Vijftien tolken verrichten te Parijs zenuwsloopend werk Groote Vijf zijn het nog niet eens. LAATSTE NIEUWS. UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. Noord-Beveland SLECHTS DRIE COMMISSIES KUNNEN TEGELIJK VERGADEREN. De gedelegeerden te Parijs hebben het niet gemakkelijk, Niemand die de dagelijks terugkeerende verslagen van plenaire zittingen en commis sie vergaderingen heeft gele zen, zal daaraan twijfelen. Be halve de vele moeilijkheden, welke de gedelegeerden zelf hebben te ovenvinnen om tot het doel, het sluiten van een rechtvaardige vrede te gera ken, zijn er ook nog netelige problemen van zuiver tech nische aard. Eén hiervan is dat van de tolken en vertalin gen. Terwyi tot nu toe, aldus de „Leeuwarder Koerier" het Fransch als officleele voertaal by internationale conferenties gold, hebben thans op alle by eenkomsten de landstalen der vier groote mogendheden gelyke rechten verkregen. Iedere internationale conferen tie moet derhalve over een aanzieniyke staf van tolken beschikken, welke de be kwaamheid moeten hebben de langste redevoering en de kleinste woordspeling direct te vertalen. Het gelukte de conferentie te Parys slechts met de groot ste moeite 15 tolken te enga- geeren, nadat zy zich dringend tot de UNO, het secretariaat van de Volkenbond en andere internationale instellingen had gericht. De UNRRA had met dezelfde moeilijkheden te kam pen, daar de Parysche confe rentie, de Veiligheidsraad in New York en het Neurenber- ger proces de beste tolken in beslag hadden genomen. De situatie is dermate pe nibel, dat de klassieke metho de der diplomatieke conferen ties. n.l. de gelyktydige ver taling in alle officleele talen, niet door te voeren is en de afgevaardigden, alsmede de persvertegenwoordigers, in de soms zoo gespannen atmosfeer van het Palais du Luxembourg de drie versies van iedere re devoering achter elkaar moe ten aanhooren. Robert Confino, de chef van de vertalingsdienst in Parijs, is in voortdurend conflict ge wikkeld met den secretaris generaal der conferentie, Fou- ques du Pare, daar hy zooveel mogelijk wil verhinderen, dat al te veel commissies gelijk- tydig vergaderen. Van de 15 tolken spreken n.l. slechts zes Russisch en zij zyn by iedere vergadering aanwezig, of het nu een algemeene of een com missievergadering is. Daar dus de „strategische reserves" als het ware ontbreken en by iedere vergadering ten minste twee vertolkers van iedere taal aanwezig moeten zijn, kunnen in het uiterste geval drie com missies gelyktydig vergaderen en dit ook nog onder voor waarde, dat geen der tolken heesch wordt, of een been breekt of hetgeen waar- schynlyker is een zenuw inzinking krijgt. Robert Con fino siddert al bij de gedachte, dat één van zyn medewerkers zou kunnen uitvallen NOG MOEILIJKER! Om het probleem nog moei lijker te maken, heeft de con ferentie bovendien besloten, dat de drie officieele talen tevens ook werktalen zullen zyn, dat wil zeggen, dat elk document in alle drie talen moet worden vertaald. Door dit besluit werd de tolken- en vertalingskwestie een kern probleem van de technische dienst der conferentie. De Fransche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Bidault, heeft alle tolken van zijn mi nisterie ter beschikking van de conferentie gesteld, zoodat hij- zelf in verlegenheid komt, mocht hy een vertaling noo- dig hebben. Het is derhalve begrypelyk, dat alle internationale orga nisaties alles in het werk stel len om nieuwe talenten te ontdekken. Vóór de oorlog be stond er een bepaald aantal tolken, dat van conferentie naar conferentie reisde. Velen van hen ziin inmiddels oud geworden of