Suriname als Joodsche kolonie? UIT DE PROVINCIE Massagraf van Indonesiërs ontdekt Hij dacht, dat de W.A. een sportclub was. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Walcheren Zeeuwsche nippers De Nederlandsche regeering voelt voor het plan Maar de Zionisten zijn er tegen. Al vóór de oorlog bestond een plan om door Joodsche kolonisatie in Suriname een bijdrage te leveren tot de op lossing van het Joodsche vraagstuk. Een Nederland sche commissie van deskun digen heeft indertijd, op grond van dat plan, een onderzoek in Suriname ingesteld en is tot de conclusie gekomen, dat er goede mogelijkheden voor die kolonisatie aanwezig zyn. De oorlog heeft de ver wezenlijking van de plannen verhinderd. Op het oogenblik echter. nu de Joodsche kwestie zoo acuut is, is ook het Suriname-plan weer ern stig in overweging genomen. De Joodsche organisatie „Freeland League", waarvan de hoofdzetel in Amerika ge vestigd is, heeft een onder zoek ingesteld naar gebieden, die voor kolonisatie in aan merking komen en haar keus op Suriname met zijn geringe bevolking en groote opper vlakte laten vallen. Suriname heeft een oppervlakte zoo groot als Java, maar de .be volking bedraagt niet meer dan 170.000 zielen, dus zoo veel als een middelgroote stad in Nederland. Er wordt in dit verband meldt het Parool, alleen aan kolonisatie en niet aan emi gratie gedacht. HET PLAN Het plan komt in groote trekken hierop neer: Om wrijving met de be staande bevolking te voorko men zullen de Joodsche ko lonisten groepsgewijze eigen nederzettingen vormen. De kolonisten worden Surlnaam- sche burgers en dus Neder landers. De kolonisatie zal agro-in- dustrieei zyn. En naast de productie voor eigen gebruik zal ook de productie voor de export een belangrijke plaats moeten gaan innemen. De financiering zal geschie den uit fondsen, die de Jo den zelf zullen byeenbrengen, wellicht met steun van de UNO. HOE DE NED. RE GEERING ER OVER DENKT. De Joodsche kolonisatie zal. neemt men aan. het noodlijdende Suriname groot voordeel kunnen brengen. Maar van niet minder be lang is, dat het aanbod van Nederland om de poorten van Suriname voor de Joden open te stellen in de gehee- le wereld een diepen indruk zal maken Met één slag zou Nederland zijn ouden roem van gastvry land herwinnen. Hoe denkt de Nederland sche regeering hierover? Hoe de Surinamer»? Hoe andere Joodsche groepen? Met het kabinet Sohermer- hom zijn indertijd al bespre kingen gevoerd. Gouverneur Brons van Suriname, die in het voorjaar in Nederland was, heeft hieraan deelgeno men, evenals de afgevaardig de uit Amerika van de Free land League, dr. L Stein berg. Met het nieuwe kabinet zullen de besprekingen bin nenkort worden voortgezet. De regeering voelt nl. wel voor het plan. Haar drie voornaamste gronden z\jn: le. Voor de Joden zou het een uitkomst kunnen betee- kenen. 2e Engeland en Amerika zouden, het aanbod toejuichen en steunen. 3e Suriname en ook Neder land zouden er bij gebaat Sjjn. DOODELLJK MIJN ON GE V AL Dinsdagmorgen heeft op de Staatsmijn Hendrik een onge val plaats gehad, dat aan den hulpopzichter L Dieteren het leven heeft gekost. Dieteren inspecteerde de op braak, waarbij hij op de kooi stond. Plotseling brak de ka bel waardoor de kooi onge veer 40 m. naar beneden stortte. Botwinnik weer gelijk met Euwe. In de 17e ronde van het Staunton-tournooi speelde dr. Euwe een weinig interessante grootmeesterreinise met Flobr. Botwinnik won van Christoffel, waardoor Euwe en Botwinnik thans weer ge lijk aan de kop staan. Er