PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Elliot Roosevelt doet onthullingen Vandaag... Nederland-België derde economische macht ter wereld Britsche troepen gaan Indonesië verlaten Boerderijenbouw in Zeeland Hoofdredacteur O. BalIIntiJti fmet redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkarap). Uitgave: Stich ting P-Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde Jr., Vllssingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch, Vlls singen. Woensdag 4 Sept. '46 189e Jaargang Nummer 205 S™cï?.nd,Id='fI,lkB'beha,ve op Zon" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg- Londensche Kaai 29. tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P-Z.C.. Middelburg. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco Eer post. 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2 KANKERBACIL WE hebben het er tot dusver altgd over ge had, dat de Duitschers slechte psychologen waren en dat waren ze ook, want ze "begrepen niets van de menta liteit van een ander volk. Ze leefden in de zalige onderstel ling, dat wat het Duitsche volk slikte ook door andere volken gehoorzaam zou worden geslikt. En als we zoo zeiden, dat onze bezetters ons niet door hadden, verkeerden wg op on ze beurt in de veronderstel ling, dat wij, Nederlanders, goede psychologen waren. Edoch de regeerders, die tot dusver de scepter zwaai den. waren óók slechte ken ners van ons volk. Ze hebben niet begrepen, dat het oude Hollandsche spreek woord: Een tevreden rooker Is geen onruststoker nog niets van zijn geldigheid verloren heeft. Over geen enkel feit is na de bevrijding door de toch al tot kankeren geneigde Neder lander zoo hartstochtelijk ge kankerd, als over het feit, dat er te weinig te rooken was. Maar onze ministers vonden het niet noodig, een massale •ontevredenheid uit de wereld te helpen op de manier, die onze leege schatkist weer een beetje gevuld zou hebben. Ter wijl in Frankrijk, in België, Denemarken, in Noorwegen de sigaretten al weer vrij zrjn, krijgen de Nederlanders, twee jaar nadat de bevrgding be gon, nog altijd een totaal on voldoende tabaksrantsoen en beantwoordt Wat er dan op de bon te krijgen is zoo slecht aan de wenschen van de roo- lcers, dat wie had dat ooit gedacht! we waarachtig weer naar de Rhodesiatijd te rug verlangen. Want Rhode sia's waren er tenminste. Intusschen lachen de zwarte pieten in hun vuistje. Zij. ver. koopen gesmokkelde sigaret ten met ongepermitteerde winst en riskeeren liever een boete, dm fatsoenlijk aan het werk te gaan. Als de Nederlandsche re geering maanden geleden be gonnen was, naast de bon-si garetten buitenlandsche siga retten te importeeren en die met 100 van de normale verkoopprijs te belasten, hoe veel millioen zouden er dan niet In de schatkist terecht zijn gekomen inolaats van in de handen van zwarte piet! En hoe tevr -den zou de Ne- deriander niet geweest zijn! Maar de regeering deed niet aldus. Zij laat de zwarte ple ten parasiteeren op het volk. En heeft twee jaar nadat de bevrijding begon nog altijd geen kans gezien om ons vol doende te rooken te geven. Zeker we presteeren iets, wij Nederlanders. We bouwen van alle landen het beste ons geschonden landje weer op. Zie Walcheren, zie de bruggen! Maar we kankeren meer dan noodig is. En zullen dut blijven doen. En dat had niet zoo behoeven te zijn. Als onze regeering ons maar voldoende te rooken had ge geven! In plaats daarvan heeft zij de kankerbacil gecultiveerd! Ontoelaatbaar gedrag van Britsche militairen. Geoffrey Hoare, correspon dent van de .News Chronicle" meldt, dat het „onuitstaan baar eigenmachtig en gevaar lijk" optreden der Britsche mi litaire autoriteiten in Palesti na zijn weerslag vindt in het gedrag der Britsche troepen. Zoo hebben vijf dronken solda ten Zondag j.l. den specialen correspondent van Reuter, Ro bert Bigio, een Engelsche Jood, afgeranseld. Tengevolge van soortgelijke mishandelingen