Vijftien tolken verrichten te Parijs zenuwsloopend werk Groote Vijf zijn het nog niet eens. LAATSTE NIEUWS. UIT DE PROVINCIE Zuid-Beveland Zeeuwsche Snippers WALCHEREN SLECHTS DRIE COMMISSIES KUNNEN TEGELIJK VERGADEREN. De gedelegeerden te Parijs nebben het niet gemakkelijk. Niemand die de dagelqks terugkeerende verslagen van plenaire zittingen en commis sie vergaderingen heeft gele zen, zal daaraan twijfelen. Be halve de vele moeilijkheden, welke de gedelegeerden zelf hebben te overwinnen om tot het doel, het sluiten van een rechtvaardige vrede te gera ken, zijn er ook nog netelige problemen van zuiver tech nische aard. Eén hiervan is dat van de tolken en vertalin gen. Terwijl tot nu toe, aldus de Leeuwarder Koerier" het Fransch als officieele voertaal "bij internationale conferenties gold, hebben thans op alle bijeenkomsten de landstalen der vier groote mogendheden gelijke rechten verkregen. Iedere Internationale conferen tie moet derhalve over een aanzienlijke staf van tolken beschikken, welke de be kwaamheid moeten hebben de langste redevoering en de kleinste woordspeling direct te vertalen. Het gelukte de conferentie te Parijs slechts met de groot ste moeite 15 tolken te enga- geeren, nadat zij zich dringend tot de UNO, het secretariaat van de Volkenbond en andere internationale instellingen had gericht. De UNRRA had met dezelfde moeilijkheden te kam pen, daar de Parijsche confe rentie, de Veiligheidsraad in New York en het Neurenber- ger proces de beste tolken ln beslag hadden genomen. De situatie is dermate pe nibel, dat de klassieke metho de der diplomatieke conferen ties. n.l. de gelqktqdige ver taling in alle officieele talen, niet door te voeren is en de afgevaardigden, alsmede de persvertegenwoordigers, in de soms zoo gespannen atmosfeer van het Palais du Luxembourg de drie versies van iedere re devoering achter elkaar moe ten aanhooren. Robert Confino, de chef van de vertalingsdienst in Parijs, is in voortdurend conflict ge wikkeld met den secretaris generaal der conferentie, Fou- ques du Pare, daar hij zooveel mogelijk wil verhinderen, dat al te veel commissies gelqk- tqdig vergaderen. Van de 15 tolken spreken n.l. slechts zes Russisch en zq zijn bq iedere vergadering aanwezig, of het nu een algemeene of een com missievergadering is. Daar dus de „strategische reserves" als het ware ontbreken en bq iedere vergadering ten minste twee vertolkers van iedere taal aanwezig moeten zijn, kunnen in het uiterste geval drie com missies gelijktqdig vergaderen en dit ook nog onder voor waarde, dat geen der tolken heesch wordt, of een been breekt of hetgeen waar schijnlijker is een zenuw inzinking krijgt. Robert Con fino siddert al bij de gedachte, dat één van zrjn medewerkers zou kunnen uitvallen NOG MOEILIJKER Om het probleem nog moei lijker te maken, heeft de con ferentie bovendien besloten, dat de drie officieele talen tevens ook werktalen zullen zijn, dat wil zeggen, dat elk document in alle drie talen moet worden vertaald. Door dit besluit werd de tolken- en vertalingskwestie een kern probleem van de technische dienst der conferentie. De Fransche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Bldault, heeft alle tolken van zijn mi nisterie ter beschikking van de conferentie gesteld, zoodat hij zelf in verlegenheid komt, mocht hrj een vertaling noo- dig hebben. Het is derhalve begrijpelijk, dat alle internationale orga nisaties alles in het werk stel len om nieuwe talenten te ontdekken. Vóór de oorlog be stond er een bepaald aantal tolken, dat van conferentie naar conferentie reisde. Velen van hen zijn inmiddels oud geworden