PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Boerderijenbouw in Zeeland Griekenland riep zijn Koning ferug Vandaag Besprekingen over de evacuatie worden hervat UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Walcheren Zuid-Beveland HatJdredacteur O. Balllntljn '(met rg^ectioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: lirma F- van de Velde |r., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch.' Vlis singen. VerBchijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 3 Sept. 1946 189e Jaargang Nummer 204= ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2—. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg- Londensche Kaai 29. tel. 2077 en 2924. Goes Tnrfkade 15, tel. 2475. Oostburg Oratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-Z.C-. Middelburg. He! Wereldgebeuren Geen communisten-meerderheid in Saksen. Scheuring bij Fransche socialisten voorkomen. Griekenland wordt weer een koninkrijk, de volksstemming is ten gunste van de terug keer van den koning verloo- pen. In een telegram naar den zich te Parijs bevindenden Sremier Tsaldaris verklaarde e Grieksche regeering, dat tot dusver ongeveer 70 der stemmen vóór den koning is uitgebracht en dat dit percen tage vermoedelijk nog zal stijgen. In Athene bedroeg het 60, waarbij in de arbeiderswij ken ongeveer. 70 republi- keinsch zou hebben gestemd, in Saloniki 65 en in de pro vincie gemiddeld 90. Het re- publikeinsch gezinde Kreta le verde voor den koning 35 der stemmen op. Het hoofd van de Britsche sectie van de geallieerde commissie tot toe zicht op de volksstemming verklaarde na zijn terugkeer uit Saloniki, dat er op het troote aantal stembureau's, at door hem werd bezocht/ ordelijk gestemd werd. In re- publikeinsche kringen betwist men echter de juistheid van de opgegeven percentages en zegt men. dat de hooge cijfers in de landelijke districten door „terrorisme en intimidatie" be werkstelligd zijn. Hoe de juiste cijfers ook mogen zijn, ongetwijfeld heeft een meerderheid monarchis tisch gestemd en koning Geor ge zal nu spoedig uit zijn bal lingschap in Engeland ontsla gen worden en als hoofd van de staat naar Griekenland te- rugkeeren. Men dient daarbij echter te bedenken, dat het koningsschap in de Balkanlan- den niet volgens West-Euro- peesche maatstaven gemeten kan worden, volgens welke de vorst als nationaal symbool boven de partijen staat. Ko ning George zal met groote persoonlijke macht bekleed worden en meer optreden als koninklijk partijleider, dan als partijloos koning. Ook in Duitschland, in de provincie Saksen, zyn Zondag verkiezingen gehouden, waar van de uitslag, omdat het hier de eerste verkiezingen betreft in de Sowjet-zöne, meer dan gewone belangstelling verdient. Onder patronnage van de Rus sen is in deze zóne immers de socialistische eenheidspartij zeer actief. Hoewel iedere par tij het recht had propaganda te maken waren trams en openbare gebouwen uitsluitend volgeplakt met leuzen van de eenheidspartij, waarvan de kranten dagelyksch in een bij na tien keer zoo groote oplaag verschijnen als de bladen van andere richting. Onafhanke lijke waarnemers verwachtten dan ook een flinke overwin ning van de eenheidspartij. In derdaad is deze partij als grootste uit de bus gekomen, maar volgens tot nu toe be kende cijfers heeft ze niet de meerderheid kunnen behalen, mede omdat van veel Duitsch enthousiasme om te stemmen geen sprake was, ook al waren de