moest in Aug. te Jeruzalem aan 17 personen eerste hulp verleend worden. Het jongste slachtoffer was een negenjarig Joodsch meis je. het oudste een 51-jarige Joodsche man Er zijn voorts rapporten, zoo gaat de correspondent verder, aangaande diefstal van horlo ges door Britsche soldaten en aangaande geweldpleging te genover de politie. DUITSCHERS WILLEN EMIGREEREN. Vele Duitschers doen alle mogelijke moeite om uit hun land weg te komen. Onder hen bevindt zich een groot aantal geleerden, die geen kans zien hun onderzoekingen in Duitsch- land voort te zetten. Volgens den assistent-chef van de staf van de Amerikaansche geheime dienst zou Duitschland een dun bevolkt landbouwgebied worden, indien men al de verzoeken tot emigratie zou toestaan. Nu de Griekscbe koning terugkeert. De Grieksche regeering heeft verordend, dat strafmaatrege len voor „oneerbiedige uitla tingen tegen den persoon van den koning en de monarchie" stipt moeten worden toegepast. Er werd aan toegevoegd, dat de bestaande tolerantie na .,de uitspraak van het volk" bij het plebisciet niet meer kon gel den. Hel Wereldgebeuren Wijlen de president wantrouwde de Gaulle. Hel probleem der Balkangrenzen. Hoewel de publieke belang stelling voor de Pargsche con ferentie eenigszins begint te luwen, beteekent dit aller minst, dat het werk in de commissies voor de afzonder lijke vredesverdragen niet on verdroten wordt voortgezet. Er komt nu zoodanig schot in de paragraafsgewijze be handeling van deze verdragen, dat men hoopt volgende week met eenlge ervan klaar te ko men. Bij de bespreking van de verdragen met de Balkan- landen stuiten de diplomaten het meest op moeilijkheden in verband met het geharrewar over strooken gebied tusschen deze landen onderling. Roeme nië verklaarde Maandag bg monde van vice-nremier Tata- rescu, dat het zich verzet tegen afstand van 4009 vierk. me ter grondgebied aan Honga rije. Bulgarije noemde de Grieksche aanspraken op Bul- gaarsch gebied volkomen on gegrond en ontkende een daad van agressie tegenover Grie kenland te hebben begaan. De Bulgaarsche troepen bezetten zekere gebieden van Grieken land slechts nadat de vgande- lijkheden tusschen Duitschers en Grieken in die gebieden waren geëindigd... Bulgarije vraagt herstel van een ernstig onrecht tegenover zijn volk, zoo zeide de Bulgaarsche woordvoerder en verdedigt een Bulgaarsche uitgang naar de Aegeïsche Zee. Men kan niet zeggen, dat de Bulgaren zich erg bescheiden en schuldbe wust gedragen. Het zal ook in Parijs overi gens wel onmogelijk blg'ken de grenzen in de Balkan zoodanig te trekken, dat geen Balkan- land zich tekort voelt gedaan en niet gevoed wordt door de gedachte bij de eerste de bes te gelegenheid het omstreden gebied weer aan den buurman te ontnemen. Het Amerikaansche tijd schrift „Look" heeft deze week de tweede aflevering ge publiceerd van uittreksels uit het boek van Elliot Roosevelt, getiteld „As he saw it". In dit Een eiland verdween. Het eiland „Seme- hofsky", ten Noorden van Siberië is verdwenen. Tien jaar geleden werd dit reeds door Russische onderzoekers voorspeld. Het eiland is namelijk gevormd uit grondijs, zand en leem. Doordat het klimaat in het Noor den jaarlijks iets war mer wordt is deze ver dwijning te verklaren. In 1823 was het eiland 15 km. lang en 900 m. breed, in 1936 nog slechts 2 km. lang en 600 m. breed. Het in de nabijheid gelegen „Was- silewsk", dat in 1823 werd ontdekt was al in 1936 verdwenen. De eilandjes in de omge ving zullen ook alle verdwijnen in de loop der tgden. boek doet de schrijver onthul lingen over de verhouding Roo seveltChurchill, die tijdens de oorlog niet zoo best ge weest schijnt te zijn als in dertijd wel werd aangenomen. Elliot Roosevelt, de zoon van wijlen den president van de V.S., is onlangs de voetsporen gaan drukken van zrjn vader en in de politiek gegaan door toe te treden tot de linker vleugel van de Democratische