of gestorven en de enkele ervaren tolken, die thans nog ter beschikking staan, kunnen hun condities dicteeren. De hierboven genoemde Ro bert Confino is een 40-jarige, energieke Franschman, met dik, zwart haar. Hrj is gebo ren in Ispahaan, waar zijn ouders een school hadden en aan de jonge Perzische aris tocratie onderwijs gaven in de Fransche cultuur. Sèdert 1930 is Confino bq de Volkenbond. In 1945 werd hij één der eerste medewerkers bij de UNO ln San Francisco. Hij is een er varen kenner van de gladde parketvloer der internationale diplomatie en laat zich noch door de overgevoeligheid van geprikkelde en overwerkte di plomaten, noch door compli caties in de groote politiek ooit van de wijs brengen. Huis ten Bosch bijna hersteld. Ook het „Huis ten Bosch" bij Den Haag heeft zijn tol moeten betalen aan de oorlog. Het bosch in de omgeving werd in een troostelooze kale vlakte herscha pen. Na September 1944 schoten de Duit-chers uit deze omgeving de beruchte V 2 afhetgeen a vallen van geallieerde vliegers tengevolge had. Groote schade werd ook aangericht door gra naat- en bomscherven. De mu ren en daken vertoonden dan ook groote wonden en geen ruit bleef heel. Reeds in het najaar 1945 is men met l.et herstel begonnen en thans, een jaar later, nadert 't herstel van „Huis ten Bosch" zijn voltooiing. Men kan zeggen dat het paleis niets aan schoon heid heeft ingeboet. De tallooze kogel- en scherfgaten in de ge vel zijn gerepareerd, alle ven sters weer van glas voorzien en de bekende „Oranje zaal"' en „Wlte zaal" weer in de oude luister hersteld. Ook de fraaie toegangsbrug aan de zqde van het Haagsche Bosch is weer aangebracht kunnen worden, dank zij het feit, dat de Inspec tie kunstbescherming het ma teriaal van de oude brug in. dertijd heeft doen „onderdui ken". De oorlog in China. De Amerikaansche ambas sadeur in China, Leighton Stuart, heeft medegedeeld, dat Tsjang-Kai-Sjek ver klaard heeft bereid te zijn het bevel „staakt het vuren" aan zijn troepen te geven, mits de communisten dit ook willen doen. Intusschen bereiden troepen van de Chineesche centrale regeering een offensief tegen Kalgan, de voornaamste ba der communisten in Noord-China voor. Uitstel van de vergadering der Ver. Naties? Te Parijs zijn de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk, Rusland en China gisteren op uitnoodiging van Molotov bijeengekomen ter bespreking van het al of niet uitstellen van de alg. verga dering van de Ver. Naties- Byrnes werd hierbq vervangen door James Dunn. De „Groote Vijf" konden het weer niet eens worden, vooral doordat Amerika zich tegen uitstel bleef verzetten. De ministers zullen pas weer bijeenkomen nadat Byrnes in Parijs ls teruggekeerd. Molotov heeft ten slotte als datum voor de algemeene ver gadering 11 November voor gesteld. Een beslissing kan pas Zondagavond vallen nadat Byrnes ln Parijs zal zijn te ruggekeerd. IRAK EN ITALIË. In de algemeene vergadering van de Parijsche conferentie heeft Tamali, gezant van Irak te Parqs. betoogd, dat zijn land moeilijk een vredesver drag met Italië kan ondertee kenen, indien het in dat ver drag niet eens wordt genoemd. Voorts ondersteunde Tamali Egypte bij zijn verzoek om een rechtmatige en behoorlijke compensatie voor de verliezen, welke door de Italiaansche agressie werden veroorzaakt, ook al omdat Irak het onrecht van Arabisch Lyblë wenscht te zien verdwijnen. BULGARIJE-GRIEKENLAND In de politieke en territoria le commissie voor Bulgarije is de eisch van Bulgarije met be. cie en een uitgang naar de Aegeïsche Zee door Rusland gesteund- Rusland ging niet accoord met, de Grieksche eisch