PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Hoe „Dolle Dinsdag'uitbrak Breskens gaat herbouwen De „Schoone Leon" blijft onvindbaar ZuicUAfrika wil Istrië internationaliseeren Prins Bernhard had een auto-ongeval. Nederlandsche belangen moeten gegarandeerd zijn! en feestdagen. b*.,,. op zo„- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Hoofdredacteur O BallintIJn (ir.et redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde |r., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch» Vlis singen. Donderdag 5 Sept- '46 189e Jaargang Nummer 206 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2—» Bun^aux_gevestigd^te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 <2 lijnen) Middelburg- Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. tel- 2475 Oostburg - Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P-Z.C-. Middelburg. Het Wereldgebeuren Nieuw gebiedsverlies voor Denemarken. Lybisch probleem voor de Veiligheidsraad? Hetgeen zich de laatste da gen rondom de persoon van den vroegeren Rexlstenleider Leon Degrelle ,.de Schoone Leon" zooals onze Zuiderburen zeggen, heeft afgespeeld, heeft in België de noodige be roering en verontwaardiging verwekt. De feiten zijn er dan ook naar. België's verrader nummer één vluchtte vorig jaar in Duitsch uniform, bela den met Duitsche ridderorden en vergezeld van een lijfwacht naar het Spanje van Franco en vestigde zich daar, als wa re hij het hoofd van een re geering in ballingschap. Her haalde en in krachtige termen vervatte verzoeken tot uitwij zing van de Belgische regee ring hadden aanvankelijk geen succes, tot vorige week de Spaansche regeering inderdaad aan de aandrang gevolg scheen te geven en de Belgische am bassade in Madrid ervan in kennis stelde, dat Degrelle uit Spanje zou worden uitgewe zen. i Maar zie juist op dat mo ment, ontsnapte Degrelle en verdween meteen spoorloos. In een zoetsappige nota deelde de Spaansche regeering mede, dat zij door de uitwijzing aan haar internationale verplich tingen had voldaan en zich daarmee tegelijk zeer groot moedig tegenover België had betoond en overigens was de ontsnapping van Degrelle niet haar zaak. De Belgische re geering nam hiermee geen genoegen en trok uit de fei ten de voor de hand liggende conclusie. In een officieel communiqué, dat Dinsdag verscheen werd gezegd, dat de omstandighe den, waaronder Degrelle, naar beweerd wordt Spanje ver liet het bewijs leveren van een directe medeplichtigheid der r-egeering van Madrid. Het op treden bewijst, dat Fracno de wil heeft diegenen, die de agenten en medeplichtigen der almogendheden zijn geweest, te beschermen en te helpen. De Belgische regeering zal derhalve de zaak aan de Ver. Naties voorleggen. Wanneer deze klacht voor de Veiligheidsraad zal worden behandeld zal het tevens aan leiding kunnen zijn het geheele probleem van de vele Duit- schers, die in Spanje een toe vluchtsoord hebben gezocht, nog eens in bespreking te ne men. Overigens is er kans op, dat de Veiligheidsraad nog een andere klacht te behande len krijgt, dit keer tegen En geland gericht. De Arabische Liga heeft officieel medege deeld, dat zij een verzoek schrift van een groot aantal vooraanstaande personen in Lybië heeft ontvangen om hun zaak met spoed aan de Ver. Naties voor te leggen en vol gens de Liga wordt dit ver zoek door een aantal Arabi sche landen gesteund. De voornaamste grief van Lybië is het handhaven door de En- gelschen van fascistische wet ten en reglementen in de voor malige Italiaansche koloniën Cyrenaica en Tripolitanië. In déze gebieden is de laatste tijd de drang naar zelfbestuur door het wegvallen van het Itali aansche gezag sterker gewor den In Britsche kringen heeft men reeds doen weten, dat in ternationale