Suriname als Joodsche kolonie? Massagraf van Indonesiërs ontdekt UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. Hij dacht, dat de W.A. een sportclub was. LAATSTE NIEUWS. Walcheren Zeeuwsche nippers De Nederlandsche regeering voelt voor het plan Maar de Zionisten zijn er tegen. Al vóór de oorlog bestond een plan om door Joodsche kolonisatie in Suriname eer bijdrage te leveren tot de op lossing van het Joodsche vraagstuk. Een Nederland sche commissie van deskun digen heeft indertijd, op grond van dat plan. een onderzoek in Suriname ingesteld en ls tot de conclusie gekomen, dat er goede mogelijkheden voor die kolonisatie aanwezig zijn. De oorlog heeft de ver wezenlijking van de plannen verhinderd. Op het oogenblik echter. nu de Joodsche kwestie zoo acuut is, is ook het Suriname-plan weer ern stig in overweging genomen. De Joodsche organisatie ..Freeland League", waarvan de hoofdzetel in Amerika ge vestigd is, heeft een onder zoek ingesteld naar gebieden, die voor kolonisatie in aan merking komen en haar keus op Suriname met zijn geringe bevolking en groote opper vlakte laten vallen. Suriname heeft een oppervlakte zoo groot als Java. maar de be volking bedraagt niet meer dan 170.000 zielen, dus zoo veel als een middelgroote stad in Nederland. Er wordt in dit verband meldt het Parool, alleen aan kolonisatie en niet aan emi gratie gedacht. Het aanbod zou uiteindelijk eohter van Suriname zelf moeten uitgaan. Van Surin^amsche zijde in Nederland werd verklaard, dat het niet voldoende zou zijn, wanneer het Surinaam- sche gouvernement en de Su rinaamsche Staten hun toe stemming gaven .De Staten vertegenwoordigen immers maar 2 van de bevolking. De gehééle bevolking zal ach ter het plan moeten staan, wil de uitvoering er van niet op wanbegrip en moeilijkhe den stuiten. De Ned. Zionisten echter zijn niet erg ingenomen met het plan en beweren, dat al leen Palestina, de oplossing van het Joodsche probleem kan brengen. Pas wanneer een commissie van deskundigen in Suriname alle mogelijkheden heeft on derzocht, zal een weldoor dacht en uitgewerkt plan kunnen worden voorgelegd én het antwoord d&arop kan al leen van beslissende beteeke- nls zijn voor het slagen er van. Britsche soldaten krijgen het gemakkelijker. Onnoodige beperkingen op de vrgheld der Britsche solda ten zullen, volgens instructies van de Britsche legerraad op geheven worden.. Volgens de instructies zullen o.m. onnoodige parades wor den afgeschaft en het verrich ten van wachtdiensten tot het minimum beperkt worden. Ook coTvee's zullen verminderd worden. De Britsche soldaat, die geen dienst heeft, hoeft geen ver lofpas meer te hebben, maar kan na zich te hebben afge meld, ln burger de kazerne verlaten. De Britsche leger raad heeft nog meer plannen voor een verbetering van het leven der Britsche sodaten in petto, o.m een verbetering in zake huisvesting van den sol daat en zgn gezin NIEUWE DIENST CANADA—ROTTERDAM. De Cunard White Star Line heeft de opening aangekon digd van een nieuwe scheep vaartdienst tusschen de Oost- Canadeesche havens en Ant werpen, Rotterdam en Am sterdam. De dienst zal in October aanvangen. SPORTIVITEIT. Kees Boeke, leider der „werkplaats kinder gemeenschap" te Bïltho- ven, die Nederland ver tegenwoordigd op de internationale paedago- gische conferentie te Brisbane, sprak er zijn verwondering over uit, dat in Australië de kin deren nog met een rot ting worden geslagen. Hp achtte het onsportief voor volwassenen kin