tot wijziging van grens met Bulgarqe. Nederland eischl 110 millioen van Italië. Nederland eischt van Italië schadeloosstelling tot een be drag van 10.834.256 pond ster- Hng, <1.1. ruim 110 millioen gulden- Een gedeelte kan betaald worden in overschot van oor logsmateriaal. Het ligt niet ln de bedoeling van de Ned. regeering Itali- aansch bezit uit hoofde van de bepalingen betreffende vijande lijk vermogen tot dat doel te liquideeren. Wel zullen deze ac- tiva worden beheerd tot een vredigende regeling is tot stand gekomen. Onder de verliezen valt dat van het m.s. „Jason", dat voor rekening van de Ned. Stoom vaartmaatschappij „Oceaan" door een Italiaansche maat schappij te Venetië werd ge bouwd en dat door de Italiaan sche autoriteiten is vastgehou den, aangezien een dag voordat het schip naar Nederland zou vertrekken, de Duitschers dat land binnenvielen. ENGELAND EISCHT GEEN HERSTELBETALINGEN. Naar verklaard wordt zal Engeland geen herstelbetalin- trekking tot Westelijk Thra- gen van Italië eischen. Verliefde verstekelingen. Volgens de Daily Mail wordt in de Fransche havens aan de Kanaal- kust een scherp onder zoek ingesteld naar vrouwelijke verstekelin gen (Italiaansche, Pool- sche, Belgische en Duit- sche), die Engeland trachten te bereiken om zich bij den soldaat te voegen, die zij geduren de de oorlog hebben ont moet. Binnenkort nog meer Amerikaansche schoenen. In aansluiting op het be richt. dat de uit Amerika ge- importeerde schoenen zonder bon mogen worden verkocht, deelt het Rijksbureau voor huiden en leder nog het vol gende mede: Reeds de eerste dag, waarop Amerikaansche schoenen, vrij verkocht mochten worden, con stateerde men zwarte han del in deze schoenen. In verband hiermede wordt er op gewezen, dat, afgezien van de ontoelaatbaarheid hier van, de handel boven de thans aanwezige voorraden binnen kort nog meer van deze schoenen zal ontvangen. Ook de te verwachten party be staat voor een groot gedeelte uit heerenschoenen. Belangrijk is, dat thans volwassenen in de gelegenheid zqn zich van schoenen te voorzien, waardoor zy de nog op de stamkaart te verkrqgen bon voor kinder schoenen kunnen gebruiken. In tegenstelling met de hier omtrent in omloop zijnde ge ruchten, wordt bekend ge maakt dat het voorshands niet in het voornemen ligt een bq zondere regeling voor distri butie van kinderschoenen te treffen. Over de wijze van bevoorra ding met Amerikaansche schoenen zal de handel nog nader worden Ingelicht. PROTEST. Het Ned. Verbond van Ge- repatrieerden heeft in een te legram aan den minister van economische zaken, zoowel als aan het Centraal Distributie kantoor, geprotesteerd tegen de vrije verkoop van Ameri kaansche schoenen, zonder dat eerst de ex-gedeporteerden ge holpen zijn. Genoemde bond verzoekt alsnog eerst de ge repatrieerde ex-gedeporteerden te willen helpen, resp. voor rang te verleenen. Bezorgdheid over Commissie-Generaal. ADRES VAiV VER. NEDERLANDIN DON LS1E. De vereeniging Ned.Indo nesië heeft een schrqven aan den minister-president gezon den: Daarin geeft zij als haar oor_ deel te kennen, dat de huidige crisis in de verhouding iN- Ier land-Indonesië allereerst een vertrouwenscrisis is en dat het overwinnen van deze crisis een eerste taak van de commissie generaal ls. Zq meent, dat de commissie.generaal door vreedzame onderhandelingen tot overeenstemming zal moe ten komen met de republiek Indonesia. De samenstelling van de commissie-generaal zal zooda nig moeten zqn, dat de leden stuk voor stuk het vertrouwen hebben van de Indonesische nationalisten. I> vereeniging kan zich niet verheelen dat fi guren die in de