overeenkomsten de verplichting opleggen de bestaande wetgeving in de voormalige vijandelijke gebie den van kracht te laten, zoo lang een en ander niet in strijd is met de beginselen van recht en menschelijkheid. En dat acht men in Lybië niet het geval. Denemarken, dat tijdens de oorlog moest toezien hoe IJs land de band met het moeder land verbrak, gaat nu waar schijnlijk ook de Faroer-eilan- den verliezen. Op 14 Septem ber zal de bevolking bij refe rendum besissen over het al of niet blijven behooren bij De nemarken. Volgens correspon denten van Deensche kranten hebben de voorstanders van onafhankelijkheid een groote campagne op touw gezet met als argument, dat de Faroer- eilanden op economisch gebied de hulp van Denemarken niet meer behoeven. Volgens de verwachting zal deze camp'agne succes hebben en zullen de Faroer-eianden 't voorbeeld van IJsland volgen zich losmaken van Dene marken. Weg Moerdijk Roosendaal wordt verbeterd. Op verzoek van de A.N.W. B. zal de gemeente Zevenber gen met spoed overgaan tot herstel van -de in zeer slechte staat verkeerende Achterdijk, welk© een schakel vormt in de belangrijke verbinding Moer dijkZevenbergenRoosen daal. Uiterlyk 15 September a-s. zouden de herstellings werkzaamheden gereed zyn. De particuliere Banken van Leening. WETSONTWERP OP KOMST In antwoord op vragen van den heer Donker, betreffende het optreden van particuliere banken van leening, welke hn onmogelijk wil maken, heeft Minister dr. Beel geantwoord, dat een ontwerp van wet in voorbereiding is. Begin Sep tember zal dit aan de Twee de Kamer worden aangebo den. Vandaag... twee jaar geleden be leefde Nederland .Dol le Dinsiag"; ls het 150 jaar gele den, dat de Nederland- sche miniatuurschilder J. C. Gaal te Oost-Sou burg werd geboren; viert koningin Farida van Egypte haar 25e verjaardag. Groote bedragen van Italië geëischt. De politieke en territoriale commissie voor Italië is Woensdag begonnen met een debat over het meest omstre den deel van het ontwerp-ver- drag met Italië; Triest en Julisch Venetië. Zuid-Afrika diende een amendement in tot wijziging van het plan der Groote Vier, volgens welk plan het door Italianen bevolkte Westelijke gebied van Istrië aan Joego slavië zou worden overgedra gen. Het amendement beoogt een Internationalisatie van Westelijk Istrië. Jan Jordan (Zuid-Afrika) zeide, dat ook de internationalisatie van Triëst en omgeving alleen, het beginsel van de ethnologische balans, door de vier ministers van ..buitenlandsche zaken, aan vaard, niet- gehandhaafd zou worden. „Zuid-Afrika", alduè Jordan, „heeft ten zeerste be lang bij het verwijderen van omstandigheden, die het zaad van een internationale wrij- Koning George binnenkort naar Griekenland. Uit Londen wordt gemeld, dat een lid van de hofhouding heeft verklaard, dat koning George van Griekenland waarschijnlijk binnen twee of drie weken naar Griekenland zal terugkeeren. Dinsdagavond heeft koning George den Griekschen minister-president Tsaldaris in zijn hotel te Lon den ontvangen. In Athene zal Dinsdagavond de feestverlich ting worden aangestoken. Prins Paul van Griekenland, de eventueele troonopvolger, heeft door middel van Griek sche correspondenten een boodschap aan het Grieksche volk gezonden, waarin hij ver klaart, dat Z.M. de Koning en hijzelf vol verlangen uitzien naar het oogenblik, waarop zij de geliefde grond van Grieken land weer kunnen betreden. Aartsbisschop Damaskinos zal voor het neerleggen van zijn ambt als regent een radio rede tot het Grieksche volk houden. V OEDSELCOMMIS- SARIS VEROORDEELD Eind 1945 had de Pro vinciale Voèdselcommis- saris te Arnhem uit restanten van geduren de de decent 'lisatie ge vormde voorraden een voedseloverschot, dat te klein was voor een ex traatje op