stembureaux feestelijk met bloemen versierd. De een heidsparty kreeg tot nu toe ruim 200.000, de liberale de mocraten en de christelijke de mocraten hadden elk 123.000 stemmen. Daaruit blijkt wel, dat ook in de Russische zóne de meer conservatieve stroomingen nog sterk vertegenwoordigd zyn. Op het congres der Fransche socialistische partij te Parijs heeft menigeen geen vrede ge had met de heftige reactie van de afgevaardigden tegen het huidige gematigde leiderscl van Blum c.s. Uiteindelijk is de soep niet zoo heet gegeten als opgediend en werd aan het einde van het vierdaagsch con gres een resolutie aangenomen over het politiek beleid, die een compromis beteekent tus- schen de linker- en de rechter vleugel. Volgens deze resolu tie is de partij van plan haar onafhankelijkheid volkomen te handhaven, al blijft de deur open voor deelneming aan een coalitiekabinet. De Katholie ken worden „te vaak reacti- onnair" genoemd en ook de communisten krijgen een veeg uit de pan op grond van hun Dolitieke afhankelijkheid van Rusland. Belangrijk is, dat de resolutie zich verzet tegen verbrokkeling of annexatie van Duitschland. Het kostte dertien uur om de resolutie samen te stellen, doch het resultaat van de elck-wat-wils-tekst is, dat een dreigende scheuring voorko men is. Groote vlootkruistocht in Middellandsche Zee. Ook Britten nemen deel. Britsche vliegdekschepen, kruisers en torpedojagers zul len 18 September aanstaande Malta verlaten om zich te voe gen bij de Amerikaansche oor logsschepen, die zich reeds in het Oostelijke gebied van de Middellandsche zee bevinden, ter onderneming van de grootste Anglo-Amerikaan- sche vlootkruistocht sedert het einde van de oorlog. Vrijwel alle te Malta aanwe zige schepen dit zyn ei ruim zestig, waaronder lan dingsschepen zullen deelne. men aan gezamenlijke ma noeuvres met het Amerikaan sche vliegdekschip „Franklin D. Roosevelt". In een sensationeel opge maakt bericht in de „Daily Worker" wordt de mogelijk heid geopperd, dat de Ameri kaansche oorlogsschepen atoombommen naar Athene zullen brengen. Dit bericht wordt gelanceerd als interpre tatie van een door schout-bij nacht John Cassidy gedane verklaring, dat de Amerikaan sche schepen in de Middelland sche zee geheime wapens aar boord hadden. Kwestie Triësl op vredesconferentie. In de politieke en territori ale commissie voor Italië is de toekomst van Triest voor het eerst het onderwerp van dis. cussie geworden. Bonomi, de Itallaansche vice-premier, heeft het standpunt van zijn land inzake artikel 3 en 4 van het ontwerp-verdrag, handelend over de grenzen tusschen Italië en Joego-Slavië en het vrije gebied van Triest, uiteengezet. Hij zeide, dat de grenslijn door Frankrijk voor het vrije gebied voorgesteld'n lyn, welke ligt tusschen die door de Sowjet- Unie eenerzijds en door Groot- Britannië en de V.S. anderzijds voorgesteld 266.000 Italia nen en 50.000 Slaven buiten Itallaansch gebied zou stellen. STAKING IN ANTWERPEN. In Antwerpen is Zaterdag morgen onder de z.g.n. haven reserve een staking uitgebro ken. Tengevolge van deze sta king hebben een aantal sche pen geankerd voor de reede van Vlissingen. SPEL MET DE DOOD. De Delftenaar O. had een onontplofte granaat gevonden en die in zijn woonkamer te pronk gezet. Zijn zevenjarig zoontje wist de granaat mee naar buiten te nemen. Op ze ker oogenblik sprong het ge vaarlijk speelgoed uit elkaar. Drie jongens, drie meisjes er een voorbijganger