zyn nu nog twee ron den te spelen, zoodat de span ning ten top gestegen is. De overige uitslagen wa ren: Kotov won van O'Kelly, Kottnauer van Denker, Lun- dln van Szabo. JanofsklefBoleslafsklef, TartakowerBernstein en GuimardSteiner werden re mise. De partijen StolzVid- mar en NajdorfSmislof afgebroken. HET SCHAAKTOERNOOI OM DE WERELDTITEL. Het Hllversumsch schaakge nootschap, dat het volgend jaar zyn 60-jarig bestaan herdenkt, heeft aan het bestuur van de K.N.S.B. verzocht in aanmer king te mogen komen om het groote tournooi om de wereld titel, dat ln '47 in ons land zal worden gehouden te mogen organlseeren. Zooals wij reeds eerder mededeelden Is van een definitieve beslissing nog geen sprake. Het aanbod zou uiteindelijk echter van Suriname zelf moeten uitgaan. Van Surlnaamsche zijde in Nederland werd verklaard, dat het niet voldoende zou zijn, wanneer het Surinaam- sche gouvernement en de Su- rinaamsche Staten hun toe stemming gaven .De Staten vertegenwoordigen immers maar 2 van de bevolking. De gehééle bevolking zal ach ter het plan moeten staan, wil de uitvoering er van niet op wanbegrip en moeiiykhe- den stuiten. De Ned. Zionisten. echter zijn niet erg ingenomen met het plan en beweren, dat al leen Palestina, de oplossing van het Joodsche probleem kan brengen. Pas wanneer een commissie van deskundigen in Suriname alle mogelijkheden heeft on derzocht, zal een weldoor dacht en uitgewerkt plan kunnen worden voorgelegd en het antwoord ddarop kan al leen van beslissende beteeke- nls zijn voor het slagen er van. Britsche soldaten krijgen het gemakkelijker. Onnoodlge beperkingen op de vryheid der Britsche solda ten zullen, volgens instructies van de Britsche legerraad op geheven worden.. Volgens de instructies zullen o.m. onnoodige parades wor den afgeschaft en het verrich ten van wachtdiensten tot het minimum beperkt worden. Ook cörvee's zullen verminderd worden. De Britsche soldaat, die geen dienst heeft, heeft geen ver lofpas meer te hebben, maar kan na zich te hebben afge meld, ln burger de kazerne verlaten. De Britsche leger raad heeft nog meer plannen voor een verbetering van het leven der Britsche sodaten in petto, o.m een verbetering in zake huisvesting van den sol daat en zyn gezin NIEUWE DIENST CANADA—ROTTERDAM. De Cunard White Star Line heeft de opening aangekon digd van een nieuwe scheep vaartdienst tusschen de Oost- Canadeesche havens en Ant werpen, Rotterdam en Am sterdam. De dienst zal in October aanvangen. 1000 personen per week geëvacueerd. Bij het opsporingsonderzoek naar de graven van 172 ver moorde Indonesiërs, is een of- ficleele speurdersploeg te Sep- pinggan bij toeval op vyf gra ven gestuit, die het stoffelyk overschot van elf door de Ja panners onthoofde Amerikaan- sche vliegers bevatten. Om de hoofden van de slachtoffers zaten nog de blinddoeken van parachute-zijde. Na een ernstige ondervra ging van een Indonesiër, ze keren Batjo, die de ligging van het Indonesische massa graf ongeveer wist en voorts nandelend op aanwyzing van een oorlogsweduwe, begon het graafwerk. Het bleek, dat Batjo zich de plaats niet meer goed kon herinneren, zoodat de eerste opgraving op goed •eluk moest worden gedaan. Sij die gelegenheid vond men toevalligerwijs het graf van de vliegers. Slechts één persoon kon worden geïdentificeerd. Vast gesteld kon worden, dat het iet stoffelyk overschot van de bemanning van een Ameri- kaansch bombardementsvlieg tuig was. De volgende dag werd het graafwerk voortgezet, waarby net graf van de 172 