deren te slaan en ver klaarde persoonlgk be wondering te kunnen hebben voor een kind, dat sportief genoeg was om terug te slaan. HET PLAN. Het plan komt in groote trekken hierop neer: Om wrijving met de be staande bevolking te voorko men zullen de Joodsche ko lonisten groepsgewpze eigen nederzettingen vormen. De kolonisten worden Surlnaam- sche burgers en dus Neder landers. De kolonisatie zal agro-in- dustrieei zijn. En naast de productie voor eigen gebruik zal ook de productie voor de export een belangrijke plaats moeten gaan Innemen. De financiering zal geschie den uit fondsen, die de Jo den zelf zullen bijeenbrengen, wellicht met steun van de UNO. HOE DE NED. RE GEERING ER OVER DENKT. De Joodsche kolonisatie zal. neemt men aan. het noodlijdende Suriname groot voordeel kunnen brengen. Maar van niet minder be lang is, dat het aanbod van Nederland om de poorten van Suriname voor de Joden open te stellen in de gehee- le wereld een diepen indruk zal maken Met één slag zou Nederland zijn ouden roem van gastvrij land herwinnen. Hoe denkt de Nederland sche regeerirg hierover? Hoe de Surinamer»? Hoe andere Joodsche groepen? Met het kabinet Schermer hom 74jn indertyd al bespre kingen gevoerd. Gouverneur Brons van Suriname, die in het- voorjaar in Nederland was, heeft hieraan deelgeno men, evenals de afgevaardig de uit Amerika van de Free land League, dr. L Stein berg. Met het nieuwe kabinet zullen de besprekingen bin nenkort worden voortgezet. De regeering voelt nl. wel voor het plan. Haar drie voornaamste gronden zgn: le. Voor de Joden zou het een uitkomst kunnen betee- kenen. 2e Engeland en Amerika zouden, het aanbod toejuichen en steunen. 3e Suriname en ook Neder land zouden er bij gebaat zQn. 1000 personen per week van geëvacueerd. DOODELUK MIJNONGEVAL Dinsdagmorgen heeft op de Staatsmijn Hendrik een onge val plaats gehad, dat aan uen hulpopzichter L Dieteren het leven hoeft gekost. Dieteren inspecteerde de op braak, waarbij hij op de kooi stond. Plotseling brak de ka bel waardoor de kooi onge veer 40 m. naar beneden stortte. EXPORT VAN GROENTE NAAR DUITSCHLAND STOPGEZET. In dit voorjaar werd met de bevoegde Engelsche autoritei ten een overeenkomst geslo ten voor de levering van 35000 ton groente naar Dultschland. Daardoor was Nederland in de gelegenheid zijn surplus aan groente af te zetten. Met ingang van 4 September hebben de Engelsche autoritei ten de verdere invoer van groente uit Nederland naar Dultschland stopgezet. Het is de bedoeling de bespre kingen hierover zoo spoedig mo gelijk te hervatten. Onder de manuscripten van een Russische staatsbiblio theek werd een middeleeuwsche wereldkaart ontdekt. De kaart wordt toegeschreven aan den Romeinschen geleerde en philo- sooph Ambrosius Theodosius Macrobius. By het opsporingsonderzoek naar de graven van 172 ver moorde Indonesiërs, is een of- ficieele speurdersploeg te Sep- pinggan og toeval op vgf gra ven gestuit, die het stoffelijk overschot van elf door de Ja panners onthoofde Amerikaan- sche vliegers bevatten. Om de hoofden van de slachtoffers zaten nog de blinddoeken van parachute-zijde. Na een ernstige ondervra ging van een Indonesiër, ze keren Batjo. die de ligging van het Indonesische massa graf ongeveer wist en voorts nandelend op aanwijzing van een oorlogsweduwe, begon het graafwerk. Het bleek, dat Jatjo zich de plaats niet meer oed kon herinneren, zoodat e eerste opgraving op goed Ëeluk moest worden gedaan, y die gelegenheid vond men