werden ge wond. Dooden waren gelukkig niet te betreuren. AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS GEKOZEN. De nieuwgekozen gemeente raad van Amsterdam koos Maandag tot wethouders heeren B. C. Franke (P-v.d. A.), mr, A. de Roos (P.v.d.A.), L. Seegers (C.P.N-), B. Polak (C.P.N.), mr. W. F. Schok king (C.H.) en mr. F. H. C. van Wijck (R.K.) Ruim vijftigduizend pad vinders, vertegenwoordigend vijftig landen, zullen deelne men aan de „vredes-jambo- ree", welke In Augustus 1947 bij Parijs zal worden gehou den. Vier dooden bij autobotsing. Maandagmiddag wilde een militaire vrachtauto by Muiden een zware truck met oplegger passeeren, juist op het moment dat deze snelheid vermeerder de. De vrachtauto moest uit wijken en ramde een autobus van de Gooische tram. Vier passagiers uit de autobus wer den gedood. VUf personen wer- de zwaar en verschillende per sonen licht gewond. TIEN GEWONDEN BIJ VERKEERSONGEVAL. Dinsdagmorgen is op het beruchte kruispunt van de rijksstraatweg en de Hilver- sumscheweg bij Laren een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij 10 arbeiders zwaar ge wond zijn. De Gooische tram naderde het kruispunt en uit de rich ting Amsterdam kwam een groote truck met 25 arbeiders uit Amsterdam en Haarlem, die op weg waren naar Ven- raay, waar zy werken by de wederopbouw. De chauffeur bemerkte de tram te laat op en hoewel hij nog uit alle macht remde, slipte de auto als gevolg van de gladheid van de weg en ramde de lo comotief, die door de aanrij ding dwars op de rails kwam te staan. De 25 arbeiders werden uit de auto geslingerd. Tien van hen werden ernstig gewond. De j'eugd in een jeep. Op het Gevers Deynootplein •te Scheveningen zag een mili tair een ongeveer 16-jarige joftgen rondrijden in een jeep. waarin tevens een aantal vriendjes zat. De militair hield de auto aan en leverde den jongen over aan de politie. De vrienden wisten te ontkomen. is het 7 jaar geleden dat Engeland en Frank rijk Duitschland de oor log verklaarden; is het 3 jaar geleden, dat het achtste Britsche leger onder generaal Montgomery in Italië op Europa's vaste land landde; worden te Njjmegen gemeenteraadsverkiezin gen gehouden. Maatregelen tegen zelf-executle. Om te voorkomen, dat ter dood veroordeelde politieke ge vangenen zich door zelfmoord aan de executie onttrekken zooals onlangs is voorg«komen met J. C. Moolenijzerheeft de Minister van Justitie maat regelen genomen ter voorko ming daarvan. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM UITGESTELD. Het aangekondigde bezoek van H. M. de Koninging aan Amsterdam zal, met het oog op de vele werkzaamheden, die haar gedurende deze maand wachten, pas later in het na jaar kunnen plaats vinden. DE RUSSISCHE SCHAKERS NAAR ROTTERDAM. Naar wij vernemen, zullen de Russische schakers, die thans in Groningen aan het Staunton tournooi deelnemen, Zondag a.s. een wedstryd spe len tegen de beste Rotterdam- sche schakers. De wedstrijd zal plaats hebben in de recre atiezaal van de Unilever, en staat onder auspiciën van het genootschap Nederland-USSR. De Times over Indonesië. Brigadier-generaal I. C. A. Lauder zal heden, vergezeld van luchtcommodore Stevens, naar Cheribon vertrekken om de bijzonderheden inzake de hervatting van de evacuatie uit het binnenland met offi cieren van de T.R.I. te be spreken. DE TIMES. Ook in het buitenland, spe ciaal in Engeland en Amerika, staat Indonesië na het bezoek van Lord Killearn, in