Indone siërs werd blootgelegd. De auditeur-militair ver klaarde, dat er nog vele on gevonden graven zyn, byv. die BRAND VOOR DE BRUILOFT. Door onbekende oorzaak is een der mooiste boerderyen te Borne door brand verwoest. Juist toen men bezig was het huis te versieren in verband met een op handen zynde brui loft van een zoon des huizes, sloegen plotseling vlammen uit het achterhuis. Men slaagde er in een groot deel van de inboe del te redden, terwijl ook het vee in veiligheid gebracht kon worden. van tachtig vermoorde era- ploé's van de B.P.M. DE EVACUATIE. Naar vernomen wordt zullen van de eerste groep te eva- cueeren personen per week twee treinen met elk 500 per sonen vertrekken. Zoodoende zullen 1500 door de Japannee- zen geïnterneerden met onge veer 1500 familieleden om streeks 4 October in Batavia zijn. Daarna zullen de door de republikeinen geïnterneerden zoo spoedig mogelijk naar Ba tavia vervoerd worden. Men kan echter nog niet beoordee- len. wanneer hun evacuatie voltooid zal zijn. Van Batavia uit zullen de evacuee's voor- namelyk per schip naar Soe- rabaja vervoerd worden. NIEUWE HAAGSCHE WETHOUDERS. Tot wethouders van Den Haag zijn gekozen de heeren C. H P. W. van den Oever (P. v.' d. A.), dr. B. v. d. Tem pel (P v. d. A.), ir. L. J. M. Feber (K. V. P.), Th. M. Dres- me (KV. P.) en mr. J .J. Hangelbroek A.-R. De heeren v. d. Oever, v. d. Tempel en Hangelbroek hiel den hun benoeming nog in be raad. De Zwitsersche regeering heeft bekend gemaakt, dat zr) niet voornemens is de Zwit sersche vloot ter zee op oor logssterkte te handhaven, in dien de omstandigheden voor de zeevaart weer normaal worden. 4 Schepen die in 1942 werden aangekocht, zullen weer van de hand worden ge daan. In een bericht uit Mos kou meldt de News Chronicle, dat het Sowjet Russisch pe riodiek „Nieuwe Tijden" de persberichten volgens welke de boven Zweden waargeno men „spook-raketten" radio grafisch bestuurde Russische bommen zouden zyn. onwaar genoemd heeft en .,deel uitma kend van een georganiseerde lastercampagne". SPORTIVITEIT. Kees Boeke, leider der „werkplaats kinder gemeenschap" te Biltho- ven, die Nederland ver tegenwoordigd op de Internationale paedago- gische conferentie te Brisbane, sprak er zijn verwondering over uit, dat in Australië de kin deren nog met een rot ting worden geslagen. Hfl achtte het onsportief voor volwassenen kin deren te slaan en ver klaarde persoonlijk be wondering te kunnen hebben voor een kind, dat sportief genoeg was om terug te slaan. Interview met Canadeeschen premier. De Canadeesche premier, Mackenzie King, heeft tijdens een persconferentie in Otta wa verklaard, dat de Parijsche conferentie waarschynlyk meer gebaat zou zyn met minder publiciteit. Toen hem gevraagd werd. wat hij dacht van deel neming van Canada aan de Europeesche vredesonderhan delingen, zelde hij, dat zulks het ergste zou zijn wat Cana da zou kunnen overkomen. Naar aanleiding van desbe treffende verklaringen van ra. dlo Moskou heeft Mackenzie King verklaard, dat hy geen militaire beteekenis kon zien in het bezoek van veldmaar schalk Montgomery aan Cana da. DUITSCIIE JODEN UIT &UDETENLAND. Volgens een mededeeling van de UNRRA moeten twee tot drieduizend Duitsche Joden op aanwijzing van de Tsjecho- Slowaaksche regeering het Su- detenland verlaten. De UNR RA zal hen als uitgewezenen verder helpen. Italië zal thans 10.000 Joden uit UNRRA-kampen in Oos tenrijk binnen zyn grenzen welkom heeten. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. PROVINCIAAL CONGRES OP 4 EN 5 OCTOBER. Het departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel heeft voor 4 en 5 Oct. a.s. een provinciaal congres ter bestudeering van de ontwikkelingsmogelijkhe den in onze provincie georga niseerd. Vermoedelijk zal dit congres geopend resp. bijgewoond wor den door een of meer ministers, terwijl door drie deskundigen inleidingen zullen worden ge houden over de voornaamste on- dewerpen. Zoo zal op 4 Oct. ir. C. Staf, wnd. directeur-generaal van de landbouw spreken over de ont wikkelingsmogelijkheden op agrarisch gebied, terwijl des middags ir. F. Q. den Hollan der, directeur der Ned. Spoor wegen zal spreken over Zeeland en het verkeer. Zaterdagochtend zal drs. G. A. Kohnstamm, chef der afd. Techniek en economische vraag stukken van het departement van Handel, Nijverheid Scheepvaart, spreken over de mogelijkheden op industrieel gebied. De heer Kohnstamm zal ver- gezeld zijn van dr. P. Schoen maker, directeur van het Cen traal Instituut voor Industriali satie en een of meer leden van zyn staf. Het beloven dus buitengewoon belangwekkende congresdagen te worden en het bestuur van het departement Zeeland verdient zeer zeker reeds bij voorbaat dank voor zijn initiatief. Generaal HakewllI Smith dankt Vlissingen. Generaal E. Hakewill Smith, de Commandant van de 52ste Lowland Division, die op 3 Augustus j.l. het monument voor de landing te Vlissingen heeft onthuld, heeft den Bur gemeester van Vlissingen ver zocht de bevolking de verze kering te geven van zy'n wel gemeende wenschen voor haar toekomstige welvaart en ge luk. De Generaal is zeer ge troffen geweest door de plech tigheid der onthulling en de hartelyke ontvangst van de ztjde der bevolking. Hij had zulk een uiting van dank baarheid niet verwacht van een stad, die hy zoo leelijk beschadigd heeft. De Divisie, aldus de Generaal verder, zal steeds een hartelyke sympathie voor de bevolking van Vlis singen blijven koesteren. KREEFTENPARK TH YERSEKFL Men zal spoedig begi»*#n met de aanleg van een bassin ter bewaring van kreeften te Yerseke De kom zal een op pervlakte beslaan van 25 vier kante meter en in steen of beton worden uitgevoerd. De aanleg van dit bassin zal voor de export van kreeften van groot belang zijn. ZUIVERING. By beschikking van den mi nister van Openbare werken en Wederopbouw, is op grond van het Zuiveringsbesluit aan den heer J. C. Droogendijk te Stavenisse ontslag verleend als voorzitter van het dijkbe stuur van het waterschap voor het besturen, beheeren en be kostigen van de zeewering en oeververdediging van de cala- mlteuze polders Oud Kempens- hofstede en Mcggershill en als dykgraaf van de calamiteuze - Volgens de „New York Herald Tribune" zou het Ame- rikaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken van oordeel zijn. dat generaal Mac Arthur in strijd met de van Truman ontvangen richtlijnen ln Japan een anti-communistische cam pagne voert. TRIBUNAAL TE GOES Oesterkweekers staan terecht. Woensdag heeft het Tribu naal te Goes, ditmaal onder voorzitterschap van mr. Keg ge, v\jf zaken behandeld. De eerste betrof de 47-ja- rige brandstoffenhandelaar B. J. Noels uit Hansweert, die lid was van de N.S.B. en de N.V.D., omging met leden van de Wehrmacht en zich tot het vervoersfront wendde om een erkenning als sleepvaart- agent te verkrijgen. Nadat de voorzitter alle onderdeelen van deze dag vaarding had besproken, waarna ten deele een beken tenis volgde, riep mr. Kuy- pers uit Bergen op Zoom. de clementie van het Tribunaal De overige zaken betroffen alle Inwoners van Yerseke. oesterkwee- van de N.S.B., N.V.D. en Zee vaartfront. colporteerde met N.S.B.