedragen aan de Prov. Stoombootdiensten. Hy bracht daarbij in herinne ring, hoe dit schip met twee zusterschepen in 1933 gebouwd werd, tot 1939 voor de provin cie voer, vervolgens by de marine »rerd ingeiyfd en niïj- nen legde, in 1940 Fransche soldaten naar Walcheren en by de terugtocht van Walche ren terug voerde en ten slotte met de zusterschepen in de haven van Breskens tot zin ken werd gebracht en ver brand. Later werden de schepen gelicht en de „Koningin Em ma" kon spoedig weer dienst doen. De beide andere schepen konden echter door „De Schel de" slechts met groote moeite uit handen van de vyand worden gehouden en toen dat in 1943 niet meer ging en herstel bevolen werd, werd met dit laatste zooveel mo- jk getraineerd. Toen de be zetter ook hieraan een einde wilde maken, werden de „Prins Willem V' en de „Oos- terschelde" naast elkaar op de werf liggend, door een bombardement grondig ver woest. Opnieuw dreigde nu echter gevaar, want de Duit- schers wilden schroot van de herstelbare schepen maken. Ook dit werd echter voorko men en toen na de bevryding de vereerende opdracht kwam om de schepen te verlengen en te herstellen, heeft „De Schel de" zich beyverd om deze op dracht uit te voeren. Thans is het zoover, dat de „Prins Wil- lem I" kan varen en dat op 25 October de „Oosterschelde" de Provinciale vloot weer zal verrijken. Met de wensch, dat de „Prins Willem I" de provin ciale vloot tot zegen zal zyn, droeg de heer Smit het schip over. De heer C. Phllipse, lid van het college van Ged. Staten, nam het vaartuig voor de provincie in ontvangst. Hy riep herinneringen wakker de trotsche provinciale vloot van vóór 1940, schilderde hoe de „Prins Hendrik" en de „Prinses Juliana" tot zinken werden gebracht en nog op de zeebodem rusten, hoe de „Ko ningin Wilhelmina" slechts ten koste van de som van 80.000 weer bruikbaar kon worden gemaakt, hoe de „Luc- tor et Emergo" sneuvelde en de „Schouwen" als Roode Kruisschip by Hoofdplaat tut zinken werd gebracht Geen wonder, dat de Prov. Stoombootdiensten na de be- vryding voor een schier bo- venmenschelijke taak stonden. Hulde bracht spr. aan deze tak van dienst en zyn direc teur, de heer G. J. de Jonge, voor de wy'ze waarop met on voldoend materiaal het ver keer op de Zeeuwsche stroo men in stand werd gehouden en spr. verklaarde met biyd- schap dit eerste volledig her stelde schip weer in gebruik te nemen. Na dank te heb ben gebracht aan „De Schel de" en den expert, den heer C. J. Rijneke voor het voor- treffeiyke werk, dat zij heb ben geleverd, gaf de heer Phllipse uiting aan de hoop, dat de indienstneming van ae „Prins Willem I" een zegen- rgke eerste stap zal zyn voor de verbetering van de provin ciale veren en Zeeuwsch- Vlaanderen dichter by Holland zal brengen. Ook de heer G. J. de Jonge, directeur van de Prov. Stoom bootdiensten, heeft tenslotte hulde gebracht aan allen, die medewerkten aan het herstel van de „Prins Willem I". Ten slotte werd, toen de ..Prins Willem I" in Perk polder lag, de provinciale vlag door den heer Phllipse gehe sdten. Fier wapperde het „Luctor et Emergo" in de wind boven de Schelde. Weer was een belangrijke stap gezet op de weg naar volledig herstel van alle wonden, die de oorlog Zeeland geslagen heeft. Oogst van 20 millioen oesters verwacht. De vooruitzichten voor de oesterteelt aan de Ooster- Schelde zijn voor 1946 niet ongunstig. Het rijksinstituut voor visscheryonderzoek te Bergen op Zoom constateerde, dat voor dit jaar de productie van larven zoo ruim zou zyn, dat zelfs bg matige water temperatuur een broedval van beteekenis verwacht kon wor den, Vooral tusschen 10 en 20 Juli was er 'n grootere aanslag dan de kweekers zich konden herinneren