het middelpunt der belangstelling. De „Times" publiceerde een uitvoerig hoofdartikel onder de titel „Azië en het Westen". In dit artikel wordt o.m. ge zegd, dat in Nederlandsch-In- dië tusschen de Indonesische groepen een heftige partijstrijd woedt en zooals op de confe rentie te Malino bleek, er kennen vele deelen van de bui tengewesten niet, dat de cul- tureele en economische hege monie van Java een rechtvaar diging is voor Soekarno, wan neer hy het bepalen van hun politiek in de toekomst voor zich opeischt. Interne tegenstellingen tus schen de verschillende nationa listische groepeeringen com- pllceeren de taak van de Wes telijke mogendheden. India b.v. had reeds lang de onafhanke lijkheid bezeten, indien de Britten te maken hadden had met een enkelvoudig heemsch gezag, dat onbetwis te rechten kon doen gelden op een herkrijgen van de waf lijke macht. Met gelijksoortige problemen heeft men op Java te kampen. DS. KONINGSBERGER OPTIMISTISCH. Tot zoover het artikel van de „Times". Natuurlijk zal nie mand deze tegenstelling willen ontkennen, maar toch dient men ook hier niet te pessi mistisch te zijn. Zoo verklaar de de luitenant-kolonel Ds. J. C. Koningsberger, die momen teel in ons land vertoeft, dat het zijn persoonlijke meening is, dat voor Juni of Juli 1947 het conflict in Indonesië zal zijn beëindigd en dat de vrij willigers die een verbandacte van 2 jaar hebben geteekend in September van dat jaar zullen kunnen terugkeeren. JOHAN BROEDELET. f ^Zondagavond is te Den Haag In de leeftijd van 69 jaar over leden de bekende schrijver en tooneelcriticus Johan Broe- delet. Schoonheid moet zich paren aan doelmatigheid Een nabeschouwing. De heer C. L. te Kattendyke schrijft ons: EEN week geleden zijn er in de Zeeuwsche bladen verschillende beschouwin gen verschenen over de Zeeuw sche boerderij, naar aanleiding van de prijsvraag voor het ontwerp van twee Zeeuwsche boerderijen, die uitgeschreven was door de Stichting van de Landbouw in Zeeland. In deze artikelen werden de inzendin gen, min of meer uitvoerig be sproken, en het was opvallend dat daarby vooral de aestheti- sche kant van het probleem op de voorgrond trad. Aange zien er echter nog een ander, belangrijk aspect aan verbon den is, is het op zijn plaats dit naar voren te brengen. De toerist, op zijn tochten naar schoonheid speurend, mag in de boerderijen een object vinden,, dat zijn speurzin kan bevredigen. Te meer zal dit het geval zijn wanneer de boerde rijen het landschap verfraaien, en het streekeigen karakter bewaren. De boer, werker met zijn handen, ziet dat echter niet, en stelt andere eischen. Zijn boerderij, al is ze nog zoo fraai, is eerst dan goed, wan neer ze ..past" in zijn bedrijf, of m.a.w. wanneer ze haar functie in het productieproces zoo doelmatig mogelijk ver vult. Het Frankische type, dat al gemeen is in Zeeland," dankt zijn ruimteverdeelirig aan de aard van het bedrijf, te weten een gemengd bedrijf, met het accent op de akkerbouw. De bergruimte in deze boerderij is dus groot, terwyl voor de stal len weinig ruimte is uitge spaard. Wanneer het productiepro- ces zich wijzigt, dan zal zich ook de boerderij schakel in dat productieproces wijzi gen. Alleen zal deze wijziging, omdat we met een stoffelijk ding te doen hebben, zich sprongsgewijze voltrekken. Een fraaie illustratie leveren de boerderijen in de Wilhelmi- napolder. De eerste hoeven die daar gebouwd werden, waren alle van het Frankische