ZeeuwscheS Suriname als Joodschekolonie? Massagraf van Indonesiërs ontdekt UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Hij dacht, dat de W.A. een sportclub was. LAATSTE NIEUWS. De Nederlandsche regeering voelt voor het plan Maar de Zionisten zijn er f tegen. Al vóór de oorlog bestond een plan om door Joodsche kolonisatie in Suriname een bydrage te leveren tot de op lossing van het Joodsche vraagstuk. Een Nederland sche commissie van deskun digen heeft indertijd, op grond van dat plan, een onderzoek in Suriname ingesteld en Is! tot de conclusie gekomen, dat er goede mogelijkheden voor die kolonisatie aanwezig zijn. De oorlog heeft de ver wezenlijking van de plannen verhinderd. Op het oogenblik echter. nu de Joodsche kwestie zoo acuut is, is ook het Suriname-plan weer ern stig in overweging genomen. De Joodsche organisatie „Preeland League", waarvan de hoofdzetel ln Amerika ge vestigd is. heeft een onder zoek ingesteld naar gebieden, die voor kolonisatie in aan merking komen en haar keus op Suriname met zijn geringe bevolking en groote opper vlakte laten vallen. Suriname heeft een oppervlakte zoo groot als Java, maar de be volking bedraagt niet meer dan 170.000 zielen, dus zoo veel als een middelgroote stad in Nederland. Er wordt in dit verband meldt het Parool, alleen aan kolonisatie en niet aan emi gratie gedacht. HET PLAN. Het plan komt ln groote trekken hierop neer: Om wrijving met de be staande bevolking te voorko men zullen de Joodsche ko lonisten groepsgewijze eigen nederzettingen vormen. De kolonisten worden Surinaam- sche burgers en dus Neder landers. De kolonisatie zal agro-in- dustrieel zijn. En naa3t de productie voor eigen gebruik zal ook de productie voor de export een belangrijke plaats moeten gaan Innemen. De financiering zal geschie den uit fondsen, die de Jo den zelf zullen bijeenbrengen, wellicht met steun van de UNO. HOE DE NED. RE GEERING ER OVER DENKT. De Joodsche kolonisatie zal. neemt men aan. het noodlijdende Suriname groot yoordeel kunnen brengen. Maar van niet minder be lang is, dat het aanbod van Nederland om de poorten van Suriname voor de Joden open te stellen in de gehee- le wereld een diepen indruk zal maken Met één slag zou Nederland zijn ouden roem van gastvrij land herwinnen. Hoe denkt de Nederland sche regeering hierover? Hoe de Surinamers? Hoe andere Joodsche groepen? Met het kabinet Schermer- horn zijn indertyd al bespre kingen gevoerd. Gouverneur Brons van Suriname, die in het voorjaar in Nederland was, heeft hieraan deelgeno men, evenals de afgevaardig de uit Amerika van de Free- land League, dr. L Stein berg. Met het nieuwe kabinet zullen de besprekingen bin nenkort worden voortgezet, De regeering voelt nl. wel voor het plan. Haar drie voornaamste gronden zijn: le. Voor de Joden zou het een uitkomst kunnen betee- kenen. 2e Engeland en Amerika zouden het aanbod toejuichen en steunen. 3e Suriname en ook Neder land zouden er bij gebaat zijn. Het aanbod zou uiteindelijk echter van Suriname zelf moeten uitgaan. Van Surinaamsche zijde in Nederland werd verklaard, dat het niet voldoende zou zijn, wanneer het Surinaam sche gouvernement en de Su rinaamsche Staten hun toe stemming gaven .De Staten ■ertegen woordlgen immers maar 2 van de bevolking. De gehééle bevolking zal ach ter het plan moeten staan, wil de uitvoering er van niet op wanbegrip en moeilijkhe den stuiten. De Ned. Zionisten echter zjjn niet erg ingenomen met het plan en beweren, dat al leen Palestina, de oplossing van het Joodsche