partij. Na met Churchill te hebben gesproken, aldus Elliot, heeft mijn vader mij eens gezegd, dat een derde wereldoorlog zou plaats hebben als het impe rialistische koloniale systeem niet zou worden afgeschaft. Volgens hem iieeft Churchill steeds gewild, dat de Britsche invloedssfeer in Europa zoo Oostelijk mogelijk zou liggen aan het eind van de oorlog. Tijdens gesprekken met Churchill, Lord Mountbatten en andere Engelsche leiders heeft president Roosevelt, vol gens zijn zoon gezegd: Waar om willen de Engelschen Bir ma terug hebben? Voor hun koloniaal rijk. Birma staat weer in verband met India, Fransch Indo-China en Indo nesië. Als het eene gebied zijn vrijheid krijgt, gaan de andere nadenken. De Gaulle heeft er evenmin belang bij een kolo niaal rijk te zien verdwijnen als Churchill. Het koloniale systeem beteekent echter oor log. Het probleem van generaal de Gaulle en generaal Giraud in Noord-Afrika noemde de oredent een ontoelaatbare janboel. Hij kon zich geen man voorstellen, die hij meer zou wantrouwen dan de Gaul le. Giraud noemde hij een prul. Toen president Roosevelt aan den sultan van Marokko voorstelde, dat Amerikaansche ondernemingen misschien de ontwikkeling der hulpbronnen van die kolonie zouden kun nen bevorderen, keek Chur chill volgens Elliot nijdig en beet op ziin sigaar. Men moet met dergelijke onthullingen altijd eenigszins voorzichtig r n, daar zij vaak gekleurd zijn door de anti- pathiën of svmpathiën van de schrijvers. De opgang, die boe ken als Top Secret van Inger- soli en de artikelen van Roo- "t in „Look" maken ln de V. S. toont echter wel aan, dat een sterke strooming zich ertegen verzet, dat de V.S. hun macht in de waagschaal werper om Britsche machts posities te verdedigen. Zoo wordt althans een al te nauw - mengaan tusschen de beide \tlantische larven voorgesteld. Uitslag verkiezingen in Saksen. Volgens de bijna volledige uit slagen van de gemeenteraads verkiezingen in Saksen heeft de socialistische eenheidspartij de absolute meerderheid met 1.534.160 stemmen. De liberaal democratische partij kreeg 630.138 en de christen democra tische partij 621.382 stemmen. De projectielen boven Zweden. Alexander rd, bijzonder correspondent van de „Da'V Mail", die in Zweden de be richten over „geheimzinnige irojectielen" li. ft onderzocht, komt tot de slotsom, dat deze geluidlooze vurige projectielen, die boven Zweden zijn waar genomen „zonder eenige rede- Igke twijfel" door de Russen zijn afgevuurd. In een tele gram uit Stockholm seint hij, dat deze spookprojectieler minstens een afstand van 960 km. afleggen. Zij zijn echter niet geladen met ontplofbare stoffen het is slechts vuur werk, dat een bijzon'ere be sparing van brandstof betee kent. Ook zijn het geen V 2's, want daarvoor vliegen zij te langzaam en te laag. Men neemt algemeen aan, dat de projectielen radiogra fisch bestuurd worden. Zij vliegen blijkbaar in bogen. Het '""kwr «rdlo'ste is wel, dat er nog nooit een tastbaar bewijs van bestaan is gevonden, hoe- i reeds meer dan 2000 vd Jergelgke projectielen zijn waargenomen. D? theorie, dat z' omdraaien en naar hun basis terugkeeren, is daarom aannemelijk. BEPERKTE OPENING FRAN SCHSPAAN SCHE GRENS. De Fransch—Spaansche grens, die in Februari door Frankrijk als actie tegen het Spanje van Franco werd ge sloten, is voor technici, pro fessoren en alle personen, die om „menschlievende redenen" reizen, weer geopend. Het aantal personen, dat bij Hen- daye dagelijks de grens mag overschrijden, is tot 70 be perkt. Pelgrimstocht naar Arnhem Zondag zullen 110 Britsche officieren en manschappen van de luchtlandingstroepen en 100 familieleden van omgeko men manschappen een bezoek aan het slagveld van Arnhem brengen. Dit bezoek, dat een eerste zal zijn van een jaarlijks te- rugkeerende pelgrimstocht, kwam tot stand door samen werking van de Ned. Regee ring en het Steunfonds van de luchtlandingstroepen. Men