de bon in de ze distributiekringen. Het C.D.K. te Zwolle oordeelde het niet noo- dig deze overschotten beschikbaar te stellen voor ziekenhuizen en sanatoria en gaf de raad maar eens te kijken wat er mee gedaan moest worden. Met toestemming van de Prov. Voedselcom- missaris zgn deze voor raden toen onder de ambtenaren verdeeld. Zoowel de Prov. Voed- selcommissaris en dë be trokken ambtenaar zijn nu veroordeeld tot resp. 100 en 50 boete. Nog een Fransch vliegtuig verongelukt. Woensdagmorgen is een ma chine van de luchtlijn Parijs Londen, kort na de start van het vliegveld, „Le Bourget" bij Parijs, verongelukt. Er wa ren 21 passagiers aan boord en vnf koppen bemanning. Twintig personen kwamen om het leven. Eerder Is bericht over het| verongelukken van een Fransch vliegtuig bij Kopen hagen. Een der passagiers van het neergestorte toestel was me vr. Klepper van Hoorn uit Amsterdam. Zij werd uit het vliegtuig geslingerd toen dit neerstortte. Zij kreeg een zenuwschok en liep kneuzin gen op. Massale arrestatie in Britsch-Indië overwogen. De bijzondere correspondent van de Daily Mail in New Delhi in Britsch-Indië schrijft, dat de regeering van Pandit Nehroe een. massale arrestatie van Mohammedaansche lei ders, met inbegrip van Djlnna en zijn medewerkers, over weegt. Zij zal hiertoe overgaan in dien de golf van ongeregeldhe den en moordpartijen, die nu over Britsch-Indië gaat, niet spoedig gestuit wordt. In Bombay zijn Woensdag 60 gewonden en 12 dooden ge vallen als gevolg van ongere geldheden. ving bevatten. De toevoeging van een groote Italiaansche minderheid bij Joego-Slavië zou een dergelijke omstandig heid zijn". ITALIAANSCHE STRIJD KRACHTEN BEPERKT. De militaire commissie heeft Woensdag art. 47 van het Italiaansche verdrag, dat het aantal Italiaansche oor logsschepen beperkt, voor-; loopig goedgekeurd. Hiermede zijn de besprekingen over de clausules van het Italiaansche verdrag, die beperkingen opleggen aan de Italiaansche vloot, het leger en de lucht' macht, beëindigd. Te beginnen met vandaag zullen twaalf landen, die her stelbetaling van Italië eischen, hun zaak in de economische commissie voor Italië op d< Parijsche vredesconferentie voordragen. Engeland heeft officieel een schadevergoedingseisch tegen Italië ingediend van 2880 mil- liben pond, niet inbegrepen ca. 2000 millioen voor oorlog's- schade, aangericht in Enge land. Onder meer wordt 29 millioen pond geëischt voor oorlogsschade op Malta, waar 10.000 gebouwen geheel 20.000 gebouwen gedeeltelijk vernield werden door oorlogs geweld, Griekenlands eisch be draagt 1200 millioen pond, die van Zuid-Slavië 2460 millioen, van Albanië 275 millioen en van Egypte 10 millioen pond. Bymes naar Duitschland. De Amerikaansche Minister ran buitenlandsche zaken, Byrnes, stelt zich voor Vrij dag een rede te houden in de Amerikaansche zóne van Duitschland. Byrnes heeft een ultnoodi- ging aanvaard om te Stuttgart te spreken voor het militaire bestuur en persoonlijkheden van het bezettingsleger. Drie Duitsche ministers en de pre sident van de zóne zullen wor den uitgenoodigd. De nieuwe bonnen. Geldig van 1 tot 14 Sept. Bonkaarten KA, KB, KC 610. Bloem: 554 Alg. 100 gram. Gedroogde Zuidvruchten555 Alg. 100 gram. Koffie: 556 Alg. 100 gratn. Bonkaarten LA, LB, LC 6!0, Melk: A 02 2 liter; B 02 en C 02 3V2 liter. Bonkaarten KD, KE 610. Bloem: 054 Alg. 100 gram. Gedroogde Zuidvruchten: 0o5 Alg. 100 gr. Bloem: E14 Res. 200 gr. Bonkaarten LD, LE 610. Melk: D02 en E02 6 1. Tabakskaarten enz. T 46: 2 rantsoenen tabaks- artikelen V 46: 100 gr. suikerwerken en/of chocolade; X 46: 100 gr. suikerwerken en/of chocolade. Nieuv/e Fransche grondwet aangenomen. De Fransche wetgevende vergadering heeft Woensdag het ontwerp voor een niemve grondwet