gestorven en de enkele ervaren tolken, die thans nog ter beschikking staan, kunnen hun condities dicteeren. De hierboven genoemde Ro bert Confino is een 40-jarige, energieke Franschman, met dik, zwart haar. Hy, is gebo ren in Ispahaan, waar zijn ouders een school hadden en aan de jonge Perzische aris tocratie onderwys gaven in de Fransche cultuur. Sedert 1S30 is Confino by de Volkenbond. In 1945 werd hn' één der eerste medewerkers bij de UNO in San Francisco. Hy is een er varen kenner van de gladde parketvloer der internationale diplomatie en laat zich noch door de overgevoeligheid van geprikkelde en overwerkte di plomaten, noch door compli caties in de groote politiek ooit van de wijs brengen. Huls ten Bosch bijna hersteld. Ook het „Huis ten Bosch" bij Den Haag heeft zijn tol moeten betalen aan de oorlog. Het bosch in de omgeving werd in een troostelooze kale vlakte herscha pen. Na September 1944 schoten de Duitschers uit deze omgeving de beruohte V 2 af, hetgeen aan vallen van geallieerde vliegers tengevolge had. Groote schade werd ook aangericht door gra naat- en bomscherven. De mu ren en daken vertoonden dan ook groote wonden en geen ruit bleef heel. Reeds in het najaar 1945 is men met l.et herstel begonnen en thans, een jaar later, nadert 't herstel van ..Huis ten Bosch" zijn voltooiing. Men kan zeggen dat het paleis niets aan schoon heid heeft ingeboet. De tallooze kogel- en scherfgatèn in de ge vel zijn gerepareerd, alle ven sters weer van glas voorzien en de bekende „Oranje zaal" en „Wite zaal" weer in de oude luister hersteld. Ook de fraaie toegangsbrug aan de zijde van het Haagsche Bosch is weer aangebracht kunnen worden, dank zy het feit, dat de inspec tie kunstbescherming het ma teriaal van de oude brug in dertijd heeft doen „onderdui ken". De oorlog In China. De Amerikaansche ambas sadeur in China, Leighton Stuart, heeft medegedeeld, dat Tsjang-Kai-Sjek ver klaard heeft bereid te zijn het bevel „staakt het vuren" aan zijn troepen te geven, mits de communisten dit ook willen doen. Intusschen bereiden troepen van de Chineesche centrale regeering een offensief tegen Kalgan, de voornaamste ba sis der communisten in Noord-China voor. Uitstel van de vergadering der Ver. Naties? Te Parijs zyn de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk, Rusland en China gisteren op uitnoodiging van Molotov bijeengekomen ter bespreking van het al of niet uitstellen van de alg. verga dering van de Ver. Naties- Byrnes werd hierby vervangen door James Dunn. De „Groote Vyif" konden het weer niet eens worden, vooral doordat Amerika zich tegen uitstel bleef verzetten. De ministers zullen pas weer byeenkomen nadat Byrnes in Parijs is teruggekeerd. Molotov heeft ten slotte als datum voor de algemeene ver gadering 11 November voor gesteld, Een beslissing kan pas Zondagavond vallen nadat Byrnes in Parijs zal zijn te ruggekeerd. IRAK EN ITALIË. In de algemeene vergadering van de Parijsche conferentie heeft Tamali, gezant van Irak te Parys. betoogd, dat zyn land moeilyk een vredesver drag met Italië kan ondertee kenen, indien het in dat ver drag niet eens wordt genoemd. Voorts ondersteunde Tamali Egypte by zyn verzcek om een rechtmatige en behoorlijke compensatie voor de verliezen, welke door de Italiaansche agressie werden veroorzaakt, ook al omdat Irak het onrecht van Arabisch Lybië wenscht te zien verdwynen. BULGARIJE-GRIEKENLAND In de politieke en territoria le commissie voor Bulgarije is de eisch van Bulgarye met be_ cië en een uitgang naar de Aegeïsche Zee dcor Rusland gesteund- Rusland ging niet accoord met de Grieksche eisch tot wijziging van