hoopt op deze wijze ook het contact te bewaren met de verzetstroepen, welke aan de slag van Arnhem deelnamen. Vliegtuigen voor de walvischvaart. Naar wij vernemen heeft de Eerste Ned. Walvischvaart-Mij. in Engeland twee Walrus- amphibietoestellen aangekocht. Deze zullen dienen voor het opsporen van walrussen en als hulp bij de navigatie in de Poolijsstreken. Hierbij is de medewerking - verkregen van het miiiisterie van marine, dat ervaren personeel voor dit doel heeft afgestaan. Rechtsche wethouders bedankten. Te Rotterdam zijn de hee- ren J. Meertens, A. J. v. d. Vlerk en J. van Tilburg (P. v.d.A.) als wethouders herko zen. Als nieuwe wethouders werden gekozen de heeren L. van Halm (C.P.N.), Brule (A. R.) en Hoogeweg (A.R.). Bei de laatsten bedankten echter voor de benoeming. Buitenlandsche studenten leeren ons land kennen. Tsjechische, Belgische, Deen- sche en Zwitsersche studenten, die gedurende de maand Augustus op Walcheren en ln Zeeuwsch-Vlaanderen bij de wederopbouw werkzaam zgn geweest, besluiten thans hun verblijf ln Nederland met een driedaagsche rondreis door ons land, welke hun is aangebo den door het ministerie van Openbare werken en Wederop bouw. Maandagmiddag is deze reis, die door de regeerlngs- voorlichtingsdienst is georga niseerd, begonnen met een be zoek aan de Rotterdamsche havens en een tocht over Maas en Waterweg naar Hoek van Holland. Het gezelschap zal in de komende dagen Amster dam, de Zuiderzeewerken, de Noordelijke provincies en de Betuwe bezoeken. HET VOLGEND JAAR WEER! Er bestaan plannen, om ook het volgend jaar dergeL.ke bezoeken te organiseeren. De mogelijkheid bestaat, dat bui tenlandsche studenten dan in de gelegenheid zullen worden gesteld, bg het binnenhalen van de oogst mee te helpen. Doel van deze bezoeken is niet zoozeer, de jongelui eens goed aan het werk te zetten, dan wel hun ge.egenheid te ge ven, Nederland -te leeren ken nen en zijn naoorlogsche pro blemen beter te begrijpen. Zondag wilde 'n militair in Den Haag met een geparkeer- politie-jeep wegrijden. Een juist passeerende agent nam hem mee. De man was dron ken en beweerde zich te heb ben vergist is het twee jaar ge leden, dat Brussel werd bevrijd; is het 350 jaar gele den, dat de Nederland sche dichter Constan- tijn Huygens in Den Haag werd geboren. 40.000 valsche textielpunten. De Economische dienst van de Utrechtsche politie heeft in de afgeloopen maand 12 arrestaties verricht, waarmede klaarheid gekomen is in een zwendelcomplot met valsche textielpunten. Einde Juli werd op aanwij zing van een Hagenaar op het Stationsplein te Utrecht gear resteerd een zekere G. S. uit Den Bosch, die 4800 valsche textielpunten in zgn bezit had, welke eigendom bleken te zgn vr.n zijn broer, die reeds voor handel in va che tabaksbon nen te Amsterdam gevangen zit. Hierdoor kwam men een uitgebreid complot op het spoor. Arrestaties werden ver richt te 's-Hertogenbosch, Vught, A'dam en Tilburg. 30.000 punten waren reeds verhandeld tr t de politie in greep. Ingekocht tegen 150 gulden per duizend punten werden ze met bijna honderd procent wins*- van de hand gedaan. 9000 punten konden door de politie achterhaald worden. Gunstige ontwikkeling van het handelsverkeer tusschen beide landen. Contingenteeringen zullen verdwijnen. „Welke invloed zal de' in wording zijnde Nederlandsch Belgische Economische Unie hebben op onze buitenlandsche handel?" Aldus luidde een der inte ressante vragen, welke prof. dr. P. Kuin, secretaris-gene raal van het departement van Economische Zaken, kreeg te beantwoorden op een bijeen komst van persvertegenwoor digers in Den Haag. „Deze invloed zal zeer gun stig zg'n", luidde het antwoord. „Deze Unie zal immers ver grooting van het afzetgebied beteekenen, welke voor belde partijen zeer begeerenswaar- dig is. De Unie zal de derde eco nomische mogendheid ter we reld worden na de Ver. Staten en Groot-Brittannië volgens de