-couranten, en schreef aan de Landstand een brief De 59-jarige ker C. de Rooij was lid Groote Vier bijeen. NOG GEEN OVEREENSTEMMING. De ministers van buitenland- sche zaken der Groote Vier zyn voor de tweede maal by een geweest te Parijs. Wisjinskl nam de plaats van Molotof ln bij de besprekingen en deed de volgende voorstel len: 1. Uitstel der algemeene ver gadering der Vereenlgde Na- les tot midden of eind Novem ber 2. De vergadering zal te Pa rijs of Geneve worden gehou den. 3. Indien de vredesconferen tie te Parijs tot na 23 Sep tember duurt, zullen de confe rentie en de algemeene ver gadering tegelijkertyd worden gehouden. Tot overeenstemming heeft men niet kunnen komen, aan gezien Byrnes cn Bevln belden :egen uitstel der algemeene vergadering waren. Einde geschil tusschen Amerika en Tito. De waarnemend minister van buitenlandsche zaken der V.S., Clayton, heeft verklaard, dat de V.S. bereid zijn het Incident van het neerschieten der Amerikaansche vliegtuigen boven Yoego-Slavlë als fe- eindigd te beschouwen, indien Yoego-Slavië een behoorlyke schadevergoeding betaalt. Hij zelde, dat maarschalk Tito zyn spyt had betuigd en zyn re geering onvoorwaérdelyk had opgedragen niet te vuren op eenlg vliegtuig, zelfs indien Set geen acht zou slaan op oor Yoego-Slavische vliegtui gen gegeven signalen. Opnieuw een luchtramp. Voor de derde maal sinds enkele dagen heeft zich een ernstig vliegtuigongeluk voor gedaan, Een Mosquito van de R-A.F. vloog bij Bonn tegen een muur met als gevolg de dood van twee Britsche piloten en drie Duitschers. Plan voor wereldvoedselraad verdedigd. Op de Woensdag gehouden byeenkomst van de voedsel- en landbouwdeskundige orga nisatie (FAO) der V.N. te Kopenhagen zijn de voorstel len van sir John Boyd Orr, directeur-generaal der FAO, voor een wereldvoedselraad besproken. Deze voedselraad wil de wereldproductie en distributie van voedsel zoodanig regelen, dat niet in het eene deel der wereld overvloed is, terwyl in een ander deel hongersnood heerscht. „Indien wij tot overeenstem ming kunnen komen over een wereldvoedselplan", aldus Boyd Orr, „kunnen gespecialiseerde afdeelingen van de organisatie der V.N gezamenlyk gaan strijden voor een groot ge- meenschappeiyk doel en zoo beginnen de nieuwe wereld van de grond af op te bou wen. Dan kunnen wij aan de genen, die zijn gaan vreezen, dat wij naar een derde we reldoorlog toegaan, een bood schap zenden, dat de hier ver. tegenwoorulgde landen vast besloten zijn samen te werken in een groot Dlan". De Amerikaansche en de Engelsche vertegenwoordiger ter conferentie spraken deze rede hun instemming uit met dit plan en verklaarden, dat het de volledige steun van hun regeeringen geniet. BERAADSLAGINGEN OVER DE VONNISSEN TE NEURENBERG BEGONNEN. De vier rechters van het internationaal tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neuren berg en vier plaatsvervangers zijn Woensdag byeengekomen om het vonnis tegen Goering en zyn twintig medeverdach ten n tegen de nationaal- soclalistische instanties te be spreken. Het ligt in de be doeling iedere dag een byeen komst te houden. - De Vredesconferentie alleen kost Frankryk onge veer 200 millioen franc. MOLOTOFS TERUGKEER NAAR PARIJS. In Sowjet-kringen wordt verklaard, dat de terugkeer van Molotof naar Parijs, die Woensdag werd verwacht is uitgesteld. Men verwacht, dat Molotof zyn reis te Berlyn onderbreekt waar Ijy