aangenomen. Volgens dit ontwerp bestaat de nieuwe Fransche volksver tegenwoordiging uit twee Ka mers, een Wetgevende Verga dering en een Raad van Ad vies. De bevoegdheden van deze Raad zijn zeer beperkt. De President wordt door belde Kamers gezamenlijk ge kozen. Rumoer rondom Elliot Roosevelt. Volgens den correspondent van de „Daily Mail" te New- York heeft- de jongste aanval van Elliott Roosevelt op Churchill en het Britsche im perium verwarring en by ve len verontwaardiging gewekt. Ook op het Witte Huis en op het departement .van bui tenlandsche zaken zou men onaangenaam getroffen zijn door zqlk een vertoon van slechte manieren. Over het al gemeen neemt men aan, dat sommige van Elliott's „onthul lingen" eenvoudig onwaar zijn. Men spreekt daarbij van een minder goeden „staat van dienst" wat betreft Elliott's persoonlijke aangelegenheden. Er wordt op gezinspeeld, dat Elliott geld noodig had om zijn schuldeischers te voldoen en men vraagt zich af waar om historische documenten, wanneer deze inderdaad in het geding zijn, bij uitsluiting aan Elliott Roosevelt ter beschik king zjjn gesteld voor ver koop ten eigen bate. RUSSISCHE SOLDAAT NEERGESCHOTEN. In Berlijn is een Russische soldaat door een Amerikaan neergeschoten, toen hij na her haalde sommaties weigerde om een munitiedepot te verla ten. Ongedeerd na botsing bij Londen. Z.K.H. Prins Bernhard is geheel ongedeerd gebleven bij een auto-ongeval, dat hem gistermorgen te Londen is overkomen. Toen de Prins, in gezelschap van zijn adjudant en twee Nederlandsche officieren, per auto van het vliegveld „Hen don" kwam, geraakte de auto in botsing met een Nederland sche leger-vrachtauto. De auto van den Prins werd zeer zwaar beschadigd, doch zoo wel Prins Bernhard als de of ficieren, die hem vergezelden, bleven geheel ongedeerd. Toen Prins Bernhard by het hotel „Brown" aankwam, was hij vroolijk en glimlachte hij, aldus seint een verslaggever van het A.N.P. Volgens mededeeling van een der inzittende officieren gebeurde het ongeval bij Berkley Square, in de buurt van het hotel, waar het gezel schap verblijft. Rijvergunningen blijven nog. Het ministerie van verkeer deelt mede, dat over de mo gelijkheid van opheffing van de rijvergunningen vooralsnog niets vaststaat. In overwe ging is een maatregel, waar door het autorijden aan min der administratieve bepalin gen zal worden gebonden. In ieder geval zal het „vrij" rij den op Zondag nog niet wor den toegestaan, dit met het oog op de toestand van het wagenpark. Een verkenningspatrouille was Breda genaderd Een uiteenzetting van drs. L. de Jong. VANDAAG ls het twee jaar geleden, dat vriend en vijand zich liet mis- yand leiden door geruchten over een onweerstaanbare opmarsch der geallieerde legers van uit het Zuiden van ons land. Mussert, die nog niet lang te voren brallend in het Con certgebouw te Amsterdam be weerd had „dat de leider on der alle omstandigheden in Utrecht zou blijven" en dan nog wel in het uniform van vrijwillig soldaat van de Duitsche Weermacht, pakte Dinsdagmiddag 5 Sept. zgn koffers en „verplaatste zijn hoofdkwartier" naar Almelo. Waar kwamen deze voor barige geruchten over optrek kende geallieerde legers van daan? Hoe is het te verkla ren, dat ze tegen alle nuchter denkvermogen en in flagrante tegenstrijdigheid met de wer kelijke militaire mogelijkheden in, bijna iedereen het hoofd op hol brachten? Een voor de oplossing van dit raadsel bij uitstek deskun dig man, drs. L. de Jong, eens omroeper van „Radio Oranje" en thans chef van het Rijks instituut voor Oorlogsdocu mentatie te Amsterdam, heeft zich de afgeloopen maanden bezig gehouden met het ver zamelen van gegevens over „Dolle Dinsdag" en zal daar over in het eerstvolgende num mer van „Nederland in oor- Activiteit