probleem kan brengen. Pas wanneer een commissie van deskundigen in Suriname alle mogelijkheden heeft on derzocht, zal een weldoor dacht en uitgewerkt plan kunnen worden voorgelegd en het antwoord dAArop kan al leen van beslissende beteeke- nis zijn voor het slagen er van. Britsche soldaten krijgen het gemakkelijker. Onnoodige beperkingen op de vrijheid der Britsche solda ten zullen, volgens instructies van de Britsche legerraad op geheven worden.. Volgens de instructies zullen o.m. onnoodige parades wor den afgeschaft en het verrich ten van wachtdiensten tot het minimum beperkt worden. Ook ccrvee's zullen verminderd worden. De Britsche soldaat, die geen dienst heeft, hoeft geen ver lofpas meer te hebben, maar kan na zich te hebben afge meld, ln burger de kazerne verlaten. De Britsche leger raad heeft nog meer plannen voor een verbetering van het leven der Britsche sodaten in petto, o.m een verbetering in zake huisvesting van den sol daat en zijn gezin NIEUWE DIENST CANADA—ROTTERDAM. De Cunard White Star Line heeft de opening aangekon digd van een nieuwe scheep vaartdienst tusschen de Oost- Canadeesche havens en Ant werpen, Rotterdam en Am sterdam. De dienst zal in October aanvangen. 1000 personen per week van tachtig vermoorde ployé's van de B.P.M. geevacueera. Bij het opsporingsonderzoek naar de graven van 172 ver moorde Indonesiërs, is een of- ficieele speurdersploeg te Sep- pinggan bij toeval op vijf gra ven gestuit, die het stoffelijk overschot van elf door de Ja panners onthoofde Amerikaan- sche vliegers bevatten. Om de hoofden van de slachtoffers zaten nog de blinddoeken van parachute-zijde. Na een ernstige ondervra ging yan een Indonesiër, ze keren Batjo, die de ligging van het Indonesische massa graf ongeveer wist en voorts handelend op aanwijzing van een oorlogsweduwe, begon het graafwerk. Het bleek, dat Batjo zich® de plaats niet meer goed kon herinneren, zoodat de eerste opgraving op goed :eluk moest worden gedaan. Srj die gelegenheid vond men toevalligerwijs het graf van de vliegers. Slechts één persoon kon worden geïdentificeerd. Vast- festeld kon worden, dat het et stoffelijk overschot van de bemanning van een Ameri- kaansch bombardementsvlieg tuig was. De volgende dag werd het graafwerk voortgezet, waarbij het graf van de 172 Indone siërs werd blootgelegd. De auditeur-militair ver klaarde, dat er nog vele ön- gevonden graven zijn, bijv. die DOODELIJK MIJNONGEVAL Dinsdagmorgen heeft op de Staatsmijn Hendrik een onge val plaats gehad, dat aan den hulpopzichter L Dieteren het leven heeft gekost. Dieteren Inspecteerde de op braak, waarbij hij op de kooi stond. Plotseling brak de ka bel waardoor de kooi onge veer 40 m. naar beneder stortte. EXPORT VAN GROENTE NAAR DUITSCHLAND STOPGEZET. In dit voorjaar werd met de bevoegde Engelsche autoritei ten een overeenkomst geslo ten voor de levering van 35000 ton groente naar Duitschland. Daardoor was Nederland in de gelegenheid zijn surplus aan groente af te zetten. Met ingang Van 4 September hebben de Engelsche autoritei ten de verdere invoer van groente uit Nederland naar Duitschland stopgezet. Het is de bedoeling de bespre kingen hierover zoo spoedig mo gelijk te hervatten. Onder de manuscripten van een Russische staatsbiblio theek werd een middeleeuwsche wereldkaart ontdekt. De kaart wordt toegeschreven aan den Romeinschen geleerde en philo- sooph Ambrosius Theodosius Macrobius. De Zwltsersche regeering heeft bekend gemaakt, dat zij niet voornemens is de Zwit sersche vloot ter zee op oor logssterkte te handhaven, in dien de omstandigheden voor de zeevaart weer normaal worden. 