de grens met Bulgarye. Nederland eischt 110 millioen van Italië. Nederland eischt van Italië schadeloosstelling tot een be drag van 10.834.256 pond ster ling, d.i. ruim 110 millioen gulden Een gedeelte kan betaald worden in overschot van oor logsmateriaal. Het ligt niet in de bedoeling van de Ned. regeering ïtali- aansch bezit uit hoofde van de bepalingen betreffende vyande lijk vermogen tot dat doel te liquideeren. Wel zullen deze ac tiva worden beheerd tot een"be vredigende regeling is tot stand gekomen. Onder de verliezen valt dat van het m.s. „Jason", dat voor rekening van de Ned. Stoom vaartmaatschappij „Oceaan' door een Italiaansche maat schappij te Venetië werd ge bouwd en dat door de Italiaan sche autoriteiten is vastgehou den, aangezien een dag voordat het schip naar Nederland zou vertrekken, de Duitschers dat land binnenvielen, ENGELAND EISCHT GEEN HERSTELBETALIN GEN. Naar verklaard wordt zal Engeland geen herstelbetalin- trekking tot Westelijk Thra- gen van Italië eischen. Verliefde verstekelingen. Volgens de Daily Mail wordt in de Fransche havens aan de Kanaal- kust een scherp onder zoek ingesteld naar vrouweiyke verstekelin gen (Italiaansche, Pool- sche, Belgische en Duit- sche), die Engeland trachten te bereiken om zich bij den soldaat te voegen, die zy geduren de de oorlog hebben ont moet. Binnenkort nog meer Amerikaansche schoenen. In aansluiting op het be richt. dat de uit Amerika ge- importeerde schoenen zonder bon mogen worden verkocht, deelt het Rijksbureau voor hulden en leder nog het vol gende mede: Reeds de eerste dag, waarop Amerikaansche schoenen vry verkocht mochten worden, con stateerde men zwarte han del in deze schoenen. In verband hiermede wordt er op gewezen, dat, afgezien van de ontoelaatbaarheid hier van, de handel boven de thans aanwezige voorraden binnen kort nog meer van deze schoenen zal ontvangen. Ook de te verwachten party be staat voor een groot, gedeelte uit heCrenschoenen. Belangrijk is, dat thans volwassenen in de gelegenheid zyn zich van schoenen te voorzien, waardoor zij de nog op de stamkaart te verkrijgen bon voor kinder schoenen kunnen gebruiken. In tegenstelling met dè hier omtrent in omloop zynde ge ruchten, wordt bekend ge maakt dat het voorshands niet in het voornemen ligt een bij zondere regeling voor distri butie van kinderschoenen te treffen. Over de wyze van bevoorra ding met Amerikaansche schoenen zal de handel nog nader worden ingelicht. PROTEST. Het Ned. Verbond van Ge- repatrieerden heeft in een te legram aan den minister van economische zaken, zoowel als aan het Centraal Distributie kantoor, geprotesteerd tegen de vrije verkoop van Ameri kaansche schoenen, zonder dat eerst de ex-gedeporteerden ge holpen zijn. Genoemde bond verzoekt alsnog eerst de ge repatrieerde ex-gedeporteerden te willen helpen, resp. voor rang te Verleenen. Bezorgdheid over Commissie-Generaal. ADRES VAlN VER. NEDERLAND—INDONESIË. De vereeniging Ned.Indo nesië heeft een schrijven aan den minister-president gezon den: Daarin geeft zij als haar oor_ deel te kennen, dat de huidige crisis in de verhouding i\- der- landIndonesië allereerst een vertrouwenscrisis is en dat het overwinnen van deze crisis een eerste taak van de commissie- generaal ls. Zy meent, dat de commissie.generaal door vreedzame onderhandelingen tot overeenstemming zal moe ten komen met de republiek Indonesia. De samenstelling van de commissie-generaal zal zooda nig moeten zijn, dat de leden 3tuk voor stuk het vertrouwen hebben van de Indonesische nationalisten. I>- vereeniging kan zich niet verheelen dat fi guren die in de pers genoemd zijn als