PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Montgomery en Ingersoll over de strijd bij Arnhem De Havenstaking te Antwerpen Vandaag BELASTING OP DE BINNENVAART. Goede vaklieden onontbeerlijk bij de wederopbouw van Zeeland Byrnes bepleit de eenheid van Duitschland fTrwttrreffacTetir Q B«fflntljn (fprx ■édactioneeU TO«d*werklng van Cr. IT. fl. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: lirma F. van de Velde Ir,. Vlisslngen. Commissie van Bijstand J, L. valt Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch, V'is- flingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 7 Sept. 1946 189e Jaargang Nummer 208. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franca per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER- TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2~—a Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg- Londensche Kaal 29. tel 2077 en 2924. Goes Turfkade t5, tel. 2475. Oostburg üra tem astraat 3. Temeuxen: Brouwerijstraat 2. Postrekening 359300 P-Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren Rapport over de Invasie gepubliceerd. Anti-Engelsche gevoelens in het spel. Om veldmaarschalk Mont gomery, Engelands beroemdste en populairste generaal en een van de belangrijkste oorlogs leiders, is de laatste maanden een en ander te doen geweest in Amerika- De oorzaak hier van was de poging van Ralph Ingersoll, de hoofdredacteur van het Amerikaansche link- sche weekblad P. M., om Mont gomery van zijn voetstuk te stooten en hem voor te stellen als een verwaande en tevens vrij onbekwame generaal. In zijn reeds meermalen genoemd sensationeel boek „Top Secret" beweerde Ingersoll, die tijdens de oorlog verbindingsofficier was bij de staf van Eisenho wer. dat de successen ln Afri ka hoofdzakelijk het werk wa ren van Alexander, terwijl ln Europa de palm der overwin ning toekwam aan generaal Bradley, wiens bekwaamheden die van Montgomery volkomen in de schaduw stellen. Op verbazingwekkende wijze heeft Montgomery volgens In gersoll zich de overwinningen van Bradley toegeëigend. Montgomery Is het antwoord niet schuldig gebleven en juist deze week is van zijn hand een officieel verslag verschenen van de operaties van D. Day tot de Dultsche overgave. Montgomery schrijft daarin, dat hij op 6 Augustus bevel gaf naar de Seine op te trek ken. Tusschen 7 en 11 Augus tus werd het duidelijk, dat de vijand besloten had de strijd om Frankrijk ten Zuiden van de Seine te strijden. Tusschen 25 en 30 Augustus stak de tweede Britsche legergroep de Seine over en de geallieerde legers begonnen de opmarsch, die hen in breed front aan de Rijn zou brengen. Monty komt tot de conclusie dat zijn cam pagne in Frankrijk, precies zooals voor de invasie was be raamd, werd afgewikkeld. Als Monty dan de heldhaf tige strijd bij Arnhem aan haalt, zegt hij, dat het brug genhoofd daar zeker tot stand zou zijn gekomen als de weers omstandigheden niet zoo bij zonder slecht waren geweest en gebleven. Wij konden daar door niet vlug genoeg de noo- dige strijdkrachten op het vi tale punt vereenigen. De vij and slaagde erin, zijn troepen te concentreeren en het was ons niet mogelijk de corridor snel en afdoend te verbreeden. Op 25 September gaf lk op dracht het dapper verdedigde bruggenhoofd by Arhem op te geven. Ingersoll heeft over dit rap port geen gras laten groeien en daags na de publicatie er van in Londen opnieuw een scherpe aanval gelanceerd op Monty. Verre van het Invasieplan orftworpen te hebben zegt In gersoll, heeft Montgomery zelfs gefaald in de uitvoering van de taak. die hem volgens het plan was toebedeeld. De bewering, dat Monty het grootste deel van de Duitsche troepen ln het bruggenhoofd bij Caen zou hebben vastgezet, kan de toets der crltiek niet doorstaan- Een telling van de Duitsche bataljons heeft aan getoond, dat de vijandelijke strijdkrachten tegenover gene raal Bradley sterker waren dan die, welke de veldmaar schalk tegenover zich