bij Batavia nam toe. De „Merdeka" heeft in een hoofdartikel een vergelijkende analyse gemaakt van het standpunt der Britten en dat der Nederlanders, ten aanzien van de oplossing van het In donesische- probleem. Het blad zegt, dat wat de Indonesiërs wenschen een overeenkomst is, die beide partgen voldoet. Eenerzrjds wil men dat de In donesiërs het recht op onaf hankelijkheid en het vormen van een regeering die met hun wenschen strookt, houden, an derzijds dienen de Nederl. belangen, in het bijzonder die, welke het economische leven van het Nederlandsche volk raken, gegarandeerd té blij ven. Ten aanzien van de komen de onderhandelingen .wijst de „Merdeka" er op, dat deze alleen dan kunnen slagen in dien zg in een rustige en vreedzame sfeer plaats, heb ben. Sjahrir heeft het voorstel „staakt het vuren" gedaan. In tegenstelling hiermee ver oordeelt 't blad 't feit, dat de Ned. Eerste Kamer de motie van den heer Koejemans, om wapenstilstand te sluiten en geen verdere troepen naar Indonesië te zenden, heeft verworpen. Lord Killearn ech ter heeft in groote- trekken overeenstemming bereikt met Sjahrir en er zgn dan ook reeds onderhandelingen gaan de tusschen Indonesiërs en Britten. De „Merdeka" be sluit: Wij wachten op het oogenblik, dat de oogen van het Nederlandsche volk en de politici eindelijk zullen open gaan voor de werkelijkheid. GROMYKO OVER INDONESIË. In de jongste vergadering van de Veiligheidsraad heeft Gromyko naar aanleiding van de behandeling der klacht van Griekenland de Indonesische kwestie op het tapijt ge bracht. Hij verklaarde, dat in Indonesië millioenen menschen voor hun meest elementaire rechten vochten en keerde zich tegen de verklaring als zou de toestand „normaal" zgn. Ook Pandet Nehroe, heeft zich uitgesproken voor erken ning van de Indonesische re publiek. TOEGENOMEN ACTIVI TEIT. Het officieele legercommu niqué deelt mede, dat volgens melding van luchtwaarne- mingsposten de Indonesische activiteit ten Z.O. en ten O. van Batavia zeer is toegeno men. Dinsdagavond heeft een tot de nok gevulde Royal Albert Hall te Londen, die zeven duizend menschen kan bevat ten, de Nederlandsche zange res Jo Vincent, die voor het eerst na de oorlog in Londen optrad, een enthousiaste ont vangst bereid. RAADHUIS EN HERVORMDE KERK AAN HET SPU1PLEIN. In 1947 komen er 300 woningen. De huisvesting vormt ook te Breskens nog steeds een zeer moeilijk probleem, al moet erkend worden, dat door het gereedkomen van 150 van de 225 noodwoningen reeds aan velen een behoorlijk onderdak kon worden verschaft. Boven dien mag verwacht worden, dat ook de resteerende 75 on geveer over een maand voor bewoning gereed zgn. 800 WONINGEN. Maar ook t.a.v. de definitieve herbouw van Breskens zal thans een hoopvol begin wor den gemaakt. De eerste 29 wo ningen zijn thans gegund en inmiddels vond ook reeds de aanbesteding van de volgende 40 plaats. Bovendien ontving het gemeentebestuur bericht, dat in 1947 tot 300 woningen zal mogen worden gegaan. PLAN VAN HERBOUW. Ui dit verhand is het van belang eens de aandacht te vestigen op het in opdracht van de Regeering door de ar chitecten Duintjer en Rothui zen voor Breskens ontworpen herbouwplan. Dit plan, waarin het Spuipleln meer dan in het vóór-oorlogsche Breskens het dorpscentrum wordt, maakt een uitstekende indruk. De ver schillende woonwijken groepee- ren zich om het plein en aan weerszijden van de Dorpsstr., terwijl de verschillende open bare gebouwen elk hun plaats aangewezen kregen. In de eerste plaats het Ge meentehuis en de Nederlandsch Hei*vormde kerk, welke nu elk aan een einde van het Spul plein geprojecteerd werden, 't Gemeentehuis vlak bij het be gin van de Dorpsstraat, de Hervormde Kerk aan het an dere einde tegenover de haven. Voorts