Vijftien tolken verrichten te Parijs zenuwsloopend werk Joodsch rechtsherstel baar t nog veel zorgen UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN SLECHTS DRIE COMMISSIES KUNNEN TEGELIJK VERGADEREN. De gedelegeerden te Parijs hebben het niet gemakkelijk. Niemand die de dagelijks terugkeerende verslagen van plenaire zittingen en commis sie vergaderingen heeft gele zen, zal daaraan twijfelen. Be halve de vele moeilijkheden, welke de gedelegeerden zelf hebben te overwinnen om tot het doel, het sluiten van een rechtvaardige vrede te gera ken, zijn er ook nog netelige problemen van zuiver tech nische aard. Eén hiervan is dat van de tolken en vertalin gen. Terwijl tot nu toe, aldus de. „Leeuwarder Koerier" het Fransch als officieele voertaal bij internationale conferenties gold, hebben thans op alle bijeenkomsten de landstalen der vier groote mogendheden gelijke rechten verkregen. Iedere internationale conferen tie njoet derhalve over een aanzienlijke staf van tolken beschikken, welke de be kwaamheid moeten hebben de langste redevoering en de kleinste woordspeling direct te vertalen. 15 TOLKEN, Het gelukte de conferentie te Parijs slechts met de groot ste moeite 15 tolken te enga- geeren, nadat zij zich dringend tot de UNO, het secretariaat van de Volkenbond en andere internationale instellingen had gericht. De UNRRA had met dezelfde moeilijkheden te kam pen, daar de Parijsche confe rentie de Veiligheidsraad in New York en het Neurenber- ger proces de beste tolken in beslag hadden genomen. De situatie is dermate pe nibel, dat de klassieke metho de der diplomatieke conferen ties. n.l. de gelijktijdige ver taling in alle officieele talen, niet door te voeren is en de afgevaardigden, alsmede de persvertegenwoordigers, in de soms zoo gespannen atmosfeer van het Palais du Luxembourg de drie versies van iedere re devoering achter elkaar moe ten aanhooren. Robert Confino, de chef van de vertalingsdienst in Parijs, is in voortdurend conflict ge wikkeld met den secretaris generaal der conferentie, Fou- ques du Pare, daar hg zooveel mogelijk wil verhinderen, dat al te veel commissies gelijk tijdig vergaderen. Van de 15 tolken spreken n.l. slechts zes Russisch en zij zijn bij iedere vergadering aanwezig, of het nu een algemeene of een com missievergadering is. Daar dus de „strategische reserves" als het ware ontbreken en bij iedere vergadering ten minste twee vertolkers van iedere taal aanwezig moeten zijn, kunnen in het uiterste geval drie com missies gelijktijdig vergaderen en dit ook nog onder voor waarde, dat geen der tolken heesch wordt, of een been breekt of hetgeen waar schijnlijker is een zenuw inzinking krijgt. Robert Con fino siddert al bij de gedachte, dat één van zijn medewerkers zou kunnen uitvallen NOG MOEILIJKER! Om het probleem nog moei lijker te maken, heeft de con ferentie bovendien besloten, dat de drie officieele talen tevens ook werktalen zullen zijn, dat wil zeggen, dat elk document in alle drie talen moet worden vertaald. Door dit besluit werd de tolken- en vertalingskwestie een kern probleem van de technische dienst der conferentie. De Fransche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Bidault, heeft alle tolken van zijn mi nisterie ter beschikking van de conferentie gesteld, zoodat hij zelf in verlegenheid komt, mocht hij een vertaling noo- dig hebben. Het is derhalve begrijpelijk, dat alle internationale orga nisaties alles in het werk stel len om nieuwe talenten te ontdekken. Vóór de oorlog be stond er een bepaald aantal tolken, dat van conferentie naar conferentie reisde. Velen van hen zy'n inmiddels oud geworden of gestorven en de enkele ervaren