had. Montgomery praat zijn ne derlaag bij het bruggenhoofd Arnhem weg door de schuld op het weer te schuiven, zegt Ingersoll verder. Het staat mij echter voor de geest, dat het weer goed genoeg was voor een succesvolle „drop". In werkelijkheid is aangetoond, dat de heldhaftige Britsche troepen bij Arnhem om twee volkomen andere redenen wer den vernietigd. De eerste was. dat de Britsche geheime dienst het spoor van het pantsercorps kwijtraakte en dat de Britsche luchtlandingsdivisie er midden in werd neergelaten. De twee de was, dat Montgomery er niet ln geslaagd is, om ter on dersteuning van de brigade. De centralisatie bij Philips. Het Nederlandsche Beheers instituut heeft aan de N.V. Philips het gebouw der vroe gere Tricotage-fabriek „Sit- tard" te Sittard toegewezen. Te zijner tijd zal het gebruikt worden voor uitbreiding van het aldaar reeds bestaande bedrijfs-onderdeel, waar radio buizen worden vervaardigd. Voorts heeft de Philips de voormalige textielfabriek N.V. Ellas te Roermond gehuurd, teneinde daar een afdeeling van de apparatenfabriek te vestigen. Daar dit gebouw eerst gerestaureerd moet wor den, kan het nog wel tot be gin Januari duren, alvorens met de werkzaamheden be gonnen kan worden. die aan de andere kant van de rivier een bruggenhoofd had gevormd, versterkingen aan te voeren. De verantwoordelijkheid voor Arnhem rust dus, volgens In gersoll, op Monty en zijn falen kan niet aan de omstandighe den worden toegeschreven. Het moge waar zijn, dat Monty op strategisch gebied niet onfell. baar is geweest, de werkelijke reden van de aanvallen van In gersoll c.s- op Monty en Cur- chill berusten dieper. Monty dient als mikpunt voor een aanval op de houding van En geland gedurende ae oorlog in het algemeen en tevens voor het luchten van een stroom anti-Engelsche gevoelens. 50 mlllloen bespaard. Door het college van Alg. Commissarissen voor de We deropbouw wordt, zooals be kend, een intensieve contröle gevoerd op de door aanne mers voor herstelwerken inge diende rekeningen. Hoe noodzakelijk deze werk zaamheden zijn en welke be dragen hierdoor voor de schat kist worden bespaard, moge blyken uit het feit, dat bijv. in Deventer 30 procent op deze rekeningen ls bespaard. Voor het geheele land kan dit voordeel veilig op 20 pro cent worden geschat. Om een indruk te krijgen van de enorme som, welke al leen reeds aan door belastin gen op te brengen gelden door deze contröle in de schatkist wordt gehouden, bedenke men, dat de kosten voor het her stel van door oorlogsschade getroffen panden, welke bene den 3000 liggen, kan worden geraamd op 250.000.000, zoo dat het door de contröle be spaarde bedrag op 50.000.000 kan worden geschat. BESTAANSZEKERHEID NIET SLECHTER DAN IN ROTTERDAM? Organisatie keurt wilde staking af. De toestand in de Antwerp- sche haven ls tamelijk verward. Men had, volgens den corres pondent van de N.R.Ct., reeds Woensdag de indruk dat de stemming ten gunste van het hervatten van de arbeid sterk was gestegen, vooral daar d: transportarbeidersbond uitdruk kelijk te kennen had gegeven de verantwoordelijkheid voor een evéntueele voortzetting van de staking niet te willen dragen. De duizenden havenarbeiders die voor het stedelijk arbeidsbureau waren verschenen, werden toe gesproken door enkele leiders dezer organisatie, die zich be reid verklaarden te Brussel stap pen te ondernemen om werkloo- zer.ondersteurüng uitgekeerd te krijgen voor de drie dagen, waar op de arbeid reeds heeft gerust, maar alleen op voorwaarde dat nog diezelfde dag de arbeid zou worden hervat. De sprekers voegden er aan toe dat de trans- portarbeidersbond in de toe komst geen enkele demarche meer zal ondernemen ten gunste van arbeiders die zich hebben laten meeslepen in een wilde, door het bestuur der organisa tie niet erkende staking. NIET TACTISCH. Twee broeders, die tot de lei ders der wilde staking bleken te behooren, wilden daarop even eens de menigte toespreken, wat echter