serieuze candidaten, ongerustheid hebben gewekt. Overeenstemming over ZuId-TIroI. Te Parjjs is tusschen de pre miers van Italië en Oosten rijk een overeenstemming ge sloten betreffende Zuld.Tirol, dat autonomie zal verkrijgen. De Duitsche en Italiaansche taal zullen dezelfde rechten krijgen, terwijl aan de Zuld- Tirolers, die op grond van de overeenkomst tusschen Hitier en Mussolini destijds het land moesten verlaten, gelegenheid zal worden gegeven terug te keeren. YOEGO-SLAVEN SCHIETEN GRIEKSCH VLIEGTUIG NEER. Officieel wordt uit Saloniki gemeld, dat Yoego Slavisch afweergeschut een Grieksch vliegtuig heeft neergeschoten. Het toestel zou uit de koers zyn geraakt en zou boven Yoego Slavisch grondgebied zyn gekomen. Later zijn hierover commu niques van de Yoego-Slavischc en Grieksche regcerlng ver schenen. Volgens de Yoego-Slaven be treft het een uitgelokt Inci dent. De Grieksche regeering meent, dat het geval weinig om het lyf heeft. DE REDE VAN BYRNES. De rede van Byrnes is In de Ver. Staten en in Engeland gunstig ontvangen. De Fran sche pers is echter minder te vreden. 70 PCT. WAS VOOR DE MONARCHIE. De definitieve uitslag van het Grieksche plebisciet heeft uitgewezen, dat 70 pet. van de bevolking voor de monarchie heeft gestemd, Een half millioen zeelieden In staking. By de grootste zeelieden sta king, welke de Ver. Staten ooit hebben gekend zullen 500.000 zeelieden betrokken zijn. De groote vakbonden heb ben hun steun toegezegd. Inmiddels hebben de Spoor wegen besloten geen goederen meer naar de havens te ver zenden ten einde opstoppingen te voorkomen. Verwacht' wordt, dat 100.000 havenarbeiders in sympathie staking zullen gaan. Tal van schepen, w.o. ook Nederlandsche, kunnen de ha vens niet verlaten. Britsch Koninklijk gezin naar ons land. Nog dit jnar zullen de Ko ning en Koningin van Engeland een bezoek aan ons land bren gen. „Trouw" weet thans te berichten, dat kroonprinses Elizabeth en prinses Margaret Rose haar ouders op deze reis zullen vergezellen. Wereldschaaktournool. Vandaag is het do laatste dag van het Staunton- wereld- scnaaktournooi te Groningen. Dr. Euwe zal alleen nog de eerste plaats kunnen bezetten, indien hii van Kotov wint en Botwinnik van Naidorf ver liest. Stoltz is zeker van de derde plaats. Gisteren werden slechts en kele hangpartijen uitgespeeld- NEDERLANDSCHAP VOOR OUD-SPAN JESTRIJDERS. De minister van justitie heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot het teruggeven van het Ne- derlanderschap aan een twintig tal oud-Spanjestry"ders. Deze eerste groep zal op korte ter- myn door meer groepen wor den gevolgd. Havenkantoor weer hersteld. De N.V. Haven van Vlissin- gen heeft gisteren haar her stelde kantoren aan de Bui tenhaven weer betrokken. Met deze ingebruikneming is wederom een belangrijke stap gezet op de weg van herstel en wederopbouw in het zwaar geteisterde Vlissingen. Het werk gaat langzaam, maar getadig voort en elke maand opnieuw constateert men gelukkig vooruitgang. Bloemententoonstellingen in Goes en Kloetinge. Onze verwachtingen over de beide bloemententoonstellin gen, die gisteren in Kloetinge en Goes werden geopend, zyn niet te hoog gespannen ge weest. Die van de ver. van Oud leerlingen van Land- en Tuin- bouwwintercursussen te Kloe tinge. eehouden in de tuin van café „De Tol", werd ge opend door den burgemeester baron mr. H. V. Schimmelpen- nlnck van der Oye, die o.m. dank bracht aan allen, die aan de organisatie medewerkten- Deze tentoonstelling omvat een schat van zelf-gekweekte blcemen en planten, laatstge noemde grootendeels van de scholieren. Enkele stands, w.o. van