per3 genoemd zqn als serieuze candidaten, ongerustheid hebben gewekt. Havenkantoor weer hersteld. De N.V. Haven van Vlissin gen heeft gisteren haar her stelde kantoren aan de Bui- tenhaven weer betrokken. Met deze ingebruikneming ls wederom een belangrijke stap gezet op de weg van herstel en wederopbouw in het zwaar geteisterde Vlissingen. Het werk gaat langzaam, maar getadig voort en elke maand opnieuw constateert men gelukkig vooruitgang. Wrak van de „215" wordt gelicht. Onlangs zou het wrak van het m.s. „215" van de Prov. Stoombootdienst versleept wor den. Door omstandigheden kon dit geen doorgang vinden en werd dit wrak aan ae grond gezet, evenwel te dicht bij het vaarwater. Het werd neergezet voor de z.g- slikhaven. Thans men bezig dit wrak in drie gedeelten te snijden, waarna de stukken gelicht zullen worden. Voor dit werk wordt gebruik gemaakt van 'n gere- quireerde bok. Het werk, waar voor van de zijde van het pu bliek zeer veel belangstelling bestaat, vordert goed. Ruiterkampioenschappen. Vrijdag werden te Zierikzee onder auspiciën van „De Schouwsche Ruiters" kam- pioenswedstrqden voor Zee land gehouden. De kampioenen zullen binnenkort deelnemen aan de landeliike kampioens wedstrijden te Brummen. De uitslagen van gisteren luidden: Rubriek I, dresseerproeven met achttallen: 1 Julianarui- ters (Zaamslag); 2 Oranje- ruiters (Axel); 3 „Paarde bloem" (Goes)4 Schouwsche Ruiters (Zierikzee); 5 „Schel- deruiters" (Terneuzen)6 „Noord-Beveland": 7 „Eerste Walchersche" (Middelburg). Rubriek H, individueele dressuur (14 deelnemers): 1 A. den Exter op „Robby"; 2 C. Verhulst op „Tobble"; 3 Jacq. Mol op „Blacky". Rubriek III, Veelzijdigheids- proef: 1 A. den Exter op „Robby"; 2 Jacq. Mol op „Blacky"; C. Verhulst op „Tobbie". Vandaag vindt een groot provinciaal Concours Hippique plaats. Overeenstemming over Zuid-Tirol. Te Parijs is tusschen de pre miers van Italië en Oosten- ryk een overeenstemming ge sloten betreffende Zuid-Tirol, dat autonomie zal verkrijgen. De Duitsche en Italiaansche taal zullen dezelfde rechten krijgen, terwijl aan de Zuld- Tirolers, die op grond van de overeenkomst tusschen Hitier en Mussolini destyds het land moesten verlaten, gelegenheid zal worden gegeven terug te keeren. YOEGO-SLAVEN SCHIETEN GRIEKSCH VLIEGTUIG NEER. Officieel wordt uit Saloniki gemeld, dat Yoego Slavisch afweergeschut een Grieksch vliegtuig heeft neergeschoten. Het toestel zou uit de koers zijn geraakt en zou boven Yoego Slavisch grondgebied zijn gekomen. Later zijn hierover commu- niqué's van de Yoego-Slavische en Grieksche regeering ver schenen. Volgens de Yoego-Slaven be treft het een uitgelokt inci dent. De Grieksche regeering meent, dat het geval weinig om het lijf heeft. DE REDE VAN BYRNES. De rede van Byrnes is in de Ver. Staten en in Engeland gunstig ontvangen. De Fran sche pers ls echter minder te vreden. 70 PCT. WAS VOOR DE MONARCHIE. De definitieve uitslag van het Grieksche plebisciet heeft uitgewezen, dat 70 pet. van de bevolking voor de monarchie heeft gestemd. Een half millioen zeelieden in staking. Bij de grootste zeelieden sta king, welke de Ver. Staten ooit hebben gekend zullen 500.000 zeelieden betrokken zqn. De groote vakbonden heb ben hun steun toegezegd. Inmiddels hebben de Spoor wegen besloten geen goederen meer naar de havens te ver zenden ten einde opstoppingen te voorkomen. Verwacht wordt, dat 100.000 havenarbeiders in sympathie staking zullen gaan. Tal van schepen, w.o. ook Nederlandsche. kunnen de ha vens niet verlaten. Britsch Koninklijk gezin naar ons land. Nog dit jaar zullen do Ko ning en Koningin van Engeland een