door de politie werd be- Hun dertigste. Een gezin in Kaap stad werd dezer dagen verblijd met de ge boorte van het dertigste kind. Toen de gelukkige va der gevraagd werd hoe hij over de moderne kleine gezinnen dacht, antwoordde hy alleen maar, dat de ouders hun tijd te veel „ver doen" ln de bioscoop. let. Hierop ontstond eenig ge harrewar, hetwelk leidde tot de arrestatie van de broeders en nog een anderen voorman. Of dit handig is geweest valt te be twijfelen, want deze arrestaties hebben weer de noodige onte vredenheid gewekt en het slot was dat niemand aan het werk is gegaan. Door toedoen van den heer Declerck, gouverneur van de provincie Antwerpen, ls inmid dels de circulaire inzake de be staanszekerheid, welke mede aanleiding tot het conflict heeft gegeven, weer ingetrokken. Ove rigens zijn in de loop van de dag talrijke stakers in optocht naar het stadhuis getrokken waar een delegatie werd ontvan gen door den heer Eekeiers, waarnemend burgemeester dei- stad. De delegatie eischte invrij- heids3telllng der drie arrestan- ten en de heer Eekeiers beloofde de hiertoe noodige stappen bij den procureur des konings te ondernemen. Eenige voor Antwerpen be stemde schepen zijn reeds in ver band met het conflict naar an dere, buitenlandsche, havens vertrokken. Ook in de haven van Gent rust de arbeid vol komen. HET GESCHIL De stakers hebben ter moti veering van hun eischen er op gewezen, dat in de haven van Rotterdam de bestaanszekerheid gebaseerd is op 80 pet. van het normale loon, terwijl dit per centage hier slechts 58 bedraagt. Van bevoegde zijde wordt echter verklaard, dat het gemiddelde loon der Nederlandsche haven arbeiders fr. 125 per dag be draagt tegen fr. 156 te Antwer pen. Een bestaanszekerheid van 80 pet. be teekent dus dat de arbeiders te Rotterdam op een inkomen van fr. 100 kunnen re kenen. Is de Antwerpsche ha venarbeider één week werkloos dan krijgt hij 540 francs uitbe taald. Men vergete niet dat de nor male arbeidsdag te Rotterdam 8 Va uur duurt, terwijl te Ant werpen de 7-uxige arbeidsdag bestaat. Doodstraf voor Bloedploeg-Ieider. De Drentsche Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde he den te Assen den beton- en grondwerker G. H. Sanner, den Amsterdamschen leider van de tijdens de bezetting be rucht geworden „bloedploeg", die Drenthe en speciaal Norg en omgeving heeft geterrori seerd, conform de cisch tot de doodstraf, zonder recht van cassatie. CEMENT UIT DE AMERIKAANSCHE ZöNE. Volgens mededeellng van de economische afdeeling van het militaire bestuur neeft de Amerikaansche zöne van Dultschland in Augustus een waarde van 165.000 dollar aan cement aan Nederland gele verd. Voorts werd voor 486.000 dollar aan zout naar Tsjecho- Slowakye en voor 9000 dollar aan optische instrumenten naar Griekenland uitgevoerd. DE TRAM WORDT NIET DUURDER. Het directoraat-generaal van de prijzen maakt bekend, dat berichten, als zouden de ta rieven van de tramwegmaat schappijen ln Amsterdam, Den Haag en Rotterdam worden verhoogd, onjuist zyn. Deze tarieven blyven op het be staande peil gehandhaafd. KORTE PREDICATIE OPPOSITIE. ,Zij weren tegen mij!* Kent u het sombere verhaal van de stille, onder gr ondsche tegenkanting? Het gebeurde in een vereent ging. U was jong bestuurslid en u wou wel. De zaak was u lief en u spande u er voor. En u kreeg de andere lui ook mee. Maar één, net die eene, zette de voet dwars. En zijn venijnige op- positiedrang maakt de geheele zaak kapot. Het gebeurde in een gemeente. De predikant sloofde zich uit en een deel van de menschen volgde hem door dik en dun. Er kwam een zekere bloei. Maar achterbaks was er een allerver velendste strooming, die alles remde. En nu zegt de Bijbel ons, dat wij menschen, feitelijk met ïn allen, in de oppositie zijn, in de oppositie tegen God. Heel han dig en geslepen gieten wij dat in het vat, soms zoo stiekum, dat wij het zelf haast niet bemerken, dat wij er aan mee doenMaar we zijn tegen God. Wij