vóóroorlogsche cijfers. Beide landen tezamen zullen op de wereldmarkt een invloed kun nen uitoefenen, waarmede an deren rekening zuljen moeten houden. Het handelsverkeer tusschen beide landen ontwikkelt zich, vergeleken bij vóór de oorlog gunstig. Destijds nam België De Chineezen willen gaan boycotten. De diplomatieke correspon dent van Reuter deelt mede, dat geruchten, als zouden de Britsche troepen in Neder- landsch-Indie vóór 30 Novem ber worden teruggeroepen, door gezaghebbende kringen in Londen zijn bevestigd. Dit beteekent, dat in de loop van de eerstvolgende 3 maan den het militaire gezag aan de Nederlanders zal moeten worden overgedragen. Het is nog niet zeker, of een politieke overeenkomst tus schen de Nederlandsche auto riteiten en de Indonesische, na tionalistische leiders zal zjn tot stand gekomen, voordat de Britsche troepen van Java zgn verdwenen. Het contact, dat Lord Kil- Mr. Steenberghe niet in de Commissie-Generaal Naar aanleiding van desbe treffende courantenberichten heeft mr. M. P. L. Steen berghe aan het A.N.P. mede gedeeld, dat hij, hoewel h.j eheel accoori gaat met de politiek van het huidige kabi net ten opzichte van Ned.- Indië, wegens verschil van in zicht nopens de samenstelling der commissie gemeend heeft een benoeming tot Commissa ris-Generaal niet te mogen aanvaarden. Gisteren is mr. Steenberghe weer per K.L.M. naar Ameri- Ka vertrokken Schoonheid moet zich paren aan doelmatigheid Een nabeschouwing. De heer C. L. te Kattendijke schrijft ons: EEN week geleden zijn er in de Zeeuwsche bladen verschillende beschouwin gen verschenen over de Zeeuw sche boerderij, naar aanleiding van de prijsvraag voor het ontwerp van twee Zeeuwsche boerderijen, die uitgeschreven was door de Stichting van de Landbouw in Zeeland. In deze artikelen werden de inzendin gen, min óf meer uitvoerig be sproken, en het was opvallend dat daarbij vooral de aestheti- sche kant van het probleem op de voorerond trad. Aange zien er echter nog een ander, belangrijk aspect aan verbon den is. is het op zgn plaats dit naar voren te brengen. De toerist, op zijn tochten naar schoonheid speurend, mag in de boerderijen een object vinden, dat zijn speurzin kan bevredigen. Te meer zal dit het geval zijn wanneer de. boerde rgen het landschap verfraaien, en het streekeigen karakter bewaren. De boer, werker met zijn handen, ziet dat echter niet, en stelt andere eischen. Zijn boerderij, al is ze nog zoo fraai, is eerst dan goed, wan neer ze ,past" in zijn bedrijf, of m.a.w. wanneer ze haar functie in het productieproces' zoo doelmatig mogelijk ver vult. Het Frankische type dat al gemeen is in Zeeland,' dankt zijn ruimteverdeeling aan de aard van het bedrijf, te weten een gemengd bedrijf, met het accent op de akkerbouw. De bergruimte in deze boerderij is dus groot, terwijl voor de stal len weinig ruimte is uitge spaard. Wanneer het productiepro ces zich wijzigt, dan zal zich ook de boerderij schakel in dat productieproces wijzi gen. Alleen zal deze wijziging, omdat we met een stoffelijk ding te doen hebben, zich sprongsgewijze voltrekken Een fraaie illustratie leveren de boerderijen in de Wilhelmi- napolder. De eerste hoeven die daar gebouwd werden, waren alle van het Frankische type, waarschijnlijk omdat men in de vorige eeuw hier geen an der type kende, terwijl men bovendien niet wist. hoe zich het productieproces ontwik kelen zou. In de loop van ruim een eeuw, heeft zich dan in de Wilhelminapolder een land- bouwgrootbedrijf ontwikkeld, met een structuur, die geheel verschilt van de normale Zeeuwsche bedrijven Het ge volg Is geweest, dat men dus do boerderijen verbouwd, of nieuw gebouwd heeft, waar door, langzamerhand en sprongsgewijze" een geheel ander type boerderij ontstaan is. Dit voorbeeld toont duide lijk dat de boerderij, als scha kel in het productieproces dat zelf functioneel en dyna misch gezien kan worden evenzoo te beschouwen