bezoek aan ons land bren gen. „Trouw" weet thans te berichten, dat kroonprinses Elizabeth en prinses Margaret Rose haar ouders op deze reis zullen vergezellen. W ereldschaaktournool. Vandaag ls het do laatste dag van het Staunton- wereldr schaaktournool te Groningen. Dr. Euwe zal alleen nog de eerste plaats kunnen bezetten, indien nij van Kotov wint en Botwlnnik van Najdorf ver liest. Stoltz is zeker van de derde plaats. Gisteren werden slechts en kele hangpartijen uitgespeeld- NEDERLANDSCHAP VOOR OUD-SPANJESTRIJDERS. De minister van justitie heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot het teruggeven van het Ne derlanderschap aan een twintig tal oud-Spanjestryders. Deze eerste groep zal op korte ter mijn door meer groepen wor den govolgd. Een record-Jaarbeurs. De 47-ste jaarbeurs, welke Dinsdag tc Utrecht zal wor den geopend en die de tweede na de bevrijding ls, is in om vang de grootste, welke tot dusver werd gehouden. De ex positieruimte beslaat 32.120 vlerkante meter, d.i. bqna tweemaal zoo groot als bq de laatste vóóroorlogsche jaar beurs. Het aantal deelnemers be draagt 1957, van wie 725 met buitenlandsche fabrikaten (En geland, de Ver. Staten, Zwit serland, België, Frankrijk, Tsje- cho-Slowakijke, enz.). Ruim 300 aanvragers moesten worden te leurgesteld. De Milius. directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, deelde tqdens een persconferentie me de, dat er goede hoop bestaat zoowel het vierde Jaarbeursge bouw en het administratiege bouw op het Vreeburg als de hallen op het nieuwe terrein binnen twee jaar gereed te krijgen. Hiermede zal 9 mil lioen gulden gemoeid zijn. ARNOLD MEYER VOOR DE RAAD VAN CASSATIE. De bflz. raad van cassatie zal Maandag 16 October te kwart over 10 de zaak behan delen van den gewezen leider van Nationaal Front, Arnold J- Meyer, die door het bijz. ge rechtshor te 's-Hertogenbosch wegens hulpverleening aan den vijand veroordeeld werd tot 5 jaren gevangenisstraf met af trek van voorarrest en 10 jaar ontzetting uit de kiesrechten. BELGISCHE ONDERSCHEI- DING VOOR VUGHT. De inwoners van Vught, die zich tijdens de Duitsche bezet ting uitstekend hebben gedra gen ook tegenover de Belgi sche gevangenen, zullen wor den onderscheiden met de „Gouden medaiKe van erkente- ijkheid". welke Minister Mor lot Zon aan de gemeente Vught zal komrn uitreiken. Directeur-Generaal voor Alg. Zaken te Batavia. DB. P. J. A. IDENBÜKG BENOEMD. Dr. P. JA Idenburg. tevoren directeur van het kabinet van den gouverneur-generaal, ls benoemd tot directeur-generaal voor algemeene zaken te Bata via De bedoeling van deze be noeming is den lt.-gouverneur- generaal als het ware een „tweede man" ter beschikking te stellen ter versterking van de Ned. Indische regeering. De taak van den directeur- generaal zal zijn onder de be velen en het oppertoezicht van den gouverneur-generaal alle werkzaamheden te verrichten, welke hem door dezen zullen worden opgedragen. Hq kan ook belast worden met bijzon dere commissiën en zendingen binnen en buiten Ned.-Indië volgens dezelfde regelen, wel ke vroeger voor de leden van den Raad van Ned -Indië gol den. Voorts zal de directeur- generaal ambtshalve de func tie bekleeden van vice-voor. zitter van den Raad van de partementshoefden. NEDERLAND ANNULEERT ORDERS IN AUSTRALIË. Nederland heeft orders in Australië tot een bedrag van 14 millioen Australische pon den geannuleerd. Australische autoriteiten verklaarden, dat hun land ten gevolge van de byocot-actle der havenarbeiders zijn kans in de handel met Ned. Indië heeft verspeeld. Geweldige or ders zrjn nu geplaatst o.m. in