tuln-architectuur en van bruidsbouquetten, trokken zeer de aandacht. In het Schuttershof te Goes werd een tentoonstelling ge houden van de Bloemencom- missie van school A. De voor zitter dezer commissie sprak een openingwoord. waarna burgemeester W. C. ten Kate wees op het mooie van dit werk. de heer S. K. Phaff deed mededeelingen namens de jury, die iri het algemeen zeer tevreden was. In het midden der zaal staan de door de leerlingen gekweek te planten, terwijl verder door de gemeente en particulieren ingezonden bloemen en plan ten het geheel helpen opfleu ren. Beide tentoonstellingen zyn een bezoek ten volle waard en men kan er door koopen van loten en deelnemen aan een der vermakelijkheden ook van daag nog steun verleenen aan dit mooie werk. Ruiterkampioenschappen. Vrijdag werden te Zierikzee onder auspiciën van „De Schouwsche Ruiters" kam- pioenswedstryden voor Zee land gehouden. De kampioenen zullen binnenkort deelnemen aan de landelilke kampioens- wedstryden te Brummen. De uitslagen van gisteren luidden Rubriel: I, dresseerproeven met achttallen: 1 Julianarui- ters (Zaamslag)2 Oranje- ruiters (Axel); 3 „Paarde bloem" (Goes); 4 Schouwsche Ruiters (Zierikzee); 5 „Schel- deruiters" (Terneuzen)6 ..Noord-Beveland": 7 „Eerste Walchersche" (Middelburg). Rubriek II, individueele dressuur (14 deelnemers): 1 A. den Exter op „Robby"; 2 C. Verhulst op „Tobbie"; 3 Jacq. Mol op „Blacky". Rubriek III, Veelzijdigheids- proef: 1 A. den Exter op Robby"; 2 Jacq. Mol op .Blacky"; C. Verhulst op .Tobbie". Vandaag vindt een groot provinciaal Concours Hippique plaats. Wrak van de „215" v/ordt gelicht. Onlangs zou het wrak van het m.s. „215" van de Prov. Stoombootdienst versleept wor den. Door omstandigheden kon dit geen doorgang, vinden en werd dit wrak aan de ond gezet, evenwel te dicht bij het vaarwater. Het werd neergeze'. voor de z.g. slikhaven. Thans is men bezig dit wrak in drie -edeelten te snyden. waarna Je stukken gelicht zullen worden. Voor dit werk wordt gebruik gemaakt van 'n gere- quireerde bok. Het werk, waar voor van de zijde van het pu bliek zeer veel belangstelling bestaat, vordert goed. Aan 33 personen, die 25 jaar ln dienst van de Wil- helminapolder waren is een gedenkpenning uitgereikt ter- wyl vier arbeiders, die 50 jaar in dienst waren, een gratifi catie ontvingen. LANDDAG NED. CHR. VROUWENBOND. Het gewest Zeeland en West Brabant van de Nederlandsche Christen Vrouwenbond hield Woensdag te Breda een land dag in de Ger. Kerk. Na een kort openingswoord van de presidente, hield ds. Smeenlt, die vroeger zyn standplaats had in Vlissingen. een rede. Hij 3prak over de „Moellykheden en mogelykheden van de Chris, tenvrouw". Hierna volgde samenzang, waarna de morgenvergadering: besloten werd met een kort wooi'd van mevrouw Wristus over de koopvaardij. Deze is geadopteerd door de Bond. De middagvergadering werd ge opend met een rede van Ds. Reus van Hooge Zwaluwe. Het slotwoord werd gesproken door mevr. S. G. Landweerde Vis ser, vice-presidente van de Nederl, Chr. Vrouwenbond. Ovezande. WETHOUDERS HERKOZEN. De nieuwe raad van Ovezan de vergaderde op 3 September j.l. Na opening werden de raadsleden beëedlgd, waarna tot wethouders werden herko zen de heeren J. Oostduk en M. J. de Jonge. Aangaande de vacature van den keuringsveearts werd be sloten te trachten tot samen werking met een andere vleeschkeuringskring te komen of een eigen keuringsveearts aan te stellen, Hoedekenskerke WETHOUDERSVEKIEZING Woensdagavond kwam de nieuwe raad van Hoedekens kerke voor de eerste maal in vergadering bijeen. Na be- eedlging van de leden werden tot wethouders gekozen de heeren M. Steyn en Jacs. Beu lens, beide K.V.P. Wissekerke VERGADERING ZIEKENHUISVBJRPLEGING. Woensdag vergaderde de afdeeling Wissekerke van de Vereeniging voor Ziékenhuis- verpleging op Noord- en Z.