type, waarschijnlijk omdat men in de vorige eeuw hier geen an der type kende, terwijl men bovendien niet wist. hoe zich het productieproces ontwik kelen zou. In de loop van ruim een eeuw, heeft zich dan in de Wilhelminapolder een land- bouwgrootbedrijf ontwikkeld, met een structuur, die geheel verschilt van de normale Zeeuwsche bedrijven. Het ge volg is geweest, dat men dus de boerderijen verbouwd, of nieuw gebouwd heeft, waar door, langzamerhand sprongsgewijze" een geheel ander type boerderij ontstaan is. Dit voorbeeld toont duide lijk dat de boerderij, als scha kel in het productieproces dat zelf functioneel en dyna misch gezien kan worden evenzoo te beschouwen ls. Natuurlijk mag men in een tijd, die door zijn stijlloosheid, de meest wanstaltige vormen heeft doen ontstaan,^}e elsch tot architectonische schoon heid stellen. En het is ook zonder meer toe te geven dat in de laatste vijftig, misschien honderd jaar, de architect zijn plicht t.o.v. de boerderij ver zaakte, door den dorpstimmer man onkundig van aestheti- sche eischen het werk op te laten knappen. Men bega thans echter niet de fout, door, bij het achter halen van deze nalatigheid, de veel belangrijkere elsch die de boerderij stelt, over het hoofd te zien. In dit verband moet de aansporing van den direc teur van het Bureau Wederop bouw Boerderijen, aan de boe ren, om samen te werken met de architecten gezien worden. In Rusland, waar men thans met hetzelfde probleem zit, al leen op veel grootere schaal, omdat T daar kolchoschebedrij- ven betreft, lost men 't op een zelfde manier op. De ontwer pen, door staatsarchitecten uitgevoerd, worden aan de be drijfsleiders, soms ook aan de bevolking, ter bespreking- voorgelegd. De voorgestelde veranderingen worden dan, wanneer het verbeteringen blij ken te zijn, uitgevoerd. Deze gang van zaken is Inderdaad de juiste, omdat hij de erken ning van het wezen van de boerdery inhoudt. Verdient het daarom geen aanbeveling om ook de thans bekroonde ontwerpen eens te toetsen aan het oordeel van de bevolking? Kolfsociëteit bestaat 90 jaar- De kolf-sociëteit „De Prins van Oranje" te Goes, bestond in Juni 1945 90 jaar- De tijds omstandigheden deden een herdenking uitstellen, maar thans zal deze op 7 en 8 Sep tember plaats hebben. Waren vroeger in ons land tal van kolfclulbs, thans zijn er nog maar enkele in Noord- Holland en een te Utrecht. De Goesche jubilaresse noodigde de Kolfclu'o „Utrecht" uit om op genoemde data een wed strijd te spelen. ZONDAGDIEN ST GOES— HOEDEKENSKERKE. Naar vernomen wordt, zal bij de invoering op 16 Sep tember van de Zondagdienst op de lijn Terneuzen-Hoede- kenskerke van de Provinciale Stoombootdienst, ook de trein Goes-Hoedekenskerke op Zon dag gaan rijden in aansluiting op de bootdienst. Moeilijkheden met schade- boekjes. Wij vernemen dat er in West-Zeeuwsch-Vlaanderen sommige winkeliers weigeren goederen af te leveren aan oorlogsgedupeerden, wanneer deze gedupeerden de goederen willen betalen op hun schade- boekje. Het behoeft wel geen betoog dat het gedrag van de ze winkeliers niet door de beu gel kan, daar zij door deze houding speciaal hen dupeeren die alle bezittingen hebben verloren en nu op hun scha- deboekje zijn aangewezen om zich het hoogst noodlge aan. te schaffen. Wij vertrouwen dat door de bevoegde autoriteiten paal en perk zal worden gesteld aan de handelingen van dergelijke winkeliers en dat zij gedwon gen zullen worden goederen af te leveren op schadeboekje. Breskens AANBESTEDING. Uitslag van de aanbeste ding van 40 woonhuizen en 2 woon-winkelhulzen aan de voormalige de Hullustraten te Bouwbedrijf District Bergen op Zoom 579.000,Bouw- Terneuzen 576.890.N.V. Bouw- en Administratiebedrijf bedrijf fa. D. Verlinde Zn., Mij. „Elseneur" te Ryswyk 548.450.Aannemersbedrijf „Dudo" te Dubbeldam 534.000.N.V. Neder!. Bouwsyndicaat te Den Haag 514.700.