is. Natuurlijk mag men in een tijd, die door zrjn stijlloosheid, de meest wanstaltige vormen heeft doen ontstaan, de elsch tot architectonische schoon heid stellen. En het is ook zonder meer toe te geven dat in de laatste vijftig, misschien honderd jaar, de architect zijn plicht t.o.v. de boerderij ver zaakte, door den dorpstimmer man onkundig van aestheti- sche eischen het werk op te laten knappen. Men bega thans echter niet de fout, door, bij het achter halen van deze nalatigheid, de veel belangrijkere elsch die de boerderij stelt, over het hoofd te zien. In dit verband moet de aansporing van den direc teur van het Bureau Wederop bouw Boerderijen, aan de boe ren, om samen te werken met de architecten gezien worden In Rusland, waar men thans met hetzelfde probleem zit, al leen op veel grootere schaal, omdat 't daar kolchoschebedrg- ven betreft, lost men *t op een zelfde manier op. De ontwer pen, door staatsarchitecten uitgevoerd, worden aan de be drijfsleiders, soms ook aan de bevolking, ter bespreking voorgelegd. De voorgestelde veranderingen worden dan, wanneer het verbeteringen blij ken te zijn, uitgevoerd. Deze gang van zaken is inderdaad de juiste, omdat hij de erken ning van het wezen van de boerderij inhoudt. Verdient het daarom geen aanbeveling om ook de thans bekroonde ontwerpen eens te toetsen aan het oordeel van de bevolking learn met Sjahrir en met dr. van Mook heeft gehad, kan ook ten aanzien hiervan nut tig blijken. Het aanstaande terugtrek ken van de Britsche troepen maakt een hervatting van de onderhandelingen uiterst drin gend. Er ziin gronden om aan te nemen, dat de Indonesische leiders niet tot het sluiten van een wapenstilstand, die onder handelingen mogelijk zou ma ken, bereid zouden zijn. indien belangrijke versterkingen van de Nederlandsche troepen op Java aan land zouden worden gezet. Het zenden van Nederland sche troepen naar Java vol gens plan zal voortgaan, zoo wordt van officieele zijde ver nomen. Men verwacht, dat de Brit ten een kleine militaire mis sie, voornamelijk met het oog op de afwikkeling, op Java zullen achterlaten. EEN CHINEE SCHE RESOLUTIE. De Chineesche im- en expor teurs te Singapore, die nog steeds geen antwoord ontvan gen hebben op hun vroeger protest over het in beslag ne- nen van hun schepen, nebben een resolutie aangenomen, dat, tenzij de bemanningen en de schepen die in Indonesische havens worden vastgehouden, onmlddel'ijk worden vrijgela ten, zij een totale boycot tegen de Nederlanders en hun belan gen in geheel Azië en speciaal op Java, Sumatra en Maiakka zullen verzoeken. DE REPATRIEERING. De „Oranje" is Zaterdag morgen naar Nederland ver trokken met 775 evacué's uit Soerabaja aan boord, alsmede 350 zieken van gezinnen uit ie geheele Archipel. De. „Kota Baroe" zal heden naar Nederland vertrekken met h I evacuees uit -emaring, 400 uit L r.doeng en 420 uit Batavia. DE SULTAN VAN PONTIANAK AAN HET WOORD. In een persconferentie ver klaarde de Sultan van Pontia- nak, de heer Soekawati, die momenteel in ons '.and ver toeft. dat ,.he* Rijksverband meer acceptabel wórdt, naar mate de vrijwilligheid van de deelname van Indonesië daarin op de voorgrond en de desbe treffende eisch van Nederland sche zgde op de achtergrond staat." De Sultan verklaarde huive rig te staan tegenover de ge dachte aan een uittreden uit het Rijksverband. Indonesië immers heeft op technisch en economisch gebied en op nog vele andere terreinen hulp van buiten noodig en deze hulp wil men bepaaldelijk van Neder land hebben- Op een vraag oef er contact bestond tusschen republikeinen en de buitengewesten, ant woordde de Sultan, dat er in filtratie plaats had, doch dat er van officieel contact nog geen sprake i3. ,lle de France" beschoten. Het Fransche mailschip „Ile de France", dat met repatri- eerenden onderweg naar Euro pa is, werd door een op Suma tra verdekt opgestelde batterij met 6 granaten beschoten, ge lukkig zonder dat er slacht offers vielen of ernstige schade ontstond. 