toevalligerwijs het graf van de vliegers. Slechts één persoon kon worden geïdentificeerd. Vast gesteld kon worden, dat het het stoffelijk overschot van de bemanning van een Ameri- kaansch bombardementsvlieg tuig was. De volgende dag werd het graafwerk voortgezet, waarbij het graf van de 172 Indone siërs werd blootgelegd. De auditeur-militair ver klaarde, dat er nog vele on gevonden graven zijn, bgv. die BRAND VOOR DE BRUILOFT. tachtig vermoorde em ployes van de B.P.M. DE EVACUATIE Naar vernomen wordt zullen van de eerste groep te eva- cueeren personen per week twee treinen met elk 500 per sonen vertrekken. Zoodoende zullen 1500 door de Japannee- zen geïnterneerden met onge veer 1500 familieleden om streeks 4 October in Batavia zijn. Daarna zullen de door de republikeinen geïnterneerden zoo spoedig mogelyk naar Ba tavia vervoerd worden. Men kan echter nog niet beoordee- len, wanneer hun evacuatie voltooid zal zyn. Van Batavia uit zullen de evacuee's voor namelijk per schip naar Soe- rabaja vervoerd worden. Door onbekende oorzaak is een der mooiste boerdergen te Borne door brand verwoest. Juist toen men bezig was het huis te versieren in verband met een op handen zijnde brui loft van een zoon des huizes, sloegen plotselinc vlammen uit het achterhuis. Men slaagde er in een groot deel van de inboe-lber aan een verlengd week- del te redden, terwijl ook het einde over ..De toekomst van vee in veiligheid gebracht kon|het Bedrijfsleven in Neder- worden. land" deel te nemen. NIEUWE HAAGSCHE WETHOUDERS. Tot wethouders van Den Haag zijn gekozen de fceeren C. H P. W. van den Oever (P. v. d. A.), dr. B. v. d.'Tem pel (P v. d. A.), ir. L. J. M. Feber (K. V. P.), Th. M. Dres- me (K V. P.) en mr. J .J. I-Iangelbroek A .-R De heeren v. d. Oever, v. d. Tempel en Hangelbroek hiel den hun benoeming nog in be raad. VOLKSHOOGESCHOOL De Volkshoogeschool „Al- lardsoog" Bakkeveen organi seert van 9 tot 21 September een laatste korte zomercursus voor jonge vrouwen en meis jes. Hoofdonderwerp is de taak en de plaats van de jon ge vrouw in de huidige maat schappg. Op de Volkshoogeschool te Bergen (N. H.) wordt van 9 tot 16 September een volks zangcursus gehouden voor mannen en vrouwen, terwijl zelfs nog de mogelijkheid be staat om van 6 tot 9 Sentem- Interview met Canadeeschen premier. De Canadeesche premier, Mackenzie King, heeft tijdens een persconferentie in Otta wa verklaard, dat de Parysche conferentie waarschgnlijk meer gebaat zou zgn met minder publiciteit. Toen hem gevraagd werd. wat hg dacht van deel neming van Canada aan de Europeesche vredesonderhan delingen, zelde hg, dat zulks het ergste zou zgn wat Cana da zou kunnen overkomen. Naar aanleiding van desbe treffende verklaringen van ra. dio Moskou heeft Mackenzie King verklaard, dat hrj geen militaire beteekenis kon zien in het bezoek van veldmaar schalk Montgomery aan Cana da. DUITSCHE JODEN UIT fe UDETENLAND. Volgens een mededeeling van de UNRRA moeten twee tot drieduizend Duitsche Joden op aanwijzing van de Tsjecho- Slowaaksche regeering het Su- detenland verlaten. De UNR RA zal hen als uitgewezenen verder helpen. Italië zal thans 10.000 Joden uit UNRRA-kampen in Oosr tenryk binnen z\jn grenzen welkom heeten. Generaal Hakewill Smith dankt Vllssingen. Generaal E. Hakewill Smith, de Commandant van de 52ste Lowland Division, die op 3 Augustus j.l. het monument voor de landing te Vlissuigen heeft onthuld, heeft den Bur gemeester van Vlissingen ver zocht de bevolking