4 Schepen die ln 3 942 werden aangekocht, zullen weer van de hand worden ge daan. BRAND VOOR DE BRUILOFT. Door onbekende oorzaak Is een der mooiste boerderijen te Borne door brand verwoes:. Juist toen men bezig was het huls te versieren in verband met een op handen zgnde brui loft van een zoon des huizes, sloegen plotselin? vlammen uit het achterhuis. Men slaagde er in een groot deel van de inboe del te redden, terwijl ook het vee in veiligheid gebracht kon worden. DE EVACUATIE. Naar vernomen wordt zullen van de eerste groep te eva- cueeren personen per week twee treinen met elk 500 per sonen vertrekken. Zoodoende zullen 1500 door de Japannee- zen geïnterneerden met onge veer 1500 familieleden om streeks 4 October in Batavia zijn. Daarna zullen de door de republikeinen geïnterneerden zoo spoedig mogelijk naar Ba tavia vervoerd worden. Men kan echter nog niet beoordee-1 len, wanneer hun evacuatie voltooid zal zgn. Van Batavia uit zullen de evacuee's voor namelijk per schip naar Soe- rabaja vervoerd worden. SPORTIVITEIT. Kees Boeke, leider der „werkplaats kinder gemeenschap" te Biltho- ven, die Nederland ver tegenwoordigd op de internationAle paedago- gische conferentie te Brisbane, sprak er zijn verwondering over uit, dat in Australië de kin deren nog met een rot ting worden geslagen. Hij achtte het onsportief voor volwassenen kin deren te slaan en ver klaarde persoonlijk be wondering te kunnen hebben voor een kind, dat spörtief genoeg was om terug te slaan. NIEUWE HAAG SCHE WETHOUDERS. Tot wethouders van Den Haag zijn gekozen de heeren C. H. P. W. van den Oever (P. v.' d. A.), dr. B. v. d. Tem pel (P v. d. A.), Ir. L. J. M. Feber (K. V. P.). Th. M. Dres- me (K V. P.) en mr. J .J. Hangelbroek (A.-R.). De heeren v. d. Oever, v. d. Tempel en Hangelbroek hiel den hun benoeming nog in be raad. VOLKSHOOGESCHOOL. De Volkshoogeschool „Al- lardsoog" Bakkeveen organi seert van 9 tot 21 September een laatste korte zomercursus voor jonge vrouwen en meis jes. Hoofdonderwerp is de taak en de plaats van de jon ge vrouw in de huidige maat schappij. Op de Volkshoogeschool te Bergen (N. H.) wordt van 9 tot 16 September een volks zangcursus gehouden voor mannen en vrouwen, terwijl zelfs nog de mogelijkheid be staat om van 6 tot 9 Septem ber aan een verlengd week einde over De toekomst van het Bedrijfsleven in Neder land" deel te nemen. Interview met Canadeeschen premier. De Canadeesche premier, Mackenzie King, heeft tijdens een persconferentie in Otta wa verklaard, dat de Parijsche conferentie waarschijnlijk meer gebaat zou zijn met minder publiciteit. Toen hem gevraagd werd. wat hij dacht van deel neming van Canada aan de Europeesche vredesonderhan delingen, zelde hij, dat zulks het ergste zou zijn wat Cana da zou kunnen overkomen, Naar aanleiding van desbe treffende verklaringen van ra. dlo Moskou heeft Mackenzie King verklaard, dat hij geen militaire beteekenis kon zien in het bezoek van veldmaar schalk Montgomery aan Cana da. DUITSCHE JODEN UIT fcUDETENLAND. Volgens een mededeeling van de UNRRA moeten twee tot drieduizend Duitsche Joden op aanwijzing van de Tsjecho- Slowaaksche regeering het Su- detenland verlaten. De UNR RA zal hen als uitgewezenen verder helpen. Italië zal thans 10.000 Joden uit UNRR A-kampen in Oos tenrijk binnen zijn grenzen welkom heeten. Generaal Hakewlll Smith dankt Vlissingen. Generaal E. Hakewill Smith, de Commandant van de 52ste Lowland