- Beveland onder voorzitter schap van den heer S Al- burg. Uit het verslag van den secretaris-penningm. bleek dat de inkomsten over 1945 had den bedragen 3119,98 en de uitgaven J 3048.84 alzoo een goed slot van 71.14. De pe riodiek aftredende bestuursle den S. Alburg en J. L. J. Bruynzeel werden herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer B. Kramer, die in de daarop vol gende bestuursvergadering: werd belast met de functie van secretaris-penningm. Dit wegens aftreding als zooda nig van den heer J. van Halst. Een record-Jaarbeurs. De 47-ste jaarbeurs, welke Dinsdag te Utrecht zal wor den geopend en die de tweede na de bevrijding is, is in om vang de grootste, welke tot dusver werd gehouden. De ex positieruimte beslaat 32.120 vierkante meter, d.i. bijna tweemaal zoo groot als by de laatste vóóroorlogsche jaar beurs. Het aantal deelnemers be draagt 1957, van wie 725 met buitenlandsche fabrikaten (En geland, de Ver. Staten, Zwit serland, België, Frankrijk, Tsje cho-Slowakyke, enz.). Ruim 300 aanvragers moesten worden te leurgesteld. De Milius, directeur van de Kon. Ned. 'Jaarbeurs, deelde tijdens een persconferentie me de, dat er goede hoop bestaat zoowel het vierde Jaarbeursge bouw en het administratiege bouw op het Vreeburg als de hallen op het nieuwe terrein binnen twee jaar gereed te krygen. Hiermede zal 9 mil lioen gulden gemoeid zijn. ARNOLD MEYER VOOR DE RAAD VAN CASSATIE. De byz. raad van cassatie zal Maandag 16 October te kwart over 10 de zaak behan delen van den gewezen leider van Nationaal Front, Arnold J- Meyer, die door het bijz. ge rechtshof te 's-Hertogenbosch wegens hulpverleening aan den vijand veroordeeld werd tot 5 jaren gevangenisstraf met af trek van voorarrest en 10 jaar ontzetting uit de kiesrechten. BELGISCHE ONDERSCHEI- DING VOOR VUGHT. De inwoners van Vught, die zich tydens de Duitsche bezet ting uitstekend hebben gedra gen ook tegenover de Belgi sche gevangenen, zullen wor den onderscheiden met de „Gouden medaille van erkente-t lijkheld", welke Minister Mor-1 Sonel, de Japansche oor- lot Zondag aan de gemeente logsmisdadiger, is ter dood Vught zal komen uitreiken. 1 veroordeeld. Directeur-Generaal voor Alg. Zaken te Batavia. DR. P. J. A. IDENBDRG BENOEMD. Dr. P. J A Idenburg. tevoren directeur van het kabinet van den gouverneur-generaal, is benoemd tot directeur-generaal voor algemeene zaken te Bata via De bedoeling van deze be noeming ls den lt.-gouverneur- generaal als het ware een „tweede man" ter beschikking te stellen ter versterking van de Ned. Indische regeering. De taak van den directeur- generaal zal zyn onder de be velen en het oppertoezicht van den gouverneur-generaal alle werkzaamheden te verrichten, welke hem door dezen zullen worden opgedragen. Hij kan ook belast worden met byzon- dere commisslën en zendingen binnen en buiten Ned.-Indië volgens dezelfde regelen, wel ke vroeger voor de leden van den Raad van Ned -Indië gol den. Voorts zal de directeur- generaal ambtshalve de func tie bekleeden van vice-voor- zitter van den Raad van de partementshoefden, NEDERLAND ANNULEERT ORDERS IN AUSTRALIË. Nederland heeft orders in Australië tot een bedrag van HVg millioen Australische pon den geannuleerd. Australische autoriteiten verklaarden, dat hun land ten gevolge van de byocot-actie der havenarbeiders zijn kans in de handel met Ned, Indië heeft verspeeld. Geweldige or ders zyn nu geplaatst o.m. in