ooit te hebben meegemaakt. Duizend broedjes per pan en twintig per schelp waren geen zeldzaamheid. De zeesterren en krabben veroor zaken evenwel altyd eenige verliezen. In het seizoen 19451946 werden 15 millioen oesters te gen goede prijzen verkocht, voor 19461947 wordt een oogst van 20 millioen oesters verwacht. Men hoopt op een behoorlgke afzet in Dinnen- en buitenland. Berichten in de pers, dat Engeland toestemming heeft gegeven voor de invoer van plm. 3 millioen oesters, zyn voorbarig. ZEEUWSCHE LANDBOUW-JONGEREN. Zaterdag had te 's-Heer Arendskerke op het terrein van den heer D. W. Linden- berg de eerste groote landdag van de Landbouw Jongeren- gemeenschap in Zeeland plaats. Deze werd des mor gens geopend door den voor zitter, den heer M. de Feyter. Spr. richtte in het byzonder een woord van welkom tot de heeren Ir. C. J. Droogendyk, Rykslandbouwconsulent, C. Phllipse, lid van Ged. Staten, A. A. Elenbaas, burgemeester van 's-Heer Arendskerke en dr. J. W. Samberg, Ned. Herv. predikant te Delden, den inleider van deze dag. Na gezamenlyk zingen van eenige liederen, werd met een korte toespraak van den voorzitter, de L. J. C.-vlag onthuld, waarna het Zeeuw sche Volkslied en twee cou pletten van het Wilhelmus werden gezongen. Hierna sprak de secretaris, de heer E. L. de Koeijer, ook enkele woorden. Dr. Samberg had tot on- derwerp „Quo Vadis" (Waar heen gaat gy?). Niettegen staande het vele, dat in de oorlogsjaren is voorgevallen zyn in Zeeland de goeae oude zeden in eere gebleven, aldus spr., zoodat met Gods hulp en óe goede wil van de Zeeuw sche landbouwers, van Zee land weer een goed landbouw- land is te maken. Talryke problemen in deze na oorlog- sche tyd vragen om oplossing en spr. behandelde verschil lende van deze problemen. In het kort stond hy o.a. stil by de doodstraf en zeide op ze^ delyke en godsdienstige gron den groote bezwaren daarte gen hebben. Spr. deed een aeroep op de jonge boeren en boerinnen om naar beste krachten mee te helpen aan de opbouw van ons Vader land. De voorzitter bracht dr. Samberg dank voor het ge sprokene, waarna men zich aan een gezamenlijke maaltyd zette. Des middags werd openluchtspel, getiteld „Ge- lyk een Vlam" en gegrond op 1 Cor. opgevoerd. In de pauze liet het L. J. G.-orkest zich hooren. Met samenzang en een slot woord van den. voorziter werd de dag besloten. LAND- EN TUTN- BOUWCURSUSSEN. Door de afd. Zeeland van de Nederlandsche Vereeniging van Land- en Tuinbouwonder- wyzers is een adres verzonden aan de Provinciale Staten van Zeeland met het verzoek, verband'met de styging van kosten van het levensonder houd, de provinciale subsidie voor de algemeene land- tuinbouwcursussen belangrijk te verhoogen. De heer A. C. Boon, amb tenaar ter gemeente-secreta rie van Yerseke, is met in gang van 16 September in gelyke betrekking henoemd te Vlisslngen. In de week van 2 t. m. 7 September werden te Veere 4817 kg. consumptiegamalen en 210 kg. visch aangevoerd. Vrijdagavond had ln de Campveersche Toren te Vee- re een verloting plaats van eenige kunstvoorwerpen waarvan de opbrengst tér waarde van 147.ten bate van het Carillonfonds kwam Het geheel stond onder lei ding van Jhr. den Beer— Poortugael. De heer P yan Anraad te Vllssingen leerling van de Machinistênschool te Middel burg behaalde te 's-Gra- venhage het voorloopig diplo ma als scheepswerktuigkundi- ge- De fruitverkoop te Goes. De fruithandelaren te Goes, hebben thans aan hun winkels bekend gemaakt, dat bij inle vering van de voorgeschreven bonnen peren, appels en prui men zullen worden verkocht, dus zulks geheel volgens de distributievoorschriften, waar tegen zy aanvankelijk hadden geprotesteerd- CHRISTELIJK LYCEUM VOOR