bespre kingen zal voeren 'met den Sowjet-bevelhebber ln Duitsch land. Sokolofsky. Amerikaansche schoenen zonder bon. Het restant van de uit Ame rika geïmporteerde schoenen mag met ingang van 5 Sept. '46 zonder Don worden ver kocht. Een nieuwe burgemeester voor Amsterdam. Er zyn redenen om aan te nemen, dat weldra de benoe ming zal afkomen van mr. Am. J. d' Ailly tot burge meester van Amsterdam. De heer d' Ailly, die lid is van de Party van de Arbeid, is als oud-directeur van de Kasvereeniging N.V. en de laatste tijd als directeur van de Nederiandsche Bank een zeer gewaardeerde figuur in Amsterdam. STOPZETTING UITREHilNG BONNEN VOOR BABY- PAKKETTEN. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat na 8 September a.s. geen bonnen vcor babypakketten meer zul len worden uitgereikt. Zy, die nog in het bezit zijn van een bon voor eeen baby pakket. kunnen deze nog tot en met 14 September a.s- by een winkelier inleveren. Bin nenkort zullen nadere mede- deelingen volgen betreffende een nieuwe regeling krachtens welke men de artikelen welke in het babypakket worden ver strekt, kan verkrygen. CONSTELLATION AANGEKOMEN Woensdagmiddag arriveer de op Schiphol de eerste Lockhead „Constellation", be stemd voor de K.L.M. met als slot; met Volksche groet, Hou Zee, terwyl hy de wensch uitdrukte dat de di recteur van het Centraal Ver koop Kantoor te Bergen op Zoom vervangen zou worden door een ander De man beweerde, dat hij nooit iets aan politiek haa gedaan. De verdediger, mr Dirven, betoogde dat zijn cliënt be hoort tot het leger der on tevredenen maar hij ls daar om nog niet slecht. Hij werk te juist mede om verschillen de personen uit Duitschland te houden. Spr. dringt aan op clementie. HU BETERDE ZIJN LEVEN. De 25-jarige E. Vermast, ook oesterkweeker van be roep. was lid van de W A. en zou op Pinksteren 1941 te Goes deelgenomen hebben aan de relletjes op de Markt. Ver der de Zeeuwsche Stroom hebben verspreid. propagan- dablljetten hebben aange plakt, gewerkt hebben aan de storingszender van de Wehrmacht te Goes, en aan gesloten zyn geweest by de Vrywillige hulppolitie, en de opleidingscursus te Waals dorp te hebben bezocht. V. ontkende in Mei 1941 een gummistok te hebben ge zwaaiden daarmede gesla gen te hebben, wel heeft hij toen mede gemarcheerd waarop mr. Kegge zelde, dat alleen het feit, dat de W.A.- ers kwamen, een relletje ver oorzaakte. Besch. ontkende een vooraanstaande W.A.-er te zijn geweest. Mr. Dirven zelde. dat V. toetrad omdat hij er een sportclub in zag. Toen hem bleek, dat sport op de ach tergrond geraakte, bedankte hy. Hij heeft ook veel goede dingen verricht. Gevochten voor Nederland, menschen gered, onderduikers gehol pen, en in het kamp heeft hij mijnen geruimd. Pleiter vroeg invryheidsstelling van V. waartoe het Tribunaal ln raadkamer besluit. De volgende zaak betrof de vader van de vorige beschul digde, de 50-jarige Anton Ph, C. Vermast, van beroep gas fitter, die lid was van de" N. S.B., de N.V.D. en het N.A. F„ colporteerde met Vova, Zeeuwsche Stroom verspreid de, zich aansloot by de land wacht en aan de Arbeidsbu- reaux te Goes en Krulnlngen namen opgaf van inwoners van Yerseke, die voor uitzen ding naar Duitschland ln aan merking zouden komen. Dit laatste ontkende besch.. De voorzitter las deelen uit een brief van besch. aan diens dochter, waaruit blijkt, dat hy wel degelijk verheugd was. dat hij gezorgd had voor uitzending van bepaalde per sonen. Besch. erkende een ge weer en munitie in huls te hebben gehad. Mr. Dirven