Engeland, Amerika, Britsch- Indlë en Denemarken. SONEI VEROORDELD. Predikbeurten Ned. Herv. kerk. Baarland: 9.30 en 2 cand. C. D, Otte; Borssele: 9.30 dhr. v. d. Vrede, 2 ds. v. Hoogstraten; 's Gravenpolder: 9.30 ds. v. Hoogstraten, 2 's Heeren- hoek: 4.30 ds. Luuring; Ril land: 10 ds. Baarslag, 5 ds. Jansen; Heinkenszand: 10 en 2.30 ds. Renting; Hoedekens kerke: 9.30 en 2 ds. Hulsber gen; Nieuwdorp: 10 en 2.30 ds. Luuring; Lewedorp: 10 ds. v. d. Waa; Nisse: 9.30 dhr. Heyboer, 2 ds. Elderenbosch; Oudelande: 9.30 ds. Heymans, 2 ds. van Burgeier; Ovezande: 9.30 ds. v. Burgeier; Driewe- fen: 2 ds. Heijmans; Waarde: .30 en 2 ds. G. den Boer (H.D.); Goes: 9.30 ds. Ver steeg, 5.30 ds. Odé; 's Heer Abtskerke: 9.30 dhr. Strating; 's H. Arendskerke 10 ds. Odé, 2.30 ds. v. d. Waa; 's H. H.- kinderen 10 en 2 ds. de Roos: Kattendyke: 9.30 en 2 ds Breek; Kloetinge: 10 en 6 ds. Elderenbosch; Wilhelmina- dorp: 10 ds. Morreau; Wol- faartsdijk: 10 en 2.30 ds. v, Dijk; Kapelle: 10 dhr. Hen- boer, 2.30 ds. J. E. Drost; Ril land: 10 dhr. d. Zwart; Kats: 2 ds. Morreau; Wissekerke: 10 dhr. Louwers. 3 ds. Six Dyk- stra; Colijnsplaat: 10 dhr. Hoogerhelde, 3 ds. Kluiver; Kortgene: 10 ds. Pennings, 2.30 ds. Versteeg; Kamper land: 9.30 ds. Six Dykstra; 2.30 dhr. Louwerse. Geref. Gem.: Borssele: 3 x leesdienstHoedekenskerke 3 x leesdienst; Waarde: 3 x leesdienst; Nisse 3 x lees dienst; Wolfaartsdijk 3 x lees dienst; Rilland: 3 x leesdienst; 's Gravenpolder 3 x ds. La- main; Yerseke: 9,30, 2 en 6 ds. v. Stuyvenberg. Geref. kerk. Borssele: 10 en 2.30 leesdienst; Rilland: 10 en 2.30 uur leesdienst Yerseke; 9.30 en 2 ds. Schenkeveld. Leger des Hells: Yerseke 10 Heil. dienst, 6 Verloss. sa- menkomsst. Vrye Ev. Gem. Yerseke: 10 en 2.30 dhr. Servaas, 5.30 bidstond. Kortgene BENOEMING VAN WETHOUDERS. Dezer dagen vergader de de nieuwe 'gemeente raad van Kortgene, in welke vergadering de raadsleden wer den beeedigd. Vervolgens werd de geloofs brief van het nieuwbenoemde lid, den heer M. L. Fortuin onderzocht en in orde bevon den. Hierna ging men over tot de verkiezing der wethouders. Met algemeene stemmen werd ba- sloten, in afwyking van de ge meentewet het aantal wethou ders dezer gemeente te bepalen op drie, zoodat elke dorpskom een wethouder kan hebben. Daar dit besluit echter de goedkeuring van Gedeputeerde Staten behoeft, konden in deze vergadering nog slechts twee wethouders worden benoemd. Na de gehouden stemming bleek dat tot wethouders zijn benoemd de heeren Maas en Bom met resp. 8 en 7 stem men. Beide heeren namen hun benoeming aan. By de rondvraag vroeg de heer Welleman of voor het dorp Kortgene reeds een nieuwe brandspuit kan worden aange schaft. De voorzitter achtte het beter nog even te wachten in verband met de tydsomstan- digheden. TRIBUNAAL GOES DRANKLEVERING AAN DE VIJAND. Voor het Tribunaal te Goes verscheen de 32-jarige café houder P. Nolet uit Yer seke. Hem werd ten laste gelegd. vriendschappe- ïyke omgang met leden van de Wehrmacht en het leveren van consumpties na sluitings tijd. Bosch, meende, dat hij niet anaeis dan vriendelijk tegen de by hem ingelcwar- tierden kon zijn. 