tolken, die thans nog ter beschikking staan, kunnen hun condities dicteeren. MEEST FRANSCHEN. Het meerendeel der tolken aan de conferentie te Parijs bestaat uit Franschen. Er is slechts één Engelschman en één Amerikaan. Het Fransche personeel werd door de tech nische dienst der regeering „uitgeleend" en wordt door haar betaald. De vertolkers van de UNO zgn eveneens een „leening", resp. tegen Fran schen uitgewisseld, die aan de De oorlog in China. De Amerikaansche ambas sadeur in China, Leighton Stuart, heeft medegedeeld, dat Tsjang-Kai-Sjek ver klaard heeft bereid te zijn het bevel „staakt het vuren" aan zijn troepen te geven, mits de communisten dit ook willen doen. Intusschen bereiden troepen vun de Chlneesche centrale regeering een offensief tegen Kalgan, de voornaamste ba sis der communisten in Noord-China. voor. UNO-vergaderingen deelne men. Deze leden van het UNO-personeel ontvangen, be halve hun vast salaris, nog 10 dollar als extra-toelage per dag. De hierboven genoemde Ro bert Confino ls een 40-jarige, energieke Franschman, met dik, zwart haar. Hg is gebo ren in Ispahaan, waar zijn ouders een school hadden en aan de jonge Perzische aris tocratie onderwijs gaven in de Fransche cultuur. Sedert 1930 is Confino bij de Volkenbond. In 1945 werd hij één der eerste medewerkers bij de UNO In San Francisco. Hg ls een er varen kenner van de gladde parketvloer der internationale diplomatie en laat zich noch door de overgevoeligheid van geprikkelde en overwerkte di plomaten, noch door compli caties in de groote politiek ooit van de wijs brengen. Huls ten Bosch bijna hersteld. Ook het „Huis ten Bosch" bij Den Haag heeft zgn tol moeten betalen aan de oorlog. Het bosch in de omgeving werd in een troostelooze kale vlakte herscha pen. Na September 1944 schoten de Duitschers uit deze omgeving de beruchte V 2 af, hetgeen aan vallen van geallieerde vliegers tengevolge had. Groote schade werd ook aangericht door gra naat- en bomscherven. De mu ren en daken vertoonden dan ook groote wonden en geen ruit bleef heel. Reeds in het najaar 1945 is men met het herstel begonnen en thans, een jaar later, nadert 't herstel van ..Huis ten Bosch" zijn voltooiing. Men kan zeggen dat het paleis niets aan schoon heid heeft ingeboet. De tallooze kogel- en scherfgaten in de ge vel zijn gerepareerd, alle ven sters weer van glas voorzien en de bekende „Oranje zaal" en „Wite zaal" weer in de oude luister hersteld. Ook de fraaie toegangsbrug aan de zijde van het Haagsc'he Bosch is weer aangebracht kunnen worden, dank zy het feit, dat de inspec tie kunstbescherming het ma teriaal van de oude brug in_ dertijd heeft doen „onderdui ken". Hypotheken vormen het moeilijkste punt. In een onderhoud met een redacteur van het A-N.P. ver telde mr. A. G. Lubbers, voor zitter van de Raad van Ge delegeerden belast met rechts- hers:el Inzake de onroerende goederen van gedepossedeerde Joden, hoe veelomvattend de taak is waarvoor de commis sie zich geplaatst ziet en hoe gecompliceerd het voorberei dende onderzoek, hetwelk ge schiedt d-or den hypotheek bewaarder. Er zgn in Amsterdam 6000 gevallen te behandelen. Het grootste deel van deze geval len is min of meer gecompli ceerd. Wanneer de Raad van den hypotheekbewaarder de dos siers in handen krjjgen, toetst hg ze aan de hand van richt lijnen door de overheid ver strekt en hecht, indien zg aan alle voorschriften voldoen, er zjjn goedkeuring aan. In aan merking nemende, dat slechts 60 70 gevallen per week kunnen worden behandeld, zal men zich wel kunnen voor stellen, dat de afwikkeling van de 6000 zaken zeker 2 3 jaar zal duren. DE HYPOTHEKEN- Het moeilijkste probleem, waarvoor de Raad