Division, die op 3 Augustus j.l. het monument voor de landing te Vlissingen heeft onthuld, heeft den Bur gemeester van Vlissingen ver zocht de bevolking de verze kering te geven van zijn wel gemeende wenschen voor haar toekomstige welvaart en ge luk. De Generaal ia zeer ge troffen geweest door de plech tigheid der onthulling en de hartelijke ontvangst van de zijde der bevolking. Hij had zulk een uiting van dank baarheid niet verwacht van een strd, die hij" zoo leelijk beschadigd heeft. De Divisie, aldus de Generaal verder, zal steeds een hartelijke sympathie voor de bevolking van Vlis singen blijven koesteren. KREEFTENPARK TE YERSEKE. Men zal spoedig beginnen met de aanleg van een bassin ter bewaring van kreeften te Yerseke De kom zal een op pervlakte beslaan van 25 vier kante meter en in steen of beton worden uitgevoerd. De aanleg van dit bassin zal voor de export van kreeften van groot belang zijn. ZUIVERING. Bij beschikking van den mi nister van Openbare werken en Wederopbouw, is op grond van het Zuiveringsbesluit aan den heer J. C. Droogendyk te Stavenisse ontslag verleend als voorzitter van het dijkbe stuur van het waterschap voor het besturen, beheeren en be kostigen van de zeewering en oeververdediging van de cala- miteuze polders Oud Kempens- hofstede en Mc rgershill en als dijkgraaf van de calamiteuze polder Oud-Kempenshofstede. Middelburg NICODEMU3 EN ZIJN SCHADUW. Met een zeer goede uitvoe ring ten bate van 't Zeeuwsch Oorlogsmuseum heeft het Mixed Cabaret te Middelburg het tooneelseizoen geopend. Opgevoerd werd een 3-bedrij- vlg kluchtspel van Henk Bak ker en J. W. van der Heijden, dat Inderdaad kluchtig genoeg was om de goedgevulde Schut tershofszaal te doen daveren van de lach. Het Is een stuk. waarin het komische element berust op het optreden van twee dubbelgangers en het suc ces Is in zoo'n geval geheel en al afhankelijk van de manier, waarop die dubbelgangersrol- len gespeeld worden. En juist dit was prima in orde: Nico- demus en zijn Schaduw moch ten er zijn en beheerschten hun rol ook ln de dolste situaties naar behcoren. Ook de bijrol len hadden een goede bezet ting: met name Toos de dienst bode. Boudin, de hypnotiseur en Dora, toonden over goede TRIBUNAAL TE GOES Oesterkweekers staan terecht. Woensdag heeft het Tribu naal te Goes, ditmaal onder voorzitterschap van mr. Keg ge, vijf zaken behandeld. De eerste betrof de 47-ja- rige brands tof fenhandelaar B. J. Noels uit Hansweert, die lid was van de N.S.B. en de N.V.D., omging met leden van de Wehrmacht en zich tot het vervoersfront wendde om een erkenning als sleepvaart- agent te verkrijgen. Nadat de voorzitter alle onderdeelen van deze dag vaarding had besproken, waarna ten deele een beken- tents volgde, riep mr. Kuij- pers uit Bergen op Zoom, de clementie van het Tribunaal in. De overige zaken betroffen alle inwoners van Yerseke. De 59-jarige oesterkwee- ker C. de Rooij was lid van de N.S.B., N.V.D. en Zee vaartfront, colporteerde met N.S B.-couranten, en schreef aan de Landstand een brief Waar moesten de Mbaneezen zitten? Heftig debat om een kleinigheid. Tijdens een debat van ander half uur in de economische commissie voor Italië brak een pandemonium uit over het vraagstuk of de Albaneesche gedelegeerden in den kring van andere gedelegeerden zou den mogen zitten, of buiten dien kring plaats zouden moe ten nemen. Griekenland verklaarde zich daartegen en de Sovje.