is de Gereformeerde kerk bij de bestaande Achter weg gedacht, terwijl in ver band met plannen van.de ker- kelgke overheid om in Bres kens een zelfstandige R.K. pa rochie te stichten, voor de R.K. kerk een terrein aan de Dorps straat werd gereserveerd. Op het oogenblik gaan de Roomsch Katholieken van Breskens nog in Groede ter kerke. De Openbare en de Christe lijke school zullen door een ge meenschappelijke gymnastiek zaal, welke de gebouwen ver bindt, tot een complex worden vereenigd op een terrein aan het einde van de voormalige Prinses Julianastraat. In de oude Openbare School, welke geheel gerestaureerd zal moe ten worden, kan de Visscherij- school worden ondergebracht, terwijl voorts ook reeds reke ning werd gehouden met een eventueel te bouwen badhuis en een kleuterschool waar voor voorloopig een barak ter beschikking gesteld kon wor den. Hierin hoopt men spoe dig met een kleuterschool te kunnen beginnen. DE RIJKSWEG. Een belangrijk element in een dergelijk' plan vormt altijd de Rijksweg, welke van ouds door het hart van Breskens liep. De ontwikkeling van het snelverkeer heeft er de laatste tien jaren toe geleld, dat der gelijke wegen in het algemeen zooveel mogelijk buiten de be bouwde kom van de gemeente om worden gelegd. Dat de plaatselijke middenstand het graag anders ziet. is een vrij wel even veelvuldig voorko mend verschijnsel, maar we ge- looven toch niet dat het in Breskens anders zal gaan, dan vrijwel overal in Nederland het geval is geweest. In elk geval ls in het plan-Duintjer- Rothuizen de Rijksweg buiten de kom om gelegd en wel van de haven over de dijk ten Oos ten van Breskens in de rich ting van Schoondijke. DE ZANDSTRATEN- BUURT. Afzonderlijke vermelding verdient nog de z.g. Zandstra- tenbuurt (Rotterdam had één Zandstraat, maar Breskens heeft er liefst drie!), welke ge heel gesaneerd zal worden en mede door het aanleggen van beplanting e.d. een prettige overgang zal gaan vormen naar de omgeving van het strand, wat ook weer aan het ham kan verdienen, badleven ten goede zal komen. Ook het nieuwe zwembad is aan deze zijde van het dorp gedacht. Dit plan van herbouw vo ziet uitsluitend in de hulsves ting der bevolking en de aan- wyzing van de plaats der open bare gebouwen e.d. Industrie terrein wordt niet aangewezen, aangezien dit punt geheel af hankelijk is van de plaats van de nieuwe binnenhaven, waar over gelijk wij vorige week reeds berichtten nog door het Rijk beslist zal worden. In elk geval is het verheu gend. dat ook de herbouw van Breskens door een weloverwo gen plan in goede banen ge leid zal worden, waardoor de gemeente straks wellicht een fraaier aanzien en een logischer indeeling zal hebben, dan voor de verwoesting het geval was- Het Gemeentebestuur zal, on der leiding van burgemeester Eekhout, ongetwijfeld alles in het werk stellen om in Bres kens in de kortst mogelijke tijd de door de oorlog geslagen wonden zooveel mogelijk te heelen. Er is reeds veel ge daan getuige ook de oprui ming van puin, welke juist de laatste maanden dank zg de hulp der studenten in versneld tempo kon geschieden maar bij het onvangrijke werk, dat in de nu komende jaren nog verzet zal moeten worden, zal ook Breskens de hulp van hoo- gerhand niet kunnen ontberen. Men rekent er dan ook vast op, dat met name t.a,v. het plan voor de nieuwe binnenha ven alle medewerking ten spoe digste zal worden verkregen opdat Breskens weer een ge meente zal worden, waar 'n nij vere bevolking in arbeid in dc eigen woonplaats haar boter- logstijd" het orgaan, dat door het Rijksinstituut wordt uit gegeven, een uitvoerig artikel wijden. HOE HET KWAM. De grondoorzaak voor de geruchten, zoo meent drs. de Jong was gelegen in de over stelpende vreugde, die voort sproot uit de weergaloos