zich ge plaatst ziet, ls de kwestie van de hypotheken want de koo- per en de oorspronkelijke eige naar komen heel vaak tot een onderhandsche, minnelijke schikking. De hypotheekbanken, die tijdens de oezettlng, vaak indi rect onder pressie der Duit schers hypotheken op oor spronkelijk Jocdsch bezit ver leenden. hebben deze hypothe ken gecedeerd aan de Lande lijke hypotheekbank, die zooals békend tgdens de bezetting een instelling was, die naar de pij nen der Duitschers danste. In iet geheel hebben de hypo theekbanken 30 millioen gul den aan hypotheek uitgekeerd. Hiervan werd 24 millioen gul den aan de Landelijke hypo theekbank overgeschreven. Er ls tlmns een streven de ze gelden weer op de hypo theekbanken *te doen over schrijven, hetgeen tot gevolg zou hebben, dat deze banken zelf de stroppen van de on rechtmatig verleende hypothe ken te dragen krijgen, aanger zien de verleende hypotheken op onrechtmatig bezit ongel dig zyn. In verreweg de meeste ge vallen hebben de oorspronke lijke eigenaars het beheer over hun huizen teruggekregen na minnelijke schikking met de kcopers. In die gevallen, waar zich moeilijkheden voordeden en de partijen niet tot minne lijke schikking konden komen, werden de zaken met een een voudige procedure in kort ge ding afgehandeld en kregen de oorspronkelijke eigenaars het beheer over hun bezit terug. Reeds werden 400 van deze gevallen voorgebracht. Voorts zgn er nog 2500 geval len van Joodscbe geldgevers, die hypotheek verleend hebben op onroerende goederen. Tij dens de bezetting werdeg de ze hypotheken onder beheer gesteld van de Grundstuqkver- waltung. Voor deze menschen is er in bepaalde gevallen ook rechtsherstel te krijgen. Het aantal waarin dit mogelijk was is echter vrij gering en rechts herstel ls hier slechts onder zeer bijzondere voorwaarden mogelijk. VISCHBOEKJE AFGESCHAFT. Het vischboekje voor ÏJssel- meervisschers, waarmede het bedrijfschap voor visscherij 'n speciale contróle uitoefende op het gebruik van materia len, is thans officieel afge schaft. Het ruimer ter be schikking komen van mate rialen maakt zulks mogelijk. De overige bestaande voor schriften over aanvoeren, los sen en vervoeren blijven van kracht. i Verliefde verstekelingen. Volgens de Daily Mail wordt ln de Fransche havens aan de Kanaal- kust een scherp onder zoek ingesteld naar vrouwelijke verstekelin gen (Italiaansche, Pool- sche, Belgische en Duit- sche), die Engeland trachten te bereiken om zich bij den soldaat te voegen, die zy geduren de de oorlog hebben ont moet. Binnenkort nog meer Amerikaansche schoenen. In aansluiting op het be richt. dat de uit Amerika ge- importeerde schoenen zonder bon mogen worden verkocht, deelt het Rijksbureau voor hulden en leder nog het vol gende mede: Reeds de eerste dag, waarop Amerikaansche schoenen vrij verkocht mochten worden, con stateerde men zwarte han del in deze schoenen. In verband hiermede wordt er op gewezen, dat, afgezien van de ontoelaatbaarheid hier van, de handel boven de thans aanwezige voorraden binnen kort nog meer van deze schoenen zal ontvangen. Ook de te verwachten partij be staat voor een groot gedeelte uit heerenschenen. Belangrijk is, dat thans volwassenen in de gelegenheid zijn zich van schoenen te voorzien, waardoor zü de nog op de stamkaart te verkrijgen bon voor kinder schoenen kunnen gebruiken. In tegenstelling met de hier omtrent in omloop zijnde ge ruchten, wordt bekend ge maakt dat het voorshands niet in het voornemen ligt een'bij zondere regeling voor distri butie van kinderschoenen te treffen. Over de wijze van bevoorra ding met Amerikaansche schoenen zal de handel nog nader worden ingelicht. PROTEST. Het