-Unie kwam hevig tegen deze Griek- sche tusschenkomst op. De Russische gedelegeerde zelde verbaasd te zijn, dat een kwes tie van normale beleefdheid be streden werd door den Griek- schen afgevaardigde, die daar mee uiting gaf aan zijn gevoe lens van haat en agressie te gen een klein land. De Brit sche voorzitter stelde daarom voor de Albaneezen een plaats achter zijn stoel te geven. De Sovjet-afgevaardigde bleef op de kwestie doorgaan Na 50 minuten stelde de voor zitter voor het debat te staken onmiddellijk te stemmen Toen de voorzitter voortging met het vragen om opsteken der handen, onderbraken de Sovjet- en andere delegaties hem, totdat een waar pande monium losbrak. Beurs yan New-York hers#lt zich. Donderdag heeft zich, na de hausse van de laatste dagen op de beurs van New York weer het begin van een ommekeer afgeteekend en vertoonden de koersen een stijgende tendens. De grootste verkoopgolf is Woensdag over Walls:reet ge. gaan. Die dag werden de hoogste omzetcijfers sinds Mei 1940 bereikt en bedroeg het totale koersverlies 420 mlllioen dollars. Laguardia sprak in Kopenhagen. Fiorello La Guardla. heeft Donderdag tijdens de zitting van de F.A.O. het woord ge voerd. La Guardia noemde de FAO, de voedselorganisatie, de hoop der wereld. „Wij moeten", al-, dus L. Guardia, „de pryzen stablliseeren en speculaties van graanbeurzen uitschake len. De dienstmaagd van het economische ïeven, ..juffrouw vraag en aanbod" heeft afge daan. Er moet een directe uit wisseling van koopwaar tus schen de landen plaats hebben. Dit is een zeer groote opgave, maar was ook de oorlog geen grooteopgave Als de FAO een mislukking wordt, zal de veiligheidsraad het druk krijgen", zoo besloot La Guardia. TURKSCHE \XOOT UITGEVAREN. Woensdagavond is de Turk- sche vloot uit Istanboel naar Smyrna uitgevaren. Naar ver luidt, zal zjj aldaar de Brit sche vloot ontmoeten, als die in de Egeische zee is aange komen. NU VLIEGTUIGONGELUK IN AMERIKA. In de omgeving van Elko in Nevada is een Douglas toestel van de dienst New York-San Francisco omlaag gestort, 24 personen werden gedood. De eenige overlevende was een jongen van twee jaar. ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA BEGONNEN. De zeelieden, die lid zijn van de American Federation of Labour zijn begonnen de sche. pen te verlaten. Dit beteekent he: begin van een zeelieden staking die 400.000 arbeiders werkeloos zal maken en alle havens zal doen stilliggen. De arbeiders wenschen loonsher- ziening. Veranderingen ln Britsche regeering. Naar heden bekend Is ge worden zal minister-president Attlee binnen eenige weken enkele veranderingen in zijn kabinet aanbrengen. Behandeling van klacht tegen Griekenland. Gisteren werd in de Veilig, heidsraad de behandeling van de aanklacht tegen Grieken land voortgezet, ue Gnekschc ambassadeur verklaarde, dat de Britsche troepen op grond van een overeenkomst naar Griekenland kwamen. Nadat Dendramis alle be schuldigingen, als zou Grie kenland onlusten verwekken op de Balkan had afgewezen, antwoordde Cadogan van En geland in een scherpe rede en stelde vast, dat het er in Griekenland ongetwijfeld beter uit zou zien als er geen com munistische aruk in Grieken land heerschte. Botwlnnlk neemt de leiding. Euwe speelt remise. In de voorlaatste ronde van het wereldschaaktournooi kon dr. Euwe het tegen Tarta- kower niet verder brengen dan remise. Botwinnik slaagde erin van Gunnard te winnen waardoor de Russische schaakkampioen weer een half punt voor sprong genomen heeft. De overige uitslagen waren Najodrf wint van Sterner. Bernstein van Kotov. De partijen