Engeland, Amerika, Britsch- Indië en Denemarken. SONEI VEROORDELD. Sonei. de Japansche oor- 'ogsmisdadiger, ls ter dood veroordeeld. Goes JOOP SILVIUS VARIÉTÉ. Donderdagavond had in de zeer goed bezette Schutters hofzaal te Goes een uitvoering plaats van Joop Silvius Varié té „Oké", dat ook ook te Goes een uitstekende naam heeft. Het uitgebreide program ma bracht goede muziek, zang, humor en clown acrobatiek. Maar het hoogtepunt werd echter gevormd door het op treden van den télephaat An- dré Du Lancelle, die te titel „wereldwonder" niet q'del draagt. Wat hij brengt op zrjn terrein grenst aan het onge looflijke. Slechts de naam en enkele korte gegevens waar van de familieleden of vrien den niet weten waar zq de laatste jaren hebben vertoeft zqn voldoende voor den tele- phaat, om u alle gewenschte inlichtingen te geven. Ook be schrijft hij voorwerpen, die hij onmogelqk kan zien. De een voud in zijn optreden doet de bewondering voor zijn kunnen nog toenemen. Ook te Vlissingen geeft dit gezelschap eenige voorstellin gen. Tè veel volgens de voorschriften. MOEILIJKHEDEN TE WATERLANDKERKJE. Een vermeldenswaardig ge val van bureaucratie doet Zich thans voor in de gemeente Waterlandkerkje. Op het oogenblik zijn daar arbeiders woningen in aanbouw, welk werk wordt uitgevoerd door een aannemer uit Hulst, met arbeiders uit die gemeente. De arbeiders worden dagelijks van Hulst naar het werk ge bracht en 's avonds weer naar Hulst, per auto en krijgen daarvoor van de regeering vrij vervoer, plus per dag twee werkuren vergoed. Het gevolg is, dat deze ar beiders 's morgens zeer vroeg van huis moeten, doch eerst omstreeks 9 uur op het werk arriveeren, om 's middags weer ongeveer half vijf het werk te verlaten. Er wordt per dag dus ongeveer QVa uur gewerkt. In overleg met den aanne mer en de arbeiders, welke van goede wille zqn, heeft men getracht in het dorp voor die arbeiders een kosthuis te vin den, waardoor niet alleen de relsuren productief gemaakt konden worden, maar waar door de arbeiders desgewenscht ook meer werkuren konden maken, waartoe zq eveneens bereid waren. Het plan gelukte, de arbei ders kregen een kosthuis in de gemeente en de bouw van de huizen vorderde sneller. Helaas, het heeft slechts één week zoo mogen zqn. Toen werd deze oplossing door het bouwbureau verboden, om dat de kosten te hoog waren en de regeering dit niet wilde betalen. Naar wij vernamen, bedroeg het kostgeld 16 k 17 gulden per week. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de ar beiders per dag twee uren reisvergoeding krqgen en dat zij per auto dagelijks ongeveer 80 k 90 km. gehaald en ge bracht moeten worden, dan komt men toch wel tot de conclusie dat het verschil ln kosten niet zoo heel groot kan zijn. Zqn wij goed Ingelicht, dan heeft het bouwbureau hier geen schuld en zouden pogin gen gedaan zijn in Den Haag om voor dit geval toestem ming te knjgen, doch zonder resultaat. LAVDT* A.G NED. CHR. VROUWENBOND. Het gewest Zeeland en West Brabant van de Nederlandsche Christen Vrouwenbond hield Woensdag te Breda een land- Aan 33 personen, die 25 jaar in dienst van de Wil- helminapolder waren is een gedenkpenning uitgereikt, ter wijl vier arbeiders, die 50 jaar in dienst waren, een gratifi catie ontvingen. dag in de Ger. Kerk. Na een kort openingswoord van de presidente, hield ds. Smeenlt. die vroeger zqn standplaats had in Vlissingen. ecu rede. Hij 3prak over de „Moellqkheden en mogelijkheden van de Chris, ten vrouw". Hierna volgde samenzang, waarna de morgenvergadering besloten werd met een kort woord van mevrouw Wristus over de koopvaardij. Deze is geadopteerd door de