de verze kering te geven van zgn wel gemeende wenschen voor haar toekomstige welvaart en ge luk. De Generaal is zeer ge troffen geweest door de plech tigheid der onthulling en de hartelijke ontvangst van de zyde der bevolking. Hg had zulk een uiting van dank baarheid niet verwacht van een st' d, die hij zoo leeiyk beschadigd heeft. De Divisie, aldus de Generaal verder, zal steeds een hartelijke sympathie voor de bevolking van Vlis singen blgven koesteren. /Vemeldinge Afscheid van burgemeester A. C. Willemsen. KREEFTENPARK TE YERSEKE. Men zal spoedig beginnen met de aanleg van een bassin ter bewaring van kreeften te Yerseke De kom zal een op pervlakte beslaan van 25 vier kante meter en in steen of beton worden uitgevoerd. De aanleg van dit bassin zal voor de export van kreeften van groot belang zijn. ZUIVERING. Bij beschikking van den mi nister van Openbare werken en Wederopbouw, is op grond van het Zuiveringsbesluit aan den heer J. C. Droogenaijk te Stavenisse ontslag verleend als voorzitter van het dijkbe stuur van het waterschap voor het besturen, beheeren en be kostigen van de zeewering en oeververdediging van de cala- miteuze polders Oud Kempens- hofstede en Mc rgershill en als dijkgraaf van de calamiteuze Zaterdag kwam de nieuwe raad van Wemeldinge in vergadering bijeen. Na eedsaflegging, werden tot wethouders gekozen de hee ren M. C. Lindenbergh en D. Hardenbergh. In de commissie voor controle van de rekening over 1944 werden gekozen de heeren D. de Jonge. P. J. J. Dekker en K. J. Dominicus. Een verzoek van den heer A. C. Willemsen om eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand werd verleend. Hierna nam burgemeester A C. Willemsen in een rede af scheid van de raad. Hij haalde herinneringen op uit de acht ja ren, die hij in Wemeldinge had doorgebracht en richtte een woord van dank tot de raad en de wethouders voor de loyale samenwerking. De eerste wet houder de heer M. C. Linden bergh wees in zijn speech op het vele verdienstelijke werk, TRIBUNAAL TE GOES Laguardia sprak in Kopenhagen. Waar moesten de Albaneezen zitten? Donderdag heeft zich, na de hausse van de laatste dagen op de beurs van New York weer het begin van een ommekeer afgeteekend en vertoonden de koersen een stijgende tendens. De grootste verkoopgolf is Wcensaag over Walls:reet ge_ 1 gaan. Die da werden de - - - hoogste omzetcijfers sinds Mei werden aangekocht, zullen 1940 bereikt en bedroeg het weer van de hand worden ge-1totale koersverlies 420 mlllioen daan. dollars. De Zwitsersche regeering heeft bekend gemaakt, dat zij niet voornemens is de Zwit sersche vloot ter zee op oor logssterkte te handhaven, in dien de omstandigheden voor de zeevaart weer normaal worden. 4 Schepen die in 1942 Heftig debat om een kleinigheid. Tijdens een debat van ander half uur in de economische commissie voor Italië brak een pandemonium uit over het vraagstuk of de Albaneesche gedelegeerden in den kring van andere gedelegeerden zou-.i'en" dê dienstmaagd van het den mogen zitten, of buiten I economische ïeven, „juffrouw Fiorello La Guardia. heeft Donderdag tijdens de zitting van de F.A.O. het woord ge voerd. La Guardia noemde de FAO, de voedselorganisatie, de hoop der wereld. „Wij moeten", al dus La Guardia, „de prijzen stabiliseeren en speculaties van graanbeurzen uitschake- dlen kring plaats zouden moe ten nemen. Griekenland verklaarde zich daartegen en de Sovjec-Unie kwam hevig tegen deze Griek- sche' tusschenkomst op. De