SmislofSzabo. Stolz-Flohr, Denker-Christof- fel, O'KellyYanowsky, Bo- leslafskiejKottnauer, Vid- marLundin werden remise. Euwe moet nu nog tegen Kotov spelen en Botwinnik tegen Najdorf. Vooral de Pool Najdorf ls zeer moeilijk te verslaan zoo dat Euwe een redelijke kans blijft behouden gelijk te ko men. met als slot: met Volksche groet, Hou Zee, terwijl hjj de wensch uitdrukte dat de di recteur van het Centraal Ver koop Kantoor te Bergen op Zoom vervangen zou worden door een ander De man beweerde, dat hij nooit iets aan politiek had gedaan. De verdediger, mr Dirven, betoogde dat zijn cliënt be hoort tot het leger dei on tevredenen maar hy ls daar om nog niet slecht. Hij werk te juist mede om verschillen de personen uit Duitschland te houden. Spr. dringt aan op clementie. HIJ BETERDE LEVEN. ZIJN De 25-jarige E. Vermast ook oesterkweeker van be roep. was Üd van de W A. en zou op Pinksteren 1941 te Goes deelgenomen hebben aan de relletjes op de Markt. Ver der de Zeeuwsche Stroom hebben verspreid. prepagan- dabiljetten hebben aange plakt, gewerkt hebben aan de storingszender van de Wehrmacht te Goes, en aan gesloten zijn geweest bij de Vrijwillige hulppolitie, én de opleidingscursus te Waals dorp te hebben bezocht. V. ontkende in Mei 1941 een gummistok te hebben ge zwaaid en daarmede gesla gen te hebben, wel heeft hij toen mede gemarcheerd, waarop mr. Kegge zelde. dat alleen het feit, dat de W.A.- ers kwamen, een relletje ver oorzaakte. Besch. ontkende een vooraanstaande W.A.-er te zijn geweest. Mr. Dirven zelde, dat V. toetrad omdat hij er een sportclub in zag. Toen hém bleek, dat sport op de ach tergrond geraakte, bedankte hij. Hij heeft ook veel goede dingen verricht. Gevochten voor Nederland, menschen gered, onderduikers gehol pen, en in het kamp heeft hij mijnen geruimd. Pleiter vroeg invrijheidsstelling van V. waartoe het Tribunaal ln raadkamer besluit. De volgende zaak betrof de vader van de vorige beschul digde, de 50-jarige Anton Ph. C. Vermast, van beroep gas fitter, die lid was van de N. S.B., de N.V.D. en het NA. colporteerde met Vova, Zeeuwsche Stroom verspreid de, zich aansloot bij de land wacht en aan de Arbeidsbu- reaux te Goes en Krulnlngen namen opgaf van inwoners van Yerseke, die voor uitzen ding naar Duitschland In aan merking zouden komen. Dit laatste ontkende besch. De voorzitter las deelen uit een brief van besch. aan diens dochter, waaruit blijkt dat hij wel degelijk verheugd was. dat hij gezorgd had voor uitzending van bepaalde per sonen. Besch. erkende een ge weer en munitie in huls te hebben gehad. Mr. Dirven gaf toe dat de brief bezwarend is. maar de aangifte van uit te zenden personen staat niet vast. Spr vroeg rekening te houden met het ontslag uit de betrek king en het verlies van rech op pensioen en riep deinen tie in. Uitspraak in alle zaken 18 September. 'capaciteiten te beschikken, ter wijl de anderen zich uitstekend in hec ensemble voegden. Er viel dus veel te waardeeren en het Mixed Cabaret zal dit stuk nog wel vaker met het noodlge succes voor het voetlicht bren gen! De regisseur verdient een pluim. Hij zorgde vcor tempo, nad zijn troepje goed in de hand en had ook aan details de verelschie aandacht ge schonken. De Babytonband vulde de pauzes met klank en rhyth- me en gaf na afloop van de tooneelultvoering als vanouds voortreffelijke dansmuziek ten beste. De vereeniging Zeeuwsch Oorlogsmuseum ten slotte zal band en tooneelgroep ongetwij feld erkentelijk zijn. ESPERA NTO- TENTOONSTELLING. De Vereeniging van Arbei ders-Esperantisten, afd. Mid