PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Griekenland riep zijn Koning terug Vandaag... Besprekingen over de evacuatie worden hervat De vier wethouders werden herkozen UIT DE PROVINCIE Laatste nieuws ZUID-BEVELAND. Noord-Beveland Hoofdredacteur Q. Ballintljn '(met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C-, Middelburg Druk: firma F. van de Velde |r.. Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Dinsdag 3 Sept. 1946 189e Jaargang Nummer 204 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post. 3.45 per kwartaal, oase nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg' Londensche Kaai 29. tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 PZ.C-. Middelburg. Het Wereldgebeuren Geen communisten-meerderheid in Saksen. Scheuring bij Fransche socialisten voorkomen. Griekenland wordt weer een koninkrijk, de volksstemming is ten gunste van .de terug keer van den koning verloo- pen. In een telegram naar den zich te Parijs bevindenden premier Tsaldaris verklaarde de Grieksche regeering, dat tot dusver ongeveer 70 der stemmen vóór den koning ls uitgebracht en dat dit percen tage vermoedelijk nog zal stijgen. In Athene bedroeg het 60, waarbij In de arbeiderswij ken ongeveer 70 republi- keinsch zou hebben gestemd, in Saloniki 65 en in de pro vincie gemiddeld 90. Het re- publikeinsch gezinde Kreta le verde voor den koning 35 der stemmen op. Het hoofd van de Britsche sectie van de geallieerde commissie tot toe zicht op de volksstemming verklaarde na zijn terugkeer uit Saloniki, dat er op het groote aantal stembureau's, dat door hem werd bezocht, ordelijk gestemd werd. In re- publikeinsche kringen betwist men echter de juistheid van de opgegeven percentages en zegt men. dat de hooge cijfers in de landelijke districten door „terrorisme en intimidatie" be werkstelligd zijn. Hoe de juiste cijfers ook mogen zijn ongetwijfeld heeft een meerderheid monarchis tisch gestemd en koning Geor ge zal nu spoedig uit zijn bal lingschap in Engeland ontsla- fen worden en als hoofd van e staat naar Griekenland te- rugkeeren. Men dient daarbij echter te bedenken, dat het koningsschap in de Balkanlan- den niet volgens West-Euro- peesche maatstaven gemeten kan worden, volgens welke de vorst als nationaal symbool boven de partijen staat. Ko ning George zal met groote persoonlijke macht bekleed worden en meer optreden als konlnklrjk partijleider, dan als partijloos koning. Ook in Duitschland, ln de provincie Saksen, zijn Zondag verkiezingen gehouden, waar van de uitslag, omdat het hier de eerste verkiezingen betreft in de Sowjet-zóne, meer dan gewone belangstelling verdient. Onder patronnage van de Rus sen is in deze zóne immers de socialistische eenheidspartij zeer actief. Hoewel iedere par tij het recht had propaganda te maken waren trams er openbare gebouwen uitsluitend volgeplakt met leuzen van de eenheidspartij, waarvan de Groote vlootkrulstocht in Middellandsche Zee. Ook Britten nemen deel. Britsche vliegdekschepen, kruisers en torpedojagers zui len 18 September aanstaande Malta verlaten om zich te voe gen bij de Amerikaansche oor logsschepen, die zich reeds in het Oostelijke gebied van de Middellandsche zee bevinden, ter onderneming van de grootste Anglo-Amerikaan sche vlootkruistocht sedert het einde van de oorlog. Vrjjwel alle te Malta aanwe zige schepen dit zijn er ruim zestig, waaronder lan dingsschepen zullen deelne men aan gezamenlijke ma noeuvres met het Amerikaan sche vllegdekschip „Franklin D. Roosevelt". In een sensationeel opge maakt bericht in de „Daily Worker" wordt de mogelijk heid geopperd, dat de Ameri kaansche oorlogsschepen atoombommen naar Athene zullen brengen. Dit bericht wordt gelanceerd als interpre tatie van een door schout-bij- nacht John Cassidy gedane verklaring, dat de Amerikaan sche schepen in de Middelland sche zee geheime