—; N.V. Bouwonder neming Panagro te Warmond 493,657.—. KONINGINNEDAG. De Oranje-feesten op Konin ginnedag te Breskens hebben een bijzonder geanimeerd ver loop gehad. Hoogterunten wa ren de gecostumeerde voet bal wedstryd, de prestatie zwemtocht over 1000 m., het volksdansen en niet te verge ten het varken,vangen. De belangstelling tijdens de ze vermakelijkheid was dan ook zoo groot, dat de omhei ning van de kampplaats af en toe dreigde te bezwijken. Na afloop volgde een muzi kale rondgan* door het plaat selijke muziek-gezelschap „Uit het Volk-Voor het Volk". Aardenburg PRIJ SBOLLIN G. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Konin gin werd op 31 Aug. j.l. te Aardenburg een prrjsbolling gegeven. De uitslag was als volgt: 1. P. WillemsR. Verwulst; 2. C. RijckaertR. Rijckaert; 3. F. MoensP. Temmerman; 4. E. RijckaertM. Beun; 5. J MarteijnJ. Kloosterman; 6. C. LeenhoutsE. Cocquit. ATHLETDEKVEREENIGING „WEST-ZEEUWSCH- VLA ANDEREN". Zondag werden te Aarden burg, de kampioenswedstrij den der athletiekvereeniging ,,West-Zeeuwsch-Vlaanderen" gehouden, welke wedstrijden georganiseerd werden door de plaatselijke afd. „De Gazelle". De uitslagen waren als volgt: 60 m. junioren meisjes B.: 1. J. Lergner, Oostb., 9 sec.; 2. M. Hoste, Oostb., 9.1 sec.; 3. L. Wage, Oostb., 10 sec. 80 m. junioren jongens B.: 1. W. Rootsaert, Abg., 10.9 sec.; 2. F. v. d. Wege, Grd,, 11 sec.; 3. J. Riemens, Oostb., 12.5 sec. 100 m. junioren jongens A.: 1. J. v. Male, Abg., 13.1 sec.; 2. A. Ballegeer, Abg., 13.2 sec.; 3. C. Brakman, Grd., 14.2 sec. 100 m. heeren: 1. P. Simpe laar, Oostb.; 2. A. Brakman, Oostb.; 3. R. Belderok, Oostb. 100 m. dames: 1. L. Ooster- baan, Oostb., 15 sec.; 2. A. Risseeuw, Grd., 15.3 sec., 3. 'L. Ekkebus, Grd., 16 sec. 800 m. junioren jongens: 1. H. H. Beun, Abg., 2.29 min.; 2. J. Huigh, Grd., 2.32.7 min. 800 m. heeren: 1. P. Sprundel, Abg., 2.26 min.; 2. J. Wagenvoort, Grd., 2.29 min.; 3. W. v, Waes, Abg., 2.34 min. 1500 m. heeren: 1. A. Buyck, Oostb., 5.27 min. 3000 m. heeren en junioren: I. A. Leenhouts, Abg., 11.10 min.; 2. A. de Clerck, Abg., 12.12,4 min, kampioen der ju nioren. Speerwerpen heeren: 1. V. van Thlel, Abg., 31.68 mtr.; 2. F. Kolïjn, Oostb., 28.90 mtr.; J. Versprille, Oostb., 25.97 mtr. Discuswerpen heeren: 1. F. Kolrjn, Oostb., 26.53 mtr.; 2. A. Brakman, Oostb., 25.60 mtr.; 3. W. v. Waes, Abg., 23.11 mtr. Kogelstooten heeren: 1. W. Wallegie, Abg., 9.26 mtr.; 2. J. Wagenvoórt, Grd., 9:03 mtr.; 3. A. Brakman, Oostb., 8.60 mtr. Kogelstooten junioren: 1. J. Huigh, Grd., 9.65 mtr.; 2. H. H. Beun, Abg., 8.65 mtr. Hoogspringen heeren: 1. A. Brakman, Oostb., 1.44.5 mtr.; 2. P. van Sprundel, Abg., I.42.5 mtr.; 3. J. Wagen voort, Grd., 1.36 mtr.; F. Kolijn, Oostb., 1.36 mtr. Hoogspringen dames: 1. L. Oosterbaan, Oostb., 1.25 mtr.; 2. A. Risseeuw, Grd., 1.05 mtr. Hoogspringen junioren jon- fens B.: 1. W. Rootsaert, Abg., .32 mtr.; 2. F. v. d. Wege, Grd., 1.27 mtr.; 3. I. Simpe laar, Oostb., 1.17 mtr.; J. Rie mens, Oostb., 1.17 