gaf toe dat de brief bezwarend is, maar de aangifte van uit te zenden personen staat niet vast. Spr. vroeg rekening te houaen met het ontslag uit de betrek king en het verlies van recht op pensioen en riep clemen tie in. Uitspraak in alle zaken 18 September, Breskens WETHOUDERS HERBENOEMD. De gemeenteraad van Bres kens kwam Dinsdag in verga dering byeen. Na opening wer den de raadsleden beëedigd. De wethouders Jac. van Ha- neghem en P. J. Notebaart, die ook reeds onder de tyde- lijke gemeenteraad als zooda nig fungeerden, werden herbe noemd. Bij monde van den voorzitter werden zij met hun benoeming gelukgewenscht. De Voorzitter deed hierna mededeeling van het besluit van de regeering om in Bres kens een oinnenhaven aan te leggen. Hy wees er echter op, dat het nog wel geruimen tyd zal duren, voordat de binnen haven aangelegd zal zyn. Het is evenwel een verheugend verschynsel, dat de regeering gemeend heeft voor het ver trek van van Melle een com pensatie te moeten geven. De heer Vermeulen vroeg inlichtingen over het ontsmet ten van de Zwitsersche ba rakken aan de Boulevard. De voorzitter antwoordde, dat de ontsmettlngsdlenst uit Middel burg dit euvel afdoende zal be strijden. De heer de Baare betwijfelde, -of het resultaat blyvend is. Hy vroeg voorts, of de barakken aan de 3de Zandstraat geverfd zouden kunnen worden. De voorzitter antwoordde dat dit onderzocht zal worden. De heer de Visser vroeg om éen aanplakbord aan de Nieuwe Sluis. Dit werd toe. gezegd. De heer Roest vroeg om een lichtpunt ter hoogte van het huis van J. Scher- beijn. De voorzitter antwoord de dat het aanleggen van de straatverlichting in het Nood plan op het oogenblik het meest urgent is. Pas daarna komt het aanbrengen van lichtpunten op andere plaatsen. De heer Cambier vraagt om een uitweg voor zijn bedrijf. Dit zal onderzocht worden. Nieuwvliet WETHOUDERS GEKOZEN. Woensdagavond kwam de nieuwe raad van Nieuwvliet in eerste zitting byeen. Na opening door aen voorzitter, werden de raadsleden be- eedigd. Tot wethouders wer den gekozen de heeren A. Lu- teijnBouwens en J. Ris- seeuw. De wijziging begroo ting 1944 werd z.h.st. aange nomen. By de rondvraag bracht de heer Luteyn ter sprake, dat de torenklok thans nog niet ln orde gebracht is Er zal nu echter geprobeerd wor den die klok zoo spoedig mo- gelyk te herstellen. De heer Risseeuw vroeg naar de bouw van de nieuwe woningen. De voorzitter gaf toe dat het daarmee te langzaam gaat, doch er zal nu op bespoedi ging worden aangedrongen. IJzendijke UITVOERING „GEDULD OVERWINT". Koninginnedag is in IJzen- dyke op bescheiden wyze ge vierd, In verband met de a.s. feesteiykheden op de bevrij dingsdag, 17 October. Het muziekgezelschap „Geduld overwint" gaf een uitvoering en er was gelegenheid om te dansen. Vroede MHJTAHtEN BIEDEN FONTEIN AAN. Op Koninginnedag 1946 is Groede verrijkt met een prach tig geschenk. De in 1940 in deze gemeente gelegerde mili tairen hebben op dezen dag een. ln de paróchie'put ge1 bouwde fontein aan het ge meentebestuur overgedragen, als waardeering voor de ge noten gastvrijheid tydens de mobilisatie. Het toch al mooie markt plein van Groede ls hierdoor wederom een interessant plek je ryker geworden. Vooral des avonds, wanneer de fon tein verlicht is. geeft dit een buitengewoon mooie aanblik. Het ligt in de bedoeling deze fontein gedurende de maand September iedere Zaterdag avond en Zondag te laten spui. ten. Sluis WETHOUDERS BENOEMD Door de nieuwe gemeente raad zyn tot wethouders be noemd de heeren J. Smooren burg en L. van den Vyver. JAARVERGADERING F.C. De voetbalclub F.C. uit Sluis hield dezer dagen een jaar vergadering. De voorzitter wees er op dat meer training noodzakelijk is. wil Sluis zijn positie handhaven. In het af- geloopen jaar won het eerste èlftal 29 wedstryden en ver loor er 22. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van 702.95. In de elftalcommissie wer den gekozen de heeren E. de Bree, J. Bouwer en E. Meyer. Geslaagd is voor het diplo ma textiel-brevet te Amsterdam, de heer J. Meulbroek uit 's-H. Hendrikskinderen. Het poststation te Zoute- lande is met ingang van 1 Sep tember 1946 overgeplaatst naar Langstraat 38 en is nu post kantoor geworden. Tot kantoor houder is benoemd de heer C. Wouters uit Westkapelle. Geslaagd zyn voor de Asso ciatie voor Practijkexamens Ned Handelscorrespondentie Mej. T. Jansen uit Vlissingen, en de heer Wolf uit Middelburg. De collecte voor het Roo- de Kruis heeft te Kattendyke 176.22 opgebracht. Middelburg ESPERANTO- TENTOON STELLIN G. De Vereenlging van Arbei ders-Esperantisten, afd. Mid delburg organiseert in de week van 10 t.m. 14 Sep tember een Esperanto-ten- toonstelling in een winkel pand in de Langedelft. Een keur van Esperanto-literatuur op elk gebied is daar te be wonderen, evenals een geva rieerde collectie buitenland sche correspondentie. MONUMENT DROOGMAKING WALCHEREN. Iedere inwoner van Walche ren heeft met spanning en te'ge- lyk met enthousiasme het werk aan de Walciiersche dijken ga degeslagen. „Walcheren moet droog", was het devies dat ieder voor oogen nad. Het werk van de stoere man nen die al him krachten gaven voor de droogmaking van ons eiland is met succes bekroond. Walcheren werd ontworsteld aan de zee. Het eentonige grau we landschap is grootendeels veranderd in golvende graanvel den en groene akkers. De boeren hebben weer hun werk zooals het voor de overstrooming was. Wie hebben hun beste krachten voor dit werk gegeven, zijn het niet onze Nederlandsche wer kers die nacht en dag in de weer zyn geweest om Walcheren weer droog te krijgen? Eén ver woede strijd was het, één groot- sche inzetting van alle krach ten. Wij als bewoners moeten hiervoor dankbaar zijn en tevens moeten wy aan het na ons ko mende geslacht kunnen vertel len en bewijzen dat hier iets groots verricht werd. Teneinde hiertoe te komen werd een Walchersch comité op gericht, dat de bedoeling heeft een gedenkteeken voor de dyk- werkers op te richten opdat het nooit vergeten zal worden wat Walcheren en zyn bevolking doorgemaakt heeft en het aan deel van hen die in die groote nood hielpen bekend zal blijven. Hiervoor is echter geld noo- dis en de bedoeling is dat de inwoners van de gemeenten die onder water hebben gestaan het bedrag dat noodig is voor de bouw van het gedenkteeken by- eenbrengen. Hoewel reeds dikwijls een be- roen op uw offervaardigheid is gedaan meenen wy voor dit sympathieke doel bij u aan te mogen kloppen. Zaterdag a.s. zal in onze gemeente een collecte plaats vinden en wij inwoners van de gemeente Vlissingen zul len zeker niet achter blijven om hulde te betuigen aan hen die wij van naby hébben zien wer ken om Walcheren er weer bo ven op te krygen. Laat leder er toe bydragen opdat eens verklaard- moge worden, dat de geheele bevol king aan het tot stand komen van dit monument heeft mede gewerkt. De voorzitter van het plaat- selyk comité: Mr. KOLFF. Op 31 Augustus gaf het muziekgezelschap „Vooruit'* in Waarde een concert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10