Russische gedelegeerde zeide verbaasd te znn, dat een kwes. tie van normale beleefdheid be streden werd door den Griek- schen afgevaardigde, die daar mee uiting gaf aan zgn gevoe lens van haat en agressie te gen een klein land. De Brit sche voorzitter stelde daarom voor de Albaneezen een plaats achter zgn stoel te geven. De Scvjet-afgevaardlgde bleef op de kwestie doorgaan. Na 50 minuten stelde de voor zitter voor het debat te staken onmiddellgk te stemmen- Toen de voorzitter voortging met het vragen om opsteken der handen, onderbraken de Sovjet- en andere delegaties hem, totdat een waar pande monium losbrak. Beurs van New-York herstelt zich. vraag en aanbod" heeft afge daan. Er moet een directe uit wisseling van koopwaar tus schen de landen plaats hebben, Dit is een zeer groote opgave, maar was ook de oorlog geen groote opgave? Als de FAO een mislukking wordt, zal de veiligheidsraad het druk krygen", zoo besloot La Guardia. TURKSCHE VLOOT UITGEVAREN. Woensdagavond is de Turk- sche vloot uit Istanboel naar Smyrna uitgevaren. Naar ver luidt, zal zg aldaar de Brit sche vloot ontmoeten, als die in de Egeische zee is aange komen. NU VLIEGTUIGONGELUK IN AMERIKA. In de omgeving van Elko in Nevada is een Douglas toestel van de dienst New York-San Francisco omlaag gestort, 24 personen werden gedood. De eenige overlevende was een jongen van twee jaar. ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA BEGONNEN. De zeelieden, die lid zyn van de American Federation of Labour zyn begonnen de sche- sen te verlaten. Dit beteekent het begin van een zeelieden staking die 400.000 arbeiders werkeloos zal maken en alle Oeslerkweekers staan terecht. Woensdag heeft het Tribu naal te Goes, ditmaal onder voorzitterschap van mr. Keg ge, vyf zaken behandeld. De eerste betrof de 47-ja rige brands: offenhandelaar B. J. Noels uit Hansweert, die lid was van de N.S.B. en de N.V.D., omging met leden van de Wehrmacht en zich tot het vervoersfront wendde om een erkenning als sleepvaart- agent te verkrijgen. Nadat de voorzitter alle onderdeelen van deze dag vaarding had- besproken, waarna ten deele een beken tenis volgde, riep mr. Kuh- pers uit Bergen op Zoom, de clementie van het Tribunaal De overige zaken betroffen alle Inwoners van Yerseke. De 59-jarige oesterkwee- it C. de Rooij was lid var de N.S.B., N.V.D. en Zee vaartfront, colporteerde met N.S.B.-couranten, en schreef aan de Landstand een brief met als slot: met Volksche groet, Hou Zee, terwyi hy de wensch uitdrukte dat de di recteur van het Centraal Ver koop Kantoor te Bergen op Zoom vervangen zou worden door een ander De man beweerde, dat hij nooit iets aan politiek had gedaan. De verdediger, mr Dirven, betoogde dat zijn cliënt be hoort tot het leger der on tevredenen maar hg is daar om nog niet slecht. Hij werk te juist mede om verschillen de personen uit Duitschland te houden. Spr. dringt aan op clementie. Veranderingen ln Britsche regeering. Naar heden bekend ls ge worden zal minister-president Attlee binnen eenige weken enkele veranderingen ln z\ju kabinet aan brengen. Behandeling van klacht tegen Griekenland. Gisteren werd in de Veilig heidsraad de behandeling van de aanklacht tegen Grieken land voortgezet. De Grieksche ambassadeur verklaarde, dat de Britsche troepen op grond van een overeenkomst naar Griekenland kwamen. Nadat Dendralmis alle be schuldigingen, als zou Grie kenland onlusten verwekken op de Balkan, antwoorde Ca- dogan van Engeland in een scherpe