10 van onze export af, nu reeds 27 Na het gelijkma ken van in- en uitvoerrechten, zullen de contingenteeringen afgeschaft worden, maar dit zal zeer geleidelijk dienen te geschieden. Voor de uitvoer naar België is voor dit jaar aan contin genten voor 15? millioen gul den beschikbaar, voor de in voer uit België 267 millioen. Wat de in- en uitvoer in zijn geheel betreft, was in het begin van dit jaar een schema gemaakt, dat hierop neer kwam, dat wij in 1946 voor één milliard zouden exportee ren en voor drie milliard im porteeren. Het verschil van twee milliard dacht men voor de helft te kunnen dekken door leeningen en voor de an dere helft door Nederlandsche saldi in het buitenland. In de achter ons liggende maanden is echter gebleken, dat zoowel in. als uitvoer de geraamde cijfers niet zullen halen. De regeering tracht de export te stlmuleeren om ook de invoer op gang te kun nen houden. Bovendien moet er rekening mede worden gehouden, dat ons land od de duur export overschotten moet aan kwee ken opdat wij rente en aflossing der enorme leveringen zullen kunnen betalen en om voor de toekomst buitenlandsche cre- dieten overbodig te maken. UITVOER WORDT GE STIMULEERD. Dit stimuleeren van de uit voer geschiedt door zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de wenschen der export firma's door alle paperassen- gedoe te vereenvoudigen, door goede economische voorlich ting, door het sluiten van handelsverdragen, door het aansturen op kwaliteits-con- tröle ter bestrijding van een niet geheel Illusoire zelfover schatting en door nog niet exporteerende industrieën tot uitvoer te bewegen. Ten aanzien van handels overeenkomsten met ander© landen noemde prof. Kuin de tegenwoordige bilaterale ver dragen een noodzakelijk kwaad, dat de economische ontwikkeling remt. Binnenkort komen in het kader van de Bretton-Wood- overeenkomst vertegenwoordi gers van 15 landen bijeen. Zouden die alle bilaterale ver dragen moeten sluiten, dan zou die conferentie uiteenval len in 105 afzonderlijke be sprekingen. Zoodra het kan. moeten wg weer naar multilaterale ver dragen toe. Wij kunnen pas tevreden zijn. aldus prof. Kuin, zoodra wij het stelsel van de gouden standaard, zooals dit voor de oorlog goed function- neerde, zoo bedriegelijk mo gelijk hebben nagebootst. DE TEXTIEL. Ten slotte werd er nog de aandacht op gevestigd dit ter geruststelling van vele van "nze lezeressen dat slechts 6 van onze textiel-productie wordt uitgevoerd. De rest is voor de Nederlandsche bevol king. De „Snip" naar het museum. De K.L.M. heeft haar laat ste Fokker F 18 aan het mu seum te Curasao ten geschen ke gegeven! In 1934 verkreeg dit toestel als „De Snip" ver maardheid. door als eerste vliegtuig- een Kerstpostvlucht naar West-Indië te maken.. In Januari 1935 opende .,De Snip" de eerste lijn van het West-Indische luchtnet der K. L.M., n.l. die van Curacao naar Aruba. Op het oogenblik vliegt de „Snip" nog. Korporaals in het ongelijk gesteld. De president van de Haag- sche rechtbank deed uitspraak in het kort geding van een aantal korporaals, dat meende ten onrechte opgeroepen te zijn contra de Staat der Nederlan den. De vordering van de korpo raals werd afgewezen. Zij wer den veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde 130 gul den. In het vonnis werd om. ovenvogen, dat de Kroon, blij kens een K. B. van 10 Mei 1944, geheel vrij is dienstplich tigen op te roepen, zonder dat zij gebonden is aan vormen of termijnen van de dienstplicht wet welk K. B., gezien de toe stand In Ned.-Indië, nog steeds van kracht blijft. OMWISSELING LUISTER VERGUNNINGEN. Naar de P.T.T. mededeelt moeten radlo-luistervergunnin- gen met de serieletter D In het tijdvak van 5 t.m. 16 Septem ber a.s op een postinrichting (geen postagentschap) worden omgewisseld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1