delburg organiseert ln de week van 10 t.m. 14 Sep tember een Esperanto-ten toonstelling in een winkel pand in de Langedelft. Een keur van Esperanto-literatuur op elk gebied is daar te be wonderen, evenals een geva rieerde collectie buitenland- sche correspondentie. ION LMEN X DROOGMAKING WALCHEREN. Iedere inwoner van Walche ren iiecft uiCc spanning en tege- xyk met enthousiasme het werk aan de' Walchersche dijken ga degeslagen. „Walcheren moet droog", was het devies dat ieder voor oogen liöd. Het werk van de stoere man nen die al hun kraohten gaven voor de droogmaking van ons eiland is met succes bekroond vValcheren werd ontworsteld aan de zee. Het eentonige grau we landschap is grootendeel: veranderd in golvende graanvel den en groene akkers. De boeren .lebben weer hun werk zooals het voor de overstrooming was Wie hebben hun beste krachten voor dit werk gegeven, zijn hei niet onze Nederlandsche wer. kers die nacht en dag in df weer zijn geweest om Walcheren weer droog te krijgen? Eén ver woede strijd was het. één groot sche inzetting van alle krach ten. Wij als bewonersmoeter. hiervoor dankbaar zijn en teven, moeten wij aan het na ons ko mende geslacht kunnen vertel ien en bewijzen dat hier iets jroots verricht werd. Teneinde hiertoe te komer. werd een Walchersch comité op lericht, dat de bedoeling heeft een gedenlzteeken voor de dijk werkers op te richten opdat het nooit vergeten zal worden wat Walcheren en zijn bevolking doorgemaakt heeft en het aan deel van hen die in die groote nood hielpen bekend zal blijven Hiervoor is echter geld noo dig en de bedoeling is dat de inwoners van de gemeenten die onder water hebben gestaan het bed.ag dat noodig is voor de bouw van het gedenkteeken bij-' oenbrengen Hoewel reeds dikwijls een be- roen op uw offervaardigheid is redaan meenen wij voor dit sympathieke doel by u aan te mogen kloppen. Zaterdag a.s. zal :n onze gemeente een collecte plaats vinden en wy inwoners van de gemeente Vlissingen zul len zeker niet achter blijven om hulde te betuigen aan hen die wy van nabij hebben zien wer ken om Walcheren er weer bo ven oo te krijgen. Laat ieder er toe bijdragen opdat eens verklaard moge worden, dat de geheele bevol king aan het tot stand komen van dit monument heeft mede gewerkt. De voorzitter van het plaat selijk comité: Mr. KOLFF. Voetbalwedstrijd Arbeiders Wederopbouw. De voetbalwedstrijd, die Woensdagavond in Middel burg tusschen Middelburg en een elftal van arbeiders uit Westkapelle werd gespeeld, had niet over gebrek aan be langstelling te klagen, zoo dat de muzlekvereéniglng „Oefening Kweekt Kunst" uit Westkapelle. voor wie de ba ten van deze avond waren be stemd, dan ook ruimschoots tevreden mag zijn. Ir. Gerber verrichte de af trap. De beide ploegen gaven goed spel te zien en de 2—0 overwinning van Middelburg ls waarschijnlijk alleen te danken aan het feit, dat deze oloeg beter op elkaar was 'ngespeeld. De bokswedstrijd in dc pau se kon niet doorgaan, daar de Rotterdamsche bokser niet was verschenen. HERSTEL VAN ZWAAK- BESCHADIGDE HUIZEN. In Middelburg is een begin gemaakt met het herstel van da zwaar beschadigde huizen. De „lichte gevallen zijn na genoeg afgewerkt, zoodat nu alle aandacht besteed kan wor den aan de 600 woningen, die onder de eerstgenoemde cate gorie vallen. Van een blok wo ningwetwoningen van 150 stuks zijn er momenteel 56 bewoond. Nog deze maand hoopt men dit getal tot 80 op te voeren. Inmiddels is men in de stad begonnen aan de bouw van 63 geheel nieuwe wonin