rede en stelde vast, dat het er ln Griekenland on- getwgfeld beter uit zou zien als er geen commissie com missie te druk in Griekenland heerschte. Botwlnnik neemt de leiding. Euwe speelt remise. In de voorlaatste ronde van het w-ereldschaaktoumool kon dr. Euwe liet tegen Tarta- kower niet verder brengen dan remise. Botwinnik slaagde erin van Gunnard te winnen waardoor de Russische schaakkampioen weer een half punt voor sprong genomen heeft. De overige uitslagen waren Najdorf wint van Steiner, Bernstein van Kotov. De partijen SmislofSzabo, Stolz-Flohr, Denker-Christof- fel, O'KellyYanowsky, Bo- leslafskeyKottnauer, Vid- manLundin werden remise. Euwe moet nu nog tegen Kotov spelen en Botwinnik tegen Najdorf. Vooral de Pool Najdorf is zeer moeilyk te verslaan zoo havens zal doen stilliggen. De i dat Euwe een redeiyke kans arbeiders wenschen loonsher- biyft behouden geiyk te ko- ziening. Imen. HIJ BETERDE LEVEN. ZUN De 25-jarige E. Vermast ook oesterkweeker van be roep. was lid van de W A. en zou op Pinksteren 1941 te Goes deelgenomen hebben aan de relletjes op de Markt. Ver der de Zeeuwsche Stroom hebben verspreid. prepagan- dablljetten hebben aange plakt, gewerkt hebben aan de storingszender van dp Wehrmacht te Goes, en aan gesloten zyn geweest bij de Vrywilllge hulppolitie, en de opleidingscursus te Waals dorp te hebben bezocht. V. ontkende ln Mei 1941 een gummistok te hebben ge zwaaid en daarmede gesla gen te hebben, wel heeft hij toen mede gemarcheerd, waarop mr. Kegge zelde. dat alleen het feit, nat de W A.- ers kwamen, een relletje ver oorzaakte. Bescli. ontkende een vooraanstaande W.A.-er te zgn geweest. Mr. Dirven zelde, dat V. toetrad omdat hij er een sportclub in zag. Toen hem bleek, dat sport op de ach tergrond geraakte, bedankte hij. Hg heeft ook veel goede dingen verricht. Gevochten voor Nederland. menschen gered, onderduikers gehol pen, en in het kamp heeft hij mijnen geruimd. Pleiter vroeg invrijheidsstelling van V. waartoe het Tribunaal ln raadkamer besluit. De volgende zaak betrof de vader van de vorige beschul digde, de 50-jarige Anton Ph. C. Vermast, van beroep gas fitter, die lid was van de N. S.B., de N.V.D. en het N A. F., colporteerde met Vova, Zeeuwsche Stroom verspreid de, zich aansloot by de land wacht en aan de Arbeidsbu- reaux te Goes en Krulnlngen namen opgaf van inwoners van Yerseke, die voor uitzen ding naar Duitschland in aan merking zouden komen. Dit laatste ontkende besch De voorzitter las deelen uit een brief van besch. aan diens dochter, waaruit biykt dat hg wel degelijk verheugd was. dat hij gezorgd had voor uitzending van bepaalde per sonen. Besch. erkende een ge weer en munitie in huis te hebben gehad. Mr. Dirven gaf toe dat de brief bezwarend is, maar de aangifte van uit te zenden personen staat niet vast. Spr. vroeg rekening te houden met het ontslag uit de betrek king en het verlies van recht op pensioen en riep clemen tie in. Uitspraak in alle zaken September. 18 dat de burgemeester in Wemel dinge had verricht. Hierna sprak de gemeente- secretaris de heer Ch. Glerum, die den heer Willemsen geluk wenschte met zijn benoeming tot burgemeester van Yerseke. Hansweert GOEDEREN IN BESLAG GENOMEN. Door de douanen te Hans weert is wederom een groote party goederen welke men frauduleus wilde invoeren, in beslag genomen. 