willen gelijk hebben. Al tijd. Wij willen in geen geval on gelijk bekennen. Wij houden, zoolang wij kunnen, ons recht vast. En juist daarin zijn wij te. m'God. Het is niet prettig deze waar. heid te hooren. En elk mensch komt er tegen op, als dit gezegd wordt. Wij willen veel liever iets anders lezen. En toch, nogmaals: als God zijn woord tot ons richt, zeggen wij neen. Als Hij ons in het paradijs plaatst en ons de regel van het paradijs voor. houdt, zeggen wij: dat kan niet goed zijn. Als God ons in ons leven op de proef .stelt en iemand, die ons lief is, tot zich neemt, zeggen wij: waarom nu? Zoo zijn loij. Zoo recalcitrant, zoo voortdurend in het verzet. Arglistig is het hart meer dan eenig ding. Ja, doodelijk is het. En hoe is God tegenover ons? Is Hij voor ons of tegen ons? Hij is voor ons.' Dat is het Evangelie! Paulus jubelt het uit in Romeinen 8: God heeft zelfs zijn eigen Zoon niet gespaard. God heeft hem voor ons allen overgegeven. God zal ons met Hem alle dingen schenken. Jezus, de gestorvene, de opge wekte pleit voor ons. Door Hem zijn wij meer dan overwinnaars. Heden noch toekomst, hoogte noch diepte, dood noch leven kunnen die liefde ongedaan ma- ken. God is voor ons/ Als God, mijn God maar voor mij is, wie is er dan mij tegen? B. Weer moeilijkheden in de havens? Op de gisteren te Amster dam gehouden vergadering van de afd. transport van de E.V.C- heeft het bestuur de leden ge adviseerd, hangende de Ant werpsche havenstaking, uit solidariteit, geen goederen uit schepen komend van of va rend naar België te lossen of te laden. Ook te Rotterdam zou een dergelijke vergadering worden gehouden. Nederland sche- en transito goederen welke voor België bestemd zijn, zullen, zoolang de havensta king aanhoudt, worden opge slagen. Het bestuur wil voorkomen dat Nederlandsche schepen gedeeltelijk met lading voor België bevracht, terwijl de rest van de lading bestemd is voor andere landen als ge volg van de staking, bnverrich- ter zake zouden moeten terug- keeren. De vergadering heeft het advies van het bestuur aan vaard- viert de V.C. „Vlissln gen" haar 30-jarig be staan met een receptie en een feestavond; ls het 60 jaar geleden, dat vorst Alexander van Bulgarije onder Russi sche druk afstand deed van de troon; viert kroonprins Bou- dewyn van België zijn 16e verjaardag; viert Canada zijn La- bourdag en Brazilië zijn Onafhankelijksdag (1882); MORGEN ls het 10 jaar geleden dat de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bemhard be kend werd gemaakt. Wetsontwerp in voorbereiding. Onze Haagsche redacteur seint ons: Naar «ij vernemen wordt sedert eenige tyd aan het De partement van verkeer ge werkt aan de voorbereiding van een wetsontwerp, dat een nieuwe last- op de schouders van de binnenschippers zal leggen. De regeering, die steeds naar nieuwe bronnen van in komsten voor de berooide schatkist zoekt, wil n.l. het stelsel van de tolvrije vaart op de njkswaterwegen losla ten, zoodat de schippers zou den moeten gaan betalen voor de vaart op de groote rivieren en van Rijkswege aangelegde kanalen. Van de zijde van het auto- mobielverkeer schijnt men in een dergelijke binnenvaartbe- lasting een daad van eenvou dige rechtvaardigheid te zien, aangezien de groote Rijkswe gen worden gefinancierd uit de Wegenbelasting. Het is niet onmogelijk, dat het rail- vervoer hierin overigens ook een middel ziet om een deel van de binnenvaart weg te concurreeren, al zal dit on getwijfeld niet de bedoeling van de regeering zijn. Men zal terdege rekening dienen te houden met onze uitgebreide binnenvloot, welke een kost baar bezit voor ons land vormt. Engeland verdedigt de politiek in Griekenland. De Engelsche afgevaardig de heeft in de Veiligheidsraad geantwoord op de beschuldi gingen van de Oekraïne inza ke Griekenland. De belangrijkste troef van Gromyko schijnt te zijn, zoo zeide Cadogan, dat het refe rendum ln Griekenland is ge houden, terwijl er vreemde troepen in het land