's Nachts was hij niet thuis en dan waren de Duitschers heer en meester, en aten hun eigen medegebracht brood en dron ken hun eigen drank. Hy ontkende pro-Duitsch te zyn gewee3t en zegt dat hy de drank die hij kon leveren, voor de Nederlandsche klan ten hield. Mr P. C. Adriaans© zeide, dat men nog duizenden men- schen meer zou kunnen ver volgen, als men leder die wel eens aan Duitschers leverde in café's en dergeiyke zou willen straffen. Uitspraak 18 September. Goes JOOP SILVIUS VARIÉTÉ. Donderdagavond had in de zeer goed bezette Schutters hofzaal te Goes een uitvoering plaats van Joop Silvius Varié té „Oké", dat ook ook te Goes een uitstekende naam heeft. Het uitgebreide program ma bracht goede muziek, zang, humor en clown acrobatiek. Maar het hoogtepunt werd echter gevormd: door het op treden van den télephaat An- dré Dulancelle, die de titel .wereldwonder" niet ijdel draagt. Wat hy brengt op zyn terrein grenst aan het onge looflijke. Slechts de naam en enkele korte gegevens waar van de familieleden of vrien den niet weten waar zy de laatste jaren hebben vertoeft zyn voldoende voor den tele- phaat, om u alle gewenschte inlichtingen te geven. Ook be- schryft hij voorwerpen, die hij onmogelijk kan zien. De een voud in zijn optreden doet de bewondering voor zyn kunnen nog toenemen. Wemeldinge INSTALLATIE HOOFDONDERWIJZER. Donderdagmorgen had in de Chr. Schippersschool de Instal latie plaats van den heer Jac. van Berge, tot Hoofdonderwy- zes aan voornoemde school. De Voorzitter Jac. Wabeke Az. feliciteerde den heer van den Berge met deze benoeming. De schippersschool heeft gedu rende de bezettingstijd een pe riode doorgemaakt, dat het aantal leerlingen daalde van 70 tot 12. Gelukkig is die tyd voorby en de school mag zich weer in een gestadige groei verheugen. Hierop werd het nieuwe Hoofd der School door Ds. Werges en Ds. van Wijk, resp. vice Voorzitter en Secretaris der school gefeliciteerd, even eens door den waarnemend Burgemeester M. C. Linden- bergh, de heer W. H. van Moort, Hoofd van de Chr. school, den heer van Rijswijk, Hoofd der Openbare Lagere School en den schipper Bouw man, die namens ae ouders van de schipperskinderen sprak. Vervolgens was het woord aan het nieuw benoemde Hoofd der School den heer Jac. van den Berge, die zyn dank uit sprak aan het bestuur der school voor zijn benoeming. De heer Lambergtsen dankte eveneens het schoolbestuur voor zijn benoeming en hoopt ook veel nuttige arbeid ten behoeve van het schipperskind te kunnen verrichten. Namens de familie dankte de heer J. de Neef voor de be toonde belangstelling en feli- citatiën op deze bijeenkomst betoond. En tot slot deelt de voorzit ter mede dat een telegram aan het oud Hoofd der school den heer Swart, namens het be stuur. onderwijzend personeel en leerlingen zal worden ge zonden, met de wensch tot een spoedig herstel. 's Heer Abtskerke WETHOUDERS- VERKIEZING. In de Woensdag gehouden vergadering van de gemeente raad van 's-Heer Abtskerke hebben de heeren J. Blok en G. Braam Gzn.. die thans als raadsleden zijn aangewezen de eed afgelegd. Tot wethouders werden herkozen de heer J. C. van 't Westeinde (Kath en de heer Q. A. van der Vrie (Prot.). Op een vraag van den heer Minnaart, zegde de voorzitter toe te zullen zorgen, dat het landbouwverlof der schoolkin deren in het vervolg meer zal samenvallen met de vacantle. Verseke ENGELSLHE SCHOLIEREN Ook in Yerseke zyn deze week eenige leerlingen van middelbare Engelsche scholen aangekomen voor 'n 14-daag- sche vacantie, zulks in het ka der van de uitwisseling van de World Friendship Association. Op Vrijdag 13 September a.s. zullen alle in Zeeland aanwe zige Engelsche jongelui een bezoek aan Yerseke brengen, o.a. ter bezichtiging van dé l mossel-cultui ltuur. oester- en i De heer G. O. Veenendaal te Yerseke is benoemd tot leeraar Staatsinrichting M.O., gemeente-administratie en ge meente.financiën te 's-Graven- hage, Naar wy vernemen zyn de visschersvaartuigen van de fa. D. Bom en van Jac. Pekaar te .Yerseke op dezelfde plaats in Denemarken gesignaleerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6