wapens aan boord hadden. Kwestie Triëst op vredesconferentie. In de politieke en territori- kranten dagelij ksch in een bij na tien keer zoo groote oplaag verschijnen als de bladen van andere richting. Onafhanke lijke waarnemers verwachtten dan ook een flinke overwin ning van de eenheidspartij. In derdaad is deze partij als grootste uit de bus gekomen, Ook al was er van veel Duitsch enthousiasme om te stemmen niettegenstaande de feestelijk versierde stembu- reaux geen sprake. Volgens de tot nu toe bekende cijfers kreeg de Eenheidspartij ruim 727.000 stemmen en behaalden de liberale democratie 384.000 en de christen-democraten on geveer 257.000 stemmen. Daaruit blijkt wel, dat ook in de Russische zóne de meer conservatieve stroomingen nog sterk vertegenwoordigd zijn. Op het congres der Fransche socialistische partij te Parijs heeft menigeen geen vrede ge had met de heftige reactie van de afgevaardigden tegen het huidige gematigde leiderschap van Blum c.s. Uiteindelijk is de soep niet zoo heet gegeten als opgediend en werd aan het einde van het vierdaagsch con gres een resolutie aangenomen over het politiek beleid, die een compromis beteekent tus- schen de linker- en de rechter vleugel. Volgens deze resolu tie is de partij van plan haar onafhankelijkheid volkomen te handhaven, al blijft de deur open voor deelneming aan een coalitiekabinet. De Katholie ken worden ,',te vaak reacti- onnair" genoemd en ook de communisten krijgen een veeg uit de pan op grond van hun politieke afhankelijkheid van Rusland. Belangrijk is, dat de resolutie zich verzet tegen verbrokkeling of annexatie van Duitschland. Het kostte dertien uur om de resolutie samen te stellen, doch het resultaat van de elck-wat-wils-tekst is, dat eer dreigende scheuring voorko men is. SPEL MET DE DOOD. De Delftenaar O. had onontplofte granaat gevonden en die in zyn woonkamer te pronk gezet. Zijn zevenjarig zoontje wist de granaat mee naar buiten te nemen. Op ze ker oogenblik sprong het ge vaarlijk speelgoed uit elkaar. Drie jongens, drie meisjes een voorbijganger werden ge wond. Dooden waren gelukkig niet te betreuren. AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS GEKOZEN. De nieuwgekozen gemeente raad van Amsterdam koos Maandag tot wethouders de heeren B. C. Franke (P-v.d. A.), mr. A. de Roos (P.v.d.A.), L. Seegers (C.P.N-), B. Polak (C.P.N.), mr. W. F. Schok king (C.H.) en mr. F- H. C. van Wijck (R.K.) Er zyn onderhandelingen gaande om de Amerikaansche voordrachtkunstenares Ruth Draper in October een tour nee door ons land te laten maken. Vier dooden bij autobotsing. Maandagmiddag wilde militaire vrachtauto by Muiden een zware truck met oplegger passeeren, juist op het moment dat deze snelheid vermeerder de. De vrachtauto moest uit wijken en ramde een autobus van de Gooische tram. Vier passagiers uit de autobus wer. den gedood. Vijf personen wor de zwaar en verschillende per sonen licht gewond. TIEN GEWONDEN BIJ VERKEERSONGEVAL. Gistermorgen is op het beruchte kruispunt van de rijksstraatweg en de Hilver- sumscheweg bij Laren een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarby 10 arbeiders zwaar ge wond zijn. De Gooische tram naderde het kruispunt en uit de rich ting Amsterdam kwam een groote truck met 25 arbeiders uit Amsterdam en Haarlem, die op weg waren naar Ven- raay, waar zij werken bij jde wederopbouw. De chauffeur bemerkte de tram te laat op en hoewel hij nog uit alle macht remde, slipte de auto als gevolg van de gladheid van de weg en ramde de lo comotief, die door de aanrij ding dwars op de rails kwam te staan. De 25 arbeiders werden uit de auto geslingerd. Tien van hen werden ernstig gewond. DE 100.000ste K.L.M.