waren. Hy kon zich echter gevallen herinneren, waarbij zlch het" zelfde had voorgedaan. Cadogan stelde vast, dat de toestand in Griekenland niet zoo slecht is als in bepaalde andere Europeesche landen, waar de raad nog geen onder zoek heeft Ingesteld en dat hij nog beter zou zijn, als de communistische druk en pro- -anda ln en om het land niet zou bestaan. In deze rede begon Byrnes met de hoop uit te spreken, dat het Duitsche volk zich niet nogmaals ln de mentaliteit van het Amerikaansche zou vergis sen. Vredelievendheid van Amerikaansche zijde heeft niet kunnen verhinderen, dat de Ver. Staten ln twee wereld oorlogen betrokken zijn. In bijzonder harde maatregelen ten aanzien van Duitschland had men geen belang- DE ECONOMISCHE EENHEID. De beginselen van Potsdam leggen den Dultschers zware offers op, maar de mogelijk heid tot vooruitgang is hun niet ontnomen- De uitvoering van de overeenkomst wordt echter bemoeilijkt door het feit, dat de geallieerde be stuursraad er niet in geslaagd ia van Dultschland een econo mische eenheid te maken. Cen trale Duitsche bestuursdepar tementen zijn niet gevormd, hoewel dit volgens de beslui ten van Potsdam had behoo ren te gebeuren. Ook een in evenwicht gebrachte economie voor geheel Duitschland om de middelen voor de toegestane Import te verkrijgen is uitge bleven. Byrnes legde er nogmaals de nadruk op, dat naar de mee ning van de V.S. de economi sche grenzen binnen Dultsch land dienen te verdwijnen. Duitschland is een deel van Europa en de herleving van Europa zal Inderdaad langzaam gaan. wanneer Duitschland, met zijn groote reserves aan steenkool en staal, tot een ar menhuis gemaakt zou worden. Een Rijkswerkplaafs voor vakontwikkeling te Middelburg. DE COST GAET VOOR DE BAET UIT I DE voorziening van vak lieden blijkt een van de grootste problemen van de wederopbouw van ons land te zijn. Is eener zij ds de vakbekwaamheid van diverse bouwvakarbeiders ach teruit gegaan, anderzijds ls door het verplicht tewerkstellen bij de vestingwerken en uitzending naar Duitschland gedurende de bezetting aan een groot aantal jeugdige arbeiders de kans om een vak te leeren ontnomen. De regeering heeft gemeend voor deze gevallen bijzondere voorzieningen te moeten treffen en naar aanleiding hiervan een commissie in het leven geroe pen onder voorzitterschap van Dr. A. A. van Rhyn. Mede door het werk van deze commissie kon reeds na eenige tijd een herscholings-instituut te Eindhoven in het leven wor den geroepen. Dit instituut, de Rijksscholing voor Volwassenen, begon direct zijn taak met enthousiasme Het had daarby met groote moei lijkheden te kampen: niet van de zijde van de candidaat-leer- lingen, want deze meldden zich in grooten getale aan. Het was echter vrijwel onmogelijk om aan de grondstoffen en aan ge reedschappen te komen. De bedoeling van dit Eindho- vensche instituut was dat het een proef zou zijn, welk voor. beeld ook in andere deelen van het land zou worden nagevolgd. OOK IN ZEELAND. Thans nu de grondstoffenpo- sitie dit toelaat, zal ook in Zee land en wel in Middelburg een dergelijke werkplaats worden geopend, waar men in verband met de groote activiteit welke men bij een wat ruimere mate- rialenpositie in de bouwnijver- heid verwacht, begint met tim meren en metselen. De aanmelding der candida- ten dient te geschieden op het Gewestelijk Arbeidsbureau waar zorgvuldig wordt nagegaan op welk terrein de capaciteiten van den aanstaanden vakman lig gen. De scholing heeft plaats vol gens geheel nieuwe methoden, die de cursus als het ware de stof spelenderwijs bijbrengt. Het geheele onderwijs ls practisch ingesteld; de theorie wordt al leen gegeven in zooverre zij niet kan worden ontbeerd. Het instituut gaat uit van het Ministerie van Sociale Zaken en de leerling ontvangt een vergoe ding die hem ln staat stelt ln zijn levensonderhoud te voor zien; leerlingen die buiten Mid delburg winen krijgen hun reis geld vergoed. Men kan dit streven naar