3 nicanszand HANDBOOGSCHUTTERIJ „SORANUS.' Zaterdag vierde de Hand- bcogschuttery „Soranus" te Hemkenszand haar 95-jarig be. staan met een wedstrgd waar aan werd deelgenomen door 11? schutters. De le prijs werd ge wonnen door Rottier. Koewacht. Het muziekgezelschap „Eu terpe" verleende medewerking. Dudelande WETHOUDERS BENOEMD. Maandag kwam de gemeente raad van Oudelande in verga dering bijeen. Na beëediging van de nieuwe raadsleden, wer den tot wethouders benoemd de heeren C. Douw en D. J. Dees Eerstgenoemde nam de benoe ming aan, de laatste wilde zijn benoeming in beraad houden By de rondvraag drong de heer Rgk aan op verlegging van de route van de autobusdienst door de Koekoek, noodzaak de Doelstraat te her stellen. De voorzitter zal beide aangelegenheden onderzoeken. Kapelle VERGADERING ZIEKENHUISVERPLEGING. In de Dinsdagavond gehou den vergadering van de onder- aifdeeling van de vereen- vcor Ziekenhulsverpleging op Z.- en N.-Beveland werd het finan cieel verslag uitgebracht. dat met een batig saldo sloot. De aftredende bestuursleden wer den herkozen. De penning meester, de heer D. Ganseman, bedankte echter. In zyn plaats werd tot bestuurslid gekozen de heer Duinink. De voorzjt- de heer A. J. van LIere, en de heer A. de Lange, secr.- penningm- van de vereeniging, richtten woorden van dank tot den heer Ganseman. die vanaf de oprichting penningmeester van de onderaf d. is ge wees:. De agenda voor de alg. ver gadering te Goes werd bespro ken en door den heer De Lan ge toegelicht- Nadat een com missie van contróle was be noemd en rondvraag was ge houden, volgde sluiting. Kattendijke RAADSVERGADERING. Dinsdagmorgen vergaderde de Raad der gemeente Kat- tendyke. Na een welkomst woord tot de nieuwe raadsle den werden deze beëedigd. Tot wethouders werden gekozen de heeren C. Burger, Wilhelmina- dorp en P. van Waarde uit Kattendyke. Bij de rondvraag werd o.a. geïnformeerd naar de mogeiykheid van herbestra ting van de dorpsstraat te Kattendijke, naar de straatver lichting te Wilhelminadorp en demping van de putten langs de weg GoesWilhelminadorp. A. Francogs en D. Buty'n. Vervolgens kwam aan de orde een wgziging van het ambtenarenreglement betref fende uitbetaling van bezoldi ging aan ambtenaren en ar beidscontractanten in dienst der gemeente, die als oorlogs- vrgwilliger onder de wapenen zijn. Hiertoe werd met alge- meene stemmen besloten. Eveneens werd op een ver zoek van de Bgz. school aan de Zandbaan om vergoeding uit de gemeentekas ingevolge art. 72 der L.O. wet voor de aanschaffing van gymnastiek- materlaal met algemeene stem men gunstig beschikt. Ten slotte werden aangewe zen als afgevaardigde naar de vergaderingen van de Water leiding Mg. te Goes voor het jaar 1946 de burgemeester en tot plaatsvervangend afgevaar digde wethouder D. Butyn. Goes TOEWIJZING VAN VRIJBANKVLEESCH. B. en W. van Goes hebben in een schrijven aan de be sturen der tot de Vleeschkeu- ringskring Goes behoorende gemeenten medegedeeld, dat zü bereid zijn de afspraak, in 1944 door de toenmalige bur gemeesters gemaakt, om het vrgbankvleesch over de ge- heele kring te verdeelen, te continueeren, nu verschillende gemeenten bezwaar bleken te hebben tegen eenzijdige op heffing der regeling door de gemeente Goes en buitenge woon veel prijs bleken te stel len op dit vleesch. Hierdoor zal de bevolking van de kring ongeveer één maal per twee jaar een toe- wgzing van dit yleesch ont vangen. Yerseke AFSCHEID WND. BURGEMEESTER. Maandagavond nam de h£er P. de Koeijer, die gedurende 14 maanden het ambt van wnd. burgemeester der ge meente Yerseke heeft waar genomen. afscheid van de