gen. Vlissingen JAARVERSLAG OPENBARE LEESZAAL. Het jaarverslag over 1945 van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Vlissingen bevat een relaas van de vele moei lijkheden, waarmee deze nutti ge instelling na de bevrijding te kampen had. Het gebouw verkeerde ln een desolate toe stand, een groot deel van de administratie was verdwenen, tallooze boeken waren elders ondergedracht. Eerst langza merhand kwam er verbetering. Tot het vertrek der geallieer den bleef de Leeszaal een ge waardeerde cultureele pleister plaats voor militairen- Later namen de burgers weer de overhand. In het voorjaar kwam men tot samenwerking met de Z.V, U., er werd een correspondent schap gevestigd. Later werd onder auspiciën der Z.V.U. een Boutens-tentoonstelling gehou den ln aansluiting op een le zing over Boutens- Het aantal uitgeleende boe ken bedroeg ln 1945: 24.876. 1408 personen brachten in to taal een bezoek aan de studie zaal. Het aantal leden bedroeg in dat jaar ongeveer 843. In het financieel verslag wordt een voordeelig saldo vermeld van 3472.54. D - en W -Souburg GYMNASTIEKVEREEN. „ASTRO W". De gymnastiekvereenlglng „Astrow" te Souburg mag zich nog steeds in een groote be langstelling verheugen. En haar prestaties zyn van dien aard dat zy die belangstel ling waard is, getuige ook het schitterend succes met de op voering van „Vrede en Vrij heid" van Zaterdag. Ook zal er in de toekomst getracht worden een signaalafdëellng op te richten. Een voor dit doel gehouden vlaggetjes-dag bracht reeds een bedrag van 215.77 op. JAARVERGADERING R. C. S. De Souburgsche Sportver- eenlging R.C.S. hield Woens dag haar jaarl. alg. vergade- ring. Na een openingswoord van den voorzitter werden de ver slagen van secretaris en pen ningmeester goedgekeurd waarna tot de bestuursver kiezing werd overgegaan. Op voorstel van het bestuur werd het aantal bestuursleden te ruggebracht tot 5. Herkozen werden de heeren Plompen, Vermaat, Barentsen en Korff, terwijl voorts de heer v. d. Berg tot bestuurslid werd'be noemd. Ook de verkiezing van een elftalcommissie bestaande uit de heeren de Kam. Da- niëlse. Lantsheer en Mans bergen gaf geen moeilijkhe den, terwijl voorts nog enkele huishoudelgke zaken werden afgedaan. In zgs slotwoord belichtte de voorzitter nog de vele moeilijkheden die moeten worden overwonnen, doch hg liet er geen twijfel over be staan dat na het „noodher- stel" thans ook het definitief herstel krachtig ter hand zal worden genomen. Grijpskerke WETHOUDERS GEKOZEN. Dinsdagmiddag vergaderde de nieuwe gemeenteraad van Grijpskerke voor de eerste maal. Tot wethouders werden gekozen A. Geschlere J.Hz. (A.R.) en A. W. Cevaal (Gem. Bel-) De voorzitter feliciteerde de gekozen wethouders. Westkapelle OPENSTELLING POSTKANTOOR. Het postkantoor te Westka pelle is thans geopend 's Maan dags t.m. Vrijdags van 912. 14—15 en 1819 uur. Zater dags van 913 uur voor de postdienst. Voor de telegraaf dienst van 912 en 1415 u. 's Zondags van 89 uur- NIPPERS Geslaagd zyn voor de Asso ciatie voor Practykexamens Ned. Handelscorrespondentie Mej. T. Jansen uit Vlissingen, en de heer Wolf uit Middelburg. Het muziekgezelschap „Excelsior" te Kloetinge geeft Zaterdagavond zijn laatste concert in de tuin van café „De Tol" ter opluistering van de bloemententoonstelling. Het bestuur van het wa terschap Waarde benoemde met ingang van 1 September tot dijkwerker de heer N. van Espen. Kerknieuws Geref. kerken. Bedankt voor Serooskerke K. Bokma te Waarder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2