Ned. Verbond van Ge- repatrieerden heeft in een te legram aan den minister van economische zaken, zoowel als aan het Centraal Distributie kantoor, geprotesteerd tegen de vrije verkoop van Ameri kaansche schoenen, zonder dat eerst de ex-gedeporteerden ge holpen zgn. Genoemde bond verzoekt alsnog eerst de ge repatrieerde ex-gedeporteerden te willen helpen, resp. voor rang te verleenen. FILM OVER SLAG BH ARNHEM. Op wenseh van koning George van Engeland zal op Dinsdag 17 September de tweede gedenkdag van de slag by Arnnem tegelijkertijd met de première in Londen, Arnhem en Ottawa, de film „Theirs is the glory" in be sloten kring in het Balmoral Castl.e worden vejrtoond. Ned. meisjes van de ondergrond- sche beweging zullen per vliegtuig uit Arnhem naar Londen gebracht worden, waar programma's van de Lon- dênsche première van de film, die in de Gaumont Cinema ge draaid wordt, zullen verkoo- pen ten bate van het fonds voor luchtlandingstroepen. Op dezelfde dag zullen 12 overle venden van de slag bij Arn hem een kran6 leggen op het J-raf van den onbekenden sol- aat. Waar moesten de Albaneezen zitten? Heftig debat om een kleinigheid. Tijdens een debat van ander half uur in de economische commissie voor Italië brak een pandemonium uit over het vraagstuk of de AJbaneesche gedelegeerden in den kring van andere gedelegeerden zou den mogen zitten, of buiten dien kring plaats zouden moe ten nemen. Griekenland verklaarde zich daartegen en de Sovjet-Unie kwam hevig tegen deze Griek- sche tus8Chenkomst op. De Russische gedelegeerde zelde verbaasd te zijn, dat een kwes tie van normale beleefdheid be streden werd door den Griek- schen afgevaardigde, die daar mee uiting gaf aan zijn ge.voe- lens van naat en agressie te gen een klein land. De Brlt- sche voorzitter stelde daarom voor de Albaneezen een plaats achter zijn stoel te geven. De Sovjet-afgevaardigde bleef op de kwestie doorgaan- Na 50 minuten stelde de voor zitter voor het debat te staken onmiddellijk te stemmen- Toen de voorzitter voortging met het vragen om opsteken der handen, onderbraken de Sovjet- en andere delegaties hem, totdat een waar pande monium losbrak. Beurs van New-York herstelt zich. Donderdag heeft zich, na de hausse van de laatste dagen op de beurs van New York weer het begin van een ommekeer afgeteekend en vertoonden de koersen een stggenöe tendens. De grootste verkoopgolf is Woensdag over Walls:reet ge. taan. Die dag werden de oogste omzetcijfers sinds Mei 1940 bereikt en bedroeg het totale koersverlies 420 millioen dollars. Laguardia sprak in Kopenhagen. Fiorello La Guardia. heeft Donderdag tgdens de zitting van de F.A.O. het woord ge voerd. La Guardia noemde de FAO, de voedselorganisntie, de hoop der wereld. „Wij moeten", al dus L.- Guardia, „de prg'zen stablliseeren en speculaties van graanbeurzen uitschake len. De dienstmaagd van het economische ïeven, ..juffrouw vraag en aanbod" heeft afge daan. Er moet een directe uit wisseling van koopwaar tus- schen de landen plaats hebben. Dit is een zeer groote opgave, maar was ook de oorlog geen groote opgave? Als de FAO een mislukkinj wordt, zal de veiligheldsraai het druk krggen". zoo besloot La Guardia. TURKSCHE VLOOT UITGEVAREN. Woensdagavond ls de Turk- sche vloot uit Istanboel naar Smyrna uitgevaren. Naar ver luidt, zal zij aldaar de Brit- sche vloot ontmoeten, als die in de Egeische zee is aange komen. NU VLIEGTUIGONGELUK IN AMERIKA. In de omgeving van EJko In Nevada is een Douglas toestel van de dienst New York-San Francisco omlaag gestort, 24 personen werden gedood. De eenige overlevende was een jongen van twee jaar. ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA BEGONNEN. De zeelieden, die lid zijn van de American Federation of Labour zijn begonnen de sche- pen te verlaten- Dit beteekent het begin van een zeelieden- staking die 400.000 arbeiders werkeloos zal maken en alle havens zal doen stilliggen. De arbeiders wenschen loonsher: ziening. Veranderingen in Britsche regeering. Naar lieden bekend is ge worden zal minister-president Attlee binnen eenige weken enkele veranderingen in zijn kabinet aanbrengen. Botwinnik neemt de leiding. Euwe speelt remise. In de voorlaatste ronde van het wereldschaaktournooi kon dr. Euwe het tegen Tarta- kower niet verder brengen dan remise. Botwinnik slaagde erin van Gunnard te winnen waardoor de Russische schaakkampioen weer een half punt voor sprong genomen heeft. De overige uitslagen waren Najodrf wint van Sterner. Bernstein van Kotov. De partgen SmislofSzabo, Stolz-Flohr, Denker-Christof- fel, O'KellyYanowsky, Bo- leslafskiejKotlnauer, Vid- marLundin werden remise. Euwe moet nu nog tegen Kotov spelen en Botwinnik tegen Najdorf. Vooral de Pool Najdorf l.< zeer moeliyk te verslaan zoo dat Euwe een redelijke kan.s blijft behouden gelijk te ko men. EXPORT VAN GROENTE NAAR DUlfSCHLAND STOPGEZET. In dit voorjaar werd met de bevoegde Engelsche autoritei ten een overeenkomst geslo ten voor de levering van 35000 ton groente naar Duitschlantl, Daardoor was Nederland in de gelegenheid zijn surplus aan groente af te zetten. Met ixjgang van 4 September hebben de Engelcche autoritei ten de verdere invoer van groente uit Nederland naar Dultschland stopgezet. Het is de bedoeling de bespre kingen hierover zoo spoedig mo gelijk te hervatten. Tè veel volgens de voorschriften. MOEILIJKHEDEN TE WATERLANDKERKJE. Een vermeldenswaardig gt val van bureaucratie doet zich thans voor in de gemeente Waterlandkerkje. Op het oogenblik zijn daar arbeiders woningen in aanbouw, welk werk wordt uitgevoerd door een aannemer uit Hulst, met arbeiders uit die gemeente. De arbeiders worden dagelijks van Hulst naar het werk ge bracht en 's avonds weer naar Hulst, per auto en krggen daarvoor van de regeering vrij vervoer, plus per dag twee werkuren vergoed. Het gevolg is. dat deze ar beiders 'b morgens zeer vroeg van huis moeten, doch eerst omstreeks 9 uur op het werk arriveeren, om 's middags weer ongeveer half. vijf het werk te verlaten. Er wordt per dag dus ongeveer 6% uur gewerkt- In overleg met den aanne mer en de arbeiders, welke van goede wille zijn, heeft men getracht in het dorp voor die arbeiders een kosthuis te vin den, waardoor niet alleen de reisuren productief gemaakt konden worden, maar waar door de arbeiders desgewenscht ook meer werkuren konden maken, waartoe zg eveneens bereid waren. Het plan gelukte, de arbei ders kregen een kosthuis in de gemeente en de bouw van de huizen vorderde sneller. Helaas, het heeft slechts één week zoo mogen zijn, Toen werd deze oplossing door het bouwbureau verboden, om dat de kosten te hoog waren en de regeering dit niet wilde betalen. Naar wij vernamen, bedroeg het kostgeld 16 a 17 gulden per week. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de ar beiders per dag twee uren reisvergoeding krijgen en dat zij per auto dagelijks ongeveer 80 a 90 km. gehaald en bracht moeten worden, komt men toch wel tot de conclusie dat het verschil in kosten niet zoo heel groot kan zijn. Zgn wij goed ingelicht, dan heeft het bouwbureau hier geen schuld en zouden pogin gen gedaan zijn in Den Haag om voor dit geval toestem ming te krijgen, doch zonder resultaat. Eén Jeugdhuis voor W. Zeeuwsch-Vlaanderen? Zooals bekend, wordt er aan de jeugdopbouw in West- Zeeuwsch-Vlaanderen hard ge werkt. De in het voorjaar