Bond. De middagvergadering werd ge opend met een rede van Ds. Reus van Hooge Zwaluwe. Het slotwoord werd gesproken door mevr. S. G. Landweerde Vis ser, Vice-presidente van de Nederl. Chr. Vrouwenbond. Eén Jeugdhuis voor W. Zeeuwsch-Vlaanderen? Zooals bekend, wordt er aan de jeugdopbouw in West- Zeeuw sch-Vlaanderen hard ge werkt. De in het voorjaar Ingestel de cursussen voor jeugdlei ders, welke op de „Elder- schans" in Aardenburg gehou den worden, zijn een groot succes en de resultaten zqn goed merkbaar. Ten einde de jeugdopbouw nog meer te stimuleeren, heeft Volksherstel besloten een gift beschikbaar te stellen voor het stichten van een jeugdhuis. Naar aanleiding van deze, zeer gewaardeerde geste van Volksherstel, kwamen dezer dagen de besturen van de di verse jeugdorganisaties t© Oostburg bq'een, ter bespre king van de plannen. Het bleek op deze vergade ring niet mogelijk tot over eenstemming te komen om trent het stichten van één jeugdhuis. De besturen van de R.K. jeugdvereenigingen waren van meening, dat er twee jeugd huizen moesten komen, n.l. één voor de R.K. en één voor de Protestantsche vereenigingen. Van Geref. zqde verzette men zich daartegen om prlncipieele redenen; van deze zijde wenschte men dan drie jeugd huizen. Tot algeheele overeenstem ming kon men niet komen, waarom tenslotte besloten werd een commissie te benoe men, waarin alle richtingen vertegenwoordigd zijn, welke commissie tot taak heeft, de eventueele gelden van Volks herstel te ontvangen en te be- heeren en de bestemming daarvan te regelen. Een beslissing kan alleen ge nomen worden met algemeene stemmen. Vlissingen ONONTPLOFTE BOM OPGEHAALD. Bjj het uitbaggeren van de buitenhaven te Vlissingen Komt men natuurlijk allerlei obstakels tegen, welke niet gemakkelqk te hanteeren zijn Vrqdagmorgen werd ln de binnenhaven een niet ontplof te bom opgehaald. Dit projec tiel, dat een ton woog, is op een veilige plaats gedepo neerd. Het uitbaggeren van de haven zal dus wel met de noodige omzichtigheid verder geschieden om eventueele on gelukken zooveel mogelqk te voorkomen. De harmonie „St. Caecl- lia" te Vlissingen geeft Zater dagavond van 8 tot 10 uur een concert in het Bellamypark. Middelburg Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Domburg 10 Ds- Ds. Nicolaï; 7 Ds. v. Loon; Serooskerke 9.30 en 2 W. Oosthoek; Blggekerke 9.30 Ds. v. Loon; 6.30 Ds. Spijker boer; Ritihem 10 Ds- L. C. Spijkerboer; Zoutelande 9.30 en 2 Ds. Visser; Meliskerke 2.30 Ds. Schoch; Vrouwenpol der 10 en 2 Ds. Valeton (H.D.); Grqpskerke 10 en 2 30 Ds. H. A. Jelleman; Souburg 8.30 en 2.30 Ds. L. C. Spqkerboer. 10 v.m. Ds. M. v. Empel; Nieuw- en St .Joosland 2.30 Dhr. Wijs man (Biggekerke) p.o- Ds. Waardenburg; St. Laurens 10 Dhr. F. v. Sabben; 7 Ds. M. v. Empel. Geref. Kerk Vlissingen: 9.30 en 5 Ds. Hindrlks; St- Laurens 10 en 2.30 Ds. A. Koning. Chr. Geref. Kerk. Middel burg 10 en 2-30 Cand. v. d. Weele uit Apeldoorn; VUssin- gen 9.30 Leesdienst, 5 Dhr. C. v. d. Weele. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlissingen Dienst in de Molen straat 10 vm. en 4.30 nm. Evang. Luth. Middelburg 10 Ds. W. F. ten Rouwelaar van Amsterdam; Vlissingen 10 Da M. de Boer, 5 Ds. W. F. ten Rouwelaar. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Middelburg 2 en 7 Ds. H. Stra- ting v. 