ver betering van het vakpeil der arbeiders niet hoog genoeg naar waarde schatten. Weliswaar brengt een dergelijke opleiding hooge kosten met zich, maar wanneer men nagaat hoe groot de behoefte aan bouwvakarbei ders ls, wat de kosten zijn wan neer men arbeiders van elders in onze provincie te werk moet stellen en, wat het aan deviezen kost bU tewerkstelling van Bel gische vaklieden, dan moet men inzien dat deze uitgaven in de toekomst een kostenbesparing ten gevolge hebben. Doch dit ls niet het eenige motief. Het is immers gebleken dat er tijdens de ergste crisistijd nog steeds vraag was naar goe de vaklieden, zoodat het ook dan een bezuiniging op rijksuitgaven kan be teekenen, doordat er minder arbeiders in de over- bruggingsuitkeering moeten wor den opgenomen, omdat deze, in verband met hun meerdere vak kennis, langer aan bod zullen blijven. Vakkennis verhoogt ook de arbeidsvreugde: 'n goede vak man doet zijn werk met plezier. Het is vooral daarom dat wij ge gadigden aanbevelen deze cur sussen te volgen ook al vraagt het kleine financieele offers. Na volbrachte scholing kan men dit immers dubbel en dwars terug verdienen. Zorgt dat U straks mee kunt werken aan de opbouw van onze zoo geteisterde provincie cn meldt U daarom aan, indien U hiervoor in de gelegenheid bent. Ver. Staten steunen geen annexatle-eischen. James Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenland sche zaken, die op het oogenbük Dultschland bezoekt om van nabij de opbouwproblemen in dit land te bestudeeren, heeft gisteren in Stuttgart een lange en belangrijke rede ge houden. V S. TREKKEN NIET TERUG. ZICH Naar het inzicht van de Amerikaansche regeering be hooren de geallieerden thans onverwijld aan het Duitsche volk de essentieele voorwaar den duidelijk te maken van het vrédesverdrag, waarvan zij verwachten, dat het Duitsche volk het zal aanvaarden en naleven. De geallieerde bezettings troepen, aldus ging Byrnes verder, behooren beperkt te worden tot een aantal, dat vol doende is om toe te zien op naleving van de regelen, vol gens welke de Duitsche demo cratie zichzelf kan besturen. Waarschijnlijk zullen nog ge durende lange tyd „veilig heidstroepen" ln Duitschland moeten blyven. Ik wensch niet misverstaan te worden. WH zullen ons niet aan onze plicht onttrekken. Wij trekken ons niet terug. Zoolang als er een bezettingsmacht voor Duitsch land noodig zal zyn, zal het leger van de Ver. Staten van die bezettingsmacht deel uit maken- OOST DUITSCHLAND. De regeeringshoofden waren overeengekomen, steun te ver- leenen aan het voorstel van de Russische regeering betreffen de uiteindelijke overdracht aan de Sowjet-Unie van de stad Konigsbergen en het omlig gend gebied. Tenzij de Sowiet- Unie haar standpunt ten deze verandert, zullen wy voorzeker ons aan onze overeenkomst houden. Wat betreft Sllezië en ande re Oostelyke Duitsche provin cies werden door de Russen nog voor de bijeenkomst van Potsdam om redenen van be stuur toewijzingen gedaan aan Polen. Zooals echter uit het protocol van de conferentie van Potsdam blijkt, aldus zeide Byrnes, zijn de hoofden der re- gèerlngen niet overeengekomen om het afstaan bij vredesver drag van eenig gebied te on dersteunen. DE FRANSCHE EISCHEN. De Ver. Staten meenen, dat zij aan Frankrijk, dat in zeven tig jaren tijds driemaal een Inval van de Dultschers had te doorstaan niet zijn aanspra ken op het Saaigebied kunnen ontkennen. Natuurlijk moet Frankrijk, wanneer het Saar- gebied bij dit land wordt inge lijfd, zijn schadevergoedings- eischen tegen Duitschland hert zien- Behoudens wat hier ter spra ke Is gekomen, aldus verklaar de Byrnes, zullen de Ver. Sta ten geen steun verleenen aan eenige aanspraak op gebied, dat onbetwistbaar Dnitsch ls, of aan eenige verdeeling van Duitschland, welke niet oor spronkelijk door de betrokken bevolking wordt verlangd. Voor zoover de Ver. Statèn meenen te weten, wenscht de bevolking van het Ruhrgebled en het Rijnland vereemgd te