ingestel de cursussen voor jeugdlei ders, welke op de „Elder- schans" in Aardenburg gehou den worden, zijn een groot succes en de resultaten zijn goed merkbaar. Ten einde de jeugdopbouw nog meer te stimuleeren, heeft Volksherstel besloten een gift beschikbaar te stellen voor het stichten van een jeugdhuis. Naar aanleiding van deze, zeer gewaardeerde geste van Volksherstel, kwamen dezer dagen de besturen van de di verse jeugdorganisaties te Oostburg bijeen, ter bespre king van de plannen. Het bleek op deze vergade ring niet mogelgk tot over eenstemming te komen om trent hgt stichten van één jeugdhuis. De besturen van de R.K. jeugdvereenigingen waren van meening, dat er twee jeugd huizen moesten komen, n.l. één voor de R.K. en één voor de Protestantsche vereenigingen. Van Geref. zjjde verzette men zich daartegen om principieele redenen; van deze zijde wenschte men dan drie jeugd huizen. Tot algeheele overeenstem ming kon men niet komen, waarom tensjotte besloten werd een commissie te benoe men, waarin alle richtingen vertegenwoordigd zijn, welke commissie tot taak heeft, de eventueele gelden van Volks herstel te ontvangen en te be- heeren en de bestemming daarvan te regelen. Een beslissing kan alleen ge nomen worden met algemeene stemmen. Predikbeurten Ned. Herv. gein. Aarden burg: 2.30 ds. Barnouw; Bier vliet: 10 ds. v. d. Ham; Cad- zand: 2.30 ds. Enker; Groede: 9 ds. Derksen; Hoofdplaat: 10 ds. Pliester; St. Kruis: 8.45 ds. Nolthenius; Nieuwvliet: 10.45 ds. Derksen; Oostburg: 10 ds. Enker; Retrancliement: 10 ds. Barnouw; Schoondijke: 1.30 ds. v. d. Ham; Sluis: 9.30 ds. Schrale; St. Anna ter Muiden 11 ds. Schrale; Wa terlandkerkje: 2.30 ds. Plies ter; JJzendiike: 10 leesdienst; Zuidzande: 10 ds. ter Beek. nippers ZeejwscheSi Te Amsterdam slaagden voor het „Brevet van de Tex tielhandel de heeren J. Huls- soon en W. J. Rgk te Hein- kenszand. De heeren P. Fraanje en D. P. Schutz, beide te Axel, zgn geslaagd voor het examen „Brevet voor de Textielhan del", gehouden door de Vak groep Detailhandel in textiel- goederen. De harmonie „St. Caeci- lia" te Vlissingen geeft Zater dagavond van 8 tot 10 uur een concert in het Bellamypark. terraad. Wrak van de „215" wordt gelicht. Onlangs zou een wrak van het m.8. „215" van de Prov. Stoombootdienst versleept wor den. Door omstandigheden kon dit geen doorgang vinden en werd dit wrak aan de grond gezet, evenwel te dicht brj het vaarwater. Het werd neerge^ voor de z.g- slikhaven. Thans is men bezig dit wrak ln drie gedeelten te snijden waarna de stukken gelicht zullen worden. Voor dit werk wordt gebruik gemaakt van 'n gere- qulreerde bok. Het werk, waar voor van de zijde van het pu bliek zeer veel belangstelling bestaat, vordert goed. Aan 33 personen, die 25 jaar ln dienst van de Wil- helminapolder waren is een gedenkpenning uitgereikt ter- wgl vier arbeiders, die 50 jaar ln dienst waren, een gratifi catie ontvingen. LANDDAG NED. CHR, VROUWENBOND. Het gewest Zeeland en West Brabant van de Nederlandsche Christen Vrouwenbond hield Woensdag te Breda een land dag in de Ger. Kerk. Na een kort openingswoord van de presidente, hield ds. Smeenk, die vroeger zijn standplaats had in Vlissingen. eea rede. Hij sprak over de „Moeilijkheden en mogelijkheden van de Chris tenvrouw". Hierna volgde samenzang, waarna de morgenvergadering besloten werd met een kort woord van mevrouw Wristus over de koopvaardij. Deze is geadopteerd door de Bond. De middagvergadering werd ge opend met een rede van Ds. Reus van Hooge Zwaluwe. Het slotwoord werd gesproken door mevr. S. G. Landweerde Vis ser, vice-presljienite van de Nederl. Clir. Vrouwenbond. Zuidzande AFSCHEID WND. BURGEMEESTER. De