ge meenteambtenaren. Na allen dank gebracht te hebben voor de goede samenwerking bleef men nog lange tgd in een ge zellige sfeer bijeen. Rilland GEVAARLIJKE PROJECTIELEN. Namens de Mijn- en Muni tie Opsporingsdienst (M.M.O. D.) vestigt de burgemeester van Rilland er nogmaals de aandacht op, dat het In het belang van de veiligheid der burgerbevolking noodzakelijk Is, dat bij het ontdekken van gevaarlgke projectielen daar van onmiddeliyk op het ge meentehuis aangifte wordt ge daan. Alleen op deze wgze is het moge'ljk dit lastige oorlogstuig tc laten weghalen of vernie tigen. WETHOUDERS GEKOZEN. Woensdagmiddag kwam de nieuwe raad van Rilland-Bath voor het eerst in vergadering bijeen. Na opening werden de raadsleden door den voorzitter beëedigd. De voorzitter ver klaarde dat in de toekomst vele moeilijke zaken de aan dacht van de raad zullen vra gen. Hg dacht hlerbg allereerst aan de volkshuisvesting. Hg vertrouwde er echter op dat met Gods kracht vele bezwa ren en moeilgkheden overwon nen zullen worden. Tot wethouders werden daarna gekozen de heeren M. Middelburg NICODEMUS EN ZIJN SCHADUW. Met een zeer goede uitvoe ring ten bate van 't Zeeuwsch Oorlogsmuseum heeft het Mixed Cabaret te Middelburg het tooneelseizoen geopend. Opgevoerd werd een 3-bedrij- vig kluchtspel van Henk Bak ker en J. W. van der Heyden, dat inderdaad kluchtig genoeg was om de goedgevulde Schut tershofszaal te doen daveren van de lach. Het is een stuk, waarin het komische element berust op het optreden van twee dubbelgangers en het suc ces ls in zoo'n geval geheel en al afhankelgk van de manier, waarop die dubbelgangersrol- Ien gespeeld worden. En juist dit was prima In orde: Nico- demus en zijn Schaduw moch ten er zgn en beheerschten hun rol ook ln de dolste situaties naar behcoren. Ook de bgrol- len hadden een goede bezet ting: met name Toos de dienst bode, Boudin, de hypnotiseur en Dora, toonden over goede capaciteiten te beschikken, ter wijl de anderen zich uitstekend in het ensemble voegden. Er viel dus veel te waardeeren en het Mixed Cabaret zal dit stuk nog wel vaker met het noodlge succes voor het voetlicht bren gen! De regisseur verdient een pluim. Hg zorgde vcor tempo, had zgn troepje goed in de hand en had ook aan details de vereischte aandacht ge schonken. De Babytonband vulde de pauzes met klank en rhyth- me en gaf na afloop van de tooneeliiltvoerlng als vanouds voortreffelijke dansmuziek ten beste. De vereeniging Zeeuwsch Oorlogsmuseum ten slotte zal band en tooneelgrcep ongetwy- feld erkenteiyk zijn. 1 Geslaagd ls voor het diplo ma textiel-brevet te Amsterdam, de heer J. Meulbroek uit 's-H. Hendrikskinderen. De collecte voor het Roo- de Kruis heeft te Kattendijke 176.22 opgebracht. Op 31 Augustus gaf het muziekgezelschap „Vooruit" in Waarde een concert. De gymnast C. Vermaire kwam te Kapelle op een zoo danige wgze van de rekstok te vallen, dat hy zgn pols op twee plaatsen brak. By gunstig weer geeft het muziekgezelschap „Euphonia" s. Zaterdagavond omstreeks 8 uur een concert op de Groote Markt in Goes. De heer Chr Welleman uit Kapelle slaagde te Amster dam voor het examen Textiel- Brevet. Het muziekgezelschap „Excelsior" te Kloetinge geeft Zaterdagavond zgn laatste concert in de tuin van café ,De Tol" ter opluistering van de bloemententoonstelling. Het bestuur van het wa terschap Waarde benoemde met ingang van 1 September ';ot dijkwerker de heer N. van Sspen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6