snelle opmarsch door België, waar door bg'na iedereen het weer standsvermogen van de Duit- schers begon te onderschat ten. Door een samenloop van omstandigheden kwam daar bovenop het volkomen onjuiste bericht, dat Breda zou zyn bevryd. Dit bericht, dat door de Ned. sectie van de BBC Maandagavond, 4 September, om kwart voor twaalf werd omgeroepen, wakkerde de reeds vonkende geruchten- haard tot een laaiende en enthousiaste vlammenzee op. Had de toch altyd zoo be trouwbare nieuwsdienst der B. B.C. gefaald of was hier spra ke van bewuste misleiding van de vijand? Drs. de Jong, die aan de uitzending van die tijd actief heeft deelgenomen, meent dat van het laatste geen sprake is geweest, al voegt hij daar aan toe, dat de B.B.C. in deze weinig schuld treft. Volgens een onbevestigd Duitsch bericht zijn Ameri kaansche troepen aangekomen in Zuid-Limburg bij het Ju- lianakanaal. Generaal Demp- sey verklaarde Maandagmor gen: het Duitsche leger be vindt zich in staat van ont binding. Het geallieerde op perbevel liet reeds Zondagmid dag raadgevingen voor de Ne derlandsche bevolking omroe pen en zeide letterlijk: Het uur der bevrijding, waarop Nederland zoo lang gewacht heeft, is nu zeer nabij. Maandagmorgen deelde het War Office aan enkele Neder landsche instanties mede, dat het Engelsche leger al in de buurt van Breda was. Waar schijnlijk was dit niet ver be zijden de waarheid. De Nederlandsche regeering en met haar de nieuwsdienst bevond zich nu in een moei lijk parket. Eenerzijds moest zij ernstig rekening houden met een spoedige bevrijding en daarvoor maatregelen tref fen, anderzijds had zij over deze bevrijding geen zeker heid. Prof. Gerbrandy hield een toespraak, waarbij hij Voorzichtigheidshalve geen plaatsnamen noemde, hoewel het op de bevolking van een reeds bevrijd gebied natuurlijk een allerdwaaste indruk zou maken, wanneer de minister met geen woord over die be vrijding repte. De verleiding VArHor fa annn ïn V, verder te gaan in de berichten werd nog grooter, doordat het de regeering bekend was, dat drie luchtlandingsdivisies voor Eindhoven, Arnhem en Rot terdam gereed stonden in te grijpen en er slechts op goed weer werd gewacht om de operatie uit te voeren. EEN MISVERSTAND. Eerst later is gebleken, dat niet het Engelsche leger Breda genaderd was, maar een lichte gemotoriseerde verkennings eenheid. die zeer snel terug gekeerd was. Meegesleurd door het optimisme sprak men dus blijkbaar op de geallieerde stafkwartieren reeds van de hoofdmacht, wanneer het slechts verkenningseenheden betrof. Maandagavond 4 Sept. wist de Ned. regeeringsvoor lichtingsdienst hiervan niets af en prepareerde dus een bericht, als zou Breda door de Engelschen zgn bereikt. Dit bericht werd voorgelegd aan den censor, die het liet pas- seeren, omdat hij meende, dat de regeeringsvoorlichtings- dienst het bericht uit eigen informatiebronnen had bereikt. De R.V.D. had er echter op vertrouwd, dat de censor even tueel het bericht zou tegen houden op grond -van z ij n informaties. Zoo werd Maan dagavond 4 September Breda „bevrijd". De B.B.C. ver spreidde het bericht in twee dozijn talen, „Dolle Dinsdag" brak uit. Mariniers weer naar Rotterdam. Voor het Rotterdamsche stad huis zijn onder enorme belang stelling, ton overstaan van Prins Bernhard en de Commandanten der zeestrijdkrachten door den generaal majoor der mariniers H. F. J. M. A. von Frijtag Drab- be, zesentachtig nieuwe officie ren voor 't Corps Mariniers be- eerdigd. In zyn toespraak maakte gsneraal-majoor von Frytag rabbe een toespeling op de mogelijkheid, dat het corps mariniers na December a.s. weer in Rotterdam tegenwoor dig zal ziju, waarmede een oude traditie hersteld zal wor den*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1