ZEELAND. In een Zaterdagmiddag te Goes gehouden vergadering is met alg. stemmen besloten, definitief over te gaan tot de stichting van een Chr. Lyceum voor Zeeland. Een bestuur werd gevormd bestaande uit de volgende heeren: J. Laport, Goes; dr. J. L. J. Bruynzeel. Wisseker- ke; ds. W- C. van Burgeier, Ovezande; dr. L. J. Cazemler, Terneuzen; mr. W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; C. Duvekot Lzn., Goes; A. A- van Eeten. Nieuwerkerk; ds. A. H. Oussoren, Middelburg; ds. G. Greving, Zlerlkzee; ds. C. A. Vreugdenhil, Oud-Vossemeer; ds. R- Slofstra, Vlissingen; ds. J. S. Post, Axel; J. C. Spaans, Zierlkzee; G. Verhuizen, Mid delburg en F. C, Wyfels, Vlis singen. It. P. P. JANSEN TOT HOOGLEERAAR BENOEMD. By Kon. besluit is thans of ficieel benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der weg- en waterbouwkunde de Technische Hooge- school te Delft, om onderwys te geven in de algemeene wa terbouwkunde, ir. P. P. Jan sen, hoofdingenieur van de rijkswaterstaat, die de leiding heeft gehad van de droogma king van Walcheren. ZEEUWSCHE LANDBOUW-MU. De kring Oost Zuid-Beve land van de Z.L.M. houdt a.s. Zaterdagmiddag 2 uur, een algemeene vergadering in „De Korenbeurs" te Kruinlngen. Ir. M. de Vink, directeur van de Prov. Planologische Dienst, zal hier spreken over „Er op of er onder". Veere LEELIJKE VAL. Vrijdag arriveerde te Veere met de boot uit Rotterdam, de ongeveer 50-jarlge Ir. J. Weyland uit Delft, zoon van den vroegeren te Veere geves- tigden Herv. predikant, die te huize van mej. C. zyn vacan tie wilde doorbrengen. In het Sluiswegje wildé hij by P. zijn koffer even laten staan om per fiets naar mej. C. te rij den. Daar aangekomen voel de hy zich niet in orde en hoe wel men hem raadde niet meer om zyn koffer te gaan, deed hy dit toch, met het ge volg, dat hy met zijn fiets in een sloot is terecht gekomen. Hevig bloedend is hy toen by zuster Badolf opgenomen. De ze heeft hem ae eerste hulp verleend en na dr. v. d. Sluis te hebben gewaarschuwd is hy per ziekenauto naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Zyn hoofdwon de liet zich niet ernstig aan zien. doch ia zyn schedel had hy een behoorlgke deuk, zoo dat hy waarschynlyk op een yzer voorwerp, dat zich in de sloot bevond is terecht gekomen. Koudekerke AANBESTEDING ARBEIDERSWONINGEN. Vrydag had te Koudekerke de aanbesteding plaats van zes arbeiderswoningen, die voor rekening van de gemeen te Koudekerke als z.g. wo- ningwetbouw op een terrein, gelegen aan de Duinstraat zullen worden gebouwd. Laagste inschryver was Chr. Lalleman, gevestigd te Vlissingen voor de som van 64.646. O.- en W.-Souburg RINGRIJDERS NAAR ARNHEM. De heer Jac. Castel, een Souburger, die door zyn groo te vaardigheid in snywerk, vnml. van zgn. sierheften, een goede reputatie geniet en wiens werk ook in het Open luchtmuseum te Arnhem niet onbekend is, had een ultnoodi ging ontvangen om met een 10-tal ringrtjders aldaar het oude steekspel te beoefenen hetgeen vorige week heeft plaatsgevonden. Na een eere-ronde te paard door de stad met de dames op een boerenwagen, overal luide toegejuicht, ving des middags onder enorme be langstelling het spel aan, ter- wyi door de heer J. Cevaal voor de microfoon een uiteen zetting werd gegeven van de oude gebruiken, zooals het .laddertje" de „pollepel" enz. )e hiervoor beschikbaar ge stelde prachtige pryzen werden behaald door: 1. P. de Visser, 13 r.; 2. W. Bosschaart, 9 r.; 3. J. Melse, 8 r.; 4. A. Bak ker, 8 r.; 5. D. Kodde, 7 r.j 6. J. Cevaal, 6 r.; 7. W. Koole, 8. M. Adamse, 6 r.; 9. Louwcrse, 6 r.; 10 Jac. Castel, 2 r. De pollepel werd gewonnen door P, de Visser.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1