nieuwe raad van Zuid zande kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. De wnd. burgemeester, A. J. Risseeuw, heette in het bijzon der de nieuw benoemde leden hartelgk welkom. Spr. wees er op dat de taak van de raads leden niet is afgeloopen bg het sluiten der vergaderingen, doch dat zij ook de moreele opbouw van de thans zoo ver deelde gemeente moeten hel pen bewerkstelligen. Daarna werden de raadsleden be- eedigd. Tot wethouders werden gekozen de heeren W. van Male en A. A. Verbuijt. Nadat de vergadering was geschorst en heropend deelde de voor zitter mede, dat het college van B. en W. den heer W. van Male had aangewezen als wet houder die den burgemeester zal vervangen. Nadat de scheidende voorzitter nog den wnd. gemeentesecretaris had dank gebracht voor diens hulp vaardigheid gedurende de tgd, dat spr. het burgemeesters ambt had waargenomen, droeg spr. zijn taak over aan wet houder van Male. Deze bracht dr. Risseeuw dank voor de wgze waarop hg steeds het belang van de gemeente heeft fediend. Het speet hem dat r. Risseeuw niet in de nieuwe raad was teruggekeerd. De heer van Cruijningen bedankte dr. Risseeuw voor de wel komstwoorden aan het adres van de nieuwe leden en gaf de verzekering dat zij zich ook voor de moreele opbouw van de gemeente zullen inzetten. De heeren Goedegebuur en Verbuijt brachten dr. Risseeuw dank voor de prettige samen werking, waarby de laatste er op wees, dat hij op buitenge woon goede wjjze met dr. Ris seeuw als wethouder heeft kunnen samenwerken. Ten slotte bedankte de wnd. ge meentesecretaris dr. Risseeuw voor de tot hem gerichte woorden en voor de prettige samenwerking. Dr. Risseeuw dankte alle sprekers. Bij de rondvraag kwam de electrificatie van de buurt schap Slikkenburg ter sprake. Het blijkt dat de P.Z.E.M. de mogelijkheid van deze electri ficatie onder het °°o ziet en waarschijnlgk spoedig met cij fers zal kunnen komen. Nadat nog over de huisvestlngsmoei- iijkheden was gesproken sloot de voorzitter de vergadering. Sluis DE WONINGBOUW BESPROKEN IN DE RAAD. Bij de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad in Sluis sprak de voorzitter een welkomstwoord tot de raadsleden. Alle leden leggen de eed af. Alvorens tot de benoeming van wethouders over te gaan, legde de heer Wage namens de fractie van de P.v.d.A. de ver klaring af dat die fractie heeft gemeend voor de benoe ming van wethouders met de Katholieken, die eveneens 3 zetels in de raad hebben, te moeten samenwerken. Zij bracht namens eigen fractie naar voren den heer Smooren burg en zal verder haar stem geven aan den heer L. van de Vijver, nummer twee van de katholieke lijst, aangezien nummer één, de heer Dusar- dujjn. niet voor benoeming ln aanmerking kon komen. Bij de eerste stemming verkreeg de heer Smoorenburg 4 stem men de heer L. van de Vij ver 2 stemmen, terwijl 1 stem blanco is. De heer Smooren burg neemt de benoeming aan. Bij de stemming voor een tweede wethouder verkreeg de heer L. van de Vijver 6 stem men. Ook de heer van de Vij ver nam de benoeming aan. De heer Smoorenburg wees nogmaals op het groote brand, gevaar in net noodwoningen complex en drongVop het be trachten van spoed aan. Aan den heer T. de Jong wordt eervol ontslag, overeen komstig verzoek, verleend, als hoofd der openbare lagere school tegen uiterlijk 15 Octo ber a.s., terwgl mej. M. Bre vet als onderwijzeres eervol ontslag werd verleend werd ontslagen tc rekenen vanaf 1 September 1946. Besproken wérd de moeilgke situatie waarin het openbaar onderwijs komt te verkeeren door het ontslag v*n beide leerkrachten. Adhaesle werd betuigd aan het bekende adres van de ver