- PASSAGIER. Donderdag a.s. is weer een belangrijke dag voor de K.L. M. Dan gaat nl. de 100.000ste passagier op het binnenland- sche luchtnet sinds de bevrij ding de lucht in. is het 1 jaar geleden dat Engeland en Frank rijk Duitschland de oor log verklaarden; is het 3 jaar geleden, dat het achtste Britsche leger onder generaal Montgomery in Italië op Europa's vaste land landde; worden te Nijmegen gemeenteraadsverkiezin gen gehouden. Maatregelen tegen zelf-executle. Om te voorkomen, dat ter dood veroordeelde politieke ge vangenen zich door zelfmoord aan de executie onttrekken zooals onlangs is voorgevallen met J- C. Moolenyzerheeft de Minister van Justitie maat regelen genomen. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM UITGESTELD. Het aangekondigde bezoek van H. M. de Koninging aan Amsterdam zal, met het oog op de vele werkzaamheden, die haar gedurende deze maand wachten, pas later in het na jaar kunnen plaats vinden. IN OCTOBER LUCHTTAXIDIENST. Het staat nu vast, dat in October de luchttaxidienst van de N.V. Dieppe zal worden ge opend. De voorbereidingen daartoe vorderen goed. De Times over Indonesië. Brigadier-generaal I. C. A. Lauder zal heden, vergezeld van luchtcommodore Stevens, naar Cheribon vertrekken om de bijzonderheden inzake de hervatting van de evacuatie uit het binnenland met offi cieren van de T.R.L te be spreken. DE TIMES. Ook ln het buitenland, spe ciaal in Engeland en Amerika, staat Indonesië na het bezoek van Lord Killearn, in het middelpunt der belangstelling. De „Times" publiceerde een uitvoerig hoofdartikel onder de titel „Azië en het Westen" In dit artikel wordt o.m, ge zegd, dat in Nederlandsch-In- diè tusschen de Indonesische groepen een heftige partijstrijd woedt en zooals op de confe rentie te Malino bleek,er kennen vele deelen van de bui tengewesten niet, dat de cul ture ele en economische hege monie van Java een rechtvaar diging is voor Soekarno, wan neer hij het bepalen van hun politiek in de toekomst voor zich opeischt. Interne tegenstellingen tus schen de verschillende nationa listische groepeeringen "-om- pliceeren de taak van de Wes telijke mogendheden. India b.v. had reeds lang de onafhanke lijkheid bezeten, indien de Britten te maken hadden ge- had met een enkelvoudig In- heemsch gezag, dat onbetwis te rechten kon doen gelden op een herkregen van de werke lijke macht. Met gelijksoortige roblemen heeft men op Java kampen. DS. KONINGSBERGER OPTIMISTISCH. Tot zoover het artikel van de „Times". Natuurlijk zal nie mand deze tegenstelling willen ontkennen, maar toch dient men ook hier niet te pessi mistisch te zijn. Zoo verklaar de de luitenant-kolonel Ds. J. C. Koningsberger, die momen teel in ons land vertoeft, dat het zijn persoonlijke meening is. dat voor Juni of Juli 1947 het conflict in Indonesië zal zijn beëindigd en dat de vrij willigers die een verbandacte van 2 jaar hebben geteekend in September van dat jaar zullen kunnen terugkeeren. JOHAN BROEDELET. f Zondagavond is te Den Haag in de leeftijd van 69 jaar over leden de bekende schryver en tooneelcriticus Johan Broe- delet. GEMEENTERAAD MIDDELBURG. Voorloopig nog geen vliegveld op Walcheren COMMISSIES BENOEMD. Maandagmiddag vergaderde de raad der gemeente Middel burg. Nadat de raadsleden be- eedigd waren en de wnd. bur gemeester, de heer J. W- Kö- geler de raad had toegespro ken, kwam de wethoudersver. kiezing aan de orde. B. en W. hadden voorgesteld om het aantal wethouders on veranderd op 4 te laten, zulks omdat de na-oorlogsche tyd het gemeentebestuur nog voor groote problemen stelt en om dat het burgemeesterschap vermoedelijk zal worden opge dragen aan iemand, die de ale commissie voor Italië is de plaatselijke problemen'nog niet toekomst van Triëst voor het I kent. eerst het onderwerp van dis. cussle geworden. Bonomi, de Itallaansche vice-premier, heeft het standpunt van zijn land inzake artikel 3 en 4 van het ontwerp-verdrag, handelend over de grenzen tusschen Italië en Joego-Slavië en het vrye gebied van Triëst, uiteengezet. Hij