mtr. Hoogspringen junioren: 1. I. de Cocq., Abg., 1.38 mtr.; 2. J. Elfrink, Grd., 1.33, mtr.; 3. H. H. Beun, Abg., 1.28 mtr. Vèrspringen heeren: 1. R. Jolivet, Abg., 5.28.5 mtr.; 2. A. Brakman, Oostb., 5.24.5 mtr.; 3. F. Kolrjn, Oostb., 5.11 mtr. Vèrspringen dames: 1. L. Oosterbaan, Oostb., 3.60 mtr. Vèrspringen junioren meisjes B.: 1. M. Hoste, Oostb., 3:63 mtr.; 2. L. Wage, Oóstb., 3.62 mtr.; 3. M. de Snoo, Oostb., 3.28 mtr. Vèrspringen junioren jon gens A. en B.: 1. I. de Cocq, Abg., 4.88 mtr.; 2. W. Root saert, Abg., 4.79 mtr, kam pioen der junioren B.; 3. Ballegeer, Abg., 4.76 mtr. Het clubkampioenschap werd behaald door de afd. Aardenburg 76 punten. Twee de werd de afd. Oostburg met 72 pnt., derde de afd. Groede met 30 pnt. Axel KONINGINNEDAG. De jaardag van H. M. de Koningin is te Axel op fees telijke wyze gevierd met een vliegerwedstrijd, waarvoor veel animo bestond, een kinderwa gen-race en een voetbal wedstrijd voor veteranen, 's Avonds gaven de beide plaatselijke muziekgezelschap pen een concert op de Markt, LEELIJKE VAL. Terwijl de landbouwers knecht J. onder de gemeente Axel bezig was met oogst- werkzaamheden, had hy het ongeluk van een ladder te vallen, die tegen een stapel fraan stond. De jongen kwam ierbij tusschen een span paar den terecht. Gelukkig schrok ken de dieren niet te veel, zoo dat de jongen er wonder bo ven wonder met eenige niet ernstige kneuzingen afkwam. Oostburg KONINGINNEDAG TE OOSTBURG. „Dat was weer eens e echt ouderwetsche feestdag". Deze woorden werden Zater dagavond meermalen gespro ken, en inderdaad, Oostburg heeft op ouderwetsche wijze feest gevierd. Een heerlijk Oranjezonnetje, een prima or ganisatie, een staf van me iewerkers die zich voor de volle 100 procent hebben gege ven, dat waren de factoren voor het welslagen. Een dui zendkoppige menigte bewees dat Oostburg, hoe zwaar ook geteisterd, toch nog altijd de centrumgemeeente is van W. Zw. Vlaanderen. Reeds vroeg werden de lang slapers gewekt door het lui den van de klok en weldra zag men door de geheele gemeente onze frissche driekleur wap peren. Voorafgegaan door de Oost- burgsche Harmonie, ging de jeugd naar het sportveld, waar de voorzitter van de Oranje vereniging, de heer Mijs, de vlag ontplooide en allen uit volle borst het Wilhelmus zon gen. En toen begonnen de wed strijden. De kinderen hebben fel gekampt om de prijzen, die beschikbaar waren. Het middaguur bracht dui zenden naar Oostburg voor het volgen van de wielerwed strijd. Jammer dat het aantal renners niet grooter was, maar desondanks heeft men kunen genieten van goede sport. Men kan ervan over tuigd zijn dat de deelnemende renners, wanneer Oostburg wederom een wedstryd zal or- ganlseeren, zullen terugkeeren en anderen zullen medebren gen. Een bijzondere attractie vormde de wedstrijd voor ve teranen boven de 50 jaar. Een 12-tal oudjes bond de strijd aan, een strijd die fel en vin nig was en onder groote hila riteit van het publiek verreden werd. Het was de heer Iz. Brevet die de snelste was en de over- winningsbloemen in ontvangst mocht nemen. Na afloop van de wieler sport concentreerde de Oost- burgsche Harmonie, waarna een groep W.-Zw.