eenigingen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Zw. Vlaanderen aan de Minls- De raad kon ln principe ac- coord gaan met net streven van de R.K. Ambtenarenver- eeniging om verbetering te brengen in de salaris-positie van het overheidspersoneel en zal daartoe t.z.t. medewerking verleenen. Na uitvoerige bespreking werd besloten ook in 1947 door te gaan met de bouw van woningwetwoningen. Het aan tal is afhankelijk van de par ticuliere bouw, daar ln totaal in 1946 en 1947 thans een bouwvolume ls toegewezen van 35.000 M3. Weer werd uitvoerig bespro ken de onmogelijkheid van woningbouw door particulieren bij de huidige schaderegeling. Daarbij komt heel sterk tot uiting dan men niet kan be grijpen hoe het mogelgk ls, dat de overheid een dergelijke regeling kan treffen, onder motief dat het Nederlandsche volk het niet kan betalen. Als het Nederlandsche volk als ge heel, hetgeen natuurlijk logisch, zou zijn, niet betalen kan, hoe kunnen de gedupeerden, die hoogstens 15 van het Ne derlandsche volk uitmaken, het dan wel. De heer Wage zag zgn voor stel aangenomen om brj den minister van openbare werken en wederopbouw te protestee ren tegen de onteigening van perceelen grond in de Ridder straat. De heer Wage vroeg of het gemeentehuis aan de St. An- nastraat blijft. De voorzitter verklaarde dat er plannen zgn voor een nood-gemeentehuis. Aan het slot van de ver gadering dankte de voorzitter de leden voor de prettige be spreking en richtte hij een speciaal afscheidswoord tot den heer van Mazijk, die 'niet als wethouder ls herkozen. De gemeente heeft in den heer van Mazijk steeds een wgs raadsman gehad, die de be langen der gemeente steeds trouw heeft gediend. Namens de geheele bevolking bracht de voorzitter hem zgn dank. Axel WETHOUDERS GEKOZEN. In de Donderdag te Axel gehouden vergadering van de gemeenteraad werden als wethouder gekozen de heeren P. J. van Bendegem (chr. hist.) en A. P. de Rugter (a.r.). Overslag WETHOUDERS GEKOZEN. Te Overslag zijn als wethou ders gekozen de heeren J. de Cock en J. de Ngs. Schoondijke WETHOUDERS GEKOZEN. De nieuwe gemeenteraad van Schoondijke kwam Donderdag avond in openbare vergadering voltallig bijeen onder voorzit terschap van burgemeester van Rosevelt. De voorzitter opende met een woord van welkom, speciaal tot de heeren Dekker cn Risseeuw, die voor 't eerst zitting nemen en beëedigde de nieuwe raadsleden. BU de hierna volgende be noeming van wethouders wer den gekozen de heeren J. Ris seeuwRisseeuw en P. J. Huigh, elk resp. met 4 stem men, terwijl telkens 3 stem men waren uitgebracht op den heer Joh. de Feijter. De voor zitter feliciteerde de heeren met hun benoeming en wees op, dat het college van B. en W. dikwgls voor moei lijke beslisingen zal komen tc staan. Een verzoek van de Kon. My. Shell om ontheffing van de betaling van recognitie voor een benzinepomp over 1944 en 1945, wordt na eenige discus sie, op voorstel van den heer Badts met 4 tegen 3 stemmen ingewilligd voor wat betreft het jaar 1944. Het voorstel van B. en W. was ontheffing te verleenen voor beide ge noemde jaren, doch dit werd met 5 tegen 2 stemmen ver worpen. Tenslotte deelde de voorzit ter nog mede, dat van rijks wege in Den Haag een aan besteding is gehouden voor de bouw van een arbeiderskamp voor ruim 250 man, langs de Sasputscheweg. By de rondvraag stelde de heer de Badts nog een vraag over het verzoek van de Stich ting Fruitteeltproeftuin bij Philippine, waarop de voor zitter antwoordde, dat B. en W. hierover in de eerstvol gende raadsvergadering met een voorstel zullen komen. Vervolgens werd overgegaan tot een vergadering met sloten deuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10