bljjven met de rest van Duitschland. De Ver. Staten zullen zich niet tegen deze wensch verzetten. Zij zullen geen steun verlee nen aan eenige controle, welke het Ruhrgebied en het Rijnland onder politieke overheerschlng zou brengen of onderworpen zou maken aan manipulaties van een buitenlandsche mo gendheid. De Ver. Staten kunnen Duitschland niet verlossen van de ontberingen, welke het door de oorlog, door zijn leiders be gonnen, ten deel zijn gevallen- Het Amerikaansche volk wil echter het bestuur van Dultschland teruggeven aan het Duitsche volk. Het wil het Duitsche volk helpen op zijn weg terug, naar een eervolle J>laats onder de vrije en vrede- levende volkeren van de we reld. Portugal, de Ver. Naties en Rusland. In een officieele verklaring heeft de Portugeesche minis ter-president, Salazar, ver klaard, dat een der redenen waarom Portugal een verzoek tot toelating tot de Ver. Na ties heeft ingediend het aan dringen van Engeland en Ame rika was. „Wij betreuren het niet om toelating te hebben verzocht, en evenmin dat wjj niet zyn toegelaten. Wij zijn er Integen deel trotsch op bij te hebben gedragen tot het doen ver dwijnen van de Illusies, die deze beide staten en vele an dere nog steeds schenen te hebben. Portugal heeft nooit getwijfeld aan de houding van Rusland en Portugal was slechts niet zeker in hoeverre het Russische veto zijn toela ting kon verhinderen In een bericht uit Mos kou meldt de News Chronicle, dat het Sowjet Russisch pe riodiek „Nieuwe Tijden" de persberichten volgens welke de boven Zweden waargeno men „spook-raketten" radio grafisch bestuurde Russische bommen zouden zijn, onwaar genoemd heeft en „deel uitma kend van een georganiseerde lastercampagne". Italië moet betalen. Griekenland en Albanië eischen groote herstel betalingen. Er ls In de commissie voor Italië een begin gemaakt met het hooren van vertegenwoor diger» van d 12 staten, die herstelbetalingen van Italië liadden gevraagd. vjriekenland en Albanië stonden boven aan de lijst. Jean Politig deed het woord voor Griekenland. Hij schetste de slechte economische toe stand in zijn land. Griekenland kan slechts over twee derde van het benoodigde voedsel be schikken. De koopvaardijvloot bestaat practisch niet meer. Drie pogingen om de valuta te stabiliseeren zyn mislukt. De Grieksche eisch van 1200 millioen dollar kon volgens spreker op dezelfde berekening als die van de Sowjet-Unie worden gebaseerd. Italië ge bruikte in Griekenland meer menschen dan ln Rusland ter wijl de bezetting langer ge, duurd heeft. Hij wees er op, dat de conferentie de ex-vijan den niet ln staat moet stellen hun economie to herstellen vóór en ten koste van een ge. allieerd land. Zoo was Italië b.v. al aardig op weg naar her_ stel. Als de lasten van een voormalig vijandelijk land wor den verlicht, aldus Polltls, komt dit neer op de schouders van de betrokken geallieerde. De vertegenwoordiger van Albanië verklaarde, dat de Ita lianen bij hun vertrek uit zrjn land een puinhoop achter lie ten. Albanië is leeggebloed en zonder rechtvaardige herstel betalingen komen wij niet bo ven de ruines uit. Polen sleunt Joego-Slavië. Eeq vergelijking met Dantzig. In de politieke commissie voor Italië heeft Polen een be roep gedaan op het nieuwe de mocratische Italië, accoord te gaan met een billijke grenswij ziging. Het zal een klein gebied ver liezen, maar een oprechten vriend winnen, aldus de Pool- sche afgevaardigde. Polen moest een andere ha ven zoeken en bouwen toen Dantzig geïnternationaliseerd werd. Dit werd Gdynia, een kleine viscchershaven. Dantzig had een Duitsche minderheid, maar het lag op Poolsch ge bied en was in wezen Poolsch. Het geval Triëst met betrek king tot ie Itallaansche bevol king is hetzelfde. Indien wij eenige gebieden met een bevol king van Slowenen en Kroaten onder Italiaansch bestuur la. ten, begaan wij een onrecht! vaardigheid jegens Joego-Sla vië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1