-Vlaamsche jongens en meisjes een de monstratie gaf van volksdan sen, die keurig werden uitge voerd. Hier bleek dat op de „Elderschans" heel wat ge leerd was. Intusschen was In de gemeen te gearriveerd het Belgische muziekkorps van de 4e infan terie brigade uit Brugge, dat door het gemeentebestuur op het gemeentehuls werd ont vangen. Onder groote belang stelling werd 'n marsch door de gemeente gemaakt, terwyl ook op de binnenplaats van het ziekenhuis werd gecon certeerd. In een lokaal van de open bare school werd de gasten een diner aangeboden, waar aan ook burgemeester Hoekze- ma en het bestuur van de Oranjevereeniging aanzaten. Hier werden hartelijke woor den gesproken en de vriend-, schapsbanden versterkt. Het concert dat de brigade 's avonds gaf op de feestelyk verlichte muziektent, werd door een groote menigte bij gewoond, die zeer heeft geno ten van het gebodene. 's Avonds werden in de Rijks H.B.S. enkele voorstellin gen gegeven door de Rederij kerskamer „Oefening en Ver maak", die opvoerde het too- neelspel in drie bedrijven „Jeugd verzet zich", een spel uit de bezettingstijd. Het ge zelschap had groot succes. Het vertoonde spel stond op hoog peil en kon de toets der cri- tiek glansrijk doorstaan. Tot het middernachtelijk uur bleef de feestvreugde voort duren. DE OEVERVERBINDING BIJ SOUBURG. De Raad van Overleg te Vlissingen heeft een schrij ven gericht aan Ged. Sta ten van Zeeland, waarin hij er op wijst, dat arbeiders uit Souburg die te Vlissingen werkzaam zijn, vaak met klachten bij onze Raad komen, over het groote ongerief het welk zrj ondervinden door het ontbreken van een vaste ver binding over het kanaal door Walcheren aldaar. Niet alleen de arbeiders doch de geheele bevolking ondervindt daarvan, groote last. De tegenwoordige verbinding pér veerpont is niet alleen zeer primitief, doch ook met het oog op het a.s. win- terseisoen niet van gevaar ontbloot. Daarom verzoekt on ze Raad aan Gedeputeerden zeer dringend te willen be vorderen, dat zoo spoedig mo gelijk de plannen tot herstel van de brug over het kanaal tot uitvoering worden ge bracht, opdat vóór de a.s. win ter weer van een brug ge bruik gemaakt kan worden. Yerseke JAARVERGADERING WERK.MA N S VE REENIGING De Werkmansvereeniging „Eendracht maakt macht" hield te Yerseke haai' 51ste jaarver gadering. In zijn openings woord memoreerde de voorzit ter, de heer F. v. Stee het overlijden van den oud-voor zitter. den heer M. Scheele en verzocht de vergadering een minuut stilte voor hem in acht te nemen. Uit de verslagen bleek dat het ledental 379 bedraagt en er een batig kassaldo is van ruim 166. In de vacature—Scheele werd de heer A. Goeman in het bestuur gekozen, tevens werd nog als bestuurslid ge kozen de heer W. Duinkerke. De opkomst was matig. Borssele GMEENTESECRETARIS BENOEMD. Donderdagmiddag kwam de gemeenteraad van Borssele in vergadering bijeen. Na be- eediging der leden werd het voorstel aangenomen den amb tenaar ter secretarie, den heer J. A. M. Warren tot waarne mend gemeentesecretaris te benoemen. Tot wethouders werden gekozen de heeren C. Almekinders en A. J. Melis. Kerknieuws DS. j. o. M. VAN HOOGSTRATEN GAAT HEEN. Ds. J. G. M. van Hoogstra ten, die te 's Gravenpolder 12 jaar predikant bij de Ned. Herv. gemeente was, heeft het beroep naar Harkstede-Schar- mer (Friesland) aangenomen. Ds. van Hoogstraten heeft zitting in vele plaatselijke ver- eenigingen. Hij is o.a. voorzit ter van de gymnastiekvereni ging, de kleuterschool, de H.A.R.K. en de Oudercommis sie van de Openbare Lagere school en leider van het da meszangkoor. Ook bekleedt de vertrekkende het ambt van predikant in het ziekenhuis Oostwal te Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5