's-Gravenhage; Sou burg 10 en 4 Ds. H. Strating Vryz. Herv. Middelburg 7 Ds. J. H. Hanneman; Vlissin gen 10.45 Ds. J. H. Hanneman. Eglise Wallonne. Middelburg 10 Pasteur R. Blommaert de Leyde (Eglise Monnonite), EEN HALVE EEUW VITRITE-WORKS. Het 50-jarig bestaan van de N.V. The Vitrite Works te Middelburg, dat in 1943 niet gevierd werd in verband met- de oorlogsomstandigheden, zal thans op 23 September wor den gevierd. TURNWEDSTRIJDEN. De uitslagen van de turnwed- strijden te Middelburg (vaardig- heidsloopen) jongens en meisjes zqn als volgt: Meisjes: 1. Achilles I met 1 minuut 36,2 sec.; 2. Mediobur- gum met 1 minuut 47,4 sec.; 3 Achilles TI met 1 minuut 47,8 sec 4. Wilhelmina met 1 mi nuut 49,6 sec. De beide jongensploegen van Achilles en van Wilhelmina hebben dezelfde tijd als resul taat n.l. 1 minuut 20 seconden Koudekerlce WETHOUDERS VERKOZEN. De gemeenteraad van Kou- dekerke kwam Dinsdagmiddag in openbare vergadering bq- een. De leden werden door den voorzitter beëedigd. De voorz. biedt vervolgens de raadsleden zijn hartelijke gelukwenschen aan. Spreker memoreert het heengaan van de raadsleden Contant en Ver- hage en het oud-raadslid San- derse, die hun beste krachten gaven aan de gemeente. Ook bracht spreker dank aan de heeren Stoppels, Kammeraad, Lorier, de Lange en Geldof, die niet ln de raad terugkeer den. Hierna wees spreker op de aderlating, die de gemeente had moeten ondergaan, door dat 't Zand bq Middelburg was gekomen. Het streven zal er op gericht zijn een nieuwe aderlating te voorkomen. Er is nog een aangelegen heid, die minder gunstige pers pectieven opent. Een com missie, die de bebouwing van heel Walcheren in studie ge had heeft, is tot de conclusie gekomen, dat bebouwing aan de duinstrook moet worden geweerd, zoodat er b.v. geen pensions meer ter plaatse zou den kunnen worden gesticht. Hierdoor zou het perspectief, dat de gemeente als badplaats nog heeft, verloren gaan. Ook hier is een protest noodzakelqk. De financieele positie van de gemeente ls gezond, van noodlijdendheid Is geen sprake. Gekozen werden tot wethou ders de heeren J. Jasperse (C.H.) en J. de Buck (A.R.). Na enkele stukken voor ken nisgeving te hebben aangeno men. komt het onderwerp op ruiming van bunkers aan de beurt. De heer de Kroo (A.R vindt het verschrikkelijk, dat de getroffen gemeenten 10 in de kosten moeten bijdragen. Spreker vindt opruiming te duur en adviseert de bunkers te laten staan. De heer Flipse (Gem. Bel.) meent echter, dat de bunker aan de Duinstraat ln elk geval weg moet. wat ook de kosten mogen zqn- Zender hoofdelijke stemming wordt besloten zoo spoedig mogelijk tot afbraak van de bunker aan de Duin straat over te gaan. Hierna worden de gemeente- begrooting 1947 en de ge meenterekening 1945 aangebo den. Voor vooroorlogsche prq'3 n.l. 3000 zal een centrale ver warming ln het gemeentehuls worden aangelegd. 3lggekerlce VERKIEZING WETHOUDERS. Dinsdagavond kwam de nieuwe raad van Blggekerke voor het eerst bijeen. Na de aanbieding van zijn gelukwenschen aan de be noemde of herbenoemde leden, ging de voorzitter over tot de beëediging, waarna de verkie zing der wethouders plaats vond. In de vacature Coppool- se werd gekozen de heer J. Kodde met 6 stemmen tegen 1 stem op den heer Meqers- In de vacature Moens werd herkozen de heer Moens met 4 stemmen tegen 2 stemmen op den heer Lam pert en 1 stem op den heer Jan?e. Beide heeren namen hun be noeming aan. Het totaal bedrag waartegen de gemeente-eigendommen te gen brand zijn verzekerd, wordt verhoogd van f 45.500 tot 69.600 wat 'n premiever- hooging van 15.37 betee- Burgerlijke stand WESTKAPELLE. Geboren: Simon, z. v. A. Mal- jaars en C. Adriaanse; Pieter, z. v. J. Westerbeke en A. Hou- mes; Jozina W.. d. v. P. v. Sighem en W. P. Verhage. Overleden: J. C. de Koning, 62 j., echtg. v. W. Bierheuvel; A. Lievense, 85 j., wed. v. K. Minderhoud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2