zeide, dat de grenslijn door Frankrijk voor het vrye gebied voorgesteld'n lijn, welke ligt tusschen die door de Sowjet- Unle eenerzijds en door Groot- Britannië en de V.S. anderzijds voorgesteld 266.000 Italia nen en 50.000 Slaven buiten Italiaansch gebied zou stellen, STAKING IN ANTWERPEN. In Antwe men is Zaterdag morgen onder de z.g.n. haven reserve een staking uitgebro ken. Tengevolge van deze sta king hebben een aantal sche pen geankerd voor de reede van Vlissingen. De heer A. J. Schot (S.G.) zeide bezwaar te hebben tegen 4 wethouders en 3 voldoende te achten. Hij zou het juister hebben gevonden een tydelij- ken wethouder te benoemen, omdat het werk verminderd is en de nieuwe burgemeester toch ook een functie moet heb ben. Ten slotte golden bezui nigingsoverwegingen. Nadat de voorzitter het voor stel van B. en W. verdedigd had, werd het z.h.st. aange nomen. De heer Schot wensch- te geacht te worden tegen te hebben gestemd. Tot wethouders werden hier na benoemd de heeren J. W. Kögeler, L. J. Geers. L. J. van 't Westeinde en A. J. Beren pas, zoodat de oude wethou ders op hun post terug keeren. Tot voorzitter en leden van de commissie van financiën werden resp. benoemd de hee ren G. H. Luyendgk, L. A. Schenk en B. A. Hesselink. Tot leden van de commissie van bijstand in het beheer der bedrijven werden benoemd de heeren L. J. Breel, L Goed- bloed, A. Flipse en P. Melief- ste. Tot leden van de commissie van bijstand in het beheer van gemeentewerken en reimgings- en ontsmettingsdienst werden benoemd de heeren I. van Loo, ir. M. de Vink, M. Wattel en S. J. Hoek. Tot leden van de commissie voor de strafverordeningen werden benoemd de heeren mr. P. van Empel, A. J. Schot, L. A. Schenk en B. A. Hesselink. Tot voorzitter en leden van de commissie voor de bezwaar schriften werden benoemd de heeren mr. P. van Empel, A. J. Schuitema en S- J. Hoek. Tot leden van de commissie voor georganiseerd overleg werden benoemd de heeren van Loo, Flipse en Meliefste, tot plaatsvervangende leden mevr. de Vlieger en de heeren Hoek en Schot. Tot gedelegeerde in het be stuur van de ver. De Am bachtsschool werden benoemd de heeren Schenk en Meliefste Tot gedelegeerde in het be stuur van de ver. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs werd herbenoemd de heer L van Loo. Tot gedelegeerde in het be stuur der ver. voor Handels onderwijs werd benoemd de heer L. J. Breel. Tot gedelegeerden ln het be stuur van de ver. de Industrie- en Huishoudschool werden be noemd mevr. de Vlieger en de heer M. Wattel. Tot gedelegeerde in het be stuur der ver. openbare lees zaal en bibliotheek werd be noemd de heer A. Schuitema. Tot gedelegeerde in het be stuur van het Middelburgsch muziekcorps werd benoemd de heer B. A. Hesselink. Tot lid van het bestuur der Godshulzen werd benoemd mr. P. van Empel. Tot lid van de commissie van beheer Middelburg-Vüssing- sche rijweg werd benoemd ae heer van Loo- Tot lid van de commissie op het beheer en toezicht op de gemeentelijke sportterreinen werd benoemd de heer de Vink. De rekening Godshuizen 1944 werd z.h.st. goedgekeurd. De rekening heeft een nadeeltg saldo van 10.109.10, de be grooting een geraamd tekort van 36.536.50. DE RONDVRAAG. By de rondvraag vroeg de heer Wattel of voor het herstel der plantsoenen het advies van een deskundige zou worden in geroepen. De voorzitter antwoordde, dat een oud-chef der plantsoe nen te Breda van deskundig advies zou dienen, nl. de heer van Koolwijk- De heer Wattel zou gaarne voor het beheer der plantsoe nen een kracht benoemd zien, die onderwijs kan geven in het bloemistenvak, omdat dit op Walcheren nog ontbreekt. Nadat de heer Schot ge vraagd had om beperking van het nachtrumoer by 't Schut tershof, informeerde hij of de rails spoedig uit de Lange viele zullen verdwijnen. De voorzitter deelde mede, dat nog deze week met het opruimen zal worden begon nen. De heer Hesselink vroeg of de mogelykheid om tennisba nen aan te leggen niet overwo gen kan worden. De voorzitter antwoordde, dat men in de binnenstad geen Kollsóeiëteit beslaal 90 jaar. De kolf-sociëteit „De Prins van Oranje" te Goes, bestond in Juni 1945 90 jaar- De tyds- omstandigheden deden een herdenking uitstellen, maar thans zal deze op 7 en 8 Sep tember plaats hebben. Waren vroeger in ons land tal van kolfclubs, thans zijn er nog maar enkele in Noord- Holland en een te Utrecht. De Goesche jubilaresse noodigde de Kolf club „Utrecht" uit om op genoemde data een wed strijd te spelen. Het herstel van Walcheren. Naar wij vernemen is de z.g. Snel-commissie Walche ren.. met haar werkzaamheden gereed gekomen en zal haar rapport wederopbouw en her stel van het eiland dezer da gen aan Ged. Staten worden aangeboden. ZONDAGDIEN ST GOES— HOEDEKENSKEKKE. Naar vernomen wordt, zal by de invoering op 16 Sep tember van de Zondagdienst op de lijn Terneuzen-Hoede- kenskerke van de Provinciale Stoombootdienst, ook de trein Goes-Hoedekenskerke op Zon dag gaan rijden in aansluiting op de bootdienst. Het Wereldschaaktournóoi In de 15e rond van het we- reldschaaktouraooi heeft dr. Euwe weer een overwinning kannen boeken, ditmaal op den Joego-Slaaf Vidmar. Een sensatie was, dat Bot- winnink wederom verloor, nu van Yanowsky. De overige uitslagen waren: Flohr won van O'Kelly, Mis- lof van Chrlstoffel, Kotov van Denker, Najdorf van Szabo. Stolz van Bernstein. De par tyen TartakowerBoleslafs- key en Kotnauer,Steiner werden afgebroken. De partijen GuifardLundin werd remise- Euwe staat nu alleen aan de kop met 12% punt uit 15, ge volgd door Botwinnink met 1 punt achterstand. DOODSTRAF VOOR DUITSCHE SPION. Maandag stond in Amster dam terecht de verrader van Boogaart, die er tijdens de bezetting in slaagde als con tra-spion voor de Duitschers niet minder dan 60 Engelsche agenten in handen van de be zetters te spelen. De adv.-fiscaal vond hier alleen de doodstraf op zyn plaats en verzocht het Hof ver dachte geen recht op cassatie te geven. Geen vreemdelingen in Britsch-lndisch bestuur. De nieuwe Britsch-Indische premier Pandit Nehru heeft Maandagavond gesproken over zyn toekomstig beleid. Hij zei de o.m., dat vreemdellnger slechts tijdelijke bewoners van Britsch-Indië waren. Als par ticulieren waren zij welkom maar uit bestuursfuncties moesten zij verdwijnen. De gevechten in Britsch- Indië tusschen Hindoes en Mo hammedanen duren intusschen voort. BE VIN EN BYRNES BIJEEN Drie keer binnen 24 uur hebben Bevin en Byrnes Maandag in Parys besprekin gen gevoerd. Het onderwerp van gesprek kon men niet te weten komen. Kerknieuws DS. J. G. M. VAN HOOGSTRATEN GAAT HEEN. Ds. J. G. M. van Hoogstra ten, die te 's Gravenpolder 12 jaar predikant by de Ned. Herv. gemeente was, heeft het beroep naar Harkstede-Schar- mer (Friesland) aangenomen. Ds. van Hoogstraten heeft zitting in vele plaatselijke ver- eeniglngen. Hij is o.a. voorzit ter van de gymnastiekvereeni- ging, de kleuterschool, de H.A.R.K. en de Oudercommis sie van de Openbare Lagere school en leider van het da meszangkoor. Ook bekleedt de vertrekkende het ambt van predikant in het ziekenhuis Oostwal te Goes. geschikt terrein heeft kunnen vinden. In het nieuwe stads uitbreidingsplan zyn echter nieuwe sportterreinen opgeno men. Tot dat dit wordt uitge voerd moet men zich behelpen met de bestaande terreinen. De heer Luyendijk vroeg om 't Zand zoo spoedig mogelijk gas te leveren, desnoods door een bijzondere overeenkomst. De voorzitter deelde mede, dat zeer waarschijnlijk over enkele weken gas zal worden geleverd. De heer Goedbloed vroeg hoe het met het vliegveld staat. De voorzitter antwoordde, dat er wellicht een startbaan zal komen als noodmaatregel, maar het eigenlyke vliegveld uiteindelijk te verplaatsen naar de kant van Rittnem. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. Installatie burgemeester van Yerseke. Maandagmiddag werd de heer A. C. Willemse geïnstal leerd als burgemeester der ge meente Yerseke. Ten gemeen tehuize werd deze installatie verricht door den waarnemend burgemeester, de heer P. de Koeyer, die er op wees, dat de nieuw benoemde burge meester geen onbekende ln Yerseke is. Spr. gaf uiting aan zyn hoop op een goede samen werking in het belang der ge meente. Nadat de nieuwe burgemees ter zyn ambt met een rede had aanvaard, werd door ver schillende sprekers het woord gevoerd. In ons volgend num mer komen wij op deze plech tigheid nader terug. NIEUWE LOONEN IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Met ingang van 1 Septem ber is door de Vebo en de Visscheryvereeniging Yerse ke" in haar gecombineerde vergadering besloten de loo- nen als volgt vast te stellen: schippers en opzichters 40; motordryvesrs 39; schippers knechts en sorteerders 37; uitzoekers 35; alles per week en voor werknemers boven de 20 jaar. Voor elk jaar jonger 10 pet. minder. Losse arbeiders 8 per dag. Voor de Wadden- zee-visschers 10 per reis extra. Hoewel niet alle voor stellen van de Centrale Bond van Transportarbeiders zyn in gewilligd is dit toch voor de werknemers weer een aardige vooruitgang. Voor het Zeeuwsch Oorlogsmuseum. Het Zeeuwsch Oorlogsmu seum heeft ftch in de eerste maand van zyn bestaan in een uitstekende belangstelling mo gen verheugen en trok niet minder dan 2000 betalende be zoekers. Woensdagavond wordt in het Sóhuttershof te Middelburg een tooneeluitvoering gegeven door het Mixed Cabaret, waar van de opbrengst ten goede komt aan het museum. Daar de kas der vereenlging eenige extra baten zeer goed kan ge bruiken, bevelen wy deze voor stelling gaarne in de belang stelling aan. Hedenavond van 7 tot 9 uur vind de vóórver koop plaats. Yerseke JAARVERGADERING WERKMAN S VEREENIGIN G De Werkmansvereenlging „Eendracht maakt macht" hield te Yerseke haar 51ste jaarver gadering. In zijn openings woord memoreerde de voorzit ter, de heer F. v. Stee het overly den van den oud-voor zitter, den heer M. Scheele en verzocht de vergadering een minuut stilte voor hem in acht te nemen. Uit de verslagen bleek dat het ledental 379 bedraagt en er een batig kassaldo is van ruim 166. In de vacatureScheele werd de heer A. Goeman in het bestuur gekozen, tevens werd nog als bestuurslid ge kozen de heer W. Duinkerke. De opkomst was matig. Borssele WETHOUDERS VERKIEZING. Donderdagmiddag kwam de gemeenteraad van Borssele in vergadering by een. Na be- eediging der leden werd het voorstel aangenomen den amb tenaar ter secretarie, den heer J. A. M. Warren tot waarne mend gemeentesecretaris te benoemen. Tot wethouders werden gekozen de heeren C. Almekinders en A. J. Melis. Kruiningen WETHOUDERS HERKOZEN Vrijdagavond kwam de nieu we raad der gemeente Krui ningen onder voorzitterschap van burgemeester Vogelaar in openbare vergadering bijeen. Allereerst worden de nieuwe leden beëedigd; de heeren Bur_ kink en Witte leggen de be loften af. De voorzitter felici teert hierna de raadsleden met hun benoeming en toela ting. Vervolgens wordt overge gaan tot de benoeming van wethouders. Wethouder Bur- kink (Arb.) wordt herkozen met 6 stemmen, tegen 4 den heer Francoys (C.H.) en 1 blanco. Ook wethouder Suïj (K.Y.P.) wordt herkozen met 6 st. en 4 op den heer Francoys en 1 blanco. De voor zitter zegt verheugd te zijn weer met beide heeren het da- gelij ksch bestuur van de ge meente te mogen vormen. De beide wethouders bren gen hierna hun dank aan de raad en den voorzitter voor zijn woorden. Beiden hopen het gemeentebelang te kunnen die nen zooveel als in hun vermo gen zal liggen. Tenslotte wordt de burge meester nog benoemd tot ge machtigde voor de Waterlei ding My. By de rondvraag zegt de heer Witte (vrye lijst), dat de openbare straat teveel wordt gebruikt als parkeerplaats voor landbouwwerktuigen bij de smeden. Hjj vraagt of hierin geen verandering kan komen. De voorzitter zegt maatrege len toe. De heer Heijboer (C.H.) vraagt of reeds een begin is gemaakt met den bouw van de 4 urgentiewoningen. De voor zitter zegt, dat hoewel reeds veel steenen zyn aangekomen, toch nog een speciaal soort ontbreekt. Zoo spoedig moge- lyk zal een begin gemaakt worden. ^Ilewoutsdijlc GMEENTE SECRETARIS BENOEMD. Maandagavond kwam de raad van Ellewoutsdyk bij een. Allereerst werden de ge loofsbrieven van de nieuwe raadsleden onderzocht en in orde bevonden. Daarna gaf de voorziter een uiteenzetting van de stand van de nieuwbouw. Zoo spoedig mogelyk zal met de bouw van 7 woningen een aanvang worden gemaakt. Vervolgens *erd tot ge meente-secretaris benoemd de heer N. A. van Overbeeke. By de rondvraag werd nog geïnformeerd naar de stand van het herstel der havens werken. De voorzitter zei* dat B. en W. hiervoor in on derhandeling zijn met Bouw en woningtoezicht. Daarna kwamen de sloopingswerk- za&mheden ter sprake. De voorzitter gaf ten aanzien van deze kwestie een toelich ting. Wolphaartsdijk VER. VAN POSTHUI VjüN- LIEFHEBBERS. Te Wolphaartsdijk werd door verschillende postduivenlief- hebbers een vereenlging opge richt. Reeds gaven zich tien leden op. Besloten werd tot de Bond van Zaterdagvliegers toe te treden. DE RAAD WENSOHT EEN GOED GASTHUIS. Woensdag kwam de nieuwe raad van Wolfaartsdijk voor het eerst bijeen. Naaat alle leden waren beëedigd, wensch- te de voorzitter hen geluk en sprak de wensch uit dat deze raad veel goeds tot stand zal brengen in het belang van de gemeente. Hy zei dat de raad nu weer met al zijn bij de wet voorgeschreven bevoegd heden optreedt. Tot wethouder werden be noemd de heeren Luikenaar en van Vliet. By de rondvraag werd nog geïnformeerd naar het sport terrein en gewezen op de slechte rloleering by de smidse van Platteeuw en op de ruïnes van de school. De voorzitter antwoordde dat reeds op dracht tot verbetering is ge geven. Tenslotte zei de heer Koert het raadsverslag van Goes te hebben gelezen, waarin sprake is van de gasthuiskwestie. Hij vroeg of het niet mogelijk was, dat de gemeenten geza menlijk een actie voeren voor oprichting van een modern en goed ziekenhuis voor Zuid- Beveland. De voorzitter zei deze kwestie te zullen over wegen. De heer Hannewyk vroeg nog naar de straatverlichting. De voorzitter antwoordde dat door B. en W. getracht zal worden hierin verbetering te brengen. 's-GravenpoIder DE RAADSVERGADERING In het verslag van de ge meenteraad van 's Gravenpol der staat dat de heeren Hoo- gesteger, Op 't Hof en Schip per het gewenscht achten, dat de besproken woningen door den burgemeester worden ver deeld. Dit moet zijn niet ge wenscht. Verder stond er dat de heer Tlssing behoort tot de A.R., die moet zijn P.v.d.A. Kortgene AFSCHEID WETHOUDER SALOMÉ, Donderdagavond hebben de inwoners van Kortgene af scheid genomen van wethouder Salomé. Het muziekgezelschap E.M.M., de brandweer, het jeugdcorps en de padvinders defileerden voor den wethou der, die zich met zijn familie en genoodigden voor het raad huis had verzameld. De bur- femeester sprak den schei- ende toe en memoreerde diens werkzaamheden van de afgeloopen jaren. Als blijk van waardeering werd den heer Salomé een ets overhandigd. Namens de Oranjevereeni- ging sprak de heer Schippers en bctod den wethouder na mens deze en andere veree- nlgingen een geschenk aan. Wethouder Salomé dankte vervolgens voor de hem ge brachte hulde. Na een gezellig samenzijn in de „Stadswijn- kelder" nam men van den heer Salomé en ztjn familie afscheid